Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες φθινοπώρου 2019 ?


Recommended Posts

Γεια σας, εύχομαι όλες σας να έχετε μια επιτυχή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά. Θα ήμουν και εγώ στις τυχερές αλλά 1/3/19 απέβαλα με ρήξη υμένων στη διάρκεια της 14ης εβδομάδας. Είχα κάνει 19/2 και την αυχενική διαφάνεια και δεν υπήρχε θέμα με το μωρό μόνο θορυβήθηκε η κοπέλα που την έκανε λόγω μικρού χώρου καθώς έχω δίκερη μήτρα και υπήρχε ένα υνωμύωμα που πριν την κύηση ήταν στα 5 εκ και ως την αυχενική πήγε σχεδόν 7. Άλλαξα γιατρό στο μεταξύ, έκανα αφαίρεση υνωμυώματος λαπαροσκοπικά και τώρα περιμένω να περάσει ο καιρός για νέα προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2019 at 11:55 ΠΜ, ο/η Rachel.a είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια ?

Νομίζω με αγχωσατε λίγο εγώ είμαι 35 εβδομάδων  και 4ημερών και δεν έχω ετοιμάσει την βαλίτσα .

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο όποτε πρέπει να πάρω πολλά μαζί μου αν και έχω την λίστα. Έχω ετοιμα σιδερομενα τα ρούχα της μπέμπας βέβαια αλλά πέρα από αυτό δεν έχω κάνει τπτ ούτε βαλίτσα έχω βρει ούτε πανες έχω αγοράσει. Έχω την μητέρα μου συνέχεια και μου λέει μην αγχώνεσαι έχεις χρόνο και τέτοια και ούτε που  κατάλαβα πότε πέρασε ο καιρός. 

Αν κάποια θέλει την λίστα που μου έδωσαν από το μαιευτήριο να μου το πει. 

Επισεις έχω να προτείνω σε όλες ανεπιφύλακτα να κάνουν μαθήματα ανωδυνου τοκετού. Εμένα το νοσοκομείο που θα γεννήσω  μου τα παρείχε δωρεάν και ήρθε και ο άντρας μου μαζί. Θα σας βοηθήσουν πολύ να ηρεμησετε και να προετοιμαστείτε κατάλληλα και να ρωτήσετε ότι απορίες έχετε σχετικά με την γέννα, με την φροντίδα του μωρού, τον θηλασμό και τις πρώτες μέρες μετά την γέννα. ?

Καλησπέρα @Rachel.a ..... Και εγώ σε δημόσιο θα γεννήσω αλλα δεν έχω ζητήσει λίστα για την βαλίτσα μου.... Αν και έχω μια ιδέα τι πρέπει να πάρω μπορείς να μου στειλεις αυτη που εχεις (ή να την ανεβάσεις εδω στο φόρουμ) ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως τα πάτε  κορίτσια??

Εγώ σήμερα είμαι 36εβδομάδων και 1ημερών ?? και μόνο που σκέφτομαι ότι σε μερικές βδομάδες θα κρατάω την μπέμπα μου νιώθω υπεροχα ? 

 

Και όσες μου ζητησαν λίστα :

Για την μητέρα:

Ρομπα, Νυχτικο, βαμβακερό εσώρουχα, παντόφλες, πετσέτες προσωπου-σωματος, Σερβιέτες λοχείας, Σουτιες θηλασμού,  Οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, προσωπικά είδη, Ήπιο αντισηπτικό για την ευαίσθητη περιοχή (αν και μας είπαν οι μαιες ότι για την πρώτη μέρα να πλυθουμε απλά με νερό) και όλες οι εξετάσεις που έχετε κάνει από την αρχή της εγκυμοσύνης. 

Για το μωρό:

6-8 φανελάκια βαμβακερα, 6-8 φορμακια (καλοκαιρινα/χειμωνιάτικα), 2-3 σεντονακια-κουβέρτα, 8-10 πετσέτες για τοπική χρηση(Για την αλλαγή της πανας), 2-3 πετσέτες μπάνιου, σκουφάκι, γαντακια, Καλτσακια, 2-3 πανες εξωτερικού τυλιγματος, 1 πακέτο πανες για νεογέννητα 2-5κιλα, ουδέτερο βρεφικό αφρόλουτρο για την περιποίηση του μωρού, οινόπνευμα ασπρο (90° βαθμούς και πανω) για την περιποίηση του αφαλου και βαμβάκι.

