Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες φθινοπώρου 2019 ?


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Rachel.a είπε:

Και Νικολέτα μου αυτό για το εξωγκομα που λες ότι κάνει η κοιλιά το παθαίνω και εγώ που και που αλλά μου είπε ο γιατρός μου πως απλώς είναι η μπέμπα που γυρίζει. Εγώ βέβαια δεν ένιωθα κάποιο πόνο. Εσύ νιώθεις πόνο όταν βλέπεις αυτά τα καρουμπαλα??

Όταν πετρώνει - σκληραίνει όλη η κοιλιά κάτω, δηλαδή η μήτρα, αυτό είναι σίγουρα σύσπαση.

Τώρα για το εξόγκωμα σαν βουναλάκι - καρούμπαλο επειδή το έχω πάθει κι εγώ κάποιες φορές δίπλα στον αφαλό, ρώτησα τον γιατρό την Τετάρτη, γιατί νόμιζα ότι ήταν το μωρό και μου λέει είναι σύσπαση. Μήπως δεν του το εξήγησα καλά και κατάλαβε λάθος. Θα τον ξαναρωτήσω.

Όχι ευτυχώς γενικά με τις συσπάσεις δεν πονάω καθόλου, μόνο λίγο ενόχληση νιώθω, ότι με τραβάει σαν να μαζεύει η περιοχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Το κατέβασα στο κινητό μου, αλλά δεν έκανα εγγραφή ακόμα. Ήθελα κάτι να μου δείξουν οι αδερφές μου, αλλά όλο λείπουν. Γιατί μου ζητάει να βάλω κινητό. Είναι υποχρεωτικό αυτό;

Μπα δε νομιζω να ειναι υποχρεωτικό απλά το ζητάει για ασφάλεια αν σε περίπτωση χάσεις τους κωδικούς κτλ.Οταν το καταφέρεις πες μας να σε βάλουμε ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Rachel.a είπε:

Ευχαριστώ για την συμβουλή?

Και εγώ είμαι στην ομαδική στο μεσεντζερ αλλά δεν μου ανοίγει η εφαρμογή εδώ και μια βδομάδα λέει δεν έχω χώρο στο κινητό για αυτό συνεχίζω και μιλάω από εδώ. 

Και Νικολέτα μου αυτό για το εξωγκομα που λες ότι κάνει η κοιλιά το παθαίνω και εγώ που και που αλλά μου είπε ο γιατρός μου πως απλώς είναι η μπέμπα που γυρίζει. Εγώ βέβαια δεν ένιωθα κάποιο πόνο. Εσύ νιώθεις πόνο όταν βλέπεις αυτά τα καρουμπαλα??

 

Μα είπα και εγω τι έγινε και δεν μπαίνει κάν.Σου έστειλα και μήνυμα να δω αν είσαι καλα και ουτε κάν φαινεται να το πήρες και απόρησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mommy 6 είπε:

Μα είπα και εγω τι έγινε και δεν μπαίνει κάν.Σου έστειλα και μήνυμα να δω αν είσαι καλα και ουτε κάν φαινεται να το πήρες και απόρησα 

Μου έστειλες μήνυμα; Δεν πήρα κανένα μήνυμα. Μόνο την πρώτη φορά που σου απάντησα.

Λάθος τώρα είδα ότι το έγραψες στην Ραχήλ

Επεξεργάστηκε από Nikoleta...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Όταν πετρώνει - σκληραίνει όλη η κοιλιά κάτω, δηλαδή η μήτρα, αυτό είναι σίγουρα σύσπαση.

Τώρα για το εξόγκωμα σαν βουναλάκι - καρούμπαλο επειδή το έχω πάθει κι εγώ κάποιες φορές δίπλα στον αφαλό, ρώτησα τον γιατρό την Τετάρτη, γιατί νόμιζα ότι ήταν το μωρό και μου λέει είναι σύσπαση. Μήπως δεν του το εξήγησα καλά και κατάλαβε λάθος. Θα τον ξαναρωτήσω.

Όχι ευτυχώς γενικά με τις συσπάσεις δεν πονάω καθόλου, μόνο λίγο ενόχληση νιώθω, ότι με τραβάει σαν να μαζεύει η περιοχή.

