Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Είναι μπέρδεμα αλλά έτσι όπως το λέει η Κλαιρη είναι. Αύριο κλείνεις την 34η και θα διανύεις την 35η εβδομάδα. Τσακωνομουνα με τον άντρα για αυτό που είναι και μαθηματικός και τελικά έπρεπε να μου το πει και ο γιατρός και λίγο Google για να πειστώ! ???

Αααα τι να πω... Εγώ βλέπω το ημερολόγιο περιόδου και πλέον εγκυμοσύνης και ο, τι λέει αυτό λέω :) οκ κορίτσια... Ας δίνουμε κουράγιο στον αυτό μας τότε αχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Αααα τι να πω... Εγώ βλέπω το ημερολόγιο περιόδου και πλέον εγκυμοσύνης και ο, τι λέει αυτό λέω :) οκ κορίτσια... Ας δίνουμε κουράγιο στον αυτό μας τότε αχαχα

Βασικά το όλο θέμα είναι στον τρόπο έκφρασης. Αν κάποιος σε ρωτήσει πόσο εβδομάδων είσαι, η απάντηση πχ. αύριο θα είναι 34. Αν σε ρωτήσει όμως ποια εβδομάδα διανύεις είναι η 35η. Fucked up situation! ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Είναι μπέρδεμα αλλά έτσι όπως το λέει η Κλαιρη είναι. Αύριο κλείνεις την 34η και θα διανύεις την 35η εβδομάδα. Τσακωνομουνα με τον άντρα για αυτό που είναι και μαθηματικός και τελικά έπρεπε να μου το πει και ο γιατρός και λίγο Google για να πειστώ! ???

Α χα χα....ακριβως το ιδιο κι εμεις....???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άστα νά πάνε... Αααα καλά... Εγώ λέω είμαι στον 8ο κ τελειώνει η υπόθεση!! @MariannakiM και @Κλαιρη.κ Ενέσεις κορτιζόνης κάνατε? Ρώτησα τη ιατρό μου και μου είπε ας τις κάνω αύριο καλού κακού μην έχουμε κανένα απρόοπτο... Εσάς σας έκαναν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Άστα νά πάνε... Αααα καλά... Εγώ λέω είμαι στον 8ο κ τελειώνει η υπόθεση!! @MariannakiM και @Κλαιρη.κ Ενέσεις κορτιζόνης κάνατε? Ρώτησα τη ιατρό μου και μου είπε ας τις κάνω αύριο καλού κακού μην έχουμε κανένα απρόοπτο... Εσάς σας έκαναν? 

Ναι εμένα μου έκαναν στην 32η που ετοιμάστηκε η μικρή να βγει. Σίγουρα θα έχουν κάνει και στην Κλαιρη. Να στις κάνει προληπτικά ε; Αν τις κάνεις να προσέξεις λίγο παραπάνω με την διατροφή γιατί απορρυθμιζει για λίγες ημέρες το σάκχαρο. Μην τρομάξεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Άστα νά πάνε... Αααα καλά... Εγώ λέω είμαι στον 8ο κ τελειώνει η υπόθεση!! @MariannakiM και @Κλαιρη.κ Ενέσεις κορτιζόνης κάνατε? Ρώτησα τη ιατρό μου και μου είπε ας τις κάνω αύριο καλού κακού μην έχουμε κανένα απρόοπτο... Εσάς σας έκαναν? 

