Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@vayaki μου σ ευχαριστώ πολύ!! Η αλήθεια είναι πως χθες το βράδυ έκανα ένα ποτήρι ζεστό γάλα και ηρέμησα, έφαγα και κάνα δυο φρυγανιές κι όλα καλά. Τώρα όσο για το που θα γεννήσω @Angelmammy ο γυναικολόγος που πάω συνεργάζεται με το Γένεσις -Θεσσαλονίκη μένω- και μάλλον εκεί θα πάω πρώτα ο Θεός. Δεν ξερω είμαι και λίγο φοβιτσιαρα, είναι και πρώτο παιδί... κι έχω έναν ψιλοφοβο με τα δημόσια νοσοκομεία. Βέβαια αν είναι και κάποια κοπέλα από Θεσσαλονίκη και έχει κάτι να προσθέσει είναι ευπρόσδεκτο. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 21 ώρες, ο/η vayaki είπε:

εδω απο μονοι τους οι γιατροι βαζουν κατευθειαν να την ακουσεις χωρις να το ζητησουμε. Μου λεει για να δω αν ακουμε χτυπο απ την κοιλια. Αν ειναι μικρουλι λεει θα το ακουσουμε ενδοκολπικα. Αλλα ακουστηκε μια χαρα απο την κοιλια.  7 χιλιοστα λεει ειναι... πωπω μια σταλια χαχχα . Στη Γερμανια μενεις;

Ναι στη Γερμανία. Δεν ξερω τι τακτική ακολουθούν πάντως θα της το ζητήσω την επόμενη φορά...Απο τη στιγμή που χτυπάει και το βλέπουμε δεν ειναι απαραίτητο να δώσουν ήχο μαλλον δεν ξέρω. Πάντως τα μηχανήματα τους είναι απο τα πιο εξεληγμένα παρόλα αυτα δεν ξέρω... όσο εξεταζόμουν παλιά Ελλάδα ενιωθα μεγαλύτερη σιγουριά.... Πόσο μάλλον να θες να το νιώσεις για μια εγκυμοσυνη και ειδικά όταν είναι η πρώτη που δεν ξέρεις απολύτως τίποτα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα  πολύ να θίξουμε το θέμα της καισαρικής μιας και μιλάμε για ακριβές γέννες. Οταν διαβασα σε ένα άρθρο πως είμαστε στην κόρυφή των σατατιστικών σαν χώρα με καισαρικές τρελάθηκα....Είπα πόσο θα επέμβει ακόμη ο άνθρωπος για να φάει τον νεό κόσμο....γιατί περί μιας καλύτερης πληρωμής πρόκειται....έυκολο γρήγορο ακριβότερο και κατα ενα 70 % προγραμματίσιμο...Σκέφτομαι μόνο πόσες φίλες έχω Ελλάδα και όλεσ μα όλεσ γέννησαν με καισαρική....απο τις οποίες περιπτώσεις μόνο η μία ήταν για εμένα λογική μιας και ήταν δίδυμα. Οι υπόλοιπες ήταν για φυσιολογικό ...ολα κυλούσαν καλα αλλά όλες στο τέλος με καισαρική. Το θέμα είναι ότι και να σου πουν πρέπει να κάνεις καισαρική δεν έχεις πρώτον ούτε την πολυτέλεια να το ελέγξεις ούτε τις γνώσεις αλλά ουτε πιστεύω και καμία απο εμάς να ρίσκαρε. όποτε είναι σίγουρο πώς κάθε μάνα είδικά πρωτάρα δεν θα βγάλει άγχνα. Ούτε εγω θα το έκανα ενω το εχω ψάξει τόσο πολύ....Με ενοχλεί να σε έχει κάνει η φύση έτσι ώστε να μπορείς να θρέφεις και να μεγαλώνεις 9 μήνες εναν άνθρωπο μέσα σου και έπειτα να τον φέρνεις στον κόσμο  φυσιολογικά και αντι αυτού να τρώει το 80 %  των γυναικών μαχαίρι...Παντα έλεγα μακάρι να κάνω καισαρική και ας πονάω λιγο μετά δεν πειράζει. ΜΕ την ιδέα του να βγει απο εκεί ανάμεσα άνθρωπος και να σκιστείς και όλα αυτά δεν ήμουν συμφιλιωμένη ....αλλα αν είναι δυνατόν...γι αυτο έχουμε φτιαχτεί...! Σίγουρα δεν μιλάω δεν περιπτώσεις που πραγματικά χρειάζοντραι μαχαίρι....προσ Θεού. Θεωρώ απλά καθοοοοολου τυχαίο να γίνονται τόσες πολλές καισαρικές..

