Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η lambo είπε:

εγώ είμαι 36+2 και νιώθω να σφίγγει η κοιλιά μου δυο βδομάδες τώρα (1-2 φορές τη μέρα). Η λεκάνη μου πονάει αλλά τίποτε άλλο. Εχω διαβάσει για συσπάσεις της μήτρας σε αυτές τις εβδομάδες αλλά δε ξέρω αν είναι αυτό το σφίξιμο που νιώθουμε.

Επίσης αγχώνομαι για το αν θα καταλάβω ότι ήρθε η ώρα. Γενικά είμαι άτομο που έχω αμφιβολίες για τα πάντα. Και νομίζω ότι θα έρθει η ώρα και εγώ θα λέω:"μπα...δε μπορεί...λάθος κάνω...ας μη πάρω τον γιατρό ακόμα!"

Θα το καταλάβεις εγω το αντίθετο φοβάμαι και ίσως το έπαθα και στο πρώτο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Πιο πολύ θα πρέπει να σας αγχώνουν οι έξωθεν παρεμβάσεις παρά οι δικές σας αποφάσεις κορίτσια. Οι μητέρες έχουν ένστικτο για το τι χρειάζονται τα μωρά του ακόμα και όταν δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί τους. Απλά η κούραση όλης της ημέρας πέφτει στις δικές μας πλάτες, έχεις να φροντίσεις το βρέφος, έχεις και ένα σπίτι που όσο και να το παραμελήσεις κάποια στιγμή θα νιώσεις και εσύ άσχημα ζώντας μέσα σε αυτό, έναν άντρα που θέλει και αυτός την περιποίησή του, το ξενύχτι με το μωρό.....

Κορίτσια μου μην αγχώνεστε μια χαρά θα τα καταφέρετε και εγώ μονη ημοξ και τώρα θα είμαι μόνη με δύο και το ένα θα το πηγαξνκφρρνω από το σχολείο οι μανουλες ξέρουν 

Και μη σκατε καλα για οποιαδήποτε συμβουλή εδώ θα είμαστε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η egw είπε:

Κι εγώ έχω ακούσει καλα γιαυτα τα προϊόντα το σαμπουάν μυριζεο ωραία; Τι τιμές παίζουν;

Είμαι ερωτευμένη με της Μουστάκας αλλά σκέφτομουν μήπως δεν το βάλω από την αρχή λόγω όντως χημικών

Δεν έχει πολύ απαλή μυρωδιά όπως αλλα μωρουδιακα σαμπουάν που εχω μυρίσει. Άλλα είναι ευχάριστη. Έχει κ καλεντουλα που ξέρω ότι είναι πολύ καλή για το δέρμα. Τώρα θα δούμε. Ελπίζω μην κάνω καμία ζημιά στο παιδι μου. ?

Όσο για την τιμή. Οικονομικά. Τα βρήκα 18 λιρες, κάπου στα 21 ευρώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby για να καταλάβεις τι εννοώ θα σου αναφέρω μερικά παραδείγματα που συνέβησαν σε εμένα, και φαντάζομαι σε πολλές άλλες κοπέλες, όταν φέρνουν στον κόσμο το πρώτο τους παιδί.

Προσπαθείς να βρεις τον τρόπο να θηλάσεις, μερικές φορές πονάς και ματώνει η θηλή σου και σε παίρνει το παράπονο και κλαις και μπορεί η μανούλα ή η πεθερούλα να σου πουν με τόση απλότητα "τι θες και προσπαθείς, δώστου μπιμπερό να ησυχάσεις!"

Κοιμάσαι με το μωρό το βράδυ για να το θηλάζεις πιο εύκολα κατά την διάρκεια της νύχτας και φυσικά κάνεις μαύρο ύπνο και σου λένε οι άλλοι "μην το βάζεις στο κρεβάτι, θα συνηθίσει και μετά δεν θα σας αφήνει να κοιμάστε το ζευγάρι" ή " πρόσεχε μην σε πάρει ο ύπνος και το πλακώσεις"

Το πιάνουν το μωρό κολικοί, σε πιάνει εσένα το άγχος πως να ανακουφίσεις το παιδί σου, παίρνεις τηλέφωνο την παιδίατρο και σου λέει η μανούλα "μπα, μάτι είναι"

Μπορώ να σου γράφω μέχρι αύριο, αυτά είναι τα πρόχειρα που μου ήρθαν στο μυαλό, σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα που μπορείς να ακούσεις την στιγμή που δεν χρειάζεται να τα ακούσεις, δεν θα σου προσφέρουν κάτι αλλά αντίθετα θα σε κάνουν να νιώσεις ακόμα πιο άσχημα δεδομένου ότι οι ορμόνες το κάνουν το παρτάκι τους μέσα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Δεν έχει πολύ απαλή μυρωδιά όπως αλλα μωρουδιακα σαμπουάν που εχω μυρίσει. Άλλα είναι ευχάριστη. Έχει κ καλεντουλα που ξέρω ότι είναι πολύ καλή για το δέρμα. Τώρα θα δούμε. Ελπίζω μην κάνω καμία ζημιά στο παιδι μου. ?

