Μετάβαση σε περιεχόμενο

υστεροσαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Είναι ο φόβος και ο τρόμος που λένε η καμία σχέση; 

Θα ήθελα εμπειρίες και πως γίνεται με πιο τρόπο.. ότι πληροφορίες τόσο καλύτερα 

Σας ευχαριστώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Είναι ο φόβος και ο τρόμος που λένε η καμία σχέση; 

Θα ήθελα εμπειρίες και πως γίνεται με πιο τρόπο.. ότι πληροφορίες τόσο καλύτερα 

Σας ευχαριστώ. 

Όχι!!! Εμένα δεν με πόνεσε καθόλου!! Για δευτερόλεπτα νιώθεις ένα βάρος, όταν περνάει το σκιαγραφικο αλλά δεν είναι πόνος! Οι σάλπιγγες μου ήταν ανοιχτές βέβαια, μπορεί αν δεν είναι να πονάει, δεν το ξέρω αυτό. 

Μία ώρα πριν παίρνεις κάποια παυσίπονα που θα σου πουν από το εργαστήριο που θα την κάνεις. Όταν πας, ξαπλώνεις σε μια επιφάνεια, σου τοποθετούν έναν διαστολεα (αυτό είναι το μόνο που με πόνεσε) σου βάζουν το σωλινακι, αφαιρούν τον διαστολαια, σε 5 λεπτά γίνεται η σαλπιγγογραφια. Μετά από κανένα 15λεπτο ξανακάνεις μια ακτινογραφία κανονική για να δουν αν έχει φυγει το υγρό απ τις σάλπιγγες. 

Μετά παίρνεις αντιβίωση για μερικές μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Είναι ο φόβος και ο τρόμος που λένε η καμία σχέση; 

Θα ήθελα εμπειρίες και πως γίνεται με πιο τρόπο.. ότι πληροφορίες τόσο καλύτερα 

Σας ευχαριστώ. 

Καλησπερα!Την ειχα κανει πριν 2 χρονια περιπου και θα σου πω οτι θυμαμαι...Την εκανα χωρις παυσίπονο ο γιατρος δεν μου ειπε κατι ,οποτε θεωρησα οτι δεν χρειαζόταν.Ο πονος άλλοτε ήταν πολύ εντονος και άλλοτε υποχωρούσε.Οταν λεω έντονος ,εννοω σα να σου περνανε ηλεκτρικο ρεύμα.Σφιγγόμουνα για να αντέξω.

Μετα το τέλος της εξέτασης δεν πονούσα καθόλου ,ουτε είδα αιματάκι η κάτι άλλο.

Μην σε τρομάζει πάντως.Πονάς αλλά το αντέχεις.Αλλωστε σκέφτεσαι οτι είναι για καλό σκοπό και τα ξεχνάς όλα. Ισως αν ειχα παρει παυσίπονο να μην πονούσα καθόλου.Για μένα η πιο επώδυνη εξέταση ήταν όταν μου πήραν κομμάτι απο τον τράχηλο για βιοψία ,σε κάποια αλλη φάση που είχα ενα ινομύωμα...Θα τα καταφέρεις μια χαρά!Εχω ακούσει άλλα κορίτσια που δεν πόνεσαν καθόλου!Σου ευχομαι καλη επιτυχία και καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χρυσάφω λίγο που το έψαξα όλοι λένε για ένα παυσίπονο πιο πριν λογικά αν είναι θα μου πει λογικά. Εγώ τον πόνο τον αντέχω αλλά με τρομάζει όλο αυτό. Πώς γίνεται με υπέρηχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Όχι!!! Εμένα δεν με πόνεσε καθόλου!! Για δευτερόλεπτα νιώθεις ένα βάρος, όταν περνάει το σκιαγραφικο αλλά δεν είναι πόνος! Οι σάλπιγγες μου ήταν ανοιχτές βέβαια, μπορεί αν δεν είναι να πονάει, δεν το ξέρω αυτό. 

Μία ώρα πριν παίρνεις κάποια παυσίπονα που θα σου πουν από το εργαστήριο που θα την κάνεις. Όταν πας, ξαπλώνεις σε μια επιφάνεια, σου τοποθετούν έναν διαστολεα (αυτό είναι το μόνο που με πόνεσε) σου βάζουν το σωλινακι, αφαιρούν τον διαστολαια, σε 5 λεπτά γίνεται η σαλπιγγογραφια. Μετά από κανένα 15λεπτο ξανακάνεις μια ακτινογραφία κανονική για να δουν αν έχει φυγει το υγρό απ τις σάλπιγγες. 

Μετά παίρνεις αντιβίωση για μερικές μέρες. 

