Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lila80 είπε:

Κορίτσια γεια σας!!! Εγώ πήγα τη Δευτέρα στο γιατρό 32 βδομάδες και 3 μέρες ήταν 1900.. νόμιζα θα είναι περισσότερο.. αλλά μου είπε όλα καλά!!! Θα πάω άλλη μια για καλλιέργεια είπε και τότε θα ορίσουμε ημερομηνία 15-20 Μάη λόγω καισαρικής..

Μια χαρά αφού είστε μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια όλα καλά είναι μην αγχώνεσαι!! 

Για δημόσια φύλαξη ναι αλλιώς είναι αρκετά λεφτά για ιδιωτική. Τι να σας πω κορίτσια μου δεν είπε για κάποια συγκεκριμένη εβδομάδα η μαία μίλησε για οποία εβδομάδα και να γεννήσουμε. Αυτό που εξήγησε είναι ότι διακόπτεται απότομα η ροή του αίματος εφόσον γίνεται η απολίνωση μέσα σε δευτερόλεπτα και αναπόφευκτα μένει κάποια ποσότητα αίματος που θα μεταφερόταν στο μωρό κανονικά. Ε αυτό το αίμα δεν είναι άχρηστο όπως και να το κάνουμε, σε όποια εβδομάδα κι αν βρίσκεται το παιδί. Είναι μια διαδικασία που φυσιολογικά δίνει κάποια λεπτά στο παιδί να προλάβει να απορροφήσει μέσω του ομφάλιου λώρου το εναπομείναν αίμα. Τελοσπαντων η κάθε μανούλα αποφασίζει και κάνει ότι νομίζει καλύτερο. 

@Angelmammy Ναι κι εγώ αυτό φοβάμαι για το κερί, μην πονέσω. Οπότε ξυραφάκι και πάλι ξυραφάκι!! 

@Madi85 Ναι έχω προσπαθήσει και με καθρεφτάκι αλλά δε βολεύει να το αφήνω κάπου και να βλέπω. Δεν είναι στο σωστό ύψος μωρέ και με ζοριζει. Βέβαια όσες φορές ξυρίστηκα εννοείται μόνο με αυτό γιατί αλλιώς δουλειά δεν γίνεται!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@marakineos ξεκούραση κ υπομονή. Σειρές κ βιβλία. Αν είναι χαμηλά τ μωρο λόγικα θα έχεις κ εύκολο τοκετό αυτό να σκέφτεσαι κ να παρηγορήσάι.

@Angelmammy τι κοριτσαρος είναι αυτός! Αν πας μέχρι τέλους λόγικα θα Ναι γύρω στα 3.5. Εμένα έκοψε λίγο ρυθμούς οπότε πάλι φιτ μπέμπα θα βγάλω. 

Για τ βλαστοκύτταρα ξέρω πως ουσιαστικά σε μελλοντική χρήση δ ωφελούν τ ίδιο τ παιδί. Γι αυτό κ προτείνουν δωρεά σε δημόσιο ώστε αν χρειαστεί κάτι τ παιδι να εχει πρόσβαση στη δημόσια τράπεζα κ να μπορούν να τ δώσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Άντε με το καλό κι εσύ!!! Μην ανησυχείς για το βάρος αν δεν ανησυχεί ο γιατρός. 

Θύμησέ μου, γιατί θα κάνεις καισαρική;;;

@stasa199 αν το υγρό είναι μέσα στα όρια είσαι οκ. Αν θυμάσαι κι εγώ στο Doppler είχα μειωμένα αλλά μέσα στα όρια και σήμερα μια χαρά. 

Όχι για το βάρος είπε μια χαρά απλά την προηγούμενη φορά στην 29η βδομάδα ήταν 1500 περίπου και ήταν παραπάνω από το μέσο όρο για αυτό περίμενα να είναι πάλι πάνω από το μέσο όρο.. 

