Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η RaniaMln είπε:

Εδώ πηγα για ψωνια προχθες σουπερ μαρκετ κ ξεχασα το πιν της καρτας κ αναγκαστηκε η κοπελα στο ταμειο να περναει κάθε 25 ευρω για να περναει ανεπαφη η καρτα.Αχ θεε μου.Ας μην σας πω τι ουρα δημιουργησα και πως με κοιτουσαν ολοι...Τι να κανουμε ρε κορίτσια?

Είσαι φίλη μου!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@irened91 και γω αύριο έχω ραντεβού 37+1 θα είμαι κ από δω κ έπειτα θα πηγαίνω κάθε βδομάδα. Οπότε μια χαρά είσαι. Δ είχες κάτι ανησυχητικό οπότε όλα καλά.

@Valfrag μοναδικές οι πρώτες στιγμές. Κ εγώ έτσι έκλαιγα όταν Μ την έβαλαν πάνω μου.. είχα ταλαιπωρηθεί κ πολλές ώρες κ ξέσπασα εντελώς. Για τ θηλασμό δοκίμασε ψευδοθηλες βοηθάνε παρά πολύ. Εμένα δηλαδή π η μικρή Μ ήταν 2.5 κιλά μας βοήθησαν πολύ κ θήλαζα αποκλειστικά. Καλά κάνεις κ δίνεις ξένο να δυναμώσει να μπορεί να θηλάζει πιο εύκολα. Πολύ χαίρομαι π δ έκανες ολική κ έζησες τη γέννα σου.

@Narcissa οι κλινικες δ μένουν ποτέ χωρίς προσωπικό. Δ αρκεί να είμαστε εμείς έτοιμες για τα μωρά αλλά κ τα μωρά να έρθουν στον κόσμο. Με την έννοια να έχουν εμπεδωθεί κιόλας κ όχι απλά να ξεκινήσει ο τοκετος για να μπορέσουν να βγουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@irened91 και γω αύριο έχω ραντεβού 37+1 θα είμαι κ από δω κ έπειτα θα πηγαίνω κάθε βδομάδα. Οπότε μια χαρά είσαι. Δ είχες κάτι ανησυχητικό οπότε όλα καλά.

@Valfrag μοναδικές οι πρώτες στιγμές. Κ εγώ έτσι έκλαιγα όταν Μ την έβαλαν πάνω μου.. είχα ταλαιπωρηθεί κ πολλές ώρες κ ξέσπασα εντελώς. Για τ θηλασμό δοκίμασε ψευδοθηλες βοηθάνε παρά πολύ. Εμένα δηλαδή π η μικρή Μ ήταν 2.5 κιλά μας βοήθησαν πολύ κ θήλαζα αποκλειστικά. Καλά κάνεις κ δίνεις ξένο να δυναμώσει να μπορεί να θηλάζει πιο εύκολα. Πολύ χαίρομαι π δ έκανες ολική κ έζησες τη γέννα σου.

@Narcissa οι κλινικες δ μένουν ποτέ χωρίς προσωπικό. Δ αρκεί να είμαστε εμείς έτοιμες για τα μωρά αλλά κ τα μωρά να έρθουν στον κόσμο. Με την έννοια να έχουν εμπεδωθεί κιόλας κ όχι απλά να ξεκινήσει ο τοκετος για να μπορέσουν να βγουν. 

Να σε ρωτησω.Οι ψευδοθηλες σε βολεψαν?Δεν ειχες καποιο θεμα με το θηλασμο ετσι?Γιατι εγω δεν θηλασα πολύ λογω του ότι δεν ημουν ενημερωμενη δεν ηξερα σαν πρωταρα κ δεν το προσπαθησα πολύ.Οι θηλες μου ειχαν γεμισει πληγες.Τωρα θελω να το  προσπαθήσω πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofi90 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!Με το καλό να έρθει και το δεύτερο μωράκι ?Εμείς πήγαμε σήμερα στον γιατρό 35 εβδομάδων και 2580 η μικρή..Μου μέτρησε και τον τράχηλο 3,1..Αργούμε μου είπε ακόμα για τοκετό..Απλά πλέον θα πηγαίνω κάθε βδομάδα..Εκτός απροόπτου βέβαια ?

