Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Τέλειο ! Πως το έκανες; 

Πηγα στο site lilypie, εφτιαξα το ticket οπως το ηθελα. Μετα σου δινει ενα link. Ερχεσαι στο φορουμ στις ρυθμισεις του λογαριασμου σου και το κανεις επικολληση εκει που λεει υπογραφη. Επρεπε να πατησω και προεπισκοπηση σαν τελευταιο βημα αλλιως δεν το εμφανιζε σωστα και το εδειχνε μονο σαν λινκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα @stasa199 !! Όντως δεν λέει να φτιάξει φέτος . Λίγο βγαίνει ο ήλιος κι αμέσως φτιάχνει η διάθεσή ! Πως τα πάτε γενικά ?? Εγώ βαριέμαι λιγάκι περιμένω και μια φίλη να μου φέρει 2-3 βιβλία να έχω να διαβάζω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Άστατος καιρός ναι, αλλά έτσι είναι η άνοιξη, μεταβατική περίοδος με σκαμπανεβάσματα!! ? Μια βαρεμάρα με διακατέχει αυτές τις μέρες για να πω την αλήθεια. Πέρασε κι ο καιρός, φτάνει και το Πάσχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 έφτασε ναι, και μου φαινόταν τόσο μακριά !! Ανυπομονώ να έρθει βέβαια γιατί 2 μέρες μετά στις 30 Απρίλη μπαίνω στον 9ο και θα ηρεμήσω πολύ νομίζω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!Χαλια ο καιρος....απο Τριτη ακουσα θα φτιαξει..τουλαχιστον εδω στην Αθηνα..γιατι σε αλλες περιοχες ερχεται παλι επιδεινωση...5 μερες ακομα για μενα...σημερα εστρωσε η μαμα μ το λικνο και τη κουνια του μπεμπη..τακτοποιησε και παμπερς αφρολουτρα κρεμες κτλ..βαλιτσα ετοιμη και αναμενουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι κοριτσια κοιμαμαι πολυ!!!!!αυριο με το καλο θα φυγει και η μαμα μου...θα βρω τη σειρα μου!και εγω περιμενω να περασει ο καιρος να φτιαξει και λιγακι για να πλυνω!πρεπει να ειμαι η μονη που δεν εχω πλυνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos Αντε τι καλά να μπεις στο μήνα σου να ηρεμήσεις κι εσύ!! 

@Valfrag Πωπω σε 5 μέρες ε; Απίστευτο μου φαίνεται!! Όλα καλά να πάνε εύχομαι κορίτσι μου και με το καλό την άλλη εβδομάδα τέτοια μέρα θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά!! ?? 

@stasa199 Άστα από ύπνο άλλο τίποτα!! Κοιμάμαι αργά πολλές φορές και μετά το πρωί ξυπνάω αρκετές φορές για να πάω τουαλέτα, όπως και κατά τη διάρκεια της νύχτας, βλέπω ότι είναι νωρίς και δεν έχω τίποτα να κάνω και κοιμάμαι ξανά! Τις τελευταίες μέρες ξυπνάω μετά τις 10 ή μετά τις 11. Θα τα πλύνεις κι εσύ τα ρουχακια μην αγχώνεσαι. Όλα θα γίνουν! Πόσο καιρό έχετε ακόμα Θύμισέ μου; 

