Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβήτης κυησης


Recommended Posts

στις On 18/12/2018 at 8:32 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Νηστικό ζάχαρο είναι μόνο το πρωινό. Οι τιμές πριν το γεύμα είναι περισσότερο ενδεικτικές για τον γιατρό για να δει που κυμαίνεται το ζάχαρό σου ενώ έχουν περάσει όπως λες 2 ώρες από το προηγούμενο γεύμα και ετοιμάζεσαι να ξαναφάς σε μισή ώρα. Το ότι δυσκολέυεσαι το θεωρώ λογικό αλλά είναι κάτι που θα το συνηθίσεις με τον καιρό και αφού θα βλέπεις και τις τιμές σου χαμηλές θα παίρνεις κουράγιο να συνεχίσεις. Να εμπιστέυεσαι τον γιατρό σου και τις συμβουλές του, να τις ακολουθείς και θα δεις ότι θα φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι!

Ερώτηση : η διαβητολογος μ είναι πολύ ευχάριστημενη με τις τιμές μου. Εδώ κ 3-4 μέρες όμως η τιμή στο νηστικό κυμαίνεται στο 95 ενώ οι μεταγευματικες είναι τέλειες. Έχω ραντεβού ξανά σε 5 μέρες αλλά έχω αγχωθεί. Έχεις μήπως παρόμοια εμπειρία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα από κάποιο σημείο και μετά άρχισε να τσιμπάει το νηστικό μου και μου είπε απλά να προσέχω τι τρώω το βράδυ ώστε το πρωι να μην είναι ανεβασμένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα σας πω όμως ψέμματα, προς τις τελευταίες εβδομάδες ξυπνούσα το βράδυ και δεν με έπαιρνε ο ύπνος όχι από το κατούρημα, όχι ότι δεν βολευόμουν αλλά από την πείνα!!!! Μαύρη πείνα!!!! Δεν έχω πεινάσει ποτέ άλλωτε στην ζωή μου τόσο πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δεν θα σας πω όμως ψέμματα, προς τις τελευταίες εβδομάδες ξυπνούσα το βράδυ και δεν με έπαιρνε ο ύπνος όχι από το κατούρημα, όχι ότι δεν βολευόμουν αλλά από την πείνα!!!! Μαύρη πείνα!!!! Δεν έχω πεινάσει ποτέ άλλωτε στην ζωή μου τόσο πολύ!

Εγώ θέλω απεγνωσμένα να φάω μια τούρτα ολόκληρη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν γέννησα είχα την κρυφή ελπίδα ότι κάποιος θα μου έφερνε γλυκά! Αλήτες όλοι! Η πεθερά μου έφερε γλάστρα και από τα νεύρα μου την άφησα στο νοσοκομείο, κάτι συγγενείς που ήρθανε φέρανε για το μωρό δώρο ? Την μητέρα κανείς δεν την σκέφτηκε πραγματικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Όταν γέννησα είχα την κρυφή ελπίδα ότι κάποιος θα μου έφερνε γλυκά! Αλήτες όλοι! Η πεθερά μου έφερε γλάστρα και από τα νεύρα μου την άφησα στο νοσοκομείο, κάτι συγγενείς που ήρθανε φέρανε για το μωρό δώρο ? Την μητέρα κανείς δεν την σκέφτηκε πραγματικά!!!

Επιτρέπεται να φας γλυκό όταν γεννήσεις??? Εγώ νόμιζα Δν κάνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Επιτρέπεται να φας γλυκό όταν γεννήσεις??? Εγώ νόμιζα Δν κάνει. 

γιατι να μη κανει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Επιτρέπεται να φας γλυκό όταν γεννήσεις??? Εγώ νόμιζα Δν κάνει. 