Έχω ένα παλιό χειρουργείο για αυτό πρέπει να κάνω καισαρική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 όλα καλά αφού έχεις φτάσει έως εδώ ! 

@irened91 μου έδωσε τα υπόθετα lomexin των 200 για μύκητες. Ελπίζω η καλλιέργεια να μη δείξει κ τίποτα άλλο . Μη γελάσετε αλλά με προβληματίζει πως θα βάλω το υπόθετο στον κόλπο, δεν έχω ξαναβάλει ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@Madi85 όλα καλά αφού έχεις φτάσει έως εδώ ! 

@irened91 μου έδωσε τα υπόθετα lomexin των 200 για μύκητες. Ελπίζω η καλλιέργεια να μη δείξει κ τίποτα άλλο . Μη γελάσετε αλλά με προβληματίζει πως θα βάλω το υπόθετο στον κόλπο, δεν έχω ξαναβάλει ! 

Διαβασε τις οδηγιες και θα καταλαβεις...δεν εχω βαλει ποτε αλλα δεν νομιζω να ειναι δυσκολο..χαχαχααχαα!!!!μη το φοβασαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marakineos είπε:

@Madi85 όλα καλά αφού έχεις φτάσει έως εδώ ! 

@irened91 μου έδωσε τα υπόθετα lomexin των 200 για μύκητες. Ελπίζω η καλλιέργεια να μη δείξει κ τίποτα άλλο . Μη γελάσετε αλλά με προβληματίζει πως θα βάλω το υπόθετο στον κόλπο, δεν έχω ξαναβάλει ! 

Ααα εσύ έχεις άλλα. Κι εμένα για τους μύκητες μου τα είχε δώσει ναι. Καλέ κι εγώ ντρέπομαι που το λέω κι ίσως φαίνεται αστείο αλλά πραγματικά κι εγώ δυσκολεύομαι κάθε φορά!! Ταμπόν δε χρησιμοποίησα ποτέ στη ζωή μου οπότε δεν ξερω απ' αυτά!! ?? Πολλές φορές τυχαίνει να μην μπαίνει καλά και μετά από λίγο ξαναπάω στην τουαλέτα και προσπαθώ να το ξαναβάλω. Σε καταλαβαίνω απόλυτα άστα να πάνε χαμός!! Εγώ έχω πάρει γάντια και τα βάζω δεν το κάνω με γυμνό χέρι γιατί όταν ξεκίνησα είχα και μανικιούρ και τώρα πάλι είναι σπασμένα τα νύχια μου οπότε λέω και για τα μικρόβια καλύτερα τα γάντια. Χωρίς πούδρα για να μην ξεραίνεται και το χέρι μου. Αλλά γενικά μην το φοβάσαι σιγά σιγά γίνεται κι όταν δε μπαίνει καλά το καταλαβαίνεις. Αυτά ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Madi85 είπε:

@lila80 μια χαρά η μπεμπουλα!!! Με το καλό γερό παιδάκι!!!

Εγώ αγοράκι έχω καλέ χαχα

Ευχαριστώ πάντως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσια Μηπως να δοκιμασετε στο κρεβατι ξαπλα?μηπως ειναι πιο ευκολο...

Το έχω σκεφτεί κι αυτό μωρέ μη νομίζεις, αλλά επειδή μένω στους δικούς μου δεν έχω την πολυτέλεια να το δοκιμάσω. ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lila80 είπε:

Εγώ αγοράκι έχω καλέ χαχα

Ευχαριστώ πάντως!!!

Χαχαχα!!! Sorry κορίτσι!!! Μια χαρά ο μπεμπαρος, λοιπόν!!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Το έχω σκεφτεί κι αυτό μωρέ μη νομίζεις, αλλά επειδή μένω στους δικούς μου δεν έχω την πολυτέλεια να το δοκιμάσω. ???

