Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σήμερα θα μαγειρέψω....


paradisebird

Recommended Posts

Σαν γυναίκες εργαζόμενες και μη, με ή χωρίς παιδιά, έχουμε κάθε μέρα να σκεφτούμε τι θα μαγειρέψουμε για τον καλό μας. Ο έρωτας περνάει από το στομάχι ως γνωστόν. Σήμερα έβαλα στο φούρνο μπουτάκια κοτόπουλου. Έχω και φασολάκια λαδερά από χθες που μου περίσσεψαν. Και μια σαλάτα και νομίζω πως είμαστε κομπλέ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω άνοιξες ωραίο θέμα για να ανταλλάσσουμε ιδέες για το φαγητό... Πιστεύω όλες οι γυναίκες αγχωνόμαστε με αυτο το "τι θα μαγειρέψω σήμερα"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα! εμενα σημερα μου έφερε γεμιστα η μανουλα οπότε δεν ασχολήθηκα με φαγητο, ομως το βράδυ πρέπει να μαγειρεψω κατι για να εχουμε να φαμε αυριο ! δεν ξέρω ακόμα τι θα δειξει ! μου έδωσες ομως ιδεα @paradisebird με τα μπουτακια στο φουρνο !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα! Χορτόσουπα για μένα, μοσχάρι με πατάτες για τον σύζυγο και φακές για τον μικρό ταρζάν μας! Εμείς κάνουμε διατροφή αυτό το διάστημα οπότε έχω βγει από την αναζήτηση φαγητού για την επόμενη μέρα, τα έχω όλα γραμμένα σε χαρτιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια εμεις πριν λιγο γυρισαμε σπιτι κ επειδη δεν ειχα μαγειρεψει φαγαμε τοστ με μπολικη μαγιονεζα χιχιχι!!! ? Αυριο όμως θα φτιαξω γιγαντες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η mellenaki είπε:

καλησπερα! εμενα σημερα μου έφερε γεμιστα η μανουλα οπότε δεν ασχολήθηκα με φαγητο, ομως το βράδυ πρέπει να μαγειρεψω κατι για να εχουμε να φαμε αυριο ! δεν ξέρω ακόμα τι θα δειξει ! μου έδωσες ομως ιδεα @paradisebird με τα μπουτακια στο φουρνο !!

Μπράβο στη μανούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αύριο το μενού λέει ρεβυθόσουπα με σαλάτα ρόκα και σπανάκι και επειδή τα όσπρια θέλουν την ελίτσα τους θα ρίξω στη σαλάτα και λίγες ελιές Βόλου που μας αρέσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχθές αποτελειώσαμε τους λαχανοντολμάδες του Σαββάτου, οπότε έφτιαξα μια ωραία μακαρονάδα με σάλτσα για σήμερα και μόλις θα επιστρέψω σπίτι σκέφτομαι να φτιάξω φακές (για αύριο...).

Είπα να φτιάξω ένα πρόγραμμα εβδομαδιαίο για να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιαυτό πρόγραμμα κορίτσια! Έβαλα δύο ημέρες λαδερά (Σπανακόρυζο, γεμιστά, αρακά, φασολάκια), μια ημέρα Ψάρι, μια ημέρα κρέας και μια ημέρα Όσπρια. Το ΣΚ το άφησα ελεύθερο.. ανάλογα με την όρεξη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το μαγείρεμα αμα ειδικα δουλευεις μπελας είναι! Εγώ σήμερα δεν θα μαγειρέψω, χθες το απόγευμα μαγείρευα με τις ωρες αγριογουρουνο κοκκινιστο στη κατσαρόλα. Αύριο πάλι μαγειρικη, για όσπρια το βλέπω, ή ρεβυθια ή φακες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το "χειρότερο" είναι όταν το ένα φαγητό που αρέσει στον έναν, δεν το τρώει ο άλλος.... Ευτυχώς ο μικρός τρώει στον παιδικό και έτσι έχω να καλύψω μόνο τον καλό μου και την μεγάλη μου...

