Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανούλες εξωσωματικής 2019


nikona

Recommended Posts

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Μπεμπελουκα ανάλογα με τον αριθμό των εμβρύων που προκύπτουν από τη γονιμοποίηση οι γιατροί σου λένε αν θα γίνει εμβρυομεταφορα με 3ης ή 5ης μέρας εμβρυα.συνηθως όταν υπάρχει ένας αξιόλογος αριθμός εμβρύων πάνω από 5 τα αφήνουν να γίνουν βλαστοκύστες.ομως συνηθως τη τρίτη μερα φαίνεται ή δυναμική τους οπότε τα μεταφέρουμε τότε εκτός κ αν θέλουμε να ρισκαρουμε.μην ανησυχεις αν τα εμβρυακια σου είναι ικανά τότε στη μήτρα σου έχουν διπλάσιες πιθανότητες να προχωρήσουν.καλη επιτυχία!

Εν τέλει είναι από τις πιο αγχωτικες διαδικασίες η εξωσωματική  απίστευτο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η HopHop είπε:

Καλησπέρα @Μπεμπελουκα

Τι είναι το cyclacur?

Εμένα μετά την ωοληψια μου έδωσε estrofem , παιδική ασπιρίνη, prednisolone (κορτιζόνη) cyclogest (σαν τα utrogestan) και μετά την εμβρυομεταφορα προσθέσαμε clexane (αντιπηκτική) κάθε μέρα και proluton μια φορά την εβδομάδα.. 

Εχθές έκανα εμβρυομεταφορα.. πως θα περάσουν οι μέρες?? .. μου είπε τεστ στις 30.. 

Ω ρε μπραβοοο !!30/3? Ε  κοντοζυγωνει !ιδέα δεν έχω τι είναι τα  cyclacur αλλά είναι γνωστά !αντιποικτικες γιατί δίνουν Αφού δεν έχουμε θρομβοφιλισ.που την έκανες τη διαδικασία ?πόσες μέρες σου είπε κρεβάτι ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ω ρε μπραβοοο !!30/3? Ε  κοντοζυγωνει !ιδέα δεν έχω τι είναι τα  cyclacur αλλά είναι γνωστά !αντιποικτικες γιατί δίνουν Αφού δεν έχουμε θρομβοφιλισ.που την έκανες τη διαδικασία ?πόσες μέρες σου είπε κρεβάτι ?

 

Μπεμπελουκα μπραβο! Με το καλο αυριο να μαθετε ευχαριστα για τη γονιμοποιηση. 

Τα σικλακιουρ ειναι οιστρογονα. Βοηθανε στην υποστηριξη/παχυνση του ενδομητριου για την εμφυτευση των εμβρυων. 

Αντιπηκτικες δινουν γιατι υποστηριζουν οτι βοηθανε στην αιματωση της μητρας κ επομενως στην εμφυτευση των εμβρυων. 

@Papadakis κι εγω εχω κανει ετ με κατεψυγμενα κ τεχνητο κυκλο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η HopHop είπε:

Καλησπέρα @Μπεμπελουκα

Τι είναι το cyclacur?

Εμένα μετά την ωοληψια μου έδωσε estrofem , παιδική ασπιρίνη, prednisolone (κορτιζόνη) cyclogest (σαν τα utrogestan) και μετά την εμβρυομεταφορα προσθέσαμε clexane (αντιπηκτική) κάθε μέρα και proluton μια φορά την εβδομάδα.. 

Εχθές έκανα εμβρυομεταφορα.. πως θα περάσουν οι μέρες?? .. μου είπε τεστ στις 30.. 

Με το καλο hophop!!! Καλη επιτυχια! Υπομονη τωρα με την αναμονη. Αισιοδοξια κ χαδακια στην κοιλιτσα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Μπεμπελουκα μπραβο! Με το καλο αυριο να μαθετε ευχαριστα για τη γονιμοποιηση. 

Τα σικλακιουρ ειναι οιστρογονα. Βοηθανε στην υποστηριξη/παχυνση του ενδομητριου για την εμφυτευση των εμβρυων. 