Εντάξει, αν είσαι από καισαρική δεν σου φέρνουν να φας κοψίδια στο μενού, τις πρώτες 24 ώρες είσαι με τον ορό και μετά σιγά σιγά κανέναν φιδέ, κρεατόσουπα κλπ. Την ημέρα που βγήκα μου φέρανε για πρωινό γάλα με 2 φρυγανιές με βούτυρο και μαρμελάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εντάξει, αν είσαι από καισαρική δεν σου φέρνουν να φας κοψίδια στο μενού, τις πρώτες 24 ώρες είσαι με τον ορό και μετά σιγά σιγά κανέναν φιδέ, κρεατόσουπα κλπ. Την ημέρα που βγήκα μου φέρανε για πρωινό γάλα με 2 φρυγανιές με βούτυρο και μαρμελάδα!

Μαρμελάδα??? Πω πω Παρτυ θα κάνω!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Μαρμελάδα??? Πω πω Παρτυ θα κάνω!!!! 

Αφού έχεις ξενηστικωθεί πάνω από 2 24ωρα εεεε!!! Σαν να γύρισες από Αφρική θα την κοιτάς την μαρμελάδα!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Αφού έχεις ξενηστικωθεί πάνω από 2 24ωρα εεεε!!! Σαν να γύρισες από Αφρική θα την κοιτάς την μαρμελάδα!!! ?

Μα πως άντεξες δύο μέρες? Πρέπει να κάνει πολύ πείνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λίνα88 είπε:

Μα πως άντεξες δύο μέρες? Πρέπει να κάνει πολύ πείνα. 

Αφενός είναι η συγκίνηση του ότι έφερες ένα πλάσμα στον κόσμο, αφετέρου είναι η σωματική καταπόνηση που κερδίζει έδαφος έναντι της πείνας και φυσικά κάνει δουλίτσα και ο ορός που σου προσφέρει κάποια πράγματα! Το χειρότερο ήταν που δεν με αφήνανε να πιω όσο νερό ήθελα, δεν κατάλαβα γιατί....Πάντως στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη με παρακολουθεί διατροφολόγος από την αρχή μπας και την γλιτώσω και δεν κάνω διαβήτη κύησης! Μικρές οι πιθανότητες αλλά αξίζει να το προσπαθήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εντάξει, αν είσαι από καισαρική δεν σου φέρνουν να φας κοψίδια στο μενού, τις πρώτες 24 ώρες είσαι με τον ορό και μετά σιγά σιγά κανέναν φιδέ, κρεατόσουπα κλπ. Την ημέρα που βγήκα μου φέρανε για πρωινό γάλα με 2 φρυγανιές με βούτυρο και μαρμελάδα!

εγω δεν εφαγα το βραδ και μεχρι το μεσημερι μετα το απογευμα εφαγα παγωτο χιχι καισαρικη και εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Αφενός είναι η συγκίνηση του ότι έφερες ένα πλάσμα στον κόσμο, αφετέρου είναι η σωματική καταπόνηση που κερδίζει έδαφος έναντι της πείνας και φυσικά κάνει δουλίτσα και ο ορός που σου προσφέρει κάποια πράγματα! Το χειρότερο ήταν που δεν με αφήνανε να πιω όσο νερό ήθελα, δεν κατάλαβα γιατί....Πάντως στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη με παρακολουθεί διατροφολόγος από την αρχή μπας και την γλιτώσω και δεν κάνω διαβήτη κύησης! Μικρές οι πιθανότητες αλλά αξίζει να το προσπαθήσω.

Καλά το κάνεις!! Εγώ έχω αγχωθεί π είναι υψηλό το νηστικό τις τελευταίες μέρες. Η διαβητολογος βέβαια μ είπε να μην ανησυχώ, κ δ πειράζει. Αλλά φοβάμαι για το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλά το κάνεις!! Εγώ έχω αγχωθεί π είναι υψηλό το νηστικό τις τελευταίες μέρες. Η διαβητολογος βέβαια μ είπε να μην ανησυχώ, κ δ πειράζει. Αλλά φοβάμαι για το μωρό. 

