Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες φθινοπώρου 2019 ?


Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Εμένα μου χει πει η κοπέλα από τη γιόγκα που κάνω όταν με πιάνει να κάθομαι κάτω με διπλωμένα τα πόδια κ να κάθομαι πάνω σε ένα μαξιλάρι στην ουσία... Δεν με έχει πιάσει εμένα τόσο πολύ να χω θέμα. Οπότε δεν το χω δοκιμάσει για να σου πω αν πιάνει. 

Ευτυχώς από χθες δεν με έχει ξαναπιασει καουρα. Ευχαριστώ πάντως αν με ξαναπιασει θα ξέρω τι να κάνω.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Νικολέτα τι κάνεις;; Πήγες στο γιατρό;;

Καλησπέρα! Πήγα προχθές. 734 γραμμάρια είναι το μωράκι. 

Μου είπε για τις συσπάσεις να παίρνω 2 φορές την ημέρα το nifelat αντί για 1. Του είπα να δούμε τον τράχηλο, γιατί φοβάμαι μην κόντυνε με τις συσπάσεις και μου λέει δε χρειάζεται ? Καλά για τοκογράφο ούτε καν που μου είπε. Και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα ο τράχηλος....

Επίσης μου έγραψε καμπύλη ? και να κάνω ένα εμβόλιο για τον κοκκύτη, για να έχει αντισώματα το μωρό όταν γεννηθεί. Το κάνουν όλες οι έγκυες μου είπε τώρα.

Εσύ τι κάνεις; Πώς είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Πήγα προχθές. 734 γραμμάρια είναι το μωράκι. 

Μου είπε για τις συσπάσεις να παίρνω 2 φορές την ημέρα το nifelat αντί για 1. Του είπα να δούμε τον τράχηλο, γιατί φοβάμαι μην κόντυνε με τις συσπάσεις και μου λέει δε χρειάζεται ? Καλά για τοκογράφο ούτε καν που μου είπε. Και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα ο τράχηλος....

Επίσης μου έγραψε καμπύλη ? και να κάνω ένα εμβόλιο για τον κοκκύτη, για να έχει αντισώματα το μωρό όταν γεννηθεί. Το κάνουν όλες οι έγκυες μου είπε τώρα.

Εσύ τι κάνεις; Πώς είσαι;

Αυτό για το εμβόλιο ισχύει για όλες τις εγκύους?γιατι εμένα δεν μου έχει πει ο γιατρός μου για κανένα εμβόλιο. Και πάω και σε δημόσιο νοσοκομείο όπου σε βάζουν να κάνεις ότι εξέταση υπάρχει για να είναι καλυμμένοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rachel.a είπε:

Αυτό για το εμβόλιο ισχύει για όλες τις εγκύους?γιατι εμένα δεν μου έχει πει ο γιατρός μου για κανένα εμβόλιο. Και πάω και σε δημόσιο νοσοκομείο όπου σε βάζουν να κάνεις ότι εξέταση υπάρχει για να είναι καλυμμένοι.

Ο γιατρός μου μου είπε για όλες εδώ και κανά δυο χρόνια. Γιατί έχουν αυξηθεί τα κρούσματα κοκκύτη και αν κολλήσει το νεογέννητο υπάρχει κίνδυνος ακόμα και να πεθάνει. Ενώ με το εμβόλιο περνάνε μέσω του πλακούντα τα αντισώματα στο έμβρυο και όταν γεννηθεί θα έχει αντισώματα.

Όσες κοπέλες που είναι έγκυος τώρα και έχω ρωτήσει για το εμβόλιο δεν τους το είπε ο γιατρός τους. Μόνο σε μία το είπε. Τώρα μη σε τρομοκρατώ. Μπορείς αν θες να ρωτήσεις. Εμένα αυτά μου τα είπε ο γιατρός μου. Δεν ξέρω τι ισχύει και πιο είναι το σωστό.

