Μετάβαση σε περιεχόμενο

οδηγιες προς αρχάριες που επιθυμουν μωρακι


Mellenaki

Recommended Posts

καλησπέρα σας, ειμαι νεα στην ομαδα σας, ειμαι 37 ετων κ αποφασισαμε με το συντροφο μου να ξεκινησουμε προσπαθειες για μωράκι. Δεν ξερω για ποιο λογο ειμαι αρκετα αγχωμένη κ μονο στην σκέψη , το ξέρω πως δεν κάνει καλό ! Εντοπίζω οτι αυτο που με αγχώνει ειναι η ηλικια μου μαλλον ... δεν ξερω γενικα τι κινησεις να κανω, εχω μιλησει με το γυναικολογο μου κ τον ρωτησα αν χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις πριν μπω σε αυτη τη διαδικασια κ μου ειπε πως δεν χρειαζεται. εχω κανει κ ενα χειρουργειο πριν πολλα χρονια ειχα κυστη στην αριστερη ωοθηκη την οποια κ αφαιρεσα ευτυχως χωρις να παθει κατι η ωοθηκη μου. Ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ανησυχια μου κ να μου πειτε εαν καποια ειναι κοντα στην ηλικια μου αν κανει προσπαθειες κλπ κλπ !! ευχαριστω ! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η mellenaki είπε:

καλησπέρα σας, ειμαι νεα στην ομαδα σας, ειμαι 37 ετων κ αποφασισαμε με το συντροφο μου να ξεκινησουμε προσπαθειες για μωράκι. Δεν ξερω για ποιο λογο ειμαι αρκετα αγχωμένη κ μονο στην σκέψη , το ξέρω πως δεν κάνει καλό ! Εντοπίζω οτι αυτο που με αγχώνει ειναι η ηλικια μου μαλλον ... δεν ξερω γενικα τι κινησεις να κανω, εχω μιλησει με το γυναικολογο μου κ τον ρωτησα αν χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις πριν μπω σε αυτη τη διαδικασια κ μου ειπε πως δεν χρειαζεται. εχω κανει κ ενα χειρουργειο πριν πολλα χρονια ειχα κυστη στην αριστερη ωοθηκη την οποια κ αφαιρεσα ευτυχως χωρις να παθει κατι η ωοθηκη μου. Ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ανησυχια μου κ να μου πειτε εαν καποια ειναι κοντα στην ηλικια μου αν κανει προσπαθειες κλπ κλπ !! ευχαριστω ! ?

Mellenaki γειά σου, κοίταξε δεν είμαι στην ηλικία σου αλλά η θεία μου είναι 38 χρόνων και μέσα σε 3 μήνες περισυ τέτοια εποχή έμεινε εγγυος, τώρα κρατάει στην αγκαλιά της έναν κούκλο... Δεν το είχε στο μυαλό της καθόλου το έμαθε όταν ήταν Ίδη 8 εβδομάδων για να φανταστείς... Γι αυτό να μην αγχώνεσαι καθόλου ή τουλάχιστον να προσπαθήσεις να μην το σκέφτεσαι... Όλα καλά θα πανεθ πάνε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου. Μην αγχώνεσαι με την ηλικία. Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα δεν θα έχεις πρόβλημα. Αυτό που λένε είναι ότι εφοσον ειμαστε ανω των 35 εξετάσεις κλπ πρέπει να κάνουμε μετά από 6 μήνες προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα. Παρακολούθησε την ωορρηξία σου ώστε να έχετε επαφές τις γόνιμες ημέρες και όλα θα πάνε καλά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mellenaki θα συμφωνήσω με τα κορίτσια @Lina1989 και @πιου-πιου απλά θα συμπληρώσω να αποβαλεις το άγχος σου για αρχή και να χαλαρώσεις και να απολαύσεις όλοι την διαδικασία γιατί δεν το κάνουμε μόνο για ένα παιδί. Τώρα θα συμφωνήσω ότι μετά από 6 μήνες προσπαθειών λένε οι ποιο πολύ γιατροί αλλά αν θες εσύ να κάνεις εξετάσεις από πριν δεν υπάρχει θέμα για να είσαι ποιο ήρεμη από όλα ότι δεν υπάρχει κάτι. Και να ηρεμήσεις από το άγχος σου.! Σου εύχομαι πολύ σύντομα να έχεις καλά νέα..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2018 at 10:15 ΜΜ, ο/η Lina1989 είπε:

Mellenaki γειά σου, κοίταξε δεν είμαι στην ηλικία σου αλλά η θεία μου είναι 38 χρόνων και μέσα σε 3 μήνες περισυ τέτοια εποχή έμεινε εγγυος, τώρα κρατάει στην αγκαλιά της έναν κούκλο... Δεν το είχε στο μυαλό της καθόλου το έμαθε όταν ήταν Ίδη 8 εβδομάδων για να φανταστείς... Γι αυτό να μην αγχώνεσαι καθόλου ή τουλάχιστον να προσπαθήσεις να μην το σκέφτεσαι... Όλα καλά θα πανεθ πάνε... 

Καλησπέρα Lina! Η αλήθεια ειναι πως έχω πολλα παραδείγματα από κοπέλες κοντα στα 37 38 κ 39 που κάνουν πολύ εύκολα παιδακι,  βέβαια πάντα είναι κ αναλογα την περίπτωση της κάθε μιας , τυχερή στάθηκε κ η θεία σου ! Μπράβο να το χαίρεστε το μωράκι! Θα προσπαθήσω κ εγώ να μην το σκέφτομαι τόσο πολύ κ να απολαύσω προς το παρόν την διαδικασία! Σευχαριστω για την πληροφορία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιου καλησπέρα! Η αλήθεια ειναι πως γενικά δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο θέμα, απλά το φοβο-αγχος που μου έχει δημιουργηθεί διαβάζοντας Κ ακούγοντας πως είναι δύσκολο για τις γυναίκες άνω των 35 ! Αυτό που λες να παρακολουθήσω τις γόνιμες μέρες μου Ναι εννοείται θα το κανω, είμαστε ακόμα στην πολύ αρχή βέβαια δηλαδή ούτε μήνα δεν έχουμε κλείσει με τις προσπάθειες! Ποιος τρόπος είναι ο ιδανικός πιστεύεις για να παρακολουθήσω την ωορρηξία μου? Γιατί μέχρι στιγμής αυτο που έκανα είναι μια εφαρμογή που έχω στο κινητό κ γράφω τις ημερομηνίες της περίοδου μου κ μου βγάζει αυτόματα τις γόνιμες μέρες κ το ποτε θα ξανα αδιαθετησω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh καλησπέρα κ σενα ! Θα προσπαθήσω να αποβαλω το άγχος μου κ να χαλαρώσω,  θελω πολύ να απολαύσω την όλη διαδικασία! Αν περάσουν 6 μήνες χωρίς αποτέλεσμα σίγουρα θα πάω για περαιτερω εξετάσεις, προς στιγμήν ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω εκτός από τους κλασσικούς ελέγχους τεστ Παπ , γενική εξέταση αίματος που αυτα ούτως ή άλλως τα κανω. Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω απο το άγχος της πρωταρας ? κ ελπίζω να πάνε όλα καλά! Σευχαριστω για την απάντηση σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η mellenaki είπε:

@Πιου-πιου καλησπέρα! Η αλήθεια ειναι πως γενικά δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο θέμα, απλά το φοβο-αγχος που μου έχει δημιουργηθεί διαβάζοντας Κ ακούγοντας πως είναι δύσκολο για τις γυναίκες άνω των 35 ! Αυτό που λες να παρακολουθήσω τις γόνιμες μέρες μου Ναι εννοείται θα το κανω, είμαστε ακόμα στην πολύ αρχή βέβαια δηλαδή ούτε μήνα δεν έχουμε κλείσει με τις προσπάθειες! Ποιος τρόπος είναι ο ιδανικός πιστεύεις για να παρακολουθήσω την ωορρηξία μου? Γιατί μέχρι στιγμής αυτο που έκανα είναι μια εφαρμογή που έχω στο κινητό κ γράφω τις ημερομηνίες της περίοδου μου κ μου βγάζει αυτόματα τις γόνιμες μέρες κ το ποτε θα ξανα αδιαθετησω. 

