Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανούλες εξωσωματικής 2019


nikona

Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Εγώ πάντως που πήρα κ στον ΕΟΠΥΥ μου είπαν δεν την δέχονται όπως δλδ μου είπε ο γιατρός μου!κ τώρα πήρα κ στην επιτροπή κ μου είπαν ότι πει ο γιατρός σας!!τι να σου πω κορίτσι μου εγώ σήμερα θα πάω να την κάνω πάλι ας ελπίσουμε τουλάχιστον ν μην είναι τόσο επώδυνη!!

Den ponaei kai den krataei polu to polu 5 lepta ...kalh epitixia sou eyxomai...oxi egw ekana thn klasiki ...kai theloun kai sfragida molis pareis tis apantisis n tous to peis 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Γιατι να κανεις αλλη; Εκανες την κλασικη σαλπιγγογραφια με τις ακτινες ή με τους υπερηχους; 

Αν εκανες την κλασικη, δεν υπαρχει λογος να κανεις αλλη γιατι αυτην δεχεται η επιτροπη. 

Η @Katriniki εκανε σαλπιγγογραφια με μια νεα μεθοδο η οποια ακομη δεν γινεται δεκτη στις επιτροπες. 

Καλη επιτυχια με την επιτροπη! 

Se euxaristww polu nai apli ekana den eiksera oti uparxi k allh ...pisteuw na me perasoun...??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Ποιος σου ειπε να κανεις την καινουρια; 

Απο την επιτροπη καποιος; 

Βασικά πριν καταλήξω στον εξωσωματικο είχα επισκεφτεί έναν εμβρυολογο-γυναικολογο με τον οποίο μέσα από εξετάσεις ανακαλύψαμε ότι το θέμα ήταν το συζύγου.Τοτε μου είπε να κάνω μια από τις δύο σαλπιγγογραφιες γιατί θα την  χρειαστώ στην επιτροπή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sakira είπε:

Den ponaei kai den krataei polu to polu 5 lepta ...kalh epitixia sou eyxomai...oxi egw ekana thn klasiki ...kai theloun kai sfragida molis pareis tis apantisis n tous to peis 

Μόνο 5 λεπτά?η άλλη κράτησε παραπάνω!μήπως 5 λεπτά κρατάει ο πόνος εννοείς??μακάρι!!α ναι ναι μου το είπε κ ο γυναικολόγος μου!σε ευχαριστώ που μου το θύμησες!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Μόνο 5 λεπτά?η άλλη κράτησε παραπάνω!μήπως 5 λεπτά κρατάει ο πόνος εννοείς??μακάρι!!α ναι ναι μου το είπε κ ο γυναικολόγος μου!σε ευχαριστώ που μου το θύμησες!!?

Κατρινικη αφου ειναι οκ οι σαλπιγγες σου λογικα δεν θα πονεσεις. Μην αγχωνεσαι. Και να πονεσεις θα ειναι κατι σαν ενοχληση. 

Εγω εχω συμφυσεις κ δεν μπορουσε να περασει το υγρο κ πονεσα. Αλλα εσυ θα εισαι οκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Βασικά πριν καταλήξω στον εξωσωματικο είχα επισκεφτεί έναν εμβρυολογο-γυναικολογο με τον οποίο μέσα από εξετάσεις ανακαλύψαμε ότι το θέμα ήταν το συζύγου.Τοτε μου είπε να κάνω μια από τις δύο σαλπιγγογραφιες γιατί θα την  χρειαστώ στην επιτροπή.

Επρεπε πρωτα να το επιβεβαιωσει κ μετα να στο πει. Κριμα η ταλαιπωρια και τα χρηματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Sakira είπε:

Se euxaristww polu nai apli ekana den eiksera oti uparxi k allh ...pisteuw na me perasoun...??

