Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμπτώματα εγκυμοσύνης


Άντρεα

Recommended Posts

Κοπέλλες πότε αρχίζουν τα συμπτώμα τις εγκυμοσύνης (πριν τη περίοδο)? Υπάρχει συγκεκριμένη χρονική στιγμή που αρχίζει το καθένα? η κούραση-υπνηλία, τα τσιμπιματακια κατω χαμηλα, ναυτια, πρισμένο στήθος? Μπορει αυτά να αρχίσουν και μετα την καθυστέριση?
Πείτε μου τις εμπειρίες σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τις ημέρες που περιμένα περίοδο είχα πόνους περιόδου πιο έντονους , τραβήγματα χαμηλά που κατέληγαν  στους  μηρους. Δεν θυμάμαι πόσες μέρες ξεκίνησαν πριν. Τώρα που προσπαθούμε πάλι για παιδάκι είμαι στην πρώτη μέρα καθυστερήσης με πόνους περιόδου 5 μέρες πριν πολύ δυνατούς πάνε και έρχονται.( Δεν έχω γενικά ποτέ πόνους περιόδου παρά μόνο 3-4 ώρες πριν αδιαθετησω) νομίζω πως το πετύχαμε τώρα!

Ναυτίες ζαλάδες κτλ είχα πιο μετά στην πρώτη ..μετά την 8-9 εβδομάδα

Επίσης την πρώτη μου εγκυμοσύνη την κατάλαβα από τους πόνους και την ευαισθησία στο στήθος .

Με το καλό να μάθεις τα ευχάριστα σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Ισμήνη15 είπε:

Καλησπέρα! Εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τις ημέρες που περιμένα περίοδο είχα πόνους περιόδου πιο έντονους , τραβήγματα χαμηλά που κατέληγαν  στους  μηρους. Δεν θυμάμαι πόσες μέρες ξεκίνησαν πριν. Τώρα που προσπαθούμε πάλι για παιδάκι είμαι στην πρώτη μέρα καθυστερήσης με πόνους περιόδου 5 μέρες πριν πολύ δυνατούς πάνε και έρχονται.( Δεν έχω γενικά ποτέ πόνους περιόδου παρά μόνο 3-4 ώρες πριν αδιαθετησω) νομίζω πως το πετύχαμε τώρα!

Ναυτίες ζαλάδες κτλ είχα πιο μετά στην πρώτη ..μετά την 8-9 εβδομάδα

Επίσης την πρώτη μου εγκυμοσύνη την κατάλαβα από τους πόνους και την ευαισθησία στο στήθος .

Με το καλό να μάθεις τα ευχάριστα σου εύχομαι!

Έκανες κάποιο τεστακι να δεις μήπως και έγινε το θαυματάκι; :) εγώ μετά την ωοριξία εχω ενοχλήσεις κάτω δεξιά και τις τελευταίες 2 μέρες εχω τσιμπιματάκια και είμαι μουδιασένη και φουσκομένη λες και θα αδιαθετίσω από στιγμή σε στιγμή. Κανονικά περιμένω περίοδο την Κυριακή, πάντα έχω αυτό το μούδιασμά 1 μέρα πριν την περίοδο ποτέ τόσο νωρίς. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα η αλήθεια. Ήρθαμε σε επαφή 11η και 13η μέρα του κύκλου (ο κύκλος μου είναι 29 μέρες).. Λίγο δύσκολο για εγκυμοσύνη σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Έκανες κάποιο τεστακι να δεις μήπως και έγινε το θαυματάκι; :) εγώ μετά την ωοριξία εχω ενοχλήσεις κάτω δεξιά και τις τελευταίες 2 μέρες εχω τσιμπιματάκια και είμαι μουδιασένη και φουσκομένη λες και θα αδιαθετίσω από στιγμή σε στιγμή. Κανονικά περιμένω περίοδο την Κυριακή, πάντα έχω αυτό το μούδιασμά 1 μέρα πριν την περίοδο ποτέ τόσο νωρίς. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα η αλήθεια. Ήρθαμε σε επαφή 11η και 13η μέρα του κύκλου (ο κύκλος μου είναι 29 μέρες).. Λίγο δύσκολο για εγκυμοσύνη σωστά;

