Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβήτης κυησης


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Αυτή τη βδομάδα θα κάνω την καμπύλη ζακχαρου κ με έχει πιάσει άγχος. Ως τώρα το ζάκχαρο μ ήταν σχετικά υψηλό για τα κιλά μ, στο 95-96. Φοβάμαι λοιπόν ότι  η εξέταση θα βγει θετική στο διαβήτη. Κ δ με νοιάζει για μένα, φοβάμαι τις επιπτώσεις στο μωρό. Έχει κάποια κοπέλα εμπειρία με διαβήτη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου καταρχήν ψυχραιμία! Διαγνώστηκα με διαβήτη κύησης και πριν την καμπύλη το νηστικό μου ζάχαρο ήταν 75 κατά μέσο όρο οπότε δεν θεωρώ πως αποτελεί ένδειξη η μέτρηση αυτή. Τώρα σχετικά με τα κιλά να σου πω ότι δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο, έχω φίλη που ήταν 55 κιλά έγκυος και είχε διαβήτη κύησης, εγώ που ήμουν υπέρβαρη στην εγκυμοσύνη και άλλες κοπέλες που ήταν παχύσαρκες και είχαν πολύ χαμηλό ζάχαρο και τις αναγκάζανε να τρώνε γλυκά για να είναι φυσιολογικό. Ο διαβήτης κύησης είναι διαβήτης του πλακούντα και είναι κληρονομική από τον πατέρα μας αν θα τον εμφανίσουμε. Κάνε την εξέτασή σου με ηρεμία και αν βγει παθολογική η καμπύλη σου ο γυναικολόγος σου θα σε κατευθύνει να πας σε ενδοκρινολόγο κυήσεων και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φίλη μου καταρχήν ψυχραιμία! Διαγνώστηκα με διαβήτη κύησης και πριν την καμπύλη το νηστικό μου ζάχαρο ήταν 75 κατά μέσο όρο οπότε δεν θεωρώ πως αποτελεί ένδειξη η μέτρηση αυτή. Τώρα σχετικά με τα κιλά να σου πω ότι δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο, έχω φίλη που ήταν 55 κιλά έγκυος και είχε διαβήτη κύησης, εγώ που ήμουν υπέρβαρη στην εγκυμοσύνη και άλλες κοπέλες που ήταν παχύσαρκες και είχαν πολύ χαμηλό ζάχαρο και τις αναγκάζανε να τρώνε γλυκά για να είναι φυσιολογικό. Ο διαβήτης κύησης είναι διαβήτης του πλακούντα και είναι κληρονομική από τον πατέρα μας αν θα τον εμφανίσουμε. Κάνε την εξέτασή σου με ηρεμία και αν βγει παθολογική η καμπύλη σου ο γυναικολόγος σου θα σε κατευθύνει να πας σε ενδοκρινολόγο κυήσεων και όλα θα πάνε καλά!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Εσύ είσαι τωρα έγκυος? Έκανες ινσουλίνη ή μόνο διατροφή? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου κι εγω θα σου πω χαλαρα εγω πηγα πολυ αγχωμενη σε εκεινη την εξεταση με αποτελεσμα η δευτερη ληψη να ειναι στα ορια και να μας φανει και περιεργο και αν και οι γυναικολογοι ελεγαν οτι ειναι οκ ο ενδοκρινολογς με εβαζε να το ελεξχω και γενικα ολες μου οι εξετασεις διαβητη ηταν παρα πολυ χαμηλες και ειχα παρει ελαχιστα κιλα και ειμαι και αδυναη και ομως μαλλον το αγχος με εκαψε γιαυτο ηρεμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η egw είπε:

κοριτσια μου κι εγω θα σου πω χαλαρα εγω πηγα πολυ αγχωμενη σε εκεινη την εξεταση με αποτελεσμα η δευτερη ληψη να ειναι στα ορια και να μας φανει και περιεργο και αν και οι γυναικολογοι ελεγαν οτι ειναι οκ ο ενδοκρινολογς με εβαζε να το ελεξχω και γενικα ολες μου οι εξετασεις διαβητη ηταν παρα πολυ χαμηλες και ειχα παρει ελαχιστα κιλα και ειμαι και αδυναη και ομως μαλλον το αγχος με εκαψε γιαυτο ηρεμια

Κ τελικά τι έκανες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Κ τελικά τι έκανες? 

τιποτα απλα το ελεγχα με μηχανακι μεχρι καποια εβδομαδα δεν θυμαμαι πια ηταν ολα καλα και οταν γεννησα εκανα μια αναλυση εγω και μια ο μικρος για ζαχαρη και ηταν οκ επισης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το ρύθμισα μόνο με διατροφή και μετρήσεις στην αρχή 4 φορές την ημέρα και στην συνέχεια 3, δεν πήρα καθόλου κιλά από την στιγμή που διαγνώστηκε και αφού γέννησα έκανα επαναλληπτική εξέταση και βγήκε πολύ καλή. Βέβαια σε επόμενη εγκυμοσύνη έχω μεγάλες πιθανότητες να εμφανίσω πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2018 at 2:31 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ το ρύθμισα μόνο με διατροφή και μετρήσεις στην αρχή 4 φορές την ημέρα και στην συνέχεια 3, δεν πήρα καθόλου κιλά από την στιγμή που διαγνώστηκε και αφού γέννησα έκανα επαναλληπτική εξέταση και βγήκε πολύ καλή. Βέβαια σε επόμενη εγκυμοσύνη έχω μεγάλες πιθανότητες να εμφανίσω πάλι.