Α δεν είναι με υπέρηχο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki94 είπε:

Α δεν είναι με υπέρηχο;;;

Όχι! Είναι ακτινογραφία! Και πηγαίνεις στο τμήμα που κάνουν ακτινογραφιες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν είναι υπερηχος. Ξαπλώνεις σε ενα κρεβάτι με τα ποδια ανοιχτά και μετα αναλαμβάνει ο ακτινολογος. Εγω εκανα σε ιδιωτικό πριν 2 μήνες. Πριν παω μιση ωρα πριν μου ειχαν πει να παρω 2 bisolvon. Πόνεσα αρκετα σαν βαρύς πονος περιόδου οταν περασε το σκιαγραφικο παρ'όλο που η εξέταση βγηκε πολλη καλή. Στο τελος σηκωθηκα και εφυγα κυρία σαν να μην εγινε τιποτα (φαντάσου οτι ημουν τοση θαρραλέα που πηγα μονη μου). Ουτε αιμα ειχα μονο καποια καφε υγρα για 10 μερες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

@Elli85 σε ευχαριστώ κατάλαβα 

Και μην φοβασαι η εξέταση διαρκεί το πολυ 15 λεπτά. Σου εύχομαι καλα αποτελέσματα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elli85 είπε:

Και μην φοβασαι η εξέταση διαρκεί το πολυ 15 λεπτά. Σου εύχομαι καλα αποτελέσματα!!!!

Σε ευχαριστώ.... Κι σε εσένα τα καλύτερα... Μωρέ πιο πολύ φοβάμαι το σκιαγραφικο πάρα την εξέταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Είναι ο φόβος και ο τρόμος που λένε η καμία σχέση; 

Θα ήθελα εμπειρίες και πως γίνεται με πιο τρόπο.. ότι πληροφορίες τόσο καλύτερα 

Σας ευχαριστώ. 

Πως είσαι Νικούλα?Εγώ έκανα πριν ένα χρόνο!!Σίγουρα αγωνία κ φόβο όλες έχουμε!!Δν ήταν κάτι τραγικό!!Θα σε συμβούλευα να πίεις παυσίπονο πριν που δίνουν οι περισσότεροι γιατροί!!Ο δικός μου μου είχε πει μην πίεις!!Τώρα στην σπερματέγχυση πόνεσα πιο πολύ!!Αλλά μου είπε η μαία έχω στενό κόλπο γι αυτό!!Είναι κ θέμα ανατομίας!!Σου βάζουν κολποδιαστολέα,ρίχνουν  το σκιαγραφικό!!10 λεπτά υπόθεση!!Να σκέφτεσαι ότι αξίζει γτ θα δείς εκτός απο σαλπιγγες κ το σχήμα,θέση της μήτρας!!Εγώ σκεφτόμουν εδώ θα γεννήσω(κάποια στιγμή) σε αυτό θα κολλήσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Πως είσαι Νικούλα?Εγώ έκανα πριν ένα χρόνο!!Σίγουρα αγωνία κ φόβο όλες έχουμε!!Δν ήταν κάτι τραγικό!!Θα σε συμβούλευα να πίεις παυσίπονο πριν που δίνουν οι περισσότεροι γιατροί!!Ο δικός μου μου είχε πει μην πίεις!!Τώρα στην σπερματέγχυση πόνεσα πιο πολύ!!Αλλά μου είπε η μαία έχω στενό κόλπο γι αυτό!!Είναι κ θέμα ανατομίας!!Σου βάζουν κολποδιαστολέα,ρίχνουν  το σκιαγραφικό!!10 λεπτά υπόθεση!!Να σκέφτεσαι ότι αξίζει γτ θα δείς εκτός απο σαλπιγγες κ το σχήμα,θέση της μήτρας!!Εγώ σκεφτόμουν εδώ θα γεννήσω(κάποια στιγμή) σε αυτό θα κολλήσω!!!

Καλά είμαι κοπέλα μου εσυ; εμένα μου είπε να πάρω μπουσκοπαν πλας 1 Μια ώρα πριν την εξέταση που την έκανες αν επιτρέπετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Είναι ο φόβος και ο τρόμος που λένε η καμία σχέση; 

Θα ήθελα εμπειρίες και πως γίνεται με πιο τρόπο.. ότι πληροφορίες τόσο καλύτερα 

Σας ευχαριστώ. 

