Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! Ο αιματοκρίτης μου έπεσε λίγο από την προηγούμενη εξέταση αλλα είναι στο όριο ακριβώς 37. Έχω ξεκινησει σιδηρο και ευτυχώς δεν με πειράζει στο στομάχι όπως φοβόμουν καθώς έχω ακόμη αναγούλες και γενικά ευαίσθητο στομάχι! Στο θέμα των κιλων δεν εχω ζυγιστεί ακομη! ήμουν 58 κιλά όταν ξεκίνησα λέω αύριο να ζυγιστώ να δω! υπολογίζω να έχω πάρει 2-3! Το πρόβλημά μου είναι πως βρέθηκε στην καλλιέργεια ουρεόπλασμα, μου έδωσε ο γιατρός μια αντιβίωση η οποία με πείραξε ( πάντα είχα θέμα με τις βαριές αντιβιώσεις σε χάπι)και τώρα ψάχνει να μου βρει κάποια άλλη που να επιτρέπεται μάλλον σε σιρόπι. Με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό και το αν θα βρούμε κάποια αντιβίωση να αντέξει το στομάχι μου αλλά με αγχώνει και το μικρόβιο, ο γιατρός είναι χαλαρός , έχει κατηγορηθεί για πρόωρο τοκετό αλλα δεν έχει τεκμηριωθεί κάτι. έχετε καμία εμπειρία σχετικά με αυτό κορίτσια? Η καλλιέργεια που είχα κάνει πριν την εγκυμοσύνη ήταν καθαρή οπότε μάλλον το απέκτησα μόλις ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelmammy γέννησα με καισαρική κορίτσι μ στην 39η βδομάδα. Με έπιασαν οι πόνοι κ μετά από πααρα πολλές ώρες γέννησα με καισαρική γτ τ μωρο ερχόταν στραβά κ είχε κολλήσει στη λεκάνη μου.

Την εγκυμοσύνη την μετράνε σαν διάρκεια στις 40 βδομάδες. Από την 37η κ μετά θεωρείται τ μωρο τελειομηνο με την έννοια ότι έχει πάρει κιλά κ έχουν ωριμάσει τα όργανα ρου για να μην μπει στη θερμοκοιτιδα.  Μπορεί να φθάσεις όμως μέχρι τις 40 βδομάδες χωρίς να υπάρχει κανένα θέμα. Από κει κ πέρα κάποιοι γιατροί δίνουν ένα περιθώριο μέχρι τις 42 βδομάδες ενώ άλλοι δ τ διακινδυνεύουν. Μετά τις 40 βδομάδες θελει μεγαλύτερη προσοχή και ακόμη πιο συχνές επισκέψεις στο γιατρό γτ μπορεί να γεράσει απότομα ο πλακούντας κ να μην τρέφεται σωστά τ μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ο αιματοκρίτης μου έπεσε λίγο από την προηγούμενη εξέταση αλλα είναι στο όριο ακριβώς 37. Έχω ξεκινησει σιδηρο και ευτυχώς δεν με πειράζει στο στομάχι όπως φοβόμουν καθώς έχω ακόμη αναγούλες και γενικά ευαίσθητο στομάχι! Στο θέμα των κιλων δεν εχω ζυγιστεί ακομη! ήμουν 58 κιλά όταν ξεκίνησα λέω αύριο να ζυγιστώ να δω! υπολογίζω να έχω πάρει 2-3! Το πρόβλημά μου είναι πως βρέθηκε στην καλλιέργεια ουρεόπλασμα, μου έδωσε ο γιατρός μια αντιβίωση η οποία με πείραξε ( πάντα είχα θέμα με τις βαριές αντιβιώσεις σε χάπι)και τώρα ψάχνει να μου βρει κάποια άλλη που να επιτρέπεται μάλλον σε σιρόπι. Με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό και το αν θα βρούμε κάποια αντιβίωση να αντέξει το στομάχι μου αλλά με αγχώνει και το μικρόβιο, ο γιατρός είναι χαλαρός , έχει κατηγορηθεί για πρόωρο τοκετό αλλα δεν έχει τεκμηριωθεί κάτι. έχετε καμία εμπειρία σχετικά με αυτό κορίτσια? Η καλλιέργεια που είχα κάνει πριν την εγκυμοσύνη ήταν καθαρή οπότε μάλλον το απέκτησα μόλις ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές.

