Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@stasa199 μεγάλωσε όντως η κοιλίτσα σου!!! Μπράβο!!

Κορίτσια, όσες δεν εργαζόμαστε ο ΟΑΕΔ δε δίνει τίποτα!!! Σας το λέω γιατί έπαιρνα επίδομα μέχρι πριν 2 μήνες και το είχα ψάξει πολύ! 

Τώρα θα πάω στο ΙΚΑ γιατί έχω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια. Θα πάω να ρωτήσω. 

Κι εγω σε αυτη την κατηγορια ειμαι. Ανεργη αλλα εκανα 200 ενσημα. Για να δουμε μηπως δικαιουμαστε τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια αν εχετε τα ενσημα δικαιουστε κατι απο το ικα!

Οσο για το δωρο πασχα αν παρετε απο τον εργοδοτη δεν παθρνετε και απο το ικα....εγω πχ που ειχα αναρρωτικη και δεν θα μου δωσει ο εργοδοτης θα μου δωσει το ικα....τωρα ρωτηστε αν θελετε μηπως και ειναι κατι διαφορετικο!π για τα χριστουγεννα εγω πηρα απο τον εργοδοτη το 70% και απο το ικα το 15%....δεν εφτασα σε ολοκληρο το δωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η dimitra2222 είπε:

Πω πω κορίτσια εγώ δεν είχα ιδέα ότι παίρνουμε κ επίδομα Πάσχα από το ΙΚΑ...θεώρησα ότι θα το πάρω μόνο από τον εργοδότη...καλά που το γράψατε θα το ρωτήσω...σχετικά με τον ΟΑΕΔ τι ακριβώς είναι το συμπληρωματικό αυτό επίδομα? Δεν νομίζω να με αφορά βέβαια...ακούστε τώρα αλλη απορία...γέννησε πριν λίγες μέρες η γυναίκα ενός συναδέλφου του άντρα μου...και ασφάλισε λέει το παιδί στο ΙΚΑ γιατί έτσι θα πάρει περισσότερα χρήματα απ' ότι εάν το ασφαλίζει στο ταμείο του συζύγου (δημόσιο) και τώρα αναρωτιέμαι τι επιδόματα είναι αυτα? Έχει ιδέα καμιά σας?

Ρωτα καλυτερα στο ικα  για το δωρο δεν εχεις να χασεις κατι...τωρα εγω νομιζω θα προτιμουσα την ασφαλιση δημοσιου απο το ικα....σε εμας πχ που ειμαστε και οι 2 στο ικα και δεν εχει διαφορα θα το ασφαλισω εγω γιατι δινουν κατι παρα πανω στο επιδομα λοχειας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια! Σε σχέση με τις ασφάλειες να σας πω την αλήθεια δεν έχω δει και καμιά διαφορά με την μεγάλη μου κόρη που την έχει ο σύζυγος...σε σχέση με τις παροχές δηλαδή που θα είχε αν την είχα εγώ ασφαλισμένη...τέλος πάντων θα το δω .σας ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες...θα δω κι αυτό από τον ΟΑΕΔ γιατί η σύμβαση μου λήγει 31/5 εγώ λογικά θα μπω πρόγραμματισμενα στις 14/5 οπότε ισως προκύπτει κι από εκεί κάποια διαφορά...θα ρωτήσω επίσης στο ΙΚΑ για δώρο Πάσχα και θα σας πω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Κι εγω σε αυτη την κατηγορια ειμαι. Ανεργη αλλα εκανα 200 ενσημα. Για να δουμε μηπως δικαιουμαστε τιποτα!

Καλημέρα!! Πήγα στο ΙΚΑ. Ναι, δικαιούμαστε. Επίδομα κυοφορίας και επίδομα λοχείας. Χρειάζεται να τους πάμε την ΠΗΤ μας από το γιατρό υπογεγραμμένη και σφραγισμένη και την καταγγελία σύμβασης από τον ΟΑΕΔ. Όταν με το καλό γεννήσουμε θα χρειαστεί και η ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού για το επίδομα λοχείας. Απ' ότι κατάλαβα δικαιούμαστε 58 μέρες πριν την ΠΗΤ και 60κατι μετά. Οπότε μάζεψε τα χαρτιά σου και τρέχα στο ΙΚΑ. Εγώ θα χρειαστεί να ξαναπάω γιατί δε γνώριζα τι χρειάζεται. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλημέρα!! Πήγα στο ΙΚΑ. Ναι, δικαιούμαστε. Επίδομα κυοφορίας και επίδομα λοχείας. Χρειάζεται να τους πάμε την ΠΗΤ μας από το γιατρό υπογεγραμμένη και σφραγισμένη και την καταγγελία σύμβασης από τον ΟΑΕΔ. Όταν με το καλό γεννήσουμε θα χρειαστεί και η ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού για το επίδομα λοχείας. Απ' ότι κατάλαβα δικαιούμαστε 58 μέρες πριν την ΠΗΤ και 60κατι μετά. Οπότε μάζεψε τα χαρτιά σου και τρέχα στο ΙΚΑ. Εγώ θα χρειαστεί να ξαναπάω γιατί δε γνώριζα τι χρειάζεται. :-)

