Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σε ποιον μήνα κάνατε εισαγωγή στερεών και με τι ξεκινήσατε?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!! Με προβληματίζει κάτι και θα ήθελα την γνώμη σας. Στην πρώτη μου κόρη, η παιδίατρος μας είχε κάνει εισαγωγή στερεών στον 5ο μήνα με φρούτα. Απο τον 7ο ξεκινήσαμε φαρίν λακτε και λαχανικά - κρέας - ψάρι. Τώρα στην δεύτερη που είναι 5 μηνών (έχουμε αλλάξει παιδίατρο), πρόσφατα ξεκίνησα να τρώω ξανά γαλακτοκομικά λόγω αλλεργίας, και μου είπε για λίγες ημέρες να δώσω ρυζάλευρο για απογευματινό γεύμα και αν δεν έχουμε αντίδραση, να δώσω και ρυζάλευρο βανίλια. Στους 5,5 μήνες είπε να βάλω τα φρούτα! 

Δεν θέλω να δώσω ρυζάλευρο και να χάνεται γεύμα θηλασμού απο κάτι που δεν έχει θρεπτική αξία! Βρήκα μια μάρκα την bio Bebe που είναι λεει χωρίς γάλα και συντηρητικά και την φτιάχνεις με το δικό σου γάλα! 

 

Εσείς δώσατε ρυζάλευρο? Δοκίμασε καμία αυτήν την κρέμα της gio bebe? Με τι μπορώ να το αντικαταστήσω? 

Αυτά τα ολιγα!!! Ευχαριστω πολύ ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εφόσον τ μωράκι σ είχε μέχρι τώρα αλλεργίες Εμείς δ είμαστε ο κατάλληλος άνθρωπος για να σ πούμε τι θα δώσεις στο μωρο σου. Αν αυτό π σ πρότεινε ο γιατρός σ δ δε καλύπτει θα πάρεις γνώμη από άλλο ειδικό υγείας κ όχι από εμαε εδώ μεσα. Ίσως σ είπε να ξεκινήσετε με ρυζαλευρο καθώς είναι πολύ εύπεπτο για τ έντερο. Σαν πρώτη δοκιμή για τ πως θα αντιδράσει τ παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί ίνα  δώσεις ρυζάλευρο εφόσον δεν έχετε θέμα με τα κιλά βρε? Το ρυζάλευρο γεμίζει απλά την κοιλίτσα! Μόνο θερμίδες έχει. Εγώ ξεκίνησα στον 6ο με φρούτα κ λαχανικά. Μια χαρά θρεπτικά στοιχεια παίρνει από το γάλα σου. Γιατί να το αντικαταστήσεις με στόκο? Κ μάλιστα αργότερα με γεύση βανίλια κλπ.. Θα μάθει το παιδί στις γλυκές γεύσεις.. 

Ακολούθησε το ένστικτο σου μαμά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 συμφωνώ μαζι σου για το ρυζαλευρο... εμεις δε δωσαμε ποτε κανενα ετοιμο σκευασμα... Ξεκινησαμε 6 μηνων με λαχανικα, κρεας, φρουτα... Χωρις να αντικαθιστουμε γευματα θηλασμου. Απεριοριστος θηλασμος δηλαδη κ σταδιακη εισαγωγη στερεων. Δυστυχώς δεν ειναι ολοι οι παιδιατροι ενημερωμεοι σωστα σε σχεση με τη διατροφη των μωρων... Η πρωιμη εναρξη στερεων εχει αποδειχτει οτι βλαπτει και γι αυτο κ ο ΠΟΥ συστηνει 6 μηνες αποκλειστικό θηλασμο. Το ρυζαλευρο επισης δεν προσφερει κατι οπως ειπες κ εσυ. Χρειαζεται σιδηρος κ βιταμινες απο φρεσκες τροφες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστω πολυ για την απάντηση! @Diwni ευτυχώς γλιτώσαμε απο αλλεργία και είμαστε οκ, απλά ποιο πολυ ήθελα γνώμες στο αν εσεις δώσατε αυτόν τον «στόκο» όπως είπε και η rosemary! 