Καλησπέρα! Εγώ πριν 3 χρόνια είχα διαγνωσθεί με ουρεοπλασμα. Θυμάμαι ότι πήρα και εγώ και ο άντρας μου αντιβίωση και πέρασε. Μην ανησυχείς. Ο γιατρός σου ξέρει τι πρέπει να κάνεις. Μη διαβάζεις διάφορα στο ίντερνετ γιατί σε πιάνει άγχος. Άκου μόνο το γιατρό σου. Εύχομαι γρήγορα περαστικά να είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα! Εγώ πριν 3 χρόνια είχα διαγνωσθεί με ουρεοπλασμα. Θυμάμαι ότι πήρα και εγώ και ο άντρας μου αντιβίωση και πέρασε. Μην ανησυχείς. Ο γιατρός σου ξέρει τι πρέπει να κάνεις. Μη διαβάζεις διάφορα στο ίντερνετ γιατί σε πιάνει άγχος. Άκου μόνο το γιατρό σου. Εύχομαι γρήγορα περαστικά να είναι. 

Σ' ευχαριστώ πολύ ! Αυτό που με αγχωνει περισσότερο είναι να βρούμε κάποια αντιβίωση να αντέχει το στομάχι μου . Από μικρή είχα θέμα. Βέβαια όταν αγχώνομαι πολύ σκέφτομαι τι στο καλό κάτι θα υπάρχει ! Έστω και ενέσεις ! Αυτή που αποδεδειγμένα δεν με πειράζει δυστυχώς δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos  μπαίνω σφήνα στην κουβέντα σας για να σου πω πως κι εγω εμφανισα ουρεοπλασμα στην αρχη της εγκυμοσυνης, πηρα αντιβιωση και ολα καλα. Μην διαβαζεις την καταστροφολογια του ιντερνετ, γιατι θα τρελαθεις. Εμπιστευσου τον γιατρο σου και θα πανε ολα καλα. Ειναι πολυ συνηθες στην εγκυμοσυνη το μικροβιο αυτο. Οσο για το στομαχι σου, σε ενοχλει ακομα κι αν την πάρεις μετά από γεύμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@marakineos  μπαίνω σφήνα στην κουβέντα σας για να σου πω πως κι εγω εμφανισα ουρεοπλασμα στην αρχη της εγκυμοσυνης, πηρα αντιβιωση και ολα καλα. Μην διαβαζεις την καταστροφολογια του ιντερνετ, γιατι θα τρελαθεις. Εμπιστευσου τον γιατρο σου και θα πανε ολα καλα. Ειναι πολυ συνηθες στην εγκυμοσυνη το μικροβιο αυτο. Οσο για το στομαχι σου, σε ενοχλει ακομα κι αν την πάρεις μετά από γεύμα;

Δυστυχώς ναι! Αρρωσταίνω, μπορώ μόνο σιρόπι ή φακελάκι διαλυόμενο σε νερό. Τώρα ο γιατρός είναι σε αναζήτηση αντιβίωσης, για να δούμε! Στην πρώτη δοκιμή που έκανα με χάπι claripen πραγματικα αρρώστησα. όσο για το ίντερνετ δυστυχώς τρόμαξα πολύ με αυτά που διάβασα αν και οι περισσότερες εγκυμοσύνες είχαν αίσιο τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!! Σας έχω νέα! Βρήκα τον τρόπο να νιώσετε όλες το μωρό σας πιο γρήγορα. Θα πάτε σινεμά! Ναι, σε μια ταινία δράσης με μπόλικο ήχο. Μη δείτε καμιά ρομαντική ταινία.... Χθες το βράδυ πήγαμε με τον άντρα μου και είδαμε την ταινία Aquaman (πάρα πολύ καλή) και έχω να σας πω ότι από ένα σημείο και μετά ένιωθα το μωράκι μου συνέχεια να κλωτσάει. Μια από εδώ μια από εκεί... Και αυτό ξεκίνησε από τις έντονες σκηνές δράσης που ο ήχος σου έπαιρνε τα αυτιά. Χαχαχαχα! Μάλλον το ενοχλούσε και έλεγε "τι κάνουν οι τρελλοί οι γονείς μου;; Που με πάνε;;". Μετά όλα ήρεμα πάλι. Δοκιμάστε το. Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Σας έχω νέα! Βρήκα τον τρόπο να νιώσετε όλες το μωρό σας πιο γρήγορα. Θα πάτε σινεμά! Ναι, σε μια ταινία δράσης με μπόλικο ήχο. Μη δείτε καμιά ρομαντική ταινία.... Χθες το βράδυ πήγαμε με τον άντρα μου και είδαμε την ταινία Aquaman (πάρα πολύ καλή) και έχω να σας πω ότι από ένα σημείο και μετά ένιωθα το μωράκι μου συνέχεια να κλωτσάει. Μια από εδώ μια από εκεί... Και αυτό ξεκίνησε από τις έντονες σκηνές δράσης που ο ήχος σου έπαιρνε τα αυτιά. Χαχαχαχα! Μάλλον το ενοχλούσε και έλεγε "τι κάνουν οι τρελλοί οι γονείς μου;; Που με πάνε;;". Μετά όλα ήρεμα πάλι. Δοκιμάστε το. Φιλιά

