Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες φθινοπώρου 2019 ?


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλά είμαι! Πήγα γιατρό και το μωρό ήταν 2.070 γραμμάρια (ήμουν 33εβδ + 4ημ).

Εκείνη την ώρα που πήγε να μου κάνει υπέρηχο ξαφνικά εξογκώνεται όλη η αριστερή πλευρά της κοιλιάς μου (σαν να μαζεύτηκε το μωρό) και μένει έτσι για κάποια δευτερόλεπτα. Παράλληλα είχα και δύσπνοια. Τον ρωτάω αυτό είναι σύσπαση; Και μου λέει ναι. Μέχρι 10 συσπάσεις την μέρα πρέπει να κάνω μου είπε. Εγώ κάνω παραπάνω.

Την Δευτέρα μου είπε να πάω στο μαιευτήριο και να κάνω μία εξέταση που λέγεται Βιοφυσικό Προφίλ.

Εσύ τι κάνεις; Όλα καλά;

Εγώ σκέψου έκανα δύο μέρες 20 συσπάσεις... Τώρα μειώνω ξανά σιγά σιγά τη προγεστερόνη που έπαιρνα λόγω των συσπασεων. Μου είπε να μην υπολογίζω τους πόνους περιόδου κ τις συσπάσεις που παθαίνω μετά κ πριν τη τουαλέτα σε όλες τις φάσεις. Σήμερα έκανα πχ 3.. Αύριο τελειώνω τα χάπια. Εγώ πήγα το Σάββατο και ήμουν 30+4.κ ο μικρός ήταν 1.800 χοντρούλης.. Θα με ξανά δει στις 33+ εβδομάδες... Και θα μου κλείσει τις εξετάσεις αιματολογικες κ τον καρδιολόγο έλεγχο.!!!!. Και μετά περπάτημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγώ σκέψου έκανα δύο μέρες 20 συσπάσεις... Τώρα μειώνω ξανά σιγά σιγά τη προγεστερόνη που έπαιρνα λόγω των συσπασεων. Μου είπε να μην υπολογίζω τους πόνους περιόδου κ τις συσπάσεις που παθαίνω μετά κ πριν τη τουαλέτα σε όλες τις φάσεις. Σήμερα έκανα πχ 3.. Αύριο τελειώνω τα χάπια. Εγώ πήγα το Σάββατο και ήμουν 30+4.κ ο μικρός ήταν 1.800 χοντρούλης.. Θα με ξανά δει στις 33+ εβδομάδες... Και θα μου κλείσει τις εξετάσεις αιματολογικες κ τον καρδιολόγο έλεγχο.!!!!. Και μετά περπάτημα! 

Εμένα μου έχει τύχει να κάνω και γύρω στις 30 συσπάσεις σε 1 μέρα. Ευτυχώς όμως ο τράχηλός μου στο doppler που έκανα ήταν 32mm. Δεν επηρεάστηκε από τις συσπάσεις.

Στο Βιοφυσικό Προφίλ που θα κάνω την Δευτέρα θα φανεί πως πάω. Γιατί θα μου κάνουν και nst (καρδιοτοκογράφημα).

Εμένα μου έκοψε την προγεστερόνη, αλλά να συνεχίσω είπε μαγνήσιο και χάπια για τις συσπάσεις. Εμένα ακόμα δε μου είπε να αρχίσω περπάτημα.

Πριν και μετά την τουαλέτα γίνονται συχνά συσπάσεις έχω παρατηρήσει.

Μιά χαρά είναι ο μικρούλης σου. Εμένα μου το βρίσκουν και 1 βδομάδα μεγαλύτερο. Όταν ξαναπάς θα έχει φτάσει τα 2 κιλά και παραπάνω. Θα κάνεις doppler εννοείς στις 33+;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Εμένα μου έχει τύχει να κάνω και γύρω στις 30 συσπάσεις σε 1 μέρα. Ευτυχώς όμως ο τράχηλός μου στο doppler που έκανα ήταν 32mm. Δεν επηρεάστηκε από τις συσπάσεις.