Υπάρχουν τεστ ωορρηξιας που μπορείς να αγοράσεις.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Starrr  Ναι το διάβασα κ απο τα κορίτσια στα διάφορα θέματα που συζητάνε εδω μεσα αλλα μου φαίνεται πολύ "στημένη" η όλη αυτή διαδικασία,  δεν ξερω αν καταλαβαίνεις πως το λέω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα ένας πολύ έγκυρος τρόπος είναι τα διάσημα τεστάκια ωορρηξίας που αναφέρει η starr. Οι εφαρμογές δυστυχώς υπολογίζουν στο περίπου, ακόμα και αν έχεις πολύ σταθερό κύκλο. Ακόμα και αν έχεις έντονα συμπτώματα,  σίγουρα τα τεστ είναι πολύ καλύτερα. Μπορείς να ενημερωθείς από το γιατρό σου για αυτά ,αλλά σίγουρα τα κορίτσια στο θέμα τυχερός Οκτώβρης θα σε κατατοπίσουν, το έχουν ψάξει πολύ. Ο άλλος τρόπος είναι να παρακολουθήσεις υπερηχογραφικά την ωορρηξία με το γιατρό σου, αλλά συνήθως οι γιατροί χρεώνουν για το σχετικό έλεγχο. Είναι σίγουρα ο καλύτερος τρόπος αλλά είναι ακριβός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mellenaki είπε:

Καλησπέρα Lina! Η αλήθεια ειναι πως έχω πολλα παραδείγματα από κοπέλες κοντα στα 37 38 κ 39 που κάνουν πολύ εύκολα παιδακι,  βέβαια πάντα είναι κ αναλογα την περίπτωση της κάθε μιας , τυχερή στάθηκε κ η θεία σου ! Μπράβο να το χαίρεστε το μωράκι! Θα προσπαθήσω κ εγώ να μην το σκέφτομαι τόσο πολύ κ να απολαύσω προς το παρόν την διαδικασία! Σευχαριστω για την πληροφορία!

Είμαι σηγουρη ότι όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό θα κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mellenaki λογικό το άγχος όλες έχουμε περάσει από αυτή την φάση πιστεύω μερικές με το καιρό ηρεμούν και μερικές δεν ηρεμούν εγώ ας πούμε το θέμα εδώ και 4 χρόνια το έχω δει χαλαρά τον 1ο χρόνο Ναι είχα μεν το άγχος αλλά όχι και τίποτα τρελό. Που είμαι αγχώδεις άνθρωπος δλδ δεν με θυμάμαι χωρίς άγχος στο θέμα παιδι το έχω δει χαλαρά. Οπότε σε καταλαβαίνουμε όλες μας. Τώρα με την ηλικία δεν ξέρω αλλά ξέρω πολλές κοπέλες που τα κατάφεραν και μετά από τα 40. Τώρα να μαντέψω η εφαρμογή του κινητού σου είναι αυτή που σχεδόν όλες μας την έχουμε δεν πέφτει πάντα στην ωορρηξία. Δεν μας εχεις πει τι κύκλο κάνεις. Ένας εύκολος τρόπος μεν αλλά όχι σίγουρος είναι μα υπολογίζεις 14 με 16 μερες πριν σου έρθει η περιοδος και να κάνεις επαφές τώρα αν έχεις έναν 28αρι κύκλο λογικά 14η με 16η μέρα κάνεις ωορρηξία. Τώρα για τα τεστ που λένε τα κορίτσια μεν είναι καλο γιατί θα ξέρεις ποτε κάνεις ωορρηξία αλλά πιστεύω θα σε αγχωσουν Ποιο πολύ από ότι είσαι. Σου εύχομαι σύντομα να μας λες καλά νέα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