@Rosemary δεν έχουμε θέμα με τα κιλα είμαστε μια χαρα και θηλαζουμε οπότε ζητάει! Αυτο μου έκανε και εμενα εντύπωση! Γιατι να μην βάλουμε στους 6 μήνες φρούτα και ξεκινάμε απο τωρα με αυτο? Άντε η πρώτη κόρη μου είχε θέμα με το βάρος έπρεπε να το αυξήσουμε, αλλα και παλι εκείνη η Παιδιατρος με φρούτα μας ξεκίνησε! 

@Vivi.Nik. στη σκέψη μου είσαι για το «έτοιμο». Γιατι λέω, θηλάζω για να της δώσω οτι μπορω καλύτερο και θα της δώσω τωρα κατι τέτοιο? 

Για να μην ειμαι υπερβολική, σίγουρα θα φάει κάποια στιγμή επεξεργασμένη τροφή, φαστ φουντ κλπ, αλλα όσο γίνεται να το καθυστερήσω, καλο θα της κάνω θεωρώ! Επίσης @Vivi.Nik. μάλλον την πάτησα λίγο απο την προσπάθεια μου για καλο. Ήθελα την συγκεκριμένη παιδίατρο γιατι ειναι μεγάλη σε ηλικία και ήθελα αυτήν την πολυπόθητη εμπειρία! Αλλα απο οτι φαίνεται ειναι πίσω και σε τακτικές όπως η εισαγωγή στερεών να γίνεται αργότερα! Τουλαχιστον θεωρεί δεδομένο τον θηλασμό και δεν εχω τέτοια τράβαλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ όταν ακούω ριζαλευρο μου σηκώνεται η τρίχα... Πες την παιδίατρο να ανοίξει βιβλίο να ενημερωθεί!!! Δεν αντέχω άλλο να ακούω δώσε ριζαλευρο.. δώσε στόκο ( όπως πολύ σωστά είπανε ) 

Δηλαδή το καρότακι το βραστό ( που δεν κατηγορείται για αλλεργίες) θα πέσει πιο βαρύ;;; 

Ασ το αφήσω αυτό που άκουσα ριζαλευρο γρρρ

Λοιπόν εμείς που ο παιδίατρος μας είναι σωστά ΕΝΗΜΕΡΩΜΈΝΟΣ μας έδωσε οδηγία ξεκινάμε με λαχανικά στον 6ο μήνα ,κάθε φορά ένα καινούργιο λαχανικό για 3ημερη  εισαγωγή.

Πχ έδωσα καρότακι ( στον ατμό μάγειρεμενο) 1-3 κουταλιές για 3 μέρες.. μετά στο καρότακι πρόσθεσα γλυκοπατάτα ( δείτε τα οφέλη) κτλ 

Επίσης έβρασα μοσχαράκι και κράτησα το ζωμό κάνα εισαγωγή 3 ημέρη ρίχνοντας ζωμό στο φαγητό ? και φυσικά μετά έδωσα και κρεατακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου για μένα δεν χρειάζεται να δώσεις τίποτα έτοιμο

Ο γιατρός μου έλεγε πέντε μηνών εγώ επέμενα.εξι βλέπεις ήταν λίγο πρόωρος 37 εβδομάδες και δρν ήθελα να πιέσω τελικά καταλήξαμε πεντέμισι με βραστό μήλο απλά για γεύση και για πολύ καιρό μετά συνέχισα λίγο με φρούτα και μετά απλά ακολούθησα τακτική παπαβετση

Τίποτα και καθόλου ούτε ρυζαλευρο ούτε φαρίν λακτε και ακόμη δεν έχει φάει τέτοια είναι τέσσερις μισό

