Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες φθινοπώρου 2019 ?


Recommended Posts

στις On 12/7/2019 at 3:52 ΜΜ, ο/η Nikoleta... είπε:

@geosid81 Πώς είσαι; Έκανες καμπύλη σακχάρου και doppler;

Έκανα το doppler κορίτσι μου, μια χαρά μεγαλώνει ο μπέμπης μου απλά δεν είναι και πολύ μεγάλος! 1730 γρ και μου είπε οτι έχει κατέβει κι όλας..με τόσες συσπάσεις τι θα έκανε! Έκανα και την καμπύλη και μου βγήκε λίγο τσιμπημενη και είμαι σε διατροφή και μετρήσεις...φαίνεται οτι ρυθμίζεται πάντως...

Εσύ πως είσαι; Πως πας από συσπάσεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2019 at 6:09 ΜΜ, ο/η Starrr είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Που βρίσκεστε? Εμείς σήμερα πήγαμε για β επιπέδου. Όλα καλά. 430 γραμμάρια.. 

 3 Αυγούστου ξανά έχουμε ραντεβού να δούμε πόσο παχυναμε. Κ ο γιος κ η μαμά. ❤️?

Τέλεια!!!!! Πέρασε και αυτή η αγχωτική εξέταση! Χαχα μου άρεσε που είπες ότι έχεις ραντεβού για να δεις πόσο πάχυνε ο γιός και η μαμά ?

στις πριν 13 ώρες, ο/η Rachel.a είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια ?

Καλή βδομάδα ?

Πώς τα πάτε? Πως τα πάτε με την ζέστη??

Καλή βδομάδα! Εγώ είμαι όλη μέρα σχεδόν σπίτι οπότε δεν καταλαβαίνω ζέστη. Ειδικά τις τελευταίες μέρες έχει και δροσούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geosid81 είπε:

Έκανα το doppler κορίτσι μου, μια χαρά μεγαλώνει ο μπέμπης μου απλά δεν είναι και πολύ μεγάλος! 1730 γρ και μου είπε οτι έχει κατέβει κι όλας..με τόσες συσπάσεις τι θα έκανε! Έκανα και την καμπύλη και μου βγήκε λίγο τσιμπημενη και είμαι σε διατροφή και μετρήσεις...φαίνεται οτι ρυθμίζεται πάντως...

Εσύ πως είσαι; Πως πας από συσπάσεις;;

Τα καλά νέα είναι ότι το doppler είναι καλό. Ήταν από την αρχή πιο μικρό το μωράκι; Ή τώρα στο είπανε; Καλά με τόσες συσπάσεις λογικό να κατέβηκε. 

Κι εμένα η καμπύλη σακχάρου βγήκε λίγο ανεβασμένη. Εμένα μου πήραν 4 φορές αίμα. Στα 0', στα 60', στα 120' και στα 180'. Και μου είπε να πάω ενδοκρινολόγο για να μου δώσει διατροφή και να κάνω μετρήσεις.

Εγώ ενώ παίρνω 2 φορές τη μέρα χάπι για τις συσπάσεις δεν είδα διαφορά. Πάλι κάνω το λιγότερο 8 συσπάσεις. Το πιο πολύ που έχω κάνει είναι 15. Ο γιατρός μου είπε μέχρι 10 δεν πειράζει. Εσύ κάνεις πιο πολλές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/7/2019 at 11:58 ΜΜ, ο/η Nikoleta... είπε:

Τα καλά νέα είναι ότι το doppler είναι καλό. Ήταν από την αρχή πιο μικρό το μωράκι; Ή τώρα στο είπανε; Καλά με τόσες συσπάσεις λογικό να κατέβηκε. 

Κι εμένα η καμπύλη σακχάρου βγήκε λίγο ανεβασμένη. Εμένα μου πήραν 4 φορές αίμα. Στα 0', στα 60', στα 120' και στα 180'. Και μου είπε να πάω ενδοκρινολόγο για να μου δώσει διατροφή και να κάνω μετρήσεις.

