Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια και από εμάς!! 

Χθές πήγαμε στον παιδίατρο, κάναμε το εμβόλιο μας και η μικρή μου είναι 6850γρ και 66εκ ύψος. @stasa199 δεν τη βρήκε αδύνατη ο γιατρός και ακολουθεί την πράσινη καμπύλη. Μάλλον τα υπόλοιπα μωράκια είναι πολύ ανεπτυγμένα και μας φαίνονται τα δικά μας πιο μικρά. Χαχα! Γιγαντάκια σου λέω έχουμε εδώ μέσα. Διαβάζω κάτι 7μιση κιλά για μωράκια πιο μικρά από τη δική μου και λέω ουαου!

Α και εμείς λέμε μέρες τώρα μαμαμαμαμα και από χθές και μπαμπαμπαμπα, έτσι να χαίρεται και ο μπαμπάς μας. 

Όσον αφορά τη διατροφή, έχω την εντύπωση ότι πέραν του γιατρού που φυσικά ο καθένας λέει τα δικά του, έχει και μια διαφορά για τα μωρά που θηλάζουν ή όχι;;; Κάνω λάθος;; Δλδ απ' όσο γνωρίζω ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει να κλείσουν 6μηνες τα μωράκια και μετά στερεές αλλά μανουλες όπως πχ η @Diwni που θηλάζει ξεκίνησε από τον 5ο. Τέλος πάντων, όλα μας τα μικρούλια αργά ή γρήγορα θα μπουν στις στερεές και μια χαρά θα είναι. 

Εμείς θα αλλάξουμε παιδίατρο γιατί δεν τα βρίσκουμε γενικά, ούτε στη διατροφή ούτε στο θηλασμό και θα ξεκινήσουμε με blw, πρώτα ο Θεός. Θα σας έχουμε νέα μόλις γίνουμε 6 μηνών. 

@stasa199 @Narcissaσυμφωνώ με την @Sofi90, και οι δύο παιδίατροι που έχω ρωτήσει μου είπαν πως δε χρειάζεται αιμοληψια πριν το έτος. Σίδηρο θα ξεκινήσουν να παίρνουν τώρα με τις στερεές από τη διατροφή τους. Πάντως εμείς μόνο d3 δίνουμε στη μικρή και αυτή μέχρι και τον 7ο αν θυμάμαι καλά. Μετά τίποτα. Εγώ είμαι που παίρνω ακόμα σίδηρο και ασβέστιο (για όσο θηλάζω μου έχει πει ο γυναικολόγος) και πραγματικά δεν μπορώ αλλά συμπληρώματα. Βαρέθηκα!! Παίρναμε σε όλη την εγκυμοσύνη, να παίρνουμε και τώρα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Angelmammy Εγω εκανα εξετάσεις τωρα και επειδή δεν μου ελειπε τιποτα τα σταματησα τα συμπληρώματα να ηρεμήσει και λιγο ο οργανισμός..Σε 3 μηνες θα ξανακανω εξετασεις να δούμε.Πιο χαμηλή ειχα την Β12 οπότε με βλεπω αυτην να παιρνω στο τριμηνο

Κι εγώ που είχα κάνει εξετάσεις ήμουν σε όλα σούπερ εκτός από τη β12. Αλλά ο γυναικολόγος επέμενε να συνεχίσω να παίρνω σίδηρο και ασβέστιο. Από προχθές μάλιστα ξεκίνησα και β12 μαζί με το σίδηρο γιατί μου είπε η φαρμακοποιός μου ότι γίνεται πολύ καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου έτσι και ίσως με βοηθήσει στην τριχόπτωση. 

Αλήθεια, κάθε φορά που πάω να βάλω χάπι στο στόμα μου λέω "πάλι;;;;". Και σκέφτομαι ότι αν μείνω ξανά έγκυος, δε θα κόψω ποτέ τα συμπληρώματα;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δεν κάναμε εξετάσεις..είχε δει το κάτω βλέφαρο ο γιατρός και μας τα έδειξε κ εμάς που ήταν κάτασπρα!Μας είπε αν θέλουμε να κάνουμε εξετάσεις κ μετά να το δώσουμε  αλλά σίγουρα θα έχει έλλειψη και είπαμε να μην κάνουμε,κακο δε θα της κάνει σίγουρα!

@Sofi90 έχεις δίκιο δεν το σκέφτηκα ότι είναι μόνο για 3 μέρες!ούτως ή άλλως αυτές τις μέρες άντε να φανε 2 με 3 κουταλιές!

