Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενδομητριωση και εξωσωματική


Μαρουλακι

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ και πολύ χαίρομαι που βρήκα μια ομάδα να μοιράζομαι τις αγωνίες μου! Καλή χρονιά σε όλες και εύχομαι ότι λαχτάρα η καθεμία μας το 2019 να το αποκτήσει! Η δική μου ιστόρια άρχισε σχεδόν πριν 2 χρόνια όταν ανακαλύψαμε σε καθιερωμένο έλεγχο ότι έχω μια κύστη 3εκ. Σοκολατόειδη που σημαίνει ενδομητριωση σύμφωνα με αυτά που μου είπαν. Έπειτα σχεδόν από δύο χρόνια αποτυχημένης προσπάθεια ς για παιδάκι μου είπαν για εξωσωματική και ειλικρινά φοβάμαι και αγχώνομαι τόσο πολύ. Μου είπαν ότι η κύστη είναι τόσο μικρή που καλό είναι να αποφύγουμε το χειρουργείο. Σε όλο αυτό ανασταλτικός παράγοντας είναι φυσικά το αγχος μου και η ηλικία μου 36. Θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια έχει παρόμοια εμπειρία και θα ήθελε να τη μοιραστεί μαζί μου. Σας ευχαριστώ πολύ συγνώμη για το τόσο μεγάλο μυνημα. Εύχομαι μια γλυκιά χρόνια σε όλες μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου @Μαρουλακι! Και εγώ ειμαι μια από τις πολλές γυναίκες με ενδομητριωση. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο στην δική σου περίπτωση φυσικα.

Θα σου πω όμως ότι στην δική μου περίπτωση που έκανα το πρώτο χειρουργείο πριν 3 χρόνια τα αποτελέσματα δεν ήταν ενθαρρυντικά. Εκτός από κυστες που αφαίρεσαν βρήκαν και άλλα προβλήματα. Εστίες ενδομητριωσης στην κοιλιά, συμφυσεις σε σαλπιγγες και άλλα δυσάρεστα. Πριν ένα χρόνο έκανα ξανά χειρουργείο γιατί πάλι ξαναβγηκε κύστη αλλα αυτή την φορά δεν την αφαίρεσαν γιατί ήδη έχει μειωθεί ο υγιής ωοθηκικος ιστός και δεν θέλουν να πειράξουν άλλο τις ωοθηκες μου. Το χειρουργείο δεν είναι η μόνη λύση. Όμως σε κάποιες γυναίκες βοήθησε ώστε να συλλάβουν φυσιολογικά. Οι ορμόνες σου πως είναι? Έχεις κάνει εξετάσεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Γειά σου @Μαρουλακι! Και εγώ ειμαι μια από τις πολλές γυναίκες με ενδομητριωση. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο στην δική σου περίπτωση φυσικα.

Θα σου πω όμως ότι στην δική μου περίπτωση που έκανα το πρώτο χειρουργείο πριν 3 χρόνια τα αποτελέσματα δεν ήταν ενθαρρυντικά. Εκτός από κυστες που αφαίρεσαν βρήκαν και άλλα προβλήματα. Εστίες ενδομητριωσης στην κοιλιά, συμφυσεις σε σαλπιγγες και άλλα δυσάρεστα. Πριν ένα χρόνο έκανα ξανά χειρουργείο γιατί πάλι ξαναβγηκε κύστη αλλα αυτή την φορά δεν την αφαίρεσαν γιατί ήδη έχει μειωθεί ο υγιής ωοθηκικος ιστός και δεν θέλουν να πειράξουν άλλο τις ωοθηκες μου. Το χειρουργείο δεν είναι η μόνη λύση. Όμως σε κάποιες γυναίκες βοήθησε ώστε να συλλάβουν φυσιολογικά. Οι ορμόνες σου πως είναι? Έχεις κάνει εξετάσεις? 

