Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Ρε κορίτσια πείτε μου λίγο σε σας ακόμη πως είανι με αναγούλες και εμετούς;

Εγω καθε μέρα αν το καλοσκεφτώ  είμαι και ενα κίλο λιγότερο. Πολύ στενοχωριέμαι...Εχω ακόμη το προβλημα με τις μυρωδιές και όλα μα όλα μου προκαλουν αναγούλα και εμετό....και είμαι στην 13 εβομάδα. Οσο πηγαίνει αυτό γίνετε χειρότερο...Δεν βλέπω βελτίωση καμία! Οσο για τα χάπια που υπάρχουν μου είπε να μην τα προτιμώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Madim είπε:

Ρε κορίτσια πείτε μου λίγο σε σας ακόμη πως είανι με αναγούλες και εμετούς;

Εγω καθε μέρα αν το καλοσκεφτώ  είμαι και ενα κίλο λιγότερο. Πολύ στενοχωριέμαι...Εχω ακόμη το προβλημα με τις μυρωδιές και όλα μα όλα μου προκαλουν αναγούλα και εμετό....και είμαι στην 13 εβομάδα. Οσο πηγαίνει αυτό γίνετε χειρότερο...Δεν βλέπω βελτίωση καμία! Οσο για τα χάπια που υπάρχουν μου είπε να μην τα προτιμώ.

Εγώ είχα έντονες αναγούλες κορίτσι μου πριν κάνα 2 βδομάδες, ότι έτρωγα το έβγαζα. Ηρέμησα για καμιά βδομάδα να πω; Αχ λέω, λες να σταμάτησαν; Τελοσπαντων να μη στα πολυλογώ από την Παρασκευή άρχισαν πάλι κάθε μέρα και πιο έντονες. Πωπω και νιώθω τον λαιμό μου λες και γδαρθηκε ρε παιδί μου!! Δε μου έχει προτείνει τίποτα ο γιατρός μου πέρα απ το Gaviscon κι αυτό το παίρνω αν εχω πολύ έντονο πρόβλημα και δεν αντέχεται. Συνήθως όταν έχω πολύ έντονες καούρες μου έρχεται να τα βγάλω. Κατά τ άλλα είναι πολύ κουραστικό αλλά και τι να κάνουμε; Υπομονή μόνο... ?‍♀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madim & @irened91 δεν ξέρω αν διαβάσατε το μνμ μου πριν λίγες ώρες αλλά εγώ είμαι στη 16η εβδομάδα και δεν έχω ηρεμήσει. Δεν παίρνω κανένα χάπι τύπου gaviscon ή zantac γιατί απλά δεν πιάνουν στη δική μου περίπτωση. Κάνω μόνο υπομονή, την οποία κάποιες φορές χάνω κλαίγοντας. Είναι πολύς ο καιρός που δεν μπορώ να σταθώ. Μόνο η κόκα κόλα με βοηθάει και αυτή δεν κάνει θαύματα πια. 

Ο σίδηρος επιβαρύνει την κατάστασή μου. Αν και μου τον άλλαξε ο γιατρός, μου έδωσε σε σκόνη, όταν τον πιω κρατάω κυριολεκτικά το στόμα μου να μην τον βγάλω. Ουφ!!! Δύσκολη κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Madim & @irened91 δεν ξέρω αν διαβάσατε το μνμ μου πριν λίγες ώρες αλλά εγώ είμαι στη 16η εβδομάδα και δεν έχω ηρεμήσει. Δεν παίρνω κανένα χάπι τύπου gaviscon ή zantac γιατί απλά δεν πιάνουν στη δική μου περίπτωση. Κάνω μόνο υπομονή, την οποία κάποιες φορές χάνω κλαίγοντας. Είναι πολύς ο καιρός που δεν μπορώ να σταθώ. Μόνο η κόκα κόλα με βοηθάει και αυτή δεν κάνει θαύματα πια. 

Ο σίδηρος επιβαρύνει την κατάστασή μου. Αν και μου τον άλλαξε ο γιατρός, μου έδωσε σε σκόνη, όταν τον πιω κρατάω κυριολεκτικά το στόμα μου να μην τον βγάλω. Ουφ!!! Δύσκολη κατάσταση. 