Εγώ ενώ παίρνω 2 φορές τη μέρα χάπι για τις συσπάσεις δεν είδα διαφορά. Πάλι κάνω το λιγότερο 8 συσπάσεις. Το πιο πολύ που έχω κάνει είναι 15. Ο γιατρός μου είπε μέχρι 10 δεν πειράζει. Εσύ κάνεις πιο πολλές;

Δεν κάνω μεγάλα μωρά, αλλά είναι μέσα στις καμπϋλες..Θα μεγαλώσει μετα!

Εσύ πήγες σε ενδοκρινολόγο; Εγώ έχω ξεκινησω διατροφή και μετρήσεις.Μου είπε καθόλου γλυκό μέχρι το τέλος! Ε το προηγούμενο βράδυ θα το χτυπήσω το παγωτάκι μου!

Συσπάσεις κάνω και πάνω από 15. Μάλιστα από χθές έχω ζοριστεί.. Το Σαβ/κο θα μπω στην κλινική να μου αυξησει τα χάπια σε 3 κι ελπίζω μονο για παρακολήθηση.

Εσύ δεν κάνεις πολλές μην ανησυχείς... Κάτι θα κάνουν και τα χάπια...???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Δεν κάνω μεγάλα μωρά, αλλά είναι μέσα στις καμπϋλες..Θα μεγαλώσει μετα!

Εσύ πήγες σε ενδοκρινολόγο; Εγώ έχω ξεκινησω διατροφή και μετρήσεις.Μου είπε καθόλου γλυκό μέχρι το τέλος! Ε το προηγούμενο βράδυ θα το χτυπήσω το παγωτάκι μου!

Συσπάσεις κάνω και πάνω από 15. Μάλιστα από χθές έχω ζοριστεί.. Το Σαβ/κο θα μπω στην κλινική να μου αυξησει τα χάπια σε 3 κι ελπίζω μονο για παρακολήθηση.

Εσύ δεν κάνεις πολλές μην ανησυχείς... Κάτι θα κάνουν και τα χάπια...???

Αφού θα μεγαλώσει μετά μιά χαρά. 

Μου έστειλε στο e-mail μία διατροφή των 2000 θερμίδων μέχρι να με δει μετά από 9 μέρες που θα μπορεί. Μου είπε κάτι και για μετρήσεις με μηχανάκι.

Κι εγώ καθόλου γλυκό και τηγανητά. Αλλά με αυτή τη διατροφή με βλέπω να χάνω 10 κιλά. Δεν ήξερα ότι θα είναι τόσο αυστηρή.

Χαχαχα το προηγούμενο βράδυ το χρειαζόμαστε το παγωτάκι ?

Αυτές τις συσπάσεις τις κάνω ξαπλωμένη, αν είμαι καθιστή άσε κάνω πολύ συχνά.

Εύχομαι να μην σε κρατήσουν στην κλινική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Αφού θα μεγαλώσει μετά μιά χαρά. 

Μου έστειλε στο e-mail μία διατροφή των 2000 θερμίδων μέχρι να με δει μετά από 9 μέρες που θα μπορεί. Μου είπε κάτι και για μετρήσεις με μηχανάκι.

Κι εγώ καθόλου γλυκό και τηγανητά. Αλλά με αυτή τη διατροφή με βλέπω να χάνω 10 κιλά. Δεν ήξερα ότι θα είναι τόσο αυστηρή.

Χαχαχα το προηγούμενο βράδυ το χρειαζόμαστε το παγωτάκι ?

Αυτές τις συσπάσεις τις κάνω ξαπλωμένη, αν είμαι καθιστή άσε κάνω πολύ συχνά.

Εύχομαι να μην σε κρατήσουν στην κλινική.

Νικολέττα μου είχα παει πάλι κλινική αλλά ευτυχώς γύρισα σπίτι! 