Δοκιμασε να τα εχεις στο δωματιο σου και να τα βαζεις καποια στιγμη το πρωι η το βραδυ...νομιζω θα ειναι πιο ευκολο...καποια στιγμη πριν απο 10 χρονια ειχα παθει κατι σαν ουρολοιμωξη (απο αμμο στη θαλασσα)και μου ειχε δωσει μια αλοιφη ο γιατρος και μου ειχε πει να τη βαζω ξαπλα με λυγισμενα γονατα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 συμφωνώ με τη @stasa199. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι ξάπλα πριν να κοιμηθείς. Εγώ έβαζα κολπικα ουτροτζεσταν τ πρωρο τρίμηνο. Ξάπλωνα πριν τ υπνο, τ έβαζα, είχα κ μωροναντηλα δίπλα, σκουπιζομουν κ ήμουν κομπλέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει ούτως ή άλλως 3 έμειναν ακόμα, ένα τη βδομάδα οπότε τα υπόλοιπα θα δοκιμάσω έτσι να το κάνω!! Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια μου @Diwni και @stasa199!! Το θεωρούσα κι εγώ αστείο για να το αναφέρω αλλά απ ότι φαίνεται καλά έκανε και το είπε κι η @marakineos!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 τιποτα δεν ειναι αστειο εγω οτι σκεφτομαι το γραφω εδω!!!ειμαστε τοσες κοπελες που μπορουμε και βοηθαμε η μια την αλλη!!!ανθρωπινο ειναι και ειδικα αν δεν εχεις καποιον να σε συμβουλεψει η νιωθεις πως εχεις αποριες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Να ρωτάμε βρε...καμία απορία δεν είναι χαζή! Για αυτό άλλωστε είμαστε εδώ... Λοιπόν εγώ τελευταία έχω πινάκια περιόδου καθημερινά ..βέβαια δεν έχω βάλει κ..Λο κάτω (sorry για την έκφραση) αλλά πράγματικα δεν έχω άλλη επιλογή...προσπαθώ να κάνω πράγματα με τη μεγάλη μου κόρη να αναπληρώσω λίγο το χρόνο που θα μοιράζεται μετά .. να κλείσω εκκρεμότητες που μένουν κ φυσικά η καθημερινοτητα στο σπίτι...δεν θέλει κ πολύ...με λίγο περπάτημα κ ψοφαω... Άσχετο αλλά οσες κάνατε χαρτιά για το επίδομα κύησης σας είπαν ποτέ πιστώνονται τα χρήματα? Σε πόσες μέρες? Ξέχασα να το ρωτήσω αλλά θυμάμαι ότι δεν αργούν.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η dimitra2222 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Να ρωτάμε βρε...καμία απορία δεν είναι χαζή! Για αυτό άλλωστε είμαστε εδώ... Λοιπόν εγώ τελευταία έχω πινάκια περιόδου καθημερινά ..βέβαια δεν έχω βάλει κ..Λο κάτω (sorry για την έκφραση) αλλά πράγματικα δεν έχω άλλη επιλογή...προσπαθώ να κάνω πράγματα με τη μεγάλη μου κόρη να αναπληρώσω λίγο το χρόνο που θα μοιράζεται μετά .. να κλείσω εκκρεμότητες που μένουν κ φυσικά η καθημερινοτητα στο σπίτι...δεν θέλει κ πολύ...με λίγο περπάτημα κ ψοφαω... Άσχετο αλλά οσες κάνατε χαρτιά για το επίδομα κύησης σας είπαν ποτέ πιστώνονται τα χρήματα? Σε πόσες μέρες? Ξέχασα να το ρωτήσω αλλά θυμάμαι ότι δεν αργούν.. 

