Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμπτώματα άγχους;


misofeggaro

Recommended Posts

Και ναι... Πάλι εδώ... Η ώρα είναι 5:00 και εγώ είμαι με λιγότερο από 5 ώρες ύπνο. Τελικά πόσο κουμάντο κάνει το μυαλό μας; καινούργια έκδοση της φοβίας μου χτύπησε την πόρτα. Αυτή την ημικρανία και το μούδιασμα στο πρόσωπο που φοβάμαι ότι είναι συμπτώμα σκληρηνσης κατά πλάκας. Καλό ε; πιαστηκα στον ύπνο και νομίζω ότι είναι μουδιασμένο το πόδι μου και φόβαμαι τώρα ότι τα συμπτώματα προχωρούν. Όλα αυτά όμως είναι και συμπτώματα άγχους. Οπότε πάλι σε φαύλο κύκλο πέφτω. 

Η ώρα είναι 5:25.

Ο φόβος παραμένει και τα βλέφαρά δεν κλείνουν. Γράφω για να τα βλέπω μόνη μου αφού δεν υπάρχει κανένας να μιλήσω τέτοια ώρα. Αν και επίσης φόβαμαι πως αν ακούσω τη φωνή μου να λέει αυτό που σκέφτομαι θα πανικοβληθω χειρότερα και θα πάθω κρίση. Και αυτό δεν το θέλουμε σε Καμία περίπτωση. 

Μετά σκέφτομαι ότι οκ και να έχω - σκληρηνση κατά πλάκας - θα το παλέψω. Όμως η ίδια η νόσος είναι αυτοανοσο και επιρεαζεται από την ψυχολογία. Άρα θα πρέπει να ξεχάσω την παλιά μου ζωή και να το ρίξω έξω. Θα μου πεις πρεπει να σου τύχει κάτι ακόμα άσχημο για να το πάρεις απόφαση; Πώς η ζωή είναι γεμάτη καθημερινούς αγώνες και για τους περισσότερους δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα. Παρτο απόφαση και πάλεψε το όπως δισεκατομμύρια άνθρωποι σε όλη την Γη. Δεν μένεις και σε κάποιο απομακρυσμενο ψαροχώρι της Ινδίας - με έχει πιάσει και το ποιητικό μου βραδιάτικα τρομάρα μου - άρα μαζί με τους γιατρούς θα το παλέψεις. Ααααν λέμε οι φόβοι σου βγουν αληθινοί. 

05:42 

Πόσο ζηλεύω την άγνοια ορισμένων ανθρώπων. Τους λες πχ μια ασθένεια και δεν την έχουν ακούσει καν! Πόσο ευτυχισμένοι μπορεί να είναι; Και πόσο πιο υγιής ψυχικά από εμένα την φοβητσιαρα; που με το που θα ακούσω μια αρρώστια αμέσως θα ψάξω να δω τι συμβαίνει με αυτήν. Και το υποσυνείδητο γράφει, και μόλις σε βρει λίγο ευάλωτη τσουπ σου στέλνει μια προβολή αυτού που έχεις καταγράψει και σε έχει ενθουσιάσει. Και μετά τρως τα λεφτά σου στις ψυχοθεραπειες μέχρι να σε πάρουν οι κύριοι με τις άσπρες ρομπιτσες και τα χεράκια πίσω. 

Κατανοητό το μπρεικ νταουν. Κάτι σαν reset. Πόσα χρόνια μπορεί να αντέξει το λειτουργικό ; Κάποια στιγμή τα παίζει. Και αν ήταν πρόβλημα λογισμικού, πάει στο καλό, κανείς μια αναβάθμιση και ισιωνεις. Αν αρχίσουν να τα παίζουν τα εξαρτήματα... Πας για απόσυρση. 

Οχι ώρα γράφω έχουν μουδιασει τα δάχτυλα του χεριού που κρατάω το κινητό. Δεν τολμάω να το αφήσω όμως συνεχίζω να γράφω για να μην με βρει το ε μ χειρότερο. 

Και που λέτε σε δύο ώρες πρέπει να σηκωθώ να πάω για δουλειά. Και να προσπαθήσω να ξεχάστω. Ελπίζω να μην με βρει εκεί καμία κρίση γιατί όπως έχω ξαναγράψει ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι να με πιάσει κάτι και να μην μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Όχι ότι μπορεί να βοηθήσει κάποιος εκείνη τη στιγμή απλά μόνο να ξέρει τι συμβαίνει και να είναι δίπλα σου. 

Θα σταματήσω να γράφω. Εύχομαι να μην μένει καμία ξύπνια βασανισμένη από άγχη και φόβους. Παρά μόνο από τρυφερές αγκαλιές ή αχόρταγο έρωτα. 

Καλημέρα κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια @misofeggaro να ξερεσ ποσο  σε καταλαβαίνω..  παλεύω με το αγχος και τη χρόνια πλέον αϋπνία. Κάθε πρωί σηκώνομαι χάλια αφού πολλές φορές δεν έχω κοιμηθεί καθόλου ή με πιάνει νύστα ξημερώματα ή την ώρα που πρέπει να σηκωθώ. Αστα.. το μυαλό παίζει πολλά παιχνίδια... και εγώ διαβάζω τις επιπτώσεις του χρόνιου άγχους και αϋπνίας και στεναχωριέμαι και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο. Χθες διαβαζα ότι η ψυχολογία της γυναίκας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο από την αρχή και καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για το μωρο. Και εκεί σκεφτόμουν τι θα πάρει από μένα όλο αγχος Και που δεν κοιμάμαι; Είναι ένας φαύλος κύκλος. Μην ψάχνεις συμπτώματα και ασθένειες στο Ίντερνετ. Το λέω για να τα ακούω και εγώ... Εγώ σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο αλλά δεν ξέρω σε ποιον. Κατι πρέπει να γίνει.. Ψάχνω στο Ίντερνετ αλλά δεν έχω καταλήξει.  Και βέβαια αυτά που θα μου πει τα ξέρω. Κοριτσια αν γνωρίζετε κάποιον καλό ψυχολόγο ψυχίατρο Αθήνα κέντρο θα με βοηθούσε! Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...