Εμένα μου έχει δώσει δίαιτα 1800 θερμίδων αλλά δεν πεινάω απλά τρώω συνέχεια τα ίδια...τα βαριέμαι αλλά τι να κάνω..Ελπίζω να μη χρειαστεί ινσουλίνη γιατί ώρες ώρες τσιμπάω λίγο ζαχαράκι παραπάνω.

Θα πάρεις μετρηυή ζαχάρου και θα μετριέσαι...Τώρα θα τρώμε πιο σωστά και για το μωρο βέβαια...

Όσο μπορείς ξάπλα...κι εγώ συνέχεια ξάπλα είμαι..άντε να περάσει ο καιρός!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η geosid81 είπε:

Νικολέττα μου είχα παει πάλι κλινική αλλά ευτυχώς γύρισα σπίτι! 

Εμένα μου έχει δώσει δίαιτα 1800 θερμίδων αλλά δεν πεινάω απλά τρώω συνέχεια τα ίδια...τα βαριέμαι αλλά τι να κάνω..Ελπίζω να μη χρειαστεί ινσουλίνη γιατί ώρες ώρες τσιμπάω λίγο ζαχαράκι παραπάνω.

Θα πάρεις μετρηυή ζαχάρου και θα μετριέσαι...Τώρα θα τρώμε πιο σωστά και για το μωρο βέβαια...

Όσο μπορείς ξάπλα...κι εγώ συνέχεια ξάπλα είμαι..άντε να περάσει ο καιρός!!!!???

Εσύ λιγότερες θερμίδες βλέπω. Κι εμένα συνέχεια τα ίδια έχει και όλη μέρα πρέπει να τρως από κάτι. Εγώ ακόμα μέτρηση με μηχανάκι δεν έχω κάνει. Ελπίζω να μη χρειαστούμε ινσουλίνη.... Εγώ λίγο πεινάω που ξεκίνησα σήμερα.

Πονάει αυτό το μηχανάκι που σε τρυπάει στο δάχτυλο; Και πόσες φορές τη μέρα μετριέσαι; 

Καλά ναι για τα μωράκια γίνονται όλα. Και πριν βέβαια πρόσεχα, αλλά όχι τόσο πολύ.

Αχ αυτές οι βδομάδες δεν περνάνε. Αυτός ο 6ος μήνας μου φάνηκε τεράστιος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Εσύ λιγότερες θερμίδες βλέπω. Κι εμένα συνέχεια τα ίδια έχει και όλη μέρα πρέπει να τρως από κάτι. Εγώ ακόμα μέτρηση με μηχανάκι δεν έχω κάνει. Ελπίζω να μη χρειαστούμε ινσουλίνη.... Εγώ λίγο πεινάω που ξεκίνησα σήμερα.

Πονάει αυτό το μηχανάκι που σε τρυπάει στο δάχτυλο; Και πόσες φορές τη μέρα μετριέσαι; 

Καλά ναι για τα μωράκια γίνονται όλα. Και πριν βέβαια πρόσεχα, αλλά όχι τόσο πολύ.

Αχ αυτές οι βδομάδες δεν περνάνε. Αυτός ο 6ος μήνας μου φάνηκε τεράστιος.

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, να μη χρειαστούμε ινσουλίνη! 

Μετριέμαι 4 φορές την ημέρα,το συνηθίζεις το τρύπημα δεν είναι κάτι,στην αρχή κάπως μου φαινόταν. Τώρα μου πατάει ο μεγάλος μου το κουμπί,έχει ξετρελαθεί!!?

Δεν περνάνε με τίποτα αυτές οι εβδομάδες,κι εγώ να φανταστείς τώρα θέλω να πάρω 3-4 ακόμα αλλά μάλλον έχω κουραστεί απο τις συσπάσεις και το άγχος αυτό και μου φαίνονται ατελείωτες οι εβδομάδες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, να μη χρειαστούμε ινσουλίνη! 

Μετριέμαι 4 φορές την ημέρα,το συνηθίζεις το τρύπημα δεν είναι κάτι,στην αρχή κάπως μου φαινόταν. Τώρα μου πατάει ο μεγάλος μου το κουμπί,έχει ξετρελαθεί!!?

