Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανούλες εξωσωματικής 2019


nikona

Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Κορίτσια μου τώρα συνηλθα κράτησε ώρα το χειρουργείο,εχω εστίες ενδομητριωσης.μου είπε ότι τις καυτηριασε αλλά θα πάρω ενεσεις για δύο μήνες για να θεραπευτεί.ξερετε κάτι γι αυτό;αγχωθηκα πολύ.τελικα έκανα κ υστεροσκοπηση μαζί.

Περαστικά Μπλουμπλούκα!!!! Ιδέα δεν έχω για αυτές τις εστίες, αλλά τουλάχιστον βρέθηκε κάτι που θεραπεύεται κ που πιθανόν να ευθύνεται που δεν μένεις εγκυούλα... Καλή ανάρρωση να έχεις!!! Θα μείνεις πολύ ακόμα στο νοσοκομείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rinaki88 είπε:

Σ ευχαριστώ γλυκιά μου. Προσπαθώ να ηρεμήσω γιατί δεν μπορώ να βγάλω εννιά μήνες έτσι. Αλλά μέχρι να ακούσω καρδούλα έχω τεράστιο άγχος. Δεν έχω και πολύ σπουδαία συμπτώματα οπότε δεν ξέρω αν συνεχίζω καλά ή αν κτίριο στραβώσει. 

Κορίτσι μην βασανίζεσαι με συμπτώματα... είναι μεγάλο το ταξίδι. Εγώ ούτε ζαλάδες, ούτε εμετούς, μόνο πρήξιμο στο στήθος εχω... η καθεμία το βιώνει διαφορετικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Περαστικά Μπλουμπλούκα!!!! Ιδέα δεν έχω για αυτές τις εστίες, αλλά τουλάχιστον βρέθηκε κάτι που θεραπεύεται κ που πιθανόν να ευθύνεται που δεν μένεις εγκυούλα... Καλή ανάρρωση να έχεις!!! Θα μείνεις πολύ ακόμα στο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ ζετουλα μου,θα μείνω σίγουρα μέχρι αύριο ελπίζω να βγω αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η jazz είπε:

Πόσο είναι το κόστος για την εξέταση του Νίκα;;; Αν μπορείς να μου πεις και την διαδικασία και σε πόσο καιρό έχεις τα αποτελέσματα......

Ναι φυσικά! Μου πήραν το δείγμα του ενδομητριου στο Γενεσις και το πήγα στον Νικά, έδωσα 250 ευρώ. Σε 40 μέρες μου έβγαλε αποτέλεσμα και θέλει 1 μήνα θεραπεία. Μετά λέει επανεξέταση αλλά επειδή είναι ήπια η φλεγμονή που έχω θα την παραλείψω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@Bloublou85 Ευχαριστώ πολύ! Καλως σας βρηκα! Μπορούμε να κανονίσουμε και συνάντηση με κάποιες κοπέλες (π.χ. @πιου-πιου bebe2, Ελένη) εάν θέλετε! Μπλουμπλουκα εγώ δυστυχώς από την ενδομητριωση είμαι πολύ καμμένη άσχημα οπότε καλύτερα να μην σου λέω την εμπειρία μου γιατί θα σε μαυρίσω τσάμπα. Για σένα θα πάνε όλα τέλεια! Το νέο έτος θα σας φέρει χαρές!

Τουλάχιστον πέρασε mag μου κ προχωράς έτσι;κι εγώ μέχρι να μου πει ο γιατρός είμαι λίγο τρομοκρατημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@Bloublou85 Ευχαριστώ πολύ! Καλως σας βρηκα! Μπορούμε να κανονίσουμε και συνάντηση με κάποιες κοπέλες (π.χ. @πιου-πιου bebe2, Ελένη) εάν θέλετε! Μπλουμπλουκα εγώ δυστυχώς από την ενδομητριωση είμαι πολύ καμμένη άσχημα οπότε καλύτερα να μην σου λέω την εμπειρία μου γιατί θα σε μαυρίσω τσάμπα. Για σένα θα πάνε όλα τέλεια! Το νέο έτος θα σας φέρει χαρές!

Μέσα είμαι. Κανόνισε εσύ που έχεις και τα ραντεβού τώρα και έρχομαι εγώ. Από ολόκληρη Γερμανία έρχεσαι κορίτσι, κρίμα είναι να μην το κανονίσουμε τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

@sansa @satya κορίτσια κι εγώ μέσα στον Ιανουάριο θα προχωρήσω στην εξέταση του Νίκα. Ωστόσο εγώ εμφύτευση πέτυχα, αλλά μας ανησυχεί η αποβολή. Γι αυτό και ο γιατρός θέλει να τσεκάρει τυχόν φλεγμονές. Αυτό που με αγχώνει είναι η αναμονή για τα αποτελέσματα και στην συνέχεια ο χρόνος που θα δαπανηθεί για την τυχόν θεραπεία.....  Ηθελα να προχωρήσω άμεσα σε επόμενη εμβρυομεταφορά αλλά όλο αυτό μάλλον θα μας πάει πίσω....

