Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Μανουλες καλησπέρα ! @vayaki υπέροχη η φωτό . Πραγματικά επαγγελματική... @Angelmammy κι εγώ τελευταία έχω τα βράδια που κ που πόνους περιόδου . . Κάνω κ συσπάσεις που κ που κ σήμερα νιώθω μια πίεση χαμηλά...λίγο φοβήθηκα...θα πάω την Πέμπτη στον γιατρό... Ως τότε ελπίζω να μην γίνει τίποτα... @irened91 με το καλό .. σχετικά με το αίμα στη πρώτη μου κύηση όσο έφτανε ο καιρός προς τη γέννα άρχισα να αποτριχωνομαι μην κ σπάσουν τα νερά κ είμαι απροετοίμαστη...ε με την κοιλουμπα που να δω εκεί κάτω...κοβομουν...εκεί να δείτε τρόμος...έλεγα τώρα είναι από κόψιμο η έγινε τίποτα....ότι να ναι η κατάσταση... @Mariamagdalini  περαστικά!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 23 λεπτά, ο/η dimitra2222 είπε:

Μανουλες καλησπέρα ! @vayaki υπέροχη η φωτό . Πραγματικά επαγγελματική... @Angelmammy κι εγώ τελευταία έχω τα βράδια που κ που πόνους περιόδου . . Κάνω κ συσπάσεις που κ που κ σήμερα νιώθω μια πίεση χαμηλά...λίγο φοβήθηκα...θα πάω την Πέμπτη στον γιατρό... Ως τότε ελπίζω να μην γίνει τίποτα... @irened91 με το καλό .. σχετικά με το αίμα στη πρώτη μου κύηση όσο έφτανε ο καιρός προς τη γέννα άρχισα να αποτριχωνομαι μην κ σπάσουν τα νερά κ είμαι απροετοίμαστη...ε με την κοιλουμπα που να δω εκεί κάτω...κοβομουν...εκεί να δείτε τρόμος...έλεγα τώρα είναι από κόψιμο η έγινε τίποτα....ότι να ναι η κατάσταση... @Mariamagdalini  περαστικά!!!! 

 

Πω πω αυτό με την αποτρίχωση είναι θέμα...Εγώ ήδη δεν μπορώ και προσπάθησα με το ξυραφάκι αλλά δεν νομίζω να τα κατάφερα και καλά!Και ακόμα δεν έχει μεγαλώσει και η κοιλιά!!!!Μετά τι θα κάνουμε?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ξυρίζουν οι νοσοκόμες όποτε μη χολοσκάτε. Γέννησε μια φίλη μου πριν μια εβδομάδα και αν και είχε ξυριστει κάπως μου είπε την ξύρισαν τελείως,και στον πωπο?.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η dimitra2222 είπε:

Μανουλες καλησπέρα ! @vayaki υπέροχη η φωτό . Πραγματικά επαγγελματική... @Angelmammy κι εγώ τελευταία έχω τα βράδια που κ που πόνους περιόδου . . Κάνω κ συσπάσεις που κ που κ σήμερα νιώθω μια πίεση χαμηλά...λίγο φοβήθηκα...θα πάω την Πέμπτη στον γιατρό... Ως τότε ελπίζω να μην γίνει τίποτα... @irened91 με το καλό .. σχετικά με το αίμα στη πρώτη μου κύηση όσο έφτανε ο καιρός προς τη γέννα άρχισα να αποτριχωνομαι μην κ σπάσουν τα νερά κ είμαι απροετοίμαστη...ε με την κοιλουμπα που να δω εκεί κάτω...κοβομουν...εκεί να δείτε τρόμος...έλεγα τώρα είναι από κόψιμο η έγινε τίποτα....ότι να ναι η κατάσταση... @Mariamagdalini  περαστικά!!!! 

 

Ναι αυτό με το ξύρισμα είναι θέμα γιατί είχα ξυριστεί κιόλας και λέω τώρα από τι είναι. Μήπως κόπηκα μήπως το ένα μήπως το αλλο.

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας!! ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η anni7 είπε:

παιδια ναι τρομαρα να το δεις δλδ εγω καθε φορα που τουαλετα παντα κοιταω το χαρτι δλδ ειναι ενα αχγος !!!!!