Όσο για την τιμή. Οικονομικά. Τα βρήκα 18 λιρες, κάπου στα 21 ευρώ. 

Έννοεις και τα δύο μαζί ;

Κοίτα κακό στο παιδί δεν κάνεις το συγκεκριμένο έχει πολύ καλά συστατικά έχω μια λίστα από ένα σάιτ που δείχνει και το έχει στα πιο καλά 

Έχω στο μυαλό μου και της φαρμασετ 

Εντωμεταξυ σκέφτομαι στη κλινική τι θα πάρω γιατί τη προηγούμενη φορά μου τα κράτησαν τα σαμπουάν τώρα μου λένε πως μόνο αν το έχω στο δωμάτιο θα χρειαστώ αλλιώς έχουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@LondonBaby για να καταλάβεις τι εννοώ θα σου αναφέρω μερικά παραδείγματα που συνέβησαν σε εμένα, και φαντάζομαι σε πολλές άλλες κοπέλες, όταν φέρνουν στον κόσμο το πρώτο τους παιδί.

Προσπαθείς να βρεις τον τρόπο να θηλάσεις, μερικές φορές πονάς και ματώνει η θηλή σου και σε παίρνει το παράπονο και κλαις και μπορεί η μανούλα ή η πεθερούλα να σου πουν με τόση απλότητα "τι θες και προσπαθείς, δώστου μπιμπερό να ησυχάσεις!"

Κοιμάσαι με το μωρό το βράδυ για να το θηλάζεις πιο εύκολα κατά την διάρκεια της νύχτας και φυσικά κάνεις μαύρο ύπνο και σου λένε οι άλλοι "μην το βάζεις στο κρεβάτι, θα συνηθίσει και μετά δεν θα σας αφήνει να κοιμάστε το ζευγάρι" ή " πρόσεχε μην σε πάρει ο ύπνος και το πλακώσεις"

Το πιάνουν το μωρό κολικοί, σε πιάνει εσένα το άγχος πως να ανακουφίσεις το παιδί σου, παίρνεις τηλέφωνο την παιδίατρο και σου λέει η μανούλα "μπα, μάτι είναι"

Μπορώ να σου γράφω μέχρι αύριο, αυτά είναι τα πρόχειρα που μου ήρθαν στο μυαλό, σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα που μπορείς να ακούσεις την στιγμή που δεν χρειάζεται να τα ακούσεις, δεν θα σου προσφέρουν κάτι αλλά αντίθετα θα σε κάνουν να νιώσεις ακόμα πιο άσχημα δεδομένου ότι οι ορμόνες το κάνουν το παρτάκι τους μέσα σου. 

Πόσο σε νιώθω και επισης επειδή είτε μενουν στο σπίτι είτε όχι είτε έρχονται ως επισκέπτες οποίος και αν είναι ποτέ δεν θα το ακούσεις δεν θα ξυπνήσεις η δεν θα χαλάσεις το πρόγραμμα του παιδιού σου επειδή είσαι κάπου και δεν σε αφήνουν να φύγεις η επειδή ήρθαν να το δουν θα το πληρώσεις εσύ μετά και το παιδάκι σου γι'αυτό δεν θα αφήνεις κανένα να επέμβει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από κλωτσιές πως τα πάτε; Εμένα με έχει ριμάξει τις τελευταίες μέρες, πρέπει να είναι κάθετα το μωρό και με κοπανάει στην ουροδόχο κύστη, κάπου εκεί κοντά και με τραντάζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Χτες ευτυχώς κοιμήθηκα! Δεν ένιωσα καθόλου υγρασία αλλά προχτές τα είδα όλα άσε! Νομίζω κ ο καιρός μας επηρεάζει τώρα όσο να'ναι, η υγρασία είναι η χειρότερη! (εμείς οι δύο έχουμε κ ίδια πητ αλλά εγώ θα γεννήσω νωρίτερα λόγω διδύμων) 

