Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Είχα πολύ πολύ καιρό να μπω , διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματα!

Κι εμείς τα πάμε καλά! Σήμερα αρχίζουμε απογευματινή κρεμούλα. Το αγόρι μου όταν έγινε 4 μηνων , πριν από 10 μέρες δηλαδή ήταν 7,5 κιλά και 69 εκατοστά, έχουμε πολύ καλή ανάπτυξη απ ότι μας είπε η παιδίατρος.

Ο ύπνος τώρα πάει να στρώσει έχει κάποιες μέρες που σίγουρα ξυπνά μετα τις 5, σήμερα για παράδειγμα 7μιση!

Εγώ έχω αρχίσει δουλειά και τον κρατά 6 ώρες το πρωι η μαμά μου, τα πάνε πολύ καλά ευτυχώς! Μου λείπει τόσο πολύ βέβαια.

Βάφτιση κ εμείς λέμε για κοντά στον χρόνο και θα τον πούμε Δημήτρη όπως τον πεθερό μου.

Πανούλες κι εμείς παίρνουμε τις pampers premium care , βέβαια μου έφερε κ η πεθερά μου ένα μεγάλο πακέτο babylino και ήταν κ αυτές αρκετά καλές δεν τον πείραξαν καθόλου ούτε μυρίζουν.

@Narcissa καλά που είπες για το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ μπήκαν και δεν είχα πάρει χαμπάρι, γύρω στα 700 μου έβαλαν μια χαρα, κ εγω δεν περιμενα μεγάλο ποσό.

Κορίτσια εμας καθισματακι φαγητου μας πηραν δωρο και δεν ειχε στη μέση αυτό για να μην γλιστρά το παιδί, βέβαια κάναμε πατέντα και βάλαμε εμείς ενα, αν δω ότι δεν μας βολεύει θα  πάρω άλλο και θα δώσω αυτό στη μαμα μου που κι εκείνη αργότερα θα τον ταίζει αφού δουλεύω.

Αυτά τα ολίγα! Χάρηκα που είστε όλες καλά!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέχασα να σας ρωτήσω, σας έχουν πει οι παιδίατροι πότε κάνουμε το εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα β? Νομίζω λέγετε beksero κάπως έτσι και δεν γράφεται από τον εοππυ κοστίζει γύρω στα 100€ η κάθε δόση.

Δεν την ρώτησα στην επίσκεψη μας και κάποιοι παιδίατροι δεν το προτείνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

Ξέχασα να σας ρωτήσω, σας έχουν πει οι παιδίατροι πότε κάνουμε το εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα β? Νομίζω λέγετε beksero κάπως έτσι και δεν γράφεται από τον εοππυ κοστίζει γύρω στα 100€ η κάθε δόση.

Δεν την ρώτησα στην επίσκεψη μας και κάποιοι παιδίατροι δεν το προτείνουν.

Εγω που ρωτησα μου ειπε οτι εφοσον δεν παει παιδικο καλο θα ηταν να μην το κανουμε ακομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

Εγω που ρωτησα μου ειπε οτι εφοσον δεν παει παιδικο καλο θα ηταν να μην το κανουμε ακομα!

χμ κατάλαβα! οπότε μάλλον το κάνουμε από 2-3 ετών κ μετά που αρχίζει παιδικό κλπ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marakineos είπε:

χμ κατάλαβα! οπότε μάλλον το κάνουμε από 2-3 ετών κ μετά που αρχίζει παιδικό κλπ!

Δε ρωτησα περαιτερω η αληθεια ειναι γτ εχω ακουσει διαφορα γιαυτο το εμβολιο..οποτε δεν επεμενα..κατι ξερουν παραπανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos Μια χαρά ο μπεμπουλης σου!!!Πολύ καλός!!!και εγώ δεν ξέρω τι παίζει με το εμβόλιο και θα ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη αλλά οι κουμπάροι μας που ο μικρός είναι 14 μηνών έκαναν μια δόση στους 9 μήνες...Δεν πάει επίσης παιδικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 τέλεια η μικρή σου!!!

Πώς σου φάνηκαν τα προϊόντα της frezyderm για το μπάνιο της; Εμείς χρησιμοποιούμε mustela από τη γέννηση (μόνο κρέμα για την αλλαγή πάνας είχα πάρει της frezyderm) κι έλεγα μήπως τα δοκιμάσω.