Καλησπέρα @magaiver ευχαριστω για την απάντηση σου . Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα αλλά μου είπαν όλα καλά έχω κάνει και Σαλπιγγογραφια η οποία βγήκε καθαρή ..πόνους κλπ δεν έχω ευτυχώς απλά ότι προσπαθούμε και δεν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαρουλακι καλησπερα και καλωσήρθες στην παρεα μας.

Θα σου πω κι εγω την δικη μου εμπειρια.

Νοέμβριος 2016, τακτικος ετησιος ελεγχος στην γυναικολογο μου. Βλεπουμε μια κυστη στην δεξια ωοθηκη, σοκολατοειδη, 5 εκ. Κανω μαγνητικη τομογραφια, επιβεβαιωνεται η ενδομητριωσικη κυστη. Η γιατρος μου, μου προτεινει να την αφαιρεσω. Οπως κ κανω. Επισκεπτομαι τον χειρουργο που μου συστησε ο οποιος εχει κ κεντρο εξωσωματικης και μας συστήνει κι εκεινος να την αφαιρεσουμε. ΑΜΗ 1 μηνα πριν το χειρουργειο 4. 

Μαρτιος 2017 κανω την λαπαροσκοπηση μου αφαιρει την κυστη, δεν βρισκεται τιποτα αλλο μεσα στην κοιλια, ουτε συμφυσεις ουτε εστιες, τιποτα. Ολα καθαρα. Μας δινει την εγκριση να συνεχισουμε τις προσπαθειες για φυσικη συλληψη αμεσως μετα την πρωτη περιοδο. 

Αυγουστος 2017. Σε υπερηχο βλεπουμε ξανα δυο κυστεις ενδομητριωσης στην ιδια ωοθηκη. Μιλαει η γυναικολογος μου με τον χειρουργό κ της λεει εξωσωματικη. Σεπτεμβρης 2017 ΑΜΗ: 1,3!!!

Τελικα, καναμε στο κεντρο εξωσωματικης του χειρουργού 2 προσπαθειες εξωσωματικης. Δεν τα καταφεραμε. Αλλαξαμε κεντρο και γιατρο και τα καταφεραμε εκει με την πρωτη προσπαθεια. Ειμαι στον 7ο μηνα.

Η νεα γιατρος με την οποια πετυχαμε ειχε την αποψη οτι δεν επρεπε να αφαιρεσω την κυστη γιατι μειωθηκε ο ωοθηκικος ιστος και η ανταποκριση μου στα φαρμακα της εξωσωματικης ηταν χαμηλη. 

Αυτη ηταν η εμπειρια μου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikonaΣε ευχαριστω τόσο πολύ που μοιράστηκε ς την εμπειρία σου !ε το καλό κορίτσι μου να δεχτείς  το θαυματακι σου. Αυτό ποτέ δεν τελειώνεις με την ενδομητριωση και όσες κοπέλες κάνουν χειρουργείο δυστυχώς χάνουν ωοθήκικο ιστο. Η ΑΜΗ μου είναι 9 μένω Αγγλία και τον επόμενο μήνα έρχομαι Ελλάδα να δω με εξωσωματική τι θα κάνω . Μήπως μπορείς να μου προτείνεις γιατρό ? Και αν επιτρέπεται σε τι ηλικία είσαι ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαρουλακι σου εγραψα για την αμη μου γιατι στα πρακτικα του χειρουργειου αλλα κ προφορικα ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν αφαιρεσε καθολου ωοθηκικο ιστο. Γραπτως αναγραφεται πως τα 5/5 του ωοθηκικου ιστου παρεμειναν υγιη. Τελος παντων, παει περασε αυτο.

Ειμαι 34 χρόνων και η γιατρος με την πετυχαμε ειναι η κυρια Κύρου Δήμητρα στην Θεσσαλονικη. 

Οτιδήποτε αλλο θελεις ευχαρίστως να σου πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ όπως σου είπα @Μαρουλακιπαρόμοια περίπτωση με την @nikona. Αφαιρέθηκε υγιής ωοθηκικος ιστός και η μια μου ωοθήκη έπαψε να δουλεύει. Τώρα στην εξωσωματική δεν παράγει κανένα ωάριο πλέον και ούτε καν φαίνεται στο υπέρηχο γιατί συρρικνωθηκε πολύ ?

