Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofi90 Καλά στην αρχή Ούτε αλεσμενα θα τρώνε. Ο πρώτος καιρός είναι εντελώς μεταβατικος. Απλά εγώ εννοώ ότι θα αργήσει να φάει ικανοποιητική ποσότητα κ κυρίως κρέας ακόμη κ σε μορφή μπιφτεκιου. Εγώ θέλω να τρώει κ να χορταίνει γενικά. Δεν με νοιάζει αν θα είναι 5 κουταλιές η 10. Άλλα θέλω να τρώει τόσο ώστε να την κρατάει ένα δίωρο τρίωρο. Κ αυτό εννοείται όχι από τις πρώτες μέρες άλλα σταδιακά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Diwni Καλα οτι μπορει να μην τρωει στην αρχη ετσι και απλα να παιζει το ξερω..

Αυτη την σαλιαρα λεω https://www.motherbaby.gr/el/products/408-καρέκλα-φαγητού/7608-σαλιάρα-με-μανίκια-και-δίσκος-από-σιλικό

Καλά τι σαλιαρα είναι αυτή???δεν την είχα δει φοβερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mist με φρούτα τ πρωί, λαχανικά τ μεσημέρι κ από τ αλλο μήνα κ κρέας με τα λαχανικά τ μεσημέρι. Επίσης τ επόμενο μήνα μπορούν να μπουν δημητριακά κ τραχανάς για απογευματινό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Mist με φρούτα τ πρωί, λαχανικά τ μεσημέρι κ από τ αλλο μήνα κ κρέας με τα λαχανικά τ μεσημέρι. Επίσης τ επόμενο μήνα μπορούν να μπουν δημητριακά κ τραχανάς για απογευματινό.

Οπότε ρυζάλευρο κλπ δεν θα δώσεις καθόλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχετε παρει χάλια για τα μικρά??σκέφτομαι να πάρω..έχω και το παζλ που βάζουν...αν βάλω χαλί έλεγα να μη βάλω το πάζλ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mist μου είπε ο γιατρός να τ ξεκινήσω σε 15 μέρες σαν απογευματινό μέχρι να μπουν τα υπόλοιπα. Θα της δώσω αν τ φάει καλώς αν όχι πάλι καλώς. Η μεγάλη μ πχ Δ τ ήθελε με τπτ μ λέει ο γιατρός Δ πειράζει τ επόμενο μήνα δοκιμάζεις τα υπόλοιπα. Τ μόνο π έτρωγε η μεγάλη μ από κρέμες ήταν μια κρέμα δημητριακών που της έδινα μερικές φορές για αλλαγή πχ μια φορά τη βδομάδα για πρωινό αντί για φρούτο η αν ταξίδευαμε. Γενικότερα είμαι της άποψης Δ πιεζουμε δεν στερούμε. Θα της δοκιμάσω από όλα κ ότι θέλει. Θα επιμείνω κυρίως στο μεσημεριανό Γτ θεωρώ ότι όταν μπει τ κρέας θα είναι το πιο θρεπτικό γεύμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Εγώ είχα κ χαλί κ από πάνω Κ παζλ κ όσο ήταν 6 7 μηνών κ ακόμη έπεφτε κ ένα παλιό πάπλωμα. Τώρα μάλλον θα παραλείψω τ πάπλωμα Αλλά τ παζλ χρειάζεται κ κυρίως όταν άρχισει να σηκώνεται γτ θα πέφτει συχνά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το παζλ πως το καθαρίζουμε?Γιατί αν συνεχίσει έτσι η μικρή μου θα το γλείφει όλο!οπότε μάλλον θα το βάλω το πάζλ!Ίσως βάλω και στο σαλόνι σε ένα κομμάτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Καναμε τα ψώνια μας, καρεκλάκι πήραμε αυτό: https://www.skroutz.gr/s/16865519/Peg-Perego-Prima-Pappa-Follow-Me-Hi-Tech-Licorise.html και ο μπεμπουλίνος έχει ξετρελαθεί! Του έβαλα κι ένα παιχνίδι που βεντουζωνει πάνω κι έχει πόση ώρα που κάθεται και παίζει και είναι μες στην τρελή χαρά! Του έδωσα και λίγο γάλα με κουταλάκι και άνοιξε το στόμα διάπλατα να φάει! Fingers crossed ?? να τα πάμε καλά με τις στερεές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa έχουμε το ίδιο καρεκλάκι, σε άλλο χρώμα ? Μας το είχαν φέρει δώρο. Πολύ χαίρομαι που του άρεσε..ας ελπίσουμε ότι θα αρέσει και στο μικρούλη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ξέρετε τι παίζει με το ΙΚΑ στις εισφορές??είχα διαβάσει πέρυσι ότι όταν γίνει ενός το μωρό πρέπει να κάνεις μια αίτηση για μειωμένες εισφορές.. το είπα σε 2 φίλες μου και δεν έκαναν κάτι και η μια πήγε τώρα που η μικρή της είναι 15 μηνών και ρώτησε. Της είπαν ότι μέχρι να γίνει ενός έτους το παιδί πρέπει να κάνουμε μια αίτηση στις εισφορές για να μας δώσουν το 50% Από τις κρατήσεις πίσω...θα το κοιτάξω από Δευτέρα αλλά αν ξέρει κάποια κοπέλα να μας πει  και οι υπόλοιπες να ενημερωθούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Έχετε πάρει κανένα εκπαιδευτικό παιχνιδάκι που να απασχολεί για ώρα τα μωρά; 

