Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξωσωματικη


strumfitaa

Recommended Posts

κοπελες μου χερεται ειμαι 24 χρονων και εδω και αρκετο καιρο θελουμε μωρακι..εχει κανει ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα και ειναιι χαλιαα εχει μονο 5 εκατομμυρια σπερματοζωαρια 20% κινητικοτητα και 2% μορφολογια αν τα λεω σωστα..εχει κανει για μολυνσεις για κιρσοκηλη για ολαα και εχουν βγει ολα καλα..ο γιατρος μας μιλησε για εξωσωματικη αλλα φοβαμαι και εχω πεσει παρα πολυ ψυχολογικα..καποια κοπελα που εκανε εξωσωματικη μπορει να μου πει περισσοτερες λεπτομερειες πως γινεται τι φαρμακα παιρνουμε και ετσιι? τα εχω ολα μπερδεμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nektaria17καλησπέρα. Εγω δεν έχω πολλά να σου πω αλλά λέω να κάνω τη  αρχή. Εμένα ο άντρας μου μια απο τα ιδια με τον δικό σου και μπορεί και χειρότερα. Εμείς αποφασίσαμε αρχικά με τον γυναικολόγο μου να πε με φυσικό κύκλο μιας και εγω δεν είχα πρόβλημα. Δυστυχώς την πρώτη φορά με το ένα ωάριο που μου πηραν φεν έγινε γονιμοοοιηση και φεν προχωρήσαμε. Στη συνέχεια πήρα για 8 μέρες serpafar. Είχα 2 ωάρια τα όποια για καλή μου τύχη νομιμοποιήθηκαν και έχω κάνει εμβρυομεταφορα.. Είμαι σε αναμονή. Εσύ έχεις μιλήσει με τον γυναικολόγο να ξεκινήσεις με κάτι απλό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nektaria17, καλώς ήρθες. Δυστυχώς όντως το σπερμοδιάγραμμα δεν είναι καλό. Συμβουλευθείτε  ένα ειδικό ανδρολόγο αν υπάρχουν πιθανότητες βελτίωσης του σπέρματος ώστε να μπορέσει να γίνει φυσιολογική σύλληψη ή αν με υπομονή  μπορεί να συμβεί και έτσι όπως είναι τα πράγματα. Αν αποφασίσετε να προχωρήσετε σε εξωσωματική, δε λέω ότι είναι το πιο ευχάριστο, αλλά δεν είναι τίποτα φοβερό και λόγω ηλικίας έχει πολύ καλές πιθανότητες επιτυχίας. Είμαστε πολλές οι γυναίκες που καταφεύγουμε στην εξωσωματική για διάφορους λόγους και δεν είναι τίποτα για το οποίο χρειάζεται να φοβάσαι ή να πέφτεις ψυχολογικά. Σου εύχομαι τα καλύτερα σε κάθε περίπτωση.

@foteini.am τί γίνεται, πώς είσαι; Πότε κάνεις χοριακή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nektaria17 καλησπερα!

Συνηθως η πρωτη αντιδραση στο ακουσμα της εξωσωματικης ειναι σοκαριστικη. Ομως οπως ειπε κ η πιου-πιου τελικα δεν ειναι κατι φοβερο.

Τα φαρμακα ειναι ενεσεις αλλα και χαπια. Μην πανικοβαλλεσαι. Αν ερθει εκεινη η ωρα θα κατατοπιστεις κι απο τον γιατρο που θα απευθυνθειτε. Εισαι μικρουλα και ολα θα πανε καλα. 

Περασαμε ολες απο αυτο το σταδιο της αλογοητευσης. Ομως σκεψου οτι ειναι η μεθοδος που θα σας χαρισει το παιδακι σας! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιουτο Σάββατο έχω χοριακή.. Άσε αιώνας μου έχει φανεί

@nektaria17Η πραγματικότητα είναι πως δεν είναι κάτι τρομερό.. Αλλα δεν παύει να είναι ενα σοκ όταν σου το λένε. Έχεις προγραμματισμένες επαφές με τον σύζυγο σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η foteini.am είπε:

@nektaria17καλησπέρα. Εγω δεν έχω πολλά να σου πω αλλά λέω να κάνω τη  αρχή. Εμένα ο άντρας μου μια απο τα ιδια με τον δικό σου και μπορεί και χειρότερα. Εμείς αποφασίσαμε αρχικά με τον γυναικολόγο μου να πε με φυσικό κύκλο μιας και εγω δεν είχα πρόβλημα. Δυστυχώς την πρώτη φορά με το ένα ωάριο που μου πηραν φεν έγινε γονιμοοοιηση και φεν προχωρήσαμε. Στη συνέχεια πήρα για 8 μέρες serpafar. Είχα 2 ωάρια τα όποια για καλή μου τύχη νομιμοποιήθηκαν και έχω κάνει εμβρυομεταφορα.. Είμαι σε αναμονή. Εσύ έχεις μιλήσει με τον γυναικολόγο να ξεκινήσεις με κάτι απλό;