Εεε λοιπον πρεπει να εχεις δικιο χαχχα!!! Την Κυριακη που μας περασε αναψαν τα χριστουγεννιατικα φωτα στην πλατεια της πολης μου και τραγουδουσε ο Δημος Αναστασιαδης. Οποτε φαντασου ο ηχος συναυλιας ποσο δυνατος ηταν κι ενιωθα αυτα τα πεταρισματα στην κοιλια συνεχεια ξανα και ξανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Εεε λοιπον πρεπει να εχεις δικιο χαχχα!!! Την Κυριακη που μας περασε αναψαν τα χριστουγεννιατικα φωτα στην πλατεια της πολης μου και τραγουδουσε ο Δημος Αναστασιαδης. Οποτε φαντασου ο ηχος συναυλιας ποσο δυνατος ηταν κι ενιωθα αυτα τα πεταρισματα στην κοιλια συνεχεια ξανα και ξανα.

Χαχαχα!! Τέλεια!! Οπότε ξέρουμε τον τρόπο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα κορίτσια! Μόλις βρήκα το θέμα σας κ είπα να έρθω στην παρέα σας! Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά θα τα καταφέρω τις επόμενες μέρες! Είμαι 32 ετών κ έχω ένα κοριτσάκι 3.5...εχω Πητ 27/5 κι από ότι όλα δείχνουν η κόρη μου θα αποκτήσει αδερφούλα...είχα μια παλινδρόμη περισυ τα Χριστούγεννα κ ένα άγχος υπάρχει σε αυτή την εγκυμοσύνη ενώ στην πρώτη ήμουν παντελώς αναίσθητη κ αισιόδοξη ..προς στιγμήν όλα πάνε καλά...αύριο έχω γιατρό...έχετε προγραμματίσει β επιπέδου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimitra2222 είπε:

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα κορίτσια! Μόλις βρήκα το θέμα σας κ είπα να έρθω στην παρέα σας! Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά θα τα καταφέρω τις επόμενες μέρες! Είμαι 32 ετών κ έχω ένα κοριτσάκι 3.5...εχω Πητ 27/5 κι από ότι όλα δείχνουν η κόρη μου θα αποκτήσει αδερφούλα...είχα μια παλινδρόμη περισυ τα Χριστούγεννα κ ένα άγχος υπάρχει σε αυτή την εγκυμοσύνη ενώ στην πρώτη ήμουν παντελώς αναίσθητη κ αισιόδοξη ..προς στιγμήν όλα πάνε καλά...αύριο έχω γιατρό...έχετε προγραμματίσει β επιπέδου?

Γεια σου Δημητρα! Καλωσηρθες!!! Να χαιρεσαι το κοριτσι σου και με το καλο να ερθει το 2ο ?!!!! Κι εγω μαλλον κοριτσακι με ΠΗΤ 28/5... μαζι ειμαστε! ? Β επιπεδου εχω στις 18/1... ανυπομονω! Ειναι το πρωτο μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η dimitra2222 είπε:

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα κορίτσια! Μόλις βρήκα το θέμα σας κ είπα να έρθω στην παρέα σας! Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά θα τα καταφέρω τις επόμενες μέρες! Είμαι 32 ετών κ έχω ένα κοριτσάκι 3.5...εχω Πητ 27/5 κι από ότι όλα δείχνουν η κόρη μου θα αποκτήσει αδερφούλα...είχα μια παλινδρόμη περισυ τα Χριστούγεννα κ ένα άγχος υπάρχει σε αυτή την εγκυμοσύνη ενώ στην πρώτη ήμουν παντελώς αναίσθητη κ αισιόδοξη ..προς στιγμήν όλα πάνε καλά...αύριο έχω γιατρό...έχετε προγραμματίσει β επιπέδου?

