Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Δυστυχώς, επειδή θα γεννήσω στην εφημερία, δεν έχω γιατρό να ρωτήσω όπως είχα μέχρι πριν λίγο καιρό. Και νιώθω κάπως άσχημα να καλέσω το γιατρό μου, που ξέρεις... δε θα με ξεγεννησει και έχει να με δει και λίγο καιρό.... 

Έχω ραντεβού την Τετάρτη στο νοσοκομείο όμως. Απλά είπα να σας ρωτήσω μήπως νιώθετε κάτι παρόμοιο... :-)

Σε περίπτωση που με τρομάξει πάντως κάτι, θα τρέξω στο νοσοκομείο. Το καλό είναι ότι μένω πολύ κοντά οπότε είμαι και κάπως ήσυχη. 

Καλά, περιμένουμε τα δικά σου νέα πως να πως, ε;;;; Σε λίγο όντως θα μετράμε ώρες και όχι μέρες!! 

Γεια σου!! 

Κ γω εχω κάτι τετοια πονάκια που απο όσο καταλαβαινω ειναι απο το μωρο. Οπως ειπαν κ τα αλλα κοριτσια αν δεν ειναι μεγαλης διαρκειας, ή να δεις κατι στο εσωρουχο κτλ κτλ θεωρω κ γω οτι ειναι φυσιολογικο. Ωστοσο αν δε θες να παρεις τον γιατρο πεταξου απο εκει αφου εισαι διπλα αν ακομα σε απασχολει. Κ γενικα θεωρω οτι πρεπει να εισαι χαλαρη κ να μην κανεις δουλειες. Εμενα αυτο που μου λενε συνεχεια ειναι "να ξεκουραζεσαι" μαλλον κάτι θα ξερουν! 

Φλκ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelmammy μου δε θελω να σε αγχωσω  αλλα θυμαμαι οταν παρακολουθουσαμε τον τραχηλο μου ειχε πει ο γιατρος αν νιωσω πετρωματα στην κοιλια  και σαν μπουκωμα απο κατω να τον παρω τηλεφωνο...βεβαια ημιυν στον εκτο στη φαση που εισαι εσυ μαλλον ειναι κατι φυσιολογικο οποτε πιστευω πως δεν πρεπει να ανησυχεις!ισως πιεζει η μπεμπα σου και ετοιμαζετε σιγα σιγα!!!!! 

@Valfrag περιμενουμε να μαθουμε ποτε με το καλο θα ερθει ο μικρουλης σου!!!το πρωτο μωρακι της παρεας!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Ntory είπε:

Γεια σου!! 

Κ γω εχω κάτι τετοια πονάκια που απο όσο καταλαβαινω ειναι απο το μωρο. Οπως ειπαν κ τα αλλα κοριτσια αν δεν ειναι μεγαλης διαρκειας, ή να δεις κατι στο εσωρουχο κτλ κτλ θεωρω κ γω οτι ειναι φυσιολογικο. Ωστοσο αν δε θες να παρεις τον γιατρο πεταξου απο εκει αφου εισαι διπλα αν ακομα σε απασχολει. Κ γενικα θεωρω οτι πρεπει να εισαι χαλαρη κ να μην κανεις δουλειες. Εμενα αυτο που μου λενε συνεχεια ειναι "να ξεκουραζεσαι" μαλλον κάτι θα ξερουν! 

Φλκ!!

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Πιστεύω κι εγώ ότι 38η εβδομάδα είναι λογικό να έχω διάφορους πόνους. Ξεκουράζομαι πάντως γενικά. Τα περισσότερα πλέον τα κάνει ο άντρας μου, οπότε έχω την άνεση να χαλαρώσω. 

