Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Ωωωχ κατάλαβα νόμιζα ήμουν η μοναδική που έκανα πυρετό κακ άρχισα να ανησυχώ για να πω την αλήθεια. Όσο δεν ήθελα να φορτωνομαι με χάπια τόσο τα τρώω στα μούτρα τώρα. Εσένα σου έδωσε κάτι για την αντιβίωση ε; Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου να περάσει γρήγορα Παναγιά μου. ??

Μου την έδωσε προληπτικά την αντιβίωση για τυχόν επιπλοκές...δεν έχει να κάνει με τον πυρετό! Απλά μου είπε αν τυχόν πιάσω τη κοιλιά μου και με πονάει να πάρω τηλέφωνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Καλησπέρα κι από μένα. Δε λέει να στρώσει κορίτσια το κρύωμα τελικά. Ανέβασα και 38 πυρετό πάρα την αντιβίωση και μου έδωσε ντεπον αναβραζον 4 φορές τη μέρα για 4-5 μέρες... ?? Και σήμερα το πρωί που ξύπνησα ο λαιμός μου με πέθανε και καταρροή στο φουλ. 

Υπομονη και θα ερθει η αναρρωση! Τα φαρμακα σου, τα τσαγακια σου... κατι θα γινει! Αχ εχω ενα θαυματουργο τσαι που οποτε το πινω μου περναει ο λαιμος απο την πρωτη μερα. Λεγεται "τσαι κρυολογηματος". Το παρηγγειλα απο ιντερνετ απο το "δρομος του τσαγιου". Και τωρα που αρρωστησα με το τσαγακι μου αυτο περασε ο λαιμος αμεσως και μετα ειχα μονο τη μυτη να κανω πλυσεις με αλατονερο. Περαστικα σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

Μου την έδωσε προληπτικά την αντιβίωση για τυχόν επιπλοκές...δεν έχει να κάνει με τον πυρετό! Απλά μου είπε αν τυχόν πιάσω τη κοιλιά μου και με πονάει να πάρω τηλέφωνο...

Ναι κι εμένα γι αυτό μου έδωσε την αντιβίωση για να μη με πιάσει κάτι χειρότερο. Αλλά τώρα για τον πυρετό που τον πήρα μου έδωσε και τα ντεπον. Όχι εμένα δε μου είπε κάτι τέτοιο. Ελπίζω να μη συμβεί τίποτε παραπάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Ναι κι εμένα γι αυτό μου έδωσε την αντιβίωση για να μη με πιάσει κάτι χειρότερο. Αλλά τώρα για τον πυρετό που τον πήρα μου έδωσε και τα ντεπον. Όχι εμένα δε μου είπε κάτι τέτοιο. Ελπίζω να μη συμβεί τίποτε παραπάνω...

Ναι ντεπόν εννοείται αλλιώς και εγώ δε θα την πάλευα...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 περαστικά ρε κορίτσι. Κ γω έκανα πυρετό κ μ είχε πει ο γιατρός Ντεπόν μέχρι 3 γραμ τη μέρα. Ανα 4ωρο δηλαδή. Εγώ έπαιρνα ανά 6ωρο π ανέβαζα. Για τ μπούκωμα έβαζα οτριβιν παιδικό ρης μικρης κάθε βράδυ πριν τ υπνο. Με βοηθούσε παρά πολυ.

@Angelmammy καλά απότελεσματα κοροτσι μου. Εγω Doppler ξεχωριστό δ θα κάνω. Μ κάνει κάθε φορα ο γιατρός μ π ειναι κ πιστοποιημένος.

@Mariamagdalini Εγώ συρταριερα δ πήρα. Έκανα ντουλάπα στο δωμάτιο της μικρής μια κ καλη όπως την ήθελα. Την άλλαζα παντού με ένα σελτεδακι από κάτω. Τώρα πρέπει να κάνω ανακαταταξη στα συρτάρια  ντουλάπας για τα μωρουδιακα. Μπορείς να ρωτήσεις κ σε μαραγκό για συρταριερα. Να αρην βγάλει στις διαστασεις που θες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Υπομονη και θα ερθει η αναρρωση! Τα φαρμακα σου, τα τσαγακια σου... κατι θα γινει! Αχ εχω ενα θαυματουργο τσαι που οποτε το πινω μου περναει ο λαιμος απο την πρωτη μερα. Λεγεται "τσαι κρυολογηματος". Το παρηγγειλα απο ιντερνετ απο το "δρομος του τσαγιου". Και τωρα που αρρωστησα με το τσαγακι μου αυτο περασε ο λαιμος αμεσως και μετα ειχα μονο τη μυτη να κανω πλυσεις με αλατονερο. Περαστικα σου!!! 