Δεν περνάνε με τίποτα αυτές οι εβδομάδες,κι εγώ να φανταστείς τώρα θέλω να πάρω 3-4 ακόμα αλλά μάλλον έχω κουραστεί απο τις συσπάσεις και το άγχος αυτό και μου φαίνονται ατελείωτες οι εβδομάδες!! 

Κι εμένα η καμπύλη σακχάρου βγήκε 21 μονάδες πιο πάνω από το κανονικό στα 60' ? Και δεν έχει σχέση ο διαβήτης κύησης με τα κιλά, γιατί είμαι κανονική - αδύνατη.

4 φορές τη μέρα; Τόσο πολύ; Καλέ σουρωτήρι θα έχουν γίνει τα δάχτυλά σου. Κι εμένα αυτό θα μου πει να κάνω την άλλη βδομάδα που έκλεισα με ενδοκρινολόγο. Χαχαχα ο μεγάλος σου το πέρασε για παιχνίδι.

Σίγουρα επειδή είμαστε όλη μέρα σπίτι και ξαπλωμένες δεν περνάνε οι βδομάδες. Ειδικά εσύ πιο πολύ από μένα. Αλλά κοντεύεις αυτό να σκέφτεσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ τη σκέφτομαι πολύ τη καμπύλη... Τον Αύγουστο θα την κάνω.!!!!. Αλλά την έχω πολύ στο νου μου. Γιατί γενικά έχω οριακή γλυκόζη... Βέβαια το αμνιακό υγρό είναι πολύ φυσιολογικό.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Starrr είπε:

Κ εγώ τη σκέφτομαι πολύ τη καμπύλη... Τον Αύγουστο θα την κάνω.!!!!. Αλλά την έχω πολύ στο νου μου. Γιατί γενικά έχω οριακή γλυκόζη... Βέβαια το αμνιακό υγρό είναι πολύ φυσιολογικό.... 

Κι εμένα το αμνιακό υγρό φυσιολογικό είναι. Σου εύχομαι να έχεις καλή καμπύλη, γιατί αλλιώς είναι βάσανο αν δεν έχεις συνηθίσει να τρως με ειδική διατροφή, όπως εγώ ?

Εννοείς ότι είσαι στο όριο στο νηστείας στις αιματολογικές εξετάσεις; Δηλαδή χωρίς να έχεις φάει πριν κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Κι εμένα το αμνιακό υγρό φυσιολογικό είναι. Σου εύχομαι να έχεις καλή καμπύλη, γιατί αλλιώς είναι βάσανο αν δεν έχεις συνηθίσει να τρως με ειδική διατροφή, όπως εγώ ?

Εννοείς ότι είσαι στο όριο στο νηστείας στις αιματολογικές εξετάσεις; Δηλαδή χωρίς να έχεις φάει πριν κάτι;

Ναι... Κάθε φορά 80 85 έχω.. Αλλά δε τρώω γλυκά. Με τη εγκυμοσύνη σα να μη μ αρέσουν. Το μόνο γλυκό πχ που τρώω είναι τα φρούτα!!!. Τρώω μακαρόνια ρύζι ολικής κτλ. Διότι ο σύζυγος κάνει διατροφή. Οπότε κ γω θέλοντας κ μη την ακολουθώ!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2019 at 8:45 ΠΜ, ο/η Starrr είπε:

Ναι... Κάθε φορά 80 85 έχω.. Αλλά δε τρώω γλυκά. Με τη εγκυμοσύνη σα να μη μ αρέσουν. Το μόνο γλυκό πχ που τρώω είναι τα φρούτα!!!. Τρώω μακαρόνια ρύζι ολικής κτλ. Διότι ο σύζυγος κάνει διατροφή. Οπότε κ γω θέλοντας κ μη την ακολουθώ!! ?

Εγώ την τελευταία φορά είχα 87. Στις προηγούμενες αιματολογικές όμως είχα 77.