Συμφωνώ απόλυτα με την @sansa!

Φαίνεται πολύ καλός επιστήμονας και έχω ακούσει ότι βοηθάει πολλές γυναίκες. Εμένα μου είπε επακριβώς : "Ευτυχώς έχεις πολύ ήπια φλεγμονή, εάν ήτανε μεγαλύτερο το πρόβλημα θα έπιανες πάρα πολύ δυσκολα". Τώρα τι να πω, θα δείξει. Απλά πρέπει να περιμένουμε 1 μήνα ακόμα, πρέπει να έχουμε υπομονή για να μπορέσουμε να τα βγάλουμε πέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

@sansa @satya κορίτσια κι εγώ μέσα στον Ιανουάριο θα προχωρήσω στην εξέταση του Νίκα. Ωστόσο εγώ εμφύτευση πέτυχα, αλλά μας ανησυχεί η αποβολή. Γι αυτό και ο γιατρός θέλει να τσεκάρει τυχόν φλεγμονές. Αυτό που με αγχώνει είναι η αναμονή για τα αποτελέσματα και στην συνέχεια ο χρόνος που θα δαπανηθεί για την τυχόν θεραπεία.....  Ηθελα να προχωρήσω άμεσα σε επόμενη εμβρυομεταφορά αλλά όλο αυτό μάλλον θα μας πάει πίσω....

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ στην 1η μου ετ είχα αίμα εμφύτευσης καθώς και λίγο ανεβασμένη χοριακη, μου είπε ότι ίσως ευθύνεται η ήπια αυτή φλεγμονή, θα δείξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η satya είπε:

@Bloublou85! Περαστικά κοριτσάκι μου! Κανείς μια νέα αρχή τώρα! 

Ευχαριστώ satya μου,εσύ τι κάνεις που βρίσκεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μην βασανίζεσαι με συμπτώματα... είναι μεγάλο το ταξίδι. Εγώ ούτε ζαλάδες, ούτε εμετούς, μόνο πρήξιμο στο στήθος εχω... η καθεμία το βιώνει διαφορετικά...

Έχεις δίκιο. Έτσι μου λέει και η μάνα μου. Μου λέει να χαίρεσαι να μην έχεις συμπτώματα. Θέλεις και καλά εμετους και ναυτία; Θα διαλυθείς. 

Απλώς ίσως αισθανόμουν λίγο πιο σίγουρη. Φοβαμαι τόσο πολύ γιατί το χαρηκα τοσο και δεν θέλω να το χάσω. Όπως και καμιά άλλη κοπέλα βέβαια. 

Αυτό που είπε και η @nikona από εδώ και πέρα και για πάντα θα έχουμε άγχος και αγωνία για κάτι. 

Εσυ σε τι φάση εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Τουλάχιστον πέρασε mag μου κ προχωράς έτσι;κι εγώ μέχρι να μου πει ο γιατρός είμαι λίγο τρομοκρατημένη.

χμμμ όχι δεν πέρασε στην περίπτωση μου...επανεμφανιστηκε κατευθείαν. ? έκανα και δεύτερη επέμβαση για την ενδομητριωση στην Γερμανία πριν 10 μήνες αλλά χωρίς τις ενέσεις αυτή την φορά γιατί οι Γερμανοί δεν τις πιστεύουν λέει πια τις ενέσεις και τις έχουν σταματήσει εδώ και 10 χρόνια. Ποίος ξέρει! Πάντως 2 μήνες είναι πολύ λίγο. Ούτε τα συμπτώματα με εξάψεις κλπ δεν θα νιώσεις καλά καλά.

Είναι σημαντικό να σου εξηγησει ακριβώς πόσο σοβαρή ειναι η ενδομητριωση. Υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις ανάμεσα στις γυναίκες με αυτό το πρόβλημα. Δηλαδή υπάρχουν γυναίκες με ενδομητριωση που κάνουν χειρουργείο και μετά μένουν με φυσικη σύλληψη στα καπάκια και άλλες που τους συνιστούν να βγάλουν όλα τα γεννητικά τους όργανα αμέσως μετά την τεκνοποιηση με εξωσωματική (Σου λέω τα δύο άκρα τώρα). Γι αυτό καλό είναι να τον ρωτήσετε πολύ λεπτομερώς τον γιατρό αύριο. Σκέψου (θα το διαβάσεις και μόνη σου στο ίντερνετ) υπάρχει ενδομητριωση και στο διάφραγμα μέχρι και στον πνεύμονα. Εσύ που είχες τις εστίες? Έντερο? Ωοθηκες ? Που ακριβώς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