Αλήθεια; Εγώ χαμομήλι και φλαμουρ, τέτοια πίνω. Τι να κάνω, όταν ξυπνάω έχω το θέμα πιο πολύ. Την υπόλοιπη μέρα κάτι γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικά βρε κορίτσια!!! Τι έπαθες βρε @irened91;; Ελπίζω να γίνεις γρήγορα καλά. Ο πυρετός δεν παλεύεται!! 

Η εξέταση Doppler είναι ο τρίτος μεγάλος υπέροχος που κάνουμε. Είναι αυχενική διαφάνεια, β επιπέδου και Doppler. Και γίνεται κι αυτή μέσα σε συγκεκριμένες εβδομάδες κύησης. Λογικά θα σας πει άμεσα ο γιατρός. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni δε γνώριζα ότι μπορεί κάθε φορά ο γιατρός να κάνει. Επειδή μου είπε ο γιατρός μου ότι πρέπει να γίνει σε συγκεκριμένες ημερομηνίες βάσει της κύησης, νόμιζα ότι όλες πρέπει να την κάνουμε τότε όπως την αυχενική και τη β επιπέδου. Η αλήθεια είναι ότι επειδή θέλω να βλέπω το μωράκι μου συχνά, δε με χάλασε που πρέπει να την κάνω. Χιχι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κανονικα είναι όπως τα λες. Αλλά εμένα είναι πιστοποιημένος σε όλους τους υπέρηχους Ο ποτέ όλους αυτός μ τους έκανε. Κ επειδή έχει πιστοποίηση κάθε φορα μ τα μετράει όλα. Έχει εξειδικευμένο υπέρηχο. Για Doppler δ μ κλείνει χωριά ραντεβού. Αλλά στις μετρήσεις σε κάθε έξεταση μ τα γραψει αναλυτικά. Κ μ λέει κ εκείνη την ωρα για τις αρτηρίες κ την τροφοδοσία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το doppler βασικά είναι στο γυναικολόγο απ'ότι έχω καταλάβει..και μένα μου τα μετράει κάθε φορά έχει πιστοποίηση ..απλά μου είπε ότι πάντα τα μηχανήματα των μαιευτηρίων είναι καλύτερα από των ιατρίων.. οπότε θα την κάνω .. δε με χαλάει κι όλας :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Αλήθεια; Εγώ χαμομήλι και φλαμουρ, τέτοια πίνω. Τι να κάνω, όταν ξυπνάω έχω το θέμα πιο πολύ. Την υπόλοιπη μέρα κάτι γίνεται. 

Κι αυτα που πινεις μια χαρα ειναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια!

@irened91Περαατικα σου και πάλι γρήγορα!!! Μακάρι να πέσει ο πυρετός και να υποχωρήσουν και τα υπόλοιπα συμπτώματα, να ησυχάσεις κι εσύ!!!

@Angelmammy με το καλό και τα δικά σου αποτελέσματα! Για Doppler δεν έχω κλείσει ακόμα. Λέω να πάρω τηλέφωνο την επόμενη εβδομάδα για ραντεβού. Μου ειχε πει την 32 εβδομάδα ότι θα την κάναμε. 

