Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ -ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,

είμαι πολύ συγχυσμένη. Ξέρετε τι έμαθα οτι είπε ο καλός μου ο εργοδότης στον υπεύθυνο κάτω στην παραγωγή? (Σημείωση εγώ είμαι στο λογιστήριο) Του λέει άσε πρέπει να φέρω καινούργια κοπέλα να την εκπαιδεύσει η Ειρήνη κανα 2 μήνες.....Ε?? απαντά αυτός ξαφνιασμένος, η Ειρήνη σταματά το 17 Δεκέμβρη. Ε λέει αυτός αυτα είναι με συννενόηση... Τι με συννενόηση λεει ο άλλος αφού είναι υποχρεωτικά 56 μέρες πριν την ΠΗΤ. Ελεγε πάλι τα δικά του ο εργοδότης μου.... Κορίτσια είμαι έξαλλη. Του έχω πει οτι ειμαι έγκυος απο 2 μηνών  και τον Ιούλιο παρόλο που ήθελε να μου δώσει άδεια η γιατρός να καθίσω 1 μήνα οταν ήμουν στον τρίτο ήρθα στη δουλεια... Παιδια έλεος όλοι τον εαυτό τους κοιτάνε... Τι να κάνω εγώ δηλαδή άμα το τραβήξει, να φέρω την επιθεώρηση εργασίας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, καταρχήν ψυχραιμία γιατί η ένταση δεν κάνει καλό στην εγκυμοσύνη. Κατά δεύτερον, πως θα σε υποχρεώσει να πηγαίνεις στην δουλειά μετά τις 17/12? Θα σε σέρνει από τα πόδια; Εσύ σύμφωνα με το ΙΚΑ θα πρέπει να είσαι σπίτι σου, αν γίνει έλεγχος και σε βρουν εκεί αυτός την έχει βάψει άσχημα και δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει αυτό και σε εσένα σχετικά με τα χρήματα που λαμβάνεις από το ΙΚΑ για αυτές τις μέρες. Μην ταράζεσαι, εσύ στις 16/12 πάρε την τσαντούλα σου, χαιρέτα τους συναδέλφους σου και τον πλάτανο γενικώς και αν αυτός ορέγεται ότι θα κάτσεις παραπάνω ας πιει μια σόδα να του περάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσι μου, καταρχήν ψυχραιμία γιατί η ένταση δεν κάνει καλό στην εγκυμοσύνη. Κατά δεύτερον, πως θα σε υποχρεώσει να πηγαίνεις στην δουλειά μετά τις 17/12? Θα σε σέρνει από τα πόδια; Εσύ σύμφωνα με το ΙΚΑ θα πρέπει να είσαι σπίτι σου, αν γίνει έλεγχος και σε βρουν εκεί αυτός την έχει βάψει άσχημα και δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει αυτό και σε εσένα σχετικά με τα χρήματα που λαμβάνεις από το ΙΚΑ για αυτές τις μέρες. Μην ταράζεσαι, εσύ στις 16/12 πάρε την τσαντούλα σου, χαιρέτα τους συναδέλφους σου και τον πλάτανο γενικώς και αν αυτός ορέγεται ότι θα κάτσεις παραπάνω ας πιει μια σόδα να του περάσει!

Kαι αν δεν θέλει να μου υπογράψει τα χαρτιά για την άδεια εγκυμοσύνης, μετά για την αδεια λοχείας και μετά για το εξάμηνο? Εγώ αυτό φοβάμαι, μην μου δημιουργήσει πρόβλημα με τα χαρτιά! Η΄μετά δεν με πλησρώσει αυτά που οφείλει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μπορείς κάνε μια ερώτηση στο ΙΚΑ, ή εσύ ή κάποιος άλλος τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν είναι τόσο βλήμα ο εργοδότης σου δεν το ξέρω αλλά κάποια λύση θα υπάρχει για σένα. Βέβαια μετά τον χρόνο παίζει να σε απολύσει γιατί θα τον έχεις κάνει ζημιά με επιθεωρήσεις κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η @eirini@ είπε:

Kαι αν δεν θέλει να μου υπογράψει τα χαρτιά για την άδεια εγκυμοσύνης, μετά για την αδεια λοχείας και μετά για το εξάμηνο? Εγώ αυτό φοβάμαι, μην μου δημιουργήσει πρόβλημα με τα χαρτιά! Η΄μετά δεν με πλησρώσει αυτά που οφείλει??

