Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καμπυλη σακχαρου...


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!! Χρονια πολλα κ καλα με υγεια να εχουμε ολοι μας!!! 

Πηγα εχθες κι εκανα την καμπυλη σακχαρου μου με 100gr ομως τα αποτελεσματα ηταν ως εξης:

Σακχαρο νηστειας 92mg με οριο: 65-115

Σακχαρο στα 60'  173mg με οριο: 110-170 (εδω εχω το θεματακι...)

Και σακχαρο στα 120' 111mg με οριο: 70-120

Στεναχωρηθηκα γιατι φοβαμαι πολυ τον διαβητη κυησης. Υπαρχει καποια κοπελα που να γνωριζει τι ακριβως κανουμε σε αυτη την περιπτωση;; Ειναι αδυνατον να περιμενω μια εβδομαδα για να μιλησω με τον ενδοκρινολογο!! Ο γυναικολογος μου απλα με μαλωσε λιγο και μου ειπε να μιλησω οσο πιο συντομα μπορω με ειδικο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι σε μαλωσε; ειναι κατι που το προκαλουμε εμεις; δεν ξερω κι εγω ασχετη ειμαι. Δεν εχω κανει ακομη την εξεταση και ειναι κατι που με αγχωνει. Αλλα γιατι να σε μαλωσει; νομιζα οτι ειναι κατι που δημιουργειται μονο του. Παντως συμφωνα με τις τιμες... μεσα στα ορια δεν εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω ασχετη ειμαι κορίτσια. εμενα πάλι με μαλωνε ο γιατρός γιατι το ειχα καταιβασμενο παρακατω απο το όριο και μ λεγε φαε φαε ???. μακαρι να χεις καλα αποτελεσματα κοριτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Γιατι σε μαλωσε; ειναι κατι που το προκαλουμε εμεις; δεν ξερω κι εγω ασχετη ειμαι. Δεν εχω κανει ακομη την εξεταση και ειναι κατι που με αγχωνει. Αλλα γιατι να σε μαλωσει; νομιζα οτι ειναι κατι που δημιουργειται μονο του. Παντως συμφωνα με τις τιμες... μεσα στα ορια δεν γ

Γενικα ο γιατρος μου ειναι πολυ αυστηρος,δεν το προκαλουμε ακριβως εμεις,ειναι κ αναλογα τον οργανισμο.... Απλα θελει πολυ προσοχη στην καταναλωση υδατανθρακων κ γλυκων γιατι αυτα ανεβαζουν το ζαχαρο ειδικα μετα την 23η εβδομαδα! Η 2η μετρηση της καμπυλης ειναι 3 μοναδες πανω και για τον γιατρο μου αυτο ειναι καταστροφικο,ειναι παντα υπερβολικος η αληθεια ειναι... Κι εγω τρομαζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

και γω ασχετη ειμαι κορίτσια. εμενα πάλι με μαλωνε ο γιατρός γιατι το ειχα καταιβασμενο παρακατω απο το όριο και μ λεγε φαε φαε ???. μακαρι να χεις καλα αποτελεσματα κοριτσι μου

Αχ μακαρι να μου ελεγε φαεεε!!! Φτου φτου φτου εισαι τυχερη κι ετσι να μεινεις!!! Με το καλο τα μωρακια μας κοριτσια μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σ κορίτσι!! Μην αγχώνεσαι.. Κ στο λέει ένα άτομο π αγχώνεται κ π αναπνέει. Λοιπόν εγώ πριν δύο τρεις βδομάδες έκανα την καμπύλη κ η δεύτερη τιμή μ ήταν πολύ πιο ανεβασμένη από τη δική σ. 14 μονάδες πάνω. Τρελάθηκα βέβαια.. Πήγα σε διαβήτολογο η οποία με καθησυχασε πολύ. Μ είπε να μην τρώω γλυκά κ να μειώσω ύδατανθρακες. Μετριεμαι από τότε 5 φορές τη μέρα κ οι τιμές μ είναι τέλειες. Άσε π με το να κόψω τη ζάχαρη κ τα πολλά ζυμαρικά π έτρωγα σαν τρελή έχω χάσει κ ένα δύο κιλά. Θέλω να σ πω ότι τα πράγματα Δν είναι τόσο τραγικά. Με σωστή διατροφή θα ρυθμιστεί κ δε θα έχεις πρόβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Treloula είπε:

Αχ μακαρι να μου ελεγε φαεεε!!! Φτου φτου φτου εισαι τυχερη κι ετσι να μεινεις!!! Με το καλο τα μωρακια μας κοριτσια μου!!! 

αφου καθε φορα που πήγαινα μου εδινε και γλυκό ???. εγω εχω γεννησει κορίτσια μου σας εύχομαι να έχετε ολες ενα γρηγορο τοκετό να εχετε τα μωρακια σας στην αγκαλιτσα δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία απο αυτό ❣️❣️❣️❣️❣️???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Γειά σ κορίτσι!! Μην αγχώνεσαι.. Κ στο λέει ένα άτομο π αγχώνεται κ π αναπνέει. Λοιπόν εγώ πριν δύο τρεις βδομάδες έκανα την καμπύλη κ η δεύτερη τιμή μ ήταν πολύ πιο ανεβασμένη από τη δική σ. 14 μονάδες πάνω. Τρελάθηκα βέβαια.. Πήγα σε διαβήτολογο η οποία με καθησυχασε πολύ. Μ είπε να μην τρώω γλυκά κ να μειώσω ύδατανθρακες. Μετριεμαι από τότε 5 φορές τη μέρα κ οι τιμές μ είναι τέλειες. Άσε π με το να κόψω τη ζάχαρη κ τα πολλά ζυμαρικά π έτρωγα σαν τρελή έχω χάσει κ ένα δύο κιλά. Θέλω να σ πω ότι τα πράγματα Δν είναι τόσο τραγικά. Με σωστή διατροφή θα ρυθμιστεί κ δε θα έχεις πρόβλημα. 

Σ'ευχαριστω παααρα πολυ!!! Εχω αγχωθει γιατι εχω ακουσει τα χειροτερα για το σακχαρο ειδικα απο φιλες και συγγενεις (που φυσικα δεν γνωριζουν αλλα εχουν κ λενε). Μακαρι να πανε ολα τελεια για ολες μας μεχρι το τελος!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Treloula είπε:

Σ'ευχαριστω παααρα πολυ!!! Εχω αγχωθει γιατι εχω ακουσει τα χειροτερα για το σακχαρο ειδικα απο φιλες και συγγενεις (που φυσικα δεν γνωριζουν αλλα εχουν κ λενε). Μακαρι να πανε ολα τελεια για ολες μας μεχρι το τελος!!! 