@marakineos μπραβο ολα καλα με την  καμπυλη σου και ο αιματοκριτης σου!!! 

@irened91 πιστευω με την αλοιφουλα θα ηρεμησει μωρε και φοραμε και το εσωρουχο και τα ρουχα και δε περνει και αερα καλα και για αυτο ισως ετσι ερεθιζετε !! περαστηκα σου οχι το μωρακι θα ειναι μια  χαρα ειναι καλα προστατευμενο εκει που ειναι !!!!!

Μα μου έκανε εντύπωση λέω κάθε μέρα πλένομαι, κάθε μέρα υπόθετα και πάλι τίποτα. Όταν βλέπεις τέτοια και είμαστε και περιορισμένες λόγω κατάστασης να μην παίρνουμε φάρμακα κλπ, πανικοβάλλεσαι. Μόλις είχα τελειώσει και την αντιβίωση για το κρύωμα και λέω ρε γαμωτο από αντιβίωση σε αντιβίωση θα το πάμε; Ε κάπου στεναχωριέσαι θέλοντας και μη κακά τα ψέματα. Την ξεκίνησα σήμερα το βράδυ την αλοιφή κι ελπίζω να υποχωρήσει επιτέλους να ηρεμήσω κι εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

@irened91 & @Valfrag ναι, πήγα και όλα καλά. Διαβάστε το post μου λίγο πιο πάνω. 

Με γειά το σπίτι @irened91. Επιτέλους βρε κορίτσι μου, να ηρεμήσεις. Κι εμένα με τραβάει η κοιλιά μου... Νομίζω οτι όσο μεγαλώνουν τα μικρά μας έτσι θα νιώθουμε. Μεχρι τον τοκετό. Έχεις πάρει μαξιλάρι εγκυμοσύνης;; Εμένα με βοηθάει πολλές φορές στη στάση και γενικώς στα τραβήγματα τη νύχτα. Με ανακουφίζει...

@marakineos αμέσως σου είπαν τα αποτελέσματα. Τέλεια!! 

Κορίτσια, εμένα δε μου έχει συμβεί να δω αίμα αλλά πάντα κοιτάω το χαρτί και έχω το νου μου. Φαντάζομαι την ανησυχία σας και τον πανικό σας όσες έχετε δει κατα καιρούς!!!!

Ναι κορίτσι μου το είδα μετά, χαίρομαι που είναι όλα καλά!! Απλά δε μου εμφάνισε σαν ειδοποιήση τη συνέχεια της συζήτησης κι έμεινα πίσω ?. Ναι μαξιλάρι εγκυμοσύνης πήρα πριν μπει η νέα χρονιά και χωρίς αυτό θα δυσκολευόμουν πιστεύω. Βοηθάει αρκετά στον ύπνο δεν το συζητώ!! Ναι μωρέ μεγαλώνουν τα μικρακια μας και μας τραβάει έτσι φαίνεται κι ακόμα είμαστε νωρίς, προς το τέλος να δω πως θα την παλέψουμε. ?? Εγώ φοβάμαι για τα κιλά να πω την αλήθεια πόσα ακόμα θα πάρω άραγε ?? ήδη είχα ξεκινήσει με πολλά κιλά κι ευτυχώς είχα και τους εμετούς αλλιώς θα αναγκαζόμουν να πάρω διατροφολόγο για να με μαζέψει απ' την αρχή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!

Χθες πήγα στο γιατρό. Ο μπεμπακος μια χαρά!!! 1475 ζυγίζει πλέον!!!

Αλλά... μου βρήκε πολύ αμνιακό υγρό... Αποτέλεσμα; Θα επαναλάβω την καμπύλη, μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις για λοιμώξεις και με έβγαλε από τώρα σε άδεια. Μου είπε να μείνω σπίτι και να κάνω τα πολύ βασικά, γιατί υπάρχει φόβος για πρόωρο τοκετό. Απ'ότι είδαμε ο μπέμπης τρέφεται μια χαρά και ο τράχηλος είναι ακόμα αρκετά καλός... 31,5. Θα κάνω τις εξετάσεις και εάν όλα πάνε καλά θα με δει σε δύο εβδομάδες πάλι...