Αντιπηκτικες δινουν γιατι υποστηριζουν οτι βοηθανε στην αιματωση της μητρας κ επομενως στην εμφυτευση των εμβρυων. 

@Papadakis κι εγω εχω κανει ετ με κατεψυγμενα κ τεχνητο κυκλο.

 

@nikona είσαι αστέρι !!τι κάνεις  εσύ ??Ευχαριστώ πολύ  για τις ευχές !! Μετά την  εβρυομεταφορα πόσες μέρες καθόμαστε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Με το καλο hophop!!! Καλη επιτυχια! Υπομονη τωρα με την αναμονη. Αισιοδοξια κ χαδακια στην κοιλιτσα!! 

Αχ το κάνω εικόνα !!τι όμορφοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

@nikona είσαι αστέρι !!τι κάνεις  εσύ ??Ευχαριστώ πολύ  για τις ευχές !! Μετά την  εβρυομεταφορα πόσες μέρες καθόμαστε ?

Για την ημερα της ετ, επειδη το ρωτησες παραπανω, οπως στα ειπε η bloublou, το αποφασιζει ο γιατρος κι ο εμβρυολογος αναλογα με τη δυναμικη των εμβρυων. Συνηθως βαζουν 3ης ημερας. Αλλες φορες τα αφηνουν να προχωρησουν μεχρι κ πεμπτη ή εκτη ημερα, να γινουν δηλαδη βλαστοκυστες. 

Τι εννοεις ποσες μερες καθομαστε; συνηθως οι γιατροι συστηνουν τις πρωτες 3-4 ημερες αναπαυση στο σπιτι. Αλλα εξαρταται. Μπορει να σου πει κ να πας κ στη δουλεια αν δεν ειναι με βαρη κλπ. Θα σου δωσουν οδηγιες. Ο καθε γιατρος λεει τα δικα του. Οποτε ακουμε τον γιατρο μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2019 at 6:20 ΜΜ, ο/η sokola4 είπε:

Δεν ξέρω ακριβώς αν είναι αυτό. Εμένα μου είπαν θα μου πάρουν δείγμα και θα το στείλουν Αθήνα για φλεγμονές και φαντάστηκα ότι είναι αυτή η εξέταση που κάνει ο Νίκας. Αλλά όπως και να έχει θα πάρω σίγουρα κανέναν παυσίπονο από πιο πρίν.

δεν ξερω πως ακριβως λενε την εξετασηκαι αν ειναι η ιδια αλλα εμενα ο γιατρος μου ειπε θα μου παρουν αιμα περιοδου την 2η μερα και θα γινει εξεταση.....η οποια θα κοστισει 400 ευρω......για αθηνα μιλαω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η antzy9 είπε:

δεν ξερω πως ακριβως λενε την εξετασηκαι αν ειναι η ιδια αλλα εμενα ο γιατρος μου ειπε θα μου παρουν αιμα περιοδου την 2η μερα και θα γινει εξεταση.....η οποια θα κοστισει 400 ευρω......για αθηνα μιλαω....

Εμένα αυτή η εξέταση θα γίνει στα μέσα του κύκλου έτσι μου είπαν. Τώρα τι να σου πω δεν ξέρω θα δείξει. Τον άλλο μήνα θα μάθω ακριβώς και θα σας πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

Μπεμπελουκα μπραβο! Με το καλο αυριο να μαθετε ευχαριστα για τη γονιμοποιηση. 

Τα σικλακιουρ ειναι οιστρογονα. Βοηθανε στην υποστηριξη/παχυνση του ενδομητριου για την εμφυτευση των εμβρυων. 

Αντιπηκτικες δινουν γιατι υποστηριζουν οτι βοηθανε στην αιματωση της μητρας κ επομενως στην εμφυτευση των εμβρυων. 

@Papadakis κι εγω εχω κανει ετ με κατεψυγμενα κ τεχνητο κυκλο.