Μια χαρα θα πανε ολα. Αμα σου εχει ετοιμασει ο γιατρος το παραπεμπτικο σωστα κ εχεις ολα τα δικαιολογητικα συγκεντρωμενα θα περασεις. Να μας πεις τα νεα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Κατρινικη αφου ειναι οκ οι σαλπιγγες σου λογικα δεν θα πονεσεις. Μην αγχωνεσαι. Και να πονεσεις θα ειναι κατι σαν ενοχληση. 

Εγω εχω συμφυσεις κ δεν μπορουσε να περασει το υγρο κ πονεσα. Αλλα εσυ θα εισαι οκ. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου μακάρι!!και στην άλλη που είχα κάνει παρόλο που ήταν ανοικτές μόλις έριξε το υγρό με αρκετή φορά με πόνεσε!!τι να πω ας κάνουμε υπομονή μετά έρχονται τα καλύτερα για τα μωράκια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Επρεπε πρωτα να το επιβεβαιωσει κ μετα να στο πει. Κριμα η ταλαιπωρια και τα χρηματα. 

Ακριβώς αυτό! γνωρίζεις πόσο περίπου κοστολογείται?για την άλλη είχα δώσει 150€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Ακριβώς αυτό! γνωρίζεις πόσο περίπου κοστολογείται?για την άλλη είχα δώσει 150€

Καλησπέρα! Επειδή προσπαθούμε κανένα 6μηνο ο γιατρός με έστειλε για σαλπιγγογραφια. Έκανα την κλασσική στο Ιασώ. Έκανε 160 ευρώ... η βασική εξέταση ειναι 5 λεπτά κ δεν ένιωσα περα απο μια κραμπα περιόδου οταν μπήκε το υγρό. Πιο πολύ κράτησε η προετοιμασία! Είχα ομως ανοιχτές σάλπιγγες χωρίς καποιο εύρημα... θεωρω λοιπόν οτι δεν θα πονέσεις. 

Καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Επειδή προσπαθούμε κανένα 6μηνο ο γιατρός με έστειλε για σαλπιγγογραφια. Έκανα την κλασσική στο Ιασώ. Έκανε 160 ευρώ... η βασική εξέταση ειναι 5 λεπτά κ δεν ένιωσα περα απο μια κραμπα περιόδου οταν μπήκε το υγρό. Πιο πολύ κράτησε η προετοιμασία! Είχα ομως ανοιχτές σάλπιγγες χωρίς καποιο εύρημα... θεωρω λοιπόν οτι δεν θα πονέσεις. 

Καλά αποτελέσματα!

Σε ευχαριστώ πολύ!!όταν λες η προετοιμασία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!όταν λες η προετοιμασία?

Να σε πάρουν, να βαλεις το ρομπακι, να ετοιμάσει ο γιατρός τα διαφορα κ βασικά να σου βαλει τον κολποδοαστολεα (το μονο που βρήκα ενοχλητικό) κ να περάσει το σωληνάκι (αυτο που θα ριξει το υγρό). Η εξέταση δεν ειναι ούτε 5 λεπτα (εφόσον ξέρεις οτι εισαι καλά κ αρα δεν θα εχεις ευρήματα) κ όμως εμεινα μέσα σχεδον 3 τέταρτα... 

Εφόσον έχουν τη διάγνωση του συζύγου σου κ ηδη μια σαλπιγγογραφια δεν επρεπε ναβζητάνε επιπρόσθετα κ δεύτερη, αλλα ας όψεται το αθάνατο ελληνικό δημόσιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katriniki είπε:

Ακριβώς αυτό! γνωρίζεις πόσο περίπου κοστολογείται?για την άλλη είχα δώσει 150€

Τοσο περιπου κανει και η κλασικη. Εμας εδω στην πολη μου που δεν εχουμε κ επιλογες πολλες κανει €160

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Να σε πάρουν, να βαλεις το ρομπακι, να ετοιμάσει ο γιατρός τα διαφορα κ βασικά να σου βαλει τον κολποδοαστολεα (το μονο που βρήκα ενοχλητικό) κ να περάσει το σωληνάκι (αυτο που θα ριξει το υγρό). Η εξέταση δεν ειναι ούτε 5 λεπτα (εφόσον ξέρεις οτι εισαι καλά κ αρα δεν θα εχεις ευρήματα) κ όμως εμεινα μέσα σχεδον 3 τέταρτα... 