Επίσης θεωρώ οτι είτε έτσι είτε αλλιώς δεν πρέπει να μας αγχώνει προσωπικά γιατί αυτό το σποράκι μέσα μας εχει σημασία....

 

Το έθιξα μόνο και μόνο γιατί με ενοχλεί που έχει γίνει σύστημα!

 

Κατα τα άλλα χαίρομαι πολύ πολύ πολύ που όλο και μεγαλώνει η όμαδα μας!!!! [smilie=blob1.gif]

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια...εχω λιγες μερες που δεν μπορω να φαω καλα καλα απο τις ανακατοσουρες αλλα δεν εχω κανει εμετο και ειχα και ζαλαδες...σημερα απο το απογευμα νιώθω λιγο καλύτερα αν και τρωω φρυγανιες και παλι φρυγανιές! !εμενα ο γιατρος ειναι σε ολα τα ιδιωτικά, μενω Αθήνα και δεν εχω αποφασίσει ακομα ειναι και νωρις αλλα ειμαι αναμεσα σε ιασω γαια και Λητώ..γεννάει η κουμπαρα μου σε 3 μήνες στο Λητώ οποτε θα δω και πως ειναι...ειναι πολλα τα εξοδα στο ιδιωτικό αλλα δεν εμπιστεύομαι δημόσιο. ..γεννησε τον ιουλιο μια γνωστη στο Αλεξάνδρα και ηταν πολύ ασχημη η εμπειρία της επίσης στην αρχη την είχαν βαλει σε δωμάτιο με μια γυφτισα και λογο γνωστης τους άλλαξαν δωμάτιο και ήταν και στην καινούργια πτέρυγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Madim είπε:

Θα ήθελα  πολύ να θίξουμε το θέμα της καισαρικής μιας και μιλάμε για ακριβές γέννες. Οταν διαβασα σε ένα άρθρο πως είμαστε στην κόρυφή των σατατιστικών σαν χώρα με καισαρικές τρελάθηκα....Είπα πόσο θα επέμβει ακόμη ο άνθρωπος για να φάει τον νεό κόσμο....γιατί περί μιας καλύτερης πληρωμής πρόκειται....έυκολο γρήγορο ακριβότερο και κατα ενα 70 % προγραμματίσιμο...Σκέφτομαι μόνο πόσες φίλες έχω Ελλάδα και όλεσ μα όλεσ γέννησαν με καισαρική....απο τις οποίες περιπτώσεις μόνο η μία ήταν για εμένα λογική μιας και ήταν δίδυμα. Οι υπόλοιπες ήταν για φυσιολογικό ...ολα κυλούσαν καλα αλλά όλες στο τέλος με καισαρική. Το θέμα είναι ότι και να σου πουν πρέπει να κάνεις καισαρική δεν έχεις πρώτον ούτε την πολυτέλεια να το ελέγξεις ούτε τις γνώσεις αλλά ουτε πιστεύω και καμία απο εμάς να ρίσκαρε. όποτε είναι σίγουρο πώς κάθε μάνα είδικά πρωτάρα δεν θα βγάλει άγχνα. Ούτε εγω θα το έκανα ενω το εχω ψάξει τόσο πολύ....Με ενοχλεί να σε έχει κάνει η φύση έτσι ώστε να μπορείς να θρέφεις και να μεγαλώνεις 9 μήνες εναν άνθρωπο μέσα σου και έπειτα να τον φέρνεις στον κόσμο  φυσιολογικά και αντι αυτού να τρώει το 80 %  των γυναικών μαχαίρι...Παντα έλεγα μακάρι να κάνω καισαρική και ας πονάω λιγο μετά δεν πειράζει. ΜΕ την ιδέα του να βγει απο εκεί ανάμεσα άνθρωπος και να σκιστείς και όλα αυτά δεν ήμουν συμφιλιωμένη ....αλλα αν είναι δυνατόν...γι αυτο έχουμε φτιαχτεί...! Σίγουρα δεν μιλάω δεν περιπτώσεις που πραγματικά χρειάζοντραι μαχαίρι....προσ Θεού. Θεωρώ απλά καθοοοοολου τυχαίο να γίνονται τόσες πολλές καισαρικές..

Επίσης θεωρώ οτι είτε έτσι είτε αλλιώς δεν πρέπει να μας αγχώνει προσωπικά γιατί αυτό το σποράκι μέσα μας εχει σημασία....

 

Το έθιξα μόνο και μόνο γιατί με ενοχλεί που έχει γίνει σύστημα!