Στο Βιοφυσικό Προφίλ που θα κάνω την Δευτέρα θα φανεί πως πάω. Γιατί θα μου κάνουν και nst (καρδιοτοκογράφημα).

Εμένα μου έκοψε την προγεστερόνη, αλλά να συνεχίσω είπε μαγνήσιο και χάπια για τις συσπάσεις. Εμένα ακόμα δε μου είπε να αρχίσω περπάτημα.

Πριν και μετά την τουαλέτα γίνονται συχνά συσπάσεις έχω παρατηρήσει.

Μιά χαρά είναι ο μικρούλης σου. Εμένα μου το βρίσκουν και 1 βδομάδα μεγαλύτερο. Όταν ξαναπάς θα έχει φτάσει τα 2 κιλά και παραπάνω. Θα κάνεις doppler εννοείς στις 33+;

Ναι μην έχει φτάσει τα 2.5 φοβαμαι?? όχι απλά ξανά έχω γιατρό σε 3 εβδομάδες!!! Προγεστερόνη μου έδινε για τις συσπάσεις.... Μαγνήσιο δεν παίρνω. Γενικά δεν είναι των φαρμάκων. Κ εγώ τον ίδιο τράχηλο έχω.... Δεν επηρεάστηκαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Ναι μην έχει φτάσει τα 2.5 φοβαμαι?? όχι απλά ξανά έχω γιατρό σε 3 εβδομάδες!!! Προγεστερόνη μου έδινε για τις συσπάσεις.... Μαγνήσιο δεν παίρνω. Γενικά δεν είναι των φαρμάκων. Κ εγώ τον ίδιο τράχηλο έχω.... Δεν επηρεάστηκαν. 

Ωχ λες να έχει πάρει τόσο; Πάντως μεγάλο μωράκι φαίνεται. Κι εγώ προγεστερόνη έπαιρνα στην αρχή και μετά για τις συσπάσεις. Εγώ παίρνω αρκετό μαγνήσιο για τις συσπάσεις πάλι.

Αφού έχεις κι εσύ καλό τράχηλο τότε όλα μιά χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marillia είπε:

Καλημέρα κορίτσια κ με το καλό τα μωράκια σας!!να ρωτήσω αν είναι το ίδιο κράμπες στην μήτρα κ συσπάσεις?

Άλλο είναι οι κράμπες κ άλλο οι συσπάσεις. Εγώ κράμπες παθαίνω το βράδυ. Η όταν ξυπνάω το βράδυ για τουαλέτα παθαίνω κράμπες. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Starrr είπε:

Άλλο είναι οι κράμπες κ άλλο οι συσπάσεις. Εγώ κράμπες παθαίνω το βράδυ. Η όταν ξυπνάω το βράδυ για τουαλέτα παθαίνω κράμπες. ?

Ευχαριστώωω!!Εγω καμιά φορά νιώθω σαν πιάσιμο,μάγκωμα για λίγο!!Πως παθαίνουμε στην γάμπα κράμπα και περνάει μετα απο 5 λεπτά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Ευχαριστώωω!!Εγω καμιά φορά νιώθω σαν πιάσιμο,μάγκωμα για λίγο!!Πως παθαίνουμε στην γάμπα κράμπα και περνάει μετα απο 5 λεπτά!!

Ναι αυτό είναι η κραμπα... Πολύς πόνος εμένα με πιάνει. Κ προσπαθώ να το ξεμπλοκαρω. Αλλά δενννν... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ναι αυτό είναι η κραμπα... Πολύς πόνος εμένα με πιάνει. Κ προσπαθώ να το ξεμπλοκαρω. Αλλά δενννν... ?

Αααα ωραία σ ευχαριστώ!!Ναι είναι άτιμο!!Και καμιά φορά με έπιανε με το φτέρνισμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Αααα ωραία σ ευχαριστώ!!Ναι είναι άτιμο!!Και καμιά φορά με έπιανε με το φτέρνισμα!!