Μια χαρά και το δικό σου μωράκι!! Εεεεεε.. λογικό δεν είναι να έχεις ακόμα; Αν όλα πηγαίνουν καλά, τα μωράκια θέλουν λίγο χρόνο να βγουν. Να εμπεδωθούν. Θα περιμένουμε λοιπόν. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!Με το καλό να έρθει και το δεύτερο μωράκι ?Εμείς πήγαμε σήμερα στον γιατρό 35 εβδομάδων και 2580 η μικρή..Μου μέτρησε και τον τράχηλο 3,1..Αργούμε μου είπε ακόμα για τοκετό..Απλά πλέον θα πηγαίνω κάθε βδομάδα..Εκτός απροόπτου βέβαια ?

Αχ μωρέ τι ωραία μεγαλώσατε!! Εντάξει μην αγχώνεσαι έχετε ακόμα εβδομάδες μπροστά σας!! Εμένα όπως είπαν και τα κορίτσια κάθε βδομάδα θα με βλέπει από αύριο που μπαίνω στην 37η!! Όλα καλά θα πάνε!! 

Έχετε δίκιο κορίτσια αφού δεν είχα και κάτι δεν υπήρχε λόγος να με βλέπει πιο μπροστά. Αφού κι εσείς ξεκινάτε στις 37 εβδομάδες όπως κι εγώ τα εβδομαδιαία ραντεβού τότε όλα καλά!! ??

@RaniaMln Αχχαχααχα αυτό με τη μνήμη δεν το συζητώ. Νιώθω πως εχω χαζεψει ξεχνάω και το παραμικρό!! Είναι απίστευτο μιλάμε έτσι; Τουλάχιστον νιώθω μια ανακούφιση που δεν είμαι η μόνη αλλιώς θα είχα αρχίσει Ν ανησυχώ!! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln Ναι βολεψαν παρά πολυ. Μου τις έδωσαν οι μαιες μέσα στην κλινική να φανταστείς. Βοήθησαν ποκυ τη μικρη να πιάσει πιο ευκολα γτ ήταν μικεη Κ τ στήθος μ όταν κατέβηκε τ γάλα τούμπανο. Γέννησα, ξεκινήσαμε θηλασμο έπιασε μια χαρα τ μωρο, 3 μερες με τ πρωρο γάλα είμασταν κομπλέ. Την 3η μέρα π κατέβηκε τ γάλα κ πρηστηκε τ στήθος μ δυσκολεύτηκε η καημένη. Μου έδωσαν ψευδοθηλες μέσα στην κλινική. Είχα ένα άγχος μην καλό μάθει άλλα σε 3 μέρες π υποχώρησε τ πρήξιμο τις κόψαμε κ έπιανε πλέον μόνη της μια χαρα. Θηλασε αποκλειστικά 8 μηνες. Μετά αποθηλασα από επιλογή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παρακαλαω να περασει ο καιρος κορίτσια γιατι εχω κ την μικρη που θελει παιχνίδια κ τρεξιμο κ δεν μπορω να κανω τιποτα.Βοηθεια δεν εχω από κανεναν καθως η μαμα μου είναι αθηνα κ δουλευει κ η πεθερα μου ουτε καν ασχολείται!Ευτυχως εχω τον αντρα μου που βοηθαει οσο μπορει μετα τη δουλεια αλλα τον λυπάμαι ερχεται κ κουρασμένος.Σαυτη την εγκυμοσυνη με πιασανε πονοι στα κοκκαλα κ στη μεση κ δεν μπορω να κουνηθώ ουτε καν να περπατησω….Αφήστε τα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag μου, καλά έκανες και επέμενες για επισκληριδιο! Σίγουρα είναι πολύ συγκινητική στιγμή η πρώτη επαφή με το μωρό!!! Είμαι σίγουρη πως κι εγώ δεν θα μπορώ να σταματήσω να κλαίω... 