Το εμβόλιο που μου είπε να κάνω λέγεται boostrix polio.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Ο γιατρός μου μου είπε για όλες εδώ και κανά δυο χρόνια. Γιατί έχουν αυξηθεί τα κρούσματα κοκκύτη και αν κολλήσει το νεογέννητο υπάρχει κίνδυνος ακόμα και να πεθάνει. Ενώ με το εμβόλιο περνάνε μέσω του πλακούντα τα αντισώματα στο έμβρυο και όταν γεννηθεί θα έχει αντισώματα.

Όσες κοπέλες που είναι έγκυος τώρα και έχω ρωτήσει για το εμβόλιο δεν τους το είπε ο γιατρός τους. Μόνο σε μία το είπε. Τώρα μη σε τρομοκρατώ. Μπορείς αν θες να ρωτήσεις. Εμένα αυτά μου τα είπε ο γιατρός μου. Δεν ξέρω τι ισχύει και πιο είναι το σωστό.

Το εμβόλιο που μου είπε να κάνω λέγεται boostrix polio.

Κατάλαβα. Μάλλον είναι ανάλογα τον γιατρό θα ρωτήσω πάντως την άλλη βδομάδα που έχω ραντεβού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Πήγα προχθές. 734 γραμμάρια είναι το μωράκι. 

Μου είπε για τις συσπάσεις να παίρνω 2 φορές την ημέρα το nifelat αντί για 1. Του είπα να δούμε τον τράχηλο, γιατί φοβάμαι μην κόντυνε με τις συσπάσεις και μου λέει δε χρειάζεται ? Καλά για τοκογράφο ούτε καν που μου είπε. Και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα ο τράχηλος....

Επίσης μου έγραψε καμπύλη ? και να κάνω ένα εμβόλιο για τον κοκκύτη, για να έχει αντισώματα το μωρό όταν γεννηθεί. Το κάνουν όλες οι έγκυες μου είπε τώρα.

Εσύ τι κάνεις; Πώς είσαι;

Σε ποια εβδομάδα είσαι;; Εμένα νομίζω με έβαλε 1η φορα σε τοκογράφο στις 23-24 εβδομάδες...Είχες καλό τράχηλο όμως έτσι δεν είναι;

Αυτό με το εμβόλιο δεν το ξέρω, θα ρωτήσω κι εγώ τη γιατρό μου! Έχω κι εγώ καμπϋλη αυτήν την εβδομάδα και έχω και το doppler και περιμένω πως και πως να δω πως αναπτύσσεται το μωρό..

Έχω συσπάσεις Νικολέτα μου,δε με βλέπω και πολύ καλά..δε με πιάνουν τα χαπια σιγα σιγά...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Rachel.a είπε:

Κατάλαβα. Μάλλον είναι ανάλογα τον γιατρό θα ρωτήσω πάντως την άλλη βδομάδα που έχω ραντεβού. 

Ναι ρώτα να δεις τι θα σου πουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι;; Εμένα νομίζω με έβαλε 1η φορα σε τοκογράφο στις 23-24 εβδομάδες...Είχες καλό τράχηλο όμως έτσι δεν είναι;

Αυτό με το εμβόλιο δεν το ξέρω, θα ρωτήσω κι εγώ τη γιατρό μου! Έχω κι εγώ καμπϋλη αυτήν την εβδομάδα και έχω και το doppler και περιμένω πως και πως να δω πως αναπτύσσεται το μωρό..

Έχω συσπάσεις Νικολέτα μου,δε με βλέπω και πολύ καλά..δε με πιάνουν τα χαπια σιγα σιγά...?

Σήμερα είμαι 25+0 με βάση την αυχενική και τη β' επιπέδου. Γιατί κανονικά είμαι 24+0. Ναι είχα 33mm στην αυχενική και 32mm στη β' επιπέδου. Αλλά τον μέτρησαν από την κοιλιά. Και με τόσες συσπάσεις κάθε μέρα φοβάμαι μην κοντύνει απότομα.