Εγώ έτρωγα που και που κανένα παγωτό ή κανένα σοκολατάκι. Τώρα ακολουθώ την διατροφή που μου έδωσε. Από κοντά θα με δει την Παρασκευή η ενδοκρινολόγος.

Καλά κάνεις και κάνεις διατροφή. Κι εμένα ο δικός μου εδώ και 1 μήνα ξεκίνησε διατροφή. Εμένα η διατροφή γράφει 3 φρούτα την ημέρα. Ανάλογα τι φρούτο βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Εγώ την τελευταία φορά είχα 87. Στις προηγούμενες αιματολογικές όμως είχα 77.

Εγώ έτρωγα που και που κανένα παγωτό ή κανένα σοκολατάκι. Τώρα ακολουθώ την διατροφή που μου έδωσε. Από κοντά θα με δει την Παρασκευή η ενδοκρινολόγος.

Καλά κάνεις και κάνεις διατροφή. Κι εμένα ο δικός μου εδώ και 1 μήνα ξεκίνησε διατροφή. Εμένα η διατροφή γράφει 3 φρούτα την ημέρα. Ανάλογα τι φρούτο βέβαια.

Εγώ την ακολουθώ από πριν την εγκυμοσύνη.... ? Κ δεν μου λείπει κ η σοκολάτα να σου πω.... Μάλλον ο γιος δε θέλει σοκολάτα..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Εγώ την ακολουθώ από πριν την εγκυμοσύνη.... ? Κ δεν μου λείπει κ η σοκολάτα να σου πω.... Μάλλον ο γιος δε θέλει σοκολάτα..... 

Μα κι εγώ η κακομοίρα το παγωτό και την σοκολάτα τα ξεκίνησα πριν 1 μήνα. Και πολύ λίγο που και που. Πιο πριν τίποτα. Και το ζάχαρο δεν έχει να κάνει με το αν είσαι πολλά κιλά. Αφού έκανες διατροφή από πριν αυτό είναι πολύ καλό.

Χαχαχα ναι μάλλον δε θέλει. Εμένα ο δικός μου όμως θέλει, αλλά δεν κάνει να φάω καθόλου τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Μα κι εγώ η κακομοίρα το παγωτό και την σοκολάτα τα ξεκίνησα πριν 1 μήνα. Και πολύ λίγο που και που. Πιο πριν τίποτα. Και το ζάχαρο δεν έχει να κάνει με το αν είσαι πολλά κιλά. Αφού έκανες διατροφή από πριν αυτό είναι πολύ καλό.

Χαχαχα ναι μάλλον δε θέλει. Εμένα ο δικός μου όμως θέλει, αλλά δεν κάνει να φάω καθόλου τώρα.

Ε ας κάνουμε λίγη υπομονή. Κ όλα θα πάνε καλά. Να ναι μόνο αυτό το ζόρι μας.!!! ??? Εμεις σήμερα πήγαμε κ του πήραμε ντουλαπιτσα!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Ε ας κάνουμε λίγη υπομονή. Κ όλα θα πάνε καλά. Να ναι μόνο αυτό το ζόρι μας.!!! ??? Εμεις σήμερα πήγαμε κ του πήραμε ντουλαπιτσα!!! ?

Ναι υπομονή θέλει. Με γειά! Εγώ θέλω επιτέλους να καταλήξω τι καρότσι θα πάρω και δεν ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2019 at 6:20 ΜΜ, ο/η Nikoleta... είπε:

Μα κι εγώ η κακομοίρα το παγωτό και την σοκολάτα τα ξεκίνησα πριν 1 μήνα. Και πολύ λίγο που και που. Πιο πριν τίποτα. Και το ζάχαρο δεν έχει να κάνει με το αν είσαι πολλά κιλά. Αφού έκανες διατροφή από πριν αυτό είναι πολύ καλό.

Χαχαχα ναι μάλλον δε θέλει. Εμένα ο δικός μου όμως θέλει, αλλά δεν κάνει να φάω καθόλου τώρα.