@stasa199 αν με πιάσει κανένας αφόρητος πόνος συνεχόμενος κλπ θα τρέξω στο νοσοκομείο. Προς το παρόν κάνω υπομονή να ξημερώσει και η αυριανή μέρα. Πάντως, τον χθεσινό πόνο από κάτω δεν τον έχω νιώσει σήμερα. Απλά μια πίεση νιώθω. Κάνω και όλες μου τις ασκήσεις που μας έδειξε η μαία στα μαθήματα τοκετού και μπορεί να βοηθάω την κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy αντε υπομονη μεχρι την τεταρτη!!δε νομθζω να χρειαστει να πας στο νοσοκομειο μπορει η μπεμπα σου να κατεβηκε λιγο ακομα η να ετοιμαζετε για τη μεγαλη στιγμη!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σήμερα είχαμε γιατρό. Το αμνιακό είναι πάρα πολύ και ο μπέμπης δεν φαίνεται να μπορεί να κατέβει. Οπότε Τετάρτη πάω στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογραφο και θα κανονίσουμε καισαρική μες το Σ/Κ ή Δευτέρα... Εάν και το περίμενα ότι τελικά θα πήγαινα για καισαρική, στην αρχή στενοχωρήθηκα λιγάκι, αλλά τώρα όλα καλά. Σκέφτομαι τα θετικά. Τώρα που θα ξέρω πότε θα έρθει ο μπεμπακος, θα προετοιμαστώ και καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Κορίτσια μου σήμερα είχαμε γιατρό. Το αμνιακό είναι πάρα πολύ και ο μπέμπης δεν φαίνεται να μπορεί να κατέβει. Οπότε Τετάρτη πάω στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογραφο και θα κανονίσουμε καισαρική μες το Σ/Κ ή Δευτέρα... Εάν και το περίμενα ότι τελικά θα πήγαινα για καισαρική, στην αρχή στενοχωρήθηκα λιγάκι, αλλά τώρα όλα καλά. Σκέφτομαι τα θετικά. Τώρα που θα ξέρω πότε θα έρθει ο μπεμπακος, θα προετοιμαστώ και καλύτερα! 

Σοβαρά;;; Έλα κι εσύ!! Αμέσως μετά την @Valfrag. Θα έχουμε 2 μωράκια στην παρέα μέσα σε ελάχιστες μέρες. Γερό να είναι κορίτσι μου και το δικό σου το μωράκι και πιστεύω ότι οι γιατροί κάνουν ο, τι καλύτερο και για τους 2 σας. 

Μη στεναχωριέσαι με την καισαρική. Σημασία έχει να είστε καλά μαμά και μωρό. 

Σου στέλνουμε κι εσένα όλη μας τη θετική ενέργεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Madi85 είπε:

Κορίτσια μου σήμερα είχαμε γιατρό. Το αμνιακό είναι πάρα πολύ και ο μπέμπης δεν φαίνεται να μπορεί να κατέβει. Οπότε Τετάρτη πάω στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογραφο και θα κανονίσουμε καισαρική μες το Σ/Κ ή Δευτέρα... Εάν και το περίμενα ότι τελικά θα πήγαινα για καισαρική, στην αρχή στενοχωρήθηκα λιγάκι, αλλά τώρα όλα καλά. Σκέφτομαι τα θετικά. Τώρα που θα ξέρω πότε θα έρθει ο μπεμπακος, θα προετοιμαστώ και καλύτερα! 

Με το καλο και το δευτερο μπεμπακι!!!!!!να μη στεναχωριεσαι ολα καλα ειναι!σε ποια εβδομαδα εισαι???

Ξεκινησαν να ερχονται τα μωρακια ρε κοριτσια απιστευτο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy και @stasa199 σας ευχαριστώ πολύ!!! Είμαι 38η εβδομάδα και ο γιατρός λέει να κανονίσουμε από Σάββατο και μετά, ώστε να έχω μπει 39η. Θα ξέρω σίγουρα πότε την Τετάρτη που θα με ξαναδεί. 