Ναι ναι...ημαστε ακριβως το ιδιο...εγω δεν ξερω....για φυσιολογικα λεμε αν ολα πανε καλα!!!που θα γεννησεις;;;εγω στο γαια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA Κοίτα δεν θα κάτσω να ακούσω τον καθένα. Εννοείται πως οι μανάδες μας μεγάλωσαν κ αυτές παιδιά θα έχουν τη δική τους εμπειρία, αλλά κ γω ειμαι να μην με πιάσουν τα διαολια μου. Θα ξεκαθαρίσω ότι όποια έρθει σπίτι ένα φαγητό να μου φτιάχνει. Τα του παιδιού είναι δικό μου κ του άντρα μου το θέμα. Τέλος πάντων ειδομεν!!!! ?? Κάτσε να τον έχω στα χέρια μου με το καλό κ θα την βρούμε την άκρη μας!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Από κλωτσιές πως τα πάτε; Εμένα με έχει ριμάξει τις τελευταίες μέρες, πρέπει να είναι κάθετα το μωρό και με κοπανάει στην ουροδόχο κύστη, κάπου εκεί κοντά και με τραντάζει. 

Μια από τα ίδια. Που να δεις όταν περπατάω Κ Είναι κάπως γεμάτη η κύστη!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby  εμένα και να μην είναι γεμάτη η κύστη νιώθω ότι αν δεν πάω να κατουρήσω θα σκάσω! Έχω και τον μικρό που καμιά φορά μου ρίχνει και καμιά κλωτσιά πάνω στο παιχνίδι του και λέω "όπα παιδιά, ένας ένας να κλωτσάει!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Από κλωτσιές πως τα πάτε; Εμένα με έχει ριμάξει τις τελευταίες μέρες, πρέπει να είναι κάθετα το μωρό και με κοπανάει στην ουροδόχο κύστη, κάπου εκεί κοντά και με τραντάζει. 

Εμενα είναι με το κεφάλι προς τα κάτω από τον 4ο μήνα αλλά μου χώνει κάτι κλωτσιές στα πλευρά άλλο πράγμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Εμενα είναι με το κεφάλι προς τα κάτω από τον 4ο μήνα αλλά μου χώνει κάτι κλωτσιές στα πλευρά άλλο πράγμα... 

Κορίτσια εμένα από την αρχή ότι κινήσεις έκανε της έκανε χαμηλά ανάμεσα στη λεκάνη και πονάει γιατί το κάνει και ξαφνικά εδώ και δύο τρεις μέρες είναι πιο ήρεμη τη νιώθω αλλά τα πιο βάναυσα δεν τα κάνει συχνά η μεγάλωσε η κοιλιά η αυτή 

Τώρα νιώθω όμως και σκουντημα σαν να ασκεί πίεση τώρα η κεφάλι είναι η πωπουδακι

Αύριο θα δω τι κάνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η egw είπε:

Κορίτσια εμένα από την αρχή ότι κινήσεις έκανε της έκανε χαμηλά ανάμεσα στη λεκάνη και πονάει γιατί το κάνει και ξαφνικά εδώ και δύο τρεις μέρες είναι πιο ήρεμη τη νιώθω αλλά τα πιο βάναυσα δεν τα κάνει συχνά η μεγάλωσε η κοιλιά η αυτή 

Τώρα νιώθω όμως και σκουντημα σαν να ασκεί πίεση τώρα η κεφάλι είναι η πωπουδακι

Αύριο θα δω τι κάνει 

Κοίτα εδώ σήμερα το πρωί.. Αυτή είναι η πλάτη του. Το κεφάλι είναι κάτω και τα πόδια είναι στα δεξιά, κοντά στα πλευρά.. Όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο με κλωτσάει εμένα αντί να ηρεμεί.. Το κεφάλι χαμηλά δεν το αισθάνομαι τόσο περισσότερο με ενοχλεί το υπόλοιπο σώματακι του ??

IMG_20190515_125041.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Κοίτα εδώ σήμερα το πρωί.. Αυτή είναι η πλάτη του. Το κεφάλι είναι κάτω και τα πόδια είναι στα δεξιά, κοντά στα πλευρά.. Όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο με κλωτσάει εμένα αντί να ηρεμεί.. Το κεφάλι χαμηλά δεν το αισθάνομαι τόσο περισσότερο με ενοχλεί το υπόλοιπο σώματακι του ??

IMG_20190515_125041.jpg

Εμένα είναι στην δεξιά πλευρά το μωρό λόγω ενός μικρού διαφράγματος. Υπομονή, σε λίγες βδομάδες θα γεννήσουμε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Κοίτα εδώ σήμερα το πρωί.. Αυτή είναι η πλάτη του. Το κεφάλι είναι κάτω και τα πόδια είναι στα δεξιά, κοντά στα πλευρά.. Όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο με κλωτσάει εμένα αντί να ηρεμεί.. Το κεφάλι χαμηλά δεν το αισθάνομαι τόσο περισσότερο με ενοχλεί το υπόλοιπο σώματακι του ??