Νικολέττα μου τι κάνεις; Πως τα πας; 

Απο συσπάσεις πως εισαι; Θα έχεις πάει κ στον ενδοκρινολόγο φαντάζομαι κ θα έχεις αρχίσει να τρυπιέσαι ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Νικολέττα μου τι κάνεις; Πως τα πας; 

Απο συσπάσεις πως εισαι; Θα έχεις πάει κ στον ενδοκρινολόγο φαντάζομαι κ θα έχεις αρχίσει να τρυπιέσαι ε;

Καλά είμαι! Μόλις γύρισα από τον γιατρό. Μου έγραψε για τις 22 Αυγούστου να κάνω doppler. Εκεί θα δούμε τον τράχηλο μου είπε. Ξέρεις αν η καλλιέργεια κολπικού υγρού μπορεί να επηρεάσει τον τράχηλο; Εσύ κάνεις; Εμένα τώρα πρώτη φορά μου έγραψε να κάνω.

Η ενδοκρινολόγος δυστυχώς δεν είχε πιο νωρίς ραντεβού και θα πάω μεθαύριο το πρωί να με δει. Αλλά έχω ξεκινήσει μία διατροφή από τότε που έμαθα για την καμπύλη.

Του είπα ότι καθιστή ή όρθια κάνω πιο πολλές συσπάσεις και μου είπε όσο μπορώ ξαπλωμένη και να συνεχίσω το τοκολυτικό nifelat πρωί βράδυ. Μέχρι το τέλος θα με πάνε οι συσπάσεις όπως βλέπω...

Εσύ πώς είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας μέλλουσες μανούλες.... Είμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με ΠΗΤ 8/10/19 και περιμένουμε αγοράκι....

Παρακολουθώ την συζήτησή σας εδώ και καιρό και είπα να συμμετέχω και εγώ τώρα που αρχίζουμε να πλησιάζουμε όλες προς την τελική ευθεία :-)

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα έτσι ώστε να συστηθώ .... πιστεύω στην πορεία θα συμμετέχω ενεργά με όλες τις ανησυχίες και απορίες μου που έχω ως πρώτη φορά εγκυμονούσα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kassandra S. είπε:

Καλησπέρα σας μέλλουσες μανούλες.... Είμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με ΠΗΤ 8/10/19 και περιμένουμε αγοράκι....

Παρακολουθώ την συζήτησή σας εδώ και καιρό και είπα να συμμετέχω και εγώ τώρα που αρχίζουμε να πλησιάζουμε όλες προς την τελική ευθεία :-)

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα έτσι ώστε να συστηθώ .... πιστεύω στην πορεία θα συμμετέχω ενεργά με όλες τις ανησυχίες και απορίες μου που έχω ως πρώτη φορά εγκυμονούσα!!!!

Γεια σου κασσανδρα..Με το καλό το μωρό σου !!! Πες μας τις ανησυχίες σου να τα λύσουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/7/2019 at 7:30 ΜΜ, ο/η Kassandra S. είπε:

Καλησπέρα σας μέλλουσες μανούλες.... Είμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με ΠΗΤ 8/10/19 και περιμένουμε αγοράκι....

Παρακολουθώ την συζήτησή σας εδώ και καιρό και είπα να συμμετέχω και εγώ τώρα που αρχίζουμε να πλησιάζουμε όλες προς την τελική ευθεία :-)

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα έτσι ώστε να συστηθώ .... πιστεύω στην πορεία θα συμμετέχω ενεργά με όλες τις ανησυχίες και απορίες μου που έχω ως πρώτη φορά εγκυμονούσα!!!!

Καλώς ήρθες!!!! Με το καλό το μωράκι σου!!! Όντως φτάνουμε στην τελική ευθεία και δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/7/2019 at 5:30 ΜΜ, ο/η Kassandra S. είπε:

Καλησπέρα σας μέλλουσες μανούλες.... Είμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με ΠΗΤ 8/10/19 και περιμένουμε αγοράκι....