Ώρες ώρες είμαι χειρότερη κ από 80 χρόνων γιαγιουλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Starrr είπε:

Ώρες ώρες είμαι χειρότερη κ από 80 χρόνων γιαγιουλα!!! 

χαχαχαχαχ!!τώρα που πέρασε κ ο καιρός υποθέτω τα πονάκια γίνονται πόνοι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κύνθια είπε:

εισαι πολυ κοντα!!!! αντε με το καλο !! ανυπομονεις φανταζομαι!!

Ναι... Από τις 34 εβδομάδες ξεκινάω περπάτημα.... Θέλω να βγει όσο γίνεται κατά της 37 εβδομάδες... Να δούμε νωρίτερα αν μου μοιάζει ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Ναι... Από τις 34 εβδομάδες ξεκινάω περπάτημα.... Θέλω να βγει όσο γίνεται κατά της 37 εβδομάδες... Να δούμε νωρίτερα αν μου μοιάζει ???

Χαχαχαχ ολα να παμε καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Κορίτσια ποιες από εσάς έχετε καταλάβει τον λοξιγγα του εμβρύου? ???

Εμένα έχει τύχει να έχει και 3 φορές τη μέρα λόξυγγα. Είναι σαν χτύποι καρδιάς αν ακουμπήσεις το χέρι σου. Έχει πλάκα ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Εμένα έχει τύχει να έχει και 3 φορές τη μέρα λόξυγγα. Είναι σαν χτύποι καρδιάς αν ακουμπήσεις το χέρι σου. Έχει πλάκα ??

Ναι το παθαίνει. Κ έχει πολύ πλάκα. Διάβασα ότι είναι καλό να γίνεται. Αλλά ξέχασα να το πω στον γιατρό.... Κ ήθελα να δω αν το χει κάποια άλλη. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες ?

Πώς τα πάτε? Να περπατάτε πολύ σιγά σιγά αυτές που κοντευετε για τι θα σας βοηθήσει πολύ και για να κατέβει το μωρό αλλά και για την γέννα και να σηκωθείτε μετά την γεννα. Και να θυμάστε να κάνετε αναπνοές. ?

Εμένα πριν δύο μέρες  στις 21.09.19 στι 18:12 γεννήθηκε η πριγκίπισσα μου 3.180 κιλά και 50εκ και δεν χορταίνω να την βλέπω που κοιμάται ?

Τα νερά μου έσπασαν το βράδυ της Παρασκευής στις3:30 στον ύπνο μου από μόνα τους χωρίς συσπάσεις. Βέβαια ήμουν 39εβδομάδων και 2ημερων.  

Η όλη διαδικασία διάρκεσε 15 ώρες περίπου και αν και πονούσα προς το τέλος ήταν μια υπέροχη εμπειρία που δεν θα την άλλαζα με τίποτα. Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο και δεν ήταν τόσο επώδυνο όσο περίμενα. Αφού μπόρεσα να το κάνω μπορείτε και εσείς όποτε μην αγχώνεστε και απολαύστε το ταξίδι ?(Και κοιμηθείτε όσο μπορείτε τώρα γιατί εγώ τώρα πρέπει να ξυπνάω κάθε 2 με 3 ώρες να την ταΐζω) 

Καλή λευτεριά σε όλες σας και σας εύχομαι με έναν πόνο κορίτσια μου ?

Αν θέλει κάποια να μάθει και αλλά να μου το πει ευχαρίστως να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rachel.a είπε:

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες ?

Πώς τα πάτε? Να περπατάτε πολύ σιγά σιγά αυτές που κοντευετε για τι θα σας βοηθήσει πολύ και για να κατέβει το μωρό αλλά και για την γέννα και να σηκωθείτε μετά την γεννα. Και να θυμάστε να κάνετε αναπνοές. ?

Εμένα πριν δύο μέρες  στις 21.09.19 στι 18:12 γεννήθηκε η πριγκίπισσα μου 3.180 κιλά και 50εκ και δεν χορταίνω να την βλέπω που κοιμάται ?

