Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσια εσείς οι μάνες με ένα μωρό χαρείτε τα καλά του θηλασμού γιατί μπορεί στο δεύτερο να μην έχετε την πολυτέλεια του χρόνου που έχετε τώρα και έχετε αφοσιωθεί στο μωρό σας! Σας το λέω εκ πείρας!

Ισχύει κορίτσι μου! Έχω σκοπό να θηλασω για όσο περισσότερο αντέξω!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Να σε ρωτήσω, πιπίλα έχεις δώσει καθόλου; θα δώσεις; 

Οχι το σκεφτηκα καποια στιγμη αλλα το φοβηθηκα να σου την αληθεια... Οχι για το θηλασμο, φοβηθηκα μην μου ξυπναει τα βραδια γιατι την χανει. Ας ελπισουμε οτι δεν θα βαλει το δαχτυλο γιατι εχει μια ταση να βαζει τα χερια στο στομα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η eirini2 είπε:

Οχι το σκεφτηκα καποια στιγμη αλλα το φοβηθηκα να σου την αληθεια... Οχι για το θηλασμο, φοβηθηκα μην μου ξυπναει τα βραδια γιατι την χανει. Ας ελπισουμε οτι δεν θα βαλει το δαχτυλο γιατι εχει μια ταση να βαζει τα χερια στο στομα! 

Ναι κι εγώ το ίδιο. Εγώ βέβαια φοβάμαι και για τον θηλασμό. Είχαμε και θεμα στην αρχή γιατι δεν έπαιρνε βάρος και μετά έπαθε και σύγχυση θηλων λόγω ψευδοθηλων. Είπα να περιμένω να κλείσουμε την 8η εβδομάδα. Εμένα θελει να έχει το στήθος το βράδυ για να κοιμηθεί η γλυκούλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η efitta είπε:

Κορίτσια μου γλυκά είμαι τόσο ευτυχισμένη !! Ζω το όνειρο!! Στις 6-9  στις 8 το πρωι εσπασαν τα νερά Στις 10 άρχισαν οι πόνοι  και στις 3 παρατεταρτο γέννησα την υπέροχη μπεμπουλα μου...Με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληριδιο..Δε θα πω ψέματα ...δύσκολος ο τοκετος με αυτον τον τρόπο...Αξεχαστη εμπειρία .Αλλά όταν βλέπω αυτό το πλάσμα όλα γύρω μου χάνονται.Σταματησε ο χρόνος!Είχα γρήγορη ανάρρωση Και είμαι ήδη σπίτι.Νιωθω Απεραντη ευτυχία!!Είμαστε ευλογημένες που ζούμε αυτό το θαύμα της μητρότητας!???????

Να σου ζήσει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Όσες έχουν σταματησει το θηλασμο...σας έχει έρθει περίοδος; 

Εγώ γέννησα 31 Μάιου και μου ήρθε περίοδος στης 11 Ιουλίου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evoula4 είπε:

Όσες έχουν σταματησει το θηλασμο...σας έχει έρθει περίοδος; 

Όχι ακόμα, έχω ακόμα λοχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MissMary είπε:

Τι γνώμη έχετε για το ρηλαξ με δονηση? 

Μια χαρά είναι,εγώ έχω και το απλό και με δόνηση μου τα φέρανε δώρο,να σου πω την αλήθεια και το απλό καλο ειναι ο μικρός κουνιέται κουνιεται και το ρηλαξ ,με τη δόνηση είναι πιο πολύ για ύπνο τουλάχιστον εμένα με βόλεψε γιατι πατας το κουμπί και με το κούνημα τον νανουριζε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MissMary είπε:

Τι γνώμη έχετε για το ρηλαξ με δονηση? 

Κι εγώ έχω. Την βολεύει πολύ! Συν ότι μπορώ να κάνω καμία δουλειά χωρίς φόβο. Lorelli Za Za καπως ετσι λεγεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Κι εγώ έχω. Την βολεύει πολύ! Συν ότι μπορώ να κάνω καμία δουλειά χωρίς φόβο. Lorelli Za Za καπως ετσι λεγεται.

