Μετάβαση σε περιεχόμενο

1α Παπουτσάκια μωρού στραβά ποδαράκια; !


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια. Θα ήθελα τη γνώμη από τις πιο έμπειρες μανούλες σχετικά με τα πρώτα παπουτσάκια. Το μωρό είναι 10 μηνών στέκεται εδώ κ καιρό μόνο του στη κούνια κ θέλω να τον βοηθήσω στα πρώτα βηματάκια. Με τις κάλτσες δεν μπορεί να πατήσει καλά. Δεν έχω στρώσει κ χάλια ακόμα. Έχω αγχωθεί πολύ γιατί πολλές φορές οταν πατάει τα πόδια του τα πατάει στραβά. Δηλαδή γυρνάει προς τα μέσα το πελμα. Η παιδίατρος μου λέει ότι θα φτιάξει αλλά εγώ ανησυχώ. Κάτι παπουτσάκια που του δοκίμασα που μας έκαναν δώρο, μποτάκια του πέφτουν βαριά μάλλον κ δεν τα πατάει καλά. Μου είπαν και τα biomechanics. Εσείς τι μου προτείνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλη μου! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Εγώ θα σου πω αυτό που μου είχε πει και εμένα η παιδίατρος μου όταν στον 9ο μήνα ο μικρός μου περπατούσε αλλά τα ποδαράκια του τα πατούσε κάπως περίεργα και ήθελα και εγώ όπως και εσύ να του πάρω παπούτσια: παπουτσια φοράμε όταν το ποδαράκι πατήσει ολόκληρο στο έδαφος! Δλδ όλο το πέλμα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Νομίζω ότι το πατάει όλο.Απλα στραβά. Γυρίζει το ποδαράκι προς τα μέσα. Θα το δω αυτό που λες. Αλλιώς να τον αφήσω με τις κάλτσες δηλαδή; Σε τρελαίνουν κ οι γύρω σου.. Αν του φοράω παπούτσια κ έχω αγχωθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν πατάει ίσια αλλά στραβά δεν πατάει όλο το πέλμα, γιαυτό θέλει λίγο υπομονή και να το αφήσεις να εξασκηθεί ώστε να το πατήσει όλο - σε λίγο καιρό θα το έχει κάνει, μην ανησυχείς - και τότε βουρ για παπουτσάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ τ καλύτερο για τα πρώτα του βήματα είναι ξυπόλητο μέσα στο σπίτι. Μπορείς να τ πάρεις ένα ελαφρύ αθλητικό για όταν βγαίνετε έξω αν τον βγάζεις από τ καρότσι ίσα ίσα να πατάει. Μη στεναχωριέσαι είναι πολύ νωρις ακόμη. Έχει χρόνο μπροστά του να βρει τ τρόπο να πατάει σωστά. Θα δέσουν σιγά σιγά τα ποδαράκια του. Ακόμη κ όταν ξεκινήσει να περπατάει κανονικα θα περπατάει πολύ αστεία στην αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Πάρε αυτές τις καλτσουλες που έχουν από κατω κάτι "πικι-πικι" για να μην γλιστράνε!! 

Τι εχουν οι καλτσούλες rosemary μου;;;; πικι πικι;;;;;XAXAXXAXAAXAXXAXAA!!!!  Σε αγαπάω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Fainareti η φίλη @Rosemary μόνο με επιστημονικούς όρους μιλάει! Δεν είναι μια τυχαία!

Για αυτο την αγαπαμε!!!χαχαχαχαχαα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...