Και εμένα μου είχανε κάνει το θυμάμαι Γιατί είχε φτάσει το ζάχαρο στα ύψη.μολις μου κάνανε εισαγωγή μου κάνανε και την ένεση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vivika10 είπε:

Και εμένα μου είχανε κάνει το θυμάμαι Γιατί είχε φτάσει το ζάχαρο στα ύψη.μολις μου κάνανε εισαγωγή μου κάνανε και την ένεση 

Ναι? Γιατί οι ενέσεις αυτές το εκτιναζουν το σάκχαρο από ο, τι ξέρω!! Λέει πρέπει να γίνουν μέχρι την 34η εβδομάδα και εγώ αύριο θα είμαι 34... Η ιατρός μου δεν μου το είπε στο ραντεβού, της το θυμισα εγώ σήμερα στο τηλ... Δεν ξέρω φοβάμαι να τις κάνω με τις παρενέργειες που διαβάζω, ειδικά επειδή στην αρχή της εγκυμοσύνης έπαιρνα κορτιζόνη και με είχε πειράξει και τη μείωσαμε πολύ την δόση... Επίσης λέει ειναι χρησιμες αν γεννήσεις εντός μιας εβδομάδας, αλλιώς είναι σαν να μη τις έκανες! Και αν δεν γεννήσω πρόωρα και τις φάω τσάμπα? Αχχχ δεν ξέρω βρε κορίτσια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Ναι εμένα μου έκαναν στην 32η που ετοιμάστηκε η μικρή να βγει. Σίγουρα θα έχουν κάνει και στην Κλαιρη. Να στις κάνει προληπτικά ε; Αν τις κάνεις να προσέξεις λίγο παραπάνω με την διατροφή γιατί απορρυθμιζει για λίγες ημέρες το σάκχαρο. Μην τρομάξεις! 

Δεν με τρομάζει το σάκχαρο αλλά το ότι στην αρχή της εγκυμοσύνης που έπαιρνα κορτιζόνη με είχε πειράξει λίγο... Επίσης λέει γίνονται μέχρι την 34η και εγώ αύριο μπαίνω 34... Τότε είχα άλλον γιατρό και έχω άλλη τώρα... Επίσης έχουν και παρενέργειες και λέει και στην μετέπειτα ζωη του παιδιού, μαθησιακές δυσκολίες και διάφορα τέτοια... Δεν ξέρω βρε κορίτσι μου... Δεν έχω ενδειξη για προωρο τοκετό περα του ότι έχω απλά διδυμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η joy2 είπε:

Ναι? Γιατί οι ενέσεις αυτές το εκτιναζουν το σάκχαρο από ο, τι ξέρω!! Λέει πρέπει να γίνουν μέχρι την 34η εβδομάδα και εγώ αύριο θα είμαι 34... Η ιατρός μου δεν μου το είπε στο ραντεβού, της το θυμισα εγώ σήμερα στο τηλ... Δεν ξέρω φοβάμαι να τις κάνω με τις παρενέργειες που διαβάζω, ειδικά επειδή στην αρχή της εγκυμοσύνης έπαιρνα κορτιζόνη και με είχε πειράξει και τη μείωσαμε πολύ την δόση... Επίσης λέει ειναι χρησιμες αν γεννήσεις εντός μιας εβδομάδας, αλλιώς είναι σαν να μη τις έκανες! Και αν δεν γεννήσω πρόωρα και τις φάω τσάμπα? Αχχχ δεν ξέρω βρε κορίτσια... 

Ναι αυτό με το σάκχαρο ισχύει... Στο έγραψα και παραπάνω. Πάει στον Θεό. Η αλήθεια είναι ότι καλύπτει για 1 εβδομάδα αλλά δεν είναι ότι δεν βοηθάει και καθόλου μετά. Εμένα μου είπε και ο γιατρός και η μαία ότι θα είμαι ενταξει με τις ενέσεις μέχρι την 36η εβδομάδα. Η γιατρός γσιτι θέλει να στις κάνει βρε παιδί μου; έχεις σημάδια εκτός του ότι έχεις δίδυμα, ότι θα γεννήσεις πχ πριν την 36η;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η joy2 είπε:

Δεν με τρομάζει το σάκχαρο αλλά το ότι στην αρχή της εγκυμοσύνης που έπαιρνα κορτιζόνη με είχε πειράξει λίγο... Επίσης λέει γίνονται μέχρι την 34η και εγώ αύριο μπαίνω 34... Τότε είχα άλλον γιατρό και έχω άλλη τώρα... Επίσης έχουν και παρενέργειες και λέει και στην μετέπειτα ζωη του παιδιού, μαθησιακές δυσκολίες και διάφορα τέτοια... Δεν ξέρω βρε κορίτσι μου... Δεν έχω ενδειξη για προωρο τοκετό περα του ότι έχω απλά διδυμα...

