Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμπεριφορά στο πάρκο


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες! Ο γιός μου κοντέυει τα 2 πλέον και οι επισκέψεις μας στο πάρκο είναι καθημερινές, όσο ακόμα ο καιρός μας το επιτρέπει! Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι το παιδί δίνει ελάχιστη σημασία στα παιχνίδια του πάρκου όπως κούνιες και τσουλήθρες και η προσοχή του είναι στραμμένη στα ξένα ποδήλατα, πατίνια και γενικώς παιχνίδια. Ότι και να κουβαλήσω εγώ από το σπίτι του δίνει ελάχιστη σημασία πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Θέλει λοιπόν να παίρνει τα ξένα παιχνίδια, χωρίς φυσικά να ρωτάει μιας και δεν μιλάει ακόμα, και τα παιδάκια κάποιες φορές αντιδρούν καλά αλλά και κάποιες άλλες άσχημα με αποτέλεσμα να πρέπει να επέμβω για να μην τον χτυπήσουν κιόλας. Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν είναι υποχρεωμένο κανένα παιδάκι να μοιράζεται τα παιχνίδια του αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να το καταλάβει, κλαίει, επιμένει να το πάρει και κάπου εκνευρίζομαι και εγώ που γινόμαστε θέαμα στο πάρκο και τον παίρνω και φεύγουμε. Να τονίσω ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσει τα παιχνίδια του στα άλλα παιδιά. Τι να κάνω για να μην είναι η βόλτα μας σκέτος εφιάλτης?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα μανούλες! Ο γιός μου κοντέυει τα 2 πλέον και οι επισκέψεις μας στο πάρκο είναι καθημερινές, όσο ακόμα ο καιρός μας το επιτρέπει! Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι το παιδί δίνει ελάχιστη σημασία στα παιχνίδια του πάρκου όπως κούνιες και τσουλήθρες και η προσοχή του είναι στραμμένη στα ξένα ποδήλατα, πατίνια και γενικώς παιχνίδια. Ότι και να κουβαλήσω εγώ από το σπίτι του δίνει ελάχιστη σημασία πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Θέλει λοιπόν να παίρνει τα ξένα παιχνίδια, χωρίς φυσικά να ρωτάει μιας και δεν μιλάει ακόμα, και τα παιδάκια κάποιες φορές αντιδρούν καλά αλλά και κάποιες άλλες άσχημα με αποτέλεσμα να πρέπει να επέμβω για να μην τον χτυπήσουν κιόλας. Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν είναι υποχρεωμένο κανένα παιδάκι να μοιράζεται τα παιχνίδια του αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να το καταλάβει, κλαίει, επιμένει να το πάρει και κάπου εκνευρίζομαι και εγώ που γινόμαστε θέαμα στο πάρκο και τον παίρνω και φεύγουμε. Να τονίσω ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσει τα παιχνίδια του στα άλλα παιδιά. Τι να κάνω για να μην είναι η βόλτα μας σκέτος εφιάλτης?

 