@stasa199 δεν έχω ιδέα δεν το είχα ακούσει καν. Ενημέρωσε μας αν μάθεις please! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Narcissa είπε:

Καλημέρα! Έχετε πάρει κανένα εκπαιδευτικό παιχνιδάκι που να απασχολεί για ώρα τα μωρά; 

@stasa199 δεν έχω ιδέα δεν το είχα ακούσει καν. Ενημέρωσε μας αν μάθεις please! 

Καλημέρα!Εμείς έχουμε της Fisher price Την κουκουβάγια και τον Ιππόκαμπο που είναι με μουσική!Κατά τα άλλα κάτι κουδουνιστρες και αλλά παιχνιδάκια!έχει για τόσο μικρά κάτι άλλο?

Θα σας πω αν μάθω ναι !και αυτό το είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ που δε το θυμάμαι και έλεγε η κοπέλα ότι της είπαν στο ΙΚΑ καλά και αυτό το βρήκατε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 κι εμείς έχουμε τον ιππόκαμπο και του αρέσει παρά πολύ! Και αυτή την κουκουβάγια: https://www.taftoys.com/el/tafproduct/musical-sleepy-pals-owl-11795/ και τις τελευταίες μέρες τραβάει μόνος του το σκοινακι και ενεργοποιεί τη μουσική! Σκέφτομαι μήπως του πάρω αυτό: https://www.fisher-price.com/el_GR/products/Laugh-and-Learn-Smart-Stages--FPN78?gclid=EAIaIQobChMIxI3b2sGH5QIVQ-N3Ch1GCQDEEAAYASAAEgKuKfD_BwE και αυτό: https://www.fisher-price.com/el_GR/products/--FVT24 ή τίποτα κύβους ή πυραμίδες έχει ένα σωρό και δεν ξέρω τι να διαλέξω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa όλα αυτά σιγά σιγά θα αρχίσουν να τα παίζουν!νομίζω το σκυλάκι είναι το ιδανικό για επόμενο παιχνίδι!Ααα εμείς έχουμε και τη βιδρα που ειναι για τον ύπνο αλλά την τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση!!!Ακόμα δεν πατάει κουμπιά και τέτοια!Πολύ ωραίο και το βιβλίο νομίζω θα του αρέσει!και τα περισσότερα παιχνίδια είναι από 6 μηνών για να μην σταματάμε να παίρνουμε!εμενα εκεί που παίζει θέλει να γυρίσει μπρούμυτα και να τρώει το σκυλάκι στο γυμναστήριο!Η να προσπαθεί να πιάσει τη μαϊμού!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 έχουν πλάκα μωρε τα μικρούλια μας κι όσο μεγαλώνουν, αυξάνονται και οι επιλογές! Εγώ τώρα βλέπω που αρχίζει να κάθεται και να αλληλεπιδρά περισσότερο με τα παιχνίδια του και έχω πάθει σύγχυση δεν ξέρω τι να πρωτοπάρω να παίζουμε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

@stasa199 έχουν πλάκα μωρε τα μικρούλια μας κι όσο μεγαλώνουν, αυξάνονται και οι επιλογές! Εγώ τώρα βλέπω που αρχίζει να κάθεται και να αλληλεπιδρά περισσότερο με τα παιχνίδια του και έχω πάθει σύγχυση δεν ξέρω τι να πρωτοπάρω να παίζουμε ?