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και με το καλό και αυτό που έρχεται. Κι εγώ κοριτσάκι περιμένω, πρώτα ο Θεός. Το πρώτο μου. Είμαι στην 21η εβδομάδα κύησης. Έχω κλείσει β' επιπέδου στις 08/01. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2018 at 3:07 ΜΜ, ο/η katrinaki είπε:

 

Όλα καλά πάμε και από εμάς! Κάναμε και τη β επιπέδου και,αν και μας παιδεψε η μικρή που δεν έλεγε να ξυπνήσει με τίποτα( ούτε η σοκολατόπιτα δεν την επιανε- ίσως είναι του Αλμυρού χαχαχα) όλα πολύ καλά! Από κιλά δεν ξέρω πως πάω γιατί δεν έχω τη δική μου ζυγαριά (και από ζυγαριά σε ζυγαριά διαφέρει) πλέον νιώθω κινήσεις αλλά διακριτικά... Κοιμάται του καλού καιρού!!! Χαχαχα. Και Παρασκευή έχουμε ραντεβού στον γιατρό για να μας δούμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλες! Οι πρωτομάστορες φαντάζομαι πόση αγωνία έχετε να αγκαλιάσετε το μωράκι σας ..κι εγώ έχω αλλά να σας πω την αλήθεια αυτή τη φορά απολαμβάνω περισσότερο την εγκυμοσύνη γιατί περνάει γρήγορα με τους ρυθμούς μου...δουλειά κ μια ζουζούνα στο σπίτι όσο να πεις περνάει νεράκι ο χρόνος....ανυπομονώ να τελειώσει η εβδομάδα να μείνω σπίτι 15 μέρες με το κορίτσι μου....με το καλό οι β επιπέδου σας κορίτσια ..εγώ σήμερα είχα γυναικολόγο κ θα βλέπαμε ποτέ θ έβαζα κ την εξέταση αλλά ακυρωσαμε λόγω γέννας κ θα τον δω Παρασκευή.... @AlKate συγχαρητήρια! Μπράβο που όλα πήγαν καλά κ χαλάλι η καθυστέρηση...κι εγώ στην πρώτη κόρη μου έμεινα στο ιατρείο της εμβρυολογου για 3 ώρες....το θέμα κιλά δεν το θίγω γιατί πονάει...πήρα ήδη 7-8 κ παλεύω να χαλαρώσω ...στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τερματίσει με 35 κιλά...τώρα ελπίζω ότι θα πάρω λιγότερα γιατί αν κ τα έχασα μέρα τη γέννα (μέσα σε 2 χρόνια φυσικά) δεν σας κρύβω ότι δυσκολευτηκα....επιπλέον ο θηλασμός σε μένα δεν λειτούργησε καθόλου  όπως συνήθως αναφέρουν άλλες μανουλες...τους 13 μήνες που θήλασα πεινούσα κι έτρωγα ακόμη περισσότερο από ότι στην εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2018 at 9:39 ΠΜ, ο/η dimitra2222 είπε:

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα κορίτσια! Μόλις βρήκα το θέμα σας κ είπα να έρθω στην παρέα σας! Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά θα τα καταφέρω τις επόμενες μέρες! Είμαι 32 ετών κ έχω ένα κοριτσάκι 3.5...εχω Πητ 27/5 κι από ότι όλα δείχνουν η κόρη μου θα αποκτήσει αδερφούλα...είχα μια παλινδρόμη περισυ τα Χριστούγεννα κ ένα άγχος υπάρχει σε αυτή την εγκυμοσύνη ενώ στην πρώτη ήμουν παντελώς αναίσθητη κ αισιόδοξη ..προς στιγμήν όλα πάνε καλά...αύριο έχω γιατρό...έχετε προγραμματίσει β επιπέδου?

καλώς ήρθες! Με το καλό το μπεμπάκι σου!! Εγώ έχω ΠΗΤ 14/05 και β επιπέδου 08/01! Πριν λίγες εβδομάδες ανησυχούσα που δε το ένιωθα ..και τώρα ανησυχώ επειδή νομίζω παραείναι υπερκινητικό χαχαχα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2018 at 4:04 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε;;; Σήμερα είδαμε το μικρό μας μετά από 1 μήνα αναμονής. Δόξα τω Θεώ όλα καλά. Μεγαλώνει μια χαρά.