Ναι κορίτσι μου θυμάμαι πως πάνω κάτω είμαστε στην ίδια κατάσταση. Δεν με ανακουφίζει κάτι στις αναγούλες δυστυχώς, ούτε κόκα κόλες ούτε τίποτα. Ούτε κι εγώ παίρνω συστηματικά κάποιο φάρμακο για όνομα του Θεού, στις τόσες εβδομάδες να έχω πάρει 2 ή 3 φορές gaviscon, δεν ρισκάρω να επιβαρύνω το νινί μου με οτιδήποτε. Είναι οι εγκυμοσύνες μας τέτοιες κορίτσια μου, τι να πω, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα δυστυχώς. Προσωπικά επειδή ξεκίνησα με αρκετά κιλά η αλήθεια είναι πως με ρυθμίζει λίγο, με άσχημο τρόπο βέβαια. Γενικά μου μυρίζουν κι εμένα αρκετά πράγματα κι εγώ στην αρχή απεδιδα τις αναγούλες στο σίδηρο, αλλά μετά κατάλαβα πως έτσι θα είναι η εγκυμοσύνη προφανώς. Παρόλα αυτά την ώρα που το καταπίνω το σίδηρο βγάζει όντως μια απαίσια μυρωδιά-γευση να το πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο, πιο ευχάριστο. 

Γυμνάζεστε;;; Στο πρώτο τρίμηνο μου είχε πει η τότε γιατρός μου να περπατάω μισή ώρα τη μέρα. 

Τώρα στο δεύτερο τρίμηνο, ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ κανονικά να κάνω ήπια άσκηση, δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο προβλήμα υγείας και η εγκυμοσύνη πηγαίνει μια χαρά.

Έτσι έχω ξεκινήσει να κάνω 20' στατικό ποδήλατο 4-5 φορές την εβδομάδα και λίγα βαράκια για τα χέρια και την πλάτη. Και περπατάω και 2-3 φορές την εβδομάδα για 1 ώρα τη μέρα. Εκτός από τις μέρες που δεν μπορώ να σταθώ από τις ναυτίες. 

Να σημειώσω βέβαια ότι κουράζομαι πολύ γρήγορα. Παλιά, επειδή γυμνάζομαι και από τα 18 μου, δε θα ένιωθα ούτε να αυξάνονται οι παλμοί μου με το πρόγραμμα που ακολουθώ τώρα. Χαχα! 

Εσείς ακολουθείτε κάποιο πρόγραμμα;; Έχετε ρωτήσει το γιατρό σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.Καναμε κι εμεις Παρασκευή την αυχενική και ολα τέλεια.Αλλα δεν μας είπαν φύλο γιατι δεν φαινόταν.Ουτε καν ποσοστά.11/12 εχω υπέρηχο παλι κ εκει θα μας πούνε με σιγουριά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RnMl μπράβο κορίτσι μ με τ καλό! 

@Angelmammy Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να κανω κπ πρόγραμμα για έγκυους πιλατες η γιόγκα πχ άλλα δυστυχώς στην επαρχια π μένω δ κανει κπ γυμναστήριο αντίστοιχο τμήμα. Βγάζω όμως βόλτα τη μικρή κάθε μέρα, κάνουμε μια μεγάλη βόλτα. Περπατάω όσο μπορώ κ γιβεται δηλαδή. Όσο για βαρύ έχω τ δικό μ προσωπικό 13κιλο μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RnMl Συγχαρητήρια και σε σένα! Με το καλό!

@Diwni Να το χαίρεσαι το μωρό σου και να βολταρετε μαζί! Κι εδώ στην Αθήνα που έχουμε πολλά γυμναστήρια κλπ με μαθήματα για εγκύους, είναι τόσο ακριβά που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ανταπεξέλθω... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy λογικά θα τα βαράνε αυτά έχεις δίκιο. Μια χαρά γυμναστικουλα κάνεις όμως. Όσο μπορείς.

Κοριτσια πήρατε κανένα κιλό;; φαίνεται η κοιλίτσα σας; φαντάζομαι οι περισσότερες δ πήρατε ώρα ταλαιπωρειστε με ανάγουλες κ εμετούς.