Εγώ με 30 ημέρες κυκλου έκανα ωορρηξία την 16 ημέρα ( πήγα και έκανα υπέρηχο για επιβεβαίωση). Οπότε εσύ θα είχες ωορρηξία την 15 ημέρα. Δεν είναι καθόλου δύσκολο αφού το σπέρμα ζει έως 5 ημέρες μέσα σου οπότε θα πέτυχε την ωορρηξία σου. Δεν έκανα τεστ ακόμα, θα περιμένω μια δυο μέρες ακόμα .( Στην πρώτη μου έκανα την 7ημερα καθυστερήσης). Τον προηγούμενο μήνα ήμουν κατά φαντασίαν έγκυος και έκανα χωρίς να έχω καθυστερηση και μετά μου ήρθε.οποτε καλύτερα λίγο ακόμα.. τουλάχιστον να έχω 2-3 ημέρες καθυστέρηση. Αυτό που λες πως νιώθεις κάποιες ενοχλήσεις νωρίτερα από την αναμενόμενη ημέρα περίοδου σου και εγώ για καλο το βλεπω. Μακάρι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάριιι! Εγώ νομίζω πως αυτό το μήνα είμαι κατα φαντασίαν έγκυος ?? Αλλά όσο και να θέλω να μην το σκέφτομαι με τέτοιο φούσκωμα και κράμπες δεν μπορώ! Η αλήθεια εγώ θα κάνω τεστ την Παρασκευή για να μου φύγει το αγχος, γιατί όσο το σκέφτομαι δεν θα βλέπω. Το έχω πάθει ξανά. Όταν πάρω το αρνητικό θα χαλαρώσω και θα κατεβεί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Μακάριιι! Εγώ νομίζω πως αυτό το μήνα είμαι κατα φαντασίαν έγκυος ?? Αλλά όσο και να θέλω να μην το σκέφτομαι με τέτοιο φούσκωμα και κράμπες δεν μπορώ! Η αλήθεια εγώ θα κάνω τεστ την Παρασκευή για να μου φύγει το αγχος, γιατί όσο το σκέφτομαι δεν θα βλέπω. Το έχω πάθει ξανά. Όταν πάρω το αρνητικό θα χαλαρώσω και θα κατεβεί!!

Εγω πάντως οοοσες φορές ήμουνα υπερβολικά υποψιασμένη μετραγα συμπτώματα ,το έλεγα στον άντρα μου κτλ κτλ δεν ήμουνα πότε . Και τις 2 φορές που έμεινα έγκυος + ίσως και αυτήν εδώ,που δεν έδινα σημασία σε τίποτα  παρά μόνο σε καθυστέρηση και πόνους περιόδου τελικά ήμουνα και ο ενδιαφερόμενος το έμαθε μετά το τεστ . Με τρώει τώρα που το συζητάμε να πάρω τεστ..!!! Αφού όμως εσύ περιμένεις την Κυριακή περίμενε μετά την καθυστέρηση, να μην απογοητευθείς άδικα σε περίπτωση που δεν βγει θετικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο και μόνο από το άγχος που έχω δεν θα δω! Καλύτερα να πάρω το αρνητικό και να μου φύγει το άγχος! Το πρισμένο στήθος είναι σημαντικό στοιχείο εγκυμοσύνη; δεν έχω καθόλου πρισμένο στήθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άντρεα είπε:

Μόνο και μόνο από το άγχος που έχω δεν θα δω! Καλύτερα να πάρω το αρνητικό και να μου φύγει το άγχος! Το πρισμένο στήθος είναι σημαντικό στοιχείο εγκυμοσύνη; δεν έχω καθόλου πρισμένο στήθος...