Δικαιολογητικά για τη δήλωση γέννησης του μωρου:

1.Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης 

2.Ληξιαρχική πράξη γάμου 

3.ΑΜΚΑ και ΑΦΜ γονεων(Όχι απαραίτητα εκτυπωμενα)

Αυτή είναι η λίστα που μου έδωσαν από το νοσοκομείο που θα γεννήσω, γενικά από ότι καταλάβατε δεν παρέχουν τίποτα. Ρωτήστε βέβαια και εκεί που θα γεννήσεις τι σας παρέχουν και τι όχι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rachel.a είπε:

Πως τα πάτε  κορίτσια??

Εγώ σήμερα είμαι 36εβδομάδων και 1ημερών ?? και μόνο που σκέφτομαι ότι σε μερικές βδομάδες θα κρατάω την μπέμπα μου νιώθω υπεροχα ? 

 

Και όσες μου ζητησαν λίστα :

Για την μητέρα:

Ρομπα, Νυχτικο, βαμβακερό εσώρουχα, παντόφλες, πετσέτες προσωπου-σωματος, Σερβιέτες λοχείας, Σουτιες θηλασμού,  Οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, προσωπικά είδη, Ήπιο αντισηπτικό για την ευαίσθητη περιοχή (αν και μας είπαν οι μαιες ότι για την πρώτη μέρα να πλυθουμε απλά με νερό) και όλες οι εξετάσεις που έχετε κάνει από την αρχή της εγκυμοσύνης. 

Για το μωρό:

6-8 φανελάκια βαμβακερα, 6-8 φορμακια (καλοκαιρινα/χειμωνιάτικα), 2-3 σεντονακια-κουβέρτα, 8-10 πετσέτες για τοπική χρηση(Για την αλλαγή της πανας), 2-3 πετσέτες μπάνιου, σκουφάκι, γαντακια, Καλτσακια, 2-3 πανες εξωτερικού τυλιγματος, 1 πακέτο πανες για νεογέννητα 2-5κιλα, ουδέτερο βρεφικό αφρόλουτρο για την περιποίηση του μωρού, οινόπνευμα ασπρο (90° βαθμούς και πανω) για την περιποίηση του αφαλου και βαμβάκι.

Δικαιολογητικά για τη δήλωση γέννησης του μωρου:

1.Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης 

2.Ληξιαρχική πράξη γάμου 

3.ΑΜΚΑ και ΑΦΜ γονεων(Όχι απαραίτητα εκτυπωμενα)

Αυτή είναι η λίστα που μου έδωσαν από το νοσοκομείο που θα γεννήσω, γενικά από ότι καταλάβατε δεν παρέχουν τίποτα. Ρωτήστε βέβαια και εκεί που θα γεννήσεις τι σας παρέχουν και τι όχι.

 

Πω πω για το μωρό μου φαίνονται πάρα πολλά...... Θα χρησιμοποιηθούν όλα αυτά??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Πω πω για το μωρό μου φαίνονται πάρα πολλά...... Θα χρησιμοποιηθούν όλα αυτά??? 

Και εμένα πολλά μου φαίνονται για τρεις μέρες που θα μείνω στο μαιευτήριο αλλά από την άλλη άμα το καλοσκεφτείς από δύο φορμακια να πρέπει να το αλλάξεις άμα τα λερώσει και πόσες φορές θα πρέπει να το πλύνεις τοπικά όταν του αλλάξεις πάνα βγάζει νόημα. Γιατί μας είπαν πως καλό είναι τις πρώτες μέρες αλλά και γενικά να μην χρησιμοποιούμε μωρομάντηλα και να προτιμάμε την τοπική πλύση για την αποφυγή ερεθισμων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Rachel.a είπε:

Και εμένα πολλά μου φαίνονται για τρεις μέρες που θα μείνω στο μαιευτήριο αλλά από την άλλη άμα το καλοσκεφτείς από δύο φορμακια να πρέπει να το αλλάξεις άμα τα λερώσει και πόσες φορές θα πρέπει να το πλύνεις τοπικά όταν του αλλάξεις πάνα βγάζει νόημα. Γιατί μας είπαν πως καλό είναι τις πρώτες μέρες αλλά και γενικά να μην χρησιμοποιούμε μωρομάντηλα και να προτιμάμε την τοπική πλύση για την αποφυγή ερεθισμων. 