Κι εγώ στην αρχή έτσι ήμουν. Κι ακόμα έχει τύχει δύο τρεις φορές να είναι οι τιμές μ υψηλές χωρίς να έχω φάει κτ διαφορετικό. Αλλά οκ τι να κάνουμε? Από τότε π άρχισα να το συζητάω πάντως μ έχουν πει ήδη δύο φίλες μ ότι είχαν κι αυτές. Κ μάλιστα με τιμές τις περισσότερες φορές υψηλές. Γέννησαν όμως υγιέστατα μωράκια, οπότε τις έχω ως παράδειγμα.  Δν ξέρω αν ευθύνεται κ το άγχος που μπορεί να αυξάνεται κάποιες φορές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, μην αγχώνεσαι για 3 μονάδες πάνω από το φυσιολογικό, ήμαρτον! Εγώ είχα νηστικό φυσιολογικό, 1η ώρας 193 και 2ης ώρας 194 και μόνο με προσεκτική διατροφή γέννησα ένα υγιέστατο παιδάκι! Ο διαβήτης κύησης είναι ένα θέμα που το κληρονομούμε από τους πατεράδες μας, μου το είπε ο ενδοκρινολόγος και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο! Όλα θα πάνε καλά αρκεί να προσέχεις την διατροφή σου. Στον κάθε οργανισμό άλλες τροφές ανεβάζουν το ζάχαρο π.χ. σε εμένα μπορεί να έτρωγα ένα καλό πιάτο μακαρόνια και να ήμουν κομπλέ και να έτρωγα 2 πηρουνιές πουρέ και να είχα πάνω από 140.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσι μου, μην αγχώνεσαι για 3 μονάδες πάνω από το φυσιολογικό, ήμαρτον! Εγώ είχα νηστικό φυσιολογικό, 1η ώρας 193 και 2ης ώρας 194 και μόνο με προσεκτική διατροφή γέννησα ένα υγιέστατο παιδάκι! Ο διαβήτης κύησης είναι ένα θέμα που το κληρονομούμε από τους πατεράδες μας, μου το είπε ο ενδοκρινολόγος και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο! Όλα θα πάνε καλά αρκεί να προσέχεις την διατροφή σου. Στον κάθε οργανισμό άλλες τροφές ανεβάζουν το ζάχαρο π.χ. σε εμένα μπορεί να έτρωγα ένα καλό πιάτο μακαρόνια και να ήμουν κομπλέ και να έτρωγα 2 πηρουνιές πουρέ και να είχα πάνω από 140.

Σύμφωνω απόλυτα... Εγώ  τα Χριστούγεννα είπα θα φαω λίγο γλυκό κ θα μετρήσω μετά να δω αν ανέβηκε. Έφαγα λοιπόν προφιτερολ, έφαγα κ δύο τρία αλλά κ μετά από μια ώρα ήταν στο 95.τπτ Δλδ.. Κ τρώγω μια μέρα ένα κουλούρι ολικής κ είχε πάει 130. Παράλογο?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κι εγω διαβήτη κύησης και μετριεμαι 4 φορες τη μερα.Οι υδατανθρακες ειναι χειροτεροι απο τα γλυκα.Το πρωι η αντισταση στην ινσουλινη ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με το βραδυ οποτε με μισο κουλουρι το σακχαρο παει 120 .Υπαρχουν ειδικες φρυγανιες που μου εχει δωσει ο διαβητολογος και λεγονται scandinavian crispbread.Τρωω 2 απο αυτες για πρωινο.

Θελει καλο ενδοκρινολογο που να ειναι καλός στον διαβητη κυησης να σε κατευθυνει με διατροφη.Εγω για υην ωρα τα παω καλά με τη διατροφη και υπακουει το σακχαρο.Αν οχι στο τριτο τριμηνο θα κανω ινσουλινη και όλα οκ.Λυσεις θπαρχουν αρκει να μας κατευθυνει ο καταλληλος γιατρος. Μην αγχωνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη χρονια κοριτσια.....εχει καμια σας να μου προτεινει εναν καλο ενδοκρινολογο για θυροειδη κ για διαβητη??Πατρα η αθηνα...παρακαλω στειλτε μου μνμ εαν δεν γινεται απο εδω...σας ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/12/2018 at 8:13 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσι μου, μην αγχώνεσαι για 3 μονάδες πάνω από το φυσιολογικό, ήμαρτον! Εγώ είχα νηστικό φυσιολογικό, 1η ώρας 193 και 2ης ώρας 194 και μόνο με προσεκτική διατροφή γέννησα ένα υγιέστατο παιδάκι! Ο διαβήτης κύησης είναι ένα θέμα που το κληρονομούμε από τους πατεράδες μας, μου το είπε ο ενδοκρινολόγος και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο! Όλα θα πάνε καλά αρκεί να προσέχεις την διατροφή σου. Στον κάθε οργανισμό άλλες τροφές ανεβάζουν το ζάχαρο π.χ. σε εμένα μπορεί να έτρωγα ένα καλό πιάτο μακαρόνια και να ήμουν κομπλέ και να έτρωγα 2 πηρουνιές πουρέ και να είχα πάνω από 140.