@marakineos τι ανάπτυξη έχει το αγοράκι σου!!!!!! Μπράβο σας! Για το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας β δεν έχω ρωτήσει ακόμα, φίλοι μας πάντως έκαναν την 1η δόση στους 7-8 μήνες περίπου. Ξεκινάτε με κρέμα το απόγευμα και μετά θα βάλετε τα φρούτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mist σε ευχαριστω!!η κρέμα όντως είναι πολύ καλή!!δεν ξέρω αν θα την αλλάξω ποτέ!Όλα ωραία είναι ειμαι πολύ ευχαριστημένη!ελεγα να ης πάρω άλλη μια φορά αφρόλουτρο και κρέμα σώματος και μετά θα πάρω από το σούπερ μάρκετ!το σαμπουαν δεν θα τελειώσει  ποτε!Μέχρι  το δημοτικό θα έχουμε!Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mist τα προϊόντα της mustela είναι πραγματικά καταπληκτικά!! Αλλά και πολύ ακριβά δυστυχώς... Όλο κοιτάω μήπως τα βάλουν σε προσφορά αλλά τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 αν δεν πεινάει μπορώ να την κάνω οοοτι θέλω!Χαχαχαχα βολικό το παιδί μου!

@Angelmammy χαχαχα θα τους τη δώσω για μοντέλο! Σε ευχαριστώ????

 @vayaki ευχαριστώ !!!Σας τη δίνουμε για νύφη!??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

@Mist τα προϊόντα της mustela είναι πραγματικά καταπληκτικά!! Αλλά και πολύ ακριβά δυστυχώς... Όλο κοιτάω μήπως τα βάλουν σε προσφορά αλλά τίποτα. 

Εγώ κάνω πάντα online παραγγελία και τα βρίσκω με έκπτωση 40%. Παίρνω το τζελ καθαρισμού για σώμα και μαλλιά, το μεγάλο μεγεθος (500ml), που έχει και αντλία, οπότε βολεύει πολύ, καθώς και την κρέμα σώματος. Απ' ότι είδα οι τιμές δεν διαφέρουν με της frezyderm.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν ισχύει παντού αλλά έχει στα φαρμακεία 4 +1 δώρο στη frezyderm μέχρι 25 Οκτωβρίου ...Εμένα η φαρμακοποιός μου κάνει και 30% και μου βγαίνουν σχεδόν Οπ ως στα on line φαρμακεία.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, τι κανετε; ειχα καιρό να μπω, ελπίζω να ειστε ολες καλα και εσεις και τα μωρακια σας!

@marakineos σε 20 μέρες περίπου που θα μπούμε στον 5ο μήνα θα κάνουμε το bexero της μηνιγγίτιδας γιατί θα κανουμε στις 26/10 τη βάφτιση και η παιδιατρος θέλει να ειναι εμβολιασμενο μεσα στον κόσμο. Σε αλλη περιπτωση μας ειπε οτι θα μπορουσαμε να το κανουμε και 2-3 μήνες αργότερα. 

κορίτσια σχετικά με τις πάνες και εμείς είμαστε στο νο3 και σε περίπου μια βδομάδα που θα τελειωσει η συσκευασία θα μπούμε στο νο4. Ο μικρός ειναι 7800 και 69 πόντους και οι μοναδικές πάνες που έχω δοκιμάσει είναι οι pampers premium care και είμαι ευχαριστημένη οπότε δεν αλλάζω.

Φαγητό θα ξεκινησουμε από τον 5ο μήνα με φρούτα αλλα περισσοτερες λεπτομερειες δεν ρωτησα γιατι ηταν νωρίς.

Ενόψει της βαφτισης ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε ιδεες για χρησιμα δωρα που σας εκαναν ή που θα θελατε να σας κανουν, είτε πραγματα που εχετε σκοπο να αγορασετε γιατί με ρωτάνε καποιοι τι θα ηθελα και η αληθεια ειναι πως δεν θελω καθολου ρουχα και ηδη εχω παρα πολλα πραγματα αλλα δεν ξερω και τι πραγματικα θα χρειαστω για να το ζητησω. Κατι που σιγουρα θα χρειαστω και το ήδη το ζητησα ειναι θερμος φαγητου με εσωτερικα δοχεια. Για πειτε τι αλλο ;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@Berry μπεμπαρος και το αγορι σας! Μπραβο! Δινω μια ιδεα για δωρο: υπνοσακος

Ναι το είχα κατα νου για να πάρω  αλλα μόλις προχθές μου ειπε η νονά μας οτι εχει δυο τις gro να μας δώσει. Το κακό - καλο με μας ειναι οτι έχουμε πολλούς καλούς φίλους και συγγενείς με παιδιά που μας δίνουν παρα πολλά πράγματα. 

Κοριτσια τα μακρυμανικα κορμάκια το χειμώνα τα φοράνε κάτω απο φορμάκια η ειναι προτιμότερο κοντομάνικα η αμάνικα ; Κάπου εχω μπερδευτεί με ολα αυτά :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry παλικαρος και εσένα ο μπέμπης!!!

Εγώ για δωρα σκεφτόμουν και παιχνιδάκια!τι καλά που θα κάνετε τώρα τη βάφτιση!Τι θέμα διάλεξες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Διαβάζω τα νέα σας άλλα με 2 μωρά Δ προλαβαίνω πάντα να απαντήσω.

