Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένεση ovitrelle


Elli-Ellaki

Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli85 είπε:

Θα ηθελα να ρωτήσω αν υπαρχει καποια εδω που να πετυχε εγκυμοσύνη μετα απο ενεση ovitrelle.

Γεια σου τι εννοείς με σπερματενχιση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sakira είπε:

Γεια σου τι εννοείς με σπερματενχιση? 

Οχι. Σε κυκλο με serpafar - ovitrelle - επαφές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείς πρόκληση ωορρηξίας και σπάσιμο αυγού με ένεση; Αν ναι, πέτυχε πολύ δικό μου πρόσωπο με την δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια. Όμως, κάθε περίπτωση φυσικά είναι διαφορετική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli85 είπε:

Καμία απαντηση.... μαλιστα...

Καλημερα.

Καμια απαντηση, ισως γιατι η ερωτηση σου ειναι πολυ γενικη.

Πχ εγω εκανα τρεις φορες ενεση οβιτρελ αλλα στο πλαισιο της εξωσωματικης. Σε καθε προσπαθεια εκανα κ μια οβιτρελ. 

Η οβιτρελ προφανως και βοηθαει την κατασταση διοτι αφενος ωριμαζει το/τα ωαρια και αφετερου συμβαλλει στο να γινει σιγουρα η ωορρηξια, ενω χωρις αυτην υπαρχει πιθανοτητα να μην σπασει το ωοθηλάκιο. Οπότε σιγουρα αυξανει η οβιτρελ τις πιθανότητες. 

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2019 at 1:33 ΠΜ, ο/η Elli85 είπε:

Θα ηθελα να ρωτήσω αν υπαρχει καποια εδω που να πετυχε εγκυμοσύνη μετα απο ενεση ovitrelle.

Καλησπερα σου κοριτσι μου!

Εγω εκανα προσπαθεια με σερπαφαρ+pregnyl αλλα στην 10η μερα+σε ανωριμα ωαρια και το αποτελεσμα τζιφος! ισως γιατι δεν με κατατοπισε σωστα ο γιατρος.. Απλα τα σερπαφαρ μου δημιουργησαν εξαψεις..και πολυυυυυυυυ αιμα!!

Εκανα και 2η προσπαθεια αλλα μονο με Σερπαφαρ και ειχα παλι παρενεργειες: πρηξιματα/αναψεις/πονοκεφαλους και πολυυ αιμα στην περιοδο και το καλυτερΟΟ επαθα υπερδιεργεση και εκανα πολλα ωαρια αλλα ειχα πολυ πονο.

Μεχρι που αλλαξα γιατρο γιατι δεν με παρακολουθουσε σωστα..

Οταν λοιπον πηγα σε αλλον γιατρο του ειπα τα προβληματα μου εκλαψα+ξεσπασα του ειπα να ξεκινησω τις εξετασεις και μαλιστα μου ειπε ΟΧΙ. Θα παρακολουθησουμε την ωορρηξια σου για 2-3 κυκλους+βλεπουμε! Ετσι λοιπον στο πρωτο ραντεβου μας μου κανει υπερηχο και ειδε οτι εχω ενα ΩΑΡΙΟ αρκετα ωριμο και να το προσπαθησουμε. Στελνει λοιπον τον αντρα μου αρων-αρων στο φαρμακειο και αγοραζει μια ενεση OVITRELLE. Μου κανει ο γιατρος την ενεση και μου λεει σε 10 μερες θα τα ξαναπουμε. Εμεις δεν ειμασταν αισιοδοξοι+ ηταν η πρωτη φορα που ειπαμε οτι ειναι να γινει θα γινει! Ακομα και ο γιατρος μας ειπε 50-50 να τα καταφερουμε..

Ετσι λοιπον μετα απο 36ωρες ηρθαμε σε επαφη αλλα χωρις αγχος οπως τις αλλες φορες!! Το διαφορετικο που ειχα σε εκεινον τον κυκλο ηταν οτι την 20η μερα ειχα κοκκινο αιμα + για 2-3 μερες καφε υγρα.. Το λεμε λοιπον στο γιατρο και μας ειπε να το παρακολουθουμε! 

Ετσι την 27η μερα εκανα τεστ και να το ΘΕΤΙΚΟ ..Κανω και χοριακη ΘΕΤΙΚΗ και αυτη!!❤❤

Τωρα ειμαι εγκυος και περιμενω πως+πως να παρω αγκαλια την ΜΠΟΥΜΠΟΥ μου❤❤ 

Ειμαι στην 38η εβδομαδα και περιμενουμε τη Παρασκευη πως+πως!! Γενναμε με Καισαρικη!!

Δεν ξερω αν ευθυνεται η OVITRELLE ή ο γιατρος !!

Απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι με ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ Η ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ!! ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΡΙΑ❤❤

Ας γεννηθει με το καλο η μικρη μου❤❤και να ειναι υγιες!!

 

Λοιπον γλυκια μου συγνωμη για το κατεβατο απλα ρωτησες για εμπειριες και θελησα να σου πω τη δικη μου!!

Σου ευχομαι οτι καλυτερο και οτι θες ειμαι εδω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2019 at 6:58 ΜΜ, ο/η γωγω γωγω είπε:

Καλησπερα σου κοριτσι μου!

Εγω εκανα προσπαθεια με σερπαφαρ+pregnyl αλλα στην 10η μερα+σε ανωριμα ωαρια και το αποτελεσμα τζιφος! ισως γιατι δεν με κατατοπισε σωστα ο γιατρος.. Απλα τα σερπαφαρ μου δημιουργησαν εξαψεις..και πολυυυυυυυυ αιμα!!