 

Τι είναι ο τεχνητός κύκλος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ν_S μου ο τρχνητος κυκλος ειναι οταν μας βαζουν τα εμβρυα αφου πρωτα εχουμε παρει διαφορα φαρμακα, ή αφου εχει γιννει καταστολη των ορνονων με ενεσεις.

Αλλιως γινεται σε φυσικο κυκλο. Δηλ παρακολουθουν την ωορρηξια κ την καταλληλη μερα τα βαζουν. Χωρις καποια ιδιαιτερη αγωγη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona τι ημέρα έκανες την ετ ;;;; εγώ 22 .... ήταν να την κάνω νωρίτερα την προηγούμενη εβδομάδα αλλά αρρώστησα με τρομερό βήχα και την μεταφέραμε για χθες !!! Αυτό με άγχωσε λίγο που πήγε τόσο αργά αλλά χθες που τον ρώτησα μου είπε ότι δεν εχει σημασία αφού είναι τεχνητός ... μοκις ξεκινήσεις την προγεστερονη και μετά μου είπε κανείς την ετ .....

τι να πω είναι η έκτη φορά και έχω βαρεθεί / απογοητευθεί !!!! Λέω τόσες δεν πέτυχαν αυτή θα πετύχει ;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Εμένα αυτή η εξέταση θα γίνει στα μέσα του κύκλου έτσι μου είπαν. Τώρα τι να σου πω δεν ξέρω θα δείξει. Τον άλλο μήνα θα μάθω ακριβώς και θα σας πω.

Τι εξέταση είναι αυτή ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nikona είπε:

Για την ημερα της ετ, επειδη το ρωτησες παραπανω, οπως στα ειπε η bloublou, το αποφασιζει ο γιατρος κι ο εμβρυολογος αναλογα με τη δυναμικη των εμβρυων. Συνηθως βαζουν 3ης ημερας. Αλλες φορες τα αφηνουν να προχωρησουν μεχρι κ πεμπτη ή εκτη ημερα, να γινουν δηλαδη βλαστοκυστες. 

Τι εννοεις ποσες μερες καθομαστε; συνηθως οι γιατροι συστηνουν τις πρωτες 3-4 ημερες αναπαυση στο σπιτι. Αλλα εξαρταται. Μπορει να σου πει κ να πας κ στη δουλεια αν δεν ειναι με βαρη κλπ. Θα σου δωσουν οδηγιες. Ο καθε γιατρος λεει τα δικα του. Οποτε ακουμε τον γιατρο μας. 

Εγώ πάντως την πρώτη και επιτυχημένη φορά μου έκανα το εξής : έκατσα πέντε μέρες σπίτι αλλά αυστηρά ανα τρίωρο σηκηνομουν και Ε ότι πήγαινα μέχρι την κουζίνα είτε μέχρι το μπάνιο είτε καθόμουν καθιστή για ένα τέταρτο ... έτσι μου είχε πει ένας νοσηλευτής για να αιματωνεται η μήτρα !!!!! Δεν θέλει και πλήρη ακινησία !!! Εμείς από την τρομάρα μας θελουμε να μένουμε ακίνητες !!!αυτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

@nikona τι ημέρα έκανες την ετ ;;;; εγώ 22 .... ήταν να την κάνω νωρίτερα την προηγούμενη εβδομάδα αλλά αρρώστησα με τρομερό βήχα και την μεταφέραμε για χθες !!! Αυτό με άγχωσε λίγο που πήγε τόσο αργά αλλά χθες που τον ρώτησα μου είπε ότι δεν εχει σημασία αφού είναι τεχνητός ... μοκις ξεκινήσεις την προγεστερονη και μετά μου είπε κανείς την ετ .....

τι να πω είναι η έκτη φορά και έχω βαρεθεί / απογοητευθεί !!!! Λέω τόσες δεν πέτυχαν αυτή θα πετύχει ;;;;;;;

Εγω πρεπει να την ειχα κανει 2-3 ημερες πιο μετα απο σενα.. Μην αγχωνεσαι. Ο τεχνητος κυκλος ειναι πιο ευελικτος. Βλεπουν τις ιρμνοες, βλεπουν το ενδομητριο. Δεν τα κανουν στην τυχη. 