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου, όλα θα πάνε καλά, δεν πονάει καθόλου, και να είσαι ήρεμη την ώρα της εξέτασης όσο μπορείς...σου εύχομαι καλά αποτελέσματα. Να σκέφτεσαι ότι γίνεται για καλό σκοπό, όταν τελειώσεις γράψε μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lenaki1890 είπε:

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου, όλα θα πάνε καλά, δεν πονάει καθόλου, και να είσαι ήρεμη την ώρα της εξέτασης όσο μπορείς...σου εύχομαι καλά αποτελέσματα. Να σκέφτεσαι ότι γίνεται για καλό σκοπό, όταν τελειώσεις γράψε μας..

Ναι θα την κάνω στης 28 θα σας γράψω να σας πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Καλά είμαι κοπέλα μου εσυ; εμένα μου είπε να πάρω μπουσκοπαν πλας 1 Μια ώρα πριν την εξέταση που την έκανες αν επιτρέπετε; 

Kalhspera emena mou eixe dwsei kai upotheto na valo mia wra prin kao xapi .den ponesa polu isa m 5 lepta eniwsa ponous periodou tipota allo.kalh epituxia sou euxwmai .egw thn ekana sto mhtera

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Sakira είπε:

Kalhspera emena mou eixe dwsei kai upotheto na valo mia wra prin kao xapi .den ponesa polu isa m 5 lepta eniwsa ponous periodou tipota allo.kalh epituxia sou euxwmai .egw thn ekana sto mhtera

Σ2 ευχαριστώ πολύ.... ακούω λεπτομέριες από το μητέρα εκεί θα την κάνω πως είναι όλοι Η διαδικασία;;;;;;; ήταν και ο γιατρός σογ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki94 είπε:

Σ2 ευχαριστώ πολύ.... ακούω λεπτομέριες από το μητέρα εκεί θα την κάνω πως είναι όλοι Η διαδικασία;;;;;;; ήταν και ο γιατρός σογ;

Oxi den einai o giatros sou mazi sou einai aktinologos .den ponaei niwthis gia liga lepta ponous periodou .kai emena h aristeei sallpigka einai ligo voulomenh.mhn exeis anxos pare ta xapia mia wra prin .pios einai o giatros sou?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Sakira είπε:

Oxi den einai o giatros sou mazi sou einai aktinologos .den ponaei niwthis gia liga lepta ponous periodou .kai emena h aristeei sallpigka einai ligo voulomenh.mhn exeis anxos pare ta xapia mia wra prin .pios einai o giatros sou?

Εμένα θα είναι μέσα ο γιατρός μου μου το είπε εσύ πήγες μόνη και την έκανες η σε έστειλε ο γιατρός σογ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Εμένα θα είναι μέσα ο γιατρός μου μου το είπε εσύ πήγες μόνη και την έκανες η σε έστειλε ο γιατρός σογ

Nai emena m esteile moni.mou alla otan thn ekana meta katevike n dei ta apotelesmata ...kita meta thewrithike kai vlakas o giatros pou eixa.....den tha poneseis pantos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Sakira είπε:

Nai emena m esteile moni.mou alla otan thn ekana meta katevike n dei ta apotelesmata ...kita meta thewrithike kai vlakas o giatros pou eixa.....den tha poneseis pantos

katalaba.. wraia se euxaristww gia thn apantisi sou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Καλά είμαι κοπέλα μου εσυ; εμένα μου είπε να πάρω μπουσκοπαν πλας 1 Μια ώρα πριν την εξέταση που την έκανες αν επιτρέπετε; 

Kαλημέρα κορίτσι μου!!Την έκανα στην Λάρισα σε ιδιώτη ακτινολόγο!!!Εγώ σε 2 βδομάδες περνάω επιτροπή για εξωσωματική!!Με το καλό να το κάνεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marillia είπε:

Kαλημέρα κορίτσι μου!!Την έκανα στην Λάρισα σε ιδιώτη ακτινολόγο!!!Εγώ σε 2 βδομάδες περνάω επιτροπή για εξωσωματική!!Με το καλό να το κάνεις!!!

με το καλο κοπελα μου σου ευχομαι να πανε ολα καλα...!!!!!!!!! και να διαβασω ευχαριστα νεα σύντομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

με το καλο κοπελα μου σου ευχομαι να πανε ολα καλα...!!!!!!!!! και να διαβασω ευχαριστα νεα σύντομα

Σ ευχαριστώ πολύ!!Θα μπω να δω τα νεάκια σου πως πήγε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η marillia είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!!Θα μπω να δω τα νεάκια σου πως πήγε!!

Κοριτσια εγώ θα κάνω hycosy στις 24 του μήνα! Λένε ότι είναι η εξελιγμένη μορφή της σαλπιγγογραφιας χωρίς ακτινοβολία και πόνο! Έχει ακούσει καμία γιαυτη την εξέταση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...