Θέλει προσοχή το χειρουργείο στις ωοθηκες. Στην Γερμανία σκέψου μπήκα για να μου αφαιρεσουν το ενδομητριωμα και τελικά δεν το αφαίρεσαν. Ευτυχώς βασικά γιατί δεν θα μου είχε μείνει καθόλου ωοθήκη.. 

Πρώτη λαπαροσκόπηση στα 30 (στην Ελλάδα), δεύτερη στα 32 (στην Γερμανία) και τώρα είμαι 33 χρονών. Είμαι στην κατηγορία φτωχή ανταποκριτρια και η βιολογική μου ηλικία είναι μεγαλύτερη από την πραγματική μου. Έχω 3 αποτυχημένες εξωσωματικές στο ιστορικό μου και τώρα κάνω την 4η προσπάθεια. Η γιατρός που σου είπε η @nikona είναι πολύ καλή! Έχω πάει και εγώ και έχει πολύ καλές κριτικές από ότι βλέπω και στα φόρουμ. Εάν είσαι από Θεσσαλονίκη μεριά σκέψου το να κανεις ραντεβού. Αξίζει να πάρεις μια γνώμη!

Αφού δεν έχεις πόνους που να σε ταλαιπωρούν στην καθημερινότητα σου και οι σαλπιγγες δεν πάσχουν μήπως να προσπαθήσετε με κάποιον υποβοηθουμενο τρόπο (σπερματεγχυση ή εξωσωματική) και εάν αποτύχει το συζητάτε για το χειρουργείο. 

Επειδή συμπάσχω απόλυτα θα σου έλεγα να μην πάρεις εύκολα την απόφαση του χειρουργείου. Γιατί το είπες και μόνη σου ότι η ενδομητριωση δεν γιατρεύεται. Συχνα επιστρεφει.. Σκέψου ότι έγω έκανα λαπαροσκόπηση το 2016, ακολούθησε τεχνητή εμμηνόπαυση με ενέσεις για 6 μήνες και μετά από λίγους μήνες ξαναεβγαλα κύστη... 

Ότι άλλη πληροφορία θέλεις, εδώ είμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Μαρουλακι σου εγραψα για την αμη μου γιατι στα πρακτικα του χειρουργειου αλλα κ προφορικα ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν αφαιρεσε καθολου ωοθηκικο ιστο. Γραπτως αναγραφεται πως τα 5/5 του ωοθηκικου ιστου παρεμειναν υγιη. Τελος παντων, παει περασε αυτο.

Ειμαι 34 χρόνων και η γιατρος με την πετυχαμε ειναι η κυρια Κύρου Δήμητρα στην Θεσσαλονικη. 

Οτιδήποτε αλλο θελεις ευχαρίστως να σου πω. 

Sorry τώρα που ρωταω,φανταζομαι καταλάβεις ότι αγχωθηκα μολις τα διάβασα! Αυτό για τον ωοθηκικο ιστο,εγω που καυτηριασε εστίες πίσω από τις ωοθήκες τις επηρεάζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα απο την προσωπικη μου εμπειρια και τα λεγομενα της δευτερης γιατρου μου συμφωνω με την @Magaiver. Συγκεκριμενα η γιατρος μου τονισε οτι δεν αφαιρουμε κυστη ενδομητριωσης απο την ωοθηκη οταν δεν μας δινει συμπτωματα. Πχ πονους ή διαφορες τετοιες ενοχλησεις οπως προανεφερε και η μαγκάιβερ. Επισης μου ειπε οτι θα αφαιρουσαμε μια τετοια κυστη αν μας ανησυχουσε το μεγεθος και ηταν επικινδυνο να σπασει. Θυμιζω οτι η δικη μου ηταν 5 εκ.

