Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@vayaki μια χαρά το μωράκι σου!!! 

@marakineos σε παρακαλώ, ηρέμησε. Βάλε μουσική που σου αρέσει, κάθισε και πάρε βαθιές αναπνοές. Χόρεψε αν σε βοηθάει. Αλήθεια, είναι τόσο κρίμα να απελπίζεσαι! Δεν είσαι μόνη σου. Είμαστε όλες κάπως έτσι. 

Σήμερα το πρωί καθόμουν και χόρευα μόνη μου στο σαλόνι. Χαχαχαχα!! Και η κοιλιά τούρλα, ε;;; Μου έφτιαξε την ψυχολογία όμως. Δοκίμασέ το. Και η μικρή κλωτσάει σαν τρελή. Μάλλον χορεύει μαζί μου. 

Να θυμάσαι ότι η ψυχολογία σου περνάει στο μωρό σου. Δε θες να στενοχωριέται και να άγχεται. 

@stasa199 ο λόξυγκας είναι επειδή πιέζεται το στομάχι σου. Μην ανησυχείς. Χαχα! Βρε τι έχουμε η κάθε μία!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@vayaki μια χαρά το μωράκι σου!!! 

@marakineos σε παρακαλώ, ηρέμησε. Βάλε μουσική που σου αρέσει, κάθισε και πάρε βαθιές αναπνοές. Χόρεψε αν σε βοηθάει. Αλήθεια, είναι τόσο κρίμα να απελπίζεσαι! Δεν είσαι μόνη σου. Είμαστε όλες κάπως έτσι. 

Σήμερα το πρωί καθόμουν και χόρευα μόνη μου στο σαλόνι. Χαχαχαχα!! Και η κοιλιά τούρλα, ε;;; Μου έφτιαξε την ψυχολογία όμως. Δοκίμασέ το. Και η μικρή κλωτσάει σαν τρελή. Μάλλον χορεύει μαζί μου. 

Να θυμάσαι ότι η ψυχολογία σου περνάει στο μωρό σου. Δε θες να στενοχωριέται και να άγχεται. 

@stasa199 ο λόξυγκας είναι επειδή πιέζεται το στομάχι σου. Μην ανησυχείς. Χαχα! Βρε τι έχουμε η κάθε μία!!! 

να σου πω προχθες το απογευμα χορεψα μονη μου και με χαλαρωσε! στενοχωριεμαι γιατι ειναι κριμα, πηγαινουν ολα καλα και εχω αυτο το πραγμα να με ρίχνει και να μη νιωθω καλα.

Φοβαμαι και πως επηρεαζω και το μωρακι. οπως και να χει μολις κανω τις εξετασεις μου θα ξαναμιλησω με τον γιατρο αν συνεχιζει, να δουμε ποσο ειναι τελικα και ο αιματοκριτης και αν επηρεαζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki ακόμη κ στο τέλος θα υπάρχει μια αποκλειση έως κ 10%. Δηλ αν σ πουν ότι τ μωρο ειναι 3 κιλά στον υπέρηχο κ συ γεννήσεις την ίδια μέρα μπορεί να είναι από 2700 έως 3300. Αυτή θεωρείται νορμάλ αποκλειση. Κατά προσέγγιση βγάζουν τ βάρος.