 Τελικά θα έχω τον μπεμπακο νωρίτερα απ' ότι περίμενα!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό @Madi85 όλα να πάνε τέλεια! Έτσι είναι, το σημαντικό είναι να είστε καλά εσείς. Δωσε βάση στα θετικά της υπόθεσης όπως είπες, καλύτερο προγραμματισμό κ σύντομα αγκαλιά με το μωρό σας ❤️?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 από βδομάδες είναι μια χαρα ο μπέμπης! Όλα να πάνε καλά! Που θα πάμε Φυσικά!

Πάντως ρε κορίτσια με καισαρικές ξεκιναμε. Τι γίνεται όλες θέματα εχουμε; για να δούμε τι ποσοστό θα φθάσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Madi85 από βδομάδες είναι μια χαρα ο μπέμπης! Όλα να πάνε καλά! Που θα πάμε Φυσικά!

Πάντως ρε κορίτσια με καισαρικές ξεκιναμε. Τι γίνεται όλες θέματα εχουμε; για να δούμε τι ποσοστό θα φθάσουμε.

Ναι, μια χαρά είναι από θέμα εβδομάδων! Ευχαριστώ πολύ για τη θετική ενέργεια! Η αλήθεια είναι πως μέχρι στιγμής αρκετές από εμάς θα μπουν για καισαρική! Εύχομαι τα υπόλοιπα κορίτσια να πάνε φυσιολογικά!!! Όπως και να έχει, γερά παιδάκια να έχουμε όλες και όλα να πάνε καλά για τα μωρά μας και για εμάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλεεε λίγες ώρες έλειψα!! ??

@Madi85 Τι όμορφα νέα είναι αυτά; Και στις εβδομάδες σας μια χαρά είστε. Μωρέ μπράβο με το καλό το μωράκι σας!! Ένα ένα άρχισαν να παίρνουν σειρά πάντως!! Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι!! 

Όπως και να γεννησουμε κορίτσια τι να κάνουμε, εμείς πάντως ξέρουμε πως επιλέξαμε αρχικά τον φυσιολογικό τοκετό, τώρα από κει και πέρα ότι είναι καλύτερο για μας και το μωράκι μας ας γίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 πάνω από ολα να βγούνε καλά μαμά κ.μωρο δ τ συζητω. Είπαμε σε θέματα υγείας καλά π υπάρχει η καισαρική. Όλα.καλα θα πάνε! Με τ καλο να μπεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ποτε δεν ειχα θεμα με το φτ η κτ!!!θεωρω πως και τα 2 ειναι το ιδιο μαηικα γιατι μας κανουν μανουλες!!!!οτι ειναι καλυτερο σε καθε περιπτωση κοριτσια μη το σκεφτεστε!

Επισης να ρωτησω κατι ο 9ος μηνας ειναι 5 εβδομαδες???εγω που ειμαι τωρα δλδ 34 και 2 την κυριακη που θα ειμαι 35 συμπληρωμενες θα μπαινω στο μηνα μου?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Εγω ποτε δεν ειχα θεμα με το φτ η κτ!!!θεωρω πως και τα 2 ειναι το ιδιο μαηικα γιατι μας κανουν μανουλες!!!!οτι ειναι καλυτερο σε καθε περιπτωση κοριτσια μη το σκεφτεστε!

Επισης να ρωτησω κατι ο 9ος μηνας ειναι 5 εβδομαδες???εγω που ειμαι τωρα δλδ 34 και 2 την κυριακη που θα ειμαι 35 συμπληρωμενες θα μπαινω στο μηνα μου?????