E ναι κ γω δεν θα χρησιμοποιώ μωρό μαντήλα.... Αλλά και πάλι.... Δηλ σπίτι μας πόσα πρέπει να χουμε???. Εγώ αυτά τα χω για το σπίτι 8 ζιπουνακια πχ.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Rachel.a είπε:

Πως τα πάτε  κορίτσια??

Εγώ σήμερα είμαι 36εβδομάδων και 1ημερών ?? και μόνο που σκέφτομαι ότι σε μερικές βδομάδες θα κρατάω την μπέμπα μου νιώθω υπεροχα ? 

 

Και όσες μου ζητησαν λίστα :

Για την μητέρα:

Ρομπα, Νυχτικο, βαμβακερό εσώρουχα, παντόφλες, πετσέτες προσωπου-σωματος, Σερβιέτες λοχείας, Σουτιες θηλασμού,  Οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, προσωπικά είδη, Ήπιο αντισηπτικό για την ευαίσθητη περιοχή (αν και μας είπαν οι μαιες ότι για την πρώτη μέρα να πλυθουμε απλά με νερό) και όλες οι εξετάσεις που έχετε κάνει από την αρχή της εγκυμοσύνης. 

Για το μωρό:

6-8 φανελάκια βαμβακερα, 6-8 φορμακια (καλοκαιρινα/χειμωνιάτικα), 2-3 σεντονακια-κουβέρτα, 8-10 πετσέτες για τοπική χρηση(Για την αλλαγή της πανας), 2-3 πετσέτες μπάνιου, σκουφάκι, γαντακια, Καλτσακια, 2-3 πανες εξωτερικού τυλιγματος, 1 πακέτο πανες για νεογέννητα 2-5κιλα, ουδέτερο βρεφικό αφρόλουτρο για την περιποίηση του μωρού, οινόπνευμα ασπρο (90° βαθμούς και πανω) για την περιποίηση του αφαλου και βαμβάκι.

Δικαιολογητικά για τη δήλωση γέννησης του μωρου:

1.Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης 

2.Ληξιαρχική πράξη γάμου 

3.ΑΜΚΑ και ΑΦΜ γονεων(Όχι απαραίτητα εκτυπωμενα)

Αυτή είναι η λίστα που μου έδωσαν από το νοσοκομείο που θα γεννήσω, γενικά από ότι καταλάβατε δεν παρέχουν τίποτα. Ρωτήστε βέβαια και εκεί που θα γεννήσεις τι σας παρέχουν και τι όχι.

 

Κοντεύεις εσύ μπήκες στον μήνα σου! Είσαι πολύ κοντά. Με το καλό εύχομαι όπως και σε όλες μας! ?

Εγώ πέρασα 1 περιπέτεια με πολύ κοντινές συσπάσεις πριν 3 βδομάδες, αλλά τώρα είμαι καλά. Κάνω καμιά 15αριά τη μέρα.

Επίσης έχω διαβήτη κύησης και ταλαιπωρούμαι με την διατροφή.

Από βδομάδα θα αρχίσω μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Ελπίζω να βοηθήσουν.

Εγώ θα γεννήσω σε ιδιωτικό οπότε μόνο ρουχαλάκια εξόδου θα έχω για το μωρό. Για την μητέρα παρέχουν μόνο εσώρουχα μιάς χρήσης, όλα τ' άλλα πρέπει να τα έχω μαζί μου.

Πρέπει να αρχίσω να φτιάχνω βαλίτσα σιγά σιγά. Τα δικαιολογητικά ¹πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και ²ληξιαρχική πράξη γάμου τα έβγαλα στο ΚΕΠ. Επίσης εκτύπωσα και ΑΜΚΑ και ταυτότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Κοντεύεις εσύ μπήκες στον μήνα σου! Είσαι πολύ κοντά. Με το καλό εύχομαι όπως και σε όλες μας! ?

Εγώ πέρασα 1 περιπέτεια με πολύ κοντινές συσπάσεις πριν 3 βδομάδες, αλλά τώρα είμαι καλά. Κάνω καμιά 15αριά τη μέρα.

Επίσης έχω διαβήτη κύησης και ταλαιπωρούμαι με την διατροφή.

Από βδομάδα θα αρχίσω μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Ελπίζω να βοηθήσουν.