μπορεις να μου εξηγησεις περισσοτερο τι ειναι με φυσικο κυκλο? επισης ξεχασα να γραψω εχω πολυκυστικες ωοθηκες και δεν κανω καθε μηνα ωαριο..τον σεμπτεβρη δεν ειχα ωαριο αλλα αυτο τον μηνα μου βρηκε και μου ειπε πως ειναι αρκετα καλο αλλα δυστυχως δεν γινετε κατι αν προσπαθησουμε μονοι μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η nikona είπε:

@nektaria17 καλησπερα!

Συνηθως η πρωτη αντιδραση στο ακουσμα της εξωσωματικης ειναι σοκαριστικη. Ομως οπως ειπε κ η πιου-πιου τελικα δεν ειναι κατι φοβερο.

Τα φαρμακα ειναι ενεσεις αλλα και χαπια. Μην πανικοβαλλεσαι. Αν ερθει εκεινη η ωρα θα κατατοπιστεις κι απο τον γιατρο που θα απευθυνθειτε. Εισαι μικρουλα και ολα θα πανε καλα. 

Περασαμε ολες απο αυτο το σταδιο της αλογοητευσης. Ομως σκεψου οτι ειναι η μεθοδος που θα σας χαρισει το παιδακι σας! 

 

ακουσα πως κανεις ενεσης περιπου 2 την ημερα για καποιες μερες..ακομη δεν πηγα να μιλισω στο γυναικολογο για να μου πει περισσοτερες λεπτομεριες η αληθεια μολις μου ειπε για εξωσωματικη δεν ηθελα να το πιστεψωω..του εδωσε κατι βιταμινες του αντρα μου και του ειπε να χασει και λιγα κιλα ο αντρολογος απλα του εγραψε ορμονικες αναλυσεις..αυτο με της ενεσεις φοβαμαιιι και τα χαπιαα πωςς ειναιιι? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η foteini.am είπε:

@Πιου-πιουτο Σάββατο έχω χοριακή.. Άσε αιώνας μου έχει φανεί

@nektaria17Η πραγματικότητα είναι πως δεν είναι κάτι τρομερό.. Αλλα δεν παύει να είναι ενα σοκ όταν σου το λένε. Έχεις προγραμματισμένες επαφές με τον σύζυγο σου;

@foteini.am σου ευχομαι με το καλο φωτεινουλα μου μια καλη χοριακηη?? 

δεν εχω προγραμματισμενες επαφες εχω πεσει τοσο πολυ ψυχολογικαα που ολη μερα το μιαλο μου ειναιι αλλουυ κανω ερωτα με τν αντρα μου αλλα δεν υπολογιζω τιποτα αφου δεν θα κανω κατι στης γονιμες μου :( του εδωσαν 3ς μηνες με της βιταμινες και την διατροφη του αν δεν βελτιωθει το σπερμαα δεν εχουμε καποια αλλη λυση.. φοβαμαι της ενεσεις και της ορμονες :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

@nektaria17, καλώς ήρθες. Δυστυχώς όντως το σπερμοδιάγραμμα δεν είναι καλό. Συμβουλευθείτε  ένα ειδικό ανδρολόγο αν υπάρχουν πιθανότητες βελτίωσης του σπέρματος ώστε να μπορέσει να γίνει φυσιολογική σύλληψη ή αν με υπομονή  μπορεί να συμβεί και έτσι όπως είναι τα πράγματα. Αν αποφασίσετε να προχωρήσετε σε εξωσωματική, δε λέω ότι είναι το πιο ευχάριστο, αλλά δεν είναι τίποτα φοβερό και λόγω ηλικίας έχει πολύ καλές πιθανότητες επιτυχίας. Είμαστε πολλές οι γυναίκες που καταφεύγουμε στην εξωσωματική για διάφορους λόγους και δεν είναι τίποτα για το οποίο χρειάζεται να φοβάσαι ή να πέφτεις ψυχολογικά. Σου εύχομαι τα καλύτερα σε κάθε περίπτωση.