χμμμ όχι δεν πέρασε στην περίπτωση μου...επανεμφανιστηκε κατευθείαν. ? έκανα και δεύτερη επέμβαση για την ενδομητριωση στην Γερμανία πριν 10 μήνες αλλά χωρίς τις ενέσεις αυτή την φορά γιατί οι Γερμανοί δεν τις πιστεύουν λέει πια τις ενέσεις και τις έχουν σταματήσει εδώ και 10 χρόνια. Ποίος ξέρει! Πάντως 2 μήνες είναι πολύ λίγο. Ούτε τα συμπτώματα με εξάψεις κλπ δεν θα νιώσεις καλά καλά.

Είναι σημαντικό να σου εξηγησει ακριβώς πόσο σοβαρή ειναι η ενδομητριωση. Υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις ανάμεσα στις γυναίκες με αυτό το πρόβλημα. Δηλαδή υπάρχουν γυναίκες με ενδομητριωση που κάνουν χειρουργείο και μετά μένουν με φυσικη σύλληψη στα καπάκια και άλλες που τους συνιστούν να βγάλουν όλα τα γεννητικά τους όργανα αμέσως μετά την τεκνοποιηση με εξωσωματική (Σου λέω τα δύο άκρα τώρα). Γι αυτό καλό είναι να τον ρωτήσετε πολύ λεπτομερώς τον γιατρό αύριο. Σκέψου (θα το διαβάσεις και μόνη σου στο ίντερνετ) υπάρχει ενδομητριωση και στο διάφραγμα μέχρι και στον πνεύμονα. Εσύ που είχες τις εστίες? Έντερο? Ωοθηκες ? Που ακριβώς?

Μου είπαν δύο εστίες είχα απ έξω απ τη μήτρα που τις καυτηριασε,μεσα το ενδομητριο είναι καθαρό.δεν είχα κάτι άλλο τώρα βέβαια πιο σίγουρα αύριο θα ξέρω.και τώρα τι σου είπαν που ξεκινας προσπαθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα παντως αμεσως επανεμφανιστηκε. Μαρτιο εκανα το χειρουργειο κ Αυγουστο ειχα παλι κυστη στην ιδια ωοθηκη. Βεβαια δεν ειχα κανει ενεσεις για διακοπη περιοδου. Ισως αν εκανα να μην εμφανιζοταν τοσο γρηγορα.

Αλλα οπως λεει η magaiver η ενδομητριωση εχει πολλα προσωπα και συμπεριφορες. 

Σημασια εχει οτι τωρα εισαι καθαρη. 

Μην πανικοβαλλεσαι. Παααααρα πολλες κοπελες εχουν ενδομητριωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Κι εμενα παντως αμεσως επανεμφανιστηκε. Μαρτιο εκανα το χειρουργειο κ Αυγουστο ειχα παλι κυστη στην ιδια ωοθηκη. Βεβαια δεν ειχα κανει ενεσεις για διακοπη περιοδου. Ισως αν εκανα να μην εμφανιζοταν τοσο γρηγορα.

Αλλα οπως λεει η magaiver η ενδομητριωση εχει πολλα προσωπα και συμπεριφορες. 

Σημασια εχει οτι τωρα εισαι καθαρη. 

Μην πανικοβαλλεσαι. Παααααρα πολλες κοπελες εχουν ενδομητριωση. 

Τότε γιατί να μη κάνω αμέσως την εμβρυομεταφορά εφόσον έχω έτοιμα τα εμβρυα;αυτό δε κατάλαβα θα τα ρωτησω όμως.ουτε το πρωί θα φάω μου είπαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rinaki88 είπε:

Έχεις δίκιο. Έτσι μου λέει και η μάνα μου. Μου λέει να χαίρεσαι να μην έχεις συμπτώματα. Θέλεις και καλά εμετους και ναυτία; Θα διαλυθείς. 

Απλώς ίσως αισθανόμουν λίγο πιο σίγουρη. Φοβαμαι τόσο πολύ γιατί το χαρηκα τοσο και δεν θέλω να το χάσω. Όπως και καμιά άλλη κοπέλα βέβαια. 

Αυτό που είπε και η @nikona από εδώ και πέρα και για πάντα θα έχουμε άγχος και αγωνία για κάτι. 