Κοίτα εγώ το έχω με την τελευταία ημερομηνία περιοδου, κάθε τότε αλλάζουμε μήνα. Κι εφόσον η ΠΗΤ είναι σε 40 βδομάδες από τότε κάθε 9 του μηνός πχ εγώ ξέρω ότι αλλάζω μήνα. Μπήκα την περασμένη Τρίτη στον 9ο και ήμουν 35 και 5 ημερών. Εβδομάδα ολοκληρώνω κάθε Πέμπτη, οπότε δεν είναι και τζαστ οι εβδομάδες απ' ότι κατάλαβα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 κ γω σαν την @irened91 τα μετράω. Γτ από τις 8 Απριλίου θα έχω ακριβώς ένα μήνα μέχρι την πητ. Απο εκεί κ πέρα τελειομηνο θεωρείται ένα μωρο π κλείνει τις 36 βδομάδες. Απο 36+1 Είσαι στο μήνα σου με την έννοια ότι δ έχει κίνδυνο τ μωρο να μπει θερμοκοιτιδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni και @irened91 με βαση την τερ μετρουσα καθε 19...βεβαια η πητ μου ειναι 26 μαιου...και τωρα το ειδα και επαθα ενα σοκ!λεω δε μπορει!!!!!!στις 26 μαιου θα συμπληρωνω τις 40 εβδ..καπως μπερδευτηκα....???παντως δεν εχω τιποτα ετοιμο!!!χαχαχαχαχαχα και ελεγα θα τα εχω ετοιμα απο τον 7ο!!!!αλλα δεν!!!δεν πειραζει αν χρειαστει θα γινουν !πιστευω εχω μελλον ακομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μια χαρά θα προλάβεις να ετοιμαστείς! Όπως λες, έχεις μέλλον ακόμα... Κι εγώ τα ρούχα του μπέμπη και τη βαλίτσα τα έφτιαξα αφού είχα μπει στο μήνα μου. 

@irened91 χαχαχα!!! Είδες πως αλλάζουν τα πράγματα;;; Την προηγούμενη φορά μου είχε πει ο γιατρός ότι αργούμε ακόμα και χθες τσουπ, σε μια εβδομάδα θα έχουμε τον μπέμπη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Με το καλό να έρθουν τα πρώτα μωράκια ..όπως λένε κ οι μανουλες παραπάνω προέχει η υγεία των μωρών κ η δική μας οπότε τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε στους γιατρούς μας ..νομίζω όλες τους εμπιστευόμαστε αρκετά ώστε να είμαστε σίγουρες ότι κάνουν το καλύτερο δυνατό! Εγώ έχω βαρύνει νομίζω κ δυσκολεύομαι πολύ... Και τη μέρα οι απαραίτητες δουλειές με ζοριζουν αλλά και τη νύχτα ακόμη κ η αλλαγή πλευρού μου φαίνεται βουνό...κι έχω ακόμη 1 μήνα σχεδόν...η κοιλιά είναι τσίτα κ η παραμικρή κίνηση της μπέμπας όχι απλώς φαίνεται αλλά νομίζεις θα πεταχτεί κάτι από εκεί μέσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σας διαβάζω αλλά είχαμε τρεχάματα τις τελευταίες μέρες με τον σκυλάκο μας, ευτυχώς είναι όλα καλά. Εξακολουθεί όμως να είναι νευρικός και γκρινιάρης και πολύ φοβάμαι ότι είναι λόγω της επικείμενης άφιξης του μπέμπη. Αλήθεια όσες έχετε ζωάκια, παρατηρήσατε κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά τους; 

@Valfrag και @Madi85 με το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας!! Αναμένουμε τις όμορφες εμπειρίες σας!