Κι εγώ αυτή τη βδομάδα έχω καμπύλη. Για doppler αργώ ακόμα. Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου! Όλα καλά να πάνε εύχομαι! Καλή επιτυχία στην καμπύλη και στο doppler!

Δηλαδή μέσα στη μέρα πόσες συσπάσεις μπορεί να έχεις; Και είναι κοντά χρονικά η μία με την άλλη σύσπαση; Κι εγώ τώρα κάνω πιο πολλές. Ενώ όταν ξεκίνησα να έχω συσπάσεις στην 15η βδομάδα (άρχισα πολύ νωρίς να έχω συσπάσεις ?) έκανα πιο λίγες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Σήμερα είμαι 25+0 με βάση την αυχενική και τη β' επιπέδου. Γιατί κανονικά είμαι 24+0. Ναι είχα 33mm στην αυχενική και 32mm στη β' επιπέδου. Αλλά τον μέτρησαν από την κοιλιά. Και με τόσες συσπάσεις κάθε μέρα φοβάμαι μην κοντύνει απότομα.

Κι εγώ αυτή τη βδομάδα έχω καμπύλη. Για doppler αργώ ακόμα. Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου! Όλα καλά να πάνε εύχομαι! Καλή επιτυχία στην καμπύλη και στο doppler!

Δηλαδή μέσα στη μέρα πόσες συσπάσεις μπορεί να έχεις; Και είναι κοντά χρονικά η μία με την άλλη σύσπαση; Κι εγώ τώρα κάνω πιο πολλές. Ενώ όταν ξεκίνησα να έχω συσπάσεις στην 15η βδομάδα (άρχισα πολύ νωρίς να έχω συσπάσεις ?) έκανα πιο λίγες.

Λένε οτι κολπικά είναι πιο ακριβής η μέτρηση, τι να πω κι εγώ...

Μέσα στη μέρα έχω πάρα πολλές συσπάσεις! Δεν τις μετράω...μετράω όταν κάνω μαζεμένες ανά πόση ώρα είναι...Μου είπε η γιατρός οτι εαν κάνω ανά 10λεπτο για μια ώρα πρέπει να πάω στην κλινική...

Κι εγώ τον τράχηλο φοβάμαι που είναι και πιο κοντός...

Να περάσει ο καιρός και να πάνε όλα καλά για όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι;; Εμένα νομίζω με έβαλε 1η φορα σε τοκογράφο στις 23-24 εβδομάδες...Είχες καλό τράχηλο όμως έτσι δεν είναι;

Αυτό με το εμβόλιο δεν το ξέρω, θα ρωτήσω κι εγώ τη γιατρό μου! Έχω κι εγώ καμπϋλη αυτήν την εβδομάδα και έχω και το doppler και περιμένω πως και πως να δω πως αναπτύσσεται το μωρό..

Έχω συσπάσεις Νικολέτα μου,δε με βλέπω και πολύ καλά..δε με πιάνουν τα χαπια σιγα σιγά...?

Συγγνώμη κορίτσια. Παρακολουθώ αρκετές φορές τη συζήτηση σας για τις συσπάσεις. Είμαι 23+ 4 εγώ.

Ήθελα να σας ρωτήσω πώς καταλάβατε ότι έχετε συσπάσεις και πως το διαπίστωσαν οι γιατροί σας; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η geosid81 είπε:

Λένε οτι κολπικά είναι πιο ακριβής η μέτρηση, τι να πω κι εγώ...

Μέσα στη μέρα έχω πάρα πολλές συσπάσεις! Δεν τις μετράω...μετράω όταν κάνω μαζεμένες ανά πόση ώρα είναι...Μου είπε η γιατρός οτι εαν κάνω ανά 10λεπτο για μια ώρα πρέπει να πάω στην κλινική...

Κι εγώ τον τράχηλο φοβάμαι που είναι και πιο κοντός...

Να περάσει ο καιρός και να πάνε όλα καλά για όλες μας!