Εγώ πάντως κορίτσια τον τελευταίο μήνα ιδρώνω με το παραμικρό. Ζεσταίνομαι πάρα πολύ, στο σπίτι γυρνάω με κοντομάνικο τις πιο πολλές φορές. Το πιο εκνευριστικό είναι μόλις βγαίνω απ το μπάνιο, μέχρι να ντυθώ έχω γίνει ξανά μούσκεμα στον ιδρώτα. Να μη σχολιάσω για την ώρα που κάνω πιστολάκι. ?? Παρεμπιπτόντως ποιες σερβιέτες πήρατε εσείς βρε κορίτσια; Sani ή Tena? Και στα μεγέθη πως τα βρήκατε; Αυτό μου έμεινε να αγοράσω για τη βαλίτσα και κάποιες πετσέτες να πάρω μαζί μου. Ααα επίσης να σας πω κάποιες συμβουλές που μας τις έδωσε η μαία στο σεμινάριο θηλασμού που μας έκανε προχθές κι αν θέλετε μπορεί να σας βοηθήσει. Μας είπε όσες θέλουμε να ξεκινήσουμε να χρησιμοποιούμε την κρέμα για το στήθος αν έχουμε πάρει, οποίες θέλουν να θηλάσουν, για να ενυδατωσουμε και να γυμνάσουμε τις θηλές μας. Εγώ είχα πάρει της Medela και μου είπε ότι είναι καλή όπως κι αυτή της frezyderm. Βάζουμε λίγη ποσότητα στη θηλή και γύρω γύρω και μετά γυμνάζουμε τη θηλή όπως γυρνάμε το κουμπί για να βρούμε τη συχνότητα στο ραδιόφωνο. Αυτό βοηθάει και τις γυναίκες που δεν έχουν μεγάλη θηλή ώστε να βγει λίγο προς τα έξω και να την πιάνει καλύτερα το μωρό. Αν θέλουμε το κάνουμε πρωί βράδυ ή έστω μία φορά την ημέρα. Επίσης μας είπε ότι οκ οι κρέμες γράφουν πως δε χρειάζεται να αφαιρεθεί πριν το θηλασμό αλλά μας είπε πως την έχει δοκιμάσει η ίδια κι είναι χάλια σα γεύση, φαίνεται ούτως ή άλλως πως είναι σαν κερί, και καλό θα είναι να την καθαρίζουμε πριν βάλουμε το μωρό να θηλάσει. Το χαμομήλι θα μας χρειαστεί αρκετά καθώς είναι φυσικό αντισηπτικο και καθαριστικό, οπότε μ αυτό θα καθαρίζουμε το στήθος μας απ την κρέμα. Εγώ θα πάρω να βράσω, θα το βάλω σ ένα μεγάλο μπουκάλι νερού για να έχω και στην κλινική μαζί μου γιατί δεν δίνουν πλέον. Και κάθε μέρα μας είπε πως θα μας χρειάζεται. Επίσης θα πρέπει εμείς οι ίδιες να πίνουμε, πέρα απο νερά και χυμούς και τσάι απαραίτητα είτε από χαμομήλι που θα το έχουμε έτοιμο ούτως ή άλλως είτε από άλλα βότανα μία ή δύο φορές τη μέρα. Μας πρότεινε το τσάι μελισσόχορτο γιατί βοηθάει και ηρεμεί εμάς αλλά και το μωρό, να το πίνουμε και μέσω του θηλασμού περνούν οι ευεργετικές του ιδιότητες. Όπως και αν δούμε ότι έχει πρόβλημα με κολικούς, θα πίνουμε ένα ρόφημα με γλυκάνισο και μαραθόσπορο γιατί βοηθάει επίσης να ξεπεραστεί το πρόβλημα.

Συγγνώμη για το σεντόνι ????

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 και εγω τα ιδια με τον υπνο και την τουαλετα!!!!μεχρι 26 μαιου περιμενουμε τη μπεμπα!!!

Ευχαριστουμε και για τις συμβουλες!!!εμενα μου εδωσε η κουμπαρα μου κατι κρεμες που ηταν απο δειγματακια επειδη δε τις χρειαστηκε αλλα δεν εχω βαλει ακομα...ενω μεχρι πριν λιγι καιρο ειχα ευαισθησια στο στηθος πλεον δεν με ποναει και δε με ενοχλει καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εμένα η μαία μου είπε να ξεκινήσω να βάζω τη Medela, αφού μπω στην 38η εβδομάδα. Από σήμερα δηλαδή θα ξεκινήσω... Η διαδικασία όπως είπε και η @irened91.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε? 

@Valfrag με το καλό! Πω πω έφτασε ο καιρός!

εμείς είχαμε nst σήμερα και μου είπε πολλή ξεκούραση .. είδε συσπάσεις! Βέβαια με ένα μικρό παιδί στο σπίτι πως να ξεκουραστώ? Αλλά θα προσπαθήσω τουλάχιστον μέχρι να μπω στο μήνα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Με προβληματισατε λίγο. Στα σεμινάρια θηλασμού που έκανα, η μαία μας είπε πως η θηλή δε χρειάζεται καμία προετοιμασία. Να έχουμε βέβαια μια κρεμούλα λανολίνης σε περίπτωση που χρειαστεί αλλά προετοιμασία να μην κάνουμε. Και ειδικά να μην πειράζουμε το στήθος μας όπως σου είπαν @irened91 , αυτο με το να γυμνασεις τη θηλή, γιατί μπορεί εύκολα να προκληθεί τοκετός. Μας είπε ότι όταν πειράζουμε το στήθος μας προκαλούμε συσπάσεις στη μήτρα. Και το έχω διαβάσει και κάπου πιο παλιά αυτό. 