Εγώ έχω το lorelli bertoni baby swing tango νομίζω έτσι λέγετε πολύ καλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ έχω το lorelli bertoni baby swing tango νομίζω έτσι λέγετε πολύ καλό 

Αυτό κουνιέται μόνο του? Εκτός από δονηση? πιάνει πολύ χώρο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Αυτό κουνιέται μόνο του? Εκτός από δονηση? πιάνει πολύ χώρο? 

Είναι ρηλαξ και κούνια έχει και μουσική λειτουργεί και με το ρεύμα,απλά πιάνει λίγο παραπάνω χορο από το κανονικό ρηλαξ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MissMary είπε:

Τι γνώμη έχετε για το ρηλαξ με δονηση? 

Μια χαρά είναι, τα κουνάει, τα απασχολεί και τα κοιμιζει κιόλας. Θέλει λίγο προσοχή όσον αφορά την ασφάλεια ειδικά όταν ξεκινήσουν να γυρνάνε αλλά οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τις ευχές σας!! @MissMary  νομιζω είναι άλλη μια κοπέλα ακομη απο τις καλοκαιρινές μανούλες !!Δε θυμαμαι το ονομα της.Και εγώ κορίτσια θηλάζω αποκλειστικά ..Όλα καλά μέχρι τώρα με λίγο πόνο βεβαια..Εγώ χρησιμοποιώ και θήλαστρο ήδη..ώστε να μπορεί να δίνει και ο άντρας μου καμία φορά με μπιμπερό και να αποσυμφοριζεται και το στήθος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η efitta είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τις ευχές σας!! @MissMary  νομιζω είναι άλλη μια κοπέλα ακομη απο τις καλοκαιρινές μανούλες !!Δε θυμαμαι το ονομα της.Και εγώ κορίτσια θηλάζω αποκλειστικά ..Όλα καλά μέχρι τώρα με λίγο πόνο βεβαια..Εγώ χρησιμοποιώ και θήλαστρο ήδη..ώστε να μπορεί να δίνει και ο άντρας μου καμία φορά με μπιμπερό και να αποσυμφοριζεται και το στήθος .

Πρόσεχε με το μπιμπερο μην πάθει σύγχυση θηλων και δε θέλει το στήθος μετά. Επίσης δεν ξέρω αν ρώτησες σύμβουλο θηλασμου, αλλά επίσης νομίζω ότι δεν συνιστάται μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Πρόσεχε μη σου κάνει υπερπαραγωγή το θήλαστρο και μετά κυκλοφορείς όπως εγώ με 2 μασταρια που τρέχουν συνεχώς! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Πρόσεχε με το μπιμπερο μην πάθει σύγχυση θηλων και δε θέλει το στήθος μετά. Επίσης δεν ξέρω αν ρώτησες σύμβουλο θηλασμου, αλλά επίσης νομίζω ότι δεν συνιστάται μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Πρόσεχε μη σου κάνει υπερπαραγωγή το θήλαστρο και μετά κυκλοφορείς όπως εγώ με 2 μασταρια που τρέχουν συνεχώς! ?

 @efittaΧωρις να θελω να σε πανικοβαλω νομιζω και εγω  θελει λιγη προσοχη το θηλαστρο αν ειναι νωρις... Και μην τραυματιστεις και για να ρυθμιστει λιγο η παραγωγη σου. Θα γυρισεις νωρις δουλεια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Πρόσεχε με το μπιμπερο μην πάθει σύγχυση θηλων και δε θέλει το στήθος μετά. Επίσης δεν ξέρω αν ρώτησες σύμβουλο θηλασμου, αλλά επίσης νομίζω ότι δεν συνιστάται μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Πρόσεχε μη σου κάνει υπερπαραγωγή το θήλαστρο και μετά κυκλοφορείς όπως εγώ με 2 μασταρια που τρέχουν συνεχώς! ?