Ο δικός μου διαβητολόγος μου είχε πει πως για να πάθει ζημιά το μωρό, πρέπει το ζάχαρο να μέινει υψηλό, και όταν λέμε υψηλό εννούμε εκτός ορίων, για πολλές μέρες.
Εσύ το παρακολουθείς και το ελέγχεις, κατανοώ την ανησυχία σου αλλά προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη.
Να προσέχεις και με το καλό το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


@misofeggaro συμφωνώ και συμπληρώνω ότι αυτό φαίνεται και υπερηχογραφικά γιατί τα μωρά που έχουν πρόβλημα από το ζάχαρο της μητέρας παρουσιάζουν μεγαλοσωμία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:


@misofeggaro συμφωνώ και συμπληρώνω ότι αυτό φαίνεται και υπερηχογραφικά γιατί τα μωρά που έχουν πρόβλημα από το ζάχαρο της μητέρας παρουσιάζουν μεγαλοσωμία. 

Μεγαλοσωμια εννοείς ότι είναι πιο μεγάλο κ βαρύ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2019 at 4:57 ΜΜ, ο/η Λίνα88 είπε:

Μεγαλοσωμια εννοείς ότι είναι πιο μεγάλο κ βαρύ? 

Αυτό ακριβώς. Αυτό δυσκολεύει τον τοκετό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Ρε κορίτσια πως γίνεται μετά π έμαθα για το διαβήτη να μην παχαίνω? Το μωρό παίρνει βάρος κανόνικα αλλά εγώ Τπτ. Αυτό δε σημαίνει ότι εγώ χάνω? Σε ένα μήνα  πρώτα ο Θεός γένναω κ έχω μείνει στα 6-7 κιλά. Η διαβητολογος λέει ότι τρώγω σωστά γιαυτό. Αλλά εμένα γιατί μ φαίνεται παράλογο? Φοβάμαι μην έχω κ Τπτ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2019 at 8:10 ΜΜ, ο/η Λίνα88 είπε:

Ρε κορίτσια πως γίνεται μετά π έμαθα για το διαβήτη να μην παχαίνω? Το μωρό παίρνει βάρος κανόνικα αλλά εγώ Τπτ. Αυτό δε σημαίνει ότι εγώ χάνω? Σε ένα μήνα  πρώτα ο Θεός γένναω κ έχω μείνει στα 6-7 κιλά. Η διαβητολογος λέει ότι τρώγω σωστά γιαυτό. Αλλά εμένα γιατί μ φαίνεται παράλογο? Φοβάμαι μην έχω κ Τπτ. 

Ηρθε η σειρα μου να σε καθησυχασω!!! Ειχα παρει 8 κιλα μεχρι την 26η εβδομαδα που διαγνωστηκα με σακχαρο. Τωρα 30+2 εχασα 3 κιλα κ δεν με βλεπω να παιρνω κιολας... Η ενδοκρινολογος μου ειπε πως οσο πιο χαμηλο βαρος διατηρουμε,τοσο πιο σωστα ειναι ρυθμισμενο τα σακχαρο μας μεσω της διατροφης. Δεν εχεις εννοειται απολυτως τιποτα!!! Αλλωστε καθε μηνα κανεις κ αιματολογικες... Αν ηταν κατι θα ειχε φανει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Treloula είπε:

Ηρθε η σειρα μου να σε καθησυχασω!!! Ειχα παρει 8 κιλα μεχρι την 26η εβδομαδα που διαγνωστηκα με σακχαρο. Τωρα 30+2 εχασα 3 κιλα κ δεν με βλεπω να παιρνω κιολας... Η ενδοκρινολογος μου ειπε πως οσο πιο χαμηλο βαρος διατηρουμε,τοσο πιο σωστα ειναι ρυθμισμενο τα σακχαρο μας μεσω της διατροφης. Δεν εχεις εννοειται απολυτως τιποτα!!! Αλλωστε καθε μηνα κανεις κ αιματολογικες... Αν ηταν κατι θα ειχε φανει!! 