Καλημερα!!ναι ετσι ειναι!!56 πριν και 63 μετα παιρνεις! Αντε να ξεμπερδευετε και εσεις με τα διαδικαστικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Καλημερα!!ναι ετσι ειναι!!56 πριν και 63 μετα παιρνεις! Αντε να ξεμπερδευετε και εσεις με τα διαδικαστικα!

Αλήθεια, πως νιώθεις που σε ελάχιστες μέρες μια έχεις αγκαλιά το μωρό σου;;;; Σε ελάχιστες όμως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Αλήθεια, πως νιώθεις που σε ελάχιστες μέρες μια έχεις αγκαλιά το μωρό σου;;;; Σε ελάχιστες όμως! 

Κοιτα νιωθω τρελη ανυπομονησια...!!φαντασου μ λεει χθες ο γιατρος τη Τριτη που θα κανουμε nst θα σου πω αν μπουμε Πεμπτη η Παρασκευη..και του λεω μη μου προσθετετε μερες Πεμπτη!χαχαχχα..απτην αλλη ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει 100% οτι τετοια ωρα την αλλη βδομαδα θα το κραταω αγκαλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag άντε με το καλό να αρχίσουν τα γεννητουρια μας... Θα πέρας σε μια εβδομάδα! Όλα να έρθουν με το καλό και να κρατήσεις το μωράκι σου γερό και ζωηρουλι... Κόριτσια όλες να κάνετε ένα τηλ στο ΙΚΑ στον ΟΑΕΔ εάν δικαιουστε κάτι κρίμα να το χάσετε...τόσες κρατήσεις έχουμε κάθε μήνα... Ας πάρουμε κ κάτι πίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Κοιτα νιωθω τρελη ανυπομονησια...!!φαντασου μ λεει χθες ο γιατρος τη Τριτη που θα κανουμε nst θα σου πω αν μπουμε Πεμπτη η Παρασκευη..και του λεω μη μου προσθετετε μερες Πεμπτη!χαχαχχα..απτην αλλη ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει 100% οτι τετοια ωρα την αλλη βδομαδα θα το κραταω αγκαλια!!

Όντως!!! Είναι απίστευτο! Σκέψου ότι εγώ ανυπομονώ που δεν ξέρω πότε θα γεννήσω. Φαντάζομαι εσύ!!! Γερό να βγει το μωράκι σου και εσύ να είσαι υγιής και ο, τι δυσκολίες πέρασες, θα τις ξεχασει όλες. Φτάνουμε κι εμείς σιγά σιγά.... :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Όντως!!! Είναι απίστευτο! Σκέψου ότι εγώ ανυπομονώ που δεν ξέρω πότε θα γεννήσω. Φαντάζομαι εσύ!!! Γερό να βγει το μωράκι σου και εσύ να είσαι υγιής και ο, τι δυσκολίες πέρασες, θα τις ξεχασει όλες. Φτάνουμε κι εμείς σιγά σιγά.... :-)

Με το καλο ολες μας με υγεια!!μετα θα συζηταμε για τα μωρακια μας τι κανει το ενα και τι το αλλο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!!

@Valfrag  εχθες που ξαπλωσα σε σκεφτομουν!!!λεω σε 4 μερες θα εχει το μωρακι της αγκαλια!!!!!φανταζομαι ποσο ανυπομωνεις!!!με το καλο και παλι!!!!!

@Angelmammy μια χαρα με το ικα!!κατι ειναι και αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλημερα!!!!!

@Valfrag  εχθες που ξαπλωσα σε σκεφτομουν!!!λεω σε 4 μερες θα εχει το μωρακι της αγκαλια!!!!!φανταζομαι ποσο ανυπομωνεις!!!με το καλο και παλι!!!!!

@Angelmammy μια χαρα με το ικα!!κατι ειναι και αυτο!

Ναι!! Δεν είναι απλά κάτι όταν είσαι άνεργος. Για εμάς θα είναι μια ανακούφιση. Και σκέφτομαι ότι οι αλλοδαποί που έρχονται παίρνουν ένα κάρο επιδόματα - δεν το λέω ρατσιστικά - και εμείς στην ίδια μας τη χώρα €0! Ο ΟΑΕΔ δε μας δίνει τίποτα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι!! Δεν είναι απλά κάτι όταν είσαι άνεργος. Για εμάς θα είναι μια ανακούφιση. Και σκέφτομαι ότι οι αλλοδαποί που έρχονται παίρνουν ένα κάρο επιδόματα - δεν το λέω ρατσιστικά - και εμείς στην ίδια μας τη χώρα €0! Ο ΟΑΕΔ δε μας δίνει τίποτα!!! 