IMG_20190515_125041.jpg

Ακριβώς έτσι είναι και ο δικός μου,και εμένα το κεφάλι δε με ενοχλεί,μπορώ να σου πω πως περισσότερο με ενοχλεί εκεί που έχει την πλάτη του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Κοίτα εδώ σήμερα το πρωί.. Αυτή είναι η πλάτη του. Το κεφάλι είναι κάτω και τα πόδια είναι στα δεξιά, κοντά στα πλευρά.. Όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο με κλωτσάει εμένα αντί να ηρεμεί.. Το κεφάλι χαμηλά δεν το αισθάνομαι τόσο περισσότερο με ενοχλεί το υπόλοιπο σώματακι του ??

IMG_20190515_125041.jpg

Και μένα τα ίδια κάνει. Πολλές φορές κάθεται έτσι είτε στην αριστερή είτε στη δεξιά πλευρά. Δεν ξέρω τι είναι τι!!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Κοίτα εδώ σήμερα το πρωί.. Αυτή είναι η πλάτη του. Το κεφάλι είναι κάτω και τα πόδια είναι στα δεξιά, κοντά στα πλευρά.. Όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο με κλωτσάει εμένα αντί να ηρεμεί.. Το κεφάλι χαμηλά δεν το αισθάνομαι τόσο περισσότερο με ενοχλεί το υπόλοιπο σώματακι του ??

IMG_20190515_125041.jpg

Χαχα τα κάνει και εμένα αυτά αλλά όχι τόσο έντονα ακόμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Και μένα τα ίδια κάνει. Πολλές φορές κάθεται έτσι είτε στην αριστερή είτε στη δεξιά πλευρά. Δεν ξέρω τι είναι τι!!!??

Ο γιατρός μου είπε ότι έτσι όπως κάθεται το μωρό ότνα πετάγεται δεξιά είναι πλάτη και όταν πετάγεται αριστερά είναι ο πωπος!! Γιατί έχει πάντα την ίδια θέση οπότε πλέον ξέρω χεχε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η egw είπε:

Χαχα που να δεις με.το μικρό εγώ σαν ζόμπι ημουν και είχα και τη δυνατότητα να κοιμάμαι όταν κοιμόταν ο μικρός τώρα δεν την έχω ούτε αυτή γι'αυτό κοιμηθείτε ?

Κι εγώ έχω άγχος για τη γέννα ειδικά το προγραμμτισμενο με αγχωνει πιο πολύ γυρίζουν διάφορα στο μυαλό μου ειδικά αν γίνει με καισαρική

Αχχχ άστα να πάνε... Ναι κ εγώ ξέρω ότι θα μπω με καισαρική... Ε νομίζω το τρελό άγχος θα με πιάσει λίγες μέρες πριν :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Ναι ναι...ημαστε ακριβως το ιδιο...εγω δεν ξερω....για φυσιολογικα λεμε αν ολα πανε καλα!!!που θα γεννησεις;;;εγω στο γαια!!!

Εγώ με το καλό στο Έλενα με καισαρική λόγω διδύμων θα μπω τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου... Δεν τα αφήνουν τα δίδυμα παραπάνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Αχχχ άστα να πάνε... Ναι κ εγώ ξέρω ότι θα μπω με καισαρική... Ε νομίζω το τρελό άγχος θα με πιάσει λίγες μέρες πριν :)

Κι εγώ για καισαρική το βλέπω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pralina είπε:

Κοίτα εδώ σήμερα το πρωί.. Αυτή είναι η πλάτη του. Το κεφάλι είναι κάτω και τα πόδια είναι στα δεξιά, κοντά στα πλευρά.. Όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο με κλωτσάει εμένα αντί να ηρεμεί.. Το κεφάλι χαμηλά δεν το αισθάνομαι τόσο περισσότερο με ενοχλεί το υπόλοιπο σώματακι του ??

IMG_20190515_125041.jpg

Εμένα κορίτσια που με κλωτσάνε και δύο... Ο ένας αριστερά ο άλλος δεξιά... Αχαχα αλλά δεν με πειράζει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η egw είπε:

Κι εγώ για καισαρική το βλέπω 

Εγώ δεν έχω άλλη δυνατότητα αλλά ποτέ δεν ξέρεις! Μπορεί να τα καταφέρεις φυσιολογικά!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Θα πω τον πόνο μου. Εγώ έχω αρχίσει να έχω ελαφριά ακράτεια....???άμα γελάσω πολύ ή στο φτέρνισμα τσρρρρρρρρ.....σαν αίσθηση με δυσκολεύει πολύ και με εκνευρίζει....

@Pralina τι όμορφη κοιλίτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...