@Angelmammy εμένα δεν είναι στην πράσινη..Είναι στα όρια πράσινης με πορτοκαλί! Μια χαρα η μικρούλα σου!!!Όσο για τις στέρεες έχω διαβάσει ότι συνίστατε στους 6 αλλα οχο νωρίτερα απο τους 4. 

Και εγώ παίρνω σίδηρο(2 φορές μάλιστα τη μερα) και ασβεστιο...το στομάχι μου έχει διαλυθεί νομίζω....πολλές φορές μου θυμίζει περίοδο εγκυμοσύνης!μου είπε ο άντρας μου να ρωτήσω το γιατρό μήπως είναι λόγω ορμονών από το θηλασμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 να ρωτήσεις. Εμένα ευτυχώς το στομάχι μου μετά τις πρώτες πρώτες εβδομάδες από τον τοκετό έστρωσε και είμαι μια χαρά. Μπορεί όμως να σου προκαλεί και ο σίδηρος όλα τα θέματα στο στομάχι. Εγώ παλιά, από χάπι σιδήρου, έπαθα γαστρίτιδα και είχα μια μικρή τρύπα στο στομάχι που μετά μου δημιούργησε τρελή ευαισθησία. Καλά, στην εγκυμοσύνη θυμάσαι σε τι κακό χάλι ήταν το στομάχι μου. Τώρα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ από τη στιγμή που έκανα εξετάσεις και ήταν όλα καλά, δεν παίρνω τιποτα. Και που έχω κόψει τα γαλακτομικα, η γυναικολόγος μου επέμενε ότι χωρίς διαπιστωμένη έλλειψη, δεν κάνει να παίρνουμε κανένα συμπλήρωμα. 
 

@stasa199 @Angelmammy Εμείς είμαστε μεταξύ πράσινης και πορτοκαλί, αλλά δεν τρελένομαι πια. Άλλωστε σε αυτή την καμπύλη γεννήθηκε ο μπεμπουλίνος και αυτό κοιτάω, να ακολουθεί την καμπύλη γέννησης του. Και αφού διπλασιάσαμε κιολας βάρος γέννησης στους 3,5 μήνες, είμαστε κομπλέ! 
 

Παντως για την εισαγωγή στις στερεές, νομίζω για όλα τα μωρά το ίδιο ισχύει. Η σύμβουλος θηλασμού μου είπε ότι το «λάθος» που γίνεται κυρίως στα μωράκια που πίνουν ξενο, είναι ότι μειωνουν παρά πολύ το γάλα όταν ξεκινούν το φαγητό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εμεις παντως που έχουμε πλυντήριο στεγνωτήριο 4 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα. Και ο άντρας μου το δουλεύει παρά μέρα. Τα ρούχα του μωρού τα άπλωνα και τα σιδερωνα το καλοκαίρι, αλλά τώρα θα τα βάζω στεγνωτήριο. Τα μασητικα τα πλένω με βρεφικό σαπούνι, η πεθερά μου έβαλε ένα στον αποστειρωτη και έλιωσε. Και τη Σοφι με βρεφικό σαπούνι την πλένω, κλείνοντας την τρυπούλα για να μην μπει νερό και πιάσει μούχλα. Ο μπεμπουλιν τη λατρεύει, όποτε χαλάλι τα 20€. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι άρχισε να ξεβαφει όμως! Εγώ τα παιχνίδια του δεν ξέρω με τι να καθαρίζω. Αυτά που γράφουν surface wash only. Τα πλένετε; 

Όσο για την εισαγωγή στις στέρεες, βλέπω κάθε γιατρός δίνει τελείως διαφορετικές οδηγίες. Δε νομίζω να έχει και μεγάλη σημασία το με ποια σειρά θα μπουν όμως. Αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι @irened91 που κάνατε εισαγωγή 3 φρούτα μαζί. Τις 3ημερες εισαγωγές απ’οτι ξέρω τις κάνουμε για τυχόν αλλεργίες. Μην πας μακριά, εγώ ως παιδί είχα αλλεργία στο πορτοκάλι, μήλο, ροδάκινο, μπανάνα, σταφύλι, σύκο και ακτινίδιο χαχαχ! 

Αααα κορίτσια, μπαμπαλίζουμε! Όλη μέρα ανταντανταντααα και αμαμαμαμααα (καμαρώνω εγώ λες και καταλαβαίνει τι λέει!) μας παίρνει τα αυτιά το πουλάκι μου ?