Τώρα έχω αλλάξει κι εγώ παιδίατρο δεν ξέρω τι θα μου πει για το νέο μωρό αλλά περίπου στα ίδια θα κινηθώ θέλει δε θέλει 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια δεν συμφωνώ μαζί σας. Καταρχήν είναι πολύ απόλυτη η στάση που διατηρούν κάποιες μαμάδες σχετικά με τις τροφές σε σκόνη και δεν καταλαβαίνω από που αντλούν όλες αυτές τις σοφές πληροφορίες που σε κάθε ευκαιρία τις μοιράζονται με άλλες μαμάδες και καταδικάζουν τόσο εύκολα αυτά τα σκευάσματα. Δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει να αντικαταστήσεις γεύμα θηλασμού με κρέμα αλλά ούτε παχύσαρκο θα γίνει το παιδί σου με ρυζάλευρο ή φαρίν λακτέ, ούτε τις γλυκιές γεύσεις θα συνηθίσει ούτε τπτ από αυτά που λέτε. Και το λέω επειδή εγώ δίνω στο παιδί μου από 5,5 μηνών και ακόμα παλέυουμε να φτάσουμε σε φυσιολογικά για την ηλικία μας κιλά. Μην είμαστε τόσο απόλυτοι και τόσο παντογνώστες! Εγώ θα σου πω να κάνεις αυτό που επιθυμείς και σε κάνει να νιώθεις καλύτερα στα πλαίσια της λογικής πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ κορίτσια δεν συμφωνώ μαζί σας. Καταρχήν είναι πολύ απόλυτη η στάση που διατηρούν κάποιες μαμάδες σχετικά με τις τροφές σε σκόνη και δεν καταλαβαίνω από που αντλούν όλες αυτές τις σοφές πληροφορίες που σε κάθε ευκαιρία τις μοιράζονται με άλλες μαμάδες και καταδικάζουν τόσο εύκολα αυτά τα σκευάσματα. Δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει να αντικαταστήσεις γεύμα θηλασμού με κρέμα αλλά ούτε παχύσαρκο θα γίνει το παιδί σου με ρυζάλευρο ή φαρίν λακτέ, ούτε τις γλυκιές γεύσεις θα συνηθίσει ούτε τπτ από αυτά που λέτε. Και το λέω επειδή εγώ δίνω στο παιδί μου από 5,5 μηνών και ακόμα παλέυουμε να φτάσουμε σε φυσιολογικά για την ηλικία μας κιλά. Μην είμαστε τόσο απόλυτοι και τόσο παντογνώστες! Εγώ θα σου πω να κάνεις αυτό που επιθυμείς και σε κάνει να νιώθεις καλύτερα στα πλαίσια της λογικής πάντα!

Απλά η κρέμα αυτή έχει ζάχαρη και όταν λένε πως κάτω το ενός απαγορεύεται η ζάχαρη πως μας λένε να του δώσουμε ζάχαρη;

Επίσης δεν έχουν σημασία τα κιλά σημασία έχει να παίρνει τα κιλά σωστά 

Βέβαια δεν κατακρίνω η καμιά μαμά δεν αγαπά το παιδί της λιγότερο 

Αυτό που  δεν ήθελα σίγουρα να καν είναι το νωρίς 

Τώρα λένε και από τους τέσσερις μήνες . θεωρώ ότι τα παιδιά δεν είναι έτοιμα τόσο μικρά 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα η παιδίατρος σαν επιστήμονας υγείας δεν ξέρει αρκετά καλά και ξέρουμε εμείς καλύτερα! Αν είναι έτσι να μην κάνουμε και τα εμβόλια από τόσο μωρά γιατί αν ψάξεις στο διαδίκτυο, πηγή αστείρευτης γνώσης, θα πέσεις σε site που λένε ότι περιέχουν καρκίνο και προκαλούν αυτισμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Άρα η παιδίατρος σαν επιστήμονας υγείας δεν ξέρει αρκετά καλά και ξέρουμε εμείς καλύτερα! Αν είναι έτσι να μην κάνουμε και τα εμβόλια από τόσο μωρά γιατί αν ψάξεις στο διαδίκτυο, πηγή αστείρευτης γνώσης, θα πέσεις σε site που λένε ότι περιέχουν καρκίνο και προκαλούν αυτισμό!

Να σου πω απλά λίγο πιστεύω πως οι γιατροί προωθούν κάποια πράγματα από κρέμες και σκόνη γιατί παίρνουν μίζες 

Λοιπόν συζητάμε τώρα απλά δεν κοντραρουμε έτσι;

Να σου πω όταν πήγαινα στο γιατρό μου τον παιδίατρο μπήκα στη κουζίνα ντικα στα σκονογαλα αλλά δεν μου έλεγε κάτι.εγβ το μικρό το θήλαζα μέχρι 20 μηνών κάποιου 18 μηνών άρχισε να το κοβει από μόνος του

Ρωτάω λοιπόν το γιατρό τι να δώσω στο παιδί αν κόψει το γάλα το δικό μου και μου είπε εκεί 18 μηνών να του δώσω σκόνη ε είμαι σίγουρη ότι εκεί το έκανε για μίζες.