Εγώ θα γεννήσω σε ιδιωτικό οπότε μόνο ρουχαλάκια εξόδου θα έχω για το μωρό. Για την μητέρα παρέχουν μόνο εσώρουχα μιάς χρήσης, όλα τ' άλλα πρέπει να τα έχω μαζί μου.

Πρέπει να αρχίσω να φτιάχνω βαλίτσα σιγά σιγά. Τα δικαιολογητικά ¹πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και ²ληξιαρχική πράξη γάμου τα έβγαλα στο ΚΕΠ. Επίσης εκτύπωσα και ΑΜΚΑ και ταυτότητα.

Μια χαρα προετοιμασμένη σε βλεπω?πόσο εβδομάδων είσαι? Στα μαθήματα σου προτείνω να πάρεις και τον άντρα σου μαζί αν έχει και αυτός χρόνο ?

Άντε με το καλό να μπούμε  όλες στον μήνα  μας σιγά σιγα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Starrr είπε:

E ναι κ γω δεν θα χρησιμοποιώ μωρό μαντήλα.... Αλλά και πάλι.... Δηλ σπίτι μας πόσα πρέπει να χουμε???. Εγώ αυτά τα χω για το σπίτι 8 ζιπουνακια πχ.... 

Στο νοσοκομείο σου λένε να πάρεις πολλά μαζί για να είσαι προετοιμασμένη. Στο σπίτι έχεις πλυντήριο για να τα πλύνεις και να του τα ξαναφορεσεις. Αλλά στο νοσοκομείο δεν έχεις αυτή την δυνατότητα. 

Και εγώ βέβαια δεν θα πάρω τόσα πολλά φορακια και πετσετακια μαζί μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rachel.a είπε:

Στο νοσοκομείο σου λένε να πάρεις πολλά μαζί για να είσαι προετοιμασμένη. Στο σπίτι έχεις πλυντήριο για να τα πλύνεις και να του τα ξαναφορεσεις. Αλλά στο νοσοκομείο δεν έχεις αυτή την δυνατότητα. 

Και εγώ βέβαια δεν θα πάρω τόσα πολλά φορακια και πετσετακια μαζί μου .

Ε τα γυρνούν σπίτι κ σου φέρνουν άλλα... Εγώ κ δικά μου πράγματα δνε θα τα πάρω όλα.... Κ θα μου γυρνούν τα άπλυτα σπίτι.... Σε ιδιωτικό θα γεννήσω.... Και έχω λιγότερα πράγματα... Αλλά κ πάλι θα κρατάω τα μισά μαζί μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rachel.a είπε:

Μια χαρα προετοιμασμένη σε βλεπω?πόσο εβδομάδων είσαι? Στα μαθήματα σου προτείνω να πάρεις και τον άντρα σου μαζί αν έχει και αυτός χρόνο ?

Άντε με το καλό να μπούμε  όλες στον μήνα  μας σιγά σιγα?

Στα χαρτιά μόνο. Γιατί ούτε για νυχτικάκια έχω πάει να ψάξω, ούτε τα ρούχα του μωρού έβαλα να τα πλύνω. Πρέπει να τα κάνω όμως.

Είμαι 32+0 (με βάση την τελευταία περίοδο)

Και 33+0 (με βάση τις μετρήσεις στον υπέρηχο). Δηλαδή είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερο το μωρό. Τώρα ποια βδομάδα να πάρω σωστή δεν ξέρω.

Ναι θα είναι στα μαθήματα, θα το κανονίσω να μπορεί. Και η μαία μου είπε ότι ειδικά στο 2ο μάθημα θέλει να είναι ο σύζυγος οπωσδήποτε.

Ναι άντε σχεδόν όλες κοντεύουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2019 at 2:44 ΜΜ, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας, εύχομαι όλες σας να έχετε μια επιτυχή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά. Θα ήμουν και εγώ στις τυχερές αλλά 1/3/19 απέβαλα με ρήξη υμένων στη διάρκεια της 14ης εβδομάδας. Είχα κάνει 19/2 και την αυχενική διαφάνεια και δεν υπήρχε θέμα με το μωρό μόνο θορυβήθηκε η κοπέλα που την έκανε λόγω μικρού χώρου καθώς έχω δίκερη μήτρα και υπήρχε ένα υνωμύωμα που πριν την κύηση ήταν στα 5 εκ και ως την αυχενική πήγε σχεδόν 7. Άλλαξα γιατρό στο μεταξύ, έκανα αφαίρεση υνωμυώματος λαπαροσκοπικά και τώρα περιμένω να περάσει ο καιρός για νέα προσπάθεια.