 

Κατα τα άλλα χαίρομαι πολύ πολύ πολύ που όλο και μεγαλώνει η όμαδα μας!!!! [smilie=blob1.gif]

 

 

Αχ!! Πόσο δίκιο έχεις και πόσο συμφωνώ!! Στην Ελλάδα η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο ακόμα και εν μέσω κρίσης. Όλοι εκμεταλλεύονται τον φόβο και την αγωνία των γυναικών που θέλουν να φέρουν ένα πλασματάκι στον κόσμο. Οι γιατροί, τα νοσοκομεία, τα διαγνωστικά κέντρα.... Πρώτα ο Θεός, αν όλα πάνε κατ' ευχήν, θα προσπαθήσω να γεννήσω φυσιολογικά γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό. Δεν το συζητώ ότι υπάρχουν περιπτώσεις που επιβάλλεται να γίνει καισαρική αλλά είναι τόσες λίγες σε σχέση με το σύνολο των καισαρικών που γίνονται στη χώρα μας που δεν υπάρχουν λόγια. 

 

Στα ιδιωτικά μαιευτήρια ζητάνε για ένα τρίκλινο δωμάτιο €1500-€1800 (ανάλογα με το νοσοκομείο - στην Αθήνα που ζω και το έχω ψάξει), για 3 μέρες (φυσικά κάνοντας χρήση και ΕΟΠΥΥ έτσι;;; Φανταστείτε χωρίς) για φυσιολογικό τοκετό και από €1800-€2100 για καισαρική. Και ακριβώς τα αντίστοιχα χρήματα θέλουν οι γιατροί. Καταλαβαίνουμε λοιπόν όλοι για πόσα λεφτά μιλάμε. Στην καλύτερη περίπτωση θα δώσεις €3500. Και αν δεν τα' χεις; Και αν τα' χεις πάλι και θες να τα χρησιμοποιήσεις για το μωρούλι σου αργότερα για ο, τι αυτό χρειαστεί; 

Στα δημόσια από την άλλη δεν πληρώνεις το νοσοκομείο, εκτός αν θες καλύτερη θέση που και πάλι είναι πολύ λιγότερα από του ιδιωτικού (120€ η βραδιά σε μονόκλινο), και αν έχεις γιατρό δίνεις ο, τι σου ζητήσει και αν δεν έχεις πας στα επείγοντα και γεννάς. Απλά ζεις με το φόβο ότι μπορεί να μη σε προσέξουν. Μπορείς να ζεις με αυτόν το φόβο;; Δεν ξέρω ακόμα. Προς το παρόν, που δεν έχω γιατρό, το δουλεύω μέσα μου μέχρι να δω τι θα κάνω. 

 

Πάντως, για να πούμε την αλήθεια, εμείς έχουμε επιτρέψει αυτήν την κατάσταση αφού τους δίνουμε άκριτα και απλόχερα ο, τι ζητήσουν. Καλά να πάθουμε. Καισαρική θέλει ο γιατρός;; Καισαρική εμείς, ΝΑΙ! €2000 Θέλει ο γιατρός;; ΝΑΙ ΓΙΑΤΡΕ! Ουφ! Συγχύστηκα και δεν κάνει στην κατάστασή μας. 

 

Κι εγώ νιώθω πολύ όμορφα που είμαστε όλες μαζί, στην ίδια κατάσταση, με τις ίδιες αγωνίες και ανησυχίες! :-)

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/10/2018 at 1:31 ΜΜ, ο/η katrinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Madim εχω περάσει αυτά τα υπερβολικά άγχοι στην πρώτη εγκυμοσύνη οπότε τώρα είμαι πιο χαλαρή. Βεβαίως να γνωριστούμε γιατί όχι? Κορίτσια τι ηλικίες έχετε? Εγώ 31. Εδώ και μια βδομάδα σχεδόν είμαι χάλια με ανακατωσούρες και νιώθω μια εξάντηση. Από βιταμίνες παίρνω φιλλικό και pregnacare. Εσείς?

Όι περισσοτερες το 1987 είμαστε;;; Εγώ είμαι 20/11 όποτε δηλώνω ακόμα 30. Χαχα! Παίρνω σίδηρο και φιλλικό οξύ μαζί σε ένα χάπι. 

Πώς είναι οι ναυτίες σας κορίτσια;; Εμένα ακόμα καλά κρατούν. Χθες πήγα σε έναν γιατρό που συνεργάζεται με δημόσιο νοσοκομείο (δε μου γέμισε το μάτι δυστυχώς) και μου είπε πως μπορώ όταν έχω έντονες καούρες - με πιάνουν προς το βράδυ και δεν μπορώ να σταθώ - να παίρνω gaviscon. Εσείς τι λέτε;;; Ανησυχώ γιατί δε θέλω χάπια στην εγκυμοσύνη. Βέβαια, στις οδηγίες γράφει ότι είναι ασφαλές για εγκύους και θηλάζουσες. 