Καλημέρα..καταρχήν δεν μπορεί να σ κάνει τίποτα έχεις όλους τους νομούς με το μέρος σου την άδεια λοχειας δεν μπορεί να μην την υπογραψη δεν γίνεται τώρα για το εξάμηνο κ εγω αυτό φοβάμαι για μένα...Το εξάμηνο δεν είναι υποχρεωτικό να το υπογραψη ο εργοδοτης έτσι?  Άλλα καλύτερά να πας να ρωτήσεις στην επιθεώρηση εργασίας  αυτοί νομίζω τα ξέρουν καλύτερα..Αλλά αν είναι κοντά σ το ικα πηγαινε πρώτα εκεί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Καλημέρα..καταρχήν δεν μπορεί να σ κάνει τίποτα έχεις όλους τους νομούς με το μέρος σου την άδεια λοχειας δεν μπορεί να μην την υπογραψη δεν γίνεται τώρα για το εξάμηνο κ εγω αυτό φοβάμαι για μένα...Το εξάμηνο δεν είναι υποχρεωτικό να το υπογραψη ο εργοδοτης έτσι?  Άλλα καλύτερά να πας να ρωτήσεις στην επιθεώρηση εργασίας  αυτοί νομίζω τα ξέρουν καλύτερα..Αλλά αν είναι κοντά σ το ικα πηγαινε πρώτα εκεί!!!

Eιναι δικαιωμα του εργαζομένου να το πάρει το εξάμηνο, δεν έχει λόγο σε αυτό ο εργοδότης! Τώρα όσον αφορά την απόλυση με γεια του με χαρά του όταν του δώσει το δικαιωμα ο νόμος!!! Θα κάτσω να μεγαλώσω το παιδάκι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η @eirini@ είπε:

Eιναι δικαιωμα του εργαζομένου να το πάρει το εξάμηνο, δεν έχει λόγο σε αυτό ο εργοδότης! Τώρα όσον αφορά την απόλυση με γεια του με χαρά του όταν του δώσει το δικαιωμα ο νόμος!!! Θα κάτσω να μεγαλώσω το παιδάκι μου!!

Ε μετά μην ανχωνεσαι..Αυτός θέλει δεν θέλει θα τα υπογραψη δεν έχει άλλη επιλογή αυτό να θυμασαι... Ναι μωρέ δεν θα κάτσεις να σκάσεις τώρα..Μπορεί κ να μην σε διώξει πότε δεν ξέρεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Ε μετά μην ανχωνεσαι..Αυτός θέλει δεν θέλει θα τα υπογραψη δεν έχει άλλη επιλογή αυτό να θυμασαι... Ναι μωρέ δεν θα κάτσεις να σκάσεις τώρα..Μπορεί κ να μην σε διώξει πότε δεν ξέρεις!!

Δεν θέλω φασαρίες βρε συ, αλλά μάλλον αυτός τις θέλει. ξέρετε τι άλλο είπε στον υπεύθυνο κάτω στην παραγωγή? Οτι οταν ήταν στη εταιρεια ο πατερας του, δηλαδή πριν 20 χρόνια και βάλε όταν έμεινε μια κοπέλα έγκυος έφυγε από την δουλεια 15 μέρες πριν γεννήσει λεει!! Ακουσον άκουσον, θυμάται αυτο πριν 20 χρόνια και βάλε και νομίζει οτι και σήμερα ισχύουν τα ίδια!!! Οτι να ναι!

Εγώ κορίτσια εν τω μεταξύ για να έρθω στη δουλειά ξυπνάω απο τις 6 το πρωι που ειναι ακομα νυχτα και οδηγώ 20 λεπτά μεσα στη νύχτα για να έρθω έξω από την πολη σε βιομηχανικη περιοχη. Αυτό δεν είναι επικινδυνο για μένα και το μωρο??? Επιτρεπεται να οδηγείς τώρα μεχρι τον 8 και 9 μήνα?? Αν είναι δυνατόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η @eirini@ είπε:

Εγώ κορίτσια εν τω μεταξύ για να έρθω στη δουλειά ξυπνάω απο τις 6 το πρωι που ειναι ακομα νυχτα και οδηγώ 20 λεπτά μεσα στη νύχτα για να έρθω έξω από την πολη σε βιομηχανικη περιοχη. Αυτό δεν είναι επικινδυνο για μένα και το μωρο??? Επιτρεπεται να οδηγείς τώρα μεχρι τον 8 και 9 μήνα?? Αν είναι δυνατόν!