@RaniaMln μα μπύρα;;; Είδος πρώτης ανάγκης... Χαχαχα!!! ??? Πάντως εμένα μου έχουν στείλει ακόμα δειγματακια από το babyspace... Όσο για τη μνήμη;;; Δεν το συζητώ... Μεγάλη ιστορία..  χαχαχαχα

@irened91 μια χαρά είναι τα ραντεβού σου!!! Κι εμένα με είχε δει στις 36 και μετά στις 38. Nst έκανα πρώτη φορά σήμερα και τρίτη είναι να γεννήσω... Οπότε μια χαρά είναι! Ίσα ίσα που θεωρώ καλό να σε βλέπει πιο αραιά ο γιατρός. Εάν έβλεπε κάτι που τον προβλημάτιζε τότε υποθέτω θα σε έβλεπε πιο συχνά.

@Sofi90 μεγαλώσατε κι εσείς!!! Τι ωραία!!! Όντως έχεις μέλλον ακόμα!!! Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου όσο διαρκεί. Από τη Δευτέρα που μου είπε ο γιατρός ότι θα πάμε καισαρική χαϊδεύω συνέχεια την κοιλίτσα μου και σκέφτομαι ότι θα μου λείψει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η RaniaMln είπε:

Εγω παρακαλαω να περασει ο καιρος κορίτσια γιατι εχω κ την μικρη που θελει παιχνίδια κ τρεξιμο κ δεν μπορω να κανω τιποτα.Βοηθεια δεν εχω από κανεναν καθως η μαμα μου είναι αθηνα κ δουλευει κ η πεθερα μου ουτε καν ασχολείται!Ευτυχως εχω τον αντρα μου που βοηθαει οσο μπορει μετα τη δουλεια αλλα τον λυπάμαι ερχεται κ κουρασμένος.Σαυτη την εγκυμοσυνη με πιασανε πονοι στα κοκκαλα κ στη μεση κ δεν μπορω να κουνηθώ ουτε καν να περπατησω….Αφήστε τα...

Ωχ δύσκολο πράγμα όταν δεν έχεις βοήθεια... Σίγουρα για τον άντρα σου θα στεναχωριέσαι αλλά και τι να κάνεις; Δε θα ζορίζεσαι εσύ καλή μου, είναι και όσο να πεις πιο ανθεκτικοί από μας οι άντρες οπότε κάπως τα βολεύει και σε βοηθάει. Εγώ για το μόνο που στεναχωριέμαι λιγάκι κι αγχώνομαι είναι που δεν πληρώνουν τον άντρα μου στη δουλειά. Έχει πόσους μήνες που είμαστε στο περίμενε κι αν δεν είχα τους δικούς μου δεν ξερω κι εγώ τι θα κάναμε. Και πλησιάζει κι η γέννα άλλο μεγάλο έξοδο κι αυτό και να δούμε τι θα κάνουμε πια. ??????

Ναι μια χαρά είναι τα ραντεβου μου τελικά τζάμπα αγχωθηκα!! ?? @Madi85

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Ωχ δύσκολο πράγμα όταν δεν έχεις βοήθεια... Σίγουρα για τον άντρα σου θα στεναχωριέσαι αλλά και τι να κάνεις; Δε θα ζορίζεσαι εσύ καλή μου, είναι και όσο να πεις πιο ανθεκτικοί από μας οι άντρες οπότε κάπως τα βολεύει και σε βοηθάει. Εγώ για το μόνο που στεναχωριέμαι λιγάκι κι αγχώνομαι είναι που δεν πληρώνουν τον άντρα μου στη δουλειά. Έχει πόσους μήνες που είμαστε στο περίμενε κι αν δεν είχα τους δικούς μου δεν ξερω κι εγώ τι θα κάναμε. Και πλησιάζει κι η γέννα άλλο μεγάλο έξοδο κι αυτό και να δούμε τι θα κάνουμε πια. ??????