Εσυ σε τι φάση εισαι; 

Είμαι στην 11η εβδομάδα, έχει σχηματιστεί μια χαρά το μπεμπέ κ ελπίζουμε να ξέρουμε μεχρι 20-25 του μήνα αν είναι υγιή, γιατί υπάρχει κίνδυνος για μεσογειακή αναιμία.. Από τη στιγμή που μαθαίνεις οτι εισαι έγκυος κ μέχρι να πεθάνεις θα υπάρχει αγωνία για το παιδί... γί´αυτό απόλαυσέ το!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Τότε γιατί να μη κάνω αμέσως την εμβρυομεταφορά εφόσον έχω έτοιμα τα εμβρυα;αυτό δε κατάλαβα θα τα ρωτησω όμως.ουτε το πρωί θα φάω μου είπαν.

Γιατι ο γιατρος σου θελει να ακολουθησεις πρωτα αυτην την αγωγη ωστε να αυξησει τις πιθανοτητες να μην εμφανιστει παλι η ενδομητριωση. 

Αυτες οι εστιες ενδομητριωσης που καυτηριασε θα "ατονισουν" εντελώς με το να μην εχεις περιοδο για ενα διαστημα. 

Οπότε μετα θα εισαι σουπερ ετοιμη για ετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 εγω ειχα φαει πρωινο το επομενο πρωι. 

Αλλα την ημερα του χειρουργειου τιποτα. Απο την προηγουμενη το βραδυ ουτε νερο. 

Υπομονη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Τότε γιατί να μη κάνω αμέσως την εμβρυομεταφορά εφόσον έχω έτοιμα τα εμβρυα;αυτό δε κατάλαβα θα τα ρωτησω όμως.ουτε το πρωί θα φάω μου είπαν.

Πωωωω!!! Κουράγιο βρε κορίτσι!!! Εχεις που έχεις την αγωνία σου, να πείνας κιόλας;;; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Είμαι στην 11η εβδομάδα, έχει σχηματιστεί μια χαρά το μπεμπέ κ ελπίζουμε να ξέρουμε μεχρι 20-25 του μήνα αν είναι υγιή, γιατί υπάρχει κίνδυνος για μεσογειακή αναιμία.. Από τη στιγμή που μαθαίνεις οτι εισαι έγκυος κ μέχρι να πεθάνεις θα υπάρχει αγωνία για το παιδί... γί´αυτό απόλαυσέ το!!!

Δεν κάνατε προεμφυτευτικο ε; εγώ πάντως σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το μωράκι σας να είναι υγιέστατο και να εξελιχθεί υπέροχα η εγκυμοσύνη σου. Να σας έχει ο Θεός καλά και εσένα και το μικράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Μέσα είμαι. Κανόνισε εσύ που έχεις και τα ραντεβού τώρα και έρχομαι εγώ. Από ολόκληρη Γερμανία έρχεσαι κορίτσι, κρίμα είναι να μην το κανονίσουμε τώρα. 

Για την ώρα δεν έχω κανένα ραντεβού. Πρέπει να μου έρθει περίοδος για να γίνει το οτιδήποτε.

Οπότε είμαι φρι για συνάντηση κορίτσια μου!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Για την ώρα δεν έχω κανένα ραντεβού. Πρέπει να μου έρθει περίοδος για να γίνει το οτιδήποτε.

Οπότε είμαι φρι για συνάντηση κορίτσια μου!?

Αχ μωρε ποσο θα θελα να μουν Αθηνα να σας συναντουσα κι εγω ! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Γιατι ο γιατρος σου θελει να ακολουθησεις πρωτα αυτην την αγωγη ωστε να αυξησει τις πιθανοτητες να μην εμφανιστει παλι η ενδομητριωση. 

Αυτες οι εστιες ενδομητριωσης που καυτηριασε θα "ατονισουν" εντελώς με το να μην εχεις περιοδο για ενα διαστημα. 

Οπότε μετα θα εισαι σουπερ ετοιμη για ετ.

Α τώρα τα κατάλαβα γιατί εγώ νόμιζα ότι τις καθάρισε τελείως κ δεν υπάρχουν.ας είναι ότι πει,φαγαμε το γάιδαρο στην ουρά θα κολλησουμε.φαγητο ούτε το πρωί γιατί μου είπαν μπορεί να κανω εμετό πρέπει πρώτα να βγει ο αέρας που είναι στη κοιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Πωωωω!!! Κουράγιο βρε κορίτσι!!! Εχεις που έχεις την αγωνία σου, να πείνας κιόλας;;; ?

Χαχαχα όσοι μπαίνουν στο δωμάτιο κ με ρωτάνε πως είμαι λέω πειναωωω!τι αναγουλες κ αέρια μου λένε εγώ δε νιώθω τίποτα μόνο τι θα φάω.και μου είχανε κάνει κ δύο κλυσματα ένα το βράδυ ένα το πρωί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...