Τα νερά μου έσπασαν το βράδυ της Παρασκευής στις3:30 στον ύπνο μου από μόνα τους χωρίς συσπάσεις. Βέβαια ήμουν 39εβδομάδων και 2ημερων.  

Η όλη διαδικασία διάρκεσε 15 ώρες περίπου και αν και πονούσα προς το τέλος ήταν μια υπέροχη εμπειρία που δεν θα την άλλαζα με τίποτα. Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο και δεν ήταν τόσο επώδυνο όσο περίμενα. Αφού μπόρεσα να το κάνω μπορείτε και εσείς όποτε μην αγχώνεστε και απολαύστε το ταξίδι ?(Και κοιμηθείτε όσο μπορείτε τώρα γιατί εγώ τώρα πρέπει να ξυπνάω κάθε 2 με 3 ώρες να την ταΐζω) 

Καλή λευτεριά σε όλες σας και σας εύχομαι με έναν πόνο κορίτσια μου ?

Αν θέλει κάποια να μάθει και αλλά να μου το πει ευχαρίστως να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας?

Να σου ζήσει το μωράκι!!!! Κι εγώ έχω γεννήσει! Στις 16\9  φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο! Με το καλό και τα υπόλοιπα μωράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rachel.a είπε:

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες ?

Πώς τα πάτε? Να περπατάτε πολύ σιγά σιγά αυτές που κοντευετε για τι θα σας βοηθήσει πολύ και για να κατέβει το μωρό αλλά και για την γέννα και να σηκωθείτε μετά την γεννα. Και να θυμάστε να κάνετε αναπνοές. ?

Εμένα πριν δύο μέρες  στις 21.09.19 στι 18:12 γεννήθηκε η πριγκίπισσα μου 3.180 κιλά και 50εκ και δεν χορταίνω να την βλέπω που κοιμάται ?

Τα νερά μου έσπασαν το βράδυ της Παρασκευής στις3:30 στον ύπνο μου από μόνα τους χωρίς συσπάσεις. Βέβαια ήμουν 39εβδομάδων και 2ημερων.  

Η όλη διαδικασία διάρκεσε 15 ώρες περίπου και αν και πονούσα προς το τέλος ήταν μια υπέροχη εμπειρία που δεν θα την άλλαζα με τίποτα. Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο και δεν ήταν τόσο επώδυνο όσο περίμενα. Αφού μπόρεσα να το κάνω μπορείτε και εσείς όποτε μην αγχώνεστε και απολαύστε το ταξίδι ?(Και κοιμηθείτε όσο μπορείτε τώρα γιατί εγώ τώρα πρέπει να ξυπνάω κάθε 2 με 3 ώρες να την ταΐζω) 

Καλή λευτεριά σε όλες σας και σας εύχομαι με έναν πόνο κορίτσια μου ?

Αν θέλει κάποια να μάθει και αλλά να μου το πει ευχαρίστως να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας?

Καλησπέρα! 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Να το δεις όπως επιθυμείς εύχομαι! Να είναι γερό και καλότυχο στην ζωή του. Επίσης Καλή ανάρρωση σε σένα εύχομαι! ?

Εγώ σήμερα έχω μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Ελπίζω να βοηθήσουν...

Γέννησες χωρίς επισκληρίδιο; Εγώ με επισκληρίδιο και φοβάμαι. Δεν ήξερα ότι και την ώρα που κοιμάσαι γίνεται να σπάσουν τα νερά.

Εγώ το Σάββατο μπαίνω στον μήνα μου και σιγά σιγά θ' αρχίσω να περπατάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι!!!! Κι εγώ έχω γεννήσει! Στις 16\9  φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο! Με το καλό και τα υπόλοιπα μωράκια!

Σ' ευχαριστούμε!!!! Κι εσένα να σου ζήσει το μωράκι σου! Να το δεις όπως επιθυμείς! Να είναι γερό και καλότυχο! ?

