Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλός πλακούντας


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!! 

Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κ χθες κάναμε τη Β επιπέδου.  Όλα καλά με το μωρό. Το μόνο π μ είπε ο εμβρυολογος ήταν πως ο πλακούντας είναι χαμηλά (11mm από τον τραχηλο)  κ να το ξαναδώ με το γιατρό,  μήπως χρειαστεί καισαρική. Δ με ανησύχησε καθόλου. Δ μ είπε ότι θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα πάρα μόνο με τον τρόπο της γέννας. Εγώ βέβαια προβληματιστηκα κ το έψαξα στο Internet οπου διάβασα τα όσα, Δλδ για αιμορραγίας, για κίνδυνο της μάνας κ διαφορά αλλά. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία? Έχω τρομάξει αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα χαμηλό πλακούντα. Μάλιστα στις αρχές ακούμπαγε σχεδόν στον τράχηλο και ο γιατρός μου είχε πει ότι θα ανέβει λίγο και δεν θα έχουμε πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να προσέχω αρκετά. Και όντως ανέβηκε στο 1cm δίπλα από την τράχηλο. Πραγματικά παρόλο που δεν πρόσεχα ιδιαίτερα δεν είχα κανένα πρόβλημα παρά μόνο όταν πήγα να γεννήσω, λόγω του ότι ο πλακούντας εμπόδιζε το μωρό να κατέβει και έτσι κάναμε καισαρική.

Μην φοβάσαι και μην αγχώνεσαι!

Σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Γειά σας κορίτσια!! 

Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κ χθες κάναμε τη Β επιπέδου.  Όλα καλά με το μωρό. Το μόνο π μ είπε ο εμβρυολογος ήταν πως ο πλακούντας είναι χαμηλά (11mm από τον τραχηλο)  κ να το ξαναδώ με το γιατρό,  μήπως χρειαστεί καισαρική. Δ με ανησύχησε καθόλου. Δ μ είπε ότι θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα πάρα μόνο με τον τρόπο της γέννας. Εγώ βέβαια προβληματιστηκα κ το έψαξα στο Internet οπου διάβασα τα όσα, Δλδ για αιμορραγίας, για κίνδυνο της μάνας κ διαφορά αλλά. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία? Έχω τρομάξει αρκετά. 

Δεν ξερω για να σε βοηθήσω και εγω στο πρωτο παιδακι ειμαι και θα κανω την Β επιπέδου την Τρίτη αλλά αυτό που έχω μαθει και απο προσωπική πείρα και απο τον γιατρο μου και απο τα κοριτσια εδω μεσα ειναι οτι ο χειρότερος εχθρός σου αυτο το διάστημα ειναι το ίντερνετ.. μην τ ψαχνεις. Ρωτα τον γιατρο σου να σου λύσει ολες τις απορίες σου. Για να τον διάλεξες σημαίνει πως τον εμπιστεύεσαι απόλυτα! Αρα ακου τον γιατρό σου και απολαύσε την εγκυμοσύνη σου... με το Καλό το μωρακι σου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου και εγω ειχα χαμηλο πλακουντα στην εγκυμοσυνη μου ο γιατρος μου ειπε(μαλιστα δυο ρωτησα) οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα απλα να ειμαστε προσεκτικη στις επαφες

τελικα ανεβηκε αλλα εκανα καισαρικη για αλλο λογο

να μην ανησυχεις καθολου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην ανησυχεις καθολου κοριτσι μου ολα καλα θα πανε

ευχομαι με το καλο να κρατησεις ενα υγιεστατο πεμπε στα χερια σου

αγορακι η κοριτσακι ειναι;

επισης ξερεις ε; μετα τις γιοορτες των χριστουγεννων ερχονται εκπτωσεις βουρ για πεμπε ρουχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Γειά σας κορίτσια!! 

Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κ χθες κάναμε τη Β επιπέδου.  Όλα καλά με το μωρό. Το μόνο π μ είπε ο εμβρυολογος ήταν πως ο πλακούντας είναι χαμηλά (11mm από τον τραχηλο)  κ να το ξαναδώ με το γιατρό,  μήπως χρειαστεί καισαρική. Δ με ανησύχησε καθόλου. Δ μ είπε ότι θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα πάρα μόνο με τον τρόπο της γέννας. Εγώ βέβαια προβληματιστηκα κ το έψαξα στο Internet οπου διάβασα τα όσα, Δλδ για αιμορραγίας, για κίνδυνο της μάνας κ διαφορά αλλά. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία? Έχω τρομάξει αρκετά. 

Καλησπεραα! Στο δευτερο παιδι μου και εμενα στη β επιπεδου μου ειπαν οτι ο πλακουντας ειναι πολυ χαμηλα  , το μονο που μου εδωσε ο γιατρος ηταν προγεστερονη για  ενα μηνα γιατι ενα σημειο ηταν ετοιμο να αποκολληθει! Δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε αιμα ουτε τιποτα!καισαρικη μπηκα επειδη ηταν και η οροηγουμενη καισαρικη απο επιλογη τωρα περισσοτερο!! Με το καλο το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι καθολουυυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η egw είπε:

να μην ανησυχεις καθολου κοριτσι μου ολα καλα θα πανε

ευχομαι με το καλο να κρατησεις ενα υγιεστατο πεμπε στα χερια σου

αγορακι η κοριτσακι ειναι;

επισης ξερεις ε; μετα τις γιοορτες των χριστουγεννων ερχονται εκπτωσεις βουρ για πεμπε ρουχα

Είναι αγοράκι!!!! Ναι Ανυπομονώ να περάσει π καιρός να ξεκινήσουμε τις αγορές!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ονουςμαςειναιαληταριο είπε:

Καλησπεραα! Στο δευτερο παιδι μου και εμενα στη β επιπεδου μου ειπαν οτι ο πλακουντας ειναι πολυ χαμηλα  , το μονο που μου εδωσε ο γιατρος ηταν προγεστερονη για  ενα μηνα γιατι ενα σημειο ηταν ετοιμο να αποκολληθει! Δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε αιμα ουτε τιποτα!καισαρικη μπηκα επειδη ηταν και η οροηγουμενη καισαρικη απο επιλογη τωρα περισσοτερο!! Με το καλο το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι καθολουυυ!!

Εγώ έτσι κι αλλιώς θα πάω με καισαρική λόγω υψηλής μυωπίας. Δ με ανησυχεί αυτό. Φοβάμαι μονο μην κινδυνευσει το μωρό η εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι είμαι από τις περιπτώσεις, κατά τις οποίες ο χαμηλός πλακούντας στην β' επιπέδου δυστυχώς δεν ανέβηκε ποτέ, αντίθετα έφραξε εντελώς την "έξοδο" του μωρού, έγινε δηλαδή επιπωματικός :( 

δούλευα κανονικότατα (καθηγήτρια ιδιωτικού) ώσπου ένα απόγευμα στην 31 και κάτι εμφανίστηκε το πρώτο αιματάκι. Εντάξει, ήμουν υποψιασμένη όμως.. Μετά από λίγες μέρες στην 32+2 και καθώς νοσηλευόμουν προληπτικά για να ελέγχουμε την μπουμπού, οδηγηθήκαμε τελικά σε κατεπείγουσα καισαρική λόγω περισσότερου αίματος. Όλα πήγαν κατ'ευχήν. 

Όπως και να έχει, σου περιέγραψα την εξαίρεση και την πιο ακραία περίπτωση που ήμουν εγώ, οπότε, όπως διαπιστώνεις, όλα ελέγχονται και όλα πάνε καλά. Κανείς δεν κινδυνεύει. 

