Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Narcissa είπε:

@stasa199 έβαλα λίγο λάιμ! Σκέφτομαι μήπως κάνω εισαγωγή πράσο αύριο ή φρέσκο κρεμμυδάκι γιατί το σημερινό πραγματικά δεν τρωγόταν ? δεν έδεναν καθόλου οι γεύσεις μεταξύ τους. 

Πω πω φαντάζομαι!άλλο Κρεατάκι ποτέ θα δοκιμάσετε?μήπως να δοκιμάζες τομάτα?Αλλά εδώ με γλυκοπατατα και δεν το έσωσε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199 την άλλη εβδομάδα θα πάρουμε αρνάκι. Μας είπε η παιδίατρος να ξεκινήσουμε με αυτά γιατί είναι πιο αγνά, αλλά έχουν μυρωδιά τα άτιμα! Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι έχει ο παππούς μου κότες δικές του που θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε... Εσείς πως τα πάτε σταμάτησαν οι εμετοί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa το είπα στην άντρα μ κ λέει πες την κοπέλα να του κάνει φρικασε να δεις πως ια το φάει!???? είναι πιο αγνά όντως κ το κουνέλι που μου έχουν πει (αν έχεις δικό σου άνθρωπο ).εμείς καλύτερα ευτυχώς σταμάτησαν,καμία γουλιτσα  βγάζει μόνο κ  εμετό κάνει μόνο αν έχει φάει κ κάνει κακα που μου το έκανε κ πριν αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μια χαρά, μπορεί να είχε και καμία ιωσούλα και να πέρασε! Καλε το σκέφτηκα κι εγώ το φρικασέ, εξού και το πράσο ? σέλινο και τέτοια νομίζω δεν κάνει ακόμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Sofi90!

Ναι ναι τηρούμε εισαγωγές. Απλά δεν ξέρω αν ισχύει και για τα μυρωδικά. Σήμερα πάω γραφείο και είπα στην πεθερά μου να δοκιμάσει με πράσο, καρότο, γλυκοπατάτα, άνηθο και λεμονακι. Αν βγει πάλι χάλια θα βάλουμε κρεμμυδάκι μεθαύριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσον αφορά το τι επιτρέπεται και τι όχι, βρηκα αυτό:


975E61C0-4312-4984-BA55-DFDB0BD6E647.thumb.png.1130723d028d7cd9a9cb956097f0cac7.pngF429A090-C5D1-4A5A-BD98-ED94573CA1BA.thumb.png.ccfd79d1020bff3740f2d18c9af1ebf9.png Που συμπίπτει και με όσα μας είπε η παιδίατρος, εκτός από τη φράουλα βασικά που μας είπε μετά τον 8ο αν θυμάμαι καλά. Όχι ότι είχα σκοπό να δώσω φράουλα χειμωνιάτικα, αλλά λέμε τώρα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!

Αχ μιλάτε για κατσικάκι, αρνάκι, κουνελάκι και με πιάνει ζαλάδα.... Να δω πως θα τα μαγειρέψω εγώ για τη μικρή μου όλα αυτά... @stasa199 μήπως την είχε πειράξει κάτι που έφαγες τη μικρή σου;;;

@Narcissa μια χαρά ο μπεμπουλινος σου. Μην ανησυχείς που δεν έφαγε πρώτη φορά, μπορεί οντως να μην του άρεσε λόγω μαγειρικής ή λόγω προτίμησης του μωρού. Εγώ ποτέ μα ποτέ δεν έφαγα κατσίκι ή αρνί (για όταν έτρωγα κρέας μιλάω τώρα) γιατί αφενός μου μύριζαν πάρα πολύ άσχημα, αφετέρου ήταν τα αγαπημένα μου ζώα. Επειδή ο μικρός σου ακόμα δεν έχει αγαπημένα ζώα κλπ μπορεί να του μυρίζει το κατσίκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μου έκανε πολλούς εμετούς...ευτυχώς ηρέμησε!

Εγώ νομίζω έφταιγε η κρέμα για τα ούλα που είχε αλκοόλη..

@Narcissa μάλλον θα συνηθίσει σιγά σιγά το αγοράκι σου!Καλά θα τα πάει!δεν ήξερα για το κρεμμυδάκι ότι κάνει από τόσο νωρίς!

