Μετάβαση σε περιεχόμενο

3 προσπάθεια εξωσωματικής


Irini13i

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι 34 χρονών έχω κάνει τρεις προσπάθειες εξωσωματικής τις δύο πρώτες φορές έγινε με βλαστοκύστες και η πρώτη ήταν η βιοχημική αποβολή και η δεύτερη αρνητική σε ιδιωτικό λόγω οικονομικών την τρίτη φορά αποφάσισα να την κάνω σε δημόσιο Γιατί είχα ακούσει πολύ καλά λόγια να μην τα πολυλογώ μετά από πολλές εξετάσεις που έκανα είδαν ότι η fsh είναι 9 μου είπανε να πάρω τα χάπια φέρτε fertilimax τα οποία βοηθούν στην αύξηση και στην καλύτερη ποιότητα ωαρίων στην ωοληψία μου πήρανε έξι ωάρια από τα οποία γονιμοποιήθηκαν μόνο τα 2 η εμβρυολόγος μου είπε ότι με βάση την ηλικία μου έχω μεγαλύτερης ηλικίας ωoθηκες πράγμα που σημαίνει ότι τα ωάρια μου δεν είναι καλά ποιοτικά αυτά τα δύο όμως που γονιμοποιήθηκαν είναι καλής ποιότητας και είναι  δυο ημερών τώρα είμαι στην έβδομη μέρα εμβρυομεταφοράς και έχω κάποια συμπτώματα όπως πρήξιμο στην κοιλιά πρήξιμο στο στήθος αλλά εδώ και δύο μέρες τίποτα Είμαι πολύ απογοητευμένη και δεν ξέρω τι θα κάνω αν και η τρίτη φορά είναι απογοητευτική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία irini13. Μην απογοητεύεσαι, το ότι απέτυχαν οι προηγούμενες προσπάθειες δε σημαίνει ότι δεν θα πάνε καλά τα πράγματα τώρα. Έλα στο θέμα ''και τώρα εμβρυομεταφορά'' είμαστε πολλά κορίτσια εκεί, ελπίζω να πάρεις κουράγιο από όλες μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω κάτι έκανα δε ξέρω να το χειρίζομαι καθόλου το φόρουμ.ευχαριστω πάντως να σαι καλά κ σε σένα ότι καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία κορίτσι μου, μέσα απο την καρδιά μου!!!

Λοιπόν η δική μου εμπειρία: Στην πρώτη μου εξωσωματική (29 χρονών), μετά την εμβρυομεταφορά είχα ελαφρά συμπτώματα περιόδου, όπου ξαφνικά δύο ημέρες πριν την χοριακή ξεπρήζεται το στήθος μου και δεν με πονάει...

Τηλεφωνώ στον γιατρό μου μέσα στην απογοήτευση, μου λέει να μην δίνω καμία σημασία και να κάνω την εξέταση την καθορισμένη ημερομηνία. Το αποτέλεσμα της εξέτασης ήταν 715 γιατί είχαν εμφυτευθεί και τα 3 γονιμοποιημένα ωάρια (τελικά προχώρησαν τα δυο, και λίγο πριν κλείσω τον 3ο μήνα, έμεινε μόνο το ένα και απέκτησα την κόρη μου).

Στην δεύτερη και τρίτη εξωσωματική μου, παραπονευόμουν ότι δεν έχω συμπτώματα και τελικά είχα και εκεί θετικές χοριακές (στην δεύτερη παλινδρόμησε και στην τρίτη που έκανα 3 μήνες μετά, έμεινα έγκυος στον γιο μου).

Μάλιστα στην τρίτη ήμουν σίγουρη ότι θα μου έρθει περίοδος γιατί δυο ημέρες πριν την χοριακή, ξεκίνησαν καφέ που τα έχω κάθε φορα πριν μου έρθει περίοδος.

Γιαυτό μην δίνεις καμία σημασία, ούτε αν έχεις συμπτώματα, ούτε αν δεν έχεις, ουτε αν έχεις και σταματήσουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνώμη κιόλας αλλά 29 χρόνων και από την πρώτη εξωσωματική 3 γονιμοποιημένα? απαγορεύεται αυτό με την πρώτη έτσι ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη επιτυχία σου ευχομαι!! Ελα μην σκέφτεσαι αρνητικά είχες μια προηγούμενη εμφύτευση  ασχέτως την κατάληξη της. Και εγω το ίδιο θέμα αντιμετώπιζω κακής ποιότητας. Εγω 9αποτυχημενες προσπαθειες με καμια εμφύτευση και ειμαι σε αναμονή για έμβρυομεταφορα δυο εμβρύων απο κρύο συντήρηση ολα καλα να σας πάνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και σε σένα εύχομαι όλα καλά να πάνε ..χαρας στο κουράγιο σου με τόσες προσπαθειες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...