@marakineos αυτά π περιγράφεις είναι έως ένα βαθμό φυσιολογικά. Έχουμε αρχίσει να βαραινουμε, μεγαλωνει η κοιλίτσα κ όσο περήφανες κ αν μας κάνει αυτό κάπου δ νιώθουμε ο εαυτός μας. Ειδικά μετά ρη γέννα θα δεις τις περισσότερες μας πιάνει μια τάση για περιποίηση κ ανανέωση. Άλλη βάφει τα μαλλιά της, άλλη δοκιμάζει ένα νέο κούρεμα. Επίσης οι ορμονες σου τωρα κάνουν πάρτυ. Αυτές οφείλονται κυρίως για όλα αυτά. Κάνε πράγματα π σ αρέσουν. Όπως είπε η @Angelmammy βάλε Μουσική, χόρεψε, δοκίμασε να κάνεις ένα γλυκό που θέλεις εδώ κ καιρο. Ανοίγει ο καιρος, βγες έξω κ περπατά. Πάρε αυτά τα βιβλία με έτοιμες εικόνες π τα γεμίζεις χρώμα τα. Αν δεις ότι τπτ δ αε βοηθάει μιλά πάλι με τ γιατρό σ κ συμβουλέψου έναν ειδικό. Είναι κρίμα πάνω από ολα για σένα να αισθάνεσαι έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@vayaki ακόμη κ στο τέλος θα υπάρχει μια αποκλειση έως κ 10%. Δηλ αν σ πουν ότι τ μωρο ειναι 3 κιλά στον υπέρηχο κ συ γεννήσεις την ίδια μέρα μπορεί να είναι από 2700 έως 3300. Αυτή θεωρείται νορμάλ αποκλειση. Κατά προσέγγιση βγάζουν τ βάρος.

@marakineos αυτά π περιγράφεις είναι έως ένα βαθμό φυσιολογικά. Έχουμε αρχίσει να βαραινουμε, μεγαλωνει η κοιλίτσα κ όσο περήφανες κ αν μας κάνει αυτό κάπου δ νιώθουμε ο εαυτός μας. Ειδικά μετά ρη γέννα θα δεις τις περισσότερες μας πιάνει μια τάση για περιποίηση κ ανανέωση. Άλλη βάφει τα μαλλιά της, άλλη δοκιμάζει ένα νέο κούρεμα. Επίσης οι ορμονες σου τωρα κάνουν πάρτυ. Αυτές οφείλονται κυρίως για όλα αυτά. Κάνε πράγματα π σ αρέσουν. Όπως είπε η @Angelmammy βάλε Μουσική, χόρεψε, δοκίμασε να κάνεις ένα γλυκό που θέλεις εδώ κ καιρο. Ανοίγει ο καιρος, βγες έξω κ περπατά. Πάρε αυτά τα βιβλία με έτοιμες εικόνες π τα γεμίζεις χρώμα τα. Αν δεις ότι τπτ δ αε βοηθάει μιλά πάλι με τ γιατρό σ κ συμβουλέψου έναν ειδικό. Είναι κρίμα πάνω από ολα για σένα να αισθάνεσαι έτσι.

Αυτό θα κάνω, πράγματα που με ευχαριστούν για να ξεχνιέμαι. Ελπίζω να είναι προσωρινό .

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι τις ήδη μανούλες ή όσες ξέρουν.Σχετικα με τα νούμερα στα φορμάκια πχ στα orchestra λέει 1 μήνα,54cm δηλαδή θα του κάνει μέχρι ενός μηνός;Καλύτερα να του πάρω το επόμενο μεγαλύτερο και να το φορέσει λίγο παραπάνω και ας του είναι λίγο μεγάλο στην αρχή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χριστινακι89 είπε:

Θέλω να ρωτήσω κάτι τις ήδη μανούλες ή όσες ξέρουν.Σχετικα με τα νούμερα στα φορμάκια πχ στα orchestra λέει 1 μήνα,54cm δηλαδή θα του κάνει μέχρι ενός μηνός;Καλύτερα να του πάρω το επόμενο μεγαλύτερο και να το φορέσει λίγο παραπάνω και ας του είναι λίγο μεγάλο στην αρχή;

Καλημέρα :) θα σου πω τι κατάλαβα εγώ από τις αγορές που ήδη έκανα και μετά από συζητήσεις... Τα νούμερα είναι αυτό που είπες... Δηλαδή για ενός μήνα πχ. Αλλά το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικο... Άλλο γεννιέται πιο ψηλό και βαρύ και άλλο λιγότερο. Δεν είναι δηλαδή απόλυτα. Οπότε εξαρτάται και από το πόσο θα γεννηθεί το μωρό ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χριστινακι89 είπε:

Θέλω να ρωτήσω κάτι τις ήδη μανούλες ή όσες ξέρουν.Σχετικα με τα νούμερα στα φορμάκια πχ στα orchestra λέει 1 μήνα,54cm δηλαδή θα του κάνει μέχρι ενός μηνός;Καλύτερα να του πάρω το επόμενο μεγαλύτερο και να το φορέσει λίγο παραπάνω και ας του είναι λίγο μεγάλο στην αρχή;

Καλημέρα :) θα σου πω τι κατάλαβα εγώ από τις αγορές που ήδη έκανα και μετά από συζητήσεις... Τα νούμερα είναι αυτό που είπες... Δηλαδή για ενός μήνα πχ. Αλλά το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικο... Άλλο γεννιέται πιο ψηλό και βαρύ και άλλο λιγότερο. Δεν είναι δηλαδή απόλυτα. Οπότε εξαρτάται και από το πόσο θα γεννηθεί το μωρό ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!πήγα σήμερα και πήρα τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις!!

Αιματοκρίτης 36.1!!Επιτέλους έστω και λίγο πάνω από το όριο!!

Και Η καμπύλη καλή μου φαίνεται...

96  με όριο 95

150  με όριο  180

Και 110 με όριο  140....

Στην πρώτη αιμοληψια  μασουσα τσίχλα!Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο θα δω τι  θα πει και ο γιατρός την άλλη Δευτέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χριστινακι89 τ νούμερο 1 τ orchestra ειναξ από τα πιο μικρά π κυκλοφορούν. Άλλες εταιρείες έχουν ελαφρώς πιο μεγάλο τ νούμερο 1 κ άλλες δ ρ έχουν καθόλου άλλα έχουν τ 0-3. Εμένα η μικρη μ γεννηθηκε 2600 κ έβαλε τ νούμερο 1 τ orchestra κ πάλι της ηταβ μεγάλο. Είχα πάρει μια 7αδα κορμακια αυτά τα εσώρουχα για από μέσα κ μ φαινόταν μικροσκοπικά άλλα είπα εται να τα έχω. Κ τελικά για κάνα μήνα τα είχα πλύνε βάλε. Εκτός από τ πόσο θ γεννηθεί τ μωρο εξαρτάται κ το ποσό γρήγορα θα πάρει βάρος. Εμένα πχ γεννηθηκε 2600 βγήκε από την κλινική 2430 κ αρ ένα μηνα είχε πάει 4200. Πήρε 1.800 σε ένα μηνα οπότε πήγε σχετικά γρήγορα στο 0-3 που είναι ελαφρώς πιο μεγάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ο αιματοκρίτης σου τέλειος δ τ συζητω. Μια χατα κ η καμπύλη σου θα την δει κ ο γιατρός κ θα σ πει. Άντε πάει κ Αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μια χαρά μου φαίνονται κι εμένα τα αποτελέσματα σου!!! Μπράβο!!! Πάει κι αυτό!!! 

Όσο για φορμακια η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω μπερδευτεί λίγο με τα νούμερα! Όσοι φίλοι μου έχουν ήδη παιδιά μού έχουν πει να περιμένω λίγο καιρό να δω πρώτα πόσο θα μεγαλώσει, ώστε να μην του πάρω το 0-3 και βγει μεγάλο και δεν του κάνει. Τώρα τι να πω, δεν ξέρω κι εγώ. Πάντως λέω να περιμένω να κάνω και το Doppler και πάω μετά και του τα ψωνίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 όσο μεγάλο κ να βγει τ μωράκι σου τ 0-3 Θα τ βάλει σίγουρα. Εκτός αν βγει τπτ 5 κιλά. Γτ αν πάρεις πολλά από τ πιο μεγάλο νουμερο πολύ πιθανόν λογο εποχής να μην τα βάλει καν. Δηλ οταβ είναι να πας στο 3-6 θα είναι Καλόκαιρι καλοκαίρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σε ευχαριστώ πολύ! Απλά μου είπαν για περιπτώσεις που βγήκε το μωρό περίπου 3500 και το 0-3 δεν του έκανε οπότε πήγαν κατευθείαν στο 3-6. Ίσως έχει να κάνει και με τη φόρμα κάθε εταιρείας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια λέω να πάρω λίγα μικρούλα φορμακια για την αρχή..πχ θα πάρω 5 0-3 και 10  3 με 6..τα νούμερα είναι ενδεικτικά αλλά σίγουρα θα πάρω και μικρά και λίγο πιο μεγάλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!πήγα σήμερα και πήρα τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις!!