@Angelmammy πραγματικά για σένα θα είναι ζόρι!Εμείς μάλλον θα τρώμε παρέα με τη μπέμπα όταν τα αρχίσει!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσιαα!!

εμενα ο μικρος ειναι απο τη Δευτερα με ιωση γαστρεντεριτιδασ...και σημερα επιασε και τον αντρα μου..ευτυχως ο μικρος ειναι καλυτερα σημερα...και κανουμε αποχη απο ολα τα φαγητα-κρεμες αυτες τις μερες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Καλησπερα κοριτσιαα!!

εμενα ο μικρος ειναι απο τη Δευτερα με ιωση γαστρεντεριτιδασ...και σημερα επιασε και τον αντρα μου..ευτυχως ο μικρος ειναι καλυτερα σημερα...και κανουμε αποχη απο ολα τα φαγητα-κρεμες αυτες τις μερες....

Περαστικά σας...είναι δύσκολη περίοδος η αλήθεια είναι,όλοι άρρωστοι είναι..εγω συναντήθηκα με  μια φιλη που έχει και αυτή μπεμπουλα και ήταν άρρωστη και δεν μου το είπε...μετά ένιωθα λίγο κάπως το λαιμό μου αλλά ευτυχώς δεν μας έπιασε κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Καλησπερα κοριτσιαα!!

εμενα ο μικρος ειναι απο τη Δευτερα με ιωση γαστρεντεριτιδασ...και σημερα επιασε και τον αντρα μου..ευτυχως ο μικρος ειναι καλυτερα σημερα...και κανουμε αποχη απο ολα τα φαγητα-κρεμες αυτες τις μερες....

