Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο μηνιγγίτιδας β


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι τις συμβουλές  σας !Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών και είμαι σε δίλημμα να κάνω το εμβόλιο της μηνιγγιτιδας β ή όχι ακόμα??Η παιδίατρος μας λέει ναι ενώ της κουνιάδας μου κ άλλοι δύο που έχουμε ρωτήσει λένε όχι ακόμα δεν χρειάζεται ... εσείς τι λέτε?? το έχετε κάνει στα νινια σας????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου, εμείς ξεκινήσαμε από νωρίς αυτό το εμβόλιο και τον προηγούμενο μήνα κάναμε και την τρίτη δόση. Για μένα είναι καλό να γίνεται αυτό το εμβόλιο, έχει παρενέργειες στο μωρό δλδ πυρετό και αδιαθεσία αλλά δυστυχώς είναι μια ύπουλη και θανατηφόρος πάθηση και είναι όφελος για το παιδί να είναι προστατευμένο. Είναι βέβαια και το οικονομικό οπότε πολλοί γονείς επιλέγουν να το κάνουν μετά από κάποιους μήνες ώστε να γλιτώνουν 1 δόση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα από τι ηλικία το ξεκινήσατε εσείς???κ πόσες δόσεις κάνατε ?, εμένα τον άλλο μήνα θα κλείσει τους 5 μήνες κ μου η είπε η παιδίατρος ότι είναι 3 δόσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φίλη μου, εμείς ξεκινήσαμε από νωρίς αυτό το εμβόλιο και τον προηγούμενο μήνα κάναμε και την τρίτη δόση. Για μένα είναι καλό να γίνεται αυτό το εμβόλιο, έχει παρενέργειες στο μωρό δλδ πυρετό και αδιαθεσία αλλά δυστυχώς είναι μια ύπουλη και θανατηφόρος πάθηση και είναι όφελος για το παιδί να είναι προστατευμένο. Είναι βέβαια και το οικονομικό οπότε πολλοί γονείς επιλέγουν να το κάνουν μετά από κάποιους μήνες ώστε να γλιτώνουν 1 δόση.

Καλημέρα από τι ηλικία το ξεκινήσατε εσείς???κ πόσες δόσεις κάνατε ?, εμένα τον άλλο μήνα θακλείσει τους 5 μήνες κ μου η είπε ηπαιδίατρος ότι είναι 3 δόσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κάναμε 3 δόσεις, το είχαμε ξεκινήσει πριν κλείσει τον 6ο μήνα και το τελευταίο το κάναμε πριν 20 μέρες περίπου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κι εγω ημουν σε δίλημμα και ακομη ειμαι και δεν ο εχω κανει ακομη 

καταρχην εχω ακουσει για τρομερες παρενεργιες υστερα εχω διαβασει απο γιατρο οτι δεν καλυπτει μονο το εξηντα τοις εκατο και κατι ακουσα οτι και καλα πρεπει κιολας να εχει βρεθει σε ομαδα που καποιο παιδι εχει νοσησει για να ενεργοποιηθει καλα

μετα οσο ειναι πιο μικρα ειναι πιο πολλες οι δοσεις και ετσι εγω δεν το εχω κανει οχι τλχ ακομη

ο γιατρος μας και οι δυο γιατι ετυχε και αλλαξα γιατρο στο μικρο το αφησαν στη δικη μου επιλογη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, τρομερές παρενέργειες δεν έχει, εκτός αν το 38 πυρετό θεωρείται τρομερό! Επιπλέον το 60% που λες σου φαίνεται λίγο σαν κάλυψη; Το κόστος είναι πράγματι δυσβάστακτο, ειδικά αν έχεις 2 παιδιά ή παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμενα μου το ανέφερε η Παιδιατρος αλλα οχι σαν κατι που πρεπει να γίνει και δεν το κάναμε στην μεγάλη. @KONSTANTIA με βάζεις σε σκέψεις.. ειναι όντως πολυ ύπουλη η μηνιγγίτιδα αλλα αν ειναι άλλη μια μόδα των γιατρών και αυτη?? Εμενα μου είπε 100€ θέλει αλλα δεν μου είπε για ποσες δόσεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς @Mama2015 είναι πολύ ύπουλη η μηνιγγίτιδα και σε περίπτωση που διαγνωστεί έγκαιρα σώζεται το μωρό αλλά συνήθως μένουν βλάβες κυρίως εγκεφαλικές. Δεν ξέρω αν είναι μόδα ή οτιδήποτε άλλο αλλά εγώ δεν ρισκάρω να αφήσω το παιδί ανεμβολίαστο επειδή τα κρούσματα είναι λίγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δυστυχώς @Mama2015 είναι πολύ ύπουλη η μηνιγγίτιδα και σε περίπτωση που διαγνωστεί έγκαιρα σώζεται το μωρό αλλά συνήθως μένουν βλάβες κυρίως εγκεφαλικές. Δεν ξέρω αν είναι μόδα ή οτιδήποτε άλλο αλλά εγώ δεν ρισκάρω να αφήσω το παιδί ανεμβολίαστο επειδή τα κρούσματα είναι λίγα.

Νομίζω πως εχεις δίκιο. Δεν έκατσα να το συζητήσω καθόλου και να το σκεφτώ.. γενικά και εμεις τα έχουμε κάνει ολα τα εμβόλια και διπλό ιλαράς κλπ αλλα αυτο δεν το δρομολογήσαμε.. ε την Παρασκευή που έχουμε το πρώτο εμβόλιο της μπέμπας θα μιλήσω με την παιδίατρο για την μεγάλη να δω τι θα μου πει.. εχει κάποιο περιορισμό στην ηλικία?? Είμαστε 3,5 ετών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 δεν υπάρχει περιορισμός στην ηλικία απλά οι δόσεις ποικίλουν. Αν το ψάξεις στο διαδίκτυο πιστέυω θα βρεις ανά ηλικία πόσες δόσεις γίνονται και πόσες αναμνηστικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος μας,  πως μπορούμε να το καθυστερήσουμε λίγο το bexsero και να το κάνουμε πριν πάει παιδικό.

Του το έκανα τον Σεπτέμβρη (2 χρονών και 9 μηνών) που ξεκίνησε παιδικό. Είναι 2 δόσεις από 105 η μία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...