Μετάβαση σε περιεχόμενο

17η εβδομάδα, εξέταση τραχήλου, sos


Recommended Posts

Κοριτσια μου γεια σας. Ειμαι νεα στην παρεα...ειμαι στην 17η εβδ και εκανα τον πρωτο υπερηχο κ ολα ηταν φυσιολογικά. Ωστοσο επειδη μενω εξωτερικο στα αποτελεσματα του υπερηχο δεν ειδα τις μετρησεις του τραχήλου..καλεσα στο νοσοκομειο και μ ειπαν πως δεν μετρανε τον τραχηλο αν δεν συντρέχει λογος..πχ προηγούμενη εγχείρηση, αποξεση,η ιστορικό χαμηλου τραχήλου κλπ..Βρε κοριτσια εχω σκασει απ την ανησυχία...μπορει να εξετάσει ο γιατρος τον τραχηλο με εξωτερικό υπερηχο?κολπικα δεν θα ηθελα γνκ διότι δεν θελω να διακινδύνευσω τπτ...αν ειχε καποιο προβλημα ο τραχηλος ποια συμπτώματα θα ειχε...εγω εχω ενα συμπτωμα αλλα δεν ξερω αν ειναι σχετικο με το  τραχηλο...μετα την ούρηση νιωθω περιεργα τον κολπο..σαν πχ να πηγαινεις για ουρηση μετα απο ωρες που κρατιέσαι ενα πράγμα (σορυ για υην περιγραφή )αλλα αυτο το ειχα και πριν την εγκυμοσύνη....πλιζ κοριτσια σοσ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν το παιδι ηταν χαμηλα στο τραχηλο θα φαινοταν απο το πρωτο υπερηχο στην 7η εβδομαδα και αυτο αν ειναι χαμηλα εχει κινδυνοο για αποβολη, εκτος αν εννοεις ποσο μεγαλος ειναι; 

δεν εχεις κανει πιο νωρις υπερηχο; 17η εβδομαδα; ηδη θα σου εξεταζαν πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η egw είπε:

αν το παιδι ηταν χαμηλα στο τραχηλο θα φαινοταν απο το πρωτο υπερηχο στην 7η εβδομαδα και αυτο αν ειναι χαμηλα εχει κινδυνοο για αποβολη, εκτος αν εννοεις ποσο μεγαλος ειναι; 

δεν εχεις κανει πιο νωρις υπερηχο; 17η εβδομαδα; ηδη θα σου εξεταζαν πολλα

Εδω Δυστυχώς τον πρωτο υπερηχο σου τον κανουν 12η με 13η εβδ κ β επιπέδου 22η...δεν ξερω σε τι θεση βρίσκεται το μωρο απλα μ ειπαν πως ολα ειναι φυσιολογικά κ μες τη χαρα μ δεν ρωτησα τπτ...καλα τραχηλο δεν τον εχει βαλει καν στις μετρήσεις στα αποτελεσματα γι αυτο εχω σκασει..?? εχω ακούσει πως ο τραχηλος μπορει να μικραίνει αποτομα χωρις να υπάρχει απαραίτητα ιστορικό κ εχω αγχωθεί γτ απλα δεν εχω ιδεα για το  τραχηλο μ... ειχα κανει δυο τεστ παπ 2 μηνες πριν μεινω εγκυος ενα εδω κ ενα στην ελλαδα..κ ηταν ολα φυσικογικα..επισης να σημειωσω πως η μαια μ συστησε να εχω επαφες και να περπατάω με την εγκυμοσύνη ...είμαι πραγματικά μπερδεμένη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vito είπε:

Κοριτσια μου γεια σας. Ειμαι νεα στην παρεα...ειμαι στην 17η εβδ και εκανα τον πρωτο υπερηχο κ ολα ηταν φυσιολογικά. Ωστοσο επειδη μενω εξωτερικο στα αποτελεσματα του υπερηχο δεν ειδα τις μετρησεις του τραχήλου..καλεσα στο νοσοκομειο και μ ειπαν πως δεν μετρανε τον τραχηλο αν δεν συντρέχει λογος..πχ προηγούμενη εγχείρηση, αποξεση,η ιστορικό χαμηλου τραχήλου κλπ..Βρε κοριτσια εχω σκασει απ την ανησυχία...μπορει να εξετάσει ο γιατρος τον τραχηλο με εξωτερικό υπερηχο?κολπικα δεν θα ηθελα γνκ διότι δεν θελω να διακινδύνευσω τπτ...αν ειχε καποιο προβλημα ο τραχηλος ποια συμπτώματα θα ειχε...εγω εχω ενα συμπτωμα αλλα δεν ξερω αν ειναι σχετικο με το  τραχηλο...μετα την ούρηση νιωθω περιεργα τον κολπο..σαν πχ να πηγαινεις για ουρηση μετα απο ωρες που κρατιέσαι ενα πράγμα (σορυ για υην περιγραφή )αλλα αυτο το ειχα και πριν την εγκυμοσύνη....πλιζ κοριτσια σοσ....