Σκέφτομαι να κάνω υπομονή και να παίρνω ένα δισκίο μόνο όταν οι καούρες μου δεν παλεύονται. Χθες πήρα ένα, για περίπου 40' με ανακούφισε και μετά ξεκίνησαν πάλι. 

Και κάτι τελευταίο!! Έχω ένα νέο σύμπτωμα. Έντονη έκκριση σάλιου. Ο γιατρός μου είπε πως είναι λόγω των ορμονών και πρέπει απλά να κάνω υπομονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ομάδα! Πώς πάμε? Εγώ χάλια. Ζαλάδες, εμετούς και ναυτίες. Νιώθω πεσμένη. Όσων αφορά τις καισαρικές θα συμφωνήσω αλλά αν εμπιστευεσαι τον γιατρό σου δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Και γω του 87 είμαι! Και γω δε θα πήγαινα σε δημόσιο. Όχι λόγο προσωπικού ή γιατρού απλώς δεν θα άντεχα τόσο γυφταριό και βρωμιά. Στην τελική προτιμώ να κάνω οικονομία σε άλλα πράγματα και όχι στη γέννα. Τώρα αν μια κοπέλα δεν μπορεί να μαζέψει τα χρήματα τι να γίνει? Τουλάχιστον ναναι καλώς ο γιατρός και ας ζητήσει μονόλινο πληρώνοντας κάτι νομίζω 100 την βραδιά. Χθες έκανα εξετάσεις και περιμένω τα αποτελέσματα. Φιλιά και υπομονή με τις ναυτίες! Να πίνετε πολύ νερό βοηθάει!☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το θεμα του δημοσιου νοσοκομειου εδω στην Ξανθη μαλλον ειμαστε απ τις τυχερες. Εχω ακουσει τα καλυτερα συγκεκριμενα για τη μαιευτικη μας. Βλεπω κι εγω οποτε παω επισκεψη οτι ειναι πεντακαθαρα ολα και ωραιο κλιμα. Εχουμε και γνωστες νοσηλευτριες που θα μας προσεξουν ελπιζω. Επισης παρατηρησα οτι τις γυφτισσες τις βαζουν στην αρχη αρχη του διαδρομου κοντα στην πορτα κι εμας μας βαζουν στο βαθος μεσα στην ησυχια.

 

Κοριτσια υπομονη με τις ναυτιες. Σε λιγο τελειωνουν. Εμενα εχει γουστο να με παει αναποδα... να αρχισουν μετα το 1ο τριμηνο χαχα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Όι περισσοτερες το 1987 είμαστε;;; Εγώ είμαι 20/11 όποτε δηλώνω ακόμα 30. Χαχα! Παίρνω σίδηρο και φιλλικό οξύ μαζί σε ένα χάπι. 

Πώς είναι οι ναυτίες σας κορίτσια;; Εμένα ακόμα καλά κρατούν. Χθες πήγα σε έναν γιατρό που συνεργάζεται με δημόσιο νοσοκομείο (δε μου γέμισε το μάτι δυστυχώς) και μου είπε πως μπορώ όταν έχω έντονες καούρες - με πιάνουν προς το βράδυ και δεν μπορώ να σταθώ - να παίρνω gaviscon. Εσείς τι λέτε;;; Ανησυχώ γιατί δε θέλω χάπια στην εγκυμοσύνη. Βέβαια, στις οδηγίες γράφει ότι είναι ασφαλές για εγκύους και θηλάζουσες. 

Σκέφτομαι να κάνω υπομονή και να παίρνω ένα δισκίο μόνο όταν οι καούρες μου δεν παλεύονται. Χθες πήρα ένα, για περίπου 40' με ανακούφισε και μετά ξεκίνησαν πάλι. 

Και κάτι τελευταίο!! Έχω ένα νέο σύμπτωμα. Έντονη έκκριση σάλιου. Ο γιατρός μου είπε πως είναι λόγω των ορμονών και πρέπει απλά να κάνω υπομονή. 

Κοπέλα μου μρ το καλό! Εγώ γενικά δεν είμαι πολύ υπερ των χαπιών και χημικών, πόσο μάλλον με την εγκυμοσύνη. Τώρα που κρύωσε ο καιρός ,βρες κάποιο αφέψημα που να επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και απόλαυσε το με μέλι (να πάρεις και από εκεί βιταμίνες) Το χάπι κράτα το Για όταν είναι πραγματικά ανάγκη... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προσωπικά ήθελα και επέλεξα να πάω σε δημόσιο. Θεωρώ πως είναι μεγάλο κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για τη γέννα, εκτός βέβαια αν υπάρχει λόγος. Αλλά στα δημόσια νοσοκομεία υπάρχουν και καλοί και σωστοί γιατροί. Στη τελική ,κούφια η ώρα, αν προκύψει το οτιδήποτε στο νοσοκομείο δεν σε στέλνουν τα ιδιωτικά; Η μητέρα μου έκανε πέντα παιδιά και τα πέντε σε δημόσια και δεν μετάνιωσε ποτέ..