Οτι δεν μπαινει πλυντηριο κ εχει αυτη την ενδειξη το καθαριζω με μωρομαντηλο ή αλλο πανακι που εχω βαλει πανω υγρο τζελ απολυμαντικο αυτο για τα χερια που περιεχει οινοπνευμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εγώ τα παιχνίδια αυτά τα τρίβω πολύ καλά με ένα σφουγγάρι στο οποίο έχω βάλει ελάχιστη (ελάχιστη όμως γιατί συνήθως κάνουν πολύ αφρό) ποσότητα βρεφικού απορρυπαντικού πιάτων και μετά τα ξαναπερνάω με καθαρό σφουγγάρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 σίδηρο έπαιρνα μια φορά την ημέρα και μόνο για χρονικό διάστημα 2 μηνών από τον τοκετό. Εξακολουθώ να παίρνω μια πολυβιταμινη (iofolen lactancia) και θα την παίρνω για όσο θηλαζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Εγώ Δ παίρνω πλέον κανένα συμπλήρωμα. 

@Narcissa γενικές εξετάσεις αίματος γίνονται στα μωρά 1.5 η 2 ετών. Είναι εξαιρετικά λεπτές οι φλέβες τους κ Δ κάνουν αν Δ συντρέχει σοβαρός λόγος πριν τους 18 μήνες.

@stasa199 @Sofi90 αυτό με τ ζωμό τ έχω ξανά ακούσει. Λογικά θα σ βάλει κρέας με λαχανικά κ όχι κρέας σκέτο. Ακόμη κ αλεσμενο θα γίνει σαν τσίχλα μόνο του. Όσο για τις αλλεργίες συνήθως στα βασικά πατάτα καρότο κτλ πολύ σπάνια εμφανίζουν αλλεργίες κ κυρίως τα βρέφη π θηλάζουν γτ ήδη έχουν πάρει μια ιδέα από εμάς μέσω τ θηλασμού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni στα λαχανικά ναι. Στα φρούτα όμως δεν είναι σπάνιες οι αλλεργίες! Καλά εγώ το φοβάμαι περισσότερο γιατί όπως σας είπα, έχω η ίδια αρκετές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa @Sofi90 γι αυτό είπα στα κοινά φρούτα κ λαχανικά. Ότι έχει σπορια συνήθως μπαίνει αργότερα. Ντομάτα, μελιτζάνα, φράουλες, ακτινίδια. Απλά επειδή θηλάζουν συνήθως φαίνεται αν φάμε κάτι αν τα πειράξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 καθόλου απίθανο. Άλλα μέχρι να ξεκινήσει τις στέρεες μπορεί να της έχει περάσει. Συνήθως οι πιο πολλές αλλεργίες περνάνε μέχρι τ χρόνο. Ανάφερε τ στον παιδίατρο σ πάντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ωχ λες να έπαθα και εγώ?τι να πω δεν ξέρω....Δεν τρώω κανονικά ακόμα...τρώω βέβαια ενώ στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να φάω σχεδόν τίποτα!απλά αν έχει σκόρδο μπαχαρικά και γενικά αν είναι κάτι βαρύ με τσακίζει!

Εμένα μου είχε πει ο γυναικολόγος για όσο θηλάζω να παίρνω χωρίς εξετάσεις....θα του το ξανά πω να δω μήπως κάνω καμία εξέταση..μου είχε πει ότι επειδή όλα τα καλά τα παίρνει το μωρό χρειάζονται τα συμπληρώματα αυτά...

@Narcissa έτσι ακριβώς για το βάρος του!Εμένα γεννήθηκε 3300 και τώρα είναι 4μιση μηνών και δεν έχει διπλασιάσει ακόμα το βάρος της...Ο γιατρός όμως δεν ανησυχεί γιατί Οπ Ως είπες ακολουθεί την καμπύλη της και δεν είναι σταθερή. 

@Mist Ίσως η πολυβιταμινη σε καλύπτει !

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι πειράζει τι μικρή....Μου έχει κάνει τις κλωστές αυτές οι κόκκινα σημάδια στα κακα της αλλά δεν έχω φάει κάτι διαφορετικό...ρωτησα τον παιδίατρο αν της κάνει κακο και μου είπε στο βαθμό που το βλέπω (σπάνια δλδ )και χωρίς να φαίνεται ότι πονάει η να έχει και αρκετή βλεννα μαζί να μην ανησυχώ...ειχα σκάσει με το συγκεκριμένο θέμα και απορώ τόσα μωράκια (γυφτακια πχ )Που δεν τα προσέχουν είναι καλά άραγε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ έχω φοβερή τριχόπτωση σε σημείο που έχω ανησυχήσει,είχα κόψει τον σίδηρο και τώρα τον ξανααρχισα σε συνδυασμό με σαμπουάν φαρμακείου για τριχόπτωση και χρήση καστορελαιου κάθε 15 ημερες δεν ξέρω αν δω αποτελέσματα φυσικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την τριχόπτωση φταίει η λοχεία   . Θα συνέλθετε μην ανησυχείτε.  Εμένα χάλασε κ η  ποιότητα όποτε έκανα μια κερατινη για να νιώθω καλύτερα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Εχθές έδωσα ένα κομματάκι μπανάνα στη μικρή δεν ενθουσιάστηκε!Σήμερα της έδωσα αχλάδι και τρελάθηκε!Της άρεσε πολύ!έκοψε και ένα κομματάκι και το έβγαλε μόνη της γιατί εγώ χαμπάρι δεν πήρα!Επίσης είδα σημερα ότι στα ούλα της κατω έχει 2 σκισιματακια!μάλλον έρχονται μαζί τα δοντάκια της!έχει αρχίσει και δαγκώνει με δύναμη!