Τελος, αυτο μου το ειχε πει και ο ακτινολογος που μου εκανε την μαγνητικη. Με ρωτησε πώς σκέφτομαι να πορευτω και του ειπα οτι η γιατρος μου μου προτεινει να κανω λαπαροσκοπηση. Και αντεδρασε με εναν μορφασμο αμφισβητησης, λεγοντας πως η γνωμη του ειναι να μην την αφαιρεσω. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Sorry τώρα που ρωταω,φανταζομαι καταλάβεις ότι αγχωθηκα μολις τα διάβασα! Αυτό για τον ωοθηκικο ιστο,εγω που καυτηριασε εστίες πίσω από τις ωοθήκες τις επηρεάζει;

Τι να σου πω μπλουμπλου. Δεν γνωριζω. 

Εμενα η γιατρος μου ειπε οτι ο καυτηριασμος ναι, καιει τον ωοθηκικο ιστο και τον αχρηστευει. Καιγονται τα ωαρια. 

Εγω ομως ειχα και dvd στα χερια μου και το πρακτικο του χειρουργειου, τα οποια διαβασε και ειδε η γιατρος. Κι εγω δηλαδη οταν ειδα το dvd φαινεται ξεκαθαρα ο καυτηριασμος πανω στην ωοθηκη αφου αφαιρεσε την κυστη. 

Τωρα εσενα δεν ξερω πού καυτηρίασε ακριβως. 

Αλλα φυσικα δεν σημαινει οτι επειδη εγινε σε μενα θα εγινε κ σε σενα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Τι να σου πω μπλουμπλου. Δεν γνωριζω. 

Εμενα η γιατρος μου ειπε οτι ο καυτηριασμος ναι, καιει τον ωοθηκικο ιστο και τον αχρηστευει. Καιγονται τα ωαρια. 

Εγω ομως ειχα και dvd στα χερια μου και το πρακτικο του χειρουργειου, τα οποια διαβασε και ειδε η γιατρος. Κι εγω δηλαδη οταν ειδα το dvd φαινεται ξεκαθαρα ο καυτηριασμος πανω στην ωοθηκη αφου αφαιρεσε την κυστη. 

Τωρα εσενα δεν ξερω πού καυτηρίασε ακριβως. 

Αλλα φυσικα δεν σημαινει οτι επειδη εγινε σε μενα θα εγινε κ σε σενα.  

Ναι και εγώ έχω αυτό το CD με τον καυτηριασμο... Και τότε το έβλεπα και χαιρόμουν και έλεγα κοίτα τι είχα μέσα μου και τώρα ευτυχώς καθάρισα.. Που να ήξερα ότι μαζί με την κύστη καυτηριαστηκε και η ωοθήκη μου ? Στερνή μου γνώση να σ είχα πρώτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona @Magaiver μου είπε ότι ήταν πίσω ή δίπλα στις ωοθήκες αλλά όχι κυστη.η μία εστία ήταν από τη μία πλευρά κι ή άλλη από την άλλη γι αυτό ανησύχησα γιατί άμα πειραχτηκαν κι οι δυο πλευρές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι και εγώ έχω αυτό το CD με τον καυτηριασμο... Και τότε το έβλεπα και χαιρόμουν και έλεγα κοίτα τι είχα μέσα μου και τώρα ευτυχώς καθάρισα.. Που να ήξερα ότι μαζί με την κύστη καυτηριαστηκε και η ωοθήκη μου ? Στερνή μου γνώση να σ είχα πρώτα!

Ακριβως με την ιδια χαρα ειχα παει κι εγω για το χειρουργειο μαγκάιβέρ μου και ομοίως ενιωθα οταν εβλεπα τι ξεφορτώθηκα απο πανω μου. 

Πού να ξερα κι εγω...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bloublou85 είπε:

@nikona @Magaiver μου είπε ότι ήταν πίσω ή δίπλα στις ωοθήκες αλλά όχι κυστη.η μία εστία ήταν από τη μία πλευρά κι ή άλλη από την άλλη γι αυτό ανησύχησα γιατί άμα πειραχτηκαν κι οι δυο πλευρές...