.Πιστευεις μπορεί να συμβεί και ας τα δέχεται μέχρι τώρα και τα δυο (μπιμπερό -στηθος);Εχω πάει σε σύμβουλο θηλασμου και μου εχει πει ότι σύγχυση θηλων μπορεί να πάθει απ τη πιπίλα .Ξέρω και εγώ τι να πω!!Και όσο για την υπερπαραγωγή που λες ότι μπορεί να πάθω μου το είπε και αυτό η σύμβουλος αλλά πονάει πολύ το στήθος και μόνο έτσι μπορώ να το αποσυμφόρησω!Ελπίζω να μη κάνω τραγικά λάθη ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η eirini2 είπε:

 @efittaΧωρις να θελω να σε πανικοβαλω νομιζω και εγω  θελει λιγη προσοχη το θηλαστρο αν ειναι νωρις... Και μην τραυματιστεις και για να ρυθμιστει λιγο η παραγωγη σου. Θα γυρισεις νωρις δουλεια; 

Λες Ε ?Αν δε δώσω όμως από τώρα μπιμπερό θα το πάρει αργότερα ? Ή θα είναι κολλημένη με το στήθος η γλυκούλα μου ? Και επίσης αν δε βγάλω το γάλα με θήλαστρο πως θα ηρεμήσει το στήθος που γίνεται πέτρα ? Έχω αρκετό γάλα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η efitta είπε:

Λες Ε ?Αν δε δώσω όμως από τώρα μπιμπερό θα το πάρει αργότερα ? Ή θα είναι κολλημένη με το στήθος η γλυκούλα μου ? Και επίσης αν δε βγάλω το γάλα με θήλαστρο πως θα ηρεμήσει το στήθος που γίνεται πέτρα ? Έχω αρκετό γάλα ! 

Σε καταλαβαινω απολυτα εγω εκανα λιγο υπομονη καμια βδομαδα και εβγαζα λιγο με το χερι... Αλλα οτι βολεψε εμενα εννοειται μπορει να μην βολεψει εσενα. Βλεποντας και κανοντας ο καθενας. Και μην ακουω χαζομαρες εννοειται οτι κανεις το καλυτερο για το παιδακι σου τραγικα λαθη δεν κανει καμια μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η efitta είπε:

.Πιστευεις μπορεί να συμβεί και ας τα δέχεται μέχρι τώρα και τα δυο (μπιμπερό -στηθος);Εχω πάει σε σύμβουλο θηλασμου και μου εχει πει ότι σύγχυση θηλων μπορεί να πάθει απ τη πιπίλα .Ξέρω και εγώ τι να πω!!Και όσο για την υπερπαραγωγή που λες ότι μπορεί να πάθω μου το είπε και αυτό η σύμβουλος αλλά πονάει πολύ το στήθος και μόνο έτσι μπορώ να το αποσυμφόρησω!Ελπίζω να μη κάνω τραγικά λάθη ????