@foteini.am τί γίνεται, πώς είσαι; Πότε κάνεις χοριακή;

@Πιου-πιου ευχαριστω  πολυ..τωρα περιμενουμε να κανουμε και της ορμονικες αναλυσεις και θα δουμε αλλα μαλλον δυσκολο να διορθοθει το σπερμαα και να μπορει να γινει γονιμο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nektaria17 είπε:

@Πιου-πιου ευχαριστω  πολυ..τωρα περιμενουμε να κανουμε και της ορμονικες αναλυσεις και θα δουμε αλλα μαλλον δυσκολο να διορθοθει το σπερμαα και να μπορει να γινει γονιμο :(

Δεν πειράζει κοριτσάκι μου. Θα κάνετε σίγουρα παιδάκι  με την εξωσωματική. Είναι λογικό να ταράζεσαι αλλά αν χρειαστεί τελικά, θα δεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα. Να είσαστε αγαπημένοι και ενωμένοι και όλα θα γίνουν πιο εύκολα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πιου-πιου είπε:

Δεν πειράζει κοριτσάκι μου. Θα κάνετε σίγουρα παιδάκι  με την εξωσωματική. Είναι λογικό να ταράζεσαι αλλά αν χρειαστεί τελικά, θα δεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα. Να είσαστε αγαπημένοι και ενωμένοι και όλα θα γίνουν πιο εύκολα. 

ευχαριστω παρα πολυ για την στηριξη...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην φοβάσαι τίποτα!!!!!

Και τα δυο μου παιδιά τα απέκτησα με εξωσωματική.

Οταν μου είπαν πως πρέπει να κάνω εξωσωματική, έκλαιγα λες και τελείωσε ο κόσμος!

Με έπιασε μια ξαδέλφη μου, που είχε κάνει, μου είπε πως γίνεται και ότι δεν είναι κάτι τρομερό, και ηρέμησα.

Όταν το έζησα είδα πόσο δίκιο είχε και πόσο κουτά στεναχωρήθηκα.

Στην δεύτερη εξωσωματική μου, 6 χρόνια μετά, πήγα χαλαρή (παρόλο που ήμουν και 36 χρονών) και μια χαρά τα κατάφερα!!

Γιαυτό, χαμόγελο, ψηλά το κεφάλι και ούτε που θα το καταλάβεις πότε θα μείνεις έγκυος!!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nektaria17 αχ κοριτσάκι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ποιά βιταμίνη; Εμείς έχουμε πάρει το profeltil. Υπήρξε κάποια αλλαγή αλλά όχι ικανή να φέρει το μωράκι. 

Για να σε εμψυχωσω εγω παθαίνω κρίσεις πανικού με τις ενέσεις..και θέλω να σου πω απο τη δική μου εμπειρία πως δεν ηταν τοσο τραγικό. Εγώ όπως σου ειπα δεν έκανα ενέσεις παραμόνο την ovitrelle που ειναι για να μην χασουμε το ωάριο πριν την ωαριοληψια. Ουτε ορμόνες πηρα πριν. Μόνο μετά....Άρα πριν μιλήσεις με τον γιατρό σου μην κάνεις υποθέσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η nektaria17 είπε:

μπορεις να μου εξηγησεις περισσοτερο τι ειναι με φυσικο κυκλο? επισης ξεχασα να γραψω εχω πολυκυστικες ωοθηκες και δεν κανω καθε μηνα ωαριο..τον σεμπτεβρη δεν ειχα ωαριο αλλα αυτο τον μηνα μου βρηκε και μου ειπε πως ειναι αρκετα καλο αλλα δυστυχως δεν γινετε κατι αν προσπαθησουμε μονοι μας

Ακου φυσικό κύκλος είναι όταν δεν σου χορηγεί καποια ορμόνη για να κάνεις πολλα ωάρια και πας και σπυ παίρνουν το δικο σου. Οπως καταλαβαίνεις γλυτώνει χρήματα και ορμόνες αλλά οι πιθανότητες είναι μικρότερες. Εγω στη δεύτερη προσπάθεια μου πηρα μονο ενα χάπι το serpafar και έκανα 3 ωοθηλακια με 2 ωάρια. Τα οποία και μου κάνανε μετα εμβρυομεταφορά μιας και νομιμοποιήθηκαν. Τώρα για τις πολυυστικες δεν ξερω. Με τον γυναικολόγο σου είσαι ικανοποιημένη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η nektaria17 είπε:

ακουσα πως κανεις ενεσης περιπου 2 την ημερα για καποιες μερες..ακομη δεν πηγα να μιλισω στο γυναικολογο για να μου πει περισσοτερες λεπτομεριες η αληθεια μολις μου ειπε για εξωσωματικη δεν ηθελα να το πιστεψωω..του εδωσε κατι βιταμινες του αντρα μου και του ειπε να χασει και λιγα κιλα ο αντρολογος απλα του εγραψε ορμονικες αναλυσεις..αυτο με της ενεσεις φοβαμαιιι και τα χαπιαα πωςς ειναιιι? :(

 

Να μην φοβασαι. Σκεψου οτι ειναι τοσο ευκολες οι ενεσεις που τις κανουμε μονες μας. Δεν χρειαζεται καποιος ειδικος. 