Κι εγώ αυτό είχα πάθει! Μέχρι να κάνω την καμπύλη είχα πάρει 7 κιλά. Μετά έχασα 2-3, κ τώρα στο τέλος είμαι συνολικά με 6-7. Νάσαι καλά π μ το πες! Είμαι στον 8ο κ όλοι με ρωτάνε αν είμαι στον 4ο. Ωστόσο τι μωρό παίρνει κανονικά βάρος κ είναι στο φυσιολογικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Κι εγώ αυτό είχα πάθει! Μέχρι να κάνω την καμπύλη είχα πάρει 7 κιλά. Μετά έχασα 2-3, κ τώρα στο τέλος είμαι συνολικά με 6-7. Νάσαι καλά π μ το πες! Είμαι στον 8ο κ όλοι με ρωτάνε αν είμαι στον 4ο. Ωστόσο τι μωρό παίρνει κανονικά βάρος κ είναι στο φυσιολογικό. 

Στο γιο μου είχα πάρει συνολικά εννέα και κοιλιά μικρή 3200 γεννήθηκε μη σε ανησυχεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου, δε μπορείς να ανεβάσεις φωτο γιατί είσαι δοκιμαστικό μέλος. Για τον ίδιο λόγο αργούν να ανέβουν οι αναρτήσεις σου. Μόλις συμπληρώσεις τις 20 αναρτήσεις θα φαίνονται κατευθείαν κ θα μπορείς να ανεβάσεις κ φωτο. Τί δείχνει το τεστάκι σου;
    • Ναι είναι κουραστικό και αυτό μωρέ τοση ώρα εκεί δεν σε αφηνουν να πας βόλτα για να μην επηρεάσει το αποτέλεσμα  Εσενα σου ειπα ποτε να την κανείς; Εμένα μου είπε μετά το Πάσχα 
    • Καλώς ήρθες αργούν να εμφανιστούν όπως είπες και katiana 1987 γιατί είσαι νέο μέλος οσο  σου επιτρέπει να γράφεις ώστε να φταστείς τα 20 μνμ για να εμφανίζονται αμέσως 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα με το καλό το μωρακι σας 😊 επειδη εισαι καινούργιο μέλος αργούν λίγο τα μνμ σου αλλά μόλις τα βλέπουμε θα σας απαντάμε  εμενα είναι το δεύτερο παιδάκι θα σου πω εγω τι έκανα γιατί κάθε κοπέλα θέλει και χρειάζεται διαφορετικά πράγματα  Στο ιδιωτικό που γέννησα εγω στο Ιασώ στο μαιευτήριο θα πάρεις ένα φορμάκι με το οποίο θα φύγει το μωρο από εκεί.. εγω την είχα βάλει κοντομάνικο φορμάκι και γέννησα τέλη Αυγούστου έχει πολύ ζεστη αλλά είχα μαζί μου άλλο ένα μακρυμάνικο καβάτζα το οποίο δεν χρειάστηκε..  εγω είχα πάρει νούμερο 1 το 0 είναι πολύ μικρό και γέννησα 3280γρ 49cm ήταν φαρδύ το ηθελα να είναι άνετο όλα τα είχα πάρει κοντομάνικα τα μωρά   θέλουν ελαφρυ ντύσιμο ειδικά το καλοκαίρι άσε που μεγαλωνουν πολύ γρήγορα.. από orchestra είχα πάρει  ήταν καλά γενικα τα πιο πολλά ρούχα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 χρόνων ψωνίζω από εκεί  εγω είχα ένα μπιμπερό και μια πιπιλα κανονικά λένε η πιπιλα μπαίνει μετά που σαραντίσει το μωρο όχι νωρίτερα όποτε μάλλον η πιπιλα είναι άχρηστη στην αρχή αφού δεν επιτρέπεται αν θηλαζεις το παιδί για να μην πάθει σύγχυση θηλων.. εδώ να πω ότι εμένα πιπιλα το παιδί δεν πήρε ποτε..  τωρα ότι άλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες κορίτσι μου. Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά. Αλλά όλες οι ήδη μανούλες μου είπαν να μην πάρω πολλά για αρχή και να το δω στην πορεία! Δηλαδή... 5-6 ζιπουνάκια, 5-6 φορμάκια κ.ο.κ. Το νούμερο θα το δούμε ανάλογα με τα κιλά του μωρού που θα έχει περίπου στο τέλος του 7ου φαντάζομαι! Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος. Απλά κι εμένα ως πρώτο μωράκι, πάω ψάχνοντας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...