Καλη επιτυχια ευχομαι! Να ειναι η τυχερη σας φορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εγω πρεπει να την ειχα κανει 2-3 ημερες πιο μετα απο σενα.. Μην αγχωνεσαι. Ο τεχνητος κυκλος ειναι πιο ευελικτος. Βλεπουν τις ιρμνοες, βλεπουν το ενδομητριο. Δεν τα κανουν στην τυχη. 

Καλη επιτυχια ευχομαι! Να ειναι η τυχερη σας φορα

Μακάρι τι να πω ..... θα δείξει !!! Έχω πάρει και το λαπτοπ να δουλέψω για να περάσει η ώρα γιατί βαρέθηκα να βλέπω τηλεόραση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

@nikona κοριτσάκι μου τί γίνεται; Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι ακριβώς; Άντε άντε περιμένουμε. 

 

Ακόμα 2 εβδομάδες μέχρι την καταληκτικη ημερομηνία... Σωστά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Papadakis είπε:

Μακάρι τι να πω ..... θα δείξει !!! Έχω πάρει και το λαπτοπ να δουλέψω για να περάσει η ώρα γιατί βαρέθηκα να βλέπω τηλεόραση 

Καλή επιτυχία!!! Μην σκέφτεσαι ότι δεν θα πετύχει. Κάθε προσπάθεια γίνεται με σκοπό την επιτυχία οπότε βοήθησε το και εσύ λιγάκι με την ψυχολογία σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιου μου και @Magaiver σημερα ειμαι 37+6ημερων. Δηλαδη αυριο κλεινω την 38η εβδομαδα και μπαινω στην 39η.

Χθες εκανα καρδιοτοκογραφο κι ολα ηταν καλα. Ακομη δεν εχουμε καποιο δειγμα οτι θελει να βγει ο μπεμπης. Οπότε περιμενουμε. 

Εσεις κοριτσια μιυ; ειστε καλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

@Πιου-πιου μου και @Magaiver σημερα ειμαι 37+6ημερων. Δηλαδη αυριο κλεινω την 38η εβδομαδα και μπαινω στην 39η.

Χθες εκανα καρδιοτοκογραφο κι ολα ηταν καλα. Ακομη δεν εχουμε καποιο δειγμα οτι θελει να βγει ο μπεμπης. Οπότε περιμενουμε. 

Εσεις κοριτσια μιυ; ειστε καλα; 

Με το καλόοοο!!! Αναμένουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Papadakis είπε:

Θα σε πάει με 3 ης ημέρας έμβρυα εσενα ... 

εγω είναι μεγάλη ιστορία. Έχω ένα παιδάκι με 4 ης μέρας έμβρυα αλλά μετά την γεννά έπαθα ζημιά.... Εκ τότε έχω κάνει 4 υατεροσξπησεις και 5 μεταφορές . Σήμερα είναι η έκτη .... πάω με φυσικό κύκλο που σημαίνει ότι κάθε μήνα πάω και παίρνω ένα αυγό και το καταψυχει ... την προηγούμενη φορά απεψυξε 4 και μου έβαλε 2 αλλά τα στο συνέχισαν και έγιναν βλαστοκυστες 5 ης ημέρας δηλαδή τα όποια και ξανά κατέψυξε κι μου τα έβαλε σήμερα !!!! 

Η επικογη της ημέρας ετ κρίνεται από πολλά πράγματα .... ότι θέλεις ρωτά με

Καλημερακοπελα μου ...τελικα Παρασκευή πάω για εμβρυομεταφορα ..να ρωτήσω κάτι ?μου είπε να περνώ 1utrogestan από στομα1κολπικα πρωι μεσημέρι βραδυ μπορώ να τα παίρνω κολπική κ τ 2?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...