Γεια σου κοριτσι μου.Πολυ στεναχωρέθηκα που ειχες αυτή την απώλεια.Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου πολυ σύντομα να είσαι ξανα έγκυος και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και ενα γερο μωράκι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2019 at 4:44 ΜΜ, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας, εύχομαι όλες σας να έχετε μια επιτυχή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά. Θα ήμουν και εγώ στις τυχερές αλλά 1/3/19 απέβαλα με ρήξη υμένων στη διάρκεια της 14ης εβδομάδας. Είχα κάνει 19/2 και την αυχενική διαφάνεια και δεν υπήρχε θέμα με το μωρό μόνο θορυβήθηκε η κοπέλα που την έκανε λόγω μικρού χώρου καθώς έχω δίκερη μήτρα και υπήρχε ένα υνωμύωμα που πριν την κύηση ήταν στα 5 εκ και ως την αυχενική πήγε σχεδόν 7. Άλλαξα γιατρό στο μεταξύ, έκανα αφαίρεση υνωμυώματος λαπαροσκοπικά και τώρα περιμένω να περάσει ο καιρός για νέα προσπάθεια.

Κορίτσι λυπάμαι πολύ για την απώλεια!!! Μην το βάζεις κάτω!!!! Θα έρθει το μωράκι που τόσο θέλετε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2019 at 4:44 ΜΜ, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας, εύχομαι όλες σας να έχετε μια επιτυχή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά. Θα ήμουν και εγώ στις τυχερές αλλά 1/3/19 απέβαλα με ρήξη υμένων στη διάρκεια της 14ης εβδομάδας. Είχα κάνει 19/2 και την αυχενική διαφάνεια και δεν υπήρχε θέμα με το μωρό μόνο θορυβήθηκε η κοπέλα που την έκανε λόγω μικρού χώρου καθώς έχω δίκερη μήτρα και υπήρχε ένα υνωμύωμα που πριν την κύηση ήταν στα 5 εκ και ως την αυχενική πήγε σχεδόν 7. Άλλαξα γιατρό στο μεταξύ, έκανα αφαίρεση υνωμυώματος λαπαροσκοπικά και τώρα περιμένω να περάσει ο καιρός για νέα προσπάθεια.

Καλημέρα!! Σκέψου μόνο ότι το σπορακι που θα έρθει θα είναι το τυχερό!!! Καλά έκανες και άλλαξες γιατρό. Αλλάζει και η ψυχολογία έτσι και όλα θα πάνε τέλεια από δω και πέρα!! Να μας στέλνεις νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ

στις On 5/9/2019 at 9:36 ΠΜ, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Καλημέρα!! Σκέψου μόνο ότι το σπορακι που θα έρθει θα είναι το τυχερό!!! Καλά έκανες και άλλαξες γιατρό. Αλλάζει και η ψυχολογία έτσι και όλα θα πάνε τέλεια από δω και πέρα!! Να μας στέλνεις νέα σου!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Απλά φοβάμαι πολύ μγπως λόγω δίκερης δεν τα καταφέρω. Ο νέος γιατρός είναι αισιόδοξος και λέέι ότι θα πάμε καλά! Το θέλαμε πολύ με τον άντρα μου το μωράκι γιατί προσπαθούμε πάνω από 2 έτη και με κάποια μικρή ασθενοσπερμία. Εκεί που ήμασταν έτοιμοι για εξωσωματική ήρθε μόνο του και μετά ξαφνικά πάει...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Σας ευχαριστώ

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Απλά φοβάμαι πολύ μγπως λόγω δίκερης δεν τα καταφέρω. Ο νέος γιατρός είναι αισιόδοξος και λέέι ότι θα πάμε καλά! Το θέλαμε πολύ με τον άντρα μου το μωράκι γιατί προσπαθούμε πάνω από 2 έτη και με κάποια μικρή ασθενοσπερμία. Εκεί που ήμασταν έτοιμοι για εξωσωματική ήρθε μόνο του και μετά ξαφνικά πάει...