Εγώ πήρα 2 κιλά κ έχασα πάλι τ ένα. Φαίνεται η κοιλίτσα μου αν κ είμαι φουσκωμένη από την αρχη. Βέβαια στη 2η εγκυμοσύνη φαίνονται όλα πιο γρήγορα. Άντε να δουμε πως θα πάμε από κιλά. Στην πρώτη είχα πάρει 13 κ τα έχασα αμέσως. Στο μήνα πάνω Δηλαδή ήμουν στα κιλά π ξεκίνησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy λογικά θα τα βαράνε αυτά έχεις δίκιο. Μια χαρά γυμναστικουλα κάνεις όμως. Όσο μπορείς.

Κοριτσια πήρατε κανένα κιλό;; φαίνεται η κοιλίτσα σας; φαντάζομαι οι περισσότερες δ πήρατε ώρα ταλαιπωρειστε με ανάγουλες κ εμετούς.

Εγώ πήρα 2 κιλά κ έχασα πάλι τ ένα. Φαίνεται η κοιλίτσα μου αν κ είμαι φουσκωμένη από την αρχη. Βέβαια στη 2η εγκυμοσύνη φαίνονται όλα πιο γρήγορα. Άντε να δουμε πως θα πάμε από κιλά. Στην πρώτη είχα πάρει 13 κ τα έχασα αμέσως. Στο μήνα πάνω Δηλαδή ήμουν στα κιλά π ξεκίνησα.

Λογικά θήλασες το μωράκι σου, ε;; Γιατί λένε ότι βοηθάει πολύ στο να χάσεις τα κιλά της εγκυμοσύνης. 13 κιλά απ' όσο έχω ακούσει είναι μια χαρά. Εκεί περίπου λένε και οι γιατροί. 

Εμένα φαίνεται η κοιλίτσα μου από τη 14η εβδομάδα. Αλλά λόγω ναυτιών κλπ δεν έχω πάρει ακόμα κιλά. Είχα πάρει, μετά έχασα, μετά ξαναπήρα και τώρα είμαι σε όσα ξεκίνησα. Νομίζω ότι αυτό το βάλε βγάλε στα κιλά είχε να κάνει με το πρήξιμο στο έντερό μου και όχι με κιλά λίπους. 

Ρε κορίτσια, με την κυτταρίτιδα πως τα πάτε; Εγώ από τότε που έμεινα έγκυος είναι σα να έχει βγει όλη προς τα έξω. Ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο προβλήμα κυτταρίτιδας. Είχα τόση όση. Τώρα είμαι γεμάτη! Ακόμα και στο μπράτσο μου είδα χθες βράδυ και έπαθα εγκεφαλικό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @Angelmammy αχ ποσο θα ηθελα να κανω πιλατες για εγκυους. Αλλα φετος δουλευω ελαχιστα και πληρωνω και μεταπτυχιακο. Θα ηταν πολυτελεια το γυμναστηριο :/. Τοσο καιρο που ειχα καφε υγρα δεν το κουνουσα απ τον καναπε μου. Τωρα που σταματησαν... εστω θα περπαταω πολυ που μου αρεσει. Ως τωρα πηρα 1 κιλο. Νομιζω εχω την πειθαρχια να το κρατησω σε ελεγχο... αλλα θα φανει πως θα παει... μη λεω και μεγαλα λογια χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Ναι θηλάσα αποκλειστικά μέχρι 8 μηνων. Βοηθάει τ να μην πάρεις πολλά κιλά κ στο σώμα κ στο να τα χάσεις μετά. Εγώ φοβόμουν μην ξεφύγω στα κιλά όπως κ τωρα βασικά γτ βάζω πολύ εύκολα... Δεν έχω θέμα βέβαια με τα κιλα, ειμαι κανονικη άλλα δ θέλω να βάλω κιόλας.