Και εδώ έρχεται και η άποψη μου σχετικά με τη γέννα... Είμαι υπέρ του φυσιουλουγικού τοκετού (εκτός αν υπάρχει λόγος υγείας). Εύχομαι να μας πηγαίνουν όλα καλά... Και να τα λέμε... Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Όι περισσοτερες το 1987 είμαστε;;; Εγώ είμαι 20/11 όποτε δηλώνω ακόμα 30. Χαχα! Παίρνω σίδηρο και φιλλικό οξύ μαζί σε ένα χάπι. 

Πώς είναι οι ναυτίες σας κορίτσια;; Εμένα ακόμα καλά κρατούν. Χθες πήγα σε έναν γιατρό που συνεργάζεται με δημόσιο νοσοκομείο (δε μου γέμισε το μάτι δυστυχώς) και μου είπε πως μπορώ όταν έχω έντονες καούρες - με πιάνουν προς το βράδυ και δεν μπορώ να σταθώ - να παίρνω gaviscon. Εσείς τι λέτε;;; Ανησυχώ γιατί δε θέλω χάπια στην εγκυμοσύνη. Βέβαια, στις οδηγίες γράφει ότι είναι ασφαλές για εγκύους και θηλάζουσες. 

Σκέφτομαι να κάνω υπομονή και να παίρνω ένα δισκίο μόνο όταν οι καούρες μου δεν παλεύονται. Χθες πήρα ένα, για περίπου 40' με ανακούφισε και μετά ξεκίνησαν πάλι. 

Και κάτι τελευταίο!! Έχω ένα νέο σύμπτωμα. Έντονη έκκριση σάλιου. Ο γιατρός μου είπε πως είναι λόγω των ορμονών και πρέπει απλά να κάνω υπομονή. 

και εγω εχω αλλα προσπαθώ να την βγαλω με φρυγανιές και παξιμαδια...δοκιαμσε να μην τρως κατι που σε πειραζει...αφου και το δισκιο σε βοηθησε για τοσο λιγο δεν αξιζει να το παίρνεις νομίζω....εγω ειμαι το 90 κορίτσια αλλα σε 3 μηνες γίνομαι 29 οποτε το λεω απο τωρα να συνηθίζω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Εγώ προσωπικά ήθελα και επέλεξα να πάω σε δημόσιο. Θεωρώ πως είναι μεγάλο κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για τη γέννα, εκτός βέβαια αν υπάρχει λόγος. Αλλά στα δημόσια νοσοκομεία υπάρχουν και καλοί και σωστοί γιατροί. Στη τελική ,κούφια η ώρα, αν προκύψει το οτιδήποτε στο νοσοκομείο δεν σε στέλνουν τα ιδιωτικά; Η μητέρα μου έκανε πέντα παιδιά και τα πέντε σε δημόσια και δεν μετάνιωσε ποτέ..

Και εδώ έρχεται και η άποψη μου σχετικά με τη γέννα... Είμαι υπέρ του φυσιουλουγικού τοκετού (εκτός αν υπάρχει λόγος υγείας). Εύχομαι να μας πηγαίνουν όλα καλά... Και να τα λέμε... Φιλιά πολλά!

δεν εχεις αδικο για τα λεφτα αλλα εγω δεν θα θελα να παω σε δημόσιο με αυτα που ειδα σε μια φιλη μου...εισαι Αθήνα; ;στην επαρχία θα πηγαινα ανετα σε δημοσιο..και εμενα η μαμα μου 3 παιδια σε δημοσιο τα εκανε αλλα νομιζω αλλες εποχες τοτε..δεν ηταν το ιδιο...εγω να σας πω δεν σκέφτομαι τη γεννα ακομα γιατι φοβαμαι....πριν μεινω εγκυος ελεγα οτι και με καισαρική να πας δεν είναι τοσο τρομερο βεβαια  το καλύτερο ειναι ο φυσιολογικός τοκετος αλλα δεν αν δε μπορεί καποια μπορει να επιλεξει...εμενα ο γιατρος ειναι υπερ του φυσιολογικου και ηθελα να ειναι και προχωράμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Για το θεμα του δημοσιου νοσοκομειου εδω στην Ξανθη μαλλον ειμαστε απ τις τυχερες. Εχω ακουσει τα καλυτερα συγκεκριμενα για τη μαιευτικη μας. Βλεπω κι εγω οποτε παω επισκεψη οτι ειναι πεντακαθαρα ολα και ωραιο κλιμα. Εχουμε και γνωστες νοσηλευτριες που θα μας προσεξουν ελπιζω. Επισης παρατηρησα οτι τις γυφτισσες τις βαζουν στην αρχη αρχη του διαδρομου κοντα στην πορτα κι εμας μας βαζουν στο βαθος μεσα στην ησυχια.