Η αλήθεια είναι ότι έχω φοβηθεί λιγάκι από χθές το βράδυ, αλλά είμαι αισιόδοξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Χθες πήγα στο γιατρό. Ο μπεμπακος μια χαρά!!! 1475 ζυγίζει πλέον!!!

Αλλά... μου βρήκε πολύ αμνιακό υγρό... Αποτέλεσμα; Θα επαναλάβω την καμπύλη, μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις για λοιμώξεις και με έβγαλε από τώρα σε άδεια. Μου είπε να μείνω σπίτι και να κάνω τα πολύ βασικά, γιατί υπάρχει φόβος για πρόωρο τοκετό. Απ'ότι είδαμε ο μπέμπης τρέφεται μια χαρά και ο τράχηλος είναι ακόμα αρκετά καλός... 31,5. Θα κάνω τις εξετάσεις και εάν όλα πάνε καλά θα με δει σε δύο εβδομάδες πάλι...

Η αλήθεια είναι ότι έχω φοβηθεί λιγάκι από χθές το βράδυ, αλλά είμαι αισιόδοξη!

Μια χαρά το μωράκι σου μπράβο!!!!!!μη φοβάσαι όλα καλά θα πάνε!!!!!!Να μην κουράζεσαι και όλα καλά!Εγώ περιμένω πως και πως τη Δευτέρα να πάω!σε ποια εβδομάδα είσαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η irened91 είπε:

Ναι κορίτσι μου το είδα μετά, χαίρομαι που είναι όλα καλά!! Απλά δε μου εμφάνισε σαν ειδοποιήση τη συνέχεια της συζήτησης κι έμεινα πίσω ?. Ναι μαξιλάρι εγκυμοσύνης πήρα πριν μπει η νέα χρονιά και χωρίς αυτό θα δυσκολευόμουν πιστεύω. Βοηθάει αρκετά στον ύπνο δεν το συζητώ!! Ναι μωρέ μεγαλώνουν τα μικρακια μας και μας τραβάει έτσι φαίνεται κι ακόμα είμαστε νωρίς, προς το τέλος να δω πως θα την παλέψουμε. ?? Εγώ φοβάμαι για τα κιλά να πω την αλήθεια πόσα ακόμα θα πάρω άραγε ?? ήδη είχα ξεκινήσει με πολλά κιλά κι ευτυχώς είχα και τους εμετούς αλλιώς θα αναγκαζόμουν να πάρω διατροφολόγο για να με μαζέψει απ' την αρχή. 

Καλημέρα!!! 

Θύμησέ μου σε παρακαλώ πόσα κιλά έχεις πάρει. Μην ανησυχείς. Αν προσέξεις θα τα χάσεις μετά. Εγώ ώρες ώρες σκέφτομαι αν δεν είχα εμετούς και ναυτίες κλπ πόσα + θα ήμουν τώρα;;; Είμαι +12 και αλήθεια (όχι δεν είμαι σαν τη Σουζη στην ταινία με τη Βλαχοπούλου "Σουζη, τρως!! Και ψευδεσαι και τρως!!!", Χαχαχαχα) δεν ξέρω γιατί. Αλλά δε θα σκάσω. Θα τα χάσω. Η ενδοκρινολόγος χθες μου είπε ότι πρέπει να προσέξω παρά πολύ και ότι είμαι τυχερή γιατί ξεκίνησα με φυσιολογικό βάρος. :-p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια !!!! 

@Madi85 πιστευω οτι προληπτηκα τις εδωσε τις εξετασεις δε θα δειξουν κατι αλλα ναι ξεκουραση και θα πανε ολα καλα αλλωστε το παρακολουθειτε με το γιατρο μην αχγωνεσαι γιατι το αχγος σε επηρεαζει πιο πολυ ηρεμα σπιτι κατσε αραξε ξεκουρασου και θα πανε ολα καλα!!! βεβαια πολυ λογικο να εχεις μια φοβια και φυσικα αχγος ετσι αλλα ο τραχηλος ειναι μια χαρα και το μωρο τρεφετε οποτε τα πιο βασικα ειναι οκ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Χθες πήγα στο γιατρό. Ο μπεμπακος μια χαρά!!! 1475 ζυγίζει πλέον!!!

