Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

Από ότι έχω καταλάβει περισσότερες συσπάσεις έχω όταν είμαι κουρασμενη πάντως.. Οπότε μάλλον ξεκούραση περισσότερη θέλει αν υποφέρεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η efitta είπε:

Καλημέρα και καλο μηνα??????.Εγω δε μπορω να καταλαβω αν ειναι οντως συσπασεις ..Αλλά αυτό που λες παθαίνω Κ εγώ .Συνήθως απ το μεσημέρι και μετα νιώθω σουβλιες δυνατές κάτω χαμηλά στη κοιλιά μια δεξιά μια αριστερά και γίνεται σκληρή  όλοκληρη η κοιλια, αλλά αρκετή ώρα και μόνο όταν ξαπλώνω σταματανε οι σουβλιες.Και εσύ σαν σουβλιες θα το χαρακτήριζες ?

Καλησπερα καλο μηνα! Εγω αυτο που λετε το ειχα γυρω στις 18-22 βδομαδες. Γινοταν πετρα και αν κουνιομουν αποτομα προς το πλαι ενιωθα σαν σουβλιες. Ο γιατρος μου ειχε πει οτι ηταν επειδη μεγαλωνε η μητρα και η κοιλια μου πολυ εκεινη την περιοδο. Στο ιντερνετ το ελεγε round ligament pain στα αγγλικα και νομιζω αυτο πρεπει να ηταν γιατι μου ταιριαζε απολυτα. Μαγνησιο παιρνω επισης απο αρκετα νωρις γιατι με τραβαει αρκετα η μητρα. Φυσικα γιατρος δεν ειμαι (εννοειται τον ρωταμε παντα ποτε δεν ξες)  και η καθε μια ειναι διαφορετικη απλα σας το λεω μην αρχιζουμε ολες να νομιζουμε οτι το καθε τραβηγμα ειναι συσπασεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η eirini2 είπε:

Καλησπερα καλο μηνα! Εγω αυτο που λετε το ειχα γυρω στις 18-22 βδομαδες. Γινοταν πετρα και αν κουνιομουν αποτομα προς το πλαι ενιωθα σαν σουβλιες. Ο γιατρος μου ειχε πει οτι ηταν επειδη μεγαλωνε η μητρα και η κοιλια μου πολυ εκεινη την περιοδο. Στο ιντερνετ το ελεγε round ligament pain στα αγγλικα και νομιζω αυτο πρεπει να ηταν γιατι μου ταιριαζε απολυτα. Μαγνησιο παιρνω επισης απο αρκετα νωρις γιατι με τραβαει αρκετα η μητρα. Φυσικα γιατρος δεν ειμαι (εννοειται τον ρωταμε παντα ποτε δεν ξες)  και η καθε μια ειναι διαφορετικη απλα σας το λεω μην αρχιζουμε ολες να νομιζουμε οτι το καθε τραβηγμα ειναι συσπασεις. 

Επειδή ξαναδιαβασα το μηνυμα μου και καμια φορα απο τον γραπτο λογο μπορει να μην βγαινει και πολυ σωστα αυτο που θελουμε να πουμε εννοειται οτι παντα ακουμε το γιατρο και οχι την καθε μια στο ιντερνετ ε!!! Αν σου ειπε να κατσεις και να προσεχεις τον ακους κατα γραμμα, με ψυχραιμια και αισιοδοξια πάντα. Δεν παιζουμε με τετοια ? απλα ειπα να μοιραστω και την δικια μου εμπειρια... Αυτα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

Κορίτσι μου να πάνε όλα καλά με το μωράκι σου!! Καλά έκανες και έφαγες. Πόσο σας ζηλεύω με τα κουλουράκια και τα τσουρεκάκια ??

Τι μαγνήσιο παίρνεις? Θυμάσαι δοσολογία? Εγώ έχω φέρει από Ελλάδα αμπουλες mag2. Λέτε να κάνει δουλειά?