Ρεβίθια κορίτσια... τα έχω πεθυμήσει πολύ γιατί δεν τα φτιάχνω συχνά (μόνο σε εμένα αρέσουν)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Το "χειρότερο" είναι όταν το ένα φαγητό που αρέσει στον έναν, δεν το τρώει ο άλλος.... Ευτυχώς ο μικρός τρώει στον παιδικό και έτσι έχω να καλύψω μόνο τον καλό μου και την μεγάλη μου...

Ρεβίθια κορίτσια... τα έχω πεθυμήσει πολύ γιατί δεν τα φτιάχνω συχνά (μόνο σε εμένα αρέσουν)

Έχω τον πιο βολικό άντρα του κόσμου. Δεν διαλέγει, δεν ξεχωρίζει κανένα φαγητό. Τα τρώει όλα και όλα του αρέσουν. Δεν γκρινιάζει ποτέ... και το καλύτερο.... αρέσει τη δική μου μαγειρική περισσότερο από της Μαμάς του... και της το έχει πει μάλιστα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2018 at 4:22 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Χορτόσουπα για μένα, μοσχάρι με πατάτες για τον σύζυγο και φακές για τον μικρό ταρζάν μας! Εμείς κάνουμε διατροφή αυτό το διάστημα οπότε έχω βγει από την αναζήτηση φαγητού για την επόμενη μέρα, τα έχω όλα γραμμένα σε χαρτιά!

χαρα στο κουραγιο σου 3 φαγητα εργαζομενη μαμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοτόπουλο με πιπεριές στο γουοκ και πολύχρωμη κινόα για μας. (έτσι γιατί που και που είμαστε και εναλλακτικοί :P) Συν ψητά λαχανικά :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. ναι, εγώ και η Μαίρη Παναγιωταρά! Το μοσχάρι το έβρασα μαζί με την χορτόσουπά μου, τις πατάτες του συζύγου τις έβαλα στον φούρνο και το παιδί μου ταίστηκε από την γιαγιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Vivi.Nik. ναι, εγώ και η Μαίρη Παναγιωταρά! Το μοσχάρι το έβρασα μαζί με την χορτόσουπά μου, τις πατάτες του συζύγου τις έβαλα στον φούρνο και το παιδί μου ταίστηκε από την γιαγιά!

Ζήτω οι γιαγιάδες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@paradisebird και ο δικός μου είπε στην μαμά του ότι εγώ μαγειρέυω καλύτερα από εκείνη και στην δική μου μαμά ότι μαγειρέυει καλύτερα από μένα! Πόσες μέρες πρέπει να τον κοιμίζω στο πατάκι της πόρτας, για πες????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

@paradisebird και ο δικός μου είπε στην μαμά του ότι εγώ μαγειρέυω καλύτερα από εκείνη και στην δική μου μαμά ότι μαγειρέυει καλύτερα από μένα! Πόσες μέρες πρέπει να τον κοιμίζω στο πατάκι της πόρτας, για πες????

Μην τον πιστεύεις. Καλοπιάνει τη πεθερά του....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Αύριο φασολάκια λαδερά!!! Και το βράδυ σουβλάκι με πίτα (χωρίς πατάτες κλπ)

Γιάμιιιι!!!

Χωρίς πατάτες το σουβλάκι χάνει αρκετές θερμίδες;;;

Εγώ αύριο θα ψήσω ψαράκι στον φούρνο και θα το συνοδεύσω με βραστό μπρόκολο.

Παρασκευή αρακά και Σάββατο πρέπει να φτιάξω τους γίγαντες που θέλει να φαει η κολόνα του σπιτιού (που δεν μου αρεσουν καθόλου...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜΑΡΑΚΙ οι ριμάδες οι πατάτες κάνουν όλη την "ζημιά" οπότε τις ξεχνάμε και πορευόμαστε εν ειρήνη! Άσε που εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν και είμαι βέβαιη ότι το σουβλατζίδικο της περιοχής μου με έχει βάλει σε black list και όταν παραγγέλνω φτύνουν μέσα (γιαυτό σταμάτησα) γιατί ζητάω χωρίς πατάτες και έτσι αναγκάζονται να βάζουν περισσότερο κρέας, ειδικά αν ζητήσω γύρο! Ψαράκι βραστό έχω απόψε με μπροκολάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...