Κυτταρίτιδα είχα κ έχω όπως μια μέση ελληνίδα γυναίκα πιστεύω. Ούτε ανύπαρκτη ούτε τόσο ώστε να βγάζει μάτι. Βοηθάει τ ποκυ νερό λένε άλλα όσες έχετε ανάγουλες πόσο νερό να πιειτε πια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Ααα και να συμπληρωσω οτι και η δικη μου κυτταριτιδα φαινεται εντονη τωρα... χμμμ

Είδες;; Μα γιατί;; Τι πάθαμε;; Χαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy Ναι θηλάσα αποκλειστικά μέχρι 8 μηνων. Βοηθάει τ να μην πάρεις πολλά κιλά κ στο σώμα κ στο να τα χάσεις μετά. Εγώ φοβόμουν μην ξεφύγω στα κιλά όπως κ τωρα βασικά γτ βάζω πολύ εύκολα... Δεν έχω θέμα βέβαια με τα κιλα, ειμαι κανονικη άλλα δ θέλω να βάλω κιόλας.

Κυτταρίτιδα είχα κ έχω όπως μια μέση ελληνίδα γυναίκα πιστεύω. Ούτε ανύπαρκτη ούτε τόσο ώστε να βγάζει μάτι. Βοηθάει τ ποκυ νερό λένε άλλα όσες έχετε ανάγουλες πόσο νερό να πιειτε πια; 

Πες τα!! Πόσο νερό;; Εγώ μόλις πιω πάνω από 3 γουλιές, είμαι να τρέξω να βγάλω ο, τι έχω στο στομάχι μου. Και μιλάμε για έναν άνθρωπο που έπινα 3 λίτρα νερό τη μέρα εδώ και 16 χρόνια.... Διψάω συνέχεια!!

Θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ να μην πάρω κιλά. Κι εγώ κανονική είμαι. Ούτε αδύνατη, ούτε παχουλή. Θα δούμε όμως.. πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο... Και έρχονται και τα μελομακάρονα κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angelmammy είπε:

Πες τα!! Πόσο νερό;; Εγώ μόλις πιω πάνω από 3 γουλιές, είμαι να τρέξω να βγάλω ο, τι έχω στο στομάχι μου. Και μιλάμε για έναν άνθρωπο που έπινα 3 λίτρα νερό τη μέρα εδώ και 16 χρόνια.... Διψάω συνέχεια!!

Θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ να μην πάρω κιλά. Κι εγώ κανονική είμαι. Ούτε αδύνατη, ούτε παχουλή. Θα δούμε όμως.. πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο... Και έρχονται και τα μελομακάρονα κορίτσια!!!

Ααα οριστε μπορει κι απ το λιγοτερο νερο να φαινεται πιο εντονη η κυτταριτιδα. Μπορει απο ορμονες... ποιος ξερει.

ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ ΣΠΙΤΙ! μονο αυτο λεω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την προηγ φορά πήρα άρκετα τ β τρίμηνο. Ακριβώς 7 μηνων ήμουν στα 11. Κ μέχρι να γεννήσω πήρα μόνο άλλα 2 άλλα πρόσεχα παρά πολυ. Τώρα θα μ πεις τα μωράκια μας να είναι καλά. Τα κιλά όσα κ να μπουν μετά με υπομονή θα φύγουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vayaki είπε:

Ααα οριστε μπορει κι απ το λιγοτερο νερο να φαινεται πιο εντονη η κυτταριτιδα. Μπορει απο ορμονες... ποιος ξερει.

ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ ΣΠΙΤΙ! μονο αυτο λεω?

Σωστά!! Νερό νερό νερό... 

Θα πω στον άντρα μου να μου φέρει μελομακάρονα. Ζήλεψα!! Μιαμ μιαμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2018 at 1:36 ΜΜ, ο/η vayaki είπε:

πολυ γρηγορα εγω η βιαστικη και οπως ειπα αργοσχολη χαχα...  εφτιαξα ηδη μια πρωτη προχειρη λιστα χαχα

@Angelmammy  4/05/19 ?

@Diwni 8/05/19

@irened91  9/05/19

@Valfrag 14/05/19?

@Katya81 14/05/19?

@RnMl  20/05/19

@Madim 22/05/19 ?

@vayaki 28/05/19 ?

@anni7 31/05/19

@natasa1990  ???

@katrinaki  ???

 

 

Αυτα βρηκα ως τωρα. Αν εχω κανει καποιο λαθος διορθωστε με. Μπορω με επεξεργασια να το εμπλουτιζω συνεχεια το αρχειακι κι οταν τελειωσει το ποσταρουμε πρωτο πρωτο. Να διευκρινησω οτι οι καρδουλες που εχουν μπει ... οκ ξερουμε οτι για τωρα ειμαστε με ενα "μαλλον". Για τις κοπελες στο τελος που εχω ερωτηματικα... δεν ειδα πουθενα να εχει γραφτει η ΠΗΤ. Αν θελετε γραψτε να συμπληρωσω?

