Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πονάκια


Recommended Posts

Καλησπερα!! Ειμαι στην 12η εβδομαδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και λόγω μιας απερισκεψίας μου πριν 3 μέρες, χτες και σημερα είχα πόνους περιόδου και πόνους στη μέση..πηρα τον γιατρό ο οποίος μου έδωσε μαγνήσιο και utrogestan...θεωρείται ότι πρεπει να ανυσηχησω περισσοτερο και να κλείσω υπέρηχο ή να περιμενω 2 εβδομάδες μεχρι την αυχενική ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Roses είπε:

Καλησπερα!! Ειμαι στην 12η εβδομαδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και λόγω μιας απερισκεψίας μου πριν 3 μέρες, χτες και σημερα είχα πόνους περιόδου και πόνους στη μέση..πηρα τον γιατρό ο οποίος μου έδωσε μαγνήσιο και utrogestan...θεωρείται ότι πρεπει να ανυσηχησω περισσοτερο και να κλείσω υπέρηχο ή να περιμενω 2 εβδομάδες μεχρι την αυχενική ?

Καλησπέρα. Τι απερισκεψία έκανες; Οι πόνοι περιόδου είναι απόλυτα φυσιολογικοί ειδικά αν οι ημερομηνίες συμπίπτουν με τις ημερομηνίες που θα είχες περίοδο αν δεν ήσουν έγκυος. 

Εγώ σου προτείνω να ακούς το γιατρό σου. Οι πόνοι σου είναι υποφερτοί ή όχι;; Εκεί πρέπει να στηριχτείς για το αν θα περιμένεις μέχρι την αυχενική ή αν θα πας γρήγορα για υπέρηχο. Αν όμως ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός, δε χρειάζεται να άγχεσαι... Όλα καλά θα πάνε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω (ειδικά όσες είστε ήδη μανούλες ή όσες είστε σε πιο προχωρημένη κύηση από εμένα). 

Είμαι στη 16η εβδομάδα κύησης και κάποιες φορές - όχι συνέχεια - έχω έντονους πόνους στην κοιλιά μου κάτω δεξιά όταν φτερνίζομαι ή όταν πάω να κάνω κάποια κίνηση. Νιώθω σα να παθαίνω κράμπα ή σα να μου στρίβει με κάποιο τρόπο ένας μυς ( δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς ποιος μυς). Νιώθω αυτόν τον πόνο 1 με 2 φορές τη μέρα και όχι κάθε μέρα. 

Πιστεύετε ότι είναι φυσιολογικό; Τον έχετε νιώσει κι εσείς αυτόν τον πόνο; Ρώτησα το γιατρό μου την προηγούμενη εβδομάδα που κάναμε και υπέρηχο και μου είπε πως δεν του λέω κάτι που τον ανησυχεί. Παρ' όλα αυτά, επειδή είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη, έχω άγχος. Γενικά, σχεδόν τα πάντα είναι καινούργια και με αγχώνουν. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Roses είπε:

Καλησπερα!! Ειμαι στην 12η εβδομαδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και λόγω μιας απερισκεψίας μου πριν 3 μέρες, χτες και σημερα είχα πόνους περιόδου και πόνους στη μέση..πηρα τον γιατρό ο οποίος μου έδωσε μαγνήσιο και utrogestan...θεωρείται ότι πρεπει να ανυσηχησω περισσοτερο και να κλείσω υπέρηχο ή να περιμενω 2 εβδομάδες μεχρι την αυχενική ?

Κορίτσι μου καλημέρα.. Με το καλό το μωράκι σου. Θα σου πω να μην αγχώνεσαι καθόλου και να κάθεσαι να ξεκουράζεσαι αρκετές ώρες τώρα που ειναι αρχή..  Εγώ μέχρι την 16η εβδομάδα είχα ακριβώς αυτούς τους πόνους σε σημείο που διπλωνομουν...Ειχα ανησυχήσει πάρα πολύ και κάναμε συνεχώς υπέρηχους χωρίς να μπορεί να προσδιορίσει κανένας γιατρός πρόβλημα.. Ήταν μερος της εγκυμοσύνης μου..Ακομα και μεχρι Σήμερα 23 εβδομάδα και νοιώθω αρκετές φορές τέτοιους πόνους.Με το καλό τα μωράκια μας!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, τα πονάκια είναι φυσιολογικά σε μια εγκυμοσύνη! Οι ορμόνες τρέχουν σαν τρελές, η μήτρα μεγαλώνει, δίπλα στην μήτρα έχουμε και το έντερο που ξέρετε πόσο ευαίσθητο ειναι σε όλα αυτά, τα υπόλοιπα όργανα ετοιμάζονται να υποδεχθούν το μεγάλωμα της μήτρας... ενας χαμός γίνεται μέσα στο σώμα μας.