 

Θα δεις όλα καλά θα πάνε. ? Εισια κοντά. Κ είδες ήρθε κ μόνο του.... Απλά ήθελε λίγη "δύναμη" παραπάνω. Συνέχισε.... Πάρε δυνάμεις..... Κ όλα θα γίνουν!!!!!! ❤️ Σου στέλνω θετική ενέργεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaounmar είπε:

Σας ευχαριστώ

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Απλά φοβάμαι πολύ μγπως λόγω δίκερης δεν τα καταφέρω. Ο νέος γιατρός είναι αισιόδοξος και λέέι ότι θα πάμε καλά! Το θέλαμε πολύ με τον άντρα μου το μωράκι γιατί προσπαθούμε πάνω από 2 έτη και με κάποια μικρή ασθενοσπερμία. Εκεί που ήμασταν έτοιμοι για εξωσωματική ήρθε μόνο του και μετά ξαφνικά πάει...

 

Ολα θα πανε καλα!Σου στελνω τη θετικη μου ενεργεια.Οπως ηρθε μονο του ετσι θα ξαναερθει παλι θα το δεις..Η Παναγια μαζι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Σας ευχαριστώ

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Απλά φοβάμαι πολύ μγπως λόγω δίκερης δεν τα καταφέρω. Ο νέος γιατρός είναι αισιόδοξος και λέέι ότι θα πάμε καλά! Το θέλαμε πολύ με τον άντρα μου το μωράκι γιατί προσπαθούμε πάνω από 2 έτη και με κάποια μικρή ασθενοσπερμία. Εκεί που ήμασταν έτοιμοι για εξωσωματική ήρθε μόνο του και μετά ξαφνικά πάει...

 

Όλα καλά θα πάνε!!! Θα έρθει αλλά όποτε θέλει αυτό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ?

Πώς τα πάτε?

Σήμερα είμαι 27εβδομάδων και 3ημερών ? Πήγα από τον γιατρό σήμερα για να δούμε πως τα παω γιατι εχω μπει στον μηνα μου και βρήκαν ελαφριά ταχυκαρδία όποτε μπήκα στον καρδιοτοκογραφο για περίπου μισή ώρα. Κατά την διάρκεια της εξέτασης την είδα λίγο διστακτική την νοσοκόμα όταν κοίταξε το καρδιοτοκογραφυμα και με έβαλε να κάτσω στο πλάι. Και στο τέλος το πήρε και το πήγε στον γιατρό να το δει και μου ακούστηκε λίγο περίεργος όταν μιλούσε με την νοσοκόμα (ήμουν στο δίπλα δωμάτιο όποτε δεν άκουγα καλά τι λεγανε). Αλλά τελικά απλά μου είπαν να περάσω την επόμενη Δευτέρα πάλι να με δουν . 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και απλά να ανησυχώ τσάμπα ? 

Εσείς πως τα πάτε? ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ?

Πώς τα πάτε?

Σήμερα είμαι 27εβδομάδων και 3ημερών ? Πήγα από τον γιατρό σήμερα για να δούμε πως τα παω γιατι εχω μπει στον μηνα μου και βρήκαν ελαφριά ταχυκαρδία όποτε μπήκα στον καρδιοτοκογραφο για περίπου μισή ώρα. Κατά την διάρκεια της εξέτασης την είδα λίγο διστακτική την νοσοκόμα όταν κοίταξε το καρδιοτοκογραφυμα και με έβαλε να κάτσω στο πλάι. Και στο τέλος το πήρε και το πήγε στον γιατρό να το δει και μου ακούστηκε λίγο περίεργος όταν μιλούσε με την νοσοκόμα (ήμουν στο δίπλα δωμάτιο όποτε δεν άκουγα καλά τι λεγανε). Αλλά τελικά απλά μου είπαν να περάσω την επόμενη Δευτέρα πάλι να με δουν . 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και απλά να ανησυχώ τσάμπα ? 

Εσείς πως τα πάτε? ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι στην 30η εβδομάδα.... Πρήξιμο στα χέρια. Πολλές συσπάσεις κ ξανά ξεκίνησα προγεστερόνη σήμερα... Κ θα πάω το Σάββατο γιατρό. Να δούμε πόσο μεγάλωσε, ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2019 at 7:39 ΜΜ, ο/η Rachel.a είπε:

Καλησπέρα ?

Πώς τα πάτε?