Χεχε. Γράφανε μαζί και απάντησες στις ερωτήσεις μου. Γνώμη μου είναι πως αν δεν έχεις άλλη ένδειξη για πρόωρο τοκετό, να μην μπεις στην διαδικασία. Αλλιώς ρώτα την γιατρό σου τους λόγους που στο προτείνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ιατρός μου λέει καθαρά για να προνοησουμε...αυρο μου είπε! Όχι ένδειξη δεν έχω... Για αυτό δεν θέλω, επίσης θυμήθηκα και ξέχασα να της πω ότι με είχαν πειράξει πολύ τα χάπια κορτιζόνης που έπαιρνα :( θα πάρω μια και τον παλιό μου ιατρό να τον ρωτήσω να δω τι θα πει... Δεν θέλω να τις κάνω η αλήθεια είναι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Η ιατρός μου λέει καθαρά για να προνοησουμε...αυρο μου είπε! Όχι ένδειξη δεν έχω... Για αυτό δεν θέλω, επίσης θυμήθηκα και ξέχασα να της πω ότι με είχαν πειράξει πολύ τα χάπια κορτιζόνης που έπαιρνα :( θα πάρω μια και τον παλιό μου ιατρό να τον ρωτήσω να δω τι θα πει... Δεν θέλω να τις κάνω η αλήθεια είναι... 

Νομίζω να ξαναμιλήσεις και μαζί της και με τον προηγούμενο σου γιατρο που ξερει κι εκείνος το ιστορικό σου. Οι ενέσεις κορτιζόνης γίνονται για το καλό  των μωρων, αρκει να υπαρχει λόγος. Πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να μιλήσεις και με τους 2!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η MariannakiM είπε:

Ναι εμένα μου έκαναν στην 32η που ετοιμάστηκε η μικρή να βγει. Σίγουρα θα έχουν κάνει και στην Κλαιρη. Να στις κάνει προληπτικά ε; Αν τις κάνεις να προσέξεις λίγο παραπάνω με την διατροφή γιατί απορρυθμιζει για λίγες ημέρες το σάκχαρο. Μην τρομάξεις! 

Ναι κι εγω τις εκανα τις ενεσεις....δυο εκανα σε δυο συνεχομενες μερες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Ναι κι εγω τις εκανα τις ενεσεις....δυο εκανα σε δυο συνεχομενες μερες!!

Από δύο κάθε μέρα ή μια την ημέρα? Εμένα μου είπε διπλές δόσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..Πριν 3 περίπου εβδομάδες στις 28 Ιουνίου έφερα στο κόσμο το βατραχάκι μου..Ένα υγιέστατο αγοράκι..Σας παρακολουθούσα από την αρχή  που γράφατε για τις εγκυμοσύνες σας όλες και πολλές φορές πήγα να γράψω και εγώ αλλά τελευταία στιγμή δε το έκανα γιατί φοβόμουν λόγω παλαιότερης άτυχης εμπειρίας μη ξανασυμβεί πάλι κάτι και απογοητεύω οπότε το άφηνα..Εύχομαι σε όλες σας καλή λευτεριά και να μη φοβάστε τπτ!!Εγώ γέννησα με αναγκαστική καισαρική τελευταίας στιγμής παρόλο που πηγαίναμε για φυσιολογικό και τελικά τπτ δεν είναι είναι όλα τόσο δύσκολα είναι όλα μέσα σε ελεγχόμενα πλαίσια στις μέρες μας και πάντα με σεβασμό στην έγκυο..Όσο για το μικρό?Είναι υπέροχος..Από τη δεύτερη εβδομάδα έχουμε κολικούς βέβαια που τον ταλαιπωρούν,με το θηλασμό δε τα πολυκαταφέρνουμε γιατί όταν γεννήθηκε μου τον πήραν για 4 μέρες γιατί είχε θέμα με το αναπνευστικό και χάθηκε πολύτιμος χρόνος εκεί αλλά κατα τα άλλα είναι αυτοκόλλητος μαζί μου..χιχι!Και παρόλη τη περιπέτεια τις ημέρες του τοκετού και μετά τις θυμάμαι σα μια γλυκιά ανάμνηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Από δύο κάθε μέρα ή μια την ημέρα? Εμένα μου είπε διπλές δόσεις 

Κι εγω θα κανω τις ενεσεις δυο μερες απο μια δοση

τις κανουμε προληπτικα οσες ειμαστε για καισαρικη για να ελαχιστοποιηθουν οι πιθανοτητες να μην εχει αναπτυχθει το αναπνευστικο στο μωρο!

αρα ειναι για καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Από δύο κάθε μέρα ή μια την ημέρα? Εμένα μου είπε διπλές δόσεις 

Εμένα μου κάνανε 2 στο 24ωρο αλλά 1 φορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η deka είπε:

Καλημέρα κορίτσια..Πριν 3 περίπου εβδομάδες στις 28 Ιουνίου έφερα στο κόσμο το βατραχάκι μου..Ένα υγιέστατο αγοράκι..Σας παρακολουθούσα από την αρχή  που γράφατε για τις εγκυμοσύνες σας όλες και πολλές φορές πήγα να γράψω και εγώ αλλά τελευταία στιγμή δε το έκανα γιατί φοβόμουν λόγω παλαιότερης άτυχης εμπειρίας μη ξανασυμβεί πάλι κάτι και απογοητεύω οπότε το άφηνα..Εύχομαι σε όλες σας καλή λευτεριά και να μη φοβάστε τπτ!!Εγώ γέννησα με αναγκαστική καισαρική τελευταίας στιγμής παρόλο που πηγαίναμε για φυσιολογικό και τελικά τπτ δεν είναι είναι όλα τόσο δύσκολα είναι όλα μέσα σε ελεγχόμενα πλαίσια στις μέρες μας και πάντα με σεβασμό στην έγκυο..Όσο για το μικρό?Είναι υπέροχος..Από τη δεύτερη εβδομάδα έχουμε κολικούς βέβαια που τον ταλαιπωρούν,με το θηλασμό δε τα πολυκαταφέρνουμε γιατί όταν γεννήθηκε μου τον πήραν για 4 μέρες γιατί είχε θέμα με το αναπνευστικό και χάθηκε πολύτιμος χρόνος εκεί αλλά κατα τα άλλα είναι αυτοκόλλητος μαζί μου..χιχι!Και παρόλη τη περιπέτεια τις ημέρες του τοκετού και μετά τις θυμάμαι σα μια γλυκιά ανάμνηση..

Να σου ζήσει κοριτσι μου, να είσαστε και οι 2 σας πάντα καλά κια να ξεπερνάτε όλες τις δυσκολίες που μπορεί να σας τύχουν! Να είναι υγιής, τυχερός και χαρούμενος ο βατραχουλης σου! Να τον χαίρεσαι και να σε χαίρεται!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κορτας είπε:

Κι εγω θα κανω τις ενεσεις δυο μερες απο μια δοση

τις κανουμε προληπτικα οσες ειμαστε για καισαρικη για να ελαχιστοποιηθουν οι πιθανοτητες να μην εχει αναπτυχθει το αναπνευστικο στο μωρο!

αρα ειναι για καλο

Για καλό θα είναι σίγουρα! Εμένα μου έβαλε διπλή δόση ίσως λόγω διδύμων... Τι να πω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Κορτας είπε:

Αχ με το καλο εσεις που γεννατε αυριο και μεθαυριο!!!!

εγω γενναω την αλλη παρασκευη με καισαρικη απο επιλογη!

σημερα ειμαι 37+4 οποτε την αλλη παρασκευη θα ειμαι 38+6

που βρισκεται αυτο το πινακακι που ημασταν ολες γραμμενες αναλογα με την πητ;; 

Σελίδα 27 είναι το πινακακι καλή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MariannakiM είπε:

Εμένα μου κάνανε 2 στο 24ωρο αλλά 1 φορά. 

Καταλαβα... Εγώ κατάλαβα για διπλή δόση δύο φορές πάντως... Τι να πω... Θα πάω να τις κάνω να τελειώνω. Μου είπε δεν έχει σχέση η κορτιζονη χάπι που με είχε πειράξει με τις ενεσεις... Ίδωμεν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η joy2 είπε:

Καταλαβα... Εγώ κατάλαβα για διπλή δόση δύο φορές πάντως... Τι να πω... Θα πάω να τις κάνω να τελειώνω. Μου είπε δεν έχει σχέση η κορτιζονη χάπι που με είχε πειράξει με τις ενεσεις... Ίδωμεν... 

Ναι μπορεί λόγω διδύμων. Ότι σου είπε ο γιατρός σου κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η deka είπε:

Καλημέρα κορίτσια..Πριν 3 περίπου εβδομάδες στις 28 Ιουνίου έφερα στο κόσμο το βατραχάκι μου..Ένα υγιέστατο αγοράκι..Σας παρακολουθούσα από την αρχή  που γράφατε για τις εγκυμοσύνες σας όλες και πολλές φορές πήγα να γράψω και εγώ αλλά τελευταία στιγμή δε το έκανα γιατί φοβόμουν λόγω παλαιότερης άτυχης εμπειρίας μη ξανασυμβεί πάλι κάτι και απογοητεύω οπότε το άφηνα..Εύχομαι σε όλες σας καλή λευτεριά και να μη φοβάστε τπτ!!Εγώ γέννησα με αναγκαστική καισαρική τελευταίας στιγμής παρόλο που πηγαίναμε για φυσιολογικό και τελικά τπτ δεν είναι είναι όλα τόσο δύσκολα είναι όλα μέσα σε ελεγχόμενα πλαίσια στις μέρες μας και πάντα με σεβασμό στην έγκυο..Όσο για το μικρό?Είναι υπέροχος..Από τη δεύτερη εβδομάδα έχουμε κολικούς βέβαια που τον ταλαιπωρούν,με το θηλασμό δε τα πολυκαταφέρνουμε γιατί όταν γεννήθηκε μου τον πήραν για 4 μέρες γιατί είχε θέμα με το αναπνευστικό και χάθηκε πολύτιμος χρόνος εκεί αλλά κατα τα άλλα είναι αυτοκόλλητος μαζί μου..χιχι!Και παρόλη τη περιπέτεια τις ημέρες του τοκετού και μετά τις θυμάμαι σα μια γλυκιά ανάμνηση..

Τι ωραία νέα! Να σου ζήσει κορίτσι μου! Γερός και καλότυχος να είναι! Χαίρομαι που όλα τελικά πήγαν καλά! Όσο για τον θηλασμό, ίσως μια σύμβουλος θηλασμού σε βοηθούσε να επανέλθεις! Όπως και να έχει να είσαι εσύ καλά και το μωρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η MariannakiM είπε:

Ναι μπορεί λόγω διδύμων. Ότι σου είπε ο γιατρός σου κορίτσι μου! 

Ναι κοριτσι μου! Ελπίζω να μη με πειράξουν μόνο! Θα σας ενημερώσω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Ναι κοριτσι μου! Ελπίζω να μη με πειράξουν μόνο! Θα σας ενημερώσω! :)

Εννοείται να ενημερώσεις! Σήμερα θα πας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...