Θεωρώ ότι οι μόνοι "ανησυχητικοί" πόνοι, είναι εκείνοι που έχουν συγκεκριμένο ρυθμό, δεν σταματάνε καθόλου και αυξάνονται σε ένταση. Τα υπόλοιπα ακαθόριστα πονάκια περιόδου μέσα στην ημέρα, τα εχουν όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Roses είπε:

Καλησπερα!! Ειμαι στην 12η εβδομαδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και λόγω μιας απερισκεψίας μου πριν 3 μέρες, χτες και σημερα είχα πόνους περιόδου και πόνους στη μέση..πηρα τον γιατρό ο οποίος μου έδωσε μαγνήσιο και utrogestan...θεωρείται ότι πρεπει να ανυσηχησω περισσοτερο και να κλείσω υπέρηχο ή να περιμενω 2 εβδομάδες μεχρι την αυχενική ?

@Roses λογικα αν ητανε λογω της απερισκεψιας σου θα ειχε ξεκινησει πριν 3 μερες. επισης αφου ο πονος ξεκινησε χθες και δε συνεβη κατι ηδη απο χθες τοτε μην ανησυχεις καθολου.ειναι οι φυσιολογικοι πονοι που εχουμε.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω (ειδικά όσες είστε ήδη μανούλες ή όσες είστε σε πιο προχωρημένη κύηση από εμένα). 

Είμαι στη 16η εβδομάδα κύησης και κάποιες φορές - όχι συνέχεια - έχω έντονους πόνους στην κοιλιά μου κάτω δεξιά όταν φτερνίζομαι ή όταν πάω να κάνω κάποια κίνηση. Νιώθω σα να παθαίνω κράμπα ή σα να μου στρίβει με κάποιο τρόπο ένας μυς ( δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς ποιος μυς). Νιώθω αυτόν τον πόνο 1 με 2 φορές τη μέρα και όχι κάθε μέρα. 

Πιστεύετε ότι είναι φυσιολογικό; Τον έχετε νιώσει κι εσείς αυτόν τον πόνο; Ρώτησα το γιατρό μου την προηγούμενη εβδομάδα που κάναμε και υπέρηχο και μου είπε πως δεν του λέω κάτι που τον ανησυχεί. Παρ' όλα αυτά, επειδή είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη, έχω άγχος. Γενικά, σχεδόν τα πάντα είναι καινούργια και με αγχώνουν.

 

@Angelmammy μη φοβασαι καλε ,δεν τα συνηθισες ακομα?εγω ειμαι μια βδομαδα πισω απο σενα ,τα ιδια ακριβως νιωθω καθε φορα που θα φτερνιστω η θα βηξω. φυσιολογικοτατα μου ειπε η γιατρος και αναποφευκτα!!(παντως τα περιεγραψες πολυ σωστα ?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Katya81 είπε:

@Angelmammy μη φοβασαι καλε ,δεν τα συνηθισες ακομα?εγω ειμαι μια βδομαδα πισω απο σενα ,τα ιδια ακριβως νιωθω καθε φορα που θα φτερνιστω η θα βηξω. φυσιολογικοτατα μου ειπε η γιατρος και αναποφευκτα!!(παντως τα περιεγραψες πολυ σωστα ?)

Χαχαχα!! Γελάω μόνη μου!!! Έχω φοβίες διάφορες μωρέ... Και αυτό το Ίντερνετ είναι ώρες ώρες κακός σύμβουλος. Τέρμα, δε διαβάζω άλλο. Σ' ευχαριστώ που με καθησυχασες!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!! Ειναι πραγματικά πολυ καθησυχαστικές. Η απερισκεψία μου ηταν να βαλω τα πόδια μου στη θαλασσα για πέντε λεπτα την προηγούμενη παρασκευη...ζεστό μεν το νερό αλλα Νοέμβριος μήνας....λάθος μου..και μου έφερε πονάκια τα οποία ομως δεν ηταν υπερβολικά σε ένταση...απλα πονούσε και η μέση μου και ο συνδυασμός τους με ανυσηχησε. Κατα τα αλλα ομως εχω και μικρά πονάκια και τσιμπήματα σε νορμαλ ένταση...ίσα ίσα να μου δείχνουν ότι κατι γίνεται εκει..Πρωτόγνωρες εμπειρίες για όλες μας και το παραμικρό μας αγχώνει!! Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντήσεις σας!!! Να εχουμε καλες εγκυμοσύνες και με το καλο τα μωράκια μας!!! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αυτο το ιντερνετ δε παλευεται μπορει να σε τρελλανει...καποιο διαστημα νομιζα οτι ο,τι διαβαζα το ειχα κι ολας!!χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...