Μπορει τοτε να μην ηταν επανω στις ωοθηκες μπλουμπλου. Αλλα κ να ηταν οι εστιες δεν γινεται να αφαιρεθουν αλλιως παρα μονο με καυτηριασμό όπου κι αν βρίσκονται. Επισης ειναι πολυ μικρες οπότε κι ο καυτηριασμος ειναι αντιστοιχα μικρος. Ενω μετα την αφαιρεση κυστης ο καυτηριασμος ειναι πιο εκτενης. Οπότε μην ανησυχεις. Λογικα ετσι οπως σου το λεει δεν ηταν επανω στις ωοθηκες. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

Μπορει τοτε να μην ηταν επανω στις ωοθηκες μπλουμπλου. Αλλα κ να ηταν οι εστιες δεν γινεται να αφαιρεθουν αλλιως παρα μονο με καυτηριασμό όπου κι αν βρίσκονται. Επισης ειναι πολυ μικρες οπότε κι ο καυτηριασμος ειναι αντιστοιχα μικρος. Ενω μετα την αφαιρεση κυστης ο καυτηριασμος ειναι πιο εκτενης. Οπότε μην ανησυχεις. Λογικα ετσι οπως σου το λεει δεν ηταν επανω στις ωοθηκες. 

 

Όχι δεν είπε πάνω είπε πίσω από τις ωοθήκες.ενταξει λογικά θα μας το έλεγε αν είχε συμβεί κάτι.εγω δεν εχω πάρει ακόμα το πιστοποιητικό του χειρουργείου και cd δεν έχω.ποτε μπορώ να κάνω υπέρηχο τώρα ώστε να δω τις ωοθήκες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Όχι δεν είπε πάνω είπε πίσω από τις ωοθήκες.ενταξει λογικά θα μας το έλεγε αν είχε συμβεί κάτι.εγω δεν εχω πάρει ακόμα το πιστοποιητικό του χειρουργείου και cd δεν έχω.ποτε μπορώ να κάνω υπέρηχο τώρα ώστε να δω τις ωοθήκες;

Όποτε θες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver τη πρώτη φορά δεν σε είχαν ενημερώσει ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο;γιατί το θεωρώ μεγάλη αμέλεια από γιατρούς να αφήσουν να συρρικνωθεί ή ωοθήκη κ να μην παράγει καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 δεν πρόκειται να σου πούνε ότι υπάρχει κίνδυνος να μην μείνει ωοθήκη. Άλλωστε κανένας γιατρός δεν θέλει να συμβεί αυτό. Ο γιατρός σου λέει : " Αφαιρεσαμε τα ενδομητριωματα και προσέξαμε πολύ να αφαιρεθεί όσο το δυνατόν λιγότερος υγιής ιστός".  Για να είμαι απολύτως δίκαιη δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι μου κατέστρεψε ο γιατρός την ωοθήκη. Μπορεί η ίδια η ενδομητριωση να ήταν πολύ εκτεταμένη από εκείνη την μεριά. Άλλωστε η ενδομητριωση των ωοθηκών μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Μπορεί ακόμα και με την θεραπεία της τεχνητης εμμηνόπαυσης να παρακοιμηθηκε εκείνη η ωοθήκη. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί συνέβη. Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να μην έχουμε πετύχει εγκυμοσύνη στην Γερμανία και να υπάρχει μια απογοήτευση σε αυτό το θέμα όμως τουλάχιστον νιωθω ότι κάνανε το σωστό που στο δεύτερο χειρουργείο απλά ρούφηξαν το αίμα από την κύστη και δεν την καυτηριασαν επειδή φοβήθηκαν μην μου αφαιρέσουν υγιή ιστό.