 

Κοριτσια υπομονη με τις ναυτιες. Σε λιγο τελειωνουν. Εμενα εχει γουστο να με παει αναποδα... να αρχισουν μετα το 1ο τριμηνο χαχα ?

Vayaki o διευθυντής αναισθησιολογίας είναι οικογενειακός μας φίλος. Λέγετε Κωνσταντίνου  Γεώργιος και ειναι Κύπριος. Ειναι ενας απο τους καλύτερους ανθρώπους που έτυχε να γνωρίσω...και μπορεί σίγουρα να σε προσέξει ιδιαίτερα . Είναι άνθρωπος πανω απο όλα. Μας βοήθησε σε νοσοκομεία με ενα τηλεφωνο παρόλο που δεν ειμαστε απο Ξάνθη. Βοηθάει πάρα πολύ σε όλα...γενικά και πολύ κόσμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Madim είπε:

Vayaki o διευθυντής αναισθησιολογίας είναι οικογενειακός μας φίλος. Λέγετε Κωνσταντίνου  Γεώργιος και ειναι Κύπριος. Ειναι ενας απο τους καλύτερους ανθρώπους που έτυχε να γνωρίσω...και μπορεί σίγουρα να σε προσέξει ιδιαίτερα . Είναι άνθρωπος πανω απο όλα. Μας βοήθησε σε νοσοκομεία με ενα τηλεφωνο παρόλο που δεν ειμαστε απο Ξάνθη. Βοηθάει πάρα πολύ σε όλα...γενικά και πολύ κόσμο!

Αχ μπραβο ο ανθρωπος! Χαιρομαι να ακουω τετοια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η RnMl είπε:

Καλημερα κοριτσια.Ηθελα να ρωτήσω συνταγογράφημενη αυχενική κ παπ α στο μητέρα ποσο κοστίζει;

Καλημέρα!! Θα σου πρότεινα να καλέσεις στο λογιστήριο του Μητέρα και να ρωτήσεις. Έχω την εντύπωση ότι δε δέχονται τα ιδιωτικά μαιευτήρια στην Αθήνα τις συγκεκριμένες εξετάσεις με συνταγογράφηση. Στο λέω γιατί είχα πάει πριν 3 εβδομάδες στο ΙΑΣΩ και μου είπαν 140€ περίπου και ότι δε δέχονται συνταγογράφηση σε αυτές τις εξετάσεις.

Στη βιοϊατρική πάντως πληρώνεις περίπου 21€ για το papp a. Την αυχενική διαφάνεια την καλύπτουν με τη συμμετοχή, περίπου €2. Όποτε €23 περίπου σύνολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η RnMl είπε:

Καλημερα κοριτσια.Ηθελα να ρωτήσω συνταγογράφημενη αυχενική κ παπ α στο μητέρα ποσο κοστίζει;

και εγώ αυτή την απορία έχω γιατί έχω ραντεβού στο μητέρα στις 26/10 και ακόμα δεν έχω επικοινωνήσει αλλά κάπου διάβασα ότι κοστίζει 140 € μαζί με papp a

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια με τ καλο τα μωράκια Σας! 

Εγώ έχω ένα ταρζανακι 14 μηνων κ είμαι έγκυος στην 11η βδομάδα με πητ 8 Μαΐου! 

Έναν γιατρό που να σας εμπνέει εμπιστοσύνη είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο κ όλα θα πάνε καλά.

Η αμοιβή των γιατρών πλέον είτε με φυσιολογικό είτε με καισαρική είναι τ ιδιο. Στην επαρχία π μένω Εγώ οι ιδιώτες παίρνουν 1000 ευρώ για τον τοκετό. Συνήθως ρ κόστος ρης κλινικής αλλάζει ανάλογα τον τοκετό γτ αν καταλήξεις σε καισαρική χρειάζεται κ 2ος γιατρός επιπλέον προσωπικό κτλ.

Προσωπικά γέννησα στο Γένεσις στη Θεσσαλονίκη, κάποια κοπέλα είπε ότι σκέφτεται να γεννήσει Εκεί, και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Από άποψη καθαριότητας, γιατρών κτλ όλα άψογα. Οι μαιες εξαιρετικές κ βοηθούσαν πολύ με τ θηλασμο. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπερα κορίτσια με τ καλο τα μωράκια Σας! 