Το μόνο κακό είναι ότι έχει πέσει ο αιματοκρίτης μου και η αιμοσφαιρίνη μου και ο γιατρός μου έδωσε να παίρνω 2 φορές σίδηρο τη μέρα. Και το νέο συμπλήρωμα είναι το ασβέστιο που μέχρι τώρα δεν έπαιρνα. Εκεί που δεν παίρναμε τίποτα, έχουμε βρεθεί να σκεφτόμαστε ποτέ πήραμε το προηγούμενο χάπι για να δούμε πότε θα πάρουμε το επόμενο... Χαχαχα!! 

Τι θα κάνω με 2 φακελάκια σιδήρου όταν δεν μπορώ ούτε το 1;; Υπομονή... Άλλοι 4μιση μήνες έμειναν περίπου. Είμαι σχεδόν στη μέση. Α! Και μην ξεχάσω βεβαίως να σας πω ότι οι εμετοί μου αν και έχουν μειωθεί πάρα πολύ, καλά κρατούν ακόμα. Και η δυσφορία στο στομάχι μου.

Εσείς;;; Έχετε κλείσει β' επιπέδου;;

Τωρα πηρα και τις εξετασεις μου...επεσε κ αλλο ο αιματοκριτης 33,8 και 11,2 αιμοσφαιρινη οποτε και εμενα στανταρ θα μου αυξησει το σιδηρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Τωρα πηρα και τις εξετασεις μου...επεσε κ αλλο ο αιματοκριτης 33,8 και 11,2 αιμοσφαιρινη οποτε και εμενα στανταρ θα μου αυξησει το σιδηρο....

Μην ανησυχείς. Θα σου δώσει περισσότερη ποσότητα και θα ανέβει γρήγορα. Μάλλον τραβάνε πολύ σίδηρο τα μωράκια μας. Εγώ κάνω ο, τι μπορώ με τη διατροφή μου και παίρνω και 2 φορές τη μέρα. Πιστεύω πως στις επόμενες εξετάσεις θα είμαι πολύ καλύτερα. 

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα κορίτσια που μου συμβαίνει το εξής: έχει γίνει η κοιλιά μου τούμπανο!! Μιλάμε σα να πήρα 10 πόντους από χθές. Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αν είναι το μωρό ή αν έχω πρηστεί από κάτι άλλο πάντως νιώθω ότι θα σκάσω. Το στομάχι μου έχει ανέβει πιο ψηλά απ' ότι ήταν και είναι σκληρό σκληρό σα να το έχω φουσκώσει με τρόμπα. Σα να έχω φάει μια μπάλα μπάσκετ (όχι μπαλόνι). Αφού δυσκολεύομαι στην αναπνοή. Έχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;;; Είναι δυνατόν να μεγάλωσε το μωρό τόσο πολύ σε μια μέρα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2018 at 9:39 ΠΜ, ο/η dimitra2222 είπε:

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα κορίτσια! Μόλις βρήκα το θέμα σας κ είπα να έρθω στην παρέα σας! Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά θα τα καταφέρω τις επόμενες μέρες! Είμαι 32 ετών κ έχω ένα κοριτσάκι 3.5...εχω Πητ 27/5 κι από ότι όλα δείχνουν η κόρη μου θα αποκτήσει αδερφούλα...είχα μια παλινδρόμη περισυ τα Χριστούγεννα κ ένα άγχος υπάρχει σε αυτή την εγκυμοσύνη ενώ στην πρώτη ήμουν παντελώς αναίσθητη κ αισιόδοξη ..προς στιγμήν όλα πάνε καλά...αύριο έχω γιατρό...έχετε προγραμματίσει β επιπέδου?

καλως ήρθες και με το καλο το μωρακι σου!!!εγω ειμαι 26 Μαΐου! !δεν την εχω προγραμματισει γιατι θα μου την κανει ο γιατρός μου οποτε λογικα αυριο που θα παω να δουμε και το μωρακι μας θα μας πει για την επόμενη επίσκεψη που θα ειναι η β επιπεδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2018 at 11:50 ΜΜ, ο/η AlKate είπε:

Όλα καλά πάμε και από εμάς! Κάναμε και τη β επιπέδου και,αν και μας παιδεψε η μικρή που δεν έλεγε να ξυπνήσει με τίποτα( ούτε η σοκολατόπιτα δεν την επιανε- ίσως είναι του Αλμυρού χαχαχα) όλα πολύ καλά! Από κιλά δεν ξέρω πως πάω γιατί δεν έχω τη δική μου ζυγαριά (και από ζυγαριά σε ζυγαριά διαφέρει) πλέον νιώθω κινήσεις αλλά διακριτικά... Κοιμάται του καλού καιρού!!! Χαχαχα. Και Παρασκευή έχουμε ραντεβού στον γιατρό για να μας δούμε :)