Αλλά... μου βρήκε πολύ αμνιακό υγρό... Αποτέλεσμα; Θα επαναλάβω την καμπύλη, μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις για λοιμώξεις και με έβγαλε από τώρα σε άδεια. Μου είπε να μείνω σπίτι και να κάνω τα πολύ βασικά, γιατί υπάρχει φόβος για πρόωρο τοκετό. Απ'ότι είδαμε ο μπέμπης τρέφεται μια χαρά και ο τράχηλος είναι ακόμα αρκετά καλός... 31,5. Θα κάνω τις εξετάσεις και εάν όλα πάνε καλά θα με δει σε δύο εβδομάδες πάλι...

Η αλήθεια είναι ότι έχω φοβηθεί λιγάκι από χθές το βράδυ, αλλά είμαι αισιόδοξη!

Καλημέρα!!!!

Αλήθεια;; Έχει φτάσει τόσο το μωράκι σου;; Μπράβο!! Πάντως για την εβδομάδα που είμαστε μια χαρά είναι. Κι εμενα την προηγούμενη αν θυμάσαι ήταν 1250γρ. Και βάζουν περίπου 200γρ την εβδομάδα, οπότε λογικά κι εμένα εκεί που είναι ο μπέμπης σου θα είναι η μικρή μου. 

Να μη φοβάσαι. Κάνε τις εξετάσεις σου και απλά να ξεκουράζεσαι. Όλα θα πάνε καλά. Μαζί θα γεννήσουμε στην ώρα μας, πρώτα ο Θεός. Ο τράχηλός σου είναι μια χαρά, το παιδί τρέφεται σωστά... Ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ όταν θα έχεις νέα. 

Είδες;;; Σε έβγαλε και σε άδεια, οπότε πλέον θα είσαι σπιτάκι σου, να χαρείς την περίοδο αυτή. 

Μην σκέφτεσαι (όσο μπορείς) πρόωρο τοκετό και τέτοια. Θα πάνε όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την συμπαράσταση!!! Είμαι στην 30η εβδομάδα! 

@Mariamagdalini μου είπε ότι το αυξημένο αμνιακό υγρό μπορεί να πιέσει τον τράχηλο και έτσι να προκληθεί πρόωρος τοκετός. Για αυτό πρέπει να περιορίσω μετακινήσεις και τα πολλά πολλά...

Πιστεύω κι εγώ ότι οι εξετάσεις θα είναι μια χαρά! Μου το είπε και ο γιατρός ότι μάλλον αποκλείει το ζάχαρο γιατί το μωρό δεν είναι πολύ μεγάλο. Βλέποντας και κάνοντας...

@Angelmammy θυμάμαι που η μικρή σου ήταν 1250 την προηγούμενη εβδομάδα, οπότε κι εγώ περίμενα ότι θα ζύγιζε τόσο όσο το είδαμε!!! 

Πάντως ο μικρός ήταν υπερκινητικός! Αφού και ο γιατρός γελούσε... Προσπαθούσε να τον.... ακινητοποιήσει για να μπορέσει να κάνει τις μετρήσεις που θέλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σε ποια εβδομαδα ειστε εσεις και εχουνε φτασει τοσο τα μωρακια σας εννοω σε κιλα????

 

ναι και εγω θεωρω οτι δε χρειαζεται να σκεφτεσαι προωρο τοκετο το μωρο τρεφετε τελεια και ο τραχηλςο ειναι σουπερ τωρα θα ξεκουραστεις και θα φτασεις ως το τελος μια χαρα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Μια χαρά το μωράκι σου μπράβο!!!!!!μη φοβάσαι όλα καλά θα πάνε!!!!!!Να μην κουράζεσαι και όλα καλά!Εγώ περιμένω πως και πως τη Δευτέρα να πάω!σε ποια εβδομάδα είσαι???