Ναι μια χαρά είναι τα ραντεβου μου τελικά τζάμπα αγχωθηκα!! ?? @Madi85

Σε καταλαβαίνω απολυτα.Δυστυχως ετσι όπως είναι τα πραγματα είναι πολύ δυσκολα.Οντως ο τοκετος είναι εξοδο μεγαλο.Εμενα ο γιατρος μου είναι στο αλεξανδρας κ ευτυχως γλιτωνω τα εξοδα διαμονης.Στην μικρη μου παντως όλα ηταν μια χαρα κ δεν δωσαμε κανα τρελο ποσο.Πληρωσαμε δωματιο επισκληριδιο κ ότι δωσαμε στον γιατρο καθως δεν ηθελε στην αρχη τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln πόσο είναι η μεγάλη σου; σε καταλαβαίνω κ από ρη μια λέω να γεννησω να ηρεμησει τ σώμα μ από την αλλη σκέφτομαι τ μετά με 2 μωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η RaniaMln είπε:

Σε καταλαβαίνω απολυτα.Δυστυχως ετσι όπως είναι τα πραγματα είναι πολύ δυσκολα.Οντως ο τοκετος είναι εξοδο μεγαλο.Εμενα ο γιατρος μου είναι στο αλεξανδρας κ ευτυχως γλιτωνω τα εξοδα διαμονης.Στην μικρη μου παντως όλα ηταν μια χαρα κ δεν δωσαμε κανα τρελο ποσο.Πληρωσαμε δωματιο επισκληριδιο κ ότι δωσαμε στον γιατρο καθως δεν ηθελε στην αρχη τιποτα.

Ναι μωρέ μια χαρά είναι έτσι κι εγώ ήθελα να έχω και μια καβαντζα σε δημόσιο αλλά δεν μπορούσα να πηγαίνω κάπου να με παρακολουθούν γιατί δεν είχα αποφασίσει καισαρική οπότε θα αναγκαζόμουν να πάω σ οποίο ήταν εφημερία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@RaniaMln πόσο είναι η μεγάλη σου; σε καταλαβαίνω κ από ρη μια λέω να γεννησω να ηρεμησει τ σώμα μ από την αλλη σκέφτομαι τ μετά με 2 μωρα.

Τον ιουλιο θα κλεισει τα 3.Θα είναι δυσκολα αλλα πιστευω βρίσκεις τους ρυθμους σιγα σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα την τελευται εβδομαδα εχω αρχισει και με πιανω να ξεχναω πράγματακια!!!!!νομιζα οτι εκλεισα το ματι της κουζινας αλλα τελικα ειχα το φαγητο ακομα επανω.....εβαλα δυο φορες αλατι σημερα στο φαγητο...ξεκιναω να ερθω στην κουζινα που εχω ολα τα χαπια για να παρω το μανησιο και γυρναω στο κρεβατι χωρις να το εχω παρει....αφηστε τα!!!χαχαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Καλα την τελευται εβδομαδα εχω αρχισει και με πιανω να ξεχναω πράγματακια!!!!!νομιζα οτι εκλεισα το ματι της κουζινας αλλα τελικα ειχα το φαγητο ακομα επανω.....εβαλα δυο φορες αλατι σημερα στο φαγητο...ξεκιναω να ερθω στην κουζινα που εχω ολα τα χαπια για να παρω το μανησιο και γυρναω στο κρεβατι χωρις να το εχω παρει....αφηστε τα!!!χαχαχαχαχα 

χαχαχαχαχαχαχχα.Ετσι ετσι.Παντως στην κορη μου δεν ημουν ετσι.Ουτε καουρες ειχα γι αυτό βγηκε καραφλη χαχαχαχαχαχα.Τωρα κάθε βραδυ καίγομαι.(Θα βγει με περουκα ο γιος τελικα).Όλα αναποδα!χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλα την τελευται εβδομαδα εχω αρχισει και με πιανω να ξεχναω πράγματακια!!!!!νομιζα οτι εκλεισα το ματι της κουζινας αλλα τελικα ειχα το φαγητο ακομα επανω.....εβαλα δυο φορες αλατι σημερα στο φαγητο...ξεκιναω να ερθω στην κουζινα που εχω ολα τα χαπια για να παρω το μανησιο και γυρναω στο κρεβατι χωρις να το εχω παρει....αφηστε τα!!!χαχαχαχαχα 