@mellenaki λογικό το άγχος όλες έχουμε περάσει από αυτή την φάση πιστεύω μερικές με το καιρό ηρεμούν και μερικές δεν ηρεμούν εγώ ας πούμε το θέμα εδώ και 4 χρόνια το έχω δει χαλαρά τον 1ο χρόνο Ναι είχα μεν το άγχος αλλά όχι και τίποτα τρελό. Που είμαι αγχώδεις άνθρωπος δλδ δεν με θυμάμαι χωρίς άγχος στο θέμα παιδι το έχω δει χαλαρά. Οπότε σε καταλαβαίνουμε όλες μας. Τώρα με την ηλικία δεν ξέρω αλλά ξέρω πολλές κοπέλες που τα κατάφεραν και μετά από τα 40. Τώρα να μαντέψω η εφαρμογή του κινητού σου είναι αυτή που σχεδόν όλες μας την έχουμε δεν πέφτει πάντα στην ωορρηξία. Δεν μας εχεις πει τι κύκλο κάνεις. Ένας εύκολος τρόπος μεν αλλά όχι σίγουρος είναι μα υπολογίζεις 14 με 16 μερες πριν σου έρθει η περιοδος και να κάνεις επαφές τώρα αν έχεις έναν 28αρι κύκλο λογικά 14η με 16η μέρα κάνεις ωορρηξία. Τώρα για τα τεστ που λένε τα κορίτσια μεν είναι καλο γιατί θα ξέρεις ποτε κάνεις ωορρηξία αλλά πιστεύω θα σε αγχωσουν Ποιο πολύ από ότι είσαι. Σου εύχομαι σύντομα να μας λες καλά νέα..

Συμφωνώ μαζί σου κορίτσι - αν είναι να την αγχωσουν παραπάνω να μην τα πάρει. @mellenaki, υπάρχει και η κλασσική και ίσως πιο ευχάριστη μέθοδος από όλες.  Επαφουλες από την 7η μέχρι τη 17η ημέρα κάθε 2 μέρες και θα το κυκλώσετε το ωαριάκι. Το λέω γιατί έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών αλλά διαπιστωμένα κάνω ωορρηξία 12η ημέρα αλλά και 11η και 13η σπάνια και 10η και 14η. Μπέρδεμα οι ημέρες. Όποτε μην περιοριστεί σε 2 μόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2018 at 12:28 ΜΜ, ο/η mellenaki είπε:

καλησπέρα σας, ειμαι νεα στην ομαδα σας, ειμαι 37 ετων κ αποφασισαμε με το συντροφο μου να ξεκινησουμε προσπαθειες για μωράκι. Δεν ξερω για ποιο λογο ειμαι αρκετα αγχωμένη κ μονο στην σκέψη , το ξέρω πως δεν κάνει καλό ! Εντοπίζω οτι αυτο που με αγχώνει ειναι η ηλικια μου μαλλον ... δεν ξερω γενικα τι κινησεις να κανω, εχω μιλησει με το γυναικολογο μου κ τον ρωτησα αν χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις πριν μπω σε αυτη τη διαδικασια κ μου ειπε πως δεν χρειαζεται. εχω κανει κ ενα χειρουργειο πριν πολλα χρονια ειχα κυστη στην αριστερη ωοθηκη την οποια κ αφαιρεσα ευτυχως χωρις να παθει κατι η ωοθηκη μου. Ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ανησυχια μου κ να μου πειτε εαν καποια ειναι κοντα στην ηλικια μου αν κανει προσπαθειες κλπ κλπ !! ευχαριστω ! ?