Κοριτσάκι μου ότι και να κάνεις, κάνεις το καλύτερο για το παιδάκι σου! Απλά επειδή έχω τραβήξει πάρα πολλά με τον θηλασμό και το έχω ψάξει πολύ και ακόμα το ψάχνω δλδ, σου λέω ότι μου έχουν πει κι εμένα. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει ένα κοινό πρωτοκολλο με αποτέλεσμα να μπερδευομαστε ακόμα χειρότερα. Η καλύτερη λύση στο πετρωμενο στηθος είναι να βάζεις το μωρό να θηλάζει οσο περισσότερο γίνεται γιατί μόνο αυτό μπορεί να στο αδειάσει ικανοποιητικα χωρίς να έχεις τα μειονέκτηματα του θήλαστρου. Προσεχε γιατι τα νεογέννητα κοιμούνται πάνω στο στήθος και πρέπει να τα ξυπνάς. Εγώ αυτό που κάνω, κυρίως το βράδυ που πετρωνουν και τα 2, είναι να την βάζω να θηλάζει από το 1 και να βγάζω από το άλλο με το χέρι μέχρι να μαλακώσει. Σε περίπτωση που είναι πάρα πολύ πέτρα, βάζω το θήλαστρο ίσα ίσα για 2 με 3 λεπτά κι αυτό γιατί μπορεί να κουτουλαω από την νύστα και είναι δύσκολο να κάνω μασάζ, να βάζω ζεστά και να βγάζω με το χέρι. Αλλά το βάζω μόνο όταν είναι χάλια το στήθος ή εγώ, γιατί και η μαστίτιδα είναι άσχημο πράγμα! Σίγουρα το θήλαστρο αυξανει την παραγωγή πάντως. Θα πας δουλεια νωρίς; εμένα μου είπανε να της ξεκινήσω μπιμπερό από 3 1/2 μηνών περίπου για να το μάθει γιατί θα πάω δουλεια όταν η μπέμπα θα είναι 6 μηνών. Αλλά κοιταζω και για εναλλακτικούς τρόπους σίτισης αντί για μπιμπερό. Τράπεζα θα ξεκινήσω να κάνω αφού εδραιωθεί ο θηλασμός και ρυθμίστει η παραγωγή μου. Παρόλα αυτά αφού έχεις σύμβουλο, να κάνεις ότι σου έχει πει εκείνη και ότι βολεύει εσένα και το μπεμπουλινι. Εγώ αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία, δε σημαίνει όμως τίποτα αυτό όπως δε σημαίνει και ότι θα πάθει ντε και καλά συγχιση θηλων ένα μωρό που παίρνει μπιμπερό ή πιπίλα. Εμένα πχ που είχα στην αρχή ψευδοθηλες, έπαθε σύγχυση. Αντίστοιχα της ξαδερφης μου όχι. Αφού σου λειτουργεί χωρίς πρόβλημα, ειναι όλα κομπλέ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Πάντως δεν είναι ντε φάκτο να πάθει σύγχυση ένα μωρό. Ούτε με το μπιμπερό ούτε με την πιπίλα ενώ θηλάζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Πάντως δεν είναι ντε φάκτο να πάθει σύγχυση ένα μωρό. Ούτε με το μπιμπερό ούτε με την πιπίλα ενώ θηλάζει. 

Καλημέρες!!! Ναι το ανέφερα κι εγώ στο μνμ μου παραπάνω, ότι δεν είναι! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ από μένα!!!!! Και ο δικός μου δεν έπαθε καμία σύγχυση. Ότι κ να του δώσεις το ρουφάει, βυζι, μπιμπερό, χέρια, πόδια.. Ότι κ να του δώσεις εκτός από την πιπίλα, που μου την φτύνει κατάμουτρα. ??

Πότε είναι η ώρα να αλλάξω νούμερο στην πανα? Ανάλογα με τα κιλά? Η Εάν δεν τον κρατάνε?

Τώρα τον πάω στο γιατρό για να κάνουμε το εμβόλιο μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Καλημέρα κ από μένα!!!!! Και ο δικός μου δεν έπαθε καμία σύγχυση. Ότι κ να του δώσεις το ρουφάει, βυζι, μπιμπερό, χέρια, πόδια.. Ότι κ να του δώσεις εκτός από την πιπίλα, που μου την φτύνει κατάμουτρα. ??

Πότε είναι η ώρα να αλλάξω νούμερο στην πανα? Ανάλογα με τα κιλά? Η Εάν δεν τον κρατάνε?

Τώρα τον πάω στο γιατρό για να κάνουμε το εμβόλιο μας!!

Θα το καταλάβεις νομίζω όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις νούμερο,εγώ από εχθές πήγα στο 3 γιατι το 2 του έσφιγγε πάρα πολύ τα μπουτακια του είναι λίγο μεγάλη επάνω αλλά την διπλωνω και είναι μια χαρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...