Αιματοκρίτης 36.1!!Επιτέλους έστω και λίγο πάνω από το όριο!!

Και Η καμπύλη καλή μου φαίνεται...

96  με όριο 95

150  με όριο  180

Και 110 με όριο  140....

Στην πρώτη αιμοληψια  μασουσα τσίχλα!Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο θα δω τι  θα πει και ο γιατρός την άλλη Δευτέρα! 

Μια χαρά!! Πάει κι αυτό!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 μου φαίνεται λίγο υπερβολικό μωρο 3.5 κιλά να έβαλε 3-6 από την πρώτη μερα. Εμένα η μικεη μ πήγε στο 3 6  σχεδόν 2.5 μηνων π ήταν πάνω από 5 κιλά. Γτ αν κ γεννηθηκε μικρή εξελίχθηκε σε μωρο γίγας. Ίσως να μη βάλει τ 0-1 που έχουν κάποιες εταιρείες π είναι όντως πολύ μικρά. Αλλά το 0-3 θα τ βάλει. Κ φίλες μ δηλ π καναν μωρά 4 κιλά ρα βαλανε κανονικά τ 0-3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου φαίνεται κάπως υπερβολικό να μην του κάνουν τα 0-3... Σίγουρα θα πάρω κάποια σε αυτό το μέγεθος. Απλά έχω μπερδευτεί πόσα να πάρω από κάθε νούμερο. Η ξαδέλφη μου που γέννησε πρόσφατα, μου έλεγε μακάρι να είχε πάρει περισσότερα, άλλες μαμάδες μου λένε ότι είχαν πάρει πολλά και τελικά δεν τα φόρεσε όλα. Άλλες πάλι οτι πήγαν κατευθείαν στο 3-6. Τώρα τι να πω. Σίγουρα θα πάρω κάποια 0-3. Σε ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή. Εσύ τα έχεις ξαναπεράσει και ξέρεις καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 αυτό το πόσα τ σκέφτομαι κ γω γτ πέφτουμε κ σε αλλαγή περιόδου. Δηλ μαζί με τ νούμερο θα αλλάξουν κ τύπο ρουχισμού. Εγώ πχ π θα γεννήσω τέλος Απρίλη αρχές Μαΐου σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερα μακρυμανικα από.μια κοπέλα π θα γεννήσεις τέλος Μαΐου. Βλέποντας κ κάνοντας. Λίγα από ολα κ ότι χρειαστούμε βγαίνουμε κ τ παίρνουμε η μας τ φέρνει η γιαγιά, η θεία κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Madi85 αυτό το πόσα τ σκέφτομαι κ γω γτ πέφτουμε κ σε αλλαγή περιόδου. Δηλ μαζί με τ νούμερο θα αλλάξουν κ τύπο ρουχισμού. Εγώ πχ π θα γεννήσω τέλος Απρίλη αρχές Μαΐου σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερα μακρυμανικα από.μια κοπέλα π θα γεννήσεις τέλος Μαΐου. Βλέποντας κ κάνοντας. Λίγα από ολα κ ότι χρειαστούμε βγαίνουμε κ τ παίρνουμε η μας τ φέρνει η γιαγιά, η θεία κτλ.

