Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Κορίτσια μου έχει συνδυάσει καμία στήθος κ μπιμπερό με μητρικό γάλα?

Εγώ το έκανα από τις 10 μέρες νομίζω... έδινα καμία φορά από αυτό που έβγαζα αν ήθελα να κάνω κάτι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Christinapsr είπε:

Εγώ το έκανα από τις 10 μέρες νομίζω... έδινα καμία φορά από αυτό που έβγαζα αν ήθελα να κάνω κάτι... 

Α ωραία! Σ ευχαριστώ κοπέλα μου. Σκεφτόμαι να αρχίσω κ γω να βγάζω κ να αποθηκευω σιγά σιγά. Για καμία βόλτα έξω η για να του δώσει κάποιος άλλος Εάν πρέπει να κάνω κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Κορίτσια μου έχει συνδυάσει καμία στήθος κ μπιμπερό με μητρικό γάλα?

Και εγώ το έκανα όταν ξεκίνησαν οι κολικοί για να δίνω τις σταγόνες πρεβιοτικών και όπως λες και εσύ αν χρειαζότανε να λείψω για κάποιες ώρες και θα το κρατούσε κάποιος άλλος το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και εγώ το έκανα όταν ξεκίνησαν οι κολικοί για να δίνω τις σταγόνες πρεβιοτικών και όπως λες και εσύ αν χρειαζότανε να λείψω για κάποιες ώρες και θα το κρατούσε κάποιος άλλος το μωρό. 

Το αποθηκευες σε σακουλακια η δοχείο? Συντήρηση η κατάψυξη? Αυτά δεν ξέρω πώς να κάνω. Μην κανω καμια ζημια στο γαλα κ στο παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η LondonBaby είπε:

Το αποθηκευες σε σακουλακια η δοχείο? Συντήρηση η κατάψυξη? Αυτά δεν ξέρω πώς να κάνω. Μην κανω καμια ζημια στο γαλα κ στο παιδί. 

Επειδή δεν θήλασα για πολύ καιρό προσπαθούσα κυρίως να θηλάσω πρώτα το μωρό και μετά να βγάλω για αποθήκευση. Αν ήξερα ότι λόγου χάρη το απόγευμα θα πρέπει να λείψω για 2-3 ώρες το έβαζα σε μπιμπερό με κλειστό καπάκι στην συντήρηση οπότε η μητέρα μου απλά το ζέσταινε. Αν απλά περίσσευε το έβαζα σε σακουλάκι στην κατάψυξη για μακροπρόθεσμη συντήρηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

@joy2  τι να σου πω, εξαρτάται πόση αιμορραγία θα έχεις! Εγώ είχα πολλές μέρες τρελή αιμορραγία για πάνω από 20 μέρες λόγω των φαρμάκων για την πρόκληση. 

Μμμμ κατάλαβα... Πωπωωω... Καλά όπως κ να εχει, θα στείλω τη μάνα να μου πάρει κ άλλες αν χρειαστει! Ελπίζω να μην έχω πολλή αιμορραγία εγώ μιας κ θα γλυτώσω τη πρόκληση... Πάντως βέβαια και λόγω του αίματος που χάνουμε φεύγει και το πρήξιμο και η κατακράτηση λογικά... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Κορίτσια μου έχει συνδυάσει καμία στήθος κ μπιμπερό με μητρικό γάλα?

Αυτό θέλω να κάνω εγώ... Ας μας απαντήσει κάποια έμπειρη μανούλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

Μμμμ κατάλαβα... Πωπωωω... Καλά όπως κ να εχει, θα στείλω τη μάνα να μου πάρει κ άλλες αν χρειαστει! Ελπίζω να μην έχω πολλή αιμορραγία εγώ μιας κ θα γλυτώσω τη πρόκληση... Πάντως βέβαια και λόγω του αίματος που χάνουμε φεύγει και το πρήξιμο και η κατακράτηση λογικά... :)