Με το καλό να δεις το μωράκι σου τη Δευτέρα! Κάθε φορά είναι ωραία προσμονή να περιμένεις να το δεις...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 μηνα ανησυχεις ολα καλα θα ειναι! εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις με αυξημενο αμνιακο που δεν ηταν κατι και γεννησαν κανονικα!

Εγω κοριτσια πηρα τον γιατρο για το σκασιμο γιατι χθες εγινε παλι εντονο και το εχω και σημερα πολυ.

Μου ειπε να παω σε καρδιολογο και σε πνευμονολογο- παθολογο για να ειναι και αυτος ησυχος πως δεν ειναι κατι παθολογικο.

Αγχωθηκα πολυ τωρα! θα παω σε καρδιολογο το απογευμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την συμπαράσταση!!! Είμαι στην 30η εβδομάδα! 

@Mariamagdalini μου είπε ότι το αυξημένο αμνιακό υγρό μπορεί να πιέσει τον τράχηλο και έτσι να προκληθεί πρόωρος τοκετός. Για αυτό πρέπει να περιορίσω μετακινήσεις και τα πολλά πολλά...

Πιστεύω κι εγώ ότι οι εξετάσεις θα είναι μια χαρά! Μου το είπε και ο γιατρός ότι μάλλον αποκλείει το ζάχαρο γιατί το μωρό δεν είναι πολύ μεγάλο. Βλέποντας και κάνοντας...

@Angelmammy θυμάμαι που η μικρή σου ήταν 1250 την προηγούμενη εβδομάδα, οπότε κι εγώ περίμενα ότι θα ζύγιζε τόσο όσο το είδαμε!!! 

Πάντως ο μικρός ήταν υπερκινητικός! Αφού και ο γιατρός γελούσε... Προσπαθούσε να τον.... ακινητοποιήσει για να μπορέσει να κάνει τις μετρήσεις που θέλει.

Πω πω είναι τρομερό πάντως πως μεγαλώνουν!!!εμένα λογικά θα είναι στο κιλό τώρα που θα πάμε να την δούμε!!!Τον τράχηλο στον μέτρησε κολπικα??Μην ανησυχείς καθόλου όλα καλά θα πάνε!Είμαι σίγουρη!θέλει πολύ ξεκούραση απλά!Εγώ είμαι έτσι εδώ και ενα μήνα...Δεν θέλει περπάτημα να μη σηκώνεις βάρος,να σκύβεις με προσοχή και φυσικά να μην κουράζεσαι!!Όλα σιγά σιγά!τίποτα δεν έμεινε!!

στις πριν 24 λεπτά, ο/η anni7 είπε:

κοριτσια σε ποια εβδομαδα ειστε εσεις και εχουνε φτασει τοσο τα μωρακια σας εννοω σε κιλα????

 

ναι και εγω θεωρω οτι δε χρειαζεται να σκεφτεσαι προωρο τοκετο το μωρο τρεφετε τελεια και ο τραχηλςο ειναι σουπερ τωρα θα ξεκουραστεις και θα φτασεις ως το τελος μια χαρα!!!!!

Εγώ είμαι στην 27η και τη Δευτέρα θα μάθω το βάρος της αλλά νομίζω θα είναι στο κιλό έτσι μας είχε πει τουλάχιστον ο γιατρός την προηγούμενη φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@Madi85 μηνα ανησυχεις ολα καλα θα ειναι! εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις με αυξημενο αμνιακο που δεν ηταν κατι και γεννησαν κανονικα!

Εγω κοριτσια πηρα τον γιατρο για το σκασιμο γιατι χθες εγινε παλι εντονο και το εχω και σημερα πολυ.

Μου ειπε να παω σε καρδιολογο και σε πνευμονολογο- παθολογο για να ειναι και αυτος ησυχος πως δεν ειναι κατι παθολογικο.

Αγχωθηκα πολυ τωρα! θα παω σε καρδιολογο το απογευμα!

Μην αγχώνεσαι! Πήγαινε να δεις τι θα σου πουν ο καρδιολόγος και ο πνευμονολογος και εύχομαι να είναι όλα καλά! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε υπέροχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η anni7 είπε:

κοριτσια σε ποια εβδομαδα ειστε εσεις και εχουνε φτασει τοσο τα μωρακια σας εννοω σε κιλα????