Εμείς πήγαμε στα Bebe jou και πήραμε κούνια, συρταριερα και προέκταση της για να αλλάζω το μωρο και σίδερο για κουνουπιέρα.  Δεν είναι τα πιο οικονομικά, αλλά επειδή τα υπόλοιπα θα μας τα δώσουν είπαμε να ξεφύγουμε λιγάκι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης να πω κατι αλλο. Πριν καιρο αγχωνομασταν καποιες μηπως το μωρο χτυπαει πολυ χαμηλα. Σημερα ο γιατρος μου εδειξε πανω στο σωμα μου τη θεση του μωρου. Μου εδειξε οτι το κεφαλι ηταν πανω απο τον αφαλο εκεινη τη στιγμη και τα ποδαρακια τερμα κατω χαμηλα προς το εσωρουχο μου. Αρα λογικο να νιωθουμε και πολυ χαμηλα χτυπηματα και ψηλα και παντου ... τωρα που ακομη εχουν χωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και επισης κοριτσια ερχεται η θεια μου και μου λεει: κρεβατι, στρωμα, συρταριερα και ντουλαπα ειναι ολα δωρο απο εμας! Σοκαριστηκα! Θα μας τα κανει ενας δικος τους μαραγκος σε κανενα μηνα. Οποτε δεν μενουν πολλα εξοδα για τους γονεις μας. Ειναι και νεα θεια (40 χρονων) και γενησε προσφατα και θα μας δωσει και πολλα πολλα δικα της πραγματα... Τι να πω... μεγαλη βοηθεια η θεια! Οποτε τωρα με την υπολοιπη βοηθεια που δινουν οι γονεις νομιζω θα παω να σηκωσω ολο το Λητω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

και επισης κοριτσια ερχεται η θεια μου και μου λεει: κρεβατι, στρωμα, συρταριερα και ντουλαπα ειναι ολα δωρο απο εμας! Σοκαριστηκα! Θα μας τα κανει ενας δικος τους μαραγκος σε κανενα μηνα. Οποτε δεν μενουν πολλα εξοδα για τους γονεις μας. Ειναι και νεα θεια (40 χρονων) και γενησε προσφατα και θα μας δωσει και πολλα πολλα δικα της πραγματα... Τι να πω... μεγαλη βοηθεια η θεια! Οποτε τωρα με την υπολοιπη βοηθεια που δινουν οι γονεις νομιζω θα παω να σηκωσω ολο το Λητω?

Παρά πολύ ωραία!!!!!!μπράβο στη θεία!!!να Ναι καλά!!!!χαχαχαχα να πας και να πάρεις ότι σου αρέσει τώρα που έχεις μεγαλύτερη βοήθεια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! 

Περαστικά στις αρρωστούλες! 

Με γεια σε όσες ψωνίζουν πραγματάκια για τα μωρά! Τι όμορφη διαδικασία..

εμείς τα έχουμε όλα από τη μικρή οπότε μόνο ρουχαλάκια θα πάρουμε..

άραγε τέλος μαίου να χρειαζόμαστε μακρυμάνικα η κοντομάνικα φορμάκια?

με την καμπύλη όλα μια χαρά! 

Έχω όμως χαμηλό αιματοκρίτη. Εσείς τι αιματοκρίτη έχετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Vivi35 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Περαστικά στις αρρωστούλες! 

Με γεια σε όσες ψωνίζουν πραγματάκια για τα μωρά! Τι όμορφη διαδικασία..

εμείς τα έχουμε όλα από τη μικρή οπότε μόνο ρουχαλάκια θα πάρουμε..

άραγε τέλος μαίου να χρειαζόμαστε μακρυμάνικα η κοντομάνικα φορμάκια?

με την καμπύλη όλα μια χαρά! 

Έχω όμως χαμηλό αιματοκρίτη. Εσείς τι αιματοκρίτη έχετε? 

Καλημέρα!! Ο καιρός είναι αψυχολόγητος οπότε υποθέτω και κοντομάνικα και κάποια μακρυμάνικα άλλα όχι πολύ χοντρά... Ο δικός μου αιματοκρίτης είναι 33,5..και πίνω και 2 αμπούλες σίδηρο τη μέρα.. Απότι έχω διαβάσει τους τελευταίους μήνες ανεβαίνει λίγο για να δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Αυτήν την απορία με τα φορμάκια την είχα κι εγώ! Νομίζω πως πρέπει να έχουμε και κανένα μακρυμάνικο ψιλό.

Την προηγουμενη φορα ειχα 37 την άλλη εβδομάδα θα κάνω πάλι εξετάσεις γιατί έχει περάσει καιρός και θα δούμε.