εμεις εχουμε 26/05 και κατα 90% αγορακι!!!!!πολυ ωραιο αυτο μπραβο σου που το εκανες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2018 at 2:15 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια μου, σήμερα μπαίνω στη 16η εβδομάδα κύησης και παλεύω ακόμα με εμετούς και χάλια στομάχι. Ένιωσα μια βελτίωση για 3 μέρες αλλά από το Σάββατο το μεσημέρι είμαι πάλι άσχημα. Όχι όσο στην αρχή αλλά κάνω σίγουρα 1 εμετό τη μέρα και υποφέρω από αυτόν τον κόμπο στο λαιμό μου και το βαρύ στομάχι (σχεδόν με ο, τι φάω - γιατί πια τρώω και περισσότερο και μεγαλύτερη ποικιλία - όχι μονο φρυγανιές και παξιμάδια που έτρωγα για ένα τρίμηνο αλλά πλεον τρώω και σαλατουλες, μανιτάρια, αυγά κλπ). 

Έχετε ιδέα πέραν της κόκα κολας (που δεν κάνει κιόλας να πίνουμε - και πόση να πιεις πια;;;) τι μπορεί να με βοηθήσει; Έχω ακούσει περιστατικά που έγκυες είχαν συμπτώματα μέχρι και τον τοκετό αλλά δεν είναι τόσο συνηθισμένες. Υπάρχουν στιγμές που ξεσπάω σε κλάματα γιατί λέω "πόσο ακόμα;;". 

Μα δεν μπορώ να κάνω βασικά πράγματα πχ να πάω μόνη μου σούπερ μάρκετ. Μου έχει συμβεί να ψάχνω μέσα στο Σκλαβενίτη να βρω τουαλέτα για να κάνω εμετό. Και να κρατάω μια σακούλα στο χέρι μήπως δεν προλάβω. Αφήστε που όλοι με κοιτάνε περίεργα που κρατάω το στομάχι μου και έχω αυτήν την έκφραση "τώρα θα τα βγάλω όλα!!!". 

δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαίνω! !εμενα με βοηθησε πολυ η κοκα κολα έπινα ενα ποτηρι τη μερα,ανθρακουχο νερο και ξινομηλα!ελπιζω να σου περασουν γρήγορα! !!!εχω ρήξει κλαμααααα ασε δεν αντεχα ..εχω μια βδομάδα που εκοψα το σίδηρο και ημουν τοσο καλα που δεν το πιστευα!!!!μου αλλαξε το σιδηρο απο χθες ο γιατρος που εκανα αυχενική και ξεκινησα σημερα (με χαπι) 2 φορες τη μερα !ελπιζω να ειναι καλύτερα γιατι ειναι πολυ παλουκι αφού ειπα οτι δεν ξερω αν θα καταφερω να κανω δεύτερο! που τα λατρεύω τα παιδια και ηθελα παρα παρα πολύ να το ζήσω αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου κανανε εχθες αυχενική ολα καλα φαίνονται περιμενουμε τα αποτελέσματα! μάλλον αγορακι αλλα θα μας το επιβεβαιώσει την επόμενη φορα!!!ειχα σταματησει το σιδηρο και ημουν τοσο καλα για σχεδον μια βδομάδα που δεν το πιστευα!!έτρωγα επινα νερο μπορούσα να παω μεχρο το φουρνο να παρω ενα ψωμί!!!!!!!ελπιζω να περνανε σιγά σιγα ολα αυτα σε ολες μας!!!!!απο κιλα παρολο που ειχα τοσους εμετους εχω παρει 2 συνολικά ισως φταει και το οτι δεν έπινα και νερο δεν ξέρω...συνολο μεχρι 15 με αφήνει ο γιατρος αλλα ελπιζω να παρω οσο λιγότερα μπορω!!!με την κυτταρίτιδα δεν εχω δει διαφορά ιδια μου φαίνεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η natasa1990 είπε:

δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαίνω! !εμενα με βοηθησε πολυ η κοκα κολα έπινα ενα ποτηρι τη μερα,ανθρακουχο νερο και ξινομηλα!ελπιζω να σου περασουν γρήγορα! !!!εχω ρήξει κλαμααααα ασε δεν αντεχα ..εχω μια βδομάδα που εκοψα το σίδηρο και ημουν τοσο καλα που δεν το πιστευα!!!!μου αλλαξε το σιδηρο απο χθες ο γιατρος που εκανα αυχενική και ξεκινησα σημερα (με χαπι) 2 φορες τη μερα !ελπιζω να ειναι καλύτερα γιατι ειναι πολυ παλουκι αφού ειπα οτι δεν ξερω αν θα καταφερω να κανω δεύτερο! που τα λατρεύω τα παιδια και ηθελα παρα παρα πολύ να το ζήσω αυτο!

Ποπό... Φαντάσου πως νιώθεις για να σκέφτεσαι αν θα κάνεις δεύτερο παιδάκι. Κοίτα, μην το βλέπεις έτσι. Να σκέφτεσαι ότι είναι ευλογία και η αλήθεια είναι ότι μόλις με το καλό γεννήσουμε, θα τα έχουμε όλα ξεχάσει. Θα είναι τέτοια η χαρά μας που δε θα μας νοιάζει να τα ξαναπεράσουμε!!

Ο σίδηρος είναι.. άστα να πάνε είναι!!! Εγώ σκέφτομαι από το πρωί που ξυπνάω πως θα τον πιω. Και θα τον έχουμε καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μας. 

Πόσο χαίρομαι που μια εβδομάδα είσαι καλά! Έτσι να συνεχίσεις!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η natasa1990 είπε:

κοριτσια μου κανανε εχθες αυχενική ολα καλα φαίνονται περιμενουμε τα αποτελέσματα! μάλλον αγορακι αλλα θα μας το επιβεβαιώσει την επόμενη φορα!!!ειχα σταματησει το σιδηρο και ημουν τοσο καλα για σχεδον μια βδομάδα που δεν το πιστευα!!έτρωγα επινα νερο μπορούσα να παω μεχρο το φουρνο να παρω ενα ψωμί!!!!!!!ελπιζω να περνανε σιγά σιγα ολα αυτα σε ολες μας!!!!!απο κιλα παρολο που ειχα τοσους εμετους εχω παρει 2 συνολικά ισως φταει και το οτι δεν έπινα και νερο δεν ξέρω...συνολο μεχρι 15 με αφήνει ο γιατρος αλλα ελπιζω να παρω οσο λιγότερα μπορω!!!με την κυτταρίτιδα δεν εχω δει διαφορά ιδια μου φαίνεται..

Με το καλό και τα δικά σου αποτελέσματα!! Μπράβο!! 

Όσον αφορά την κυτταρίτιδα... Γκρρρ... Θα την πολεμήσω μόλις έρθει στον κόσμο το μωράκι μου πρώτα ο Θεός. Προς το παρόν, δεν μπορώ να κάνω και πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με το καλό όλες σας ❤️ εγώ έγραφα ένα χρόνο πριν στο μωράκια Μαΐου 2018.... γέννησα την μονάκριβη μου 8.05.2018, δεν το πιστεύω πως πέρασε ο καιρός και σας γράφω τώρα! Έκανα πολύ καλές φίλες εδώ.... 

οι στιγμές που σας περιμένουν είναι πανέμορφες και αναντικατάστατες ❤️ 

πολλα φιλια σε όλες σας και πάλι με το καλό!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λευτέρης είπε:

Κορίτσια με το καλό όλες σας ❤️ εγώ έγραφα ένα χρόνο πριν στο μωράκια Μαΐου 2018.... γέννησα την μονάκριβη μου 8.05.2018, δεν το πιστεύω πως πέρασε ο καιρός και σας γράφω τώρα! Έκανα πολύ καλές φίλες εδώ.... 

οι στιγμές που σας περιμένουν είναι πανέμορφες και αναντικατάστατες ❤️ 

πολλα φιλια σε όλες σας και πάλι με το καλό!!! 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ!! Να χαίρεσαι τη μικρή σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...