Με το καλό το αγόρι σου ❤️❤️❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η demie_14 είπε:

Εγώ πάλι είμαι από τις περιπτώσεις, κατά τις οποίες ο χαμηλός πλακούντας στην β' επιπέδου δυστυχώς δεν ανέβηκε ποτέ, αντίθετα έφραξε εντελώς την "έξοδο" του μωρού, έγινε δηλαδή επιπωματικός :( 

δούλευα κανονικότατα (καθηγήτρια ιδιωτικού) ώσπου ένα απόγευμα στην 31 και κάτι εμφανίστηκε το πρώτο αιματάκι. Εντάξει, ήμουν υποψιασμένη όμως.. Μετά από λίγες μέρες στην 32+2 και καθώς νοσηλευόμουν προληπτικά για να ελέγχουμε την μπουμπού, οδηγηθήκαμε τελικά σε κατεπείγουσα καισαρική λόγω περισσότερου αίματος. Όλα πήγαν κατ'ευχήν. 

Όπως και να έχει, σου περιέγραψα την εξαίρεση και την πιο ακραία περίπτωση που ήμουν εγώ, οπότε, όπως διαπιστώνεις, όλα ελέγχονται και όλα πάνε καλά. Κανείς δεν κινδυνεύει. 

Με το καλό το αγόρι σου ❤️❤️❤️ 

 

Nα το χαίρεσαι το παιδάκι σ!!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! Κ Νά πέρασει γρήγορα ο καιρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/11/2018 at 4:08 ΠΜ, ο/η Λίνα88 είπε:

Γειά σας κορίτσια!! 

Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κ χθες κάναμε τη Β επιπέδου.  Όλα καλά με το μωρό. Το μόνο π μ είπε ο εμβρυολογος ήταν πως ο πλακούντας είναι χαμηλά (11mm από τον τραχηλο)  κ να το ξαναδώ με το γιατρό,  μήπως χρειαστεί καισαρική. Δ με ανησύχησε καθόλου. Δ μ είπε ότι θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα πάρα μόνο με τον τρόπο της γέννας. Εγώ βέβαια προβληματιστηκα κ το έψαξα στο Internet οπου διάβασα τα όσα, Δλδ για αιμορραγίας, για κίνδυνο της μάνας κ διαφορά αλλά. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία? Έχω τρομάξει αρκετά. 

Η αδερφη μου στη δευτερη εγκυμοσυνη της ειχε επιπωματικο πλακουντα και ειχε και αποκόλληση με αρκετα σοβαρη αιμορραγια....Οχι μονο σταματησε η αιμορραγια αλλα και ο πλακουντας ανεβηκε και φυσιολογικα με vbac γεννησε...Τωρα ο μικρουλης μας ειναι 8 μηνων....Ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις καθολου ? Τωρα γι αυτο που λες για τη μυωπια το εχεις ψαξει καλα; Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι μυθος και μονο αν εχεις θεμα με τον αμφιβληστροειδη σε πανε για καισαρικη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lina1987 είπε:

Η αδερφη μου στη δευτερη εγκυμοσυνη της ειχε επιπωματικο πλακουντα και ειχε και αποκόλληση με αρκετα σοβαρη αιμορραγια....Οχι μονο σταματησε η αιμορραγια αλλα και ο πλακουντας ανεβηκε και φυσιολογικα με vbac γεννησε...Τωρα ο μικρουλης μας ειναι 8 μηνων....Ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις καθολου ? Τωρα γι αυτο που λες για τη μυωπια το εχεις ψαξει καλα; Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι μυθος και μονο αν εχεις θεμα με τον αμφιβληστροειδη σε πανε για καισαρικη....

Αχ να σας ζήσει!!!!! Ο γιατρος μου μου έχει πει όταν φτάσουμε κοντά στην ημερομηνία τοκετού να πάω σε οφθαλμίατρο να μετρήσει την πίεση των ματιών μου. Συνήθως μέχρι έξι βαθμούς σε αφήνουν να γεννήσεις κανονικά. Από εκεί κ πάνω Δν το διακινδυνευουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/11/2018 at 9:21 ΜΜ, ο/η Λίνα88 είπε:

Nα το χαίρεσαι το παιδάκι σ!!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! Κ Νά πέρασει γρήγορα ο καιρός... 

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου! Κ εσύ με το καλό ❤️ Νεράκι θα κυλήσει ο καιρός!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...