Στην πρώτη μου πονούσε μόνο από την αρχή αλλά πρήστηκε νομίζω μετά την 6-7 εβδομάδα. Στην δεύτερη που δεν ολοκληρώθηκε τελικά δεν πονούσε ούτε πρήστηκε καθόλου. Τώρα εάν είμαι δεν έχω καμμιά ενόχληση. Αλλά αυτό διαφέρει από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη ακόμα και στην ίδια γυναικα. Οπότε μην κολλάς σε αυτό, κυρίως σε καθυστέρηση αλλά και σε πονακια χαμηλά θεωρώ εγω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν ειχα κανένα σύμπτωμα εγκυμοσύνης!!!!Ολα ξεκινησαν αργότερα!!! Πρησμένο στήθος όντως ειχα και πονούσε λιγάκι..αλλά σε φαση που έλεγες ελα μωρε απο περιόδο ειναι!!Άντε βουρ κ τεστ και θα περιμένουμε ευχάριστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μόνο αισθητες κράμπες και φούσκωμα περιόδου έχω, απλά αγχόθηκα πολύ γιατί πρώτη φορά μου τυγχαίνει να έχω συμπτώματα περιόδου τόσο νωρίς, πάντα 1 μέρα πριν την περίοδο αρχίοζουν. Αν κάνω τεστάκι αύριο θα κάνω χαζομάρα εε;; Το σκέφτομαι συνέχεια λόγω των κραμπών που έχω κάτω χαμηλά. την κυριακή είναι για να αδιαθετήσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανε αμα θες ενα να σου φύγει η ιδέα...απλα ειναι πολυ νωρις...αλλα εγω ξερεις ποσα εκανα;;;;;; ΧΑΑΧΑΑΧΑΑ τον μήνα που δεν εκανα κανένα και δεν ασχοληθηκα ημουν εγκυος ..ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπεραα.. Εγω ειχα παρει τεστ ωορηξιας και ηξερα ποτε ειναι η μερα και ετσι οταν πλησιαζαν οι μερες για την περιοδο ενιωθα κατι τσιμπιματακια χαμηλα απο την μια μερια πρεπει να ηταν η εμφυτευση και ποναγε πολυ το στηθος μου.. Εγω κοιμαμαι μπρουμητα και δεν μπορουσα με τιποτα να ξαπλωσω ετσι γιατι ποναγα πολυ!  Ε και οταν ηταν να ερθει η περιοδος μου εκανα τεστ και βγηκε θετικο. Εμετους, κουραση, υπνηλια και συχνοουρια ειχα καπου μετα τις 7 με 8 βδομαδες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και εκει που εκανα το τεστ εγκυμωσηνης εκεινες τις μερες ειχα πονους περιοδου.. Αφου νομιζα οτι θα μου ερθει περιοδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!
@Άντρεα έχω υπάρξει κ γω κατά φαντασία έγκυος!!!! ? Το θέλω κ γω πάρα πολύ και κάθε φορά νομίζω ότι έχω όλα τα συμπτώματα του κόσμου μαζεμένα...πρήξιμο στο στήθος, πόνους, κούραση κτλ κτλ πριν οποιαδήποτε καθυστέρηση! Δυστυχώς μένει μόνο στη φαντασία όμως κάθε φορά έρχεται η ακατανόμαστη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοπέλες! Μέχρι τώρα δεν με άφηνε το σύστημα να απαντήσω μήπως ξέρετε το λόγο;

Συνεχίζει το φούσκωμα και πιο ελαφριές η κράμπες απο χθες, α! άρχισε να πρίζεται και το στήθος μου. Την παρασκευή θα κάνω τεστάκι και ελπίζω να είναι θετικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Καλησπεραα.. Εγω ειχα παρει τεστ ωορηξιας και ηξερα ποτε ειναι η μερα και ετσι οταν πλησιαζαν οι μερες για την περιοδο ενιωθα κατι τσιμπιματακια χαμηλα απο την μια μερια πρεπει να ηταν η εμφυτευση και ποναγε πολυ το στηθος μου.. Εγω κοιμαμαι μπρουμητα και δεν μπορουσα με τιποτα να ξαπλωσω ετσι γιατι ποναγα πολυ!  Ε και οταν ηταν να ερθει η περιοδος μου εκανα τεστ και βγηκε θετικο. Εμετους, κουραση, υπνηλια και συχνοουρια ειχα καπου μετα τις 7 με 8 βδομαδες..