@nikona έχουμε τόσο παρόμοιες ιστορίες! Θυμάμαι ότι και εσύ είσαι πολλά χρόνια με τον άντρα σου. Φαντάζομαι η διάγνωση της ενδομητριωσης ήρθε και σε εσάς με καθυστέρηση...? Αν εχεις την γνώση πολλά πράγματα τα κάνεις αλλιώς..! Ελπίζω να έχουμε την τύχη σας Νικονα μου και να έρθει το πολυπόθητο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

Τελικα απο την προσωπικη μου εμπειρια και τα λεγομενα της δευτερης γιατρου μου συμφωνω με την @Magaiver. Συγκεκριμενα η γιατρος μου τονισε οτι δεν αφαιρουμε κυστη ενδομητριωσης απο την ωοθηκη οταν δεν μας δινει συμπτωματα. Πχ πονους ή διαφορες τετοιες ενοχλησεις οπως προανεφερε και η μαγκάιβερ. Επισης μου ειπε οτι θα αφαιρουσαμε μια τετοια κυστη αν μας ανησυχουσε το μεγεθος και ηταν επικινδυνο να σπασει. Θυμιζω οτι η δικη μου ηταν 5 εκ.

Τελος, αυτο μου το ειχε πει και ο ακτινολογος που μου εκανε την μαγνητικη. Με ρωτησε πώς σκέφτομαι να πορευτω και του ειπα οτι η γιατρος μου μου προτεινει να κανω λαπαροσκοπηση. Και αντεδρασε με εναν μορφασμο αμφισβητησης, λεγοντας πως η γνωμη του ειναι να μην την αφαιρεσω. 

 

μου βρηκανε και μενα μια κυστη 2 εκ με αιμορραγικο περιεχομενο. πρωτη μου φορα. Δεν εχω καθολου πονους ή κατι τετοιο. Ειπαμε να την παρακολουθησουμε μηπως φυγει αλλιως να κανω καμια μαγνητικη αλλα με αυτα που διαβαζω αν ακουσω για λαπαροσκοπηση θα το συζητησω πααααααρα πολυ. Ειναι και λιγο πιο μικρη η ωοθηκη μου δεν ξερω τρομαζω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver μου το ευχομαι ολοψυχα να ερθει αυτη τη φορα να ειστε τυχεροι και να τα καταφερετε! Πράγματι εχουμε κοινα στο ιστορικο μας. 

Οσο για την διαγνωση δεν μπορω να πω οτι καθυστερησε η γιατρος μου να την δει γιατι δεν ειχαμε δειγματα. Απλα στον καθιερωμενο ελεγχο εμφανιστηκε η κυστη. 

@Kat-Cat μου, ισως οι δικες μας εμπειριες ειναι τετοιες που ετυχε να ταιριαζουν. Καταλαβαινω πώς αισθάνεσαι. Δεν σημαινει βεβαια πως μια λαπαροσκοπηση καταστρεφει. Ισα ισα μπορει να βοηθησει κ για φυσικη συλληψη. Ειναι ομως ρισκο. Προσωπικα αν γυρνουσα τον χρονο πισω δεν θα την αφαιρουσα κ θα προχωρουσα σε εξωσωματικη κατευθειαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nikona είπε:

@Magaiver μου το ευχομαι ολοψυχα να ερθει αυτη τη φορα να ειστε τυχεροι και να τα καταφερετε! Πράγματι εχουμε κοινα στο ιστορικο μας. 

Οσο για την διαγνωση δεν μπορω να πω οτι καθυστερησε η γιατρος μου να την δει γιατι δεν ειχαμε δειγματα. Απλα στον καθιερωμενο ελεγχο εμφανιστηκε η κυστη. 

@Kat-Cat μου, ισως οι δικες μας εμπειριες ειναι τετοιες που ετυχε να ταιριαζουν. Καταλαβαινω πώς αισθάνεσαι. Δεν σημαινει βεβαια πως μια λαπαροσκοπηση καταστρεφει. Ισα ισα μπορει να βοηθησει κ για φυσικη συλληψη. Ειναι ομως ρισκο. Προσωπικα αν γυρνουσα τον χρονο πισω δεν θα την αφαιρουσα κ θα προχωρουσα σε εξωσωματικη κατευθειαν.