Όντως κολπικά είναι πιο ακριβής.

Μαζεμένες ξέρω κι εγώ ότι δεν κάνει να κάνεις. Εσύ έχεις βάλει και πεσσό. Εάν φτάσεις τις 32 εβδομάδες (εσύ κοντεύεις νομίζω) είναι πολύ καλά λένε οι γιατροί. Βέβαια το τέλειο είναι να φτάσεις τις 37.

Να ξαπλώνεις στο πλάι όσο μπορείς, γιατί εγώ τουλάχιστον έχω παρατηρήσει ότι αν είμαι ανάσκελα κάνω πιο πολλές συσπάσεις απ' ότι αν είμαι στο πλάι.

Εγώ τις μετράω, αλλά κάνω και κάτι μαζεμένες τώρα τελευταία και με ανησυχεί αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Συγγνώμη κορίτσια. Παρακολουθώ αρκετές φορές τη συζήτηση σας για τις συσπάσεις. Είμαι 23+ 4 εγώ.

Ήθελα να σας ρωτήσω πώς καταλάβατε ότι έχετε συσπάσεις και πως το διαπίστωσαν οι γιατροί σας; 

 

Γειά σου!

Ωχ σε αγχώσαμε με τις συσπάσεις μας... Με το καλό εύχομαι το μωράκι σου! Κοντά είμαστε. Εγώ είμαι 25+0.

Θα σου πω εγώ πως το κατάλαβα την πρώτη φορά. Ήμουν 15εβδ + 3ημ και το πρωί ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα στο κρεβάτι και νιώθω ξαφνικά την κοιλιά μου ολόκληρη σαν να μαζεύει - σφίγγει - πετρώνει για λίγα δευτερόλεπτα. Και αν την πιάσεις την κοιλιά σου την ώρα της σύσπασης καταλαβαίνεις ότι έχει σκληρύνει. Μετά από κάποια ώρα πάλι τα ίδια. Πήρα τον γιατρό και μου είπε ότι αυτό είναι σύσπαση.

Εσύ έχεις νιώσει ποτέ κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nikoleta... είπε:

Γειά σου!

Ωχ σε αγχώσαμε με τις συσπάσεις μας... Με το καλό εύχομαι το μωράκι σου! Κοντά είμαστε. Εγώ είμαι 25+0.

Θα σου πω εγώ πως το κατάλαβα την πρώτη φορά. Ήμουν 15εβδ + 3ημ και το πρωί ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα στο κρεβάτι και νιώθω ξαφνικά την κοιλιά μου ολόκληρη σαν να μαζεύει - σφίγγει - πετρώνει για λίγα δευτερόλεπτα. Και αν την πιάσεις την κοιλιά σου την ώρα της σύσπασης καταλαβαίνεις ότι έχει σκληρύνει. Μετά από κάποια ώρα πάλι τα ίδια. Πήρα τον γιατρό και μου είπε ότι αυτό είναι σύσπαση.

Εσύ έχεις νιώσει ποτέ κάτι τέτοιο;

Όχι ευτυχώς. Απλά τώρα έχω αρχίσει να έχω κάτι εξογκωματα στην κοιλίτσα τις τελευταίες μέρες. Σηκώνεται δηλαδή η κοιλιά μου κάνει σαν καρούμπαλο από τη μια πλευρά. Αλλά είναι τελείως τοπικό σε ένα σημείο που κάνει το βουναλακι και εκεί τοπικά είναι σκληρό. Μου λένε πως είναι το μωρό  που μαζεύεται εκεί. Φαίνεται δηλαδή και απέξω. Ούτε ποναω ούτε μουδιαζω ούτε είναι σε έκταση μόνο σε ενα περιορισμένο σημείο κάθε φορά και συμβαίνει από μια δυο φορές τη μέρα ή και καμια. Ούτε ο γιατρός μου ούτε στη β επιπέδου η γιατρός μου είπαν τίποτα για συσπάσεις. 