Όσον αφορά το πλύσιμο, ναι με νεράκι ή χαμομήλι. Α!!! Και το άλλο που μάθαμε είναι ότι θέλει τεράστια προσοχή στο τι αφεψηματα θα πίνουμε κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Πολλά προκαλούν διάφορα θεματάκια στο μωρό. Τι να πω;;; Διαφορετικές απόψεις πάνω σε πολύ σοβαρά θέματα που δεν έχουμε και εμπειρία... 

@irened91 όσον αφορά τη ζέστη, είμαι εδώ και πάνω από μήνα όπως εσύ ακριβώς. Ακόμα και έξω θέλω να βγω με κοντό μανίκι και με κυνηγάει ο άντρας μου!!! Χαχαχαχα!! Μέσα στο σπίτι πεθαίνω! Κάνω κι εγώ μπάνιο και μετά είμαι μούσκεμα... Τι να κάνουμε;;; Λίγο έμεινε, ε;;;

Εγώ κορίτσια, τις τελευταίες ημέρες, βαριέμαι πάρα πολύ! Ποτέ δεν έχω βαρεθεί τόσο γιατί πάντα εργαζομουν ή διάβαζα και έτσι γέμιζα και με το παραπάνω τις ώρες μου. Στη φάση που είμαι, δεν μπορώ ούτε ένα βιβλίο εύκολα να διαβάσω γιατί δε βολεύομαι. Ούτε να ράψω μπορώ (που είναι ψυχοθεραπεία για μένα), ούτε πολλές δουλειές στο σπίτι.... Οπότε για πρώτη φορά στη ζωή μου, ανοίγω αυτήν την τηλεόραση και νιώθω ότι έχω χαζεψει κάπως. Χαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια για το θηλασμο ακριβώς όπως τα λεει η @Angelmammy. Δε βάζουμε κρέμες από πριν. Θέλουμε οι θηλές να είναι σκληρές για να μπορούν να τις πιάσουν τα μωράκια. Οι κρέμες αυτές είναι αποκλειστικά για το αν τραυματιστούν από τ θηλασμο. Επίσης ποτέ μα ποτε δ πειράζουμε τις θηλές γτ ακριβώς όπως είπε η κοπέλα μπορεί να προκληθούν συστάσεις. Επίσης για βότανα κ αφεψηματα στο θηλασμο μόνο αε συνεννόηση με τον παιδίατρο. Μόνο αυτός είναι ο πλέον ειδικός να μας πει τι κάνει κ τι οχι για ρ μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diwni είπε:

Κοριτσια για το θηλασμο ακριβώς όπως τα λεει η @Angelmammy. Δε βάζουμε κρέμες από πριν. Θέλουμε οι θηλές να είναι σκληρές για να μπορούν να τις πιάσουν τα μωράκια. Οι κρέμες αυτές είναι αποκλειστικά για το αν τραυματιστούν από τ θηλασμο. Επίσης ποτέ μα ποτε δ πειράζουμε τις θηλές γτ ακριβώς όπως είπε η κοπέλα μπορεί να προκληθούν συστάσεις. Επίσης για βότανα κ αφεψηματα στο θηλασμο μόνο αε συνεννόηση με τον παιδίατρο. Μόνο αυτός είναι ο πλέον ειδικός να μας πει τι κάνει κ τι οχι για ρ μωρο.