Πλάκα κάνεις; Μετά τον 8ο δεν πρέπει να παίρνεις το αυτοκίνητο μονη σου!! Α ρε ιδιωτικέ τομέα, το μεγαλείο σου! Αν ήσουν στο δημόσιο από τον 2ο-3ο μήνα θα είχες βγει σε άδεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η @eirini@ είπε:

Δεν θέλω φασαρίες βρε συ, αλλά μάλλον αυτός τις θέλει. ξέρετε τι άλλο είπε στον υπεύθυνο κάτω στην παραγωγή? Οτι οταν ήταν στη εταιρεια ο πατερας του, δηλαδή πριν 20 χρόνια και βάλε όταν έμεινε μια κοπέλα έγκυος έφυγε από την δουλεια 15 μέρες πριν γεννήσει λεει!! Ακουσον άκουσον, θυμάται αυτο πριν 20 χρόνια και βάλε και νομίζει οτι και σήμερα ισχύουν τα ίδια!!! Οτι να ναι!

Εγώ κορίτσια εν τω μεταξύ για να έρθω στη δουλειά ξυπνάω απο τις 6 το πρωι που ειναι ακομα νυχτα και οδηγώ 20 λεπτά μεσα στη νύχτα για να έρθω έξω από την πολη σε βιομηχανικη περιοχη. Αυτό δεν είναι επικινδυνο για μένα και το μωρο??? Επιτρεπεται να οδηγείς τώρα μεχρι τον 8 και 9 μήνα?? Αν είναι δυνατόν!

Κοίτα γενικά όλοι οι εργοδότες τα ίδια σ κατά είναι δεν τους νοιάζει τίποτα κ κανένας πως θα βγει η δουλειά τους τους ενδιαφέρει κ τίποτα άλλο...Όχι πες του θα δουλεψω κ μια μέρα πριν γεννήσω αν είναι δυνατον που βρισκόμαστε πριν 40χρονια που γεννάνε στα χωράφια οι καημένες οι γιαγιάδες μας? Έλεος μην ασχολησε καθόλου κ άσε να βγάζει την χολή του ο παλιανθρωπος ζώο είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες μόλις τηλεφώνησα στην επιθεώρηση εργασίας! Με καθυσύχασαν! Δεν είπα ονομα εταιρείας, αλλά τις λέω οτι έχω βάσιμες υποψίες οτι ο εργοδότης μου θέλει να δουλέψω και μετά τις 56 μέρες που δικαιούμαι άδεια εγκυμοσύνης. Και μου λέει δεν μπορεί να το κάνει αυτό και οτι αν πχ δεν μου υπογράφει τα χαρτια για την άδεια τότε θα κάνω καταγγελία και θα έχει ΧΟΝΤΡΟ  πρόβλημα ο εργοδότης, ο νόμος είναι απόλυτος, θα πάει λεει κατευθείαν η καταγγελία Αθηνα και μετά στον συνήγορο του πολίτη! Και για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν έχει κανένα λόγο αυτός αν θα το πάρω ή οχι είναι καθαρά δικαίωμα μου, στο μόνο που πρέπει να συμφωνησει ειναι αν θα πάρω ολόκληρη την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια. Το θέμα είναι να μη φτάσουμε μέχρι εκει, δεν θέλω και φασαρίες δεν μπορω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου δεν μπορεί να σου αρνηθεί τίποτα απολύτως! Η άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας είναι υποχρεωτικά βάσει νόμου (κοινώς θα τον κυνηγήσουν έτσι και δεν σου τα δώσει) και το εξάμηνο είναι στην δική σου ευχέρεια αν θα το πάρεις όχι του εργοδότη όποτε αν σου πει το αντίθετο απλά θα σου λέει ψέματα...Αυτο σου το λέω γιατί έχω ακούσει πολλές κοπέλες να λένε "γύρισα στη δουλειά γιατί δεν μου έδωσε το εξάμηνο "...Ο μόνος λόγος για να σου το αρνηθεί είναι να μην τον έχεις ενημερώσει ότι επιθυμείς να το λάβεις μέχρι να λήξει η άδεια λοχείας σου...Αυτό το σημείο πρέπει να προσέξεις μόνο...Όλα αυτά σου τα λέω μετά βεβαιότητος καθώς λόγω της δουλειάς μου έχω να κάνω συνέχεια με μισθοδοσίες και το συγκεκριμένο μου το έχουν πει από την επιθεώρηση...Με το καλό το μωράκι σου και μην στενοχωριέσαι για τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η lina1987 είπε:

Κορίτσι μου δεν μπορεί να σου αρνηθεί τίποτα απολύτως! Η άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας είναι υποχρεωτικά βάσει νόμου (κοινώς θα τον κυνηγήσουν έτσι και δεν σου τα δώσει) και το εξάμηνο είναι στην δική σου ευχέρεια αν θα το πάρεις όχι του εργοδότη όποτε αν σου πει το αντίθετο απλά θα σου λέει ψέματα...Αυτο σου το λέω γιατί έχω ακούσει πολλές κοπέλες να λένε "γύρισα στη δουλειά γιατί δεν μου έδωσε το εξάμηνο "...Ο μόνος λόγος για να σου το αρνηθεί είναι να μην τον έχεις ενημερώσει ότι επιθυμείς να το λάβεις μέχρι να λήξει η άδεια λοχείας σου...Αυτό το σημείο πρέπει να προσέξεις μόνο...Όλα αυτά σου τα λέω μετά βεβαιότητος καθώς λόγω της δουλειάς μου έχω να κάνω συνέχεια με μισθοδοσίες και το συγκεκριμένο μου το έχουν πει από την επιθεώρηση...Με το καλό το μωράκι σου και μην στενοχωριέσαι για τίποτα!

Το ξέρει οτι θα το πάρω το εξάμηνο του το έχω πει, αλλά με τι τρόπο πρέπει να το κάνω για να μην μπορεί να με αμφισβητήσει? Γραπτώς ναι αλλά πως για να έχω τα αποδεικτικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με επιστολή που θα του επιδόσεις σε συνδυασμό με ένα email στο οποίο θα αναφέρεις και την επιστολή...Οπως και να έχει δεν μπορεί να σε αμφισβητήσει...Ακόμη και στην επιθεώρηση να καταλήξετε που αποκλείεται γιατί πολύ απλά δεν τον συμφέρει με το μέρος σου θα είναι γιατί γνωρίζουν πολύ καλά τι συμβαίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πότε να του την δώσω αυτή την επιστολή? Λίγο πριν φύγω για άδεια εγκυμοσύνης? Μήπως πρέπει να του πω να μου την υπογράψει κιόλας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οποτε σε βολευει παντως σιγουρα πριν ληξει η αδεια λοχειας σου....Μπορεις πχ να του δωσεις την επιστολη πριν φυγεις για την αδεια σου και στην αδεια λοχειας σου να του στειλεις κι ενα email στο οποιο θα του το υπενθυμιζεις και θα αναφερεις και την επιστολη που του εχεις ηδη επιδοσει...Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα...Το email πως θα το αμφισβητησει απο τη στιγμη που φαινεται η διευθυνση και ο χρονος αποστολης; Τωρα για να σου υπογραψει την επιστολη δεν νομιζω να το κανει...Εγω δεν θα του το ζητουσα παντως για να μην τον προϊδεάσω και να μην δημιουργησω αρνητικο κλιμα ενδεχομενως...Ολοι γκρινιαζουν κοριτσι μου και ολοι τη δουλεια τους θα σκεφτουν ακομη και ο φαινομενικα καλυτερος...Εσυ διεκδικησε αυτο που σου ανηκει δικαιωματικα χωρις ομως να προκαλεσεις εντασεις και να εισαι σιγουρη οτι δεν μπορει να σου αρνηθει τιποτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεις επισης να την στειλεις με courrier και να κρατησεις το voucher οπως επισης και το ιστορικο αποστολης παράδοσης...Ουτε αυτο μπορει να το αμφισβητησει αφου θα υπογραψει για να το παραλαβει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...