Απλά είπα να σας ρωτήσω. Εκτός από τον τοκογραφο φαίνεται κάπου αλλού πχ στον απλό υπερηχο ή τη β επιπέδου; Έχω λίγο άγχος με τον τράχηλο αδικαιολόγητα το ξέρω γιατί είναι μια χαρά αλλά δυστυχώς έχω ακούσει πολλά δυσάρεστα στον κύκλο μου με αυτό θέμα και φοβάμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Όντως κολπικά είναι πιο ακριβής.

Μαζεμένες ξέρω κι εγώ ότι δεν κάνει να κάνεις. Εσύ έχεις βάλει και πεσσό. Εάν φτάσεις τις 32 εβδομάδες (εσύ κοντεύεις νομίζω) είναι πολύ καλά λένε οι γιατροί. Βέβαια το τέλειο είναι να φτάσεις τις 37.

Να ξαπλώνεις στο πλάι όσο μπορείς, γιατί εγώ τουλάχιστον έχω παρατηρήσει ότι αν είμαι ανάσκελα κάνω πιο πολλές συσπάσεις απ' ότι αν είμαι στο πλάι.

Εγώ τις μετράω, αλλά κάνω και κάτι μαζεμένες τώρα τελευταία και με ανησυχεί αυτό.

Μόνο στο πλάι ξαπλώνουμε για να μην έχουμε συσπάσεις. Μην κάθεσαι καθόλου ανάσκελα!

Σήμερα έκλεισα τις 31, είναι πολύ νωρίς ακόμα βέβαια...Απλά είναι το 1ο μαξιλαράκι! Μάλλον θα ξανακάνω κορτιζονούλες αυτή την εβδομάδα.

Κι εγώ είχα συσπάσεις από νωρίς όπως κι εσύ, απλά τότε δεν υπήρχε κίνδυνος.

Και να πίνεις άφθονο νερό!!! Βοηθάει πάρα πολϋ.

Θα τα καταφέρουμε,θα ταλαιπωρηθοϋμε αλλά θα πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Όχι ευτυχώς. Απλά τώρα έχω αρχίσει να έχω κάτι εξογκωματα στην κοιλίτσα τις τελευταίες μέρες. Σηκώνεται δηλαδή η κοιλιά μου κάνει σαν καρούμπαλο από τη μια πλευρά. Αλλά είναι τελείως τοπικό σε ένα σημείο που κάνει το βουναλακι και εκεί τοπικά είναι σκληρό. Μου λένε πως είναι το μωρό  που μαζεύεται εκεί. Φαίνεται δηλαδή και απέξω. Ούτε ποναω ούτε μουδιαζω ούτε είναι σε έκταση μόνο σε ενα περιορισμένο σημείο κάθε φορά και συμβαίνει από μια δυο φορές τη μέρα ή και καμια. Ούτε ο γιατρός μου ούτε στη β επιπέδου η γιατρός μου είπαν τίποτα για συσπάσεις. 

Απλά είπα να σας ρωτήσω. Εκτός από τον τοκογραφο φαίνεται κάπου αλλού πχ στον απλό υπερηχο ή τη β επιπέδου; Έχω λίγο άγχος με τον τράχηλο αδικαιολόγητα το ξέρω γιατί είναι μια χαρά αλλά δυστυχώς έχω ακούσει πολλά δυσάρεστα στον κύκλο μου με αυτό θέμα και φοβάμαι. 

Στον απλό υπέρηχο και στην β' επιπέδου ρώτησα και μου είπαν ότι δε φαίνονται οι συσπάσεις. Μόνο με τοκογράφο, όπου μπορείς να δεις και τι ένταση έχουν.

Την Τετάρτη που πήγα στον γιατρό του είπα γι' αυτό το βουναλάκι - εξόγκωμα, σαν καρούμπαλο, το οποίο είναι τοπικό και μου είπε ότι είναι και αυτό σύσπαση. Δεν ξέρω αν κατάλαβε καλά τι του είπα. Έτσι μου είπε.

Ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι 10 συσπάσεις τη μέρα δεν πειράζει, αρκεί να μην είναι χρονικά η μία κοντά με την άλλη.  Εφόσον δεν κάνεις συσπάσεις είσαι μιά χαρά, αν είναι εντάξει ο τράχηλός σου. Κι εγώ τον τράχηλο φοβάμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η geosid81 είπε:

Μόνο στο πλάι ξαπλώνουμε για να μην έχουμε συσπάσεις. Μην κάθεσαι καθόλου ανάσκελα!

Σήμερα έκλεισα τις 31, είναι πολύ νωρίς ακόμα βέβαια...Απλά είναι το 1ο μαξιλαράκι! Μάλλον θα ξανακάνω κορτιζονούλες αυτή την εβδομάδα.

Κι εγώ είχα συσπάσεις από νωρίς όπως κι εσύ, απλά τότε δεν υπήρχε κίνδυνος.

Και να πίνεις άφθονο νερό!!! Βοηθάει πάρα πολϋ.

Θα τα καταφέρουμε,θα ταλαιπωρηθοϋμε αλλά θα πάνε όλα καλά!

Η αλήθεια είναι ότι ξαπλώνω και λίγο ανάσκελα, γιατί πιάνομαι συνέχεια στο πλάι. Αν και δεν κάνει. Για τα πνευμόνια του εννοείς μωρού κορτιζόνη; 

Είναι πολύ νωρίς, αλλά ευτυχώς είσαι κοντά. Λίγο έμεινε. Κάθε μέρα μου περνάει είναι καλό. Προσπαθώ να πίνω αρκετό νερό.

Κι εγώ θέλω να σκέφτομαι θετικά. Γιατί πριν από αυτή την εγκυμοσύνη η προηγούμενη ήταν εξωμήτρια στην σάλπιγγα και τώρα θέλω να πάνε όλα καλά.

Τώρα είδα ότι είπες για το εμβόλιο κοκκύτη (boostrix polio λέγεται). Ρώτα άμα θες τον γιατρό σου, αλλά όσες κοπέλες ρώτησα δεν τους είπε να το κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nikoleta... και εμεις το κανουμε εδω ολες το εμβόλιο αυτο που λες.Και Ισπανία που εχω φίλη και εκει το ιδιο.Τα τελευταία χρόνια το έχουν βάλει και Αποτι φαινεται επειδή τα κρούσματα έχουν όντως αυξηθεί μάλλον σιγα σιγα οι γυναικολόγοι θα το βάλουν και στην Ελλαδα.Εμενα να φανταστείς πέρασε η κορη μου κοκκυτη παρολο που το ειχα κανει το εμβόλιο.Δηλαδη λεω φαντάσου και να μην το ειχα κανει ποσο πιο βαρια θα το περνούσε.

@Rachel.a για τις καούρες κρύο γαλα γουλιτσα γουλιτσα ανακουφίζει αρκετά εφόσον θες να αποφύγεις φάρμακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Στον απλό υπέρηχο και στην β' επιπέδου ρώτησα και μου είπαν ότι δε φαίνονται οι συσπάσεις. Μόνο με τοκογράφο, όπου μπορείς να δεις και τι ένταση έχουν.

Την Τετάρτη που πήγα στον γιατρό του είπα γι' αυτό το βουναλάκι - εξόγκωμα, σαν καρούμπαλο, το οποίο είναι τοπικό και μου είπε ότι είναι και αυτό σύσπαση. Δεν ξέρω αν κατάλαβε καλά τι του είπα. Έτσι μου είπε.

Ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι 10 συσπάσεις τη μέρα δεν πειράζει, αρκεί να μην είναι χρονικά η μία κοντά με την άλλη.  Εφόσον δεν κάνεις συσπάσεις είσαι μιά χαρά, αν είναι εντάξει ο τράχηλός σου. Κι εγώ τον τράχηλο φοβάμαι.