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου

Orbimag λέγεται το μαγνήσιο και είναι διαλυμένο ο γιατρός λέει ότι και καλά ρυθμίζει και το ζάχαρο η τλχ βοηθα 

Πάντως σίγουρα στις συσπάσεις το μαγνήσιο βδεν βοηθα δύο έπινα και δεν έκανε τίποτα στο μικρό μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Rian είπε:

egw  να μην ανησυχείς κορίτσι μου για αυτό που βρήκαν στο νεφρό. Πολλά που φαίνονται στην αρχή φεύγουν έως την 28 ευδομαδα. Κι άλλα όταν γεννιούνται τα μωρά...  Τα πονακια που νιώθεις φυσιολογικά είναι. Τι να κάνει κι η μήτρα που μεγαλώνει με ραγδαίους ρυθμούς... Εύχομαι ο, τι καλύτερο!!!?

ευχαριστώ κορίτσι μου νασαι καλά και σένα εύχομαι τα καλύτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλες μου καλησπέρα! Δυστυχώς οι καούρες δεν προέρχονται από το φαγητό γιατί και νηστική να μείνω με πιάνουν, και ελεφριά να φάω με πιάνουν! Είναι να μην τις έχεις από ότι κατάλαβα! 

Σήμερα η καλή μου μανούλα με ρώτησε τι να μαγειρέψει και της ζήτησα αγγινάρες λαδερές και ήταν πολύ νόστιμες, του αρέσανε του μικρού και χοροπηδάει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κοπέλες μου καλησπέρα! Δυστυχώς οι καούρες δεν προέρχονται από το φαγητό γιατί και νηστική να μείνω με πιάνουν, και ελεφριά να φάω με πιάνουν! Είναι να μην τις έχεις από ότι κατάλαβα! 

Σήμερα η καλή μου μανούλα με ρώτησε τι να μαγειρέψει και της ζήτησα αγγινάρες λαδερές και ήταν πολύ νόστιμες, του αρέσανε του μικρού και χοροπηδάει ?

Ουυ και οι αγγιναρες υποτίθεται ότι είναι βαριές αχαχα μια χαρά!! Κι εγώ τις τρώω αρκετά!! Εγώ περνάω φάσεις με τις καούρες και πλέον με πιάνουν μόνο 3 φορές την εβδομάδα για λίγες ώρες.. Ο γιατρός μου έχει επιτρέψει να παίρνω λοζεκ και με βοηθάει πάρα πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μολις γυρίσαμε από τον γιατρό. Το μωράκι είναι μια χαρά 975γρ γενικά μας είπε είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι ακριβώς στη μέση σε όλα τα ποσοστά που πρέπει! Θα πάω και για την καμπύλη αυτές τις μέρες. Είμαστε 27+2 και συνεχίζουμε. Αλλά.. Ενώ οι εξετάσεις μου είναι τέλειες εγώ έχω πάρει πολλά κιλά οπότε δεν τον αποφεύγω τον ενδοκρινολογο για διατροφή... Με έχει παρει λίγο από κάτω αλλά δεν πειράζει σκέφτομαι ότι στην τελική ειναι για το καλό μου.. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η MissMary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μολις γυρίσαμε από τον γιατρό. Το μωράκι είναι μια χαρά 975γρ γενικά μας είπε είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι ακριβώς στη μέση σε όλα τα ποσοστά που πρέπει! Θα πάω και για την καμπύλη αυτές τις μέρες. Είμαστε 27+2 και συνεχίζουμε. Αλλά.. Ενώ οι εξετάσεις μου είναι τέλειες εγώ έχω πάρει πολλά κιλά οπότε δεν τον αποφεύγω τον ενδοκρινολογο για διατροφή... Με έχει παρει λίγο από κάτω αλλά δεν πειράζει σκέφτομαι ότι στην τελική ειναι για το καλό μου.. ?