@Valfrag ωχ Έλα ρε συ.... Θα σου στείλω αύριο να μου πεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 ετσι φαινεται....της έδινα Ντεπόν αλλά μου έλεγε συνέχεια ο άντρας μου ότι δε θέλει να της δίνω και του λέω και τι θα το αφήνω το μωρό να πονάει?ευτυχως τώρα έχουν βγει τα 2 και ηρέμησε κάπως, να δω όταν αρχίσουν τα επόμενα πως θα πάει!πάντως κρέμα μόνο της frezyderm αν της ξανά βάλω που δε νομίζω για το δεν κάνει κάτι....της αρέσει να τρώει το καπάκι όμως!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 καλησπέρα και χρόνια πολλά!Ναι βγαλαμε !!πριν 2 βδομάδες περίπου βγήκε το πρώτο και μέσα σε 4 μέρες και το δεύτερο!Και εγώ το ίδιο πιστεύω για το Ντεπόν.. απλά ο άντρας μου φοβάται μη της δίνουμε χωρίς λόγο...βέβαια του είπα ότι εφόσον ηρεμεί δεν είναι άδικα!Αν την παλεύετε καλά είστε!υπομονη και θα περάσει !!!εμένα τώρα πάλι άρχισε να κλαίει και να τρέχουν σάλια...Ίσως ετοιμάζει τα επόμενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω χαθεί αλλά σας διαβάζω οπότε προλαβαίνω. Εμείς έχουμε κάνει επαναγαλακτισμο κ τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά. Είχα πάθει μια βαρβατη μαστίτιδα κ σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το κόψω αλλά με τα άλματα κ την γκρίνια των δοντιών είδα ότι είναι η μόνη παρηγοριά κι έτσι ξανά από την αρχή!!! Τώρα είμαστε στη φάση της επανεδρεαιωσης... Καταλαβαίνετε τι γίνεται, μαραθώνιοι θηλασμοι 10 με 12 τη μέρα, όλη μέρα είμαστε αγκαλιά. Στέρεες διαβάζω κ δόντια μπράβο, μεγάλωσαν τα νινακια μας! Εμείς 18 Νοεμβρη θα αρχίσουμε κ λέω να κάνουμε blw, αν θυμάμαι καλά κι άλλη μια κοπέλα θέλει να κάνει. Ακόμα διαβάζω κ το ψάχνω. Η παιδίατρος μας είναι θετική παντως. Δύο μέρες δωσαμε μπανάνα γιατι τον βλέπουμε πως ξερογλυφεται όταν τρώμε κ σήμερα στα κακακια είχε καφέ κλωστές.. μάλλον από την μπανάνα λέει η γιατρός. Για δόντια μας έλεγε ότι δεν έχουν πρηστεί τα ούλα κ έχουμε ακόμα αλλά τον βλέπαμε ότι υπέφερε κι έτριβε στα ούλα του ο,τι έβρισκε κ χθες ψιλαφησαμε κάτω δοντακι να μας γραντζουναει! Εσείς που βγάλατε για πείτε σε πόσο καιρό θα εμφανιστεί κανονικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini μπράβο σου !χαρά στο κουράγιο σου που το ξανά πέρασες και τα κατάφερες!και εμείς θα δοκιμάσουμε blw Αλλά στην αρχή θα της τα πατάω με το πιρούνι !οι κλωστουλες  είναι όντως από τη μπανάνα και εμένα το έκανε.οσο για τα δοντάκια στις 7 με 10 μέρες φαίνεται κανονικότατα!εμάς αν  γελάει και βγάλουμε φωτο φαίνονται και τα δύο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 τι καλά μωρέ μια γλύκα θα είναι με τα δοντακια της! Αν τα πατάς με πιρούνι πως θα τα πιάνει; Το ζητούμενο είναι να μάθει να διαχειρίζεται μόνο του την τροφή, ενώ εμείς φροντίζουμε να είναι τόσο μαλακά όσο πρέπει κ να είναι σε κομμάτια που το διευκολύνουν να τα πιάσει. Είσαι στην ομάδα στο FB; Έχει κι εικόνες στα αρχεία. Αγχώνομαι βέβαια πολύ αλλά το έκανε κ η ξαδέρφη μου κ πολύ μου το προμοταρει ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ευχαριστω κ για τον θηλασμό! Ακόμα κ τώρα απορώ πως πήρα την απόφαση να το ξαναπεράσω όλο αυτό αλλά ενώ το έπαιζα άνετη στο ενδεχόμενο αποθηλασμου, μ έπιασε ένας πανικός, δεν ήθελα να το χάσουμε όλο αυτό, δέσιμο παρηγοριά κλπ. Τώρα που βλέπω καλύτερα κ τον μικρό παίρνω κουράγιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini δεν έχω fb Αλλά έχω μπει από της αδερφής μου!κοίτα εγώ στην αρχή σκέφτηκα να της τα πατάω για να μάθει να τρώει και να μην έχω το φόβο να μου πνίγει και μετά να της δώσω κομματάκια σε μια βδομάδα πχ...προς το παρόν της δίνω κομμάτια και σαν το ποντικάκι τρώει!εδώ και λίγες μέρες δε τα βγάζει!(πριν τα έβγαζε με τη γλώσσα της και έκανε σαν να μη της άρεσε αλλά τώρα έτσι και της φύγει το κομμάτι από το χέρι κλαίει!??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199  είστε σε πολύ καλό δρόμο! Ήδη τρώει κομματάκια η μικρούλα μπράβο! Ο δικός μου με την μπανάνα ξετρελαθηκε τόσο που από την όρεξη του έκοψε ένα μεγαλουτσικο κομμάτι κ αμέσως από τον φόβο  μου του το έβγαλα. Υποτίθεται ότι πρέπει να τον αφήσω να το λιώσει μόνος του κ να το φάει εφόσον ήδη ήταν μια πολύ μαλακή κ ώριμη μπανάνα ή αν δεν μπορέσει, να το φτύσει αλλά εγώ φοβήθηκα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini να μη φοβάσαι!κ εγώ φοβόμουν αλλά δεν της έβγαλα ποτέ κομματάκι.. Βέβαια δε μου έκοψε κ τόσο μεγάλο που να μη μπορεί να το διαχειριστεί!μας είχε πει ο παιδίατρος να την αφήνουμε να το διαχειριστεί μόνη της ,εννοείται είμαστε από πάνω σε περίπτωση που χρειαστεί να το βγάλουμε!κ εμένα της αρέσει η μπάνανα αλλά πιο πολύ το μήλο επειδή δε της γλιστράει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,εμείς ξεκινήσαμε με κρέμα βανίλια πριν 4 ημέρες και από αύριο ξεκινάμε με φρουτοκρεμα.ακομη φυσικά το μωρό δεν έχει μάθει να τρωει αλλά κάθε μέρα βελτιώνεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...