 

ναι και εγω θεωρω οτι δε χρειαζεται να σκεφτεσαι προωρο τοκετο το μωρο τρεφετε τελεια και ο τραχηλςο ειναι σουπερ τωρα θα ξεκουραστεις και θα φτασεις ως το τελος μια χαρα!!!!!

στην 27η ηταν 950γρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλημέρα!!! 

Θύμησέ μου σε παρακαλώ πόσα κιλά έχεις πάρει. Μην ανησυχείς. Αν προσέξεις θα τα χάσεις μετά. Εγώ ώρες ώρες σκέφτομαι αν δεν είχα εμετούς και ναυτίες κλπ πόσα + θα ήμουν τώρα;;; Είμαι +12 και αλήθεια (όχι δεν είμαι σαν τη Σουζη στην ταινία με τη Βλαχοπούλου "Σουζη, τρως!! Και ψευδεσαι και τρως!!!", Χαχαχαχα) δεν ξέρω γιατί. Αλλά δε θα σκάσω. Θα τα χάσω. Η ενδοκρινολόγος χθες μου είπε ότι πρέπει να προσέξω παρά πολύ και ότι είμαι τυχερή γιατί ξεκίνησα με φυσιολογικό βάρος. :-p

Εγώ ξεκίνησα 92 όμως και τώρα είμαι 96 βασικα πριν 4 εβδομάδες ήμουν τόσο. Τώρα θα μάθω την Πέμπτη πόσα έβαλα αλλά νομίζω θα τα ακούσω, αν ξεκινούσα κι εγώ με φυσιολογικό βάρος θα ήταν ότι πρέπει αλλά δυστυχώς πάντα ήμουν τσουπωτή ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Madi85 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την συμπαράσταση!!! Είμαι στην 30η εβδομάδα! 

@Mariamagdalini μου είπε ότι το αυξημένο αμνιακό υγρό μπορεί να πιέσει τον τράχηλο και έτσι να προκληθεί πρόωρος τοκετός. Για αυτό πρέπει να περιορίσω μετακινήσεις και τα πολλά πολλά...

Πιστεύω κι εγώ ότι οι εξετάσεις θα είναι μια χαρά! Μου το είπε και ο γιατρός ότι μάλλον αποκλείει το ζάχαρο γιατί το μωρό δεν είναι πολύ μεγάλο. Βλέποντας και κάνοντας...

@Angelmammy θυμάμαι που η μικρή σου ήταν 1250 την προηγούμενη εβδομάδα, οπότε κι εγώ περίμενα ότι θα ζύγιζε τόσο όσο το είδαμε!!! 

Πάντως ο μικρός ήταν υπερκινητικός! Αφού και ο γιατρός γελούσε... Προσπαθούσε να τον.... ακινητοποιήσει για να μπορέσει να κάνει τις μετρήσεις που θέλει.

Έλα μωρε το μικρό σου... εγω πάντως χαίρομαι που είναι έτσι υπερκινητικά. Βέβαια, αν είναι έτσι και όταν βγουν απο την κοιλίτσα μας θα τα ξαναπούμε... χαχα!!! Ξέρεις, άυπνες με κόκκινα μάτια και εξαντλημένες...

@marakineos να πας και να έχεις καλά αποτελέσματα. Να δεις οτι είναι της εγκυμοσύνης όλα αυτά. Θα σου περάσουν. Είναι οι ορμόνες, η πίεση στα όργανά σου, η ψυχοσύνθεσή σου.... 