καλημέρα κορίτσι μου!!Με το καλό!!τον τράχηλο τον μετράνε εξωτερικά με τον υπέρηχο!! Αν ωστόσο δε φαίνεται καλά τότε σου κάνουν κολπικό..στη β επιπέδου που έκανα τον μέτρησαν εξωτερικά..Οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα είδαν ότι όλα καλά! Το σύμπτωμα που έχεις με την ούρηση το είχα και εγώ..και μου είπε η γιατρός ότι είναι της εγκυμοσύνης να μη ανησυχώ! Στη β επιπέδου ρώτα τους και προπάντων μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

καλημέρα κορίτσι μου!!Με το καλό!!τον τράχηλο τον μετράνε εξωτερικά με τον υπέρηχο!! Αν ωστόσο δε φαίνεται καλά τότε σου κάνουν κολπικό..στη β επιπέδου που έκανα τον μέτρησαν εξωτερικά..Οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα είδαν ότι όλα καλά! Το σύμπτωμα που έχεις με την ούρηση το είχα και εγώ..και μου είπε η γιατρός ότι είναι της εγκυμοσύνης να μη ανησυχώ! Στη β επιπέδου ρώτα τους και προπάντων μην αγχώνεσαι!

Alitheia ki esu to eniwthes auto me thn ourish?..Anisuxousa mipws proerxotan apo ton traxilo...Ax koritsi mou me kathusixazeis oso den fantazesai...Apla menw ekswteriko k to sustima diaferei polu apo tis elladas kain niwthw polu anasfalhs...niwthw pws se kathe erwtisi pou tous kanw m klenoun thn porta legontas mou mn anisixeis alla den to eksetazoume auto an den suntrexei simantikos logos...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η egw είπε:

αν το παιδι ηταν χαμηλα στο τραχηλο θα φαινοταν απο το πρωτο υπερηχο στην 7η εβδομαδα και αυτο αν ειναι χαμηλα εχει κινδυνοο για αποβολη, εκτος αν εννοεις ποσο μεγαλος ειναι; 

δεν εχεις κανει πιο νωρις υπερηχο; 17η εβδομαδα; ηδη θα σου εξεταζαν πολλα

ton prwto uperhxo ton ekana 13h evdomada edw etsi kanoun..mou ekanan ton uperhxo m eipan ola fusiologika k egw den rwtisa tipota parapanw afou eidame to mwraki k akousame kardoula k mas eipan pws ola kuloun normal..apla egw meta suneiditipoiisa pws den m valane sta apotelesmata tis times tou traxhlou kgi auto agxwthika vlepw sto forum oles gnwrizoun tis times tous enw egw oxi gi auto anusixisa..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Episis kati akoma, eimai sthn douleia k eniwsa ekei pou katomoun kati na trexei sto eswrouxo.Etreksa stin toualeta k eida pws htan ugro gurw gurw san nero k thn mesh leuko kwllwdes. Uparxei periptwsh na einai amniako ugro...Pantws to eswrouxo den mirizei oura...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Vito είπε:

Episis kati akoma, eimai sthn douleia k eniwsa ekei pou katomoun kati na trexei sto eswrouxo.Etreksa stin toualeta k eida pws htan ugro gurw gurw san nero k thn mesh leuko kwllwdes. Uparxei periptwsh na einai amniako ugro...Pantws to eswrouxo den mirizei oura...

μπα υγρα εγκυμοσυνης μαλλον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vito είπε:

Episis kati akoma, eimai sthn douleia k eniwsa ekei pou katomoun kati na trexei sto eswrouxo.Etreksa stin toualeta k eida pws htan ugro gurw gurw san nero k thn mesh leuko kwllwdes. Uparxei periptwsh na einai amniako ugro...Pantws to eswrouxo den mirizei oura...

Είναι υγρά εγκυμοσύνης..απόλυτα φυσιολογικό..θα τα έχεις για το επόμενο διάστημα συνέχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vito είπε:

Episis kati akoma, eimai sthn douleia k eniwsa ekei pou katomoun kati na trexei sto eswrouxo.Etreksa stin toualeta k eida pws htan ugro gurw gurw san nero k thn mesh leuko kwllwdes. Uparxei periptwsh na einai amniako ugro...Pantws to eswrouxo den mirizei oura...

Υγρά εγκυμοσύνης είναι,θα τα έχεις συνέχεια στο εξής πότε περισσότερα πότε λιγότερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2019 at 8:54 ΠΜ, ο/η Vito είπε:

Alitheia ki esu to eniwthes auto me thn ourish?..Anisuxousa mipws proerxotan apo ton traxilo...Ax koritsi mou me kathusixazeis oso den fantazesai...Apla menw ekswteriko k to sustima diaferei polu apo tis elladas kain niwthw polu anasfalhs...niwthw pws se kathe erwtisi pou tous kanw m klenoun thn porta legontas mou mn anisixeis alla den to eksetazoume auto an den suntrexei simantikos logos...

Υπαρχει περίπτωση να ειναι καμια κολπιτιδα ???..δεν εχω πολλα υγρα κ αυτα π εχω ειναι αοσμα...ουτε φαγουρα απλα αυτη την αισθηση οταν κινούμαι η τραντααζομαι κυρίως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2019 at 4:09 ΜΜ, ο/η vivika10 είπε:

Υγρά εγκυμοσύνης είναι,θα τα έχεις συνέχεια στο εξής πότε περισσότερα πότε λιγότερα 

SE euxaristw polu gia thn apanthsh s...Einai fusiologiko diladi nai einai ugro san nero k sthn mesh na nai leuko?Apla fovamai mipws einai fusiologika ugra mazi me amniako ugro..Eixes ki esu kati paromoio?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Vito είπε:

SE euxaristw polu gia thn apanthsh s...Einai fusiologiko diladi nai einai ugro san nero k sthn mesh na nai leuko?Apla fovamai mipws einai fusiologika ugra mazi me amniako ugro..Eixes ki esu kati paromoio?

 

Ναι,Ο γιατρός μου εχει πει ότι είναι φυσιολογικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...