Επίσης γιατί να μου πουν συγκεκριμένη μάρκα και όχι ότι θέλω εγώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα, εμένα η γιατρός μου επέμενε να δώσω μετά τον χρόνο σκόνη γάλα και εγώ απλά έδωσα φρέσκο γάλα Κουκάκη και ούτε το διαπραγματεύτηκα ούτε θεώρησα ότι προσπαθεί να μου πασάρει σκόνη γάλα και τα σχετικά. Και όσον αφορά την ζάχαρη που λες ότι περιέχεται στις βρεφικές κρέμες, δεν είναι και το θανατά να φάει 1 ενδιάμεσο γεύμα με δικό σου γάλα ακόμα καλύτερα και να έχει και μια άλλη γεύση! Και εμείς έτσι μεγαλώσαμε και δεν πάθαμε και τπτ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κοίτα, εμένα η γιατρός μου επέμενε να δώσω μετά τον χρόνο σκόνη γάλα και εγώ απλά έδωσα φρέσκο γάλα Κουκάκη και ούτε το διαπραγματεύτηκα ούτε θεώρησα ότι προσπαθεί να μου πασάρει σκόνη γάλα και τα σχετικά. Και όσον αφορά την ζάχαρη που λες ότι περιέχεται στις βρεφικές κρέμες, δεν είναι και το θανατά να φάει 1 ενδιάμεσο γεύμα με δικό σου γάλα ακόμα καλύτερα και να έχει και μια άλλη γεύση! Και εμείς έτσι μεγαλώσαμε και δεν πάθαμε και τπτ!

Η επίστημη όμως προχωράει το τι πάθαμε κι εμείς δεν στηρίζεται

Όπως και να έχει κάθε μαμά νκανει το καλύτερο για τα παιδιά της .όλες οι μαμάδες αγαπάνε τα παιδιά τους το ίδιο και κάνει το καλύτερο η καθεμία αυτό που πιστεύει 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλο να λέμε ότι όλες οι μανούλες κάνουν το καλύτερο για τα παιδιά τους με όσα γνωρίζουν και όσα τους κάνουν να νιώθουν καλά και άλλο να λέμε ότι οι παιδίατροι σώνει και ντε θέλουν να μας στρέψουν στις σκόνες και στα σκονογάλατα και όλα αυτά τα ισοπεδωτικά! Γιατί και τα λαχανικά και το κρέας που δίνουμε στα παιδιά μας δεν γνωρίζουμε την προέλευση τους ούτε είμαστε σίγουροι ότι δεν περιέχουν φυτοφάρμακα και αντιβιωτικά που δίνονται στα ζώα παραγωγής. Εκτός αν έχουμε δικό μας κρέας και δικά μας λαχανικά και ξέρουμε την προέλευσή τους. Εγώ που μεγάλωσα με σκόνη γάλα, πήρα πιπίλα και έφαγα ρυζάλευρο νιώθω μια χαρά και δεν νομίζω ότι έπαθα κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Άλλο να λέμε ότι όλες οι μανούλες κάνουν το καλύτερο για τα παιδιά τους με όσα γνωρίζουν και όσα τους κάνουν να νιώθουν καλά και άλλο να λέμε ότι οι παιδίατροι σώνει και ντε θέλουν να μας στρέψουν στις σκόνες και στα σκονογάλατα και όλα αυτά τα ισοπεδωτικά! Γιατί και τα λαχανικά και το κρέας που δίνουμε στα παιδιά μας δεν γνωρίζουμε την προέλευση τους ούτε είμαστε σίγουροι ότι δεν περιέχουν φυτοφάρμακα και αντιβιωτικά που δίνονται στα ζώα παραγωγής. Εκτός αν έχουμε δικό μας κρέας και δικά μας λαχανικά και ξέρουμε την προέλευσή τους. Εγώ που μεγάλωσα με σκόνη γάλα, πήρα πιπίλα και έφαγα ρυζάλευρο νιώθω μια χαρά και δεν νομίζω ότι έπαθα κάτι. 