Βρε κορίτσια μάλλον έχω έντονο άγχος, έχω ένα σκάσιμο, κυρίως το βράδυ που θέλω να χαλαρώσω χασμουριέμαι συνέχεια βαθιά για να ανασάνω καλά με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι και καλα! Το πάθαινα και παλια αυτο μετα απο μια περιοδο εντονου αγχους. Είναι πολύ ενοχλτικό και ψυχοφθόρο μου χαλάει όλη τη διάθεση και με γεμίζει φόβο μη συνεχιστεί μέχρι να γεννήσω που σίγουρα με την ακόμη μεγαλύτερη κοιλιά τα πράγματα θα είναι δυσκολότερα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Αυτήν την απορία με τα φορμάκια την είχα κι εγώ! Νομίζω πως πρέπει να έχουμε και κανένα μακρυμάνικο ψιλό.

Την προηγουμενη φορα ειχα 37 την άλλη εβδομάδα θα κάνω πάλι εξετάσεις γιατί έχει περάσει καιρός και θα δούμε.

Βρε κορίτσια μάλλον έχω έντονο άγχος, έχω ένα σκάσιμο, κυρίως το βράδυ που θέλω να χαλαρώσω χασμουριέμαι συνέχεια βαθιά για να ανασάνω καλά με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι και καλα! Το πάθαινα και παλια αυτο μετα απο μια περιοδο εντονου αγχους. Είναι πολύ ενοχλτικό και ψυχοφθόρο μου χαλάει όλη τη διάθεση και με γεμίζει φόβο μη συνεχιστεί μέχρι να γεννήσω που σίγουρα με την ακόμη μεγαλύτερη κοιλιά τα πράγματα θα είναι δυσκολότερα.

 

Αυτό το παθαίνω και γω αρκετά συχνά! Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι πολύ ενοχλητικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos  είναι φυσιολογικό..το έχω και εγώ ειδικά το βράδυ...το είπα και στη γιατρό μου...και μου είπε ότι προς το τέλος θα είναι χειρότερο..άλλα δεμπορώ να κάνω κάτιι.. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivi35 εμένα μου τον αύξησε εδώ και 3 μήνες και πάλι στα πατώματα είναι...άλλα λέει για το μήνα μου είναι λογικό.. Εμένα με έπιαναν και ψιλοζαλάδες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου @Vivi35 @Valfrag με ανακουφίζει που ακούω πως το παθαίνετε κι εσείς γιατι φοβόμουν πολύ μήπως είναι τα ψυχολογικά μου ? . οπότε ίσως να σχετίζεται με την εγκυμοσύνη! Θα το αναφέρω κι εγώ σήμερα στον γιατρό. Μου έχει δημιουργήσει πολύ άγχος όλο αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos μην αγχώνεσαι όπως βλέπεις και από παλιότερα μνμ οι περισσότερες υποφέρουμε με τις δυσφορίες..εγώ πλέον αφου δε μπορώ να ξαπλώσω ούτε στο πλάι γιατί με πιάνει το ισχίο μου...ούτε ανάσκελα φυσικά λόγω δυσφορίας..κοιμάμαι καθιστή στο κρεββάτι με μαξιλάρια άλλα και πάλι δε μπορώ να σου πω ότι είμαι και πολύ καλύτερα ..:-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Vivi35  αν δ δεις διαφορά με την αύξηση πες στο γιατρό σου να σ αλλάξει τ σίδηρο. Στην προηγ εγκυμοσύνη είχα σταθερά 31. Τώρα κάπως καλύτερα. Μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα εκτός αν σε επηρεάζει άμεσα με ατονία κ ζαλάδες. 

@marakineos δοκίμασε να κοιμηθεί στον καναπέ με μπόλικα μαξιλάρια ώστε να μην είσαι τελείως ξαπλωμένη. Μπορεί να σε βοηθήσει κ να μη νιώθεις δυσφορία.

Όσο για τα φορμακια Εγώ πήρα κυρίως μακρυμανικα κ θα πάρω κ άλλα μακρυμανικα. Το Μάιο έχει ακόμη ψυχρά ειδικά τ βράδυ. Αν θυμάστε πέρυσι όλο τ Ιούνιο έβρεχε κ είχε χαμηλές σχετικά θερμοκρασίες. Ότι κ να πάρετε ούτως ή αλλως άντε να τ βάλουν κανα μήνα. Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...