@irened91 τί να σου πω κορίτσι μου;;; Συγχαρητήρια!!! 4 κιλά επιπλέον μόνο είναι τίποτα η αλήθεια είναι. Ακόμα και 1-2 να έχεις βάλει μεσα στο μήνα, μάλλον το μωράκι σου που μεγαλώνει ταχύτατα θα είναι και όχι λίπος. Βέβαια, κατανοώ ότι είχες κάποια παραπανίσια κιλάκια και γι΄αυτό καλό είναι να είσαι προσεκτική, αλλά εσύ είσαι και το έχεις αποδείξει!!! Συνέχισε έτσι και θα δεις οτι θα βάλεις λίγο ακόμα βάρος αλλά δε θα είναι τίποτα σε σύγκριση με εμάς τις υπόλοιπες. Σκέψου οτι εγω αν έβλεπα προ εγκυμοσύνης το 6 μπροστά στη ζυγαριά, πάθαινα αμόκ και επιτόπου επέστρεφα στο 5... Τώρα έχω δει το 7 μπροστά και μόνο να γελάσω μπορώ γιατί μου φαίνεται τρελό το νούμερο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Έλα μωρε το μικρό σου... εγω πάντως χαίρομαι που είναι έτσι υπερκινητικά. Βέβαια, αν είναι έτσι και όταν βγουν απο την κοιλίτσα μας θα τα ξαναπούμε... χαχα!!! Ξέρεις, άυπνες με κόκκινα μάτια και εξαντλημένες...

@marakineos να πας και να έχεις καλά αποτελέσματα. Να δεις οτι είναι της εγκυμοσύνης όλα αυτά. Θα σου περάσουν. Είναι οι ορμόνες, η πίεση στα όργανά σου, η ψυχοσύνθεσή σου.... 

@irened91 τί να σου πω κορίτσι μου;;; Συγχαρητήρια!!! 4 κιλά επιπλέον μόνο είναι τίποτα η αλήθεια είναι. Ακόμα και 1-2 να έχεις βάλει μεσα στο μήνα, μάλλον το μωράκι σου που μεγαλώνει ταχύτατα θα είναι και όχι λίπος. Βέβαια, κατανοώ ότι είχες κάποια παραπανίσια κιλάκια και γι΄αυτό καλό είναι να είσαι προσεκτική, αλλά εσύ είσαι και το έχεις αποδείξει!!! Συνέχισε έτσι και θα δεις οτι θα βάλεις λίγο ακόμα βάρος αλλά δε θα είναι τίποτα σε σύγκριση με εμάς τις υπόλοιπες. Σκέψου οτι εγω αν έβλεπα προ εγκυμοσύνης το 6 μπροστά στη ζυγαριά, πάθαινα αμόκ και επιτόπου επέστρεφα στο 5... Τώρα έχω δει το 7 μπροστά και μόνο να γελάσω μπορώ γιατί μου φαίνεται τρελό το νούμερο. 

 

Καλέ ας μην είχα τους εμετούς και θα έβλεπα που θα έφτανα. ?? Το ότι πήρα μόνο τόσα δεν ήταν θέμα εγκράτειας όπως καταλαβαίνεις, απλά ότι έτρωγα το έβγαζα και τώρα που δεν έχω πλέον δίνω πόνο και με συνδυασμό που δεν κινούμαι κιόλας μπαίνουν με γρήγορους ρυθμούς τα κιλά!! Βέβαια εντάξει είναι και το μωρό που μεγαλώνει, είναι και τα υγρά, αλλά νομίζω πως θα δικαιολογηθούν πχ 2 κιλά ή 3 εγώ φοβάμαι μην έβαλα παραπάνω. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε με τα κιλά!εκτός και αν μας βάλει χέρι ο γιατρός ότι ξεφύγαμε!Εγώ ξεκινήσα 74 κιλά (είχα πάρει 3 με 4 το καλοκαίρι!!!!)και μου είχε πει ο γιατρός μέχρι 15!με τους εμετούς και αυτά είχα πάρει πολύ λίγα και ευτυχώς σταμάτησε να με αγχώνει ο άντρας μου ο οποίος πλέον είναι πιο χαλαρός γιατί πριν μου λέγε να ζυγιζομαι 2 φορές την εβδομάδα!!!!!Την τελευταία φορά που πήγαμε στο γιατρό μου έλεγε να τρώω καλά και υγιεινά όσο μπορώ και 5 γεύματα τη μέρα!οπότε είπαμε για τα κιλά ότι μπορεί να μην πάρω και 15 και λέει ο γιατρός ότι δεν θέλω να μου κάνεις δίαιτα και να μην τρως για να μην πάρεις βάρος και έχουμε θέματα!Και του είπα όχι και είπε και στον Άντρα μου ότι μας νοιάζει να είμαστε καλά και 17 18 κιλά να πάρουμε δεν πειράζει!Να Ναι καλά το μωρό μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Κορίτσια μην αγχώνεστε με τα κιλά!εκτός και αν μας βάλει χέρι ο γιατρός ότι ξεφύγαμε!Εγώ ξεκινήσα 74 κιλά (είχα πάρει 3 με 4 το καλοκαίρι!!!!)και μου είχε πει ο γιατρός μέχρι 15!με τους εμετούς και αυτά είχα πάρει πολύ λίγα και ευτυχώς σταμάτησε να με αγχώνει ο άντρας μου ο οποίος πλέον είναι πιο χαλαρός γιατί πριν μου λέγε να ζυγιζομαι 2 φορές την εβδομάδα!!!!!Την τελευταία φορά που πήγαμε στο γιατρό μου έλεγε να τρώω καλά και υγιεινά όσο μπορώ και 5 γεύματα τη μέρα!οπότε είπαμε για τα κιλά ότι μπορεί να μην πάρω και 15 και λέει ο γιατρός ότι δεν θέλω να μου κάνεις δίαιτα και να μην τρως για να μην πάρεις βάρος και έχουμε θέματα!Και του είπα όχι και είπε και στον Άντρα μου ότι μας νοιάζει να είμαστε καλά και 17 18 κιλά να πάρουμε δεν πειράζει!Να Ναι καλά το μωρό μας