Γειά σου φίλη κ να σου ζήσει το παιδάκι κ σίγουρα κάποια λύση θα υπάρχει!!!Πηγαίνει το παιδάκι σου σε παιδικό σταθμό?Ισως τον βοηθούσε να μάθει  επειδή θα συναναστρέφεται κάθε μέρα με παιδάκια συν ότι οι δασκάλες θα ήταν πολύτιμη βοήθεια!!!Επίσης αν του έπαιρνες το δικό του ποδηλατάκι πάλι θα ήθελε απ τα άλλα παιδάκια?Δν μου φαίνεται περίεργο να μην του αρέσουν οι κούνιες κ να έχει άλλα ενδιαφέροντα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα μανούλες! Ο γιός μου κοντέυει τα 2 πλέον και οι επισκέψεις μας στο πάρκο είναι καθημερινές, όσο ακόμα ο καιρός μας το επιτρέπει! Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι το παιδί δίνει ελάχιστη σημασία στα παιχνίδια του πάρκου όπως κούνιες και τσουλήθρες και η προσοχή του είναι στραμμένη στα ξένα ποδήλατα, πατίνια και γενικώς παιχνίδια. Ότι και να κουβαλήσω εγώ από το σπίτι του δίνει ελάχιστη σημασία πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Θέλει λοιπόν να παίρνει τα ξένα παιχνίδια, χωρίς φυσικά να ρωτάει μιας και δεν μιλάει ακόμα, και τα παιδάκια κάποιες φορές αντιδρούν καλά αλλά και κάποιες άλλες άσχημα με αποτέλεσμα να πρέπει να επέμβω για να μην τον χτυπήσουν κιόλας. Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν είναι υποχρεωμένο κανένα παιδάκι να μοιράζεται τα παιχνίδια του αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να το καταλάβει, κλαίει, επιμένει να το πάρει και κάπου εκνευρίζομαι και εγώ που γινόμαστε θέαμα στο πάρκο και τον παίρνω και φεύγουμε. Να τονίσω ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσει τα παιχνίδια του στα άλλα παιδιά. Τι να κάνω για να μην είναι η βόλτα μας σκέτος εφιάλτης?

 

Κοριτσι μου ειναι της ηλικίας.. και εμενα η δικιά μου το έκανε αυτο για ενα διάστημα.. δυστυχώς δεν βρήκα καμία λύση, πέρα του οτι κάθε φορα που πήγαινε κοντά σε κάποιο παιδάκι ήμουν διακριτικά δίπλα της και της έλεγα οτι δεν ειναι σωστό να το πάρει γιατι το αλλο παιδάκι θα κλαίει κλπ.. κάποιες φορές το άφηνε και κάποιες άλλες με ανάγκαζε να την παίρνω ‘’σηκωτη’’ με κλάματα.. φέτος που ξεκίνησε παιδικό το σταμάτησε.. φυσικά ο δικος σου ειναι μικρός για παιδικό σταθμό, οπότε ίσως αν τον πήγαινες σε παιδότοπο που να επιτρέπετε να είσαι και εσυ μεσα? Το είχα δοκιμάσει και αυτο αλλα μετα άρχισε το σχολείο οπότε δεν ξανά χρειάστηκε.. ας πούμε θα παει να πάρει το τουβλάκια απο αλλο παιδι και εσυ θα πας να του μιλήσεις. Οι κυρίες εκει μεσα συνήθως δεν ασχολούνται με αυτά γιατι εχουν παρα πολλά παιδιά να προσέχουν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia έχει τύχει να του πάρω το ποδήλατό του και να παίξει και άλλες φορές απλά να το κουβαλάω και αυτός να κυνηγάει τα ξένα. Δεν πηγαίνει ακόμα παιδικό οπότε οι συναναστροφές του είναι μεν καθημερινές με παιδιά αλλά όχι στα πλαίσια μιας οργανωμένης δομής όπως στο σχολείο.

@Mama2015 δυστυχώς τον έχω πάρει πολλές φορές "σηκωτό" με κλάματα από το πάρκο, επίσης τον έχω γλιτώσει πολλές φορές από bulling από το παιδάκι που του άνηκε το παιχνίδι αλλά και από κάποιον "φίλο" του πρόσφατα - ειλικρινά αυτό το παιδάκι θα το έδερνα ευχαρίστως! Στον παιδότοπο όσες φορές έχουμε πάει δεν αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα, ίσως γιατί κανένα παιδάκι δεν θεωρεί ότι του ανήκει κάτι. 

Με την παιδίατρο που το συζήτησα σήμερα μου είπε ότι απλά πρέπει να του το λέω συνέχεια ότι δεν μπορεί να παίρνει τα ξένα παιχνίδια και κάποια στιγμή θα το καταλάβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...