Κι εγώ τότε περιμένω!!! Οπότε καλά λες! Λίγα από όλα και βλέποντας και κάνοντας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos ελπίζω να νιώθεις ήδη καλύτερα! Η δύσπνοια είναι που όλα μεσα μας αλλάζουν θέση...μεγαλώνουν Και τα μωράκια κ πιεζομαστε...σχετικά με τα ρούχα και κορίτσια η δικιά μου γεννήθηκε 3800 και φόρεσε το 0-3 αρχικά...το 00 και πολύ λίγο .. αλλά γέννησα τέλος Ιουνίου κ κατά βάση από Ιούλιο κ μετά φορούσαμε μόνο φανελάκι...οπότε γνώμη μου μην πάρετε παρά πολλά ...δείτε τι θα χρειαστείτε και στέλνετε κάποιον να σας συμπληρώσει αν δεν σας φτάνουν...θα σας φέρουν και δωράκια...κι εγώ στα κιλά +15 είμαι κορίτσια...προχθές με ρώτησε μια γνωστή εάν έχω δίδυμα ..είδε την κοιλιά μου και δεν μπορούσε να πιστέψει ότι είναι μόνο ο ένα μωρό εκεί μέσα μάλλον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  1.  
στις πριν 9 ώρες, ο/η dimitra2222 είπε:

@marakineos ελπίζω να νιώθεις ήδη καλύτερα! Η δύσπνοια είναι που όλα μεσα μας αλλάζουν θέση...μεγαλώνουν Και τα μωράκια κ πιεζομαστε...σχετικά με τα ρούχα και κορίτσια η δικιά μου γεννήθηκε 3800 και φόρεσε το 0-3 αρχικά...το 00 και πολύ λίγο .. αλλά γέννησα τέλος Ιουνίου κ κατά βάση από Ιούλιο κ μετά φορούσαμε μόνο φανελάκι...οπότε γνώμη μου μην πάρετε παρά πολλά ...δείτε τι θα χρειαστείτε και στέλνετε κάποιον να σας συμπληρώσει αν δεν σας φτάνουν...θα σας φέρουν και δωράκια...κι εγώ στα κιλά +15 είμαι κορίτσια...προχθές με ρώτησε μια γνωστή εάν έχω δίδυμα ..είδε την κοιλιά μου και δεν μπορούσε να πιστέψει ότι είναι μόνο ο ένα μωρό εκεί μέσα μάλλον...

Ακόμη το έχω αυτό το σκάσιμο αλλά σίγουρα είμαι πολύ καλύτερα. Έχω κοιμηθεί κ καλά 2 βραδιά κ έχω πάρει λίγο τα πάνω μου . Σκεφτόμαι πιο αισιόδοξα ! 

Φαντάζομαι έχεις μεγάλη κοιλίτσα ! Δεν πειράζει έχει χώρο το μωράκι σου !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos Έτσι, να σκέφτεσαι αισιόδοξα!!! Σου εύχομαι να περάσουν τελείως αυτά τα φουσκώματα να είσαι και ακόμη καλύτερα!!!

@vayaki Τί υπέροχη φωτογραφία είναι αυτή!!! Όταν έρθει με το καλό ο μπέμπης, εκεί φαντάζομαι τι έχει να γίνει...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εδώ και λίγες μέρες έχω πολύ έντονους πόνους περιόδου. Με αποκορύφωση σήμερα που δεν μπορώ να κλείσω μάτι!! Ξύπνησα από τους πόνους. Διάβασα για τις συσπάσεις Braxton Hicks αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι κάτι τέτοιο γιατί δε νιώθω την κοιλιά μου να πετρώνει. Είμαι στην 30η εβδομάδα κύησης και ξέρετε... Δεν πιστεύω ότι είναι συσπάσεις τοκετού αλλά δεν ξέρω και πόσο φυσιολογικό είναι να μεγαλώνει ο πόνος κάθε μέρα αντί να με αφήνει. Δηλαδή οι πόνοι είναι ακανόνιστοι αλλά κάθε μέρα πιο έντονοι. Έχει καμιά σας βιώσει κάτι παρόμοιο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...