Το αν πάθαμε κάτι η όχι θα δείξει το μέλλον 

Αλλά από τη στιγμή που σου λένε πάρε αυτή τη σκόνη αυτή τη μάρκα ε ναι ρε φίλε έχουν το σκοπό τους γιατί να μην πουν πάρε ότι θες εσύ και να με ενημερώσει για ότι υπάρχει στην αγορά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw και αν σου πουν δώσε skip για να κάνει καλό στο μωρό θα δώσεις; Εσύ είσαι αυτή που θα κρίνεις ποια συμβουλή θα κρατήσεις και ποια θα απορρίψεις! Δεν πρέπει να νιώθουμε έρμαια των συμβουλών τους πάντα, ειδικά σε θέματα δευτερευούσης σημασία! Αν σου δώσει συμβουλή θεραπείας μιας αρρώστιας φυσικά και πρέπει να την ακολουθήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@egw και αν σου πουν δώσε skip για να κάνει καλό στο μωρό θα δώσεις; Εσύ είσαι αυτή που θα κρίνεις ποια συμβουλή θα κρατήσεις και ποια θα απορρίψεις! Δεν πρέπει να νιώθουμε έρμαια των συμβουλών τους πάντα, ειδικά σε θέματα δευτερευούσης σημασία! Αν σου δώσει συμβουλή θεραπείας μιας αρρώστιας φυσικά και πρέπει να την ακολουθήσεις!

Μα αυτό θέλω να πω επειδή στην ουσία η ερώτηση είναι σε ποιον μήνα δώσαμε στέρεες είπα ότι ο γιατρός μου είπε και πιο νωρίς και έτοιμα αλλά εγώ δεν άκουσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω δεν ειναι τυχαιο που γυρω απ το θεμα της διατροφής ακούγονται τοσες διαφορετικες αποψεις απο επιστημονες παιδιατρους ολες. Κανενας παιδιατρος δε θα σου πει μην κάνεις εμβολια. Για τη διατροφη ομως ο καθενας λεει τα δικα του. Οι πιο μεγαλης ηλικιας συνηθως συστηνουν αυτα που συστηναν την εποχη που ήμασταν εμεις μωρά (βλ ετοιμες κρέμες). Οι νεοεροι απ την αλλη συνηθως ειναι πιο ενημερωμένοι και οι συστασεις τους πιο επικαιροποιημενες. Οι πραγματικα ειδικοι βεβαια ειναι οι διατροφολόγοι. Συμφωνω @egw με το ότι η επιστήμη ευτυχως προχωραει κ προοδευει και υπαρχουν συγκεκριμενες μελετες γυρω απ τη διατροφη. Απο εκει κ περα το καθε παιδι προσαρμοζεται εν τελει στο διατροφικο τραπεζι της καθε οικογένειας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνεις δεν είπε ότι αν ένα παιδί φάει φαριν λακτε θα πάθει κάτι ή θα γίνει ντε κ καλά παχύσαρκο βρε παιδιά. 

Αλλά διαφωνεί κάποιος στο ότι τα φρούτα κ τα λαχανικσ εχουν περισσότερα θρεπτικά συστατικά από το ρυζάλευρο? Κάποια κοπέλα μπορεί να το δώσει για ευκολία, άλλη για βάρος, άλλη επειδή απλά της το είπε ο γιατρός. Εδώ τέθηκε το ζήτημα του τι είναι πιο υγιεινό ας το πούμε. Όχι ποια μαμά είναι σωστή.. 

Επίσης η ατάκα κ εμείς δεν πάθαμε κάτι, ε δεν είναι κ η πιο πετυχημένη. Εμένα μου εδιναν αλάτι από πολυ μικρή κ δεν έπαθα κάτι.. Μπορεί Δηλ να γίνει αυτό κανόνας? Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά.

Κ όχι, οι γιατροί δε  ξέρουν πάντα! Γιαυτό άλλωστε υπάρχουν κ διαφορετικές απόψεις.. Δε γίνεται να είναι όλες σωστές πάντως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως δεν σε καλύπτει η ατάκα "και εμείς δεν πάθαμε τπτ" που μπορούμε να το αποδείξουμε κιόλας (εκτός από την τρέλα που μας δέρνει γενικότερα ?) έτσι δεν με καλύπτει και εμένα η γενικότητα "έχουν γίνει πολλές μελέτες για την διατροφή". Ποιές είναι αυτές οι μελέτες; Ποιος τις διεξήγαγε;

Φυσικά και οι γιατροί δεν τα ξέρουν όλα αλλά και η εμμονή της γενιάς μας να το παίζουμε πολλοί ψαγμένοι σε θέματα διατροφής, ανατροφής κλπ νομίζω ότι καταντάει κουραστική! Σας αγαπώ και ας διαφωνώ μαζί σας, κοπέλες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν συγκεκριμένα επιστημονικά άρθρα διατροφής, που προφανώς διεξάγονται από διατροφολόγους, από τους πλέον ειδικούς δηλαδή. Ειδικά στα αγγλικά υπάρχει πολύ πλούσιο υλικό. 