Οι τιμές ποιες πρέπει να είναι? Βγήκαν οι εξετάσεις μ αλλά δ μπορω να βρω το γιατρό μ κ νομιζω οτι είναι υψηλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο χαρτί που κρατάς στα χέρια σου λέει τις τιμές και τα όρια μέσα στα οποία πρέπει να είσαι για να είναι φυσιολογικές. Ανάλογα με την μέθοδο και τον αναλύτη αυτές οι τιμές διαφέρουν. Αν οι τιμές σου ξεπερνάνε τις τιμές αναφοράς μάλλον είναι κακές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Στο χαρτί που κρατάς στα χέρια σου λέει τις τιμές και τα όρια μέσα στα οποία πρέπει να είσαι για να είναι φυσιολογικές. Ανάλογα με την μέθοδο και τον αναλύτη αυτές οι τιμές διαφέρουν. Αν οι τιμές σου ξεπερνάνε τις τιμές αναφοράς μάλλον είναι κακές.

Δυστυχώς Δν γράφει.. Μόνο τις τιμές μ έχει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίλα πρώτα με το εργαστήριο στο οποίο έκανες την εξέταση και πες να σου στείλουν ή να σου πουν τις φυσιολογικές τιμές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Μίλα πρώτα με το εργαστήριο στο οποίο έκανες την εξέταση και πες να σου στείλουν ή να σου πουν τις φυσιολογικές τιμές!

Μίλησα με το γιατρό μ κ μ είπε ότι έχω ήπιας μορφής διαβήτη, π θα αντιμετωπίσουμε με δίαιτα. Εντάξει εγώ τώρα όμως όχι απλά αγχώθηκα. Κ δ με νοιάζει για μένα βέβαια. Αλλά διάβασα ότι επηρεάζεται το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λίνα88 είπε:

Μίλησα με το γιατρό μ κ μ είπε ότι έχω ήπιας μορφής διαβήτη, π θα αντιμετωπίσουμε με δίαιτα. Εντάξει εγώ τώρα όμως όχι απλά αγχώθηκα. Κ δ με νοιάζει για μένα βέβαια. Αλλά διάβασα ότι επηρεάζεται το μωρό. 

Δεν θα επηρεάσει το μωρό θα το ελέγχεται με το γιατρό υπάρχουν πολλές λύσεις το μωρό αν το παρακολουθείται δεν θα επηρεαστεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η egw είπε:

Δεν θα επηρεάσει το μωρό θα το ελέγχεται με το γιατρό υπάρχουν πολλές λύσεις το μωρό αν το παρακολουθείται δεν θα επηρεαστεί

Μακάρι.. Έχω στεναχωρηθει πάρα πολύ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Μακάρι.. Έχω στεναχωρηθει πάρα πολύ :(

ΓιΑ ΝΑ πάθει κάτι το παιδί, πρέπει το ζάχαρο σου να είναι ανεβασμένο για ΠοΛυ καιρό.   Αυτό εννοείται πως δεν θα αφήσεις να συμβεί., διατροφή,ήπια ασκηση, κατά προτιμηση περπάτημα. αν χρειαστεί θα κάνεις και ινσουλίνη. Και επιπλέον, όχι άγχος! Το άγχος ανεβάζει το ζάχαρο! βρες έναν διαβητολόγο και θα σε κατατοπίσει πλήρως.
Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβήτη κύησης ή έχεις ή δεν έχεις. Αν είναι ήπιας μορφής ή σοβαρός θα φανεί αφού κάνεις προσεκτική διατροφή και οι μετρήσεις σου είναι εντός ορίων. Ο γυναικολόγος σου πρέπει να σε παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο για να σου δώσει τις κατευθυντήριες γραμμές για το πως να τρέφεσαι, να σου δώσει συσκευή μέτρησης και να σου γράφει εξετάσεις σχετικές με τον διαβήτη. Όλα αυτά συμβαίνουν συχνά σε πολλές κοπέλες, μην νομίζεις ότι είσαι η μόνη που τα περνάει και πάρε κουράγιο από αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2018 at 3:16 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Διαβήτη κύησης ή έχεις ή δεν έχεις. Αν είναι ήπιας μορφής ή σοβαρός θα φανεί αφού κάνεις προσεκτική διατροφή και οι μετρήσεις σου είναι εντός ορίων. Ο γυναικολόγος σου πρέπει να σε παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο για να σου δώσει τις κατευθυντήριες γραμμές για το πως να τρέφεσαι, να σου δώσει συσκευή μέτρησης και να σου γράφει εξετάσεις σχετικές με τον διαβήτη. Όλα αυτά συμβαίνουν συχνά σε πολλές κοπέλες, μην νομίζεις ότι είσαι η μόνη που τα περνάει και πάρε κουράγιο από αυτό!