Αχ τι ωραία να υπάρχει και κάποια κοπέλα που έχει εμπειρία να μας βοηθήσει!!! Γιατί είναι κάπως περίεργο, για όσες δε γνωρίζουμε, να ακούμε τελείως διαφορετικές απόψεις. Δεν ξέρουμε και εμείς. Εμπιστευόμαστε τους ειδικούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα στο μαιευτηριο που ημουν πριν καμια 10αρια μερες και ρωτουσα διαφορα μου ειπαν να μην βαλω τιποτα στη θηλη πανω για προετοιμασια και να μην τις πειραζω...μονο μετα τη γεννα και σε περιπτωση που υπαρξει τραυματισμος!παρολο που εχω δειγματακια απο κρεμες κτλ δε βαζω τιποτα εννοειται..και επισης μου ειπαν οτι το καλυτερο γιατρικο σε περιπτωση τραυματισμου απτο θηλασμο ειναι το ιδιο γαλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κι απο μενα! Εγω κοριτσια δεν προλαβαινω να βαρεθω! Τρεχω με το μεταπτυχακο να παραδιδω εργασιες τη μια μετα την αλλη.... πολυ πριν την τελικη ημερομηνια παραδοσης τους....να φευγουν απ το κεφαλι μου να μην εχω ως ετοιμογεννη τετοια αγχη! Εχω γινει μηχανημα παραγωγης εργασιων!

Απο ιδρωτα κι εγω μπολικο. Συνηθως ξυπναω το πρωι ιδρωμενη.

@irened91  γελασα με την αλλαγη συχνοτητας ραδιοφωνου.

Εγω κοριτσια που παρακολουθησα και τα ιντερνετικα μαθηματα της nutricia και εκανα κι εδω απο κοντα... ειδα οτι οι δυο μαιες ειχαν σοβαρες αποκλισεις στις αποψεις. Η μια της nutricia ελεγε οτι δε χρειαζεται να  πειραζουμε τη θηλη απο τωρα.... η αλλη ελεγε οτι αμα θελουμε ξερω γω ας φορεσουμε και κοχυλια για να διαμορφωθει το σχημα.... Παντως αυτη της nutricia μου φανηκε πιο ενημερωμενη, πιο συγχρονη και μεσα σε ολα

Και σε αλλα θεματα γενικα υπηρχαν διαφορετικες αποψεις. Τι να πω.. στην τελικη η καθεμια μας ας κρατησει ο,τι της ταιριαζει και θεωρει καλο γι αυτην.

@Valfrag  Νιωθω λες και θα ερθει στον κοσμο ενα δικο μας μωρακι... Ολες μαζι περιμενουμε μαζι σου και λιωνουμε απο μια γλυκια μωρουδιλα που καταφθανει σιγα σιγα!!!  ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Και εμενα στο μαιευτηριο που ημουν πριν καμια 10αρια μερες και ρωτουσα διαφορα μου ειπαν να μην βαλω τιποτα στη θηλη πανω για προετοιμασια και να μην τις πειραζω...μονο μετα τη γεννα και σε περιπτωση που υπαρξει τραυματισμος!παρολο που εχω δειγματακια απο κρεμες κτλ δε βαζω τιποτα εννοειται..και επισης μου ειπαν οτι το καλυτερο γιατρικο σε περιπτωση τραυματισμου απτο θηλασμο ειναι το ιδιο γαλα..

Ναι, και εμάς έτσι μας είπε η μαία. Ότι το γάλα μας είναι η απόλυτη θεραπεία. Γιατί είναι αντισηπτικό και αντιμικροβιακό. 

Όντως, όλες περιμένουμε το μωράκι σου σα δικό μας, όπως λέει και η @vayaki!!! Αχ! Με το καλό Παναγία μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες οι συμβουλές που έδωσε η μαία είναι σύμφωνα με τον Παγκόσμιο οργανισμό υγείας. Δε νομίζω να κάθεται να δίνει συμβουλές για πρόωρο τοκετό ή έστω να το ρισκάρει. Όσον αφορά το τι πίνει και τι τρώει η μαμά κατά τον θηλασμό, όλα επιτρέπονται, τίποτα δεν απαγορεύεται. Το μητρικό γάλα ποτέ δεν έβλαψε κανένα παιδί. Επίσης όλες οι οδηγίες σύμφωνα με τον ΠΟΥ κορίτσια. Οι μαιες πάντα είχαν αντιπαράθεση με τους παιδιάτρους, όπως πολλοί κλάδοι μεταξύ τους. Τώρα από κει και πέρα η κάθε μαμά κρίνει και πράττει ανάλογα. 

Δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις ντε και καλά κρέμα στις θηλές. Δε θα γίνει κάτι αν δε βάλουμε. Απλά είπε ότι αν θέλει κάποια κοπέλα μπορεί να ξεκινήσει, 3 ήμασταν και οι 3 κοντεύουμε στις εβδομάδες, δεν μίλησε σε μεγάλο κοινό. ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καθεμια ας κανει ο,τι νομιζει!!! Οπως και εγω θα ακολουθησω τις συμβουλες του μαιευτηριου και του γιατρου μου ετσι κοριτσια η καθεμια ας ακολουθησει το καλυτερο που νομιζει για τον εαυτο της και το μωρο της!!