Η κρέμα για την αλλαγή πανας της frezyderm είναι για μένα η καλύτερη κ η μόνη π Δ αλλάζω. Τα υπόλοιπα προϊόντα υπερέχουν κατά τη γνώμη μου της μουστελα έναντι της φρεζυντερμ. 

@Angelmammy εξίσου εξαιρετικά κ πιο οικονομικά προϊόντα έχει η προδερμ που τα βρίσκεις κ στα σούπερ μάρκετ και πολύ καλά Επίσης είναι της pharmasept. Ειδικά τ αφρόλουτρο έχει ηλεκτρονικά 8 ευρώ τ λίτρο. Κ τα 2 π Δ προτείνω έχουν υπέροχο άρωμα κ κάνουν πολύ απαλά τα μαλλιά στις μικρές. Κ της Johnson μυρίζει ωραία άλλα μ μπλέκει λίγο τα μαλλιά όποτε Δ τ ξανά πήρα.

@Berry Εγώ μακρυμανικο κορμάκι της φοράω τώρα τ βράδυ με ένα πυτζαμακι από κάτω. Όταν της φοράω μακρυά μπλούζα της φοράω από κάτω τιραντε κορμάκι κ στα κρύα θα της βάζω κοντομάνικο. Το θεωρώ υπερβολή μακρυμανικο κορμάκι κ μακρυμανικο μπλουζάκι.

@vayaki πολύ ωραίο θέμα κ πάει κ σε πολλά χρώματα. Γαλάζιο, βεραμαν, της μέντας.

Δώρα στη βάφτιση μπορείτε να ζητήσετε αν κάποιος θέλει ν σαε κανει ρνα καλο δωρο ατμομαγειρα θα σωθείτε. Αλλιώς είδη προικος για αργότερα. Σεντόνια, κουβέρτες πχ για μόνο παιδικό κρεβάτι κ όχι κούνιας η μπουρνούζια μεγαλύτερα σε νούμερο. Πχ εμένα στη μεγάλη μ μ είχαν φέρει μπουρνουζακια ένα σωρό νούμερο 2 τα οποία τα χρησιμοποιήσαμε αρκετά άλλα τώρα π είναι 2 χρόνων θέλει ήδη τ μεγαλύτερο νούμερο όποτε πρέπει να της αγοράσω. Δ μ είχε κόψει τότε να αλλάξω κάτι κ να πάρω μεγαλύτερο νούμερο. Επίσης κάτι π εμένα με βόλεψε πάρα πολύ ήταν ολόσωμη φόρμα εξίσου για τ χειμώνα. Επειδή έβγαινα καθημερινά έστω για περπάτημα την έβαζα μέσα κ ξενοιαζα. Πολύ καλή ποιότητα κ οικονομική από τ orchestra.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki πολύ ωραίο θέμα!!!!μ'αρέσει πολύ!Εγώ αρχικά έλεγα να μη κάνω κάτι να είναι απλά αλλά ο άντρας μου λεει"θα έχουν όλα τα παιδάκια και το δικό μας δε θα εχει???"και σκέφτομαι για πεταλούδα αλλά δεν ξέρω.. Πρέπει να αρχίσω να κατάσταση σιγά σιγά!

@Diwni καλά τα λες!!!ωραίες ιδέες έδωσες!εμένα μπουρνουζι νούμερο 2 μου έφεραν δώρο όταν γέννησα και δεν το έχω ανοίξει ακόμα!πάντως και ρούχα να μου φέρουν θα πάω να τα αλλάξω και να πάρω Οπ Ως είπες σεντόνια και ότι άλλο θα χρειαστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Εγω είμαι πολύ προβληματισμένη με το θέμα της βάπτισης. Από όταν ήμουν έγκυος έλεγα ότι ήθελα να κάνω το τραπέζι στη λίμνη Βουλιαγμένης. Όμως τώρα σκέφτομαι ότι αν την κάνουμε άνοιξη, θα πρέπει να κάνουμε το γάμο τουλάχιστον μετά από ένα χρόνο. Κι αν πηγαίνουμε για το 2ο τότε; Ο άντρας μου ήδη βιάζεται ? Άρα μήπως να κάνουμε τη βάπτιση Χριστούγεννα κάπου άλλου και το γάμο το Σεπτέμβρη; Ή θα ήταν καλυτερα να κάνω γαμοβάφτιση; Δε μου αρέσει σαν ιδέα, ήθελα να έχει καθένας τη μέρα του χαχαχ! Παντως αν κάνουμε τη βάπτιση Δεκέμβρη, ο στολισμός θα είναι χριστουγεννιάτικος, έχω δει κάτι καταπληκτικες ιδεες ασημί-μέντα. Αν τώρα την κάνουμε άνοιξη, δεν έχω καταλήξει, βλέπω αρκετά που μου αρέσουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...