Ναι το καταλαβαίνω. Κοίτα αν μείνει αυτή η κυστούλα και δε βγεί κάτι άλλο, δε νομίζω να κάνω κάτι. ΠΑρόλη την κυστούλα διπλα εχω ωοθυλακιο έτοιμο να σπάσει πχ για ωορρηξια. Θα δω πώς επηρεάζει. Απλά την είδαμε πρώτη φορά (ειχα κανει ενδιαμεσα σαλπιγγογραφια) και μας φάνηκε περίεργο γιατι δεν είχα ξαναβγάλει. Θα το παρακολουθουμε. Τελικά βεβαια από όσα έχω ακουσει και από εμπειρίες φιλενάδων μου που δεν αφαίρεσαν τίποτα και έμειναν φυσιολογικα, τις περισσότερες φορές καλύτερα να μην πειράζεις. Ειδικα αν ειναι πολυ περιορισμένο όλο αυτο. Ολα κρίνονται κατά περίπτωση φυσικά. Τέλοσπαντων, στην περίπτωση σου, όλα καλά έστω και με λίγο περιττό ισως κόπο. Το αποτέλεσμα μετράει σε κάθε περίπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ειναι @Kat-Cat μου. Ευτυχως βρεθηκε στον δρομο μας αυτη η γιατρος και μας βοηθησε να τα καταφερουμε εξηγωντας μας και τα λαθη του παρελθοντος, κατα τη δικη της γνωμη φυσικα. 

Αν ειναι μικρη κι εγω πιστευω πως δεν επηρεαζει την ωορρηξια. Δειτε το πώς θα παει. Ευχομαι να μην αποτελεσει εμποδιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Ετσι ειναι @Kat-Cat μου. Ευτυχως βρεθηκε στον δρομο μας αυτη η γιατρος και μας βοηθησε να τα καταφερουμε εξηγωντας μας και τα λαθη του παρελθοντος, κατα τη δικη της γνωμη φυσικα. 

Αν ειναι μικρη κι εγω πιστευω πως δεν επηρεαζει την ωορρηξια. Δειτε το πώς θα παει. Ευχομαι να μην αποτελεσει εμποδιο! 

ευχαριστώ, μακάρι, θα κάνω και σε επόμενο κύκλο υπέρηχο, οπότε θα δουμε και την κυστη αυτή και αν πάλι γίνεται ωορρηξία.Φυσικά ό,τι μου πει ο γιατρός θα κάνω, αν επιμείνει, αλλά θα τα συζητήσω όλα αυτά.  Ως τώρα παρακολουθούσα με κιτ ωορρηξίας χωρίς πρόβλημα καθε μήνα. Τώρα θα το δούμε και με υπέρηχο. Αντε να δουμε. Ολο με κάτι ψευτοασχολουμαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona δεν εννοούσα εάν καθυστέρησε να δει την κύστη. Δεν είχες πόνο στην περίοδο? Από ότι διάβασα η ενδομητριωση προυπαρχει τουλάχιστον 5-6 χρόνια πριν διεγνωσθει. Εγώ επασχα σίγουρα πολλά χρόνια παρολου που δεν είχε πάει στις ωοθηκες. Είχα όμως πόνο στην περίοδο και υπερβολικά μεγάλη ροή. Μετά το χειρουργείο σταμάτησαν οι πόνοι και η ροή.

@Μαρουλακι  @Bloublou85 επειδή καταθέτουμε προσωπικές εμπειρίες και μπορεί να τρομάζετε.. να πω ότι γνωρίζω 2 κοπέλες προσωπικά που εκαναν λαπαροσκοπηση για να αφαιρέσουν ενδομητριωμα και μείνανε κατευθείαν έγκυες μετά το χειρουργείο με φυσική σύλληψη. Δεν λειτουργεί πάντα αρνητικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...