Η αλήθεια δεν ξέρω αν πετύχαμε την ωοριξία γιατί είχαμε επαφή την 13 μέρα (με κύκλο 29), τα συμπτώματα σου, μου θυμίζουν αυτά που έχω! ελπίζω να έχω τα δικά σου αποτελέσματα! Θα σας ενημερώσω την Παρασκευή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maryz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!
@Άντρεα έχω υπάρξει κ γω κατά φαντασία έγκυος!!!! ? Το θέλω κ γω πάρα πολύ και κάθε φορά νομίζω ότι έχω όλα τα συμπτώματα του κόσμου μαζεμένα...πρήξιμο στο στήθος, πόνους, κούραση κτλ κτλ πριν οποιαδήποτε καθυστέρηση! Δυστυχώς μένει μόνο στη φαντασία όμως κάθε φορά έρχεται η ακατανόμαστη... 

Ακριβώς το ίδιο θα νοιώσεις και οταν θα είναι η τυχερή σου φορά! Απλά σαν να σου έρχεται περίοδος! Τουλάχιστον ετσι ημουν εγω..όλα τα υπόλοιπα ξεκινούν μετα και σταδιακά. Ελπίζω ο επόμενος μήνας να είναι ο τυχερός σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Fainareti είπε:

Ακριβώς το ίδιο θα νοιώσεις και οταν θα είναι η τυχερή σου φορά! Απλά σαν να σου έρχεται περίοδος! Τουλάχιστον ετσι ημουν εγω..όλα τα υπόλοιπα ξεκινούν μετα και σταδιακά. Ελπίζω ο επόμενος μήνας να είναι ο τυχερός σου!!! 

Μακάρι ο επόμενος να είναι τυχερός για όλες όσες το θέλουμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Ακριβώς το ίδιο θα νοιώσεις και οταν θα είναι η τυχερή σου φορά! Απλά σαν να σου έρχεται περίοδος! Τουλάχιστον ετσι ημουν εγω..όλα τα υπόλοιπα ξεκινούν μετα και σταδιακά. Ελπίζω ο επόμενος μήνας να είναι ο τυχερός σου!!! 

Ελπίζω αυτή να είναι η τυχερή μου η φορά! Η αλήθεια και άλλες φορές ήμουν κατά φαντασία έγκυος! Αλλά αυτή τη φορά νομίζω είναι διαφορετικά! Τόσες μέρες πριν την περίοδο και με αυτά τα συμπτώματα πρώτη φορά, ακόμη και στο στήθος νιώθω διαφορετικό το πρίξιμο! Αν είναι και τωρα στη φαντασία μου κοπέλες εγώ πέρνω μάστερ στην κατα φαντασίαν εγκυμοσήνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μόνο που με προσγειώνει κάπως είναι η όρεξη μου για φαγητό, είναι ακριβώς όπως κάθε μήνα πριν την περίοδο θέλω να φάω τα πάντα! Κάτι που νομίζω δεν αντιστοιχεί με εγκυμοσήνη σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άντρεα είπε:

Η αλήθεια δεν ξέρω αν πετύχαμε την ωοριξία γιατί είχαμε επαφή την 13 μέρα (με κύκλο 29), τα συμπτώματα σου, μου θυμίζουν αυτά που έχω! ελπίζω να έχω τα δικά σου αποτελέσματα! Θα σας ενημερώσω την Παρασκευή!!

Μακαρι.. Στο ευχομαι!!! Να εχεις καλα αποτελεσματα.. Και εγω εχω ξεκηνησει προσπαθιες για το δευτερο αλλα δεν νομιζω να ειμαι ακομα γιατι θηλαζω και δεν εχω ακομα περιοδο αλλα μειωσα τους θηλασμους μηπως και γινει τιποτααα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλη μια κατα φαντασια έγκυος αν και αυτές τις μέρες είναι διαφορετικά. Σε 9 μέρες περιμένω περίοδο... ειναι πααααρα πολλές. Εχω πονακια χαμηλά και από το πρωι πονάει λιγο το στήθος μου. Δεν θέλω να το σκέφτομαι γιατί προσπαθούμε 10 μήνες με πολυ αγχος αλλά είχαμε πολλές επαφές αυτό το μήνα. Άντε κορίτσια ολες όσες περιμένουμε να μάθουμε μαζί τα χαρμόσυνα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli85 είπε:

Άλλη μια κατα φαντασια έγκυος αν και αυτές τις μέρες είναι διαφορετικά. Σε 9 μέρες περιμένω περίοδο... ειναι πααααρα πολλές. Εχω πονακια χαμηλά και από το πρωι πονάει λιγο το στήθος μου. Δεν θέλω να το σκέφτομαι γιατί προσπαθούμε 10 μήνες με πολυ αγχος αλλά είχαμε πολλές επαφές αυτό το μήνα. Άντε κορίτσια ολες όσες περιμένουμε να μάθουμε μαζί τα χαρμόσυνα!!!!

Καλησπέρα Έλλη! Γέμισε τις μέρες σου με δραστηριότητες για να μην το σκέφτεσαι! Έχουμε κοινά συμπτώματα πάντως.. Εγώ σήμερα πρόσεξα πως έχω πάρα πολλά ασπροκίτρινα (μπεζ)  πιχτά υγρά, ελπίζω να μην είναι προμήνυμα περιόδου:/ Αύριο πρωί θα κάνω τεστάκι να μου φύγει επιτέλους το άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έτσι θα μας ανεβάσεις και συ το ουράνιο τόξο σου, να είσαι σίγουρη 🌈🌈 Από Οκτώβρη ξανά γιατί παίρνει ο άντρας μου κάποια φάρμακα ας πούμε, και δεν θέλουμε να διακινδυνεύσουμε να μείνω έγκυος όσο τα παίρνει.. Βγάζει ταυτόχρονα τα δύο κάτω και οι αφυπνίσεις τη νύχτα είναι ασταμάτητες... Που θα πάει, θα ηρεμήσουμε κάποια στιγμή (ένας γνωστός μου είπε θα ηρεμήσω εννοείται, όταν πάει 4 ετών 😱😱). Συνεχίζω τα τεστ και αυτόν τον μήνα και μετά τέλος, αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες, σίγουρα θέλουν χρόνο οι ορμόνες μου να έρθουν στα ίσα τους. Φιλάκια και στη δική σου κορούλα, και χαδακια στην μικρούλα στην κοιλιτσα 💓💓 Τη μέρα δαγκώνει ο,τι βρει, αλλά η νύχτα είναι άλλη πίστα, πιο δυσκολη. Ανά δύο ώρες ξύπνημα και κλάμα... Υπομονή σε όλες μας! Φιλάκια και στο δικό σου μωρουδελι ♥️♥️♥️
    • Τώρα που είπες γκρινιάζει, λοιπόν ακούστε έχω μια φίλη αστρολογο με την οποία κοιτάμε τις ημερομηνίες γύρω στην ΠΗΤ και οι περισσότερες μέρες του Οκτώβρη έχουν μια συνοδο που κάνει πολύ γκρινιαρικους χαρακτήρες.... με λέει μέσα στη μίρλα θα είναι 😝... πέφτει κ η έκλειψη.... δεν ξερω απο που να το πιασω.... θα δεσω τα ποδια μου να το βγαλω Νοέμβρη 😂
    • Καλησπέρα κορίτσια.Εκανα αιματολογικό έλεγχο..όλα καλά στις μετρήσεις.Ξεκιναω επισήμως αύριο λοιπόν...🙏🙏🙏Πρώτος υπέρηχος Τετάρτη 8 Μαϊου.
    • Εμένα δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα η ανάρρωση από την καισαρική.. αυτό που με ζόρισε πιο πολύ ήταν επειδή θηλαζα και κρατούσα το παιδί αγκαλιά πολλές ωρες με πονούσε λιγο η τομή από το βαρος του παιδιού  αλλά γενικα ήταν οκ και έκανα καισαρική με ολική ναρκωση κιολας που θεωρείται και λίγο πιο δύσκολο 
    • Εμένα μου ήρθε λίγο ξαφνικό είναι η αλήθεια γιατί δεν είχα ποτε τέτοιο θέμα 🤷‍♀️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...