Γιατί ενδοκρινολόγο και όχι διατροφολόγο; Έχεις κάποιο θέμα με θυροειδή ή διαβήτη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Γιατί ενδοκρινολόγο και όχι διατροφολόγο; Έχεις κάποιο θέμα με θυροειδή ή διαβήτη?

Όχι τίποτα όλα είναι καλά μου είπε ενδοκρινολογο για απλή διατροφή για τα κιλά. Έχει στο νοσοκομείο ενδοκρινολογο ίσως γιαυτό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Όχι τίποτα όλα είναι καλά μου είπε ενδοκρινολογο για απλή διατροφή για τα κιλά. Έχει στο νοσοκομείο ενδοκρινολογο ίσως γιαυτό.. 

Ποσα ειναι τα πολλα κιλα να ξερουμε και εμεις που τσιμπολογαμε; χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η eirini2 είπε:

Ποσα ειναι τα πολλα κιλα να ξερουμε και εμεις που τσιμπολογαμε; χαχα

Εξαρτάται και από τον σωματότυπο και από το αρχικό βάρος. Δλδ αν ξεκινάς την εγκυμοσύνη αδύνατη και πάρεις 15 κιλά μέχρι το τέλος είσαι καλά, αν ξεκινάς τσουπωτή καλό είναι να πάρεις όσο το δυνατόν λιγότερα. Και όλα αυτά χωρίς να μας γίνεται εμμονή το θέμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάποια κοπέλα ρώτησε για πάνες, τι νούμερο να αγοράσει κλπ. Εγώ είμαι της γνώμης ότι το νούμερο 1 είναι άχρηστο ακόμα και αν το παιδί σας γεννηθεί κάτω από 3 κιλά (όπως γεννήθηκε το δικό μου) γιατί η πάνα δεν πρέπει να είναι τσίμα τσίμα στο μωρό, καλύτερα να πάρετε το νούμερο 2 που θα πάει για περισσότερο, ειδικά αν αγοράσετε mega pack ή value pack. Όσον αφορά τις μάρκες, εγώ ξεκίνησα με agnotis αλλά δεν βγάζαμε άκρη με την μεταφορική και τους έκοψα, πήγα σε pampers αλλά δεν με ικανοποίησε ποτέ η ποιότητα και κατέληξα σε babylino που της θεωρώ κλάσεις ανώτερες ποιοτικά και τώρα που είμαστε προς το κόψιμο παίρνω πάνα βρακάκι lupilu που είναι αξιοπρεπέστατες για τα λεφτά τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εξαρτάται και από τον σωματότυπο και από το αρχικό βάρος. Δλδ αν ξεκινάς την εγκυμοσύνη αδύνατη και πάρεις 15 κιλά μέχρι το τέλος είσαι καλά, αν ξεκινάς τσουπωτή καλό είναι να πάρεις όσο το δυνατόν λιγότερα. Και όλα αυτά χωρίς να μας γίνεται εμμονή το θέμα

Καταλαβα... Εγω με κοβω να τα περναω λιγο γιατι στις 26εβδομαδες εχω παρει 8... Ηταν ενας μηνας ενα μισης οταν ειχα μπει στο 4ο ανεβαιναν πολυ γρηγορα τα ατιμα..  τωρα λιγο ψιλοσταματησα να ανεβαινω τοσο γρηγορα ευτυχως αλλα φοβαμαι οτι τωρα που θα μπω στο 3ο τριμηνο θα ξαναπαρω φορα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eirini2 είπε:

Καταλαβα... Εγω με κοβω να τα περναω λιγο γιατι στις 26εβδομαδες εχω παρει 8... Ηταν ενας μηνας ενα μισης οταν ειχα μπει στο 4ο ανεβαιναν πολυ γρηγορα τα ατιμα..  τωρα λιγο ψιλοσταματησα να ανεβαινω τοσο γρηγορα ευτυχως αλλα φοβαμαι οτι τωρα που θα μπω στο 3ο τριμηνο θα ξαναπαρω φορα... 