Μπορεί ο δικός μου γιατρος να μην κατάλαβε τι του είπα. Πάντως μου είχε πει πως είναι φυσιολογικό να νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ. Και αφού δεν έχω πόνους να μην ανησυχώ.  Εγώ δεν έχω ούτε ενοχλήσεις. Και είμαι 28εβδομάδων και 3 ημερών.? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rachel.a είπε:

Μπορεί ο δικός μου γιατρος να μην κατάλαβε τι του είπα. Πάντως μου είχε πει πως είναι φυσιολογικό να νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ. Και αφού δεν έχω πόνους να μην ανησυχώ.  Εγώ δεν έχω ούτε ενοχλήσεις. Και είμαι 28εβδομάδων και 3 ημερών.? 

Εσύ μιά χαρά είσαι τότε. Μην ανησυχείς. Εγώ είμαι 25εβδ + 2ημ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια... Καλή εβδομάδα να χουμε. Όσες έχετε κάνει β επιπέδου πόσα γραμμάρια ήταν τα μικρούλια σας? Και σας είπε ο γιατρός σας πόσο περίπου θα βγει το μωρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Καλή εβδομάδα να χουμε. Όσες έχετε κάνει β επιπέδου πόσα γραμμάρια ήταν τα μικρούλια σας? Και σας είπε ο γιατρός σας πόσο περίπου θα βγει το μωρό? 

Καλημέρα! Εγώ έκανα στις 12 Ιουνίου β' επιπέδου και ήμουν 21+4 (με βάση την υπερηχογραφική εξέταση CRL, γιατί κανονικά ήμουν 20+4) και το μωράκι ήταν 418 γραμμάρια.

Και μετά από 3 εβδομάδες ακριβώς ήταν 734 γραμμάρια. Δε μου είπε ο γιατρός πόσο θα βγει.

Εσύ έκανες ή θα κάνεις β' επιπέδου; Γιατί δε θυμάμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλημέρα! Εγώ έκανα στις 12 Ιουνίου β' επιπέδου και ήμουν 21+4 (με βάση την υπερηχογραφική εξέταση CRL, γιατί κανονικά ήμουν 20+4) και το μωράκι ήταν 418 γραμμάρια.

Και μετά από 3 εβδομάδες ακριβώς ήταν 734 γραμμάρια. Δε μου είπε ο γιατρός πόσο θα βγει.

Εσύ έκανες ή θα κάνεις β' επιπέδου; Γιατί δε θυμάμαι.

Θα κάνω το Σάββατο. ? Αλλά το συζητούσα με μια κοπέλα. Κ μου είπε ότι αυτηνης όταν της είπε πόσα γραμμάρια είναι στη Β επιπέδου της είπε κ πάνω κάτω πόσα θα βγει... Κ δεν ήξερα κάτι τέτοιο. Γι αυτό ρωτήσω. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Θα κάνω το Σάββατο. ? Αλλά το συζητούσα με μια κοπέλα. Κ μου είπε ότι αυτηνης όταν της είπε πόσα γραμμάρια είναι στη Β επιπέδου της είπε κ πάνω κάτω πόσα θα βγει... Κ δεν ήξερα κάτι τέτοιο. Γι αυτό ρωτήσω. ?

Μια καλή Β' επιπέδου εύχομαι! Εμένα δε μου είπε τίποτα. Γενικά ότι είναι μεγάλο μωρό μου είπαν. Μπορείς να ρωτήσεις και ίσως σου πουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Θα κάνω το Σάββατο. ? Αλλά το συζητούσα με μια κοπέλα. Κ μου είπε ότι αυτηνης όταν της είπε πόσα γραμμάρια είναι στη Β επιπέδου της είπε κ πάνω κάτω πόσα θα βγει... Κ δεν ήξερα κάτι τέτοιο. Γι αυτό ρωτήσω. ?