Το βρίσκω πολύ σωστό και προοδευτικό να ενημερώνεται ο κάθε γονιός και άνθρωπος από αξιόπιστες πηγές προφανώς και χαίρομαι που η πρόσβαση στη γνώση είναι ευκολότερη. Δε σημαίνει ότι το παίζουμε ειδικοί και ψαγμένοι, ενημερωνόμαστε για να βελτιώσουμε τη ζωή των παιδιών μας και τη δική μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Όπως δεν σε καλύπτει η ατάκα "και εμείς δεν πάθαμε τπτ" που μπορούμε να το αποδείξουμε κιόλας (εκτός από την τρέλα που μας δέρνει γενικότερα ?) έτσι δεν με καλύπτει και εμένα η γενικότητα "έχουν γίνει πολλές μελέτες για την διατροφή". Ποιές είναι αυτές οι μελέτες; Ποιος τις διεξήγαγε;

Φυσικά και οι γιατροί δεν τα ξέρουν όλα αλλά και η εμμονή της γενιάς μας να το παίζουμε πολλοί ψαγμένοι σε θέματα διατροφής, ανατροφής κλπ νομίζω ότι καταντάει κουραστική! Σας αγαπώ και ας διαφωνώ μαζί σας, κοπέλες μου

Επειδή είμαι μια που είναι απόλυτη στο θέμα διατροφής , επειδή είναι μια ψαγμενη πρέπει να πάρω θέση..  

Καταρχήν πιο πριν που ανέφερες για τα εμβόλια για αυτισμους κτλ θέλω να σε ενημερώσω ότι αυτό δεν ισχύει και μόνο ΜΗ επιστημονικά άρθρα το αναφέρουν! 

Η ενημέρωση πρέπει να γίνετε πάντα με γνώμονα την πηγή!! 

Ο ΠΟΥ ( ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΌΣ ΥΓΕΙΑΣ) υπάρχει στα αγγλικά αν ενδιαφέρεσαι να το επισυναψω. Εκεί κάτω από μελέτες καταρτισμένων πανεπιστήμιων κτλ γίνονται έρευνες, αναφορες. 

Ο δε" στόκος " δεν παρέχει θρεπτικά συστατικά για το μωράκι , και από τα γκουντις να τρως κάθε μέρα μπορεί να μην πάθεις κάτι άμεσα αλλά έμμεσα;;;;

Παλεύεται για κιλά με ζάχαρη;;; Και που είναι τα θρεπτικά;;; Το λιπος από κρεατακι ξες τι όμορφα θα αυξήσει τα κιλά και θα δώσει θρεπτικά συστατικά;; ( Δεν στα λέω με κακία ούτε να μαλωσω) 

Γιατί δεν κάνεις μια κουβέντα με τον-την παιδιάτρο;;; Αυτά που σε ρώτησα;;; Θέλω να δω τι θα σου απαντήσει.. 