Ναι δυστηχως πρεπει να εχεις ενεργη σχεση εργασιας για να παρεις απτον ΟΑΕΔ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι!! Δεν είναι απλά κάτι όταν είσαι άνεργος. Για εμάς θα είναι μια ανακούφιση. Και σκέφτομαι ότι οι αλλοδαποί που έρχονται παίρνουν ένα κάρο επιδόματα - δεν το λέω ρατσιστικά - και εμείς στην ίδια μας τη χώρα €0! Ο ΟΑΕΔ δε μας δίνει τίποτα!!! 

Και εγω που θα παρω ψιχουλα ειναι....ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα ειναι αστα να πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Και εγω που θα παρω ψιχουλα ειναι....ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα ειναι αστα να πανε!

Αν δουλευεις ειναι σα να παιρνεις 4 μισθους κανονικα..εκτος αν σε εχει δηλωμενη με λιγοτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy σε υπερευχαριστω για τις πληροφοριες! Απο Δευτερα θα το τρεξω το θεμα!

Ειδαμε και τον μπεμπη σημερα το πρωι! 2440!!! Τρελαινομαι!!! Χαχα!!! Ολα καλα, φυσιολογικα και προχωραμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@Angelmammy σε υπερευχαριστω για τις πληροφοριες! Απο Δευτερα θα το τρεξω το θεμα!

Ειδαμε και τον μπεμπη σημερα το πρωι! 2440!!! Τρελαινομαι!!! Χαχα!!! Ολα καλα, φυσιολογικα και προχωραμε! 

Οοοοο!!! Μεγάλωσε και ο μικρός σας!! Είδες;;;; Πώς μεγαλώνουν μέσα στην κοιλίτσα... φαντάσου όταν βγουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωωω @vayaki μου μεγάλωσε ο μπέμπης μπράβο ! 

Βγήκε η καλλιέργεια κολπικού υγρού σήμερα ευτυχώς μόνο μύκητες που ήδη μου έχει δώσει ο γιατρός θεραπεία. Κανένα άλλο μικρόβιο πάλι καλά έχει φύγει κ το ουρεοπλασμα πάει κ αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Ωωω @vayaki μου μεγάλωσε ο μπέμπης μπράβο ! 

Βγήκε η καλλιέργεια κολπικού υγρού σήμερα ευτυχώς μόνο μύκητες που ήδη μου έχει δώσει ο γιατρός θεραπεία. Κανένα άλλο μικρόβιο πάλι καλά έχει φύγει κ το ουρεοπλασμα πάει κ αυτό!

Μπράβο!!! Εσένα έφυγε το ουρεοπλασμα, εμένα ο στρεπτόκοκκος... Δόξα τω Θεώ!! Εντάξει, οι μύκητες δεν είναι κάτι. Θα φύγουν κι αυτοί. 

Με τις συσπάσεις πως πας;;; Ξεκουράζεσαι;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki τι ωραία!!! Μεγάλωσε πολύ!!! Ολόκληρο ανθρωπάκι...?

@marakineos τέλεια!!! Θα φύγουν και οι μύκητες και θα είσαι σούπερ!!! Έτσι να μπαίνουμε σε σειρά...!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy οι συσπάσεις συνεχίζουν κανονικά δυστυχώς . Ξεκουράζομαι παρά πολύ δεν κάνω τίποτα  απολύτως οπότε ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση και να μην μικρύνει απότομα ο τράχηλος ! Μάλλον το άλλο Σάββατο θα κάνουμε το doppler κ θα μου μετρήσει και τον τράχηλο από την κοιλιά να δουμε που βρισκόμαστε! Ας ελπίζουμε να μπω στον 9ο ο γιατρός είναι αισιόδοξος πως με ξεκούραση θα μπούμε άνετα στον 9ο και ακόμη παραπάνω. Για να δούμε! 

Ευτυχώς είχε καλή μέρα χθες και επλυναν η μαμά με τη θεια τα ρούχα για το μαιευτήριο και τα μωρουδιακα  μένει σιδέρωμα και βολεμα, να ετοιμάσω και τη βαλίτσα.

@Madi85 πάλι καλά απ' ότι κατάλαβα οι μύκητες δεν τον απασχολούν και πολύ , εννοείται μου έδωσε θεραπεία να είμαστε εντάξει αλλά πολύ χαλαρός ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...