Μα πως μπορει να ξέρει κάτι τέτοιο;Στην πορεία κανεις δε μπορει να ξέρει πως θα λειτουργεί ο πλακούντας και οι αρτηρίες και με τι ρυθμό θα αναπτύσσεται το μωρο.Μονο σε περίπτωση διαβήτη κύησης ξερω πως συνήθως βγαίνει μεγάλο μωρο αλλα και παλι δεν ξέρουν ποσα κιλά και γραμμάρια θα βγει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mommy 6 είπε:

Μα πως μπορει να ξέρει κάτι τέτοιο;Στην πορεία κανεις δε μπορει να ξέρει πως θα λειτουργεί ο πλακούντας και οι αρτηρίες και με τι ρυθμό θα αναπτύσσεται το μωρο.Μονο σε περίπτωση διαβήτη κύησης ξερω πως συνήθως βγαίνει μεγάλο μωρο αλλα και παλι δεν ξέρουν ποσα κιλά και γραμμάρια θα βγει

Κ χωρίς διαβήτη βγαίνουν χοντρουλια. Ανάλογα το μωρό. Απλά κ εγώ αυτό είπα ότι κ αν πχ δεν βγει τελειομηνο??? Και καλά σχολίαζα με για τα ρούχα. Μην πάρω μικρά νούμερα γιατί δεν θα του κάνουν. Λέω μα δεν ξέρω κ πότε θα βγει ούτε πόσο θα βγει. Οπότε παίρνω λίγα κομμάτια από το καθ νούμερα κι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Κ χωρίς διαβήτη βγαίνουν χοντρουλια. Ανάλογα το μωρό. Απλά κ εγώ αυτό είπα ότι κ αν πχ δεν βγει τελειομηνο??? Και καλά σχολίαζα με για τα ρούχα. Μην πάρω μικρά νούμερα γιατί δεν θα του κάνουν. Λέω μα δεν ξέρω κ πότε θα βγει ούτε πόσο θα βγει. Οπότε παίρνω λίγα κομμάτια από το καθ νούμερα κι. 

Ναι βρε τυχαίνει να βγουν μεγάλα μωρά και χωρις να εχει διαβήτη η μαμα απλά είπα πως εκει έχουν απλά μια ιδεα ότι θα βγει μεγαλόσωμο σχεδόν στα σιγουρα.Τωρα εσυ καλα τα λες και παίρνεις λίγα απο το κάθε νούμερο.Απλα μην πάρεις πολλα απο το πρώτο μέγεθος γιατι μεγαλώνουν πολυ γρηγορα άσχετα απο το ποσο θα γεννηθούν.Εμενα οι δικές μου ηταν  2600,2750,3370,3600,3770 και φυσικά δεν ειχα ιδεα ποσο θα έβγαιναν ποσο μάλλον απο τόσο νωρίς 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mommy 6 είπε:

Ναι βρε τυχαίνει να βγουν μεγάλα μωρά και χωρις να εχει διαβήτη η μαμα απλά είπα πως εκει έχουν απλά μια ιδεα ότι θα βγει μεγαλόσωμο σχεδόν στα σιγουρα.Τωρα εσυ καλα τα λες και παίρνεις λίγα απο το κάθε νούμερο.Απλα μην πάρεις πολλα απο το πρώτο μέγεθος γιατι μεγαλώνουν πολυ γρηγορα άσχετα απο το ποσο θα γεννηθούν.Εμενα οι δικές μου ηταν  2600,2750,3370,3600,3770 και φυσικά δεν ειχα ιδεα ποσο θα έβγαιναν ποσο μάλλον απο τόσο νωρίς 

 

Ναι αυτό είπα κι εγώ..... Αυτό έχω κάνει... Λίγα κομμάτια θα πάρω... Ούτως ή αλλιώς θα βάλω κσ τη λίστα. Κ κάποιος που δεν θα ξέρει για την λίστα σίγουρα θα πάρει κάποιο ρουχαλάκια.... Κ δεν θέλω να μαζεύω μπόλικα..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια .Ειμαι στην 23 εβδομαδα .Εκανα πριν μερικες μερες την Β επιπεδου και ολα ηταν καλα εκτος απο ενα κομβιο μια υπερηχογενη εστια που του βρηκε στην καρδια.Μου ειπε να μην ανησυχω γιατι ειχα καλη αυχενικη αλλα εκανα την εξεταση ΝΗΠΤ για να σιγουρευτω οτι δεν πασχει απο καποιο συνδρομο. ειχε καμια αλλη αναλογη εμπειρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ZWI1989 είπε:

Γεια σας κοριτσια .Ειμαι στην 23 εβδομαδα .Εκανα πριν μερικες μερες την Β επιπεδου και ολα ηταν καλα εκτος απο ενα κομβιο μια υπερηχογενη εστια που του βρηκε στην καρδια.Μου ειπε να μην ανησυχω γιατι ειχα καλη αυχενικη αλλα εκανα την εξεταση ΝΗΠΤ για να σιγουρευτω οτι δεν πασχει απο καποιο συνδρομο. ειχε καμια αλλη αναλογη εμπειρια?

Γεια σου και με το καλο το μωράκι σου.Δεν εχω τέτοια εμπειρία εγω να σου πω.Τα αποτελέσματα της ΝΗΠΤ βγήκαν η τα περιμένεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα περιμενω να βγουνε.Ασε εχω χασει τον υπνο μου.Γενικα οι μετρησεις του και ολα φαινονται καλα και μου ειπε ο γιατρος οτι αυτο φευγει τους επομενους μηνες.Αλλα οπως και να χει βρεθηκε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/7/2019 at 12:57 ΜΜ, ο/η Starrr είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Καλή εβδομάδα να χουμε. Όσες έχετε κάνει β επιπέδου πόσα γραμμάρια ήταν τα μικρούλια σας? Και σας είπε ο γιατρός σας πόσο περίπου θα βγει το μωρό? 

Εμένα μου είχε πει πόσο περίπου θα βγει πάνω κάτω χωρίς αυτό βέβαια να είναι δεσμευτικό γιατί ποτέ δεν ξέρεις!! Τώρα βέβαια δεν θυμάμαι ούτε τι μου είπε αλλά οκ!!!???????

στις πριν 13 ώρες, ο/η ZWI1989 είπε:

Τα περιμενω να βγουνε.Ασε εχω χασει τον υπνο μου.Γενικα οι μετρησεις του και ολα φαινονται καλα και μου ειπε ο γιατρος οτι αυτο φευγει τους επομενους μηνες.Αλλα οπως και να χει βρεθηκε....

Όλα καλά θα πάνε!!! Δεν έχω κι εγώ παρόμοια εμπειρία αλλά αν ήταν κάτι πιστεύω ο γιατρός θα στο έλεγε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η ZWI1989 είπε:

Τα περιμενω να βγουνε.Ασε εχω χασει τον υπνο μου.Γενικα οι μετρησεις του και ολα φαινονται καλα και μου ειπε ο γιατρος οτι αυτο φευγει τους επομενους μηνες.Αλλα οπως και να χει βρεθηκε....

Ειμαι σίγουρη θα πανε ολα καλα.Το έψαξα λιγο και όντως παντου λεει ότι φεύγει μονο του.Ειμαι και σε ενα Αγγλικό φόρουμ και το ειδα και εκει που το ειπαν δυο κοπέλες και τα ίδια του ειπαν και εδω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε? Που βρίσκεστε? Εμείς σήμερα πήγαμε για β επιπέδου. Όλα καλά. 430 γραμμάρια.. 

 3 Αυγούστου ξανά έχουμε ραντεβού να δούμε πόσο παχυναμε. Κ ο γιος κ η μαμά. ❤️?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Που βρίσκεστε? Εμείς σήμερα πήγαμε για β επιπέδου. Όλα καλά. 430 γραμμάρια.. 

 3 Αυγούστου ξανά έχουμε ραντεβού να δούμε πόσο παχυναμε. Κ ο γιος κ η μαμά. ❤️?

Μπράβο σταρακι!!!! Μεγαλώνει το μωράκι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Rachel.a είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια ?

Καλή βδομάδα ?

Πώς τα πάτε? Πως τα πάτε με την ζέστη??

Καλημερα.... Έχει ζέστη αλλά όχι σαν τη προηγούμενη εβδομάδα ευτυχώς.... Εγώ φουσκωνω νομίζω... Είναι οι μέρες μάλλον που βλέπω διαφορά κάθε μέρα. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...