Αφού πήγα λοιπόν σε διαβήτολογο κ μ έδωσε το μηχανάκι κ κατευθυντηριες για τη διατροφή (θα ξαναπάω σε 2-3 μερες), έχω μια απορία κ ίσως μπορείς να με κατατοπίσει μέχρι να ξαναπάω. Πριν το γεύμα πρέπει να μετραω το ζάκχαρο μ. Αυτό πρέπει να αντιστοιχεί στην τιμή του νηστικου? Ακόμα κι αν πριν μιάμιση ώρα πχ έχω φάει κάτι για παράδειγμα μισό κουλούρι ολικής? Ή  τιμή νηστικου θεωρούμε μόνο την πρωινή μέτρηση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Αφού πήγα λοιπόν σε διαβήτολογο κ μ έδωσε το μηχανάκι κ κατευθυντηριες για τη διατροφή (θα ξαναπάω σε 2-3 μερες), έχω μια απορία κ ίσως μπορείς να με κατατοπίσει μέχρι να ξαναπάω. Πριν το γεύμα πρέπει να μετραω το ζάκχαρο μ. Αυτό πρέπει να αντιστοιχεί στην τιμή του νηστικου? Ακόμα κι αν πριν μιάμιση ώρα πχ έχω φάει κάτι για παράδειγμα μισό κουλούρι ολικής? Ή  τιμή νηστικου θεωρούμε μόνο την πρωινή μέτρηση? 

εγω κοπελα μου τη μια μερα μετρουσα το πρωι που ξυπνουσα την αλλη αν θυμαμαι καλα μια η δυο ωρες μετα το μεσημεριανο και τη τριτη παλε μετα το βραδινο μια η δυο ωρες και παλι αποο την αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η egw είπε:

εγω κοπελα μου τη μια μερα μετρουσα το πρωι που ξυπνουσα την αλλη αν θυμαμαι καλα μια η δυο ωρες μετα το μεσημεριανο και τη τριτη παλε μετα το βραδινο μια η δυο ωρες και παλι αποο την αρχη

Εμένα μ είπε κ πριν το μεσημεριανό κ το βραδινό. Συνολικά 5 φορές τη μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λίνα88 είπε:

Εμένα μ είπε κ πριν το μεσημεριανό κ το βραδινό. Συνολικά 5 φορές τη μέρα. 

εξαρταται μαλλον απο το γιατρο αλλα και τις τιμες σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η egw είπε:

εξαρταται μαλλον απο το γιατρο αλλα και τις τιμες σου

Φαντάσου ότι η μία μ τιμή ήταν εκτός ορίων. Τι να πω... Δυσκολεύομαι πολύ με το φαγητό πάντως.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Λίνα88 είπε:

Φαντάσου ότι η μία μ τιμή ήταν εκτός ορίων. Τι να πω... Δυσκολεύομαι πολύ με το φαγητό πάντως.. 

υπομονη δεν θα κρατησει για πολτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νηστικό ζάχαρο είναι μόνο το πρωινό. Οι τιμές πριν το γεύμα είναι περισσότερο ενδεικτικές για τον γιατρό για να δει που κυμαίνεται το ζάχαρό σου ενώ έχουν περάσει όπως λες 2 ώρες από το προηγούμενο γεύμα και ετοιμάζεσαι να ξαναφάς σε μισή ώρα. Το ότι δυσκολέυεσαι το θεωρώ λογικό αλλά είναι κάτι που θα το συνηθίσεις με τον καιρό και αφού θα βλέπεις και τις τιμές σου χαμηλές θα παίρνεις κουράγιο να συνεχίσεις. Να εμπιστέυεσαι τον γιατρό σου και τις συμβουλές του, να τις ακολουθείς και θα δεις ότι θα φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Νηστικό ζάχαρο είναι μόνο το πρωινό. Οι τιμές πριν το γεύμα είναι περισσότερο ενδεικτικές για τον γιατρό για να δει που κυμαίνεται το ζάχαρό σου ενώ έχουν περάσει όπως λες 2 ώρες από το προηγούμενο γεύμα και ετοιμάζεσαι να ξαναφάς σε μισή ώρα. Το ότι δυσκολέυεσαι το θεωρώ λογικό αλλά είναι κάτι που θα το συνηθίσεις με τον καιρό και αφού θα βλέπεις και τις τιμές σου χαμηλές θα παίρνεις κουράγιο να συνεχίσεις. Να εμπιστέυεσαι τον γιατρό σου και τις συμβουλές του, να τις ακολουθείς και θα δεις ότι θα φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...