 

Καλημερα!!!σου επισυναπτω το πινακακι..αναλογα με το ποτε τα κατεθεσες

EB24E178-87A2-40E3-AFBD-7108AAD4A6E8.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ! Μωρέ μπράβο οργάνωση τα έχουν τόσο προγραμματισμένη ανά ημερομηνία...απίστευτο...αλλά κι εσύ που το ξεθάψεις το πινάκακι...εύγε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η dimitra2222 είπε:

@Valfrag καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ! Μωρέ μπράβο οργάνωση τα έχουν τόσο προγραμματισμένη ανά ημερομηνία...απίστευτο...αλλά κι εσύ που το ξεθάψεις το πινάκακι...εύγε! 

Μου το χαν δωσει απτο ΙΚΑ οταν πηγα να τα καταθεσω..απλα επειδη εγω ειμαι ξενοδοχουπαλληλος..τελικα δεν ισχυει για μενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Όλα οκ με το υπόθετο χαχα. @irened91 δοκίμασα όπως είπαν τα κορίτσια και νομίζω είναι πολύ εύκολο. 

 @dimitra2222 ισχύει το πινακακι. Εγώ τα κατέθεσα χθες και μου είπαν πως θα μπουν 24/4 !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Οσες καταθεσατε τα χαρτια σας ρωτηστε και για το δωρο πασχα..γιατι σε μερικα ΙΚΑ χρειαζεται να κανετε εξτρα αιτηση..

Θα πάρουμε δώρο Πάσχα και από το ΙΚΑ ? Δεν είχα ιδέα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια μου... Πως είμαστε σήμερα;;; @Elkμου περιμένουμε τα νέα σου απο τη Β' επιπέδου!!!
    • Καλημέρα κορίτσια μου, τι κάνετε; Εγώ είμαι να σκάσω!!! Μάλλον δεν έκανα ωορρηξία αυτό το μήνα καθώς δε βρήκα θετικό τεστακι, 19η μέρα του κύκλου σήμερα κ μου τελείωσαν τα τεστ.. Παρήγγειλα προχθές αλλά δεν ήρθαν ακόμα. Έχουμε καμμία που περιμένουμε για τεστακι;;;; Να δούμε κανένα ευχάριστο;;
    • Αμέσως σε κούνια και εγώ κορίτσι μου. Στρώμα έχω ορθοπεδικό. Ρουχαλακια και εγώ εννοείται πιο μετά, θα μου δώσει και η αδελφή μου π εχει του μικρού της. Αλλα πρέπει να πάρουμε τα ρουχαλακια της κλινικής για τις πρώτες μέρες 💙 Μπανάκι έχω πάρει το κλασικό με τη βάση του. Μεγάλο είναι. Η αδελφή μου ειχε το ίδιο για τον μικρό από βρέφος μέχρι 2 ετών. Ήμουν ανάμεσα σε κάτι καινούργιο π έχουν βγάλει τώρα μικρουλικα που ίσα που χωράει το μωρό μεσα για να μην εχειςς και την έγνοια οτι θα σου φύγει. Αλλά θεώρησα καλύτερα να πάρω κάτι που θα με κρατήσει μέχρι να μεγαλώσει λίγο.
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Ναι ξεκινάμε μόνοι μας κ ελπίζουμε 🤞♥️ το έχω πάρει ψύχραιμα γιατί έχω συνηθίσει τα αρνητικά τέστ 😂 αστειεύομαι!! Κάποια στιγμή θα ξαναγίνει όπως είχε γίνει δεν μπορεί!! Απλά μπορεί να αργήσει λίγο... Ευχαριστώ πολύ νανουκο μου! Για τρίτη εξωσωματική δεν με βλέπω ακόμα λόγω οικονομικών αλλά μέχρι να κάνουμε ξανά θα προσπαθήσουμε φυσιολογικά κ μπορεί να μας πετύχει ❤️♥️ Η αλήθεια μου πήρε πολύ καιρό για να είμαι ήρεμη κ να τα βλέπω θετικά.. αλλά πλέον πιστεύω ότι θα γίνει κάποια στιγμή εφόσον μας λένε ότι δεν έχουμε θέμα οπότε αυτό με βοηθάει να σκέφτομαι αισιόδοξα!! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...