Εμείς πήγαμε χτες για καρδιοτοκογράφημα, όλα είναι καλά με το μωρό μας! Πάλι κατέγραψε πολλές συσπάσεις και μάλιστα συχνές και έντονες και πάλι δεν τις καταλάβαινα. Μετά πήγαμε στη γιατρό, ο μπέμπης μας έχει οριακά ξεπεράσει τα 3 κιλά και όλα είναι μια χαρά! Η θέση του όμως δεν έχει αλλάξει, εξακολουθεί να φαίνεται ότι θέλει μια με δυο εβδομάδες για να έρθει. Ενώ φοβόμασταν για προωρότητα, τώρα δε λέει να ξεκουνήσει ? Εγώ θα ήθελα να έρθει αυτή την εβδομάδα γιατί μετά φοβάμαι και μη μεγαλώσει πολύ γιατί γενικά είμαι αρκετά μικροκαμωμένη και με προβληματίζει και το Πάσχα. Νομίζω ότι όλα θα υπολειτουργούν κατά κάποιο τρόπο. Οπότε έχω αρχίσει τις βόλτες, τις σκάλες, σήμερα θα ξεκινήσω και το καστορέλαιο που μου συνέστησε η μαία, χτες πήγαμε και για μεξικάνικο, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω! Το σεξ το αποκλείω, και σε 'μένα και στον άντρα μου φαίνεται ανατριχιαστικό σε αυτή τη φάση ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa  τον ρωτησα τον γιατρο μου αν βοηθαμε να ερθει τοκετος με περπατημα ή οτιδηποτε αλλο και μου ειπε πως  αυτο θα ερθει οποτε θελει ανεξαρτητα με το τι κανουμε εμεις. Το περπατημα και οτιδηποτε αλλο λεει κανουμε βοηθαει απλα στη φυσικη κατασταση της εγκυου που ειναι καλο ως προετοιμασια για τοκετο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

@Narcissa εμενα μου ειχε πει ο γιατρος στο τελος περπατημα γιατο βοηθαει το μωρακι να κατεβει και σεξ γιατι το σπερμα εχει οκυτωκινη που προκαλει συσπασεις!κανε οτι μπορεις εσυ μοα φιλη μου για να γεννησει σηκωνε ψωνια και περπατουσε παρα πολυ 2 ωρες τη μερα συνεχομενα!τωρα δεν ξερω τι απο ολα βοηθαει...παντως αν γεννησεις σε ιδιωτικο μαιευτηριο δεν εχεις φοβο για το πασχα....εκτος και αν φοβασαι για το γιατρο σου...αλλα δε νομιζω αυτοι ειναι μαθημενοι να μην εχουν γιορτες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Εγώ τ αντίθετο με σένα της λέω κάτσε μωρο μ μέσα να κάνουμε Πάσχα! Μετά έλα όποτε θες. Οι σκάλες βοηθάνε επίσης. Αλλά μη βιάζεσαι αν έχεις κανα 2 βδομάδες ακόμη. Θα ρθει όταν ειναι να ρθει. Δ θα πάρει πολύ βάρος τώρα μην αγχώνεσαι. Κ οι υπέρηχοι έχουν αποκλίσεις να ξερεις.

@stasa199 πλύνε τα πράγματα ρ μωρου να τα έχεις έτοιμα κ στο τέλος κάνεις βαλίτσα. Εγώ σκέψου προχθές την ρκανα 37η βδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου είπε περπάτημα πιο εντατικό απ' την 38η εβδομάδα και μετά. @stasa199 Οντως μην αγχώνεσαι θα την κάνεις τη βαλίτσα κι εγώ σήμερα πήρα σερβιέτες να φανταστείς και μου έμεινε να αγοράσω αντισηπτικο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!

@Narcissa δεν ξέρω εάν σχετίζεται, αλλά στα σεμινάρια ανώδυνου τοκετού που έκανα μας είχε πει η μαία ότι όταν θα βγαίνουμε να περπατάμε να έχουμε κάποιον μαζί γιατί κυκλοφορούν σκυλιά τα οποία, κυρίως εάν είναι στειρωμένα, αντιλαμβάνονται τις εμβρυϊκες κινήσεις και αγριευουν. Η ίδια μάλιστα είχε δεχτεί επίθεση από σκύλο. Όσο για τα υπόλοιπα, οι μαίες λένε ότι το περπάτημα, οι σκάλες, κλπ βοηθούν το μωρό να κατέβει. Τώρα εάν ισχύει, δεν ξέρω να σου πω σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...