Εμένα μου είχε πει στην αρχή μέχρι 9 κιλά να πάρω σ όλη την εγκυμοσύνη και γέλασα για να πω την αλήθεια. Μου φάνηκε πολύ αστείο ?? εννοείται πάνω απ όλα να είναι καλά τα μωράκια μας δεν το συζητώ αλλά όσο λιγότερα βάλουμε τόσο το καλύτερο για μας και για την γέννα εφόσον θα γίνει φυσιολογικός τοκετός. Πιστεύω πως αν συνεχίσω έτσι κι απ τη στιγμή που τις τελευταίες εβδομάδες παίρνουμε τα περισσότερα κιλά λόγω του μωρού θα ξεπεράσω τα 9 κιλά. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Εμένα μου είχε πει στην αρχή μέχρι 9 κιλά να πάρω σ όλη την εγκυμοσύνη και γέλασα για να πω την αλήθεια. Μου φάνηκε πολύ αστείο ?? εννοείται πάνω απ όλα να είναι καλά τα μωράκια μας δεν το συζητώ αλλά όσο λιγότερα βάλουμε τόσο το καλύτερο για μας και για την γέννα εφόσον θα γίνει φυσιολογικός τοκετός. Πιστεύω πως αν συνεχίσω έτσι κι απ τη στιγμή που τις τελευταίες εβδομάδες παίρνουμε τα περισσότερα κιλά λόγω του μωρού θα ξεπεράσω τα 9 κιλά. ??

Και εμένα μου είχε πει πως αν είχα λιγότερα κιλά θα με άφηνε να πάρω περισσότερα αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό...ενταξει μπορεί να πάρεις κάτι πάρα πάνω αλλά πραγματικά δεν είναι κάτι εφόσον εγκυμοσύνη κυλάει ομαλά και το μωρό είναι καλά!Μετά θα κάνουμε υπερπροσπάθεια και θα τα χάσουμε!!Εγώ θα πρέπει να χάσω και αυτά που έβαλα πριν την εγκυμοσύνη!Και όσο για τον τοκετό δεν σημαίνει πως αν πάρουμε πολλά κιλά θα κάνουμε καισαρική...Έχω φίλη που είχε πάρει πάρα πολλά κιλά και στις 2 εγκυμοσύνες της και γέννησε μια χαρά υγιέστατα μωράκια!βέβαια δεν λέω να τρώμε δίχως αύριο απλά να μην έχουμε το άγχος και την έννοια !ας το απολαύσουμε 2 μήνες είναι θα περάσουν και δεν θα το καταλάβουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...