Μην άγχεσαι. Όλα θα γίνουν στον καιρό τους. Η ηλικία σου είναι μια χαρά.... Μη το βάζεις στο μυαλό σου και τρελαίνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η mellenaki είπε:

Καλησπέρα Lina! Η αλήθεια ειναι πως έχω πολλα παραδείγματα από κοπέλες κοντα στα 37 38 κ 39 που κάνουν πολύ εύκολα παιδακι,  βέβαια πάντα είναι κ αναλογα την περίπτωση της κάθε μιας , τυχερή στάθηκε κ η θεία σου ! Μπράβο να το χαίρεστε το μωράκι! Θα προσπαθήσω κ εγώ να μην το σκέφτομαι τόσο πολύ κ να απολαύσω προς το παρόν την διαδικασία! Σευχαριστω για την πληροφορία!

Μπράβο κορίτσι μου... Θετική ενέργεια και όλα θα πάνε τέλεια... ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2018 at 2:40 ΠΜ, ο/η Lina1989 είπε:

Είμαι σηγουρη ότι όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό θα κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα... 

σευχαριστώ πολυ, μακαρι να έρθει γρηγορα , το ευχομαι για ολα τα κορίτσια που ειναι στην ιδια αναμονή !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2018 at 12:28 ΜΜ, ο/η mellenaki είπε:

καλησπέρα σας, ειμαι νεα στην ομαδα σας, ειμαι 37 ετων κ αποφασισαμε με το συντροφο μου να ξεκινησουμε προσπαθειες για μωράκι. Δεν ξερω για ποιο λογο ειμαι αρκετα αγχωμένη κ μονο στην σκέψη , το ξέρω πως δεν κάνει καλό ! Εντοπίζω οτι αυτο που με αγχώνει ειναι η ηλικια μου μαλλον ... δεν ξερω γενικα τι κινησεις να κανω, εχω μιλησει με το γυναικολογο μου κ τον ρωτησα αν χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις πριν μπω σε αυτη τη διαδικασια κ μου ειπε πως δεν χρειαζεται. εχω κανει κ ενα χειρουργειο πριν πολλα χρονια ειχα κυστη στην αριστερη ωοθηκη την οποια κ αφαιρεσα ευτυχως χωρις να παθει κατι η ωοθηκη μου. Ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ανησυχια μου κ να μου πειτε εαν καποια ειναι κοντα στην ηλικια μου αν κανει προσπαθειες κλπ κλπ !! ευχαριστω ! ?

Καλησπέρα κορίτσι μου! Ξεκίνησα και γω προσπάθειες στα 36 μου. Είχαν περάσει 15 μήνες (αρα είχα μπει κ στα 38...) και τίποτα..  έκανα και γω και ο άντρας μου όλες τις εξετάσεις και είχαν βγει τελείες. Αλλά μωρό γιοκ.. έκανα λοιπόν μια σαλπιγγογραφια όπου μου βρήκαν ελαφρώς βουλωμένη την αριστερή σάλπιγγα. 5 μέρες μετά την εξέταση έμεινα έγκυος (πέρσυ τον Οκτώβρη). Όλα μετά πήγαν τέλεια. Έκλεισα και τα 38 και πλέον έχω μια μπεμπουλα 3.5 μηνών!! Όλα καλά θα πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα !! τι ωραια ενθαρρυντικα νέα ειναι αυτα ?! :)  Μπράβο να σου ζησει η μπεμπουλα σου να ειναι τυχερη ! σε πολλές περιπτώσεις τελικά που έχω διαβάσει κ εδω μέσα το πρόβλημα ειναι η "βουλωμένη" σαλπιγγα κ αναρωτιέμαι γιατι οι γιατροί δεν ξεκινούν με αυτη την εξέταση κ βαζουν τις κοπέλες κ κάνουν ένα σωρο αλλες εξετασεις κ τους χαλάνε κ την ψυχολογια ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποιο σοβαρο θεμα..

Την ώρα που κάνεις την σαλπιγγογραφία αν ειναι τελικα βουλωμένη , στην ξεβουλώνει εκεινη την ώρα ? η απλα κανεις την εξέταση κ αλλη φορα την διόρθωση ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...