Εφόσον έχουν τη διάγνωση του συζύγου σου κ ηδη μια σαλπιγγογραφια δεν επρεπε ναβζητάνε επιπρόσθετα κ δεύτερη, αλλα ας όψεται το αθάνατο ελληνικό δημόσιο

Έτσι ακριβώς φίλη μου!!!μακάρι να τελειώσει γρήγορα γιατί με έχει αγχώσει από ολα αυτά που ακουω!άλλες πόνεσαν άλλες όχι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Έτσι ακριβώς φίλη μου!!!μακάρι να τελειώσει γρήγορα γιατί με έχει αγχώσει από ολα αυτά που ακουω!άλλες πόνεσαν άλλες όχι!!

Κοίτα όσες ξέρω που πόνεσαν είχαν κ ευρήματα δυστυχώς... εγω κ άλλα 2 κορίτσια που κάναμε πρόσφατα, χωρίς ευρήματα κ οι 3, δεν πόνεσε καμιά. Μια βαθιά ανάσα είναι, ένα τσίμπημα μόλις μπει το υγρό κ τέλος... 

Εμείς κάναμε εξετάσεις επειδή είμαστε 36 κ ειπαμε αν υπάρχει κατι καλύτερα να ξέρουμε. Έκανα κ ορμονικά κ σαλπιγγογραφια κ ο σύζυγος σπερμοδιαγραμμα, όλα οκ... ενα 6μηνο προσπαθούμε περίπου οπότε ελπίζουμε στο καλύτερο! Πάντως επειδή τυχαίνει να ξέρω 3 κοπέλες που εκαναν εξωσωματική λογω σπέρματος εκαναν κ οι 3 με την πρώτη κ η μια μαλιστα δίδυμα! Οι άλλες 2 έκαναν απο 2 παιδια σε 2 εξωσωματικες :-)

Σου εύχομαι σύντομα με ενα θετικό αποτέλεσμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η zland είπε:

250 η χοριακη!! Μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλη! Ακομα να το χωνεψω...  

Μπράβο κορίτσι!!!!! Ναι έχεις μία τελειομανή εγκυμοσύνη εύχομαι!!!!❤️❤️❤️ Από εδώ κ πέρα τέτοια νούμερα να έχουν οι χοριακές όλων των κοριτσιών μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Κοίτα όσες ξέρω που πόνεσαν είχαν κ ευρήματα δυστυχώς... εγω κ άλλα 2 κορίτσια που κάναμε πρόσφατα, χωρίς ευρήματα κ οι 3, δεν πόνεσε καμιά. Μια βαθιά ανάσα είναι, ένα τσίμπημα μόλις μπει το υγρό κ τέλος... 

Εμείς κάναμε εξετάσεις επειδή είμαστε 36 κ ειπαμε αν υπάρχει κατι καλύτερα να ξέρουμε. Έκανα κ ορμονικά κ σαλπιγγογραφια κ ο σύζυγος σπερμοδιαγραμμα, όλα οκ... ενα 6μηνο προσπαθούμε περίπου οπότε ελπίζουμε στο καλύτερο! Πάντως επειδή τυχαίνει να ξέρω 3 κοπέλες που εκαναν εξωσωματική λογω σπέρματος εκαναν κ οι 3 με την πρώτη κ η μια μαλιστα δίδυμα! Οι άλλες 2 έκαναν απο 2 παιδια σε 2 εξωσωματικες :-)

Σου εύχομαι σύντομα με ενα θετικό αποτέλεσμα!