Εγώ έχω ένα ταρζανακι 14 μηνων κ είμαι έγκυος στην 11η βδομάδα με πητ 8 Μαΐου! 

Έναν γιατρό που να σας εμπνέει εμπιστοσύνη είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο κ όλα θα πάνε καλά.

Η αμοιβή των γιατρών πλέον είτε με φυσιολογικό είτε με καισαρική είναι τ ιδιο. Στην επαρχία π μένω Εγώ οι ιδιώτες παίρνουν 1000 ευρώ για τον τοκετό. Συνήθως ρ κόστος ρης κλινικής αλλάζει ανάλογα τον τοκετό γτ αν καταλήξεις σε καισαρική χρειάζεται κ 2ος γιατρός επιπλέον προσωπικό κτλ.

Προσωπικά γέννησα στο Γένεσις στη Θεσσαλονίκη, κάποια κοπέλα είπε ότι σκέφτεται να γεννήσει Εκεί, και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Από άποψη καθαριότητας, γιατρών κτλ όλα άψογα. Οι μαιες εξαιρετικές κ βοηθούσαν πολύ με τ θηλασμο. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω. 

Να σου ζήσει κοπέλα μου και με το καλό το 2ο!! Εγώ είχα πει για το Γένεσις, συνεργάζεται ο γιατρός που με παρακολουθεί με την κλινική, οπότε λογικά πρώτα ο Θεός εκεί θα καταλήξω. Είμαστε στις ίδιες ημερομηνίες!! Εγώ έχω ΠΗΤ 9 Μαΐου ?? Απλά προς το παρόν μέχρι να γίνει ο πολιτικός δεν έχω ασφάλεια και πληρώνω ότι εξετάσεις έχω να κάνω μέχρι τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Καλησπερα κορίτσια με τ καλο τα μωράκια Σας! 

Εγώ έχω ένα ταρζανακι 14 μηνων κ είμαι έγκυος στην 11η βδομάδα με πητ 8 Μαΐου! 

Έναν γιατρό που να σας εμπνέει εμπιστοσύνη είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο κ όλα θα πάνε καλά.

Η αμοιβή των γιατρών πλέον είτε με φυσιολογικό είτε με καισαρική είναι τ ιδιο. Στην επαρχία π μένω Εγώ οι ιδιώτες παίρνουν 1000 ευρώ για τον τοκετό. Συνήθως ρ κόστος ρης κλινικής αλλάζει ανάλογα τον τοκετό γτ αν καταλήξεις σε καισαρική χρειάζεται κ 2ος γιατρός επιπλέον προσωπικό κτλ.

Προσωπικά γέννησα στο Γένεσις στη Θεσσαλονίκη, κάποια κοπέλα είπε ότι σκέφτεται να γεννήσει Εκεί, και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Από άποψη καθαριότητας, γιατρών κτλ όλα άψογα. Οι μαιες εξαιρετικές κ βοηθούσαν πολύ με τ θηλασμο. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω. 

Με το καλό να χαίρεσαι τα μωρά σου!!!! Και αυτό μέσα στη κοιλίτσα και αυτό εκτός κοιλίτσας! 

Μαζί είμαστε... Κι εγώ ΠΗΤ έχω 4 Μαϊου. 

Είναι πολύ σημαντικό να είσαι ικανοποιημένη από το νοσοκομείο και απο το γιατρό σου. 

Να σε ρωτήσω, έχεις ναυτίες;;; Στην πρώτη σου εγκυμοσύνη είχες τα ίδια συμπτώματα με αυτήν τώρα;;; Εγώ μέχρι πριν 2 μέρες υπέφερα από ναυτίες, εμετούς και καούρες αλλά εδώ και 2 μέρες είμαι καααααπως καλύτερα. Έχω ναυτία και καούρα αλλά δεν έχω κάνει κανέναν εμετό, Δοξα τω Θεώ!!! Λες να στρώνω σιγά σιγά;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2018 at 1:31 ΜΜ, ο/η natasa1990 είπε:

δεν εχεις αδικο για τα λεφτα αλλα εγω δεν θα θελα να παω σε δημόσιο με αυτα που ειδα σε μια φιλη μου...εισαι Αθήνα; ;στην επαρχία θα πηγαινα ανετα σε δημοσιο..και εμενα η μαμα μου 3 παιδια σε δημοσιο τα εκανε αλλα νομιζω αλλες εποχες τοτε..δεν ηταν το ιδιο...εγω να σας πω δεν σκέφτομαι τη γεννα ακομα γιατι φοβαμαι....πριν μεινω εγκυος ελεγα οτι και με καισαρική να πας δεν είναι τοσο τρομερο βεβαια  το καλύτερο ειναι ο φυσιολογικός τοκετος αλλα δεν αν δε μπορεί καποια μπορει να επιλεξει...εμενα ο γιατρος ειναι υπερ του φυσιολογικου και ηθελα να ειναι και προχωράμε! 