Δεν φαντάζεσαι πόσο ξεφουσκώνεις. Εγώ μέσα σε μια βδομάδα νιώθω αρκετά καλύτερα από το πρήξιμο. Τα πόδια κ τα χέρια μου επιτέλους έγιναν ανθρώπινα. Φοράω κορσέ κ προσπαθώ να μαζέψω και την κοιλιά. Ευτυχώς δεν έχω τώρα πολύ αίμα. Αλλά έχασα αρκετό στη γέννα κ τις πρώτες 3 μέρες. Οπότε είχα πολλές ζαλάδες Κ έλλειψη συγκέντρωσης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Δεν φαντάζεσαι πόσο ξεφουσκώνεις. Εγώ μέσα σε μια βδομάδα νιώθω αρκετά καλύτερα από το πρήξιμο. Τα πόδια κ τα χέρια μου επιτέλους έγιναν ανθρώπινα. Φοράω κορσέ κ προσπαθώ να μαζέψω και την κοιλιά. Ευτυχώς δεν έχω τώρα πολύ αίμα. Αλλά έχασα αρκετό στη γέννα κ τις πρώτες 3 μέρες. Οπότε είχα πολλές ζαλάδες Κ έλλειψη συγκέντρωσης. 

Ωωωω κατάλαβα... Πάλι καλά!! Μήπως έπρεπε να πάρεις λίγο σίδηρο... Αμήν να ξεφουσκωσουμε πια γιατί έχουμε γίνει σαν λουκάνικα! :) βέβαια κ εγώ θα ήθελα να βάλω κορσέ αλλά λόγω της τομής δεν νομιζω ότι θα επιτρέπεται :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MariannakiM είπε:

Ναι αυτό είναι το θέμα. Ότι η μήτρα θα τις κάνει τις συσπάσεις με τον θηλασμό. Κι αυτή στο Αττικό στο Χαϊδάρι γέννησε. Της το φέρνουνε καθημερινά και το πετάει. Είμαι και σε μια ομάδα για τον θηλασμό και λέγανε κι εκεί τα κορίτσια ότι το κάνουνε πολυ συχνά χωρίς να στο λένε και λέγανε αυτό ακριβώς ότι έτσι και αλλιώς η μήτρα θα συσπαστει αν θηλάσεις. Το δίνουνε και για αιμορραγία. Εγώ σκέψου μου το έδινε ο κτηνίατρος για την σκυλίτσα μου που πάθαινε ψευδοκυησεις και θέλαμε να της κόψουμε το γάλα! Θα ρωτήσω τον γιατρό μου αν μπορεί να δώσει οδηγία να μη μου δώσουνε. Απλά σας το λέω για να προσέξετε και εσείς μανούλες που θέλετε να θηλασετε. Ρωτήστε τί σας δίνουνε και μιλήστε με τον γιατρό σας. ?

Εγώ πάντως που γέννησα με καισαρική το πήρα το mitrotan και μάλιστα έπρεπε για να κάνει συσπάσεις η μήτρα για να επανέλθει και μην αδρανήσει...Αυτό για τη συσχέτιση με το θηλασμό δεν το έχω ξανακούσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

Ωωωω κατάλαβα... Πάλι καλά!! Μήπως έπρεπε να πάρεις λίγο σίδηρο... Αμήν να ξεφουσκωσουμε πια γιατί έχουμε γίνει σαν λουκάνικα! :) βέβαια κ εγώ θα ήθελα να βάλω κορσέ αλλά λόγω της τομής δεν νομιζω ότι θα επιτρέπεται :(

Παίρνω 3 φορές την ημέρα κ βιταμίνη d κ παυσίπονα. Ειπα σιγα σιγα να τα μειωσω αλλα σημερα που ειπα δεν θα παρω το πρωι να δω πως θα ειμαι. Με έπιασε ένας πόνος πριν καμία ώρα δεν μπορούσα να κουνηθώ και μια ζαλαδα σαν να εσβηνα. Ο μικρός έκλαιγε κ τον θήλαζα κ γω δεν μπορούσα να πάρω ανάσα από το πόνο. Απλά είχα ξαπλώσει κ πήρα τον άντρα μου κ έφυγε από το γραφείο (ευτυχώς είναι κοντα) κ ήρθε κ πήρε το μωρό από την αγκαλιά μου. Ούτε να γυρισω να τον ακουμπήσω δίπλα μου δεν μπορούσα. Τώρα είμαι λίγο καλύτερα. Τουλάχιστον μπορώ να σταθώ στα πόδια μου. Τι να ήταν αυτό? Σύσπαση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBabyΠωπωπω..αρα υποφερετε κ εσείς με τη φυσιολογική γέννα δηλαδή που λένε γίνεσαι αμέσως καλά... Αχχ μακάρι να ήξερα κορίτσι μου τι ήταν... Πρωτάρα εγώ :) θα φάω τη καισαρική δυστυχώς :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

@LondonBabyΠωπωπω..αρα υποφερετε κ εσείς με τη φυσιολογική γέννα δηλαδή που λένε γίνεσαι αμέσως καλά... Αχχ μακάρι να ήξερα κορίτσι μου τι ήταν... Πρωτάρα εγώ :) θα φάω τη καισαρική δυστυχώς :(

Με επιασε τοσο ξαφνικα. Ενω ημουν μια χαρα. Τι να πω? Όλες υποφέρουμε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Τι να κάνουμε? Αυτά έχει η μητρότητα. Όλα για αυτά τα πλασματάκια που βγαίνουν κ αλλάζουν όλο μας τον κόσμο. ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την πρώτη κιόλας στιγμή που έβαλα το μωρό στο στήθος ξεκίνησαν οι συσπάσεις της μήτρας και ήτανε πολύ έντονες και επώδυνες στην αρχή και βδομάδα με την βδομάδα γινόταν ηπιότερες. Εγώ μόνο ενέσεις έκανα για 10 μέρες στην κοιλιά υποδόριες και δεν έπαιρνα καθόλου φάρμακα όπως σίδηρο κλπ. 

@joy2  είναι καθαρά θέμα οργανισμού το πόσο γρήγορα επανέρχεται. Εγώ με καισαρική σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα και πήγα τουαλέτα κανονικά και η κοπέλα δίπλα μου που γέννησε φυσιολογικά μέχρι να φύγει πήγαινε σαν την πάπια και πονούσε πάρα πολύ. Γιατί και στον φυσιολογικό λίγο κοψιματάκι από κάτω θα το έχεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Με επιασε τοσο ξαφνικα. Ενω ημουν μια χαρα. Τι να πω? Όλες υποφέρουμε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Τι να κάνουμε? Αυτά έχει η μητρότητα. Όλα για αυτά τα πλασματάκια που βγαίνουν κ αλλάζουν όλο μας τον κόσμο. ❤❤❤

Έχεις δίκιο κορίτσι μου έτσι είναι απλά από ο, τι άκουγα υποτίθεται στην καισαρική υποφέρεις πιο πολύ... Αλλά ναι είναι πως θα αντιδράσει κάθε οργανισμός!! Έτσι είναι ολα για αυτά χαλάλι ❤️ ❤️ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

@KONSTANTIA έχεις δίκιο! Είναι αναμενόμενο ότι θα υπάρξει ταλαιπωρία :) χαλάλι όμως όπως είπαμε! Πηγες ιατρό? Όλα οκ? 

Ναι, όλα καλά! Είμαστε πλέον 2600, μια χαρά αμνιακό και πλακούντα όχι γερασμένο και αύριο φεύγω για θάλασσα! Για τοκετό με προειδοποίησε ότι από το νοσοκομείο θα μου δώσουν ή στις 8 ή στις 12 Αυγούστου με πιο πιθανή την δεύτερη ημερομηνία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ναι, όλα καλά! Είμαστε πλέον 2600, μια χαρά αμνιακό και πλακούντα όχι γερασμένο και αύριο φεύγω για θάλασσα! Για τοκετό με προειδοποίησε ότι από το νοσοκομείο θα μου δώσουν ή στις 8 ή στις 12 Αυγούστου με πιο πιθανή την δεύτερη ημερομηνία.

Μία χαρά τέλεια!! Μπράβο τι καλά!! Απλλςυσε βουτιες και για μας! Μακάρι να σου δώσουν στις 8 να είμαστε κοντά κοντά στην ημερομηνία! 5 μπαίνω εγώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γειά σας, 

38 εβδομάδα, πήγα σήμερα γιατρό, η μπέμπα φουλ ενεργητική στο nst αλλά του γιατρού δεν του άρεσε πάλι κάτι, θα πάω το πρωί για επανάληψη, τη βλέπει να ζορίζεται και μπορεί λέει να με βάλει μέσα.. Ο σύντροφος λείπει ακόμα θα έρθει σε δύο μέρες ?.. 

Από τα άλλα νέα τα κιλά μου αρχίζουν και ξεφεύγουν δύο βδομάδες τώρα και με έχει πάρει από κάτω.. Ουφ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Κορίτσια γειά σας, 

38 εβδομάδα, πήγα σήμερα γιατρό, η μπέμπα φουλ ενεργητική στο nst αλλά του γιατρού δεν του άρεσε πάλι κάτι, θα πάω το πρωί για επανάληψη, τη βλέπει να ζορίζεται και μπορεί λέει να με βάλει μέσα.. Ο σύντροφος λείπει ακόμα θα έρθει σε δύο μέρες ?.. 

Από τα άλλα νέα τα κιλά μου αρχίζουν και ξεφεύγουν δύο βδομάδες τώρα και με έχει πάρει από κάτω.. 

Για τα κιλά μη σκας εγώ σε δυο εβδομάδες τα έχασα όλα δεν καταλαβαίνεις πως φεύγουνε.μην αγχώνεσαι 38 εβδομάδων είσαι μπορεί να θέλει να βγει η μπεμπουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MissMary μου, μην στεναχωριέσαι καθόλου, έχεις ένα ανεπτυγμένο μωράκι που δεν θα αντιμετωπίσει προβλήματα κατά τον τοκετό και αυτή είναι η ουσία. Η νύφη μου μπήκε χθες στο Διαβαλκανικό με χαμηλό αμνιακό και είναι στην 34η εβδομάδα, έχει ήδη κάνει τις ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρού και αν δεν βελτιωθεί μέχρι την Κυριακή (την έχουν με όρο) θα πάνε την Δευτέρα για καισαρική.

Όσον αφορά τα κιλά, με το που θα βγει το μωρό θα δεις διαφορά γιατί κάποια κιλά είναι σίγουρα κατακράτηση αλλά ειδικά με τον θηλασμό και τα ξενύχτια θα επανέλθεις χωρίς να το καταλάβεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Μία χαρά τέλεια!! Μπράβο τι καλά!! Απλλςυσε βουτιες και για μας! Μακάρι να σου δώσουν στις 8 να είμαστε κοντά κοντά στην ημερομηνία! 5 μπαίνω εγώ :)

Αν είμαι τυχερή και πέσω σε καλό γιατρό - την τελευταία φορά έπεσα σε έναν ηλίθιο που ούτε παραπεμπτικό δεν ήξερε να γράψει- μπορεί να τον ψησω για  8. Δεν έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά αφενός και αφετέρου 4 μέρες παραπάνω με το μωρό στην περίπτωση μου μετράνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια!! Αύριο το πρωί μπαίνω με το βαλιτσάκι μου! Καισαρική τελικά, η μικρή ζορίζεται, κάνει κάτι βραδυκαρδιες.. Οπότε μιλήσαμε με τον γιατρό και είπαμε να μη το διακινδυνεψουμε και ζοριστεί κι άλλο... Πω πω ήρθε η ώρα! Καλά περάσαμε τόσο καιρό με τη μπέμπα μέσα στη κοιλίτσα! Ήρθε η ώρα να τη δούμε! Ο μπαμπάς μας αν προλάβει θα έρθει αύριο αλλιώς μεθαύριο, έχει στεναχώρηθει λίγο που λείπει. Δεν πειράζει θα μας έχει για πάντα του είπα! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Κορίτσια!! Αύριο το πρωί μπαίνω με το βαλιτσάκι μου! Καισαρική τελικά, η μικρή ζορίζεται, κάνει κάτι βραδυκαρδιες.. Οπότε μιλήσαμε με τον γιατρό και είπαμε να μη το διακινδυνεψουμε και ζοριστεί κι άλλο... Πω πω ήρθε η ώρα! Καλά περάσαμε τόσο καιρό με τη μπέμπα μέσα στη κοιλίτσα! Ήρθε η ώρα να τη δούμε! Ο μπαμπάς μας αν προλάβει θα έρθει αύριο αλλιώς μεθαύριο, έχει στεναχώρηθει λίγο που λείπει. Δεν πειράζει θα μας έχει για πάντα του είπα! ??

Αντε με το καλό!! Έφτασε η ώρα!!! Αύριο τέτοια ώρα θα την έχεις στην αγκαλιά σου!!

Πόσων εβδομάδων έφτασες;;

Με το καλό να υποδεχτείτε και τον μπαμπά σας!!

Θα περιμένουμε νέα σου!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...