Άρα τελικά ο μόνος τρόπος να διαπιστώσεις είναι ο τοκογραφος. Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να μην ειναι συσπάσεις αυτό που έχω αλλά και να είναι προς το παρόν είναι πολύ αραιές. 

Όπως και να έχει όλα καλά θα πάνε για όλες μας. Κοντευουμε κιόλας πια να φτάσουμε στους ασφαλείς πλέον μήνες.?. Οπότε ας μην αγχωνόμαστε θα τα πάμε μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mommy 6 είπε:

@Nikoleta... και εμεις το κανουμε εδω ολες το εμβόλιο αυτο που λες.Και Ισπανία που εχω φίλη και εκει το ιδιο.Τα τελευταία χρόνια το έχουν βάλει και Αποτι φαινεται επειδή τα κρούσματα έχουν όντως αυξηθεί μάλλον σιγα σιγα οι γυναικολόγοι θα το βάλουν και στην Ελλαδα.Εμενα να φανταστείς πέρασε η κορη μου κοκκυτη παρολο που το ειχα κανει το εμβόλιο.Δηλαδη λεω φαντάσου και να μην το ειχα κανει ποσο πιο βαρια θα το περνούσε.

Εδώ όσες έχω ρωτήσει μόνο σε 2 τους είπε ο γιατρός τους. Έχουν αυξηθεί τα κρούσματα και μου είπε ο γιατρός ότι κανονικά πρέπει όλες να το κάνουν. Και ξέρω περιπτώσεις που οι παιδίατροι συνιστούν να το κάνει η έγκυος και ο γυναικολόγος να πει όχι.

Στην Αγγλία κάνετε το boostrix polio (είναι τετραπλό: για διφθερίτιδα, τέτανο, κοκκύτη και πολιομυελίτιδα); Γιατί αυτό κυκλοφορεί στην Ελλάδα μου είπαν. Άρα στο εξωτερικό είναι ήδη γνωστό.

Όντως ίσως βοήθησε για να μην το περάσει βαριά η κόρη σου. Πάλι καλά.

Άσχετο: εγώ ακόμα να φτιάξω το messenger... Εσύ μιλάς από το messenger με τις υπόλοιπες κοπέλες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Άρα τελικά ο μόνος τρόπος να διαπιστώσεις είναι ο τοκογραφος. Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να μην ειναι συσπάσεις αυτό που έχω αλλά και να είναι προς το παρόν είναι πολύ αραιές. 

Όπως και να έχει όλα καλά θα πάνε για όλες μας. Κοντευουμε κιόλας πια να φτάσουμε στους ασφαλείς πλέον μήνες.?. Οπότε ας μην αγχωνόμαστε θα τα πάμε μια χαρά. 

Ναι ο τοκογράφος δείχνει ακριβώς. Αν και στην φίλη μου ο γιατρός της είδε λέει με απλό υπέρηχο ότι έκανε σύσπαση εκείνη την ώρα. Εγώ όμως που ρώτησα τον γιατρό μου, αλλά και στο νοσοκομείο μου είπαν δε γίνεται να φανεί με απλό υπέρηχο. Τώρα τι ισχύει δεν ξέρω. Πάντως μην αγχώνεσαι, άμα είχες συσπάσεις θα το καταλάβαινες. Και να έχεις τόσες λίγες και τόσο αραιές δεν πειράζει.

Αχ ναι άντε περιμένω πως και πως να μπω στον 8ο.... Μα περνάει το 1ο τρίμηνο και αντί να χαλαρώσουμε, δημιουργούνται άλλα άγχη μετά. Να προσπαθούμε έστω να σκεφτόμαστε θετικά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Εδώ όσες έχω ρωτήσει μόνο σε 2 τους είπε ο γιατρός τους. Έχουν αυξηθεί τα κρούσματα και μου είπε ο γιατρός ότι κανονικά πρέπει όλες να το κάνουν. Και ξέρω περιπτώσεις που οι παιδίατροι συνιστούν να το κάνει η έγκυος και ο γυναικολόγος να πει όχι.