Κι εσύ χωρίς επισκληρίδιο; Είμαι η μόνη φοβιτσιάρα μου φαίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nikoleta... είπε:

Σ' ευχαριστούμε!!!! Κι εσένα να σου ζήσει το μωράκι σου! Να το δεις όπως επιθυμείς! Να είναι γερό και καλότυχο! ?

Κι εσύ χωρίς επισκληρίδιο; Είμαι η μόνη φοβιτσιάρα μου φαίνεται.

Ευχαριστώ πολύ!!!!!! Ναι δεν έκανα επισκληριδιο. Οι πόνοι πραγματικά ξεχνιούνται αμέσως!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!!!!! Ναι δεν έκανα επισκληριδιο. Οι πόνοι πραγματικά ξεχνιούνται αμέσως!!!!

Παρακαλώ! Έτσι θα είναι. Αφού έτσι λένε όλες μετά ότι όλα ξεχνιούνται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ναι μάλλον για αυτό στο έβαλε προς το τέλος εμένα ξέρουμε ότι θα βγει κακή η καμπύλη θα την έκανα νωρίτερα αλλά μου έβαλε πολλές εξετάσεις και δεν μπορούσε να μου την γράψει και αυτήν  ααα λυπάμαι κορίτσι μου για αυτήν εξέλιξη να κανείς ότι ειναι καλύτερο για εσενα και το παιδί βρες εκεί έναν γιατρό μην σε τρώνε και οι δρόμοι 
    • Καλημέρα καλημέρα...η δικιά μου οδοντιατρος δε με αναλαμβάνει δυστυχώς από ότι κατάλαβα γιατί στόχος της είναι να πάρει περισσότερα χρήματα..Βρήκα άλλον ο οποίος αναλαμβάνει έγκυες και θα πάω σήμερα το απόγευμα να δούμε τι θα κάνουμε!! Πω πω κορίτσια ναι,πότε ήταν που αγωνιουσαμε τι θα δούμε στο επόμενο ραντεβού και τώρα και ο δικός μου έρωτας δε σταματάει να κλωτσαει όλη μέρα 💚💚👣👣🧿🧿💙💙🧿🧿👣👣💚💚
    • Μάλλον επειδή μέχρι τώρα το "απλό" ζάχαρο είναι μια χαρά, μου το έβαλε στην τελευταία εβδομάδα που πρέπει να γίνει η εξέταση. Τους ρώτησα, ναι. Αλλά δυστυχώς υπήρχε μια δυσάρεστη οικογενειακή εξέλιξη εχθές το βράδυ και σκέφτομαι να γεννήσω στη Λευκάδα. Να είμαι μακριά απο τους δικούς μου για να έχω την ηρεμία μου. Οπότε μόλις ανέβω πάνω θα ψάξω και πάνω για γιατρό! 
    • @nanouko στην πρώτη εγκυμοσύνη που με περίμενε ο γιατρός για γεννά να σπάσουν τα νερά για να πάω Αθήνα μου είπε πως περίμενε  εμένα και αλλεσ δυο κοπέλες και ότι θα είναι διακοπές αλλά θα είναι σε ένα ξενοδοχείο κοντά στην Αθήνα ώστε αν σπάσουν τα νερά θα έρθει Αθήνα για την γεννά.. βέβαια τα νερά δεν έσπασαν και με πήρε τηλ να δει πως ημερα Τρίτη ήταν και μου είπε αν δεν σπάσουν μέχρι το Σάββατο πρέπει να πάω με πρόκληση τοκετού γιατί είχα ξεπεράσει την ημέρα ΠΗΤ που είχα και δεν μπορούσε να με αφήσει άλλο  όποτε μην σε ανήσυχη θα είναι ο γιατρός μπορεί να περιμένει και άλλες κοπέλες με την ΠΗΤ σαν την δίκη σου 😊
    • Καλησπέρα! Με το καλό εύχομαι, όλα να πάνε καλά! Τι ποσοστό σου έδινε για την ηλικία σου ?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...