μπαρβο πολυ χαιρομαι που ολα πάνε καλα!!!αντε μια μια να γράφουμε οτι τελειώσε και η β επιπέδου! !εγω την προηγούμενη φορα εφαγα μια ολοκληρη σοκολάτα και δεν αλλαξε τίποτα! Γενικά δεν θελω και ιδιαίτερα γλυκα ενω πριν ετρωγα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Τωρα πηρα και τις εξετασεις μου...επεσε κ αλλο ο αιματοκριτης 33,8 και 11,2 αιμοσφαιρινη οποτε και εμενα στανταρ θα μου αυξησει το σιδηρο....

μην σε αγχώνει ειναι λογικο να πέφτει το δεύτερο τρίμηνο! εγω δεν μπορω να παρω δυο δυστυχως με πειραζει πολύ οποτε παλευω με τον ενα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Μην ανησυχείς. Θα σου δώσει περισσότερη ποσότητα και θα ανέβει γρήγορα. Μάλλον τραβάνε πολύ σίδηρο τα μωράκια μας. Εγώ κάνω ο, τι μπορώ με τη διατροφή μου και παίρνω και 2 φορές τη μέρα. Πιστεύω πως στις επόμενες εξετάσεις θα είμαι πολύ καλύτερα. 

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα κορίτσια που μου συμβαίνει το εξής: έχει γίνει η κοιλιά μου τούμπανο!! Μιλάμε σα να πήρα 10 πόντους από χθές. Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αν είναι το μωρό ή αν έχω πρηστεί από κάτι άλλο πάντως νιώθω ότι θα σκάσω. Το στομάχι μου έχει ανέβει πιο ψηλά απ' ότι ήταν και είναι σκληρό σκληρό σα να το έχω φουσκώσει με τρόμπα. Σα να έχω φάει μια μπάλα μπάσκετ (όχι μπαλόνι). Αφού δυσκολεύομαι στην αναπνοή. Έχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;;; Είναι δυνατόν να μεγάλωσε το μωρό τόσο πολύ σε μια μέρα;; 

σοβαρα;;ωραια αλλαγη!!εμενα ακομα δεν φαίνεται τιποτα!!απο εμετούς καλα κραταμε βεβαια!!!εχουν μειωθει ομως ευτυχώς. .εχω τρομερες καουρες πολλες φορες και λεω μετα τι θα γίνει;;;;;εμενα το στομαχι μου γίνεται πετρα οταν δεν ειμαι καλα αλλα εσυ εισαι και κάποιες εβδομάδες παρα πανω απο εμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

μπαρβο πολυ χαιρομαι που ολα πάνε καλα!!!αντε μια μια να γράφουμε οτι τελειώσε και η β επιπέδου! !εγω την προηγούμενη φορα εφαγα μια ολοκληρη σοκολάτα και δεν αλλαξε τίποτα! Γενικά δεν θελω και ιδιαίτερα γλυκα ενω πριν ετρωγα !!

Αλλάζουν τα γούστα .. έπιασε σε εσένα η σοκολάτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η AlKate είπε:

Αλλάζουν τα γούστα .. έπιασε σε εσένα η σοκολάτα;

καθολου σαν να μην εφαγα ηταν!!στην αυχενική ειχα φαει μια σοκοφρετα πριν μπουμε και εκανε σαν παλαβό!αυριο εχουμε επίσκεψη και μου λεει ο άντρας μου σοκοφρετα μαξι θα παρουμε η σοκολατα δεν πιάνει! !χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης κορίτσια μπορει να μην  ειμαι τελειος καλα αλλα εχω αρχισει και τρωω αυγα και πιτσα που μεχρι πριν λιγες μερες ουτε να τα δω δεν ηθελα!με εχει πιασει και το αγχος να ειναι ολα καλα αύριο...

αααα δεν ξερω αν ειμαι η μονη αλλα εχω τρομερες αϋπνίες! !καλα υπάρχουν και φορες οπως χθες που κοιμηθηκα 4 η ωρα απο τις καουρες και τις ενοχλήσεις στο στομαχι..

και το μωρακι μου ακομα δεν το καταλαβαίνω  περα απο τη φορά που νομιζα πως ηταν κατι εχει περασει μια βδομαδα και δε  εχω καταλαβει κατι...??

Επεξεργάστηκε από stasa199
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...