Μετάβαση σε περιεχόμενο

Cmv κυτταρομεγαλοιος


Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω οποια κοπελα γνωριζει η' περασε αντιστοιχη εμπειρια να με βοηθησει. Ειμαι 8 εβδομαδων εγκυος και προχτες με πηρε η γυναικολογος μου να με ενημερωσει για τα αποτελεσματα του προγεννητικου ελεγχου, καθως μενω μακρυα και με ενημερωσε αππ το τηλεφωνω. Δυστυχως με ενημερωσε πως εχω κυτταρομεγαλοιο και θα πρεπει αμεσα να κανω ειδικη εξεταση αιματος avidity για να δουμε τα IgG και IgM σε ποιο σταδιο ειναι ο ιος και αν τον ειχα απο παλια η' τον κολλησα προσφατα. Στεναχωρηθηκα πολυ καθως μου μιλησε και για πιθανοτητα διακοπης κυησης. Και να ρωτησω και κατι αλλο.. στον προγεννητικο δεν γινεται αναλυτικα η εξεταση αυτη για τα IgG και IgM , επειδη μου ζητησε να κανω αυτην την εξεταση τωρα. Αν γνωριζει καποια κοπελα ας μου πει παρακαλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται στις εξετάσεις του προγεννητικού, δεν έχω κάνει. Έκανα igg και igm καθώς ήταν να κάνω εμβρυομεταφορά και είχα ίωση, αλλά βρέθηκα με αντισώματα οπότε ήμουν οκ. Μου είχαν πει ότι υπάρχει κίνδυνος να περάσει στο μωρό και αν περάσει όντως προκαλεί μεγάλες βλάβες. Παρόλα αυτά υπάρχουν πολλές πιθανότητες  να μην περάσει και υπάρχουν για ειδικές εξετάσεις για να το ανιχνεύσουν αυτό. Επίσης όταν κάνεις  igg , igm αν είναι παλιός ο ιός θα έχεις αντισώματα και θα είναι όλα οκ. Κάνε υπομονή. Οι εξετάσεις οι δικές σου βγαίνουν άμεσα, τουλάχιστον στην Αθήνα που είμαι εγώ βγαίνουν αυθημερόν. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται στις εξετάσεις του προγεννητικού, δεν έχω κάνει. Έκανα igg και igm καθώς ήταν να κάνω εμβρυομεταφορά και είχα ίωση, αλλά βρέθηκα με αντισώματα οπότε ήμουν οκ. Μου είχαν πει ότι υπάρχει κίνδυνος να περάσει στο μωρό και αν περάσει όντως προκαλεί μεγάλες βλάβες. Παρόλα αυτά υπάρχουν πολλές πιθανότητες  να μην περάσει και υπάρχουν για εδικές εξετάσεις για να το ανιχνεύσουν αυτό. Επίσης όταν κάνεις  igg , igm αν είναι παλιός ο ιός θα έχεις αντισώματα και θα είναι όλα οκ. Κάνε υπομονή. Οι εξετάσεις οι δικές σου βγαίνουν άμεσα, τουλάχιστον στην Αθήνα που είμαι εγώ βγαίνουν αυθημερόν. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Θα μαθω αυριο απλως εχω φοβηθει πολυ γιατι απ' οσο εχω διαβασει απο πολλες κοπελες στον προγεννητικο τους ειχαν και εξεταση igg και igm συγκεκριμενα. Αυτο ειναι που με τρομαζει περισσοτερο. Οτι τα εχω κανει και φανηκε οτι δεν εχω αντισωματα γιαυτο και με ξαναβαζει να κανω παλι την εξεταση. Τελικα ειναι πολυ σημαντικος ο προγεννητικος να γινεται πριν ακομη ξεκινησουμε προσπαθειες για μωρο ετσι ωστε να ξερουμε αν ολα ειναι καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2018 at 11:57 ΠΜ, ο/η Αναστασια.Χ είπε:

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω οποια κοπελα γνωριζει η' περασε αντιστοιχη εμπειρια να με βοηθησει. Ειμαι 8 εβδομαδων εγκυος και προχτες με πηρε η γυναικολογος μου να με ενημερωσει για τα αποτελεσματα του προγεννητικου ελεγχου, καθως μενω μακρυα και με ενημερωσε αππ το τηλεφωνω. Δυστυχως με ενημερωσε πως εχω κυτταρομεγαλοιο και θα πρεπει αμεσα να κανω ειδικη εξεταση αιματος avidity για να δουμε τα IgG και IgM σε ποιο σταδιο ειναι ο ιος και αν τον ειχα απο παλια η' τον κολλησα προσφατα. Στεναχωρηθηκα πολυ καθως μου μιλησε και για πιθανοτητα διακοπης κυησης. Και να ρωτησω και κατι αλλο.. στον προγεννητικο δεν γινεται αναλυτικα η εξεταση αυτη για τα IgG και IgM , επειδη μου ζητησε να κανω αυτην την εξεταση τωρα. Αν γνωριζει καποια κοπελα ας μου πει παρακαλω.

Καλησπέρα! Ελπίζω να σου πάνε όλα κατ'ευχήν. Εμένα ο προγεννητικός μου έλεγχος (που έγινε αφού μάθαμε ότι είμαι έγκυος και όχι πριν γιατί μας πρόλαβε το μωράκι μας) είχε αναλυτικά αυτήν την εξέταση. Η γιατρός μου μού είχε πει τότε ότι δε θέλει να μείνω έγκυος μέχρι να τελειώσουν οι διακοπές, να κάνουμε την εξέταση και να δούμε ότι όλα είναι καλά. Αλλά... τελικά έμεινα έγκυος και ευτυχώς είναι όλα μια χαρά. Καλή τύχη σου εύχομαι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα! Ελπίζω να σου πάνε όλα κατ'ευχήν. Εμένα ο προγεννητικός μου έλεγχος (που έγινε αφού μάθαμε ότι είμαι έγκυος και όχι πριν γιατί μας πρόλαβε το μωράκι μας) είχε αναλυτικά αυτήν την εξέταση. Η γιατρός μου μού είχε πει τότε ότι δε θέλει να μείνω έγκυος μέχρι να τελειώσουν οι διακοπές, να κάνουμε την εξέταση και να δούμε ότι όλα είναι καλά. Αλλά... τελικά έμεινα έγκυος και ευτυχώς είναι όλα μια χαρά. Καλή τύχη σου 

Σ ευχαριστω.. ειχες αντισωματα στον ιο ηδη δηλαδη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...