Χαχαχαχα έτσι ακριβώς!! Συζητάμε ένα πράγμα και μετά από λίγο μου λένε μα πριν λίγο στο είπα! Αλήθεια λέω; Δεν έχω ιδέα δε θυμάμαι τίποτα!! ?? Για τα χάπια δε ασχολίαστο, ευτυχώς άρχισα να τα θυμάμαι ξανά. ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln εγω μια εχω καουρες μια δεν εχω!δεν ξερω πως θα βγει το μωρο!!!εγω πιστευω δε θα εχει μαλλακια γιατι και ο αντρας μου ηταν ξανθουλης μικρος και εγω!

@irened91 αχ και αυτο μου συμβαινει συχνα!!!!???και τα χαπια ξεχναω!!!

τι να κανουμε!θα το περασουμε και αυτο ελπιζω μετα τη γεννα να επανελθουμε!!!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

 είναι και όσο να πεις πιο ανθεκτικοί από μας οι άντρες

Aλήθεια το πιστέυεις αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Aλήθεια το πιστέυεις αυτό;

Ότι είναι πιο ανθεκτικοί; Εννοείται και το πιστεύω, σωματικά πιο ανθεκτικοί είναι οι άντρες. Η πλειοψηφία τουλάχιστον!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Ότι είναι πιο ανθεκτικοί; Εννοείται και το πιστεύω, σωματικά πιο ανθεκτικοί είναι οι άντρες. Η πλειοψηφία τουλάχιστον!! ??

Εγώ πάλι πιστέυω πως η φύση σοφά απευθύνθηκε στις γυναίκες για την τεκνοποίηση γιατί αλλιώς ο παγκόσμιος πληθυσμός θα είχε εξαφανιστεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ πάλι πιστέυω πως η φύση σοφά απευθύνθηκε στις γυναίκες για την τεκνοποίηση γιατί αλλιώς ο παγκόσμιος πληθυσμός θα είχε εξαφανιστεί. 

Δεν μιλάω για το θέμα της τεκνοποιησης αλίμονο κι αν δεν ήμασταν ικανές να ανταπεξελθουμε σε κάτι που απ' τη φύση μας είμαστε φτιαγμένες να κάνουμε. Βέβαια από κει και πέρα είναι και στον άνθρωπο έτσι; Ο κάθε άντρας είναι διαφορετικός κι η κάθε γυναίκα έχει διαφορετικές εμπειρίες και βιώματα και σύμφωνα με αυτά εκφέρει άποψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ο αντρας μου εχει τρελαθει!!!τι μου ειπε βρε κοριτσια ακουστε!!!!

Ανυπομονω να γυρισεις τη δουλεια και να εχει ρεπο αυτος πχ για να μενει μονος του με την κορη μας και να τηνπροσεχει και να κοιμουνται μαζι στο κρεβατι!!ναι ειναι μπαμπας και κορη χωρις τη μαμα!!!!χαχααχχααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Καλα ο αντρας μου εχει τρελαθει!!!τι μου ειπε βρε κοριτσια ακουστε!!!!

Ανυπομωνει να γυρισω στη δουλεια και να εχει ρεπο αυτος πχ για να μενει μονος του με την κορη μας και να τηνπροσεχει και να κοιμουνται μαζι στο κρεβατι!!ναι ειναι μπαμπας και κορη χωρις τη μαμα!!!!χαχααχχααα

Χαχαχαχα καλέ τι καλόςςςς!! ??? Οι μπαμπάδες με τις κόρες τους νομίζω θα είναι οι πιο τρελαμένοι μιλάμε!! ??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η irened91 είπε:

Χαχαχαχα καλέ τι καλόςςςς!! ??? Οι μπαμπάδες με τις κόρες τους νομίζω θα είναι οι πιο τρελαμένοι μιλάμε!! ??? 

Πραγματικα δεν περιμενα να μου το πει!!!!ηταν πολυ γλυκο!καλα νομιζω δεν θα εχουν μυαλο οι μπαμπαδες!!!χαχαχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...