Θεσσαλονίκη λέω να γεννήσω πρώτα ο Θεός. Λεφτά αξίζει να δώσεις για αναβάθμιση δωματίου, π.χ. να είσαι δίκλινο. Από εκεί και πέρα ναι οκ... Ο γιατρός είναι σημαντικος. Πάντως και για Αθήνα διάβασα καλά σχόλια. Δεν το έψαξα και πολύ το θέμα. Εσύ όπως νιώθεις καλύτερα αλλά κρίμα δεν είναι για να έχεις εγκαταστάσεις λίγο καλύτερες να φύγουν τόσα; Μια ξαδέλφη μου γέννησε σε γνωστό μεγάλο ιδιωτικό, εδωσε αρκετά λεφτά και στο δωμάτιο; Η μια πάνω στην άλλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια και εγω εχθες μπηκα στην 8η εβδομαδα εγω μεχρι τωρα την εχω βγαλει καλα μονο λιγες ανακατοσουρες εχω απο συμπτωματα και μερικες ζαλαδες τωρα τελευταια τπτ αλλο!! ακουσαμε καρδουλα και προχθες εκανα το πρωτο πακετο εξετασεων και περιμενω αποτελεσματα!! εμενα ο γιατρος μου ειναι στο μητερα και θα γεννησω εκει και αυτος ειναι υπερ του φυσιολογικου αλλα οκ πανω απο ολα η ασφλαεια η δικη μου και του μωρου οποτε αν χρειαστει να κανω καισαρικη θα εκανα οντως πολυ υψηλο το νουμερο στην ελλαδα αλλα και πως το διακυνδυνευεις!! εχω παλι ραντεβου την πεμπτη που μας ερχεται!! ευχομαι καλες και τελειομηνες εγκυμοσυνες σε ολες μας!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy στην πρώτη μ εγκυμοσύνη όπως κ τωρα από συμπτώματα είχα μόνο τ στομάχι μου. Μετά τ μεσημεριανό τ ένιωθα βαρύ, άρρωστο, μου ερχόταν μια αηδία. Τώρα την περνάω πιο ελαφριά. Είμαι από τις τυχερές μπορώ να πω που δ ταλαιπωρούμαι με έντονα συμπτώματα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη επιβάρυναν πολύ την κατάσταση κ τα ουτροτζεσταν που έπαιρνα.

@AlKate που σκέφτεσαι να γεννήσεις στη Θεσσαλονίκη;

Πάντως κορίτσια στη Θεσσαλονίκη είναι ποκυ καλύτερες οι τιμές στις κλινικές από ότι στην Αθήνα. Από αυτά που διαβάζω 1000 ευρώ κατω. Κ όπως σας είπα οι αμοιβές των γιατρών κινούνται στο χιλιάρικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy στην πρώτη μ εγκυμοσύνη όπως κ τωρα από συμπτώματα είχα μόνο τ στομάχι μου. Μετά τ μεσημεριανό τ ένιωθα βαρύ, άρρωστο, μου ερχόταν μια αηδία. Τώρα την περνάω πιο ελαφριά. Είμαι από τις τυχερές μπορώ να πω που δ ταλαιπωρούμαι με έντονα συμπτώματα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη επιβάρυναν πολύ την κατάσταση κ τα ουτροτζεσταν που έπαιρνα.

@AlKate που σκέφτεσαι να γεννήσεις στη Θεσσαλονίκη;

Πάντως κορίτσια στη Θεσσαλονίκη είναι ποκυ καλύτερες οι τιμές στις κλινικές από ότι στην Αθήνα. Από αυτά που διαβάζω 1000 ευρώ κατω. Κ όπως σας είπα οι αμοιβές των γιατρών κινούνται στο χιλιάρικο.

Έχω ανοίξει καρτέλα και με παρακολουθούν στο Παπαγεωργίου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Diwni είπε:

είμαι έγκυος στην 11η βδομάδα με πητ 8 Μαΐου!

Ουάου!!! Τι ευχάριστα νέα είναι αυτά;;;;;; Δεν διάβασα κάπου αλλού ανακοίνωση αυτής της εγκυμοσύνης σου αλλά όλες θυμόμαστε την απίστευτη ιστορία της πρώτης σου! Φαντάζομαι αυτή τη φορά δεν έχεις αντίστοιχη ιστορία με ανατροπές και συμπτώσεις;

Με το καλό κοριτσάρα να αγκαλιάσεις το αδερφάκι της ταρζανίτσας σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...