ην έκανα!!όλα καλά!!βασικά πόνεσα όπως στην άλλη που είχα κάνει!!αλλά μου είπε ότι στη δεξιά πέρασε με δυσκολία το υγρό κ σταμάτησε σε ένα σημείο ενώ η αριστερή ήταν καλύτερη αν κ αυτό είπε δεν πρέπει να με νοιάζει αφού έχουμε μπει σε αυτή τη διαδικασία δεν χρησ/νται οι σάλπιγγες.Παρολα αυτά με προβλημάτισε καθώς στην άλλη που είχα κάνει μου είπε ναι μεν ότι έβρισε μια δυσκολία αλλά τελικά πέρασε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

Τοσο περιπου κανει και η κλασικη. Εμας εδω στην πολη μου που δεν εχουμε κ επιλογες πολλες κανει €160

ην έκανα!!όλα καλά!!βασικά πόνεσα όπως στην άλλη που είχα κάνει!!αλλά μου είπε ότι στη δεξιά πέρασε με δυσκολία το υγρό κ σταμάτησε σε ένα σημείο ενώ η αριστερή ήταν καλύτερη αν κ αυτό είπε δεν πρέπει να με νοιάζει αφού έχουμε μπει σε αυτή τη διαδικασία δεν χρησ/νται οι σάλπιγγες.Παρολα αυτά με προβλημάτισε καθώς στην άλλη που είχα κάνει μου είπε ναι μεν ότι έβρισε μια δυσκολία αλλά τελικά πέρασε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

ην έκανα!!όλα καλά!!βασικά πόνεσα όπως στην άλλη που είχα κάνει!!αλλά μου είπε ότι στη δεξιά πέρασε με δυσκολία το υγρό κ σταμάτησε σε ένα σημείο ενώ η αριστερή ήταν καλύτερη αν κ αυτό είπε δεν πρέπει να με νοιάζει αφού έχουμε μπει σε αυτή τη διαδικασία δεν χρησ/νται οι σάλπιγγες.Παρολα αυτά με προβλημάτισε καθώς στην άλλη που είχα κάνει μου είπε ναι μεν ότι έβρισε μια δυσκολία αλλά τελικά πέρασε

Παει κι αυτο!

Ειχες μαζι σου την αλλη για να την δει αυτος που σου εκανε την σημερινη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ ολα τα κοριτσια για την θετικη ενεργεια και τις ευχες!!! Ευχομαι ολες να εχετε τα καλυτερα αποτελεσματα!

Για την σαλπιγγογραφια εχω να πω οτι δεν καταλαβα τιποτα απολυτως, ηταν ανοιχτες οι σαλπιγγες και κρατησε περιπου 5 λεπτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μακάρι να έχουμε από εδώ και πέρα μόνο θετικές και τεράστιες χοριακες. 

@Kokotsalo, @Mariapretty εύχομαι και σε σας τα ευχάριστα σύντομα!

@Zefi87 τί έγινε κορίτσι μου; Έκανες εμβρυομεταφορα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Παει κι αυτο!

Ειχες μαζι σου την αλλη για να την δει αυτος που σου εκανε την σημερινη; 

Ναι ένιωσα τρομερή ανακουφιση!Την ειχα αλλά δεν μου την ζήτησε!τώρα περιμενω να επικοινωνήσει μαζί μου ο γιατρός να δούμε τι θα κάνουμε Μ τα φάρμακα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Ναι ένιωσα τρομερή ανακουφιση!Την ειχα αλλά δεν μου την ζήτησε!τώρα περιμενω να επικοινωνήσει μαζί μου ο γιατρός να δούμε τι θα κάνουμε Μ τα φάρμακα

Ολα καλά θα πάνε θα προλάβεις μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσια μακάρι να έχουμε από εδώ και πέρα μόνο θετικές και τεράστιες χοριακες. 

@Kokotsalo, @Mariapretty εύχομαι και σε σας τα ευχάριστα σύντομα!

@Zefi87 τί έγινε κορίτσι μου; Έκανες εμβρυομεταφορα;

 

Ευχαριστουμε....???....ελπιζω να δουμε και εμεις τεραστιο νουμερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ολα καλά θα πάνε θα προλάβεις μια χαρά. 

Σε ευχαριστώ πολύ!Mακαρι γιατί είναι να αδιαθετησω την Κυριακή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...