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για το κουραγιο αληθεια!!! Μιλησα με την γραμματεα του ενδοκρινολογου μου κ μου ειπε πως του εδειξε τις εξετασεις κ της ειπε να μην δωσω σημασια απλα να προσεχω και να μην τρωω γλυκα... Μου φανηκε λιγο επιπολαιη η συμπεριφορα του..  ουτε καν ηθελε να κλεισουμε ραντεβου για να μου δωσει μια διατροφη... Δεν ξερω τι να κανω!! Και παλι ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

Επεξεργάστηκε από Treloula
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/12/2018 at 6:59 ΜΜ, ο/η loralora είπε:

Εχω κι εγω διαβήτη κύησης και μετριεμαι 4 φορες τη μερα.Οι υδατανθρακες ειναι χειροτεροι απο τα γλυκα.Το πρωι η αντισταση στην ινσουλινη ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με το βραδυ οποτε με μισο κουλουρι το σακχαρο παει 120 .Υπαρχουν ειδικες φρυγανιες που μου εχει δωσει ο διαβητολογος και λεγονται scandinavian crispbread.Τρωω 2 απο αυτες για πρωινο.

Θελει καλο ενδοκρινολογο που να ειναι καλός στον διαβητη κυησης να σε κατευθυνει με διατροφη.Εγω για υην ωρα τα παω καλά με τη διατροφη και υπακουει το σακχαρο.Αν οχι στο τριτο τριμηνο θα κανω ινσουλινη και όλα οκ.Λυσεις θπαρχουν αρκει να μας κατευθυνει ο καταλληλος γιατρος. Μην αγχωνεσαι.

Νομιζω πως δεν εχω τον καταλληλο γιατρο κ το χειροτερο ειναι πως δεν εχει αλλον εδω που βρισκομαι(Λιβαδεια). Απλα ειδε τις εξετασεις μου κ ειπε στην γραμματεα του να μου τηλεφωνησει απλα για να μου πει να μην τρωω γλυκα κ ολα καλα!! Σ'ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Treloula εφόσον σου έδωσαν αυτη την απάντηση, εγώ λέω απλά να προσέχεις τι τρως και να κάνεις τις εξετάσεις που σου δίνει ο γιατρός σου και να μην αγχώνεσαι επιπλέον! Αν δεις όμως αυξημένο ζάχαρο σε επόμενες εξετάσεις τότε ξαναεπικοινώνησε μαζί τους να τους το πεις. Νομίζω ότι οι 3 μομάδες παραπάνω είναι εντός του στατιστικού λάθους κάθε εργαστηρίου οπότε γιαυτό δεν σου δώσανε καν ραντεβού να πας να σου δώσουν διατροφή! Εδώ δεν δώσανε σε εμένα που είχε ξεφύγει τελείως!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας! Ποια εβδομαδα κανατε την καμπυλη ζαχαρου; Εγω ειμαι στην 20η. Μου την εγραψε ο γιατρος και μου ειπε σε καμια εβδομαδα να παω να την κανω. Μηπως ειναι πολυ νωρις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/1/2019 at 3:09 ΜΜ, ο/η antzy9 είπε:

καλη χρονια κοριτσια.....εχει καμια σας να μου προτεινει εναν καλο ενδοκρινολογο για θυροειδη κ για διαβητη??Πατρα η αθηνα...παρακαλω στειλτε μου μνμ εαν δεν γινεται απο εδω...σας ευχαριστω

Αν δεν έχεις βρει, έχω να σου προτείνω. Αθήνα. Βέβαια ειναι Βόρεια Προάστια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Καλημερα σας! Ποια εβδομαδα κανατε την καμπυλη ζαχαρου; Εγω ειμαι στην 20η. Μου την εγραψε ο γιατρος και μου ειπε σε καμια εβδομαδα να παω να την κανω. Μηπως ειναι πολυ νωρις;

Εμενα μου την εγραψε αλλα μου ειπε να παω στην 25η...σε 2 βδομαδες δηλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...