Ναι, αναλογα με την εξωσωματικη, μπορει να χρειαστει για λιγες ημερες να κανεις κ δυο ενεσεις την ημερα. Μπορει και οχι. 

Τα χαπια ειναι απλα χαπια. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. Καθε χαπι βοηθαει καπου. 

Να μην αγχωνεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Να μην φοβάσαι τίποτα!!!!!

Και τα δυο μου παιδιά τα απέκτησα με εξωσωματική.

Οταν μου είπαν πως πρέπει να κάνω εξωσωματική, έκλαιγα λες και τελείωσε ο κόσμος!

Με έπιασε μια ξαδέλφη μου, που είχε κάνει, μου είπε πως γίνεται και ότι δεν είναι κάτι τρομερό, και ηρέμησα.

Όταν το έζησα είδα πόσο δίκιο είχε και πόσο κουτά στεναχωρήθηκα.

Στην δεύτερη εξωσωματική μου, 6 χρόνια μετά, πήγα χαλαρή (παρόλο που ήμουν και 36 χρονών) και μια χαρά τα κατάφερα!!

Γιαυτό, χαμόγελο, ψηλά το κεφάλι και ούτε που θα το καταλάβεις πότε θα μείνεις έγκυος!!!!

 

 

εγω δυστυχως δεν μπορω να μιλησω σε καποια φιλη η καποιο συγγενοι δεν θελω να ξερουν η αληθεια :( και ετσι δεν μπορω να μαθω περισσοτεραα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η foteini.am είπε:

@nektaria17 αχ κοριτσάκι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ποιά βιταμίνη; Εμείς έχουμε πάρει το profeltil. Υπήρξε κάποια αλλαγή αλλά όχι ικανή να φέρει το μωράκι. 

Για να σε εμψυχωσω εγω παθαίνω κρίσεις πανικού με τις ενέσεις..και θέλω να σου πω απο τη δική μου εμπειρία πως δεν ηταν τοσο τραγικό. Εγώ όπως σου ειπα δεν έκανα ενέσεις παραμόνο την ovitrelle που ειναι για να μην χασουμε το ωάριο πριν την ωαριοληψια. Ουτε ορμόνες πηρα πριν. Μόνο μετά....Άρα πριν μιλήσεις με τον γιατρό σου μην κάνεις υποθέσεις.

του εδωσε cyclofert male μας ειπαν πως ειναι πολυ καλες αλλα δεν ξερωω θα δουμε σε 2-3ς μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nektaria17 είπε:

εγω δυστυχως δεν μπορω να μιλησω σε καποια φιλη η καποιο συγγενοι δεν θελω να ξερουν η αληθεια :( και ετσι δεν μπορω να μαθω περισσοτεραα 

Νεκταρία μου, καταλαβαίνω ότι έχεις σοκαριστεί και είναι λογικό. Είσαι τόσο νέα και δε σου είχε περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να αντιμετωπίσεις τέτοιες δυσκολίες. Λογικό είναι να πίστευες ότι αυτά συμβαίνουν όταν αργήσεις να κάνεις παιδί κλπ. Μη βασανίζεσαι όμως τόσο με το να μη μιλάς σε κανέναν. Δεν έχετε κάνει κανένα λάθος με τον άντρα σου και δε χρειάζεται να ντρέπεστε για αυτό. Δε χρειάζεται να μιλήσεις σε φίλες σου αν δεν είναι σε θέση να καταλάβουν π.χ δεν είναι καν παντρεμένες. Μίλησε όμως με τη μητέρα σου, τις θείες σου, αδερφή αν έχεις, μεγαλύτερες ξαδέρφες ή φίλες με παιδιά. Θα σε καταλάβουν και θα σε βοηθήσουν να δεις τα πράγματα πιο απλά γιατί σε αγαπούν. Η ζωή έχει πολλές δυσκολίες και αυτή σίγουρα δεν είναι από τις μεγαλύτερες, αφού το πρόβλημα αυτό πλέον λύνεται με τη βοήθεια της επιστήμης. Ελπίζω σύντομα να δεις τα πράγματα πιο αισιόδοξα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...