Παρακολουθώ την συζήτησή σας εδώ και καιρό και είπα να συμμετέχω και εγώ τώρα που αρχίζουμε να πλησιάζουμε όλες προς την τελική ευθεία :-)

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα έτσι ώστε να συστηθώ .... πιστεύω στην πορεία θα συμμετέχω ενεργά με όλες τις ανησυχίες και απορίες μου που έχω ως πρώτη φορά εγκυμονούσα!!!!

Με το καλο το μωράκι σου Κασσανδρα.Μια μερα διαφορά έχουμε.Στις 7/10 εχω εγω ΠΗΤ  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/7/2019 at 7:30 ΜΜ, ο/η Kassandra S. είπε:

Καλησπέρα σας μέλλουσες μανούλες.... Είμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με ΠΗΤ 8/10/19 και περιμένουμε αγοράκι....

Παρακολουθώ την συζήτησή σας εδώ και καιρό και είπα να συμμετέχω και εγώ τώρα που αρχίζουμε να πλησιάζουμε όλες προς την τελική ευθεία :-)

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα έτσι ώστε να συστηθώ .... πιστεύω στην πορεία θα συμμετέχω ενεργά με όλες τις ανησυχίες και απορίες μου που έχω ως πρώτη φορά εγκυμονούσα!!!!

Καλώς ήρθες ?

Νομίζω πως όλες μας έχουμε ανησυχίες όποτε μην διστάσεις Να μας ρωτήσεις.?

Και εμένα ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και περιμένω κοριτσάκι? με ΠΗΤ 26/09 και ακόμα να το συνειδητοποιήσω αν και όσο πλησιάζουν οι μέρες τόσο αγχώνομαι. Εγώ τώρα στη 1 του μήνα έχω το ντομπλερ και ανυπομονώ να δω πόσο έχει μεγαλώσει η μπέμπα μου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nancy an. , @Ε.Γ.Α. , @Mommy 6  , @Rachel.a  σας ευχαριστώ κορίτσια για την υποδοχή!!!

Εγώ μάλλον θα πάω για το ντομπλερ την επόμενη Τρίτη 6/8..... 

Έχω γυναικολόγο ιδιώτη που με παρακολουθεί από την αρχή της εγκυμοσύνης με τον οποίο έχουμε πολύ καλή χημεία και έχουμε πολύ καλές εντυπώσεις, παρεμπιπτόντως  ξεγεννά στο Ιασώ. Και πριν από περίπου ένα μήνα ένας γνωστός του άντρα μου που η γυναίκα του ήταν στον τελευταίο μήνα της,  μας παίρνει τηλέφωνο και μας λέει πως ο γυναικολόγος (έχουμε τον ίδιο) τους είπε στο ραντεβού πως τους κλείνει ημερομηνία για καισαρική 2 εβδομάδες νωρίτερα από την ΠΗΤ τους γιατί λέει το παιδί δεν έχει γυρίσει και πως έχει πρόβλημα με ζάχαρο.

Για να μην πολυλογώ, έφυγαν και πήγαν στο νοσοκομείο της Τρίπολης σε έναν πολύ καλό μαιευτήρα που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... Τους είδε, τους είπε πως το παιδί έχει μία χαρά πάρει θέση, δεν έχει πρόβλημα για ζάχαρο  και πως θα την αφήσει να γεννήσει φυσιολογικά μέχρι και ΠΗΤ +2 , μετά θα της κάνει πρόκληση για φυσιολογικό τοκετό χωρίς να θέλει να ακούσει για καισαρική παρά μόνο αν δει το μωρό να μην αντέχει τις πολλές ώρες.... Και όντως γέννησαν φυσιολογικότατα και έχουν να πουν τα καλύτερα!!!

Εγώ επισκέφτηκα τον συγκεκριμένο γυναικολόγο και μπορώ να πω πως έχω θετικές εντυπώσεις αλλά τώρα καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε δίλημμα... πφφφφ δεν ξέρω τι να κάνω!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...