Και χθες το βράδυ περάσαμε λίγο δύσκολα....κοιμήθηκε χωρίς να ρευτει.....Μετά έκανε πως πνίγεται στον ύπνο της, την σήκωσα αμέσως και έκανε εμετό.. 2 φορές μου του έκανε....προσπαθώ να την ξυπνήσω για να ρευτει αλλά δεν ξυπνάει....να δω σήμερα πως θα πάει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια χτες ο μπεμπης επεσε απ τον καναπε. Εγω εβλεπα εργο και τον ειχε ο αντρας μου. Τον αφησε στον καναπε κι εφυγε στην κουζινα. Γυρναω να τον δω και κρεμοταν απ τον καναπε. Τρεχω να τον προλαβω και πηγαινοντας προς εκει τον ειδα να πεφτει. Ευτυχως ειναι πολυ χαμηλος ο καναπες και φανηκε να επεσε πολυ μαλακα. Ο καημενος πλανταξε απ τον φοβο του αλλα ηρεμησε σε κανενα 5λεπτο κι αρχισε παλι τα χαμογελα. Εγω εκανα να συνελθω κανενα 2ωρο. Ετρεμαν τα χερια μου.  Προσφατα παρηγορουσα μια φιλη μου που επεσε η μικρη της 1,5 χρονων απ το κρεβατι και της ελεγα οτι δεν υπαρχει γονιος που να μην του χει πεσει το παιδι....και οριστε συνεβη και σε εμας. Κορίτσια ουτε δευτερολεπτο δεν πρεπει να μενουν μονα σε καναπεδες, αλλαξιερες κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki ευτυχώς δε χτύπησε ο μπεμπουλίνος σου! Παντως σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμένα μου είχε πέσει από το ριλαξ όταν ήταν 2-2,5 μηνών. Έπεσε με τον ποπό του από ύψος 20 (;) εκατοστων και στηρίχθηκε με την πλάτη πάνω στο ριλαξ, όποτε δεν έπεσε. Αλλά από τη στιγμή που άκουσα το θόρυβο μέχρι να τον δω να χαμογελάει καθιστός στο πάτωμα, αυτά τα 3 δευτερόλεπτα, παίζει να έχασα 5 χρόνια από τη ζωή μου. Τα φοβάμαι παρά πολύ τα χτυπήματα. Τώρα στην αλλαξιερα δεν κάθεται ήσυχος ούτε δευτερόλεπτο, προσπαθεί να στριφογυρίσει και να πιάσει τον καθρέφτη που έχω από πάνω. Αφού σκέφτομαι να αρχίσω να τον αλλάζω στο κρεβάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki ευτυχώς είναι καλά!ο παιδίατρος μας είχε πει ότι το πιο συνηθισμένο είναι να πέφτουν τα μικρά... κ εγώ την ψιλό αφήνω γιατί τη βλέπω ακόμα δεν γυρνάει να κάνει βαρελακια αλλά το κακό δε θέλει πολύ δυστυχώς..τελος καλο ολα Καλά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ούτε εμένα ξετρελαίνετε με τη μπανάνα αλλά λατρεύει το αχλάδι!!;

Λες να το έπαθε επειδή δε ρευτηκε; Εμένα τα βράδια ποτέ δε ρευεται. Κοιμάται αμέσως μετά το φαγητό της, μη σου πω ότι τρώει και κοιμάται. Πωπω σοκ να πάει να σου πνίγει!!! Πρέπει να τρόμαξες!!

@vayaki ευτυχώς όλα καλά με τον μικρό σου. Κι εγώ αυτό φοβάμαι πολύ, τα πεσίματα. Ο Θεός βοηθός! Κάθε μέρα λέω στον άντρα μου να έχει το νου του μην του κάνει καμία και φύγει από καμιά αλλαξιερα αλλά δεν τον βλέπω και πολύ να ιδρώνει το αυτί του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...