Εγώ έχω το αρκουδάκι και το βιβλίο που έβαλες παραπάνω όπως επισεις και μαλακους κύβους της Fisher price αλλα ακομη δεν παιζει με τίποτα μόνο τα κοιτάζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 λογικό, είναι μικρούλι ακόμα το δικό σου αν θυμάμαι καλά! Πως σου φαίνονται όμως σα παιχνίδια, αξίζουν; 

@Sofi90 έχουμε κι εμείς πισινούλα με μπαλάκια, μας την είχαν κάνει δώρο! Το βιβλίο πολύ ωραίο, όπως και τα ζωάκια!  Αχ το ένα λέει αναπτύσσει τις νοητικές δεξιότητες, το άλλο τη λεπτή κινητικότητα, το παράλλο τη φαντασία κ.ο.κ., για marketeer έχω πέσει πολύ θύμα του marketing μου φαίνεται ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω εχω πολλααα παιχνιδακια fisher price που μου εδωσε η θεια μου απ τα δικα της παιδια. Θελουν μονο μπαταριες και δουλευουν. Αλλα νομιζω πρεπει να αρχισει να καθεται καλα στο πατωμα μονος του για να μπορει να τα παιζει. Προς το παρον πιανει παιχνιδια, τα κουναει, τα βαζει στο στομα και τα πεταει κατω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

@vivika10 λογικό, είναι μικρούλι ακόμα το δικό σου αν θυμάμαι καλά! Πως σου φαίνονται όμως σα παιχνίδια, αξίζουν; 

@Sofi90 έχουμε κι εμείς πισινούλα με μπαλάκια, μας την είχαν κάνει δώρο! Το βιβλίο πολύ ωραίο, όπως και τα ζωάκια!  Αχ το ένα λέει αναπτύσσει τις νοητικές δεξιότητες, το άλλο τη λεπτή κινητικότητα, το παράλλο τη φαντασία κ.ο.κ., για marketeer έχω πέσει πολύ θύμα του marketing μου φαίνεται ?

Ναι πριν 5 μέρες κλείσαμε τον τεταρτο αλλα γιατι γεννηθηκαμε στης 37 εβδομάδες μας μετράει ο γιατρός ένα μήνα πίσω.καλα είναι το αρκουδάκι το χρησιμοποιούμε πιο πολύ Γιατί  το βάζουμε να παιζει τραγούδια  και το κοιτάζει  και τα άλλα καλά μου φαίνονται  αλλα για να παίξει πρέπει να αρχίσει να πιάνει καλά @vayaki και εγώ έχω πολλά της Fisher  price μου τα φέρανε δωρα αλλά όπως είπες για να παίξει πρέπει  να αρχίσει να κάθεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa το σκυλάκι να πάρεις σαν αρχή. Τ βιβλίο αργότερα είναι ωραίο Εμείς τ είχαμε σε μόνιμη βάση στο αυτοκίνητο άλλα ασχολιόταν από 10 μηνών κ μετά. Όσο γι αυτά με τις πυραμίδες κ τα σχήματα π μπαίνουν στον κουβά από την αντίστοιχη τρύπα πριν τον χρόνο Ούτε καν κ ας γράφουν από 6+. Στο χρόνο θα αρχίσουν να τα επεξεργάζονται κ αργότερα να μπορούν να τα βάλουν σε σειρά. 

Νομίζω στην ηλικία που είναι τα δικά μας πιο πολύ χαίρονται με παιχνίδια π τους να κάνουμε εμείς (πχ κουκου τζα) παρά με οτιδήποτε άλλο. Όταν αρχίσουν να κάθονται Καλά στον πωπο τους, μόνα τους χωρίς δίκη μας βοήθεια θα δείξουν κ την προτίμηση τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...