Στην Αγγλία κάνετε το boostrix polio (είναι τετραπλό: για διφθερίτιδα, τέτανο, κοκκύτη και πολιομυελίτιδα); Γιατί αυτό κυκλοφορεί στην Ελλάδα μου είπαν. Άρα στο εξωτερικό είναι ήδη γνωστό.

Όντως ίσως βοήθησε για να μην το περάσει βαριά η κόρη σου. Πάλι καλά.

Άσχετο: εγώ ακόμα να φτιάξω το messenger... Εσύ μιλάς από το messenger με τις υπόλοιπες κοπέλες;

Δεν εχω ιδεα πως λέγεται το εμβόλιο.Απλα κλείνουμε ραντεβού στον οικογενειακό γιατρό μας και μας το κανει.

Ναι εμεις μιλαμε εκει.Δεν τα κατάφερες να το κανεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mommy 6 είπε:

Δεν εχω ιδεα πως λέγεται το εμβόλιο.Απλα κλείνουμε ραντεβού στον οικογενειακό γιατρό μας και μας το κανει.

Ναι εμεις μιλαμε εκει.Δεν τα κατάφερες να το κανεις;

Το κατέβασα στο κινητό μου, αλλά δεν έκανα εγγραφή ακόμα. Ήθελα κάτι να μου δείξουν οι αδερφές μου, αλλά όλο λείπουν. Γιατί μου ζητάει να βάλω κινητό. Είναι υποχρεωτικό αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Mommy 6 είπε:

Τωρα το ειδα Νικολετα στα χαρτιά μου.Boostrix IPV λέγεται αυτο που κανουμε 

Το έψαξα στο ίντερνετ. Λέει ότι το boostrix IPV κυκλοφορεί στην Αγγλία. Πάντως εγώ θα το κάνω, αφού μου είπε ο γιατρός, αλλά θα το ψάξω και λίγο ακόμα.

Τώρα είδα ότι περιλαμβάνει τα ίδια αν κατάλαβα καλά. Το έψαξα στα αγγλικά στο Google γιατί στα ελληνικά δε γράφει τι περιλαμβάνει. Και λέει όντως ότι συνίσταται στην εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mommy 6 είπε:

@Nikoleta... και εμεις το κανουμε εδω ολες το εμβόλιο αυτο που λες.Και Ισπανία που εχω φίλη και εκει το ιδιο.Τα τελευταία χρόνια το έχουν βάλει και Αποτι φαινεται επειδή τα κρούσματα έχουν όντως αυξηθεί μάλλον σιγα σιγα οι γυναικολόγοι θα το βάλουν και στην Ελλαδα.Εμενα να φανταστείς πέρασε η κορη μου κοκκυτη παρολο που το ειχα κανει το εμβόλιο.Δηλαδη λεω φαντάσου και να μην το ειχα κανει ποσο πιο βαρια θα το περνούσε.

@Rachel.a για τις καούρες κρύο γαλα γουλιτσα γουλιτσα ανακουφίζει αρκετά εφόσον θες να αποφύγεις φάρμακα.

Ευχαριστώ για την συμβουλή?

Και εγώ είμαι στην ομαδική στο μεσεντζερ αλλά δεν μου ανοίγει η εφαρμογή εδώ και μια βδομάδα λέει δεν έχω χώρο στο κινητό για αυτό συνεχίζω και μιλάω από εδώ. 

Και Νικολέτα μου αυτό για το εξωγκομα που λες ότι κάνει η κοιλιά το παθαίνω και εγώ που και που αλλά μου είπε ο γιατρός μου πως απλώς είναι η μπέμπα που γυρίζει. Εγώ βέβαια δεν ένιωθα κάποιο πόνο. Εσύ νιώθεις πόνο όταν βλέπεις αυτά τα καρουμπαλα??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...