Εκανα και 2η προσπαθεια αλλα μονο με Σερπαφαρ και ειχα παλι παρενεργειες: πρηξιματα/αναψεις/πονοκεφαλους και πολυυ αιμα στην περιοδο και το καλυτερΟΟ επαθα υπερδιεργεση και εκανα πολλα ωαρια αλλα ειχα πολυ πονο.

Μεχρι που αλλαξα γιατρο γιατι δεν με παρακολουθουσε σωστα..

Οταν λοιπον πηγα σε αλλον γιατρο του ειπα τα προβληματα μου εκλαψα+ξεσπασα του ειπα να ξεκινησω τις εξετασεις και μαλιστα μου ειπε ΟΧΙ. Θα παρακολουθησουμε την ωορρηξια σου για 2-3 κυκλους+βλεπουμε! Ετσι λοιπον στο πρωτο ραντεβου μας μου κανει υπερηχο και ειδε οτι εχω ενα ΩΑΡΙΟ αρκετα ωριμο και να το προσπαθησουμε. Στελνει λοιπον τον αντρα μου αρων-αρων στο φαρμακειο και αγοραζει μια ενεση OVITRELLE. Μου κανει ο γιατρος την ενεση και μου λεει σε 10 μερες θα τα ξαναπουμε. Εμεις δεν ειμασταν αισιοδοξοι+ ηταν η πρωτη φορα που ειπαμε οτι ειναι να γινει θα γινει! Ακομα και ο γιατρος μας ειπε 50-50 να τα καταφερουμε..

Ετσι λοιπον μετα απο 36ωρες ηρθαμε σε επαφη αλλα χωρις αγχος οπως τις αλλες φορες!! Το διαφορετικο που ειχα σε εκεινον τον κυκλο ηταν οτι την 20η μερα ειχα κοκκινο αιμα + για 2-3 μερες καφε υγρα.. Το λεμε λοιπον στο γιατρο και μας ειπε να το παρακολουθουμε! 

Ετσι την 27η μερα εκανα τεστ και να το ΘΕΤΙΚΟ ..Κανω και χοριακη ΘΕΤΙΚΗ και αυτη!!❤❤

Τωρα ειμαι εγκυος και περιμενω πως+πως να παρω αγκαλια την ΜΠΟΥΜΠΟΥ μου❤❤ 

Ειμαι στην 38η εβδομαδα και περιμενουμε τη Παρασκευη πως+πως!! Γενναμε με Καισαρικη!!

Δεν ξερω αν ευθυνεται η OVITRELLE ή ο γιατρος !!

Απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι με ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ Η ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ!! ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΡΙΑ❤❤

Ας γεννηθει με το καλο η μικρη μου❤❤και να ειναι υγιες!!

 

Λοιπον γλυκια μου συγνωμη για το κατεβατο απλα ρωτησες για εμπειριες και θελησα να σου πω τη δικη μου!!

Σου ευχομαι οτι καλυτερο και οτι θες ειμαι εδω?

Όντως στη 10η μερα σε ανώριμα ωάρια δεν γίνεται αυτη η ενεση. Το εχω ψαξει πολυ και ξερω. Εγω είχα πάρει 3 φορες serpafar μονο χωρις αποτελεσμα. Εχω πολυκιστικες και δεν κανω παντα ωορρηξία. Την 4η φορα που πηρα εκανα και την ενεση τη σωστη μέρα αλλα παλι χωρις αποτέλεσμα. Μου μεινανε 2 ακομα φορες να παρω τα serpafar γιατι πανω απο 6 κυκλους απαγορεύεται λενε και σκέφτομαι να μπω παλι στη διαδικασία της ovitrelle. 3 χρονια προσπάθειες με 2 παλινδρομες και τωρα προσπαθω 1 χρονο και τιποτα ακομα. Χαιρομαι αφανταστα που τα καταφερες. Ισως ηταν η ενεσουλα ισως ο γιατρος σου ισως που δεν ειχατε αγχος. Μου εδωσες δυναμη και κουραγιο να προσπαθησω ξανα με αυτή τη μεθοδο. Με το καλο να ερθει το μωρακι σας και να ειναι υγιές και ομορφο. Σ'ευχαριστώ παρα πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2019 at 1:13 ΜΜ, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Εννοείς πρόκληση ωορρηξίας και σπάσιμο αυγού με ένεση; Αν ναι, πέτυχε πολύ δικό μου πρόσωπο με την δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια. Όμως, κάθε περίπτωση φυσικά είναι διαφορετική.

Αυτο ακριβως εννοώ. Σ'ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli85 είπε:

Αυτο ακριβως εννοώ. Σ'ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. 

Κορίτσι αν θες μπορώ να σου στείλω σε π.μ. σε ποιο γιατρό, είναι πολύ γνωστός (Αθήνα). Τους είχε πει να έχουν επαφές μέρα παρά μέρα όλο το μήνα και όταν έκανε την ένεση είχαν οπωσδήποτε επαφή. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2019 at 9:45 ΜΜ, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Κορίτσι αν θες μπορώ να σου στείλω σε π.μ. σε ποιο γιατρό, είναι πολύ γνωστός (Αθήνα). Τους είχε πει να έχουν επαφές μέρα παρά μέρα όλο το μήνα και όταν έκανε την ένεση είχαν οπωσδήποτε επαφή. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.

Ναι στειλε μου γιατι ειμαι σε αναζητηση γιατρού. Οσο για τις επαφες οταν εκανα την ενεση ειχα και με το παραπανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...