Το απόγευμα θα σου επισυνάψω και τη αναφέρει και το υπουργείο υγείας. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου εννοείται ότι τρώει το παιδί και κρέας και λαχανικά και απόλα αλλά δεν μπορεί το παιδί να το ταίζεις όλη μέρα κρέας! Δεν είναι λιοντάρι! Η παιδίατρος συστίνει να τρώει φρούτα, λαχανικά, κρέας, όσπρια, γαλακτοκομικά αλλά δεν είναι και εκ διαμέτρου αντίθετη με την κρέμα απογευματινό γεύμα! Έχετε την άποψη σας, την έχουμε καταλάβει, δεν μπορείτε να με πείσετε για αυτήν όμως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά μου κορίτσια.. Έχουμε μιλησει πολλές φορες μέσα απο το φόρουμ και εχουμε κανει πολυ χρήσιμες και εποικοδομητικές συζητήσεις... Ταπεινή μου αποψη είναι πως δε χρειάζεται να στεναχωριομαστε.... Επίσης καλο είναι να μην είμαστε απόλυτες... Οπως και σε ολα τα ζητήματα υπάρχουν διαφορετικές σκοπιές να δεις το θεμα... Παρομοια διαμάχη προκύπτει ανάμεσα στις μαμαδες που υποστηριζουν ότι το παιδί πρέπει να πινει τον πρώτο τουλάχιστον χρόνο της ζωής του ΜΟΝΟ μητρικό γαλα και σε αλλες που θεωρουν οτι και αν δοθεί συμπληρωματικά γαλα σκονη είτε απο την αρχη ειτε μετα από 1-2 μήνες δεν έγινε κάτι φοβερο.. Προσωπικά το μοναδικο γάλα που δίνω στην 7,5 μηνών  κορούλα  μου είναι το μητρικό γιατί έχω πιστέψει πως αυτο είναι το καλύτερο που μπορώ να της προσφέρω... Ομως η παιδίατρος δεν με πίεσε ποτέ να θηλάσω τη μικρή αποκλειστικά.. Το έκανα και το κανω επειδή το θελω... Εννοειται πως ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας και η Αμερικανική ένωση παιδιάτρων συνιστουν θηλασμό 2 ετη minimum. Αυτο δε σημαινει πως ο παιδίατρος αν είναι ενημερωμένος πρεπει να σου υπερτονιζει και να σου υπογραμμιζει ολα οσα γραφουν οι έρευνες ώστε να νιώσεις άσχημα αν επιθυμείς να κάνεις κάτι αλλο...... καθε μανούλα κάνει αυτό που κρίνει σωστό... Σαφώς λοιπόν και η κρέμα δεν είναι ο,τι πιο υγιεινό μπορεί να φάει ένα μωράκι... εξ ου και δεν τρέφεται μόνο με κρέμες....Ισως πινει μητρικό γαλα, τρώει όλα τα ειδη κρέατος πλην χοιρινού, λαχανικά, φρούτα, γιαούρτι  και αυγό από τον 8ο μήνα..... Αλλά όπως λέει και η @KONSTANTIA για απογευματινό τι να δώσεις; Πάλι το μεσημεριανό; Εδώ κάνουμε αμάν να φάει το μισό (στην περίπτωση μας..) Θα το σιχαθεί στο τέλος.... Η δικιά μου μπέμπα είναι λιγοφαγη και γενικά αρκετά λεπτή...Πίνει γάλα από μένα αλλά δεν τρελαίνεται για τις στερεές τροφές... Τρωει συνεχώς μικρές μερίδες... Αποτέλεσμα αυτού είναι να είναι 7,5 μηνών και ακόμη 6.600γρ... Βρίσκεται βέβαια στα φυσιολογικά όρια παρόλα αυτά δε μας παίρνει να χασει...ουτε να παραμείνει στα ιδια... Αν της δινω συνέχεια το ιδιο απογευματινό θα το κόψει στο τέλος... Οπότε σκέφτηκα να δίνω μια βρεφικο γιαούρτι advance απλο, μια με γεύση, μια κρεμα, μια φαριν λακτε... και ξανά απο την αρχη... Η παιδίατρος δεν είναι φανατική υπέρ των κρεμων αλλά δεν βγάζει και σπυράκια στο άκουσμα τους..... Αν την έβλεπα να γίνεται τόσο έξαλλη δε θα μου άρεσε και τόσο... Όχι μόνο για τις κρέμες αλλά και για το έτοιμο γαλα (παρά το γεγονός ότι δεν το προτιμώ).... ή για το αν πρέπει να έρχεται το μωρό σε επαφή με ένα οικόσιτο σκυλάκι.. και πολλά άλλα θέματα για τα οποία έχουν γραφτεί άρθρα στα οποία υποστηρίζονται αντικρουόμενες απόψεις...(γιατι κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις...). Ίσως να λέω και βλακείες.... Όμως αυτή είναι η άποψη μου.. Σε κάποια θέματα επιλέγω να πορευτώ σύμφωνα με τις υποδείξεις του παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και σε κάποια άλλα όχι.. Το ίδιο ενδέχεται να κάνει και ο παιδίατρος που με καθοδηγεί, το ίδιο και ο γυναικολόγος που είχα στην εγκυμοσύνη μου...Τίποτα δεν είναι μόνο άσπρο ή μόνο μαύρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...