Μολις γεννησω κοριτσια θα σας ενημερωσω αναλυτικα πως το περασα!!!!σε λιγο θα μετραω και τις ωρες χαχαχχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η irened91 είπε:

Όλες οι συμβουλές που έδωσε η μαία είναι σύμφωνα με τον Παγκόσμιο οργανισμό υγείας. Δε νομίζω να κάθεται να δίνει συμβουλές για πρόωρο τοκετό ή έστω να το ρισκάρει. Όσον αφορά το τι πίνει και τι τρώει η μαμά κατά τον θηλασμό, όλα επιτρέπονται, τίποτα δεν απαγορεύεται. Το μητρικό γάλα ποτέ δεν έβλαψε κανένα παιδί. Επίσης όλες οι οδηγίες σύμφωνα με τον ΠΟΥ κορίτσια. Οι μαιες πάντα είχαν αντιπαράθεση με τους παιδιάτρους, όπως πολλοί κλάδοι μεταξύ τους. Τώρα από κει και πέρα η κάθε μαμά κρίνει και πράττει ανάλογα. 

Και εμάς σύμφωνα με τον Παγκόσμιο οργανισμό υγείας μας συμβούλεψε... Τι να πω; Βλέπουμε διαφορετικές απόψεις. Σίγουρα η καθεμία απο εμάς θα κάνει ο, τι κρίνει καλύτερο αλλά επειδή εδώ βοηθάμε η μία την άλλη, λέμε τι μαθαίνουμε και από εκεί και πέρα... με λίγο ψάξιμο παραπάνω θα καταλήξουμε νομίζω. 

Ας εμπιστευτούμε το γιατρό μας και τη μαία μας. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/4/2019 at 6:05 ΜΜ, ο/η Valfrag είπε:

Η καθεμια ας κανει ο,τι νομιζει!!! Οπως και εγω θα ακολουθησω τις συμβουλες του μαιευτηριου και του γιατρου μου ετσι κοριτσια η καθεμια ας ακολουθησει το καλυτερο που νομιζει για τον εαυτο της και το μωρο της!!

Μολις γεννησω κοριτσια θα σας ενημερωσω αναλυτικα πως το περασα!!!!σε λιγο θα μετραω και τις ωρες χαχαχχα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς κορίτσια, απ' ότι φαίνεται οι απόψεις διίστανται σε όλους τους τομείς. Οπότε η καθεμία ακολουθεί τις οδηγίες του γιατρού και της μαιας της. Ε και δε νομίζω κάποιος απ αυτούς να θέλει το κακό είτε του μωρού είτε το δικό μας. Εγώ είπα να τα μοιραστώ γιατί όπως κι οι υπόλοιπες τα άκουσα από ειδικό, δεν τα έβγαλα απ' το μυαλό μου, γιατί απ ότι θυμάμαι δεν έχουν όλες οι κοπέλες μαία ή δεν έτυχε να παρακολουθήσουν κάποιο σεμινάριο. Τελοσπαντων ας πάνε όλα καλά με όλες τις εγκυμοσύνες μας να έρθουν με το καλό τα μωράκια μας και τ άλλα έρχονται!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο ειναι να τα λεμε ολα και να τα ακουμε ολα!πως θα αλλιως θα μαθουμε???θα περιμενουμε και τις μανουλες να μας ενημερωσουν!!!!εγω δεν το πολυ πειραζω το στηθος μου γιατι νομιζω αν το πειραξω θα αρχισει να τρεχει!οποτε το αφηνω ησυχο!!!???καποια απο αυτα που εχετε πει τα εχω ακουσει απο φιλες...θα δουμε πως θα παει και στην πραξη!!!μια φιλη μου ειπε πως το στηθος μας ειναι φτιαγμενο οπως τα χειλη μας....απλα ειναι πιο ευαισθητο μεχρι να συνηθισει...αν νιωθει καποια κοπελα πως θελει να βοηθησει την περιοχη ας το κανει δνε νομιζω να ειναι κακο...οπως νιωθουμε καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...