Λένε ότι στο τρίτο στα.κιλα παίρνεις πιο λίγα επεοδη δεν μπορείς να τρως εγώ στο γιο μου σταθερά με το που άλλαζα μήνα έπαιρνα ένα τώρα είμαι 23 εβδομάδες έχω πάρει 4-4.5 νομίζω πάω πολύ καλά γιατί ημουν πολύ αδυνατη αλλά ανησυχώ για το ζάχαρο 

Σήμερα ξεκίνησαν και πάλι οι ζαλάδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η eirini2 είπε:

Καταλαβα... Εγω με κοβω να τα περναω λιγο γιατι στις 26εβδομαδες εχω παρει 8... Ηταν ενας μηνας ενα μισης οταν ειχα μπει στο 4ο ανεβαιναν πολυ γρηγορα τα ατιμα..  τωρα λιγο ψιλοσταματησα να ανεβαινω τοσο γρηγορα ευτυχως αλλα φοβαμαι οτι τωρα που θα μπω στο 3ο τριμηνο θα ξαναπαρω φορα... 

Όσα και να πάρεις θα τα χάσεις γρήγορα,τα κιλά είναι το τελευταίο πράμα που  με απασχολεί,εγώ είμαι 32+4 Και έχω πάρει 8 κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Καλημέρα! Καλό μήνα!

Εχθές εκανα καμπύλη σακχάρου και όλα είναι τέλεια!  82 ξεκίνησα 89 τελείωσα.  

 

Μπράβο!!!τέλεια η καμπύλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evoula4 είπε:

Καλημέρα! Καλό μήνα!

Εχθές εκανα καμπύλη σακχάρου και όλα είναι τέλεια!  82 ξεκίνησα 89 τελείωσα.  

 

Φανταστικές τιμές! Άντε, και στα δικά μας τέτοιες τιμές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φανταστικές τιμές! Άντε, και στα δικά μας τέτοιες τιμές!

Μπράβο τέλεια

Έκανες κάτι για να το πετύχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@egw δεν νομίζω ότι μπορούσε να κάνει κάτι για να επηρεάσει τις τιμές της εξέτασης. 

Εννοώ αν πρόσεχε γενικά η όχι ;γιατί ακούω προσέχεις η οχο το ίδιο κάνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η egw είπε:

Εννοώ αν πρόσεχε γενικά η όχι ;γιατί ακούω προσέχεις η οχο το ίδιο κάνει 

Ακριβώς όπως το λες είναι! Είναι να μην το ανεβάζει ο πλακούντας το ζάχαρο! Αν στο ανεβάζει, και νηστικός να είσαι επί μια βδομάδα πριν την εξέταση, στην εξέταση θα έχεις ανεβασμένες τιμές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ακριβώς όπως το λες είναι! Είναι να μην το ανεβάζει ο πλακούντας το ζάχαρο! Αν στο ανεβάζει, και νηστικός να είσαι επί μια βδομάδα πριν την εξέταση, στην εξέταση θα έχεις ανεβασμένες τιμές.

Ούτε η γυμναστική βοηθά τίποτα απολύτως ε;

Άρα τζάμπα αγχώνομαι οκ προσέχουμε μεν για την υγεία μας αλλά δεν κερδίζω και κάτι αν το νηστικό είναι καλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw  εννοείς το νηστικό ζάχαρο σε μετρήσεις ρουτίνας με ζαχαρόμετρο και αιματολογικές σε εργαστήριο. Καλό είναι να κυμαίνεται χαμηλά αλλά όπως είπαμε και προγενέστερα μπορεί να έχεις ονειρεμένο νηστικό ζάχαρο σε όλες τις εξετάσεις σου και να πας στην καμπύλη και να πάθεις πλάκα. Δεν είναι τυχάιο άλλωστε που επιλέγεται η συγκεκριμένη βδομάδα για την εξέταση αυτή. Μάλλον τότε ο πλακούντας παθαίνει λαλά και δείχνει τις προθέσεις του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...