Σήμερα είμαι 27εβδομάδων και 3ημερών ? Πήγα από τον γιατρό σήμερα για να δούμε πως τα παω γιατι εχω μπει στον μηνα μου και βρήκαν ελαφριά ταχυκαρδία όποτε μπήκα στον καρδιοτοκογραφο για περίπου μισή ώρα. Κατά την διάρκεια της εξέτασης την είδα λίγο διστακτική την νοσοκόμα όταν κοίταξε το καρδιοτοκογραφυμα και με έβαλε να κάτσω στο πλάι. Και στο τέλος το πήρε και το πήγε στον γιατρό να το δει και μου ακούστηκε λίγο περίεργος όταν μιλούσε με την νοσοκόμα (ήμουν στο δίπλα δωμάτιο όποτε δεν άκουγα καλά τι λεγανε). Αλλά τελικά απλά μου είπαν να περάσω την επόμενη Δευτέρα πάλι να με δουν . 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και απλά να ανησυχώ τσάμπα ? 

Εσείς πως τα πάτε? ??

Καλησπέρα! Κοντεύεις εσύ!!!

Όλα καλά θα πάνε! Μην ανησυχείς αν ήταν κάτι σοβαρό σίγουρα θα στο έλεγε. Σου είπαν αν κατέγραψε καθόλου συσπάσεις ο καρδιοτοκογράφος;

Εγώ σήμερα είμαι 33+4 και το μωρό βγαίνει 34+4. Αύριο έχω γυναικολόγο. Περιμένω να δω αν επηρεάστηκε το μωρό από το ζάχαρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Εγώ είμαι στην 30η εβδομάδα.... Πρήξιμο στα χέρια. Πολλές συσπάσεις κ ξανά ξεκίνησα προγεστερόνη σήμερα... Κ θα πάω το Σάββατο γιατρό. Να δούμε πόσο μεγάλωσε, ?

Καλά κι εγώ πολύ πρήξιμο σε χέρια και πόδια. Και το πρωί που ξυπνάω με πονάνε τα χέρια μου. Μετά από λίγο φεύγει.

Κι εγώ έχω συσπάσεις που συνοδεύονται με δύσπνοια πολλές φορές. Αλλά δεν έχω τόσες πολλές όσο ήμουν στην 27η βδομάδα. Παίρνω κι εγώ utrogestan, μαγνήσιο και τοκολυτικό χάπι για τις συσπάσεις (nifelat). 

Να πίνεις πολύ νερό μου είπε ο γυναικολόγος ότι βοηθάει για τις συσπάσεις.

Εγώ αύριο έχω γυναικολόγο να δω κι εγώ πόσο μεγάλωσε. Ελπίζω όχι παραπάνω απ' το κανονικό γιατί έχω ζάχαρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2019 at 12:23 ΠΜ, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλά κι εγώ πολύ πρήξιμο σε χέρια και πόδια. Και το πρωί που ξυπνάω με πονάνε τα χέρια μου. Μετά από λίγο φεύγει.

Κι εγώ έχω συσπάσεις που συνοδεύονται με δύσπνοια πολλές φορές. Αλλά δεν έχω τόσες πολλές όσο ήμουν στην 27η βδομάδα. Παίρνω κι εγώ utrogestan, μαγνήσιο και τοκολυτικό χάπι για τις συσπάσεις (nifelat). 

Να πίνεις πολύ νερό μου είπε ο γυναικολόγος ότι βοηθάει για τις συσπάσεις.

Εγώ αύριο έχω γυναικολόγο να δω κι εγώ πόσο μεγάλωσε. Ελπίζω όχι παραπάνω απ' το κανονικό γιατί έχω ζάχαρο.

Τι κάνεις??? Πως είσαι? Πήγες γιατρό? Όλα καλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Τι κάνεις??? Πως είσαι? Πήγες γιατρό? Όλα καλα? 

Καλά είμαι! Πήγα γιατρό και το μωρό ήταν 2.070 γραμμάρια (ήμουν 33εβδ + 4ημ).

Εκείνη την ώρα που πήγε να μου κάνει υπέρηχο ξαφνικά εξογκώνεται όλη η αριστερή πλευρά της κοιλιάς μου (σαν να μαζεύτηκε το μωρό) και μένει έτσι για κάποια δευτερόλεπτα. Παράλληλα είχα και δύσπνοια. Τον ρωτάω αυτό είναι σύσπαση; Και μου λέει ναι. Μέχρι 10 συσπάσεις την μέρα πρέπει να κάνω μου είπε. Εγώ κάνω παραπάνω.

Την Δευτέρα μου είπε να πάω στο μαιευτήριο και να κάνω μία εξέταση που λέγεται Βιοφυσικό Προφίλ.

Εσύ τι κάνεις; Όλα καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...