Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

@geosid81 ότι λέει ο γιατρός καλή μου! Αυτός άλλωστε έχει και την ευθύνη! Είμαι στην 35η εβδομάδα τώρα δλδ ουσιαστικά την Κυριακή μπαίνω στον μήνα μου!

@joy2  όντως μας λυπήθηκε ο Θεός και δρόσισε! Καλά έκανες και έφτιαξες την βαλίτσα, εγώ το αμελω επίτηδες για να μην ξεσηκωνομαι ? 

Όσες είσαστε κοντά στον τοκετό, πάνες αγοράσατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

@geosid81 ότι λέει ο γιατρός καλή μου! Αυτός άλλωστε έχει και την ευθύνη! Είμαι στην 35η εβδομάδα τώρα δλδ ουσιαστικά την Κυριακή μπαίνω στον μήνα μου!

@joy2  όντως μας λυπήθηκε ο Θεός και δρόσισε! Καλά έκανες και έφτιαξες την βαλίτσα, εγώ το αμελω επίτηδες για να μην ξεσηκωνομαι ? 

Όσες είσαστε κοντά στον τοκετό, πάνες αγοράσατε;

Με το καλό και καλά αποτελέσματα πάλι! Εγώ τα έχω αγοράσει όλα και τις πάνες, εκτός από τις σερβιέτες λοχειας που θα πάω στο φαρμακείο να πάρω... Μωρέ θα την φτιάξω την βαλίτσα γιατί ξέρεις τα δίδυμα μπορεί να κάνουν την έκπληξη ανά πάσα στιγμή και δεν θέλω να το αφήσω τελευταία στιγμή! Εσείς εντάξει, έχετε περιθώριο οι υπόλοιπες  :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

Με το καλό και καλά αποτελέσματα πάλι! Εγώ τα έχω αγοράσει όλα και τις πάνες, εκτός από τις σερβιέτες λοχειας που θα πάω στο φαρμακείο να πάρω... Μωρέ θα την φτιάξω την βαλίτσα γιατί ξέρεις τα δίδυμα μπορεί να κάνουν την έκπληξη ανά πάσα στιγμή και δεν θέλω να το αφήσω τελευταία στιγμή! Εσείς εντάξει, έχετε περιθώριο οι υπόλοιπες  :)

Για την λοχεία είχα πάρει πάνες βρακάκι, βέβαια είχα τρελή αιμορραγία λόγω πρόκλησης και ήταν και χειμώνας και τα φορούσα ευχάριστα. Τώρα μέσα στον Αύγουστο μάλλον θα βγάλω την μπέμπελη αν βάλω τέτοιο πράγμα οπότε θα ψάξω για σερβιέτες...Πάνες ποιες πήρες; Εγώ θα πάρω babylino sensitive την επόμενη εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Για την λοχεία είχα πάρει πάνες βρακάκι, βέβαια είχα τρελή αιμορραγία λόγω πρόκλησης και ήταν και χειμώνας και τα φορούσα ευχάριστα. Τώρα μέσα στον Αύγουστο μάλλον θα βγάλω την μπέμπελη αν βάλω τέτοιο πράγμα οπότε θα ψάξω για σερβιέτες...Πάνες ποιες πήρες; Εγώ θα πάρω babylino sensitive την επόμενη εβδομάδα!

Babylino sensitive κ εγώ τα βρήκα σε προσφορά! 40 ευρώ σχεδόν 300 κομμάτια! Βρε τι τράβηξες κ εσύ! Εγώ πήγα φαρμακείο πήρα τις σερβιέτες τενα και πήρα κ βρακάκια μιας χρήσεως για να μη πετάω τα δικά μου ααχαχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Babylino sensitive κ εγώ τα βρήκα σε προσφορά! 40 ευρώ σχεδόν 300 κομμάτια! Βρε τι τράβηξες κ εσύ! Εγώ πήγα φαρμακείο πήρα τις σερβιέτες τενα και πήρα κ βρακάκια μιας χρήσεως για να μη πετάω τα δικά μου ααχαχ 

Καλά εσύ θα πήξεις να αγοράζεις πάνες και μωρομάντηλα ? Τι νούμερο πήρες; Και εγώ tena σκέφτομαι να πάρω ή sani lady, ότι βρω σε καλύτερη τιμή!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλά εσύ θα πήξεις να αγοράζεις πάνες και μωρομάντηλα ? Τι νούμερο πήρες; Και εγώ tena σκέφτομαι να πάρω ή sani lady, ότι βρω σε καλύτερη τιμή!!!!

Αχαχα άσε άσε... Αφού σκέφτομαι σοβαρά μετά το δίμηνο ή τρίμηνο να το αλλάξω σε πάνες επαναχρησιμοποιουμενες... Εγώ τις τενα τις πήρα 10€ στο φαρμακείο, δεν ξέρω αν είναι καλή τιμή... Πάνες πήρα το νούμερο 1 μιας κ τα δικά μου κανένα δικιλο θα είναι στην αρχή, θα είναι μικρούλια μωρέ, αντε να φτάσουν 3 κιλα σε έναν μήνα... Για τόσο θα φτάσουν οι πάνες... Μετα βλέπουμε! Οι pampers από ο, τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες δεν είναι ιδιαίτερα καλές... Οπότε βλέπουμε babylino, μετά αν τους πειράζουν λέω να δοκιμάσω agnotis, αν τους πειραζουν κ αυτές θα πάρω επαναπλενομενες που δεν δημιουργούν ερεθισμούς από ο, τι ξέρω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η joy2 είπε:

Αχαχα άσε άσε... Αφού σκέφτομαι σοβαρά μετά το δίμηνο ή τρίμηνο να το αλλάξω σε πάνες επαναχρησιμοποιουμενες... Εγώ τις τενα τις πήρα 10€ στο φαρμακείο, δεν ξέρω αν είναι καλή τιμή... Πάνες πήρα το νούμερο 1 μιας κ τα δικά μου κανένα δικιλο θα είναι στην αρχή, θα είναι μικρούλια μωρέ, αντε να φτάσουν 3 κιλα σε έναν μήνα... Για τόσο θα φτάσουν οι πάνες... Μετα βλέπουμε! Οι pampers από ο, τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες δεν είναι ιδιαίτερα καλές... Οπότε βλέπουμε babylino, μετά αν τους πειράζουν λέω να δοκιμάσω agnotis, αν τους πειραζουν κ αυτές θα πάρω επαναπλενομενες που δεν δημιουργούν ερεθισμούς από ο, τι ξέρω! 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει επαναπλενόμενες ποτέ, οι pampers δεν με ικανοποίησαν γιατί βρεχότανε το μωρό, ήταν και ακριβές. Όσον αφορά τις agnotis, επειδή τότε μπορούσες να τις αγοράσεις μόνο μέσω του site τους είχα πολύ κακή συνεννόηση με την courier που συνεργαζόντουσαν και βαρέθηκα να ασχολούμαι. Τώρα που τις βρίσκεις και στα super market, δοκίμασέ τες. Τις Libero δεν έχω πάρει ποτέ, είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ! Πόσες σερβιέτες πήρες με 10 ευρώ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@geosid81 ότι λέει ο γιατρός καλή μου! Αυτός άλλωστε έχει και την ευθύνη! Είμαι στην 35η εβδομάδα τώρα δλδ ουσιαστικά την Κυριακή μπαίνω στον μήνα μου!

@joy2  όντως μας λυπήθηκε ο Θεός και δρόσισε! Καλά έκανες και έφτιαξες την βαλίτσα, εγώ το αμελω επίτηδες για να μην ξεσηκωνομαι ? 

Όσες είσαστε κοντά στον τοκετό, πάνες αγοράσατε;

Εγώ την είχα ξεκινήσει πριν ξεκινήσει ο πρόωρος τοκετός, οπότε μετά την ολοκλήρωσα γιατί έχει πάει και έχει έρθει στο αυτοκίνητο αρκετές φορές! 

Πάνες είχα παραγγείλει επίσης εδώ και κανένα 2μηνο γιατί είχα βρει κάτι καλές προσφορές pampers 1+1 δώρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Αχαχα άσε άσε... Αφού σκέφτομαι σοβαρά μετά το δίμηνο ή τρίμηνο να το αλλάξω σε πάνες επαναχρησιμοποιουμενες... Εγώ τις τενα τις πήρα 10€ στο φαρμακείο, δεν ξέρω αν είναι καλή τιμή... Πάνες πήρα το νούμερο 1 μιας κ τα δικά μου κανένα δικιλο θα είναι στην αρχή, θα είναι μικρούλια μωρέ, αντε να φτάσουν 3 κιλα σε έναν μήνα... Για τόσο θα φτάσουν οι πάνες... Μετα βλέπουμε! Οι pampers από ο, τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες δεν είναι ιδιαίτερα καλές... Οπότε βλέπουμε babylino, μετά αν τους πειράζουν λέω να δοκιμάσω agnotis, αν τους πειραζουν κ αυτές θα πάρω επαναπλενομενες που δεν δημιουργούν ερεθισμούς από ο, τι ξέρω! 

Κι εγώ tena σερβιέτες πήρα για μένα. 

Ωχ αυτό για τις pampers το ακούω πρώτη φορά. Κι εγώ τις πήρα γιατί όλες αυτές μου προτεινανε... 

Μου έχει φέρει βέβαια και ένα κουτί babylino η πεθερά αλλά έχω κάνει ήδη στοκ για 2 μήνες... ?

Τις agnotis μου τις βγάζει κι εμένα συνέχεια στο fb αλλά δεν ξέρω καμία που να τις έχει δοκιμάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η MariannakiM είπε:

Κι εγώ tena σερβιέτες πήρα για μένα. 

Ωχ αυτό για τις pampers το ακούω πρώτη φορά. Κι εγώ τις πήρα γιατί όλες αυτές μου προτεινανε... 

Μου έχει φέρει βέβαια και ένα κουτί babylino η πεθερά αλλά έχω κάνει ήδη στοκ για 2 μήνες... ?

Τις agnotis μου τις βγάζει κι εμένα συνέχεια στο fb αλλά δεν ξέρω καμία που να τις έχει δοκιμάσει. 

Εμένα μου μυρίζανε οι πάνες της pampers και είχαμε και διαρροές, τι να σου πω όμως, θα τις δοκιμάσεις και θα κρίνεις μόνη σου! Οι agnotis μοιάζουν περισσότερο με τις pampers αλλά είναι σε καλύτερη τιμή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. ☺️ οι μανούλες που δίνουν ξένο γάλα, πώς το κρυώνετε πριν το δωσετε στο μωράκι; εγω το βάζω σε ένα μπολάκι με κρύο νερό κ μετά για λίγο κ κάτω από τη βρύση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elen81  μια χαρά το κρυώνεις! Απλά φρόντιζε το νερό να μην καίει όταν κάνεις το γάλα για να μην καταστρέφεται το γάλα, να είναι λίγο πιο ζεστό από χλιαρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2  τι να σου πω, εξαρτάται πόση αιμορραγία θα έχεις! Εγώ είχα πολλές μέρες τρελή αιμορραγία για πάνω από 20 μέρες λόγω των φαρμάκων για την πρόκληση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια που έχετε ξαναγίνει μανούλες και αυτές που γίνατε προσφάτως και αποφασίσατε για αποκλειστικό θηλασμό, θέλω μια ερώτηση να κάνω. Σας δώσανε στο μαιευτηριο mitrotan??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Κορίτσια που έχετε ξαναγίνει μανούλες και αυτές που γίνατε προσφάτως και αποφασίσατε για αποκλειστικό θηλασμό, θέλω μια ερώτηση να κάνω. Σας δώσανε στο μαιευτηριο mitrotan??? 

Τι είναι αυτό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Τι είναι αυτό? 

Είναι ένα χάπι που δίνουνε μετά τον τοκετό για τις συσπάσεις της μήτρας και για τυχόν αιμορραγία αλλά δεν επιτρέπεται στον θηλασμό. Κανονικά πρεπει να σε ενημερώνουνε και να σε ρωτάνε. Μια φίλη που γέννησε πριν 3 ημέρες της τα φέρνουνε και δεν τα παίρνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Elen81  μια χαρά το κρυώνεις! Απλά φρόντιζε το νερό να μην καίει όταν κάνεις το γάλα για να μην καταστρέφεται το γάλα, να είναι λίγο πιο ζεστό από χλιαρό.

Το νερό όταν κάνω το γάλα είναι απο το βραστήρα, άρα καίει αρκετα...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Το νερό όταν κάνω το γάλα είναι απο το βραστήρα, άρα καίει αρκετα...?

Εδώ είναι το λάθος, πρέπει να το αφήνεις λίγο να κρυώσει πριν ρίξεις μέσα το γάλα. Δλδ το βάζεις στο μπιμπερό, το κρυώνεις 2-3 λεπτά σε νερό και μετά ρίχνεις την σκόνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Είναι ένα χάπι που δίνουνε μετά τον τοκετό για τις συσπάσεις της μήτρας και για τυχόν αιμορραγία αλλά δεν επιτρέπεται στον θηλασμό. Κανονικά πρεπει να σε ενημερώνουνε και να σε ρωτάνε. Μια φίλη που γέννησε πριν 3 ημέρες της τα φέρνουνε και δεν τα παίρνει. 

Ούτως ή άλλως με τον θηλασμό η μήτρα συσπάται και αναπλάθεται οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να πάρεις αυτό το χάπι. Εμένα δεν μου δώσανε κάτι τέτοιο, ίσως επειδή γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εδώ είναι το λάθος, πρέπει να το αφήνεις λίγο να κρυώσει πριν ρίξεις μέσα το γάλα. Δλδ το βάζεις στο μπιμπερό, το κρυώνεις 2-3 λεπτά σε νερό και μετά ρίχνεις την σκόνη. 

Σευχαριστώ, δεν το ξερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ούτως ή άλλως με τον θηλασμό η μήτρα συσπάται και αναπλάθεται οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να πάρεις αυτό το χάπι. Εμένα δεν μου δώσανε κάτι τέτοιο, ίσως επειδή γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο;

Ναι αυτό είναι το θέμα. Ότι η μήτρα θα τις κάνει τις συσπάσεις με τον θηλασμό. Κι αυτή στο Αττικό στο Χαϊδάρι γέννησε. Της το φέρνουνε καθημερινά και το πετάει. Είμαι και σε μια ομάδα για τον θηλασμό και λέγανε κι εκεί τα κορίτσια ότι το κάνουνε πολυ συχνά χωρίς να στο λένε και λέγανε αυτό ακριβώς ότι έτσι και αλλιώς η μήτρα θα συσπαστει αν θηλάσεις. Το δίνουνε και για αιμορραγία. Εγώ σκέψου μου το έδινε ο κτηνίατρος για την σκυλίτσα μου που πάθαινε ψευδοκυησεις και θέλαμε να της κόψουμε το γάλα! Θα ρωτήσω τον γιατρό μου αν μπορεί να δώσει οδηγία να μη μου δώσουνε. Απλά σας το λέω για να προσέξετε και εσείς μανούλες που θέλετε να θηλασετε. Ρωτήστε τί σας δίνουνε και μιλήστε με τον γιατρό σας. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MariannakiM  δεν χρειάζεται να παίρνουμε τπτ που δεν αναγνωρίζουμε την προέλευσή του είτε μας το δίνουν οι μαίες είτε ο ίδιος ο γιατρός. Και μην νομίζεις ότι με ένα χάπι ή με λίγο μπιμπερό θα σταματήσει το παιδί να θηλάζει...βέβαια στις συνήθεις ομάδες θηλασμού τέτοια θα διαβάσεις αλλά στην πράξη αυτά δεν ισχύουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Elen81 είπε:

Κορίτσια σημερα γίναμε 15 ημερών. Ο αφαλός δεν έχει πέσει ακόμα, λογικά θα πέσει αυτή την εβδομάδα, έτσι; πάντως ερεθισμένος δεν ειναι.

Εμάς μας έπεσε σήμερα ο αφαλουλης. Κ είναι 10 ημερών. Του βάζεις κάτι πάνω κοριτσι μου? Γιατί εμένα μου είπαν εδώ να μη βάλω τίποτα. Ούτε νερό